Hirdetés

2024. június 11., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4601) Oppenheimer válasza Ixion77 (#4600) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Pozícióból beszélsz. Egyáltalán nem biztos hogy Európában 1-2 negyedév nagyon sekély recessziónál súlyosabb legyen, akárcsak Amerikában (ott még mindig csak találgatni lesz hogy lesz-e egyáltalán technikai)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4602) axioma válasza Oppenheimer (#4598) üzenetére


axioma
veterán

Mert attol hogy novemberben me'g realber-csokkenes volt, decemberben meg novekedes (az adott mutatok alapjan), a folyamatosan dolgozok _mindegyike_ _rosszabbul_ el decemberben, mint novemberben (nov->dec lesz pozitiv infla esetben, de ez eleg vszinu).
Tehat egy hamis allitasnak tartom azt, hogy realber-novekedes lesz, amikor ez csak egy a valosagban nem relevans korabbi idotartamra szolo allitas. Ennek majd akkor lesz jelentosege, amikor tovabbi 1 ev mulva vizsgaljak a trendeket, nem az adott pontban.
Nem a mutato letevel es kiszamitasaval van bajom, hanem a szandekosan hamis igeret latszatat kelto hiradasokkal. Mint amikor a jonep keveri az elso derivaltat a harmadikkal is aka'r (az inflacio novekedesi uteme csokken).

(#4603) Ixion77 válasza Oppenheimer (#4601) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

"Pozícióból beszélsz."

Ez igaz. Meg az is, hogy amiket felsoroltam, mind jól ismert tények, a piacot láthatóan mégsem zavarja egyelőre. Meglátjuk mi lesz. Álláspontunk innentől nyilvános, majd visszanézzük jövő év végén :)

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4604) j0k3r! válasza Oppenheimer (#4601) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Mindenki abból beszél ;] Elvégre, ha van egy jövőképed, akkor természetesen azzal szinkronban lesz a pozicionáltságod is, különben kognitív disszonancia gyanúja merülhet fel

some men just wanna watch the world burn...

(#4605) Vision válasza j0k3r! (#4604) üzenetére


Vision
veterán

Azért, na! :) El lehet vonatkoztatni, sőt, kell is! A gazdasági folyamatokat kizárólag neutrálisan szabad vizsgálni. Hiszen még így is annyira sok a változó, hogy nagyon nehéz jó értékelést adni.

(#4606) Oppenheimer válasza axioma (#4602) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Senki sem allitotta hogy abban a honapban amikor eloszor ujra realber emelkedest mutat ki a statisztika, azonnal noni fog a fogyasztas.

Az allitas az, hogy miutan visszater a realber emelkedes (marpedig idei ev vegetol visszater), onnantol vissza fog terni a fogyasztas novekedese is. Termeszetesen tobb honapos csuszas van a ketto kozott, de szerintem ez egyertelmu.

"Tehat egy hamis allitasnak tartom azt, hogy realber-novekedes lesz, amikor ez csak egy a valosagban nem relevans korabbi idotartamra szolo allitas."

Iden novemberben nagyobb lesz a berek realerteke mint tavaly novemberben, mert realbernovekedes lesz. Ebben nincs semmi hamis. Tehat iden novemberben mar tobb elkoltheto jovedelme lesz a lakossagnak mint 12 honappal azelott. Ez a trend fennmarad es megagyaz a fogyasztasnovekedesnek.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4607) Vision válasza Oppenheimer (#4606) üzenetére


Vision
veterán

Többek között ezért sem hiszek a hatalmas ingatlanpiaci buktában. Növekvő reálbérek, csökkenő kamatszintek. Láttuk ennek az eredményét az elmúlt 10 évben. :)

[ Szerkesztve ]

(#4608) axioma válasza Oppenheimer (#4606) üzenetére


axioma
veterán

Te az orszag gazdasaga szempontjabol beszelsz. Azzal van bajom ahogy ezt marketingelik az embereknek. Nem fog jobban elni (a korabbinal), csak egyetlen, tavalyi melypontnal, ami onmagaban nem erzekelheto, az elozo honap meg igen.
Fogyasztasnovekedes meg szezonalis hatas miatt lesz (illetve pszichologia miatt tavaly dec-hez viszonyitva is lehet), nem a realberek miatt...

[ Szerkesztve ]

(#4609) Oppenheimer válasza axioma (#4608) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nem tudom milyen marketingrol beszelsz, kozgazdasagi temarol van szo es nem akarod elfogadni a realber emelkedes definiciojat, es a hatasat is vitatod, pedig errol kozgazdasagi konszenzus van.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4610) Ringman válasza Oppenheimer (#4598) üzenetére


Ringman
nagyúr

ha a lakosság mondjuk 20%-ának nőtt érdemben a bére, akkor mekkora lesz a hitelezési fellendülés, ugyanakkora, mintha 60%-ának nőne, de kevésbé?

hogy lenne már mindegy a béremelkedés/csökkenés eloszlása?

(#4611) pictigjis válasza Oppenheimer (#4609) üzenetére


pictigjis
senior tag

senki nem vitatja a definíciót, de azt például én is vitatom, hogy statisztikai vagy valós reálbér-növekedésről van szó. mert szép dolog, ha mutatnak a számok valamit, az viszont nem annyira szép, ha az emberek meg mást éreznek a pénztárcájukon, főleg nagy átlagban

valójában egyáltalán nem értem az optimizmusodat

(#4612) j0k3r! válasza Oppenheimer (#4606) üzenetére


j0k3r!
senior tag

"Iden novemberben nagyobb lesz a berek realerteke mint tavaly novemberben, mert realbernovekedes lesz. Ebben nincs semmi hamis. Tehat iden novemberben mar tobb elkoltheto jovedelme lesz a lakossagnak mint 12 honappal azelott."

Ez abban az esetben igaz, ha valaki ugyanazokra a termékekre és szolgáltatásokra ugyanolyan arányban költ, mint a KSH inflációs kosara. Nehéz ezt szétszálazni, mert mindenkinek más a kosara. El tudom képzelni, hogy a szegényebb háztartásokban, ahol élelmiszerre sok pénz (magas(abb) részarány) megy el, ott hiábavaló az inflációval egyenértékű béremelés, mégsem marad több elkölthető pénz, mint egy éve volt. Szerintem komplexebb a téma, mint két szám összehasonlítása.

some men just wanna watch the world burn...

(#4613) Oppenheimer válasza j0k3r! (#4612) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Szerintem tulbonyolitjatok azzal hogy ennyire a reszletekbe mentek. Pedig egyszeru a modell, ha a realberek emelkedo trendben vannak, akkor a fogyasztas is. Ne mondd mar hogy 2024 kozepen amikor mar fel eve emelkednek a realberek, nem lesz tobb a fogyasztas mint 2023 kozepen!

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4614) julius666 válasza Ringman (#4583) üzenetére


julius666
addikt

Vajon a hitelezés újraindítása alatt mit értenek? Ha jól értem nem államilag támogatott hitelezésről van most szó (lásd zöld hitel), mert arra nincs pénz meg nem az állam/jegybank dobott be ötletet, hanem a bankszövetségtől várják a csodát.

Azért nincs hitelezés, mert magasak a hitelkamatok, a bankoknak itt nincs túl sok mozgástere. Szvsz egyébként is meglepően olcsón hitelhez lehet jutni idehaza, 8-10% kamattal már simán, miközben USA-ban is már 7% fölé kúszott az átlag hitelkamat... Nekem irreális, hogy csak ennyi legyen a különbség, főleg ha a forint kockázatot is mellé tesszük, meg azt, hogy elérhető ennél jóval magasabb kamatra "biztos" befektetés még 1-2 évig biztosan forint alapon (PMÁP), ha meg nem lesz elérhető, akkor meg lesz olcsóbb hitel is és egyszerűen kiváltod hitelesként. A hitelezőnek még csak nincs is garanciája arra, hogy akkor most 10+ évre garantáltan fasza kamatokhoz jut. Hova lehetne még innen lejjebb menni?

[ Szerkesztve ]

(#4615) julius666 válasza Oppenheimer (#4613) üzenetére


julius666
addikt

Én a másik oldalról kötnék bele: miből gondolod, hogy reálbér növekedés lesz? A csökkenő inflációs pályát még talán értem (bár ez se feltétlen triviális, hogy nem akad meg útközben, akár adóemelések, akár forintromlás okán), de honnan tudod, hogy mekkora béremelés lesz átlagosan? 1 éve recesszióban dekkol a gazdaság, hiába nem mélyben, de közben az államháztartás is a lejtőn csúszik lefelé. EU pénzek meg továbbra se nagyon jönnek várhatóan. Egyelőre még nem látszik az alagút vége.

(#4616) j0k3r! válasza Oppenheimer (#4613) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Értékben, volumenben, vagy mindkettőben?

some men just wanna watch the world burn...

(#4617) ngaba válasza julius666 (#4615) üzenetére


ngaba
aktív tag

"Én a másik oldalról kötnék bele: miből gondolod, hogy reálbér növekedés lesz?"

Pont ezt akartam írni... Én sem olyan nagyon látom. Előbb be kellene tömni a költségvetési lyukat stb.

(#4618) Ringman válasza julius666 (#4614) üzenetére


Ringman
nagyúr

megértem, hogy a lakossági oldalról kivárnak, mert mindenki a támogatott hitelekre vár, (felújítás, építés, korszerűsítés, etc), vállalkozói oldalról meg a pályázatokra.

(#4619) Ringman válasza ngaba (#4617) üzenetére


Ringman
nagyúr

hát ahhoz kéne hatékonyságnövelés és kiszámítható gazd./jogi környezet, mindkettő hiánycikk.

(#4620) Oppenheimer válasza ngaba (#4617) üzenetére


Oppenheimer
veterán

En szemelyesen nem szamolgatok ilyesmit, de ha nem lesz ujabb inflacios sokk, akkor velemenyem szerint vissza kell ternunk a recesszio elotti realber emelkedos megatrendhez, mert ez az orszag termeszetes alappalyaja.

Ezzel nem azt mondom, hogy felzarkoznank az EU-hoz, vagy, hogy nem szakadunk le a regiotol, de azt tudni kell hogy a realber csokkenes minden gazdasagban inkabb atmeneti kivetelnek szamit, mint termeszetesnek.

Szerintem recency biasban szenvedtek, de nem fog orokke tartani a recesszio.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4621) Ringman válasza Oppenheimer (#4620) üzenetére


Ringman
nagyúr

az orszag termeszetes alappalyaja ez: [link]

és ebből vedd ki az eu-s pénzeket, meg rakd hozzá a minimális hozzáadott értékű akkugyár-boomot (dolgozók hazautalják a pénzt, nem Mo-n lesz elköltve jó része), amihez 1000 milliárdos nagyságrendű támogatás+infrastruktúra-beruházást adunk.
az adósságfinanszírozás jelentősen drágul, felesleges pénzelverés megmarad,
állami szolgáltatások forráskivonása tovább folyik.

az ország nagy része még szegényebb lesz, az a topik jó részének a fizetése felső 3-5%-ba tartozik, és pl. tud váltani (akár országot is) az egy másik kérdés.

semmilyen tárgyalópozíciója nincs (és még kevésbé lesz a jövőben) a lakosság jó részének, aztán majd a gdp-számok szépek lesznek, átlagbér nőni fog, a medián vsz. kevésbé, ha egyáltalán, életminőség romlik.

(#4622) ngaba válasza Oppenheimer (#4620) üzenetére


ngaba
aktív tag

"mert ez az orszag termeszetes alappalyaja."

Szerintem Te még nálam is fiatalabb lehetsz. :)

(#4623) julius666 válasza Oppenheimer (#4620) üzenetére


julius666
addikt

Nyilván senki nem arra számít, hogy itt már soha többé nem lesz reálbér-növekedés. Te viszont egészen konkrét állításokat dobtál be:
- iden mar pozitivba fordul a realberek valtozasa (varhatoan ebben a honapban)
- 2024-ben visszater a novekedes es elkezd rendbejonni lassan az allamhaztartas es felporog majd a fogyasztas

Ezeket mi alapján gondolod?

(#4625) Ixion77 válasza Oppenheimer (#4620) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

"Szerintem recency biasban szenvedtek, de nem fog orokke tartani a recesszio."

Szerintem sem. A véleményünkben annyi a különbség, hogy szerinted már a vége felé tartunk, szerintem meg még el sem kezdődött igazán :)

Sok aggasztó folyamat látszódik (Kínai ingatlanválság, US hitelkártya-tartozások kimaximalizálása, államadósság-kamatok elszállása, diákhitelek újraindulása, dollárhiány, stb.), de szerintem ezek mind előjelek, nem pedig egy elmúlt recesszió utóhatásai. Tavaly volt az ijedtség, idén a remény a csodában ("jól alakul a vásárlóerő és a foglalkoztatás, meglesz a történelem első soft landingja"), és szerintem hátravan még a "ba**ameg" periódus. Az az időszak, amikor a kamatemelések hatása beérik, és elkezd fájni az ingyenpénzes buliból való kijózanodás.

Mo.-n ugyanez, csak itt az ingyen pénz nem (csak) a nyomdából, hanem az EU-ból jött. Lehet egy ideig húzni-halasztani a karbantartásokat, lerohasztani az közműveket, egészégügyet és oktatást, elvenni minden sikeres befektető profitját. De ahogy az idő telik, a károk egyre súlyosabbak lesznek ahelyett hogy visszatérnének az "emelkedős megatrendhez".
Kicsit olyan ez, mintha kigyulladna az autón a motorhiba jelző led, és hajtanánk tovább azzal, hogy "kicsit fura a hangja, de idővel majdcsak rendbejön". A recesszió nem így működik. Az magától csak egyre mélyül és romlik. Valami külső tényező (autószerelés / gazdasági ösztönzés) kell ahhoz, hogy változás álljon be.

Mindazonáltal örülök a véleményednek, fontos hogy legyen itt valaki aki egészen máshogy látja a folyamatokat mint én. Igyekszem megérteni a logikádat, mert az idei események eddig nem igazolták az én várakozásaimat. Ha hibás az elméletem, akkor minél hamarabb jövök rá hogy miben tévedek, annál jobban járok.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4626) Oppenheimer válasza julius666 (#4623) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Abbol hogy mar igy is rekord hosszu technikai recesszioban vagyunk, es (sokkal) nagyobb a valoszinusege, hogy veget erjen, mint hogy tovabb huzodjon.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4627) szabi__memo


szabi__memo
nagyúr

Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa változatlanul 13 százalékon hagyta az alapkamat szintjét. Ugyanakkor a kamatfolyosóhoz hozzányúlt:
- Egynapos jegybanki betét (a kamatfolyosó alja): 12 százalék (0,5 százalékpont csökkentés),
- Egynapos jegybanki fedezett hitel (a kamatfolyosó teteje): 14 százalék (2,5 százalékpont csökkentés).

Eközben: Összevissza beszél a gazdaságpolitikáról Nagy Márton és Varga Mihály

[ Szerkesztve ]

(#4628) julius666 válasza Oppenheimer (#4626) üzenetére


julius666
addikt

Ennyi? :F Azért ez nem kicsit wishful thinking. Miért ne lehetne 2 évig is recesszióban egy ország? Mondhatod, hogy ritka, de egyrészt tippre nem az fejlődő országok esetében, másrészt meg múltbeli statisztika != jövőbeli valószínűség. Pláne hogy eddig még csak nem is mély recesszióról beszélünk.

(#4631) bandus válasza julius666 (#4628) üzenetére


bandus
veterán

főleg a miénk. főleg ezzel a technikai recesszió fogalommal dobálózva. nem is értem mit takar ez, egy számról viszonylag könnyű eldönteni, hogy pozitív, vagy negatív.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#4632) Vesa válasza Oppenheimer (#4585) üzenetére


Vesa
veterán

"Tudom doomsayernek lenni nepszerubb, de 2024-ben visszater a novekedes es elkezd rendbejonni lassan az allamhaztartas es felporog majd a fogyasztas. "

Mitől??

A tudomány a valóság költészete!

(#4633) Oppenheimer válasza Vesa (#4632) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Kérdezd az MNB-t!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4634) Vesa válasza szabi__memo (#4629) üzenetére


Vesa
veterán

Biztos lemaradtam valamiről...az adót a MOL veti ki? Az üzemanyagár 44%-ka adó. :U Persze a kedvencem megint az volt, amikor orbánnak kis híján káromkodni támadt kezdve, mert szerinte az irdatlan üzemanyagár valójában az Ukránok miatt van (tranzit díj emelése). Aztán kiszámolták, hogy a tonnánként elszámolt tranzitdíj emelés, az literekre vetítve 2-3Ft/liter. Az adó, ami kizárólag rajtuk múlik, meg 44%. Parádés megint... :( Saját maguknak kéne ultimátumot adni.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#4636) Ixion77 válasza Vesa (#4632) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Az első félévben azt olvashattuk rengeteg US cég jelentésében, hogy 2023H1-ben visszaesés volt, de H2 már sokkal jobb lesz a növekvő kereslet által. Én azt is nagyon kíváncsian várom. Kb. pont annyira éreztem megalapozottnak, mint ezt.
Szerintem abból, hogy egy időszak gyenge, nem következik hogy a következő ne lehet még gyengébb.
De mivel nálam okosabb emberek állítják, ezért kíváncsi leszek hogy én tévedtem, vagy ők hazudtak.

Inflation is transitory... ‘Feeling Very Good’ About Soft Landing... Customer is resilient...

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4637) Vesa válasza Ixion77 (#4636) üzenetére


Vesa
veterán

Nem látunk a jövőbe, de US esetén még akár el is tudom képzelni, de hazánk esetén nem látom, mitől indulna meg a fellendülés? Főleg 2024-re. Én is kíváncsi leszek.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#4638) Ixion77 válasza Vesa (#4637) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Gondolom azért, mert az EU-ban kizárólag Németországban lesz recesszió... Az meg nekünk nem számít :)

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#4639) Vesa válasza Ixion77 (#4638) üzenetére


Vesa
veterán

Hogyne, végülis csak a fél gazdaságunk függ a németektől. :) Tulajdonképpen a hülye akkugyárak is arról szólnak, hogy kell az akku a német autókba, amit szintén itt szerelnek össze.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#4640) szabi__memo válasza Vesa (#4639) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Nem baj, majd az ideözönlő amcsi cégek ellensúlyozzák :DDD

(#4641) Segal válasza Vesa (#4637) üzenetére


Segal
veterán

Majd ultimátumot kap a fellendülés is :DDD

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#4642) Vesa


Vesa
veterán

Mi a béke és a fellendülés pártján állunk! :D

A tudomány a valóság költészete!

(#4644) attiati


attiati
veterán

most komolyan belevettek a forintba erre a hírre 13 óra körül?

vakmajomról:

"Az euróbevezetés előszobájába való belépés lehetőségét a pénzügyminiszter nem vetette fel az előadásában, az esemény után kiküldött minisztériumi sajtóközleményben viszont az szerepel, hogy a miniszter elmondta ezt az eseményen."

gyönyörűen játszunk a török kártyákkal és Vargával szépen hozza a szerepét

[ Szerkesztve ]

(#4645) szabi__memo válasza attiati (#4644) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Azt hiszed nincs ilyen hülye? :U

(#4646) julius666 válasza attiati (#4644) üzenetére


julius666
addikt

A csattgépété HFR botok csak a közleményt kapták meg. Ott azért még nem tart a tudomány, hogy kis lepkefing országok elborult nyelvén hadaró pénzügyminiszterének random beszédét is realtime lehessen elemezni egy tál rizsnyi összegből. :DDD

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.