Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4301) vzoltan válasza Benoe77 (#4300) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Es innen telepited ujra?
http://www.raspbmc.com/download/

Szerintem megvarom mig sam vegre kiirja az oldalara hogy elkeszult vele

(#4302) Benoe77 válasza vzoltan (#4301) üzenetére


Benoe77
őstag

Igen. [link]

(#4303) DarkByte


DarkByte
addikt

Sziasztok!

Lenne pár tömör kérdésem. Gondolkodom rajta hogy veszek RPi Model A-t, elsősorban video streaming kliensnek.
- Mit kezd az RPi az 1080i50-es streamekkel mint ami mondjuk a királyi televíziók streamje?
- RPi-s XBMC mennyire felhasználóbarátan képes távoli DVR szerverről TV-t streamelni és felvételt indítani / lejátszani?
- XBMC és kompozit videó kimenet kezelésével van-e valami probléma?
- USB-s Ethernet adaptert használva érhet meglepetés ha streaming forrásként akarom használni mondjuk egy DVR szerverről?

Köszi! :R

[ Szerkesztve ]

(#4304) azbest válasza DarkByte (#4303) üzenetére


azbest
félisten

- a dvb-t hd adásokat képes lejátszani, csak mostanában bugos az xbmc ezen a téren - élő adás megjelenítése, régebbiekkel jól ment, de mostanában komoly javítások is bekerültek, lehet ezt is megoldják. A legfrisebb raspbmc -t még nem próbáltam ki.
- nem próbáltam de esélyes hogy samba csatolással vagy más módon képes lehet, ha tvheadend szerű szerverről van szó, akkor azt valsz viszi
- régebben amikor kompozittal használtam kellett egy kis mókolás a konfigban (talán a cec kikapcsolása)
- a B modell-nek is usb csatolós a beépített vezetékes hálózata, szóval ... :)

[ Szerkesztve ]

(#4305) balco


balco
aktív tag

Felment a friss raspbmc. Egész smooth lett.
Azt szeretném beállítani, hogy ne 100%-on legyen a hang boot után, mert kiugrik a szívem.
Kinlódok az alsa-val, de nem megyen. Jó helyen járok egyáltalán?

(#4306) u.sanyo válasza Jim-Y (#3970) üzenetére


u.sanyo
csendes tag

Szia!

Ha így indítod, lehet, hogy segít:
LD_PRELOAD=/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libv4l/v4l2convert.so fswebcam

Ha ez nem megy, akkor itt egy másik lehetőség arra, hogy egy sima képet csinálj:
vgrabbj -d /dev/video0 -i vga -D 7 -f image.jpg

Persze installálnod kell hozzá ezt a vgrabbj programot:
sudo apt-get install vgrabbj

(#4307) DarkByte válasza azbest (#4304) üzenetére


DarkByte
addikt

Okés, köszi. Szerintem veszek egy A-t és meglátjuk.
A Cubieboard-ot is tovább akarom vinni hamarosan DVB-T headend irányba. Csak nem nagyon akarództam pluszban rááldozni.

[ Szerkesztve ]

(#4308) Osiris


Osiris
őstag

Az új RaspBMC telepítése óta, nat-on keresztül nem tudok ssh-n belépni az rpi-re és a transmission-daemon-hoz sem tudok naton csatlakozni, csak a LAN-ról.. A routeremen nem nyúltam semmihez. Most néztem a beállításait, de minden rendben. Az mondjuk gyanús, hogy kintről csak a 80-as portja van nyitva a routernek a nat beállítások ellenére... Érdekes.
...főleg, hogy a routert elérem kintről ssh-n.

[ Szerkesztve ]

(#4309) hombember


hombember
csendes tag

Sziasztok, új vagyok még ebben a topicban (ill. eddig csak olvastam), de látva, hogy itt milyen összetartó kközösség alakult ki, lenne egy kérdésem: látom, hogy akik barkácsolgatnak, azok a legtöbb esetben a GPIO lábakon keresztül vezérelnek külső eszközöket.

Hasonlót szeretnék, de nekem ez kevés lesz: hobbiprojektnek szabadidőmben szeretnék egy minél teljesebb intelligens otthon vezérlést összehozni, itt pl. csak a kerti öntözésnél 8db mégnesszelepet kell vezérelni és akkor még sehol nincs a világítás, fűtés, kapu, kertvilágítás.... :-)

Találtam ilyet: http://www.ebay.com/itm/USB-8-RELAY-CARD-BOARD-MODULE-DIGITAL-INPUTS-ANALOG-INPUTS-DS1820-INPUT-/260881091798?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cbdb98cd6

Kommunikáció USB-n, táp 5V USB-n vagy külső tápról, 8db 10A-os relé, 6 digitális és három analóg input és egy hőmérő input. Természetesen ebből több lenne, aktív USB hub-ra kötve.

A hosszú távú terv szerint (ahogy lesz rá időm és pénzem) egy kéne az öntözésre, egy a kapu + kertvilágítás automatizálására és a lakásban helyiségenként egy (fűtés, világítás, redőny). Szóval nem lesz rövid projekt :-)
Idén annak is örülök, ha az öntözést és a kert + kapu dolgot meg tudom oldani.

Kérdésem:

1.) Mivel a relékártya linuxról is programozható (még példakódot is adnak mellé), ezzel együtt tud működni a Raspberry?
2.) Tudtok esetleg más alternatívát, amivel meg lehetne oldani egy családi ház vezérlését és nem kell hozzá sok ilyen kártya? Lehet, hogy van egyszerűbb megoldás is, ami nem jut eszembe?

Előre is köszönöm a segítségeteket!

(#4310) azbest válasza Osiris (#4308) üzenetére


azbest
félisten

aa routeren llitsd be, hogy mindig ugyanazt az ip-t kapja a pi. Aztan arra az ip-re iranyitsd a portokat.

(#4311) vargalex válasza hombember (#4309) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Szerintem erre a célra az 1-wire eszközök használata az optimális választás. Párhuzamosan köthetők, így összesen 1 GPIO-ra van szükséged (+föld és feszültség). Gondolom owfs is van raspbian alá, így egyszerű a vezérlés és a kiolvasás is.

Alex

(#4312) Osiris válasza azbest (#4310) üzenetére


Osiris
őstag

Így van beállítva és a raspbmc frissítése előtt működött is, de most nem. Lehet, hogy csak újra kéne indítanom a raspberry-t, de amíg nem érek haza nem akarom mert akkor bekapcsolja a tv-t ami estig ott fog világítani. Majd ha hazaértem újraindítom.

(#4313) dash17291 válasza vargalex (#4311) üzenetére


dash17291
tag

Egy Dallas 1631z-t lehet használni owfs-sel?

Ezt írja a datasheet:

1 SDA Data Input/Output Pin for 2-Wire Serial Communication Port. Open-Drain.
2 SCL Clock Input Pin for 2-Wire Serial Communication Port.

Egy elpusztult PowerMac G5-ben lévő PCB-n véltem felfedezni ezt az IC-t. Itt van az asztalomon, csak még ki kellene találni hogy melyik láb hova van kivezetve. Van egy kondi és négy ellenállás a PCB-n. Ha érdekel teszek fel róla képet.

[ Szerkesztve ]

(#4314) lord.lakli válasza Osiris (#4312) üzenetére


lord.lakli
őstag

Én a notit nem tudtam samba-n elérni a frissítés után. Factory resetet nyomtam és érdekes módon utána már ment minden rendesen. Próbáld ki, hátha neked is megoldja a problémád.

(#4315) balco válasza Osiris (#4312) üzenetére


balco
aktív tag

Én sem érem el kivülről a frissítés óta...
Érdekes.

(#4316) hombember válasza vargalex (#4311) üzenetére


hombember
csendes tag

Köszönöm, ez az 1-wire nagyon jó ötletnek látszik - mondom ezt úgy, hogy az elektronika nem az erősségem, viszont érdekel és lehet, hogy most van itt az ideje belevetni magam. A programozás és a Linux részével nem lesz gond, mivel programozó vagyok :-)

Utánaolvastam az 1-wire rendszernek, ill. az owfs-nek, az elvi oldalát azt hiszem megértettem.

Térjünk rá a gyakorlatra: első körben - idén - szeretném az öntözést (8 relé), a kaput (2 relé) és a kerti világítás (1-3 relé) vezérelni programból. Hab lenne a tortán, ha a kerti világítást a napfénytől tehetném függővé, az öntözést pedig az esőtől. A programozásokat megoldom, az elektronikai részben kérnék segítséget.

(Megj.: a teljes rendszer kb. 30-40 érzékelőt - hő, fény, nyitás/zárás, mozgás, füst - és kb. 30-40 relét - világítás, fűtés, öntözés, kapuvezérlés - fog tartalmazni.)

- Topológia: ekkora rendszernél (a végsőre gondolok) fa struktúra tűnik a jó megoldásnak.
- Tápellátás: külön táp fogja adni az 5V-ot, tehát ez a gyakorlatban 2-wire rendszer lesz.
- Vezeték: CAT5-ös

Eddig jutottam saját kútfőből, azonban itt már nagyon elektronikai vizekre értem, jönnének a kérdések :-)

- A busz-vezeték végén van valami lezáró elem?
- Olvastam, hogy a reléket IC-kkel kellene kapcsolgatni (pl.: DS2408), ennek minden részlete érdekelne: bemenetet honnan kapja, közvetlenül a GPIO-tól?
- És az IC mely lábaira mit kell kötni?
- Az IC csatornáit hogy tudom kapcsolni, átállítani (ki/bemenetre)?
- Jól gondolom, hogy a 8 csatornás DS2408-as 8 relét tud vezérelni?
- Érzékelők esetén is kellenek hasonló IC-k?

Előre is elnézést, ha hülyeséget írtam, de ezt még csak most tanulom.

(#4317) Osiris válasza balco (#4315) üzenetére


Osiris
őstag

Legalább akkor jó eséllyel a frissítésben van valami hiba. Mindenesetre az újraindítás sem segített. Nem vagyok épp kezdő sem a linuxban sem a hálózat témában, de nem értem mi lehet ennek az oka. A router elfogadja raspi felé érkező ssh és transmission kommunikációt, de a raspy mintha meg sem hallaná... és nem a natolással van a baj.

@lord.lakli:
Mit értessz factory reset alatt? A raspy-ra teljesen új telepítés került, nem a régi rendszert frissítettem, tehát elvileg minden alapon volt, majd beállítottam a konfigokat. A transmission konfigját ugyan áthoztam a régi rendszerről, de annak a verziószáma nem változott.. Ráadásul nem csak a torrent démon, hanem az ssh elérés sem megy WAN felöl.

[ Szerkesztve ]

(#4318) hombember válasza Osiris (#4317) üzenetére


hombember
csendes tag

Ha Telnettel nézed a WAN felől a szóban forgó portokat (SSH, transmission), akkor mit mond?

(#4319) Osiris válasza hombember (#4318) üzenetére


Osiris
őstag

Semmit. Timeout van egy idő után és bezáródik a putty (telnet 22-portra).

(#4320) hombember válasza Osiris (#4319) üzenetére


hombember
csendes tag

Akkor elvben nem jut el a kérés az SSH-ig, mert egy alap fejlécet kéne visszaadnia (ilyesmit: SSH-2.0-OpenSSH_5.1p1......)

Ilyenkor a következőket lehet megnézni:

1.) A Raspberry-n fut-e az SSH?
Ha Puttyon keresztül adminisztrálod, akkor biztosan fut, akkor ez pipa.
Ha nem Puttyon, hanem monitor+bill rákötésével, akkor magán a Raspberryn próbálj localhostra telnetelni: telnet 127.0.0.1 22
Ha kapcsolódik, akkor pipa, ha nem, akkor nem megy az SSH, ennek kell kideríteni az okát.

2.) Ha az előző pontnál az derült ki, hogy az SSH fut, akkor egy másik gépről a helyi hálóról próbálj betelnetelni a Raspberry-re. Ha megy, akkor pipa, ha nem, akkor ki kell deríteni az okát. Lehetőségek: az SSH nem hallgat csak a localhoston, vagy tűzfal szűri a 22-es portot a Raspberry-n kifelé, vagy nem a 22-es porton ül.

3.) Ha az előző mindkét pontnál pozitív az eredmény, akkor már csak egy gond lehet: routeren port forwardot kell beállítani. Ugyani a sima "natolás" csak annyit tesz, hogy a bentről érkező HTTP, HTTPS és DNS kéréseket továbbítja oda-vissza, de egyebet nem. Ahhoz, hogy a Raspberry 22-es portját kívülről el lehessen érni vagy az egész Raspberry-t DMZ-be kell tenni (fölösleges kockázat), vagy meg kell adni a routernek, hogy a 22-es portját forwardolja a Raspberry 22-es portjára.

(#4321) Osiris válasza hombember (#4320) üzenetére


Osiris
őstag

Ahogy már írtam korábban ez mind megvan, a frissítés előtt simán el is értem kintről (raspbmc oprendszer frissítés) a wan felöl is, most csal lan-ból érem el. A routeren a portforward és a tűzfal is ok, nem változtattam rajta. Csak a raspy nem érhető el kintről semmilyen porton, egyéb eszközöket elérem a routeren keresztül a wan felöl.
Esetleg valami ötlet, hogy a rasbmc (linux) oprendszeren milyen beállítás okozhatja, hogy csak a lan-ról érkező kapcsolatokra válaszol?

(#4322) hombember válasza Osiris (#4321) üzenetére


hombember
csendes tag

Bocs, a tűzfalnál a Raspberry-re gondoltam. Ennek a linuxát (Raspbmc) még nem ismerem (csütörtökön megyek az első Raspberry-mért :-), de az alapja Debian, amit van szerencsém 15 éve nyúzni. Arra gondoltam, hogy esetleg az új, frissített verzióba tettek tűzfalat is és esetleg az szűr.

Node, hogy a kérdésedre válaszoljak: az SSH szerver konfigjában (Debian alatt: /etc/ssh/sshd_config) van egy vagy több "ListenAddress" kezdetű sor. Ha ki van kommentezve # jellel, akkor nem bveszi figyelembe, ilyenkor mindenhonnan fogad kapcsolatot. Egyéb esetekben ezzel lehet megadni, hogy pl. csak helyi hálón "hallgatózzon".

Még valami! Kívülről hogyan éred el? Dyndns, noip stb.? Vagy közvetlenül a külső IP-t adod meg a Puttynak?

(#4323) korcsi


korcsi
veterán

Lirc vs raspbmc problémám lenne.

Irw működik, ha paraméternek azt a kimenetet adom meg amivel az xbmc indítja a lircd-t.

Lircmap.xml elvileg rendben megcsinálva, de az xbmc egyszerűen nem reagál a távirányítóra, és nem tudom hol lehetne ellenőrizni a dolgot, hol akad el a jel. Valakinek tapasztalat ezzel kapcsolatban?
Válaszokat előre is köszi!

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#4324) azbest válasza korcsi (#4323) üzenetére


azbest
félisten

Az rc5-ös raspbmc-nél nekem nem jött létre a /var/run/lirc/lircd hanem utólag kellett egy lirc restartot betennem az xbmc init fájljába az xbmc indítása elő hogy rendesen inicializálja. Az új final rendszerrel még nem sokat foglalkoztam de ott ez alapból jól ment.

(#4325) otapi válasza Osiris (#4321) üzenetére


otapi
tag

Nekem még nem a final van fenn, hanem valami január elei build, de abban nem az ssh figyeli a portot közvetlenül, hanem a xinetd, és az indítja el az ssh-t ha van kérés.
Nézz körül az /etc/xinetd.conf és az /etc/xinetd.d alatt is, hátha ott van valami turpisság beállítva.

(#4326) korcsi válasza azbest (#4324) üzenetére


korcsi
veterán

Ebben látsz valami, én elveszek a sorok között :) ?

pi@raspbmc:~$ ps aux | grep lircd
root 399 0.0 0.3 3768 1568 ? S 09:06 0:00 su - pi -c export XBMC_HOME=/opt/xbmc-bcm'/xbmc-bin/share/xbmc' ; LD_PRELOAD=/usr/lib/libcofi_rpi.so /home/pi/.xbmc-current/xbmc-bin/lib/xbmc/xbmc.bin --standalone -fs --lircdev /var/run/lirc/lircd 2>&1 | logger -t xbmc
pi 586 0.0 0.3 3020 1352 ? Ss 09:06 0:00 -su -c export XBMC_HOME=/opt/xbmc-bcm'/xbmc-bin/share/xbmc' ; LD_PRELOAD=/usr/lib/libcofi_rpi.so /home/pi/.xbmc-current/xbmc-bin/lib/xbmc/xbmc.bin --standalone -fs --lircdev /var/run/lirc/lircd 2>&1 | logger -t xbmc
pi 607 39.7 9.9 298688 41048 ? Sl 09:06 2:06 /home/pi/.xbmc-current/xbmc-bin/lib/xbmc/xbmc.bin --standalone -fs --lircdev /var/run/lirc/lircd
root 779 0.0 0.1 2100 744 ? Ss 09:06 0:00 eventlircd --evmap=/etc/eventlircd.d --socket=/var/run/lirc/lircd --repeat-filter --release=_UP -f
root 1274 0.0 0.1 3632 592 ? Ss 09:07 0:00 /usr/sbin/lircd --driver=default --device=/dev/lirc0 --uinput --output=/var/run/lirc/lircd-lirc0 --pidfile=/var/run/lirc/lircd-lirc0.pid /etc/lirc/lircd.conf
pi 1331 0.0 0.1 1976 640 pts/0 S+ 09:11 0:00 grep lircd
pi@raspbmc:~$

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#4327) korcsi válasza korcsi (#4326) üzenetére


korcsi
veterán

Megvan a hiba oka:

"--output=/var/run/lirc/lircd-lirc0"

ha enélkül újraindítom a lircet, majd a xbmc-t is akkor működik a távrecsegő :(
Hol tudom ezt a parancssori paraméter értéket megváltoztatni?

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#4328) Osiris válasza hombember (#4322) üzenetére


Osiris
őstag

-Nincs tűzfal:
pi@raspbmc:~$ sudo iptables -L
Chain INPUT (policy ACCEPT)
target prot opt source destination
ACCEPT all -- anywhere anywhere state RELATED,ESTABLISHED
ACCEPT all -- 192.168.1.0/24 anywhere
DROP all -- anywhere anywhere
ACCEPT all -- 192.168.1.0/24 anywhere
DROP all -- anywhere anywhere
ACCEPT all -- catv-212-96-42-0.catv.broadband.hu/24 anywhere
DROP all -- anywhere anywhere

Chain FORWARD (policy ACCEPT)
target prot opt source destination

Chain OUTPUT (policy ACCEPT)
target prot opt source destination

-Nincs az ssh tiltva kintről. (Nincs benne a ListenAddress sor)

-Kívülről sem ip-vel, sem no-ip-s domainnévvel nem érem el (a routerem bármelyikkel elérem kintről, illetve bentről lan-ból, a domainnel is elérem a raspberryt)

@otapi:
xinetd van itt is, de annál sincs gond a beállítással. A transmission-daemon pl. nem a xinetd-n keresztül érhető el, hanem közvetlenül van portja, amit szintén csak a LAN-ból érek el. Vagyis kizárható, hogy az xinetd lenne rosszúl beállítva, de kizárható az sshd rossz beállítása, vagy a torrent démon hibája is.

...amiket most leírtam, azok alapján olyan mintha a router szórakozna velem (a nat-tal) mégiscsak, de ennek meg az mond ellent, hogy elvileg csak a raspberry-t nem érem el kintről. Most nem tudom kipróbálni, mert más eszköz épp nincs bekapcsolva. Este megnézem.

[ Szerkesztve ]

(#4329) azbest válasza korcsi (#4327) üzenetére


azbest
félisten

az /etc/lirc/ kornyeken lehetnek talan a lirces konfigok... viszont ha egyebkent jonak tunik, akkor lehet inkabb az
/etc/init/xbmc.conf kornyeken erdemes megnezni az xbmc inditasanak parametereit, hogy a jo helyen keresse a varban.

(#4330) korcsi válasza korcsi (#4327) üzenetére


korcsi
veterán

/lib/udev/lird_helper scriptben van összeállítva a paramétersor, ebben módosítva a 63. sort megfelelően működik.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#4331) hombember válasza Osiris (#4328) üzenetére


hombember
csendes tag

De van tűzfal. Ha nem lenne, akkor az INPUT láncod is így nézne ki:

Chain INPUT (policy ACCEPT)
target prot opt source destination

Hasonlóan, mint most a FORWARD vagy az OUTPUT.

Sőt, ha megnézed a INPUT lánc első 3 sorát a fejléc után, akkor - bár tűzfalból soha nem voltam guru, de ezért párat felhúztam már - ott gyanús valami:

target prot opt source destination
ACCEPT all -- anywhere anywhere state RELATED,ESTABLISHED
ACCEPT all -- 192.168.1.0/24 anywhere
DROP all -- anywhere anywhere

Ugye a tűzfal sorban értékelődik ki, ahol illeszkedés van, itt nem megy tovább:

1.) Elfogad bárhonnan bármit, ami egy benti kérésre jött válaszul.
2.) A 192.168.1.x szegmensről a belső hálón bármit elfogad.
3.) Bárhonnan jön bármi, akkor azt eldobja.

És itt van az, hogy amikor kívülről akarod elérni, akkor az a 3. sorra illeszkedik és kuka.
Olyat kéne megadni hogy direkben portokra engedélyezed, hogy "bárhonnan a 22-es portra accept" és így tovább. És figyelni arra, hogy a konfgban ez még az előtt a sor előtt legyen megadva, ami mindent eldob (3. sor a fentiekben).

Egyébként azt a sort mindig a végére szokták tenni, fura is ott közben.

(#4332) Osiris válasza hombember (#4331) üzenetére


Osiris
őstag

:R Köszönöm! Valóban droppolta a kintröl érkező csomagokat. :))
Egyenlőre töröltem a filter tábla szabályait, mert a router tűzfala nekem elég:
pi@raspbmc:~$ sudo iptables -t filter --flush
pi@raspbmc:~$ sudo iptables -L
Chain INPUT (policy ACCEPT)
target prot opt source destination

Chain FORWARD (policy ACCEPT)
target prot opt source destination

Chain OUTPUT (policy ACCEPT)
target prot opt source destination

..és megy is minden. Azért most előveszem az iptables zsebkönyvet, mert úgy érzem totál elfelejtettem már ezt a témát. Később a tűzfalat újra beállítom, ha majd tudom mit csinálok.
Egyébként eddig alapértelmezésben el lehetett érni és csak ezzel a friss verzióval futottam bele ebbe.

[ Szerkesztve ]

(#4333) syler123


syler123
veterán

Hát a hozzászólásokat olvasva sok mindenre nem alkalmas a szerkezet. Sokak szerint még önmagában torrentre sem. Nekem mondjuk arra kellett volna önmagában. Van komolyabb htpc-m, de azt nem járatom egész nap, már csak a hangja miatt sem, meg itt 10-ed része a fogyasztás. Lehet inkább okos routerben kellene gondolkodnom. Ahogy néztem 11k a legolcsóbb, amiért betudom szerezni. Ti mennyiért jutottatok hozzá?

(#4334) Osiris válasza syler123 (#4333) üzenetére


Osiris
őstag

Nekem pl, tökéletes htpc-nek + torrent kliensnek együtt. Főleg az új RaspBMC-vel. A mostani árakról nem tudok nyilatkozni.

(#4335) hombember válasza Osiris (#4332) üzenetére


hombember
csendes tag

Örülök, hogy megoldódott.
Valószínűleg az utolsó frissítés előtt valakinek eszébe jutott, hogy csak fel kéne húzni a tűzfalat, ha már van :-)

(#4336) hombember válasza syler123 (#4333) üzenetére


hombember
csendes tag

Nekem ugyan még nincs meg (pénteken megyek érte), de én intelligens otthon vezérlésre szánom (hobbiproject), amire bőven több lesz, mint elég. A kész rendszerekben található vezérlő központok ennek teljesítményben nem érnek a közelébe sem és a feladatot azok is tökéletesen ellátják. A Raspberry árának a többszöröséért...

Persze elektronikai téren segítségre szorulok majd a projekt során, de bízom ebben a fórumban ;-)

[ Szerkesztve ]

(#4337) otapi válasza syler123 (#4333) üzenetére


otapi
tag

Egy "okos" routerben jó ha 32 mega RAM van, miközben ebben 512. Úgyhogy ha ezt lassúnak találod, akkor egy router pláne az lesz. :))

(#4338) vargalex válasza otapi (#4337) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Vannak 64 MB (pl. D-Link DIR-825, Netgear WNDR3700, stb.), illetve 128 MB (pl. TP-Link TL-WDR3600, TP-Link TL-WDR4300, Netgear WNDR3800, stb.) RAM-al szerelt modellek is. Elképzelhető, hogy torrent letöltésben a Raspberry PI jobban terhelhető (a több RAM miatt), de samba, illetve ftp sebességben a 100 Mpbs-es interface miatt nagyon alulmarad (anno a DIR-825-ön kb. 21 MB/s-et mértem ftp-n - később ext4-el mérve inkább 22-24 MB/s körül volt a sebesség).

[ Szerkesztve ]

Alex

(#4339) Oldmobil válasza vargalex (#4338) üzenetére


Oldmobil
aktív tag

Mondjuk nagyban függ attól, hogy mit értünk "torrentezés" alatt. Ha időnként rádobsz 3-4 fájlt, hogy reggelre vagy másnapra lehozza, akkor tökéletesen alkalmas az RPi is. A NAS-om pl. a 800 MHz-es procijával és 128 MB ramjával is gond nélkül boldogul az ilyen feladatokkal, erre az olcsó torrentes routerek is megfelelőek. Ha viszont egyszerre 20-30 torrentet töltesz, meg duplaennyit tartasz, akkor valóban kevés lehet.

(#4340) vargalex válasza Oldmobil (#4339) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Természetesen felhasználás kérdése az egész. Persze routeren is többen seed-elnek 100-200 torrentet. Az egyidejű párhuzamos seed-ek/letöltések száma pedig pl. transmissionban beállítható. Attól, hogy egyszerre 30-at tölt valaki lefelé, nem fog hamarabb lejönni (viszonylag jól seed-elt torrentek esetén), mintha csak 2-3-at töltene egyszerre.

Alex

(#4341) balco válasza Osiris (#4332) üzenetére


balco
aktív tag

THX!

(#4342) Lin3Lord


Lin3Lord
tag

Elkészült a projektem, félig, némi dokumentáció ha érdekel valakit, akkor ezen a linken elérhető. :))

akkountvadasz

(#4343) Pulsar


Pulsar
veterán

Sziasztok,

van egy ilyen pi-m, és egy XDMC fut rajta. Az RCA kimenet mindig él? Milyen felbontás jön ki azon?

(#4344) hombember válasza Lin3Lord (#4342) üzenetére


hombember
csendes tag

Irigykedem, én csak holnap megyek a Raspberrymért és egyéb alkatrészekért, és már várom az első sikerélményeket :-)

Elsőként én is hasonló szobai teszteléseket akarok megvalósítani, aztán ha az megy, akkor az első komolyabb projekt a kerti öntözés/világítás/kapuvezérlés megvalósítása lesz.

(#4345) azbest válasza Pulsar (#4343) üzenetére


azbest
félisten

A video kimenetek közül egyszerre csak az egyik használható. Induláskor detektálja, hogy melyikre van kötve eszköz... de úgy emlékszem, hogy a config.txt-ben megadható fixre is hogy melyik legyen használva.

A compisite video kimenet PAL (576i) vagy NTSC (480i) szabványt támogat (secam-ot azt hiszem nem), alapból lehet, hogy NTSC módban megy, ez is állítható a config.txt-ben.

(#4346) wassermann válasza Pulsar (#4343) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A hazai hagyományos TV-sugárzáshoz (PAL szabvány), ezt a sort kell beírni a config.txt-be:
"sdtv_mode=2"

(#4347) hombember válasza vargalex (#4311) üzenetére


hombember
csendes tag

Még vacilálok a szenzoroknál (hőmérséklet-, fény- és eső), ott lehet, hogy 1-wire marad, viszont a vezérléseknél (relék) azt hiszem megtaláltam a legjobb megoldást: egy ethernet controller, ami a hozzá kapcsolt relékártyával 16 eszközt tud vezérelni. Egy ilyennel 3 szobát le tudok fedni.

Bár lehet, hogy ezekkel megoldhatók az érzékelők is, mivel 8 bemenet is van rajta (ez szintén elég a 3 szobára: 4db ablak, 3db hőméréklet, 1db utcai napfény ellenőrzés). Szintén emellett szól az is, hogy itt jóval nagyobb a sávszélesség, mint az 1-wire buszon.

Ja, a link, ha valakit érdekel, akkor itt a link is:
http://www.ebay.com/itm/Ethernet-controller-with-24-digital-and-analog-I-O-/170831224499?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27c6559eb3

[ Szerkesztve ]

(#4348) vargalex válasza hombember (#4347) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Én első körben hőmérséklet mérést (tárolást+statisztika) szeretnék kivitelezni LCD kijelzővel (mikrokapcsolóval tervezem váltani az egyes helyiségekben mért értékek kijelzését, persze lenne webes megjelenítés is). Még a Breadboard-hoz várok néhány vezetéket (először tesztelném a dolgokat), a többi (LCD, 10 db DS18B20, BreadBoard, stb. már megérkezett). Remélem sikeres lesz a project (ha egyszer lesz időm elkezdeni).

Alex

(#4349) hombember válasza vargalex (#4348) üzenetére


hombember
csendes tag

Én pont fordítva közelítettem meg: idén a kertre koncentrálok és első lépésben csak vezérlek (öntözés, kapu, kerti világítás), majd második lépésként a felkerülő érzékelők adatai alapján finomítok a vezérlésen (pl.: eső esetén kevesebbet kell öntözni, kánikula esetén többet; vagy sötétben a kapu nyitására az udvari világítást kapcsolja fel stb.) Mondjuk ha esetleg jut rá idő és pénz, akkor még idén a házon belül is elkezdek partizánkodni, de ezzel nem tervezek :-)

Persze ha holnap meghozom a cuccokat, akkor azért a hétvégén valószínűleg épül valami itthon a dolgozószobámban is, mert kell a sikerélmény. Valami egyszerű: asztali lámpa kapcsolása relével, vagy ilyesmi :-)

(#4350) FireKeeper


FireKeeper
nagyúr

Sziasztok!

Otthonra szeretnék házimozizásra valami rendszert, és így képzelném el: lenne egy szerver, azon lennének hálózaton keresztül megosztva a filmek, míg a nappaliban egy kliens gép, aminek csak a hálózatról való lejátszás lenne a dolga. Érdekelne, hogy erre a kliens szerepre jó lehetne-e a Pi? Elsősorban SD tartalmak lennének megosztva, de ha a HD-vel is meg tudna bírkózni, az még jobb lenne. Okoz neki bármilyen problémát ha a hálózaton keresztül kell lejátszani a filmeket?

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 IV || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.