Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#8501) djgeg


djgeg
őstag

Egyébként HP-nál ESXi 4.0 ás támogatást ír a 7.22 O_o

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#8502) vlaci79 válasza djgeg (#8498) üzenetére


vlaci79
senior tag

Hali hp p400-t használtam p965 775, x58 1333, a85x fm2 lapokban is.
wd és samsung sata hdd-vel.
VLaci

[ Szerkesztve ]

(#8503) #90933760


#90933760
törölt tag

Üdv.

Van egy X48-DQ6 lapom amin ICH9R déli csücsül. Van egy Raptorom (nem Veloci), az utolsóból. Tervezek mellé egy másikat, még sose volt raid tömböm és ki akarnám próbálni.
XP-t használok és jó lenne ha gyorsulna is a rendszer nem csak dísznek, meg "ahh kipróbáltam ezt is" dologként üzemelne.
RAID1-re gondoltam, mert az olvasási sebesség akkor a legnagyobb és rendszernél gondolom az a fontosabb, mint írni. Az elérési időkkel mi lesz? Az olvasási sebesség növekedéstől érdemileg javulni fog a rendszer sebessége? E8400 a proci. Az adatvesztés nem életbevágó, simán szívatás lenne, mert csak rendszer meg progik vannak fent amit tudok pótolni.

[ Szerkesztve ]

(#8504) djculture válasza #90933760 (#8503) üzenetére


djculture
félisten

Raid 1-et felejtsd el, jóformán semmit se gyorsít az alaplapi vezérlőn át. Raid0 ami kell neked az jobb oprendszernek.

(#8505) #90933760 válasza djculture (#8504) üzenetére


#90933760
törölt tag

Ok.
Én azt hittem, hogy a 2x olvasási sebesség jó lesz. És az újraszinkronizálás mennyi idő? Mert elég sokszor van áramszünet stb. 74 Gigás vinyó.

(#8506) djculture válasza #90933760 (#8505) üzenetére


djculture
félisten

Itt is elég sok áramszünet van, de egyszer volt olyan gondom hogy egy ilyen után bad setort jelzett a vezérlő drivere. Ami szerencsére csak logikai volt, de ilyenkor lehet róla kimenteni mindent egy másik tömbre majd a tömböt szétszedni és leformázni a hibás vinyót és visszahelyezni a tömböt majd rá az adatot nem két perc:)

(#8507) Jester01 válasza #90933760 (#8505) üzenetére


Jester01
veterán

Itt valamit keversz. A raid0 fogja duplázni a szekvenciális sebességet, és mivel az nem tükröz ott semmi újraszinkronizálás nem lesz. Cserébe persze semmi hibatűrés sem.

Más kérdés, hogy ezt (mármint a szekvenciális sebességet) mennyire tudod majd kihasználni. Elvileg tisztességes raid1 viszont az elérési késleltetést csökkenti, ami lehet, hogy hasznosabb. Legjobb persze egy SSD lenne, de feltételezem az nem opció.

Az újraszinkronizálási időt megkapod ha az átlagos sebességgel leosztod a lemezméretet, pl. 74GiB/100MiB/s ~ 758s ~ 13 perc. Ha a szinkronizációra mesterséges sebességkorlátozás van akkor természetesen azzal kell számolni.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#8508) #90933760 válasza Jester01 (#8507) üzenetére


#90933760
törölt tag

A raid1 is duplázza a sebességet mivel tükrözve van, de csak olvasásban. És egy rendszernél az elérési idő után a kis fájlok olvasási sebessége a legfontosabb, nem?

A raid0 lenne a jobb az igaz, de annak miért nem javulhat az elérési ideje?

[ Szerkesztve ]

(#8509) brd válasza #90933760 (#8508) üzenetére


brd
nagyúr

Szerintem te nem fogsz olyan vezérlőt tesztcélra vásárolni, amivel a RAID1 közel 2x olyan gyorsan olvas szekvenciálisan, mint az egyedülálló HDD, mert ehhez az drága.

A raid1 is duplázza a sebességet mivel tükrözve van, de csak olvasásban

Nem azért duplázza (ha duplázza), mert tükrözve van, hanem azért, mert a vezérlő tudja (ha tudja) úgy kezelni a lemezeket, hogy duplázódjon.

The only real valuable thing is intuition.

(#8510) #90933760 válasza brd (#8509) üzenetére


#90933760
törölt tag

Szóval hiába lehetne 2x, úgyse lesz annyi a vezérlő miatt. Akkor raid0 marad. De ott már olvasás és írás is nagy mértékben nő igaz? Ha nem is 2x. És az elérési idő itt nem javul?

(#8511) brd válasza #90933760 (#8510) üzenetére


brd
nagyúr

Igen, nő az írás is. Az elérési idő érdekes kérdés, elvileg lassul, de a valós felhasználásban inkább segíteni szokott az egymás mellett párhuzamosan futó feladatok kiszolgálásában a RAID0, az egyedülálló diszkhez képest.

The only real valuable thing is intuition.

(#8512) djculture válasza #90933760 (#8510) üzenetére


djculture
félisten

Amd chipset raid vezérlőjével 4db WD1600ADFS raid0-ban elég jól muzsikál nálam. 4k a szekvenciális sebesség értéke is 3,5X növekedett. A sokat szidott nvidia chipset alaplapi vezérlővel volt az igazi az majdnem hozta a 4x, de hát elavult gépet lehet köré csak sajnos építeni.

[ Szerkesztve ]

(#8513) #90933760


#90933760
törölt tag

Ok, akkor raid0 lesz. És ezt csak teljes újratelepítéssel tudom megcsinálni, vagy utólag is szét lehet csíkozni?

(#8514) Tokman


Tokman
csendes tag

Sziasztok légyszíves tudnátok segíteni!
Sorry, hogy nagyon hosszú lett.
Asus sabertooth x79 alaplapom van és két darab 180gb os Intel 520as SSD-t szeretnék összekötni raid0ba.
Leírom meddig jutottam el:
Beléptem biosba beállítottam AHCIről Raidre az ssdket, mindkettőt a barna Sata 3as portba dugtam, van 4 darab fekete azok sata2esek, 2 darab fehér azok sata 3asak, de azok SSD cachingesek ergó ssdt összekapcsolja a vinyóval, ha felraksz valami + drivert még és akkor gyorsabban töltenek be azok a programok vinyóról amiket sűrűn használsz. (u.i. nekem ilyen nem kell)
Aztán CTRL+i vel beléptem raid kezelőbe összeraktam a két ssdt raidbe azt írták 128kb a javasolt raid 0hoz legalábbis alaplap ezt ajánlotta, nagyobbat nem is engedett kiválasztani, ha jól emlékszek.
Beraktam windows 7 telepítőt usbről, csináltam rajta két mappát egyikbe az asus oldaláról letöltött raid drivert rakam be neve:
Intel Rapid Storage Technology enterprise driver software V3.6.0.1093 for Windows Vista/7/8 32bit & 64bit.(WHQL)
másikba meg amit az intel oldaláról töltöttem le.

Lényeg hogy nyilván alapból nem látta a windows 7 telepítő az ssd raidet load drivera rákattintottam, az asusosat felismerte legitbe(ergó ha be volt rakva a pipa akkor kidobta a listába) beaddoltam töltögetett bejött egy ablak, hogy blabla külső driver nem biztos hogy legit leokéztam.
Aztán nem történt semmi, nem látott semmit se refresheltem és úgyse látott semmit se.
Beadoltam azt amit az intel oldaláról töltöttem le azzal se ment, azt már ki se dobta pipa nélkül.

Meg szeretném kérdezni mi lehet a baj? Illetve milyen más megoldást javasoltok, én erre gyanakodtam.
Partíció típusa MBR volt legalábbis annó a vinyókon aztán törölve lettek a partíciók, de azt írták neten az egyik fórumba, hogy GPT(EFI)-t kéne használni, amit windows 7 disk managerrel be is tudok állítani, holnap ezzel fogok próbálkozni, de bármilyen ötletet szívesen fogadok, köszönöm előre is!
Illetve, ha nincs rajta partíció, akkor hogy lehet master boot record vagy GPT?
Nekem ez a rész kicsit magas, utána olvastam mindkettőnek, kb az jött le hogy GPT 2gigabájtnál nagyobb lemezekhez raidhez kell. Illetve MBRre állítja alapból a windows7 telepítő a lemezt amire feltelepül.
Szval nem igazán értettem meg miért nem mehet. :W
Kérlek légyszíves segítsetek előre is köszönöm!

(#8515) radi8tor válasza Tokman (#8514) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

GPT felejtsd el. MBR kell neked az SSD-re.

Valamint Intel RAID driver kell csak, az ASUS-ost szerintem hagyd.
Ami lényeg, hogy ne a telepítőt rakd a pendrive-ra, hanem a RAID drivert kibontva egy könyvtárba, ha jól megy az angol, akkor olvass utána hogyan kell ezt csinálni.

Telepítettem már RAID-et SSD-re igaz nem X79-re.

⭐ Stella

(#8516) Tokman válasza radi8tor (#8515) üzenetére


Tokman
csendes tag

Akkor most formázzam meg külön őket MBRre és utána alakítsam át raidre és utana probaljam instalálni a windowst?

(#8517) radi8tor válasza Tokman (#8516) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem szükséges külön formázni.
Amikor RAID menüben beállítod a tömböt, az beállítja a lemezeket.
Vagy már konvertáltad korábban GPT-re?

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#8518) Tokman


Tokman
csendes tag

Nemtudom mi baja raid menübe azt írta minden oké és bootolható felfrissítettem a biost leszedtem a 3.06os raid controllert az intel oldaláról beimportáltam.

RSTe_3.0.6.1093_F6-drivers.zip kicsomagolva beraktam a telepítő usbmre.
Telepítőm legújabb legális minden frissítést tehát nem csak SP1et tartalmazó windows 7 all in one telepítő. (Sajna magyar) x64 ultimatet kiválasztottam és driversnél beadoltam ezt: mappa\RSTe_3.6.0.1093_F6-Drivers\RSTE_f6_iastorA_64\iaStorA.inf (ha jól emlékszek). Ez meg is jelent rendesen, ha pipa bevolt rakva.

Megpróbálkoztam az RSTe_f6_iaStorS_64 de ez elméletileg S azaz Sata.
Illetve mappa\iaStorS.free.64bit.3.6.0.1086 ez tehát a zip gyökérkönyvtárában van, is próbálkoztam, de úgy se látta.
Most szétszedtem a raidet (raid menuben ctrl+i) lehuztam az ssdket felrakom vinyóra a windowst majd onnan újraformázom őket MBR-re adjak szerinted nekik fájl rendszert pl NTFST?, de eddig is azon voltak úgy tudom, ha nem megy megpróbálom GPT-vel is azért kérdeztem GPT-t mert egyik arc azt írta neki úgy működött.

Őszintén fogalmam sincs mi a baj totál tanácstalan vagyok.

Elméletileg annyit kéne csinálnom hogy beállítom őket raid0ba azt simán megcsináltam meg beadolom az F6 driversből azt amit be is addoltam, de nem ment.

(#8519) radi8tor válasza Tokman (#8518) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem kizárt, hogy az SSD nem fér össze az alaplapi RAID vezérlővel. :U
Csinálhatsz RAID-et telepített Windows után is, de nincs garancia rá akkor sem.

Ez esetben mielőtt átállítanád RAID-re a vezérlőt meg kell csinálni registry-ben: [link]

⭐ Stella

(#8520) Tokman


Tokman
csendes tag

Intel 520am van és legújabb lga 2011 alaplapom.
Ezt a másik fajta raidet, hogy lehet összehozni feltelepítem az egyikre és utána kell valamit átállítani?

(#8521) tomic válasza Tokman (#8518) üzenetére


tomic
addikt

Villám gyorsan elfelejteném a helyedben a RAID-et ssd-nél!
Most adtam el mind két ssd-m ami raid-ben volt használva. Semmi értelme. Nem fog gyorsulni semmit.
Jobban jársz ha egy kétszer akkorát veszel és azt használod.

(#8522) Tokman


Tokman
csendes tag

Nekem egyszerűség kedvéért kéne, és néztem teszteket tényleg gyorsabb elméletileg MBRbe vannak megpróbálom most.

(#8523) radi8tor válasza Tokman (#8520) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Már én is belezavarodtam. Feladom :D

⭐ Stella

(#8524) tomic válasza Tokman (#8522) üzenetére


tomic
addikt

Azok csak számok. Semmit nem fogsz rajta érezni. Aki azt mondja ,hogy érzett az hazudik!
Persze egy próbát megér.Saját magad tapasztalod meg milyen az a legjobb.
Nekem vagy 3-x omlott össze mire sikerült felraknom mindent és működött.
De soha többet Raid SSD-nél!

(#8525) #90933760 válasza tomic (#8524) üzenetére


#90933760
törölt tag

De ugye Raptoroknál lesz javulás és nem feleslegesen kezdek bele?

(#8526) Tokman


Tokman
csendes tag

Ha visszarakom biosban AHCIre windows disk managerrel átalakítom dinamikus lemezzé összerakom a kettőt akkor nem lehet telepíteni rá OSt?

(#8527) radi8tor válasza Tokman (#8526) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Dinamikus lemez nem bootolható.
Formatálni kell, hogy tudjál rá operációs rendszert rakni.

Fontos, ha már inicializáltad az SSD-ket RAID módba, akkor ki kell kapcsolni rajtuk RAID-et különben nem fogsz tudni telepíteni rá semmit.

Baltoafarkas: raptoroknál lesz javulás, de egy SSD még annál is jobban muzsikál (és még hangja sincs)

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#8528) Tokman


Tokman
csendes tag

Jó megpróbálom ezt a registry átírogatós dolgot, jobbat nemtudok.

(#8529) Tokman válasza radi8tor (#8527) üzenetére


Tokman
csendes tag

Ezt nem egészen értettem a kommentednél:
Újraindítod a gépet, BIOS-ban RAID-re állítod a vezérlőt, OK
elindul a Win, és feltelepíted a rapid storage-et. OK
Majd átkapcsolhatod RAID-re a rendszert. ez mit takar? siman CTRL+Inél beadolom a raidet?

(#8530) radi8tor válasza Tokman (#8529) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

RAID-re kapcsolás előtt registry turkálás is kell majd (ha jól emlékszem Rapid Storage nem települ fel AHCI módban)
Csak simán átkapcsolod SATA vezérlőt RAID-re. Megvárod hogy elinduljon a rendszer és feltelepüljön a RAID driver.
Ezután kiderül egyáltalán elindul-e a gép.

⭐ Stella

(#8531) Tokman


Tokman
csendes tag

Áh :D
Átírtam a registryt bemásoltam az C:\Windows\Temp\IIF2\AHCI\iastorA.sys és iastorF.sys fájlt + ami mellette volt simán iastor.sys nem is volt. Átállítottam raidre biosban és egyből kékhalál.

(#8532) radi8tor válasza Tokman (#8531) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Akkor a registry-be ne iastor alá írd be a kulcsokat, hanem iastorA alá:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\iaStorA ...

⭐ Stella

(#8533) Tokman válasza radi8tor (#8532) üzenetére


Tokman
csendes tag

Jó utolsó próba.
Windows Server 2012be nincs bele építve alapból a raid kezelés?

Mármint, hogy alapból telepítő összerakja őket raidbe, ha megkérem.

[ Szerkesztve ]

(#8534) tomic válasza #90933760 (#8525) üzenetére


tomic
addikt

Próbát megér! De majd saját magad tapasztalatai fognak igazán dönteni, ill az mire is használod a raid-et.

(#8535) radi8tor válasza Tokman (#8533) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nincs ilyen tapasztalatom. :(

⭐ Stella

(#8536) Tokman


Tokman
csendes tag

Elindult a telepítő! ;]
Asus oldaláról töltöttem le régebbi drivert és azzal ment.
:)) yee mondjuk még lehet kifagy, de legalább elindult a telepítő ahh...
Köszi a segítséget azért. :R

(#8537) radi8tor válasza Tokman (#8536) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nehéz szülés volt :)

⭐ Stella

(#8538) djculture válasza radi8tor (#8527) üzenetére


djculture
félisten

Ja jobban muzsikál de cserébe ha újabb ssd-t veszel folyamatosan gariztathatod. Már olyan se egy van hogy felbontom és sekép se hang már rossz. Meg 2 napig megy és crc error, eltűnik örökre. Nem bóvli márkákról beszélek még mielőtt valaki okoskodna...Nagy istenített samsungból is van az adatmentő kolléga asztalán több mint 200 db. A régi 2-3 éves ssd-k meg még mindig mennek. De igazság szerint a nagyobb hdd-k frontján is rengeteg hibás van. Szerintem a gyártás után való szúrópróba ellenőrzésen(meo) spórolnak a gyártók.
Raid0 kötetbe rendezett ssdnek meg van értelme már ha újabb alaplap és tudja így is a trimet, persze nem sebességbe hanem mert egy adott írási mennyiség megfeleződik a két ssd között, használattól se melegednek ennyire.

[ Szerkesztve ]

(#8539) radi8tor válasza djculture (#8538) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nekem semmi bajom nem volt 840 Pro-val.
Nem kell ennyire parázni az SSD-től csak gondosan meg kell választani mit veszel meg.

⭐ Stella

(#8540) djculture válasza radi8tor (#8539) üzenetére


djculture
félisten

Ja gondolom nem volt nálad sokáig a mondatból ítélve, úgy persze hogy nem nálad fog tönkremenni.Szerintem hulladék technika rég tudnának jobbat is de az nem biznisz hogy nem kell kidobni és venni másikat meghatározott időn belül.

[ Szerkesztve ]

(#8541) radi8tor válasza djculture (#8540) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Lesz még nálam, átmeneti pénzhiány miatt adtam túl rajta.
Majd nyáron veszek egy másikat. 840 Pro széria elég jól sikerült. :K

⭐ Stella

(#8542) #90933760


#90933760
törölt tag

És ha jól hallottam Raidbe milyen Smart adatok nem fognak látszódni? A hőmérséklet se?

(#8543) djculture válasza #90933760 (#8542) üzenetére


djculture
félisten

Attól függ milyen vezérlőn lóg, nem egyhez létezik config oldal ahol látható az összes adata a vinyónak bad sector log smart és egyebek.

(#8544) HUfantom válasza #90933760 (#8542) üzenetére


HUfantom
őstag

Ma már van jó-pár olyan RAID vezérlő, akár alaplapba integrált is ami "átengedi" magán a Smart infókat.
Saját Példa: Asrock Z68 Extreme7 Gen3 és Hard Disk Sentinelben jól látszik minden / Raid 1+0 tömb /

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#8545) #90933760


#90933760
törölt tag

Ok. De nekem régebbi Giga s775 lapom van. Kétlem, hogy tudná. Jelenleg ICH9R délivel, de most akarok alaplapot cserélni, abba ICH10 vagy ICH10R lesz. Ennyit tudok.

(#8546) Tokman


Tokman
csendes tag

Én Samsungról csak rosszat hallottam és tapasztaltam.
5 Intel ssdről tudok 520 széria így közvetlenül egy része enyém másik haveré és egyikkel se volt még gond.

[ Szerkesztve ]

(#8547) fueloep89


fueloep89
csendes tag

Helló!

Olyan gondom van, hogy:

Dell PowerEdge 2800 szerver Perc 4e/Di RAID vezérlővel
battery/memoria hibát észlelt, erre én elkezdtem nagy lendülettel menteni (persze backup nincs, általános iskolának hogyan is lenne erre kerete???, na mindegy). Folyamatosan megállt a fájlmásolás hibákkal tarkítva.Az OP rendszer is folyamatosan fagyott.

Ma reggel bekapcsoltam a szervert a RAID vezérlő behülyült.
A 2 tömb közül az egyik tömböt felbontotta. 4 vinyó volt benne RAID5-el megoldva (azt hiszem) így már az OP rendszer sem indul el és a maradék adatot sem tudom menteni. 250 Giga adat ami az iskolának eléggé fontos adatokat tartalmaz. Az OP rendszer már el sem indul, mert nem tud miről bootolni. A szervert nem én készítettem, csak átvettem.

Ha a RAID vezérlő BIOS -ba megyek ott látom a 4 lemezt READY felirattal. Nem tudom hogyan lehet ONLINE-ra átállítani, illetve visszarendezni egy tömbbe úgy hogy az adatok ne vesszenek el.

Van-e valami lehetőség a tömb visszaállítására adatvesztés nélkül?
Ha nincs akkor van-e valamilyen lehetőség arra, hogy az adatokat lementsem?

Köszi előre a segítséget, ha tud valaki segíteni

(#8548) Czmorek


Czmorek
aktív tag

Helló!
Egy kis segítségre lenne szükségem.
Van egy ASUS Rampage III Extreme alaplapon, Marvell® PCIe 9128 vezérlő.
6 Gb/s SATA, tudja a RAID0-t.
Rákötöttem 2db OCZ Agility3, 60Gb-os SSD-t RAID0-ba konfigurálva.
Az volna a gond, hogy a sebesség az eléggé gyatra. HD Tune alig mér 250Mb/s olvasási sebesség fölé valamivel.
Mit nem csináltam jól?

(#8549) radi8tor válasza fueloep89 (#8547) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ezzel a programmal
RAID Reconstructor

Recover Data from a broken RAID Level 5 or 0 Array

Egy próbát megér.

⭐ Stella

(#8550) HUfantom válasza fueloep89 (#8547) üzenetére


HUfantom
őstag

Ez most egy kicsit zavaros. Van egy 4 winyós tömb rendszernek és egy másik tömb adatoknak ?

persze backup nincs, általános iskolának hogyan is lenne erre kerete???,
Hát pedig kéne, Akár egy 20E forintos USB winyó is a célnak megfelelő. De esetleg régebbi gépekből kell winyot kiszedni és RAIDbe rendezni azt oda mehet a mentés.

Többen ezt ajánlották, a tömb adatainak kinyerésére.
[link]

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.