Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#9701) metrion


metrion
aktív tag

Sziasztok!

RAID0-át, hogy a legegyszerűbb bontani? Lap: Gigabyte P55-USB3
Adatvesztés nem baj.

Előre is Köszönöm a válaszokat! :R

(#9702) Freddy TNT válasza metrion (#9701) üzenetére


Freddy TNT
őstag

Hello !

Légkalapács vagy ütvefúró.... És még szórakoztató is :)

Van az alaplapi RAID-nek egy külön biosa. Alaplaponként más gombbal léphetsz be. Csekkold a manualt vagy nézd meg online. Én már el vagyok ázva ehhez :)

Ott aztán bonthatod a kötetet és átállíthatod amilyenbe akarod. Ha meg akarod szüntetni véglegesen akkor a BIOS-ban (alaplapi) kapcsold ki a RAID funkciót.

[ Szerkesztve ]

(#9703) metrion válasza Freddy TNT (#9702) üzenetére


metrion
aktív tag

Szia!

:DDD Mivel eladásra kerülnek, maradok a BIOS-os módszernél. Köszi! :R

(#9704) kawaXX


kawaXX
újonc

Sziasztok. Egy kis segítséget szeretnék kérni. Gygabit H97M alaplap, amire egy mobil rack is csatlakozik, vipower1001, sata csatlakozás de IDE winchesterhez. A probléma az, hogy a behelyezett IDE-s vinyók megjelennek ugyan, de ismeretlenként és 0 GB adattal a lemezkezelőben, a sajátgépben egyáltalán nem, a BIOS pedig tipus és méret szerint is mutatja. BIOS-ban not supported van mellette, lemezkezelőben a többi meghajtótól eltérően a nativ sorbaállítás mellett nem bejegyzés van. A BIOS AHCI-ban van, op. rendszer win10. Mit tudok tenni, hogy kinyerjem az IDE-s lemezekből az adatokat, illetve hozzáférjek? Köszönöm előre is. Gondoltam arra is hogy esetleg RAID esetén hátha, de csak simán átállitva a win nem tölt be illetve olyankor a SATA4-re dugott rack nem is latható a BIOS-ban sem.

(#9705) Freddy TNT válasza Freddy TNT (#9699) üzenetére


Freddy TNT
őstag

UP erre !

(#9706) radi8tor válasza Freddy TNT (#9699) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nincs ilyen teszt szerintem. Olcsó kártyákat nem tekintik valós RAID kártyának.
Az olcsó RAID kártyák nem RAID kártyák, csak SATA kártyák, amik szoftveresen emulálják RAID-et. Ez annyit tesz, hogy alkalmasak RAID 0 és 1 esetén egész jó teljesítményre, de mondjuk RAID 5 esetén egy esetleges tömb szétesés utáni újraszinkronizálás sokkal több időt és erőforrást (CPU) vehet igénybe.
Ezzel szemben a drágább kártyák saját processzorral rendelkeznek és nem lassítják a gépet.

⭐ Stella

(#9707) Wolfy_


Wolfy_
tag

Egy ideje ragom magamban ezt a raid temat.
Most ott vagyok, hogy egy ilyen egyszeru raid vezerlovel csinalnek raid1-et, mert bar itt is a proci dolgozik, de cserebe az oprendszerek fele mar siman egy meghajtonak latszik a dolog. tegnap probaltam windows10-ben a szoftvereset, de ahogy lattam az nem csinal minden altala letrehozott particiobol raid-et, igy drive meghalas eseten nem eleg csak siman kicserelni az eszkozt es vidaman folytatni a hasznalatot (ez lenne a z elsodleges celom).

sajnos az AMD 950-ben levo raid vezerlo windows alatt nem latja az ssd-ket amit vettem, igy egy olyan vezerlokartyat keresnek, ami tud sata3-at es mukodik rendesen win10 es linux alatt is. esetleg ilyet tud valaki mondani?

boltokban nezegetve ezt neztem ki, de itt nem irjak hogy a linux szereti-e es elso keresesre a neten sem talaltam errol semmit.

elore is kosz az epito jellegu hozzaszolasokat!

(#9708) Songo


Songo
senior tag

Sziasztok

NAS építése közben vagyok és szeretném megkérdezni, hogy milyen raid ajánlott?
Nem feltétlenül a sebesség inkább a minél több adat tárolása és valamilyen szintű biztonság. mivel filmek és torrentezés mellett a családi videók és képek is ezen lennének tárolva (is)

Köszönöm a segítséget előre is.

Illetve ezt az általatok majd ajánlott raidet tudja-e az alplap egyből vagy kapásból raid vezérlőt kell hozzá venni?

Köszi

(#9709) kraftxld válasza Songo (#9708) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Hány db és mekkora vinyók, milyen NAS?
Épp a lényegi infó maradt ki :)

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#9710) Songo válasza kraftxld (#9709) üzenetére


Songo
senior tag

A nas az most épül így még minden részét nem tudom sajnos :S pl az alaplap még kérdéses pont a sata számok miat. mivel valószínüleg 4 wincsivel lesz kezdve WD Red 4tb és 8ig van hely. (max 10ig) ezért kérdéses.
A család összes filmje zenéje programok. torrentezés és a családi filmek képek.

Köszönöm

(#9711) kraftxld válasza Songo (#9710) üzenetére


kraftxld
nagyúr

4-5 éves távon max mennyi helyre van szükséged?

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#9712) Songo válasza kraftxld (#9711) üzenetére


Songo
senior tag

A jelenleg használt 8terrám kb 2xesére. az úgy gondolom kitartana egy 3 max 4 évet. (a gépben 14terra van de ebből valós tárolás csak 8 körül van)

(#9713) kraftxld válasza Songo (#9712) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Na várj, ez most nem tiszta :) Ha a mostani gépben van 14TB akkor minek még tárhely?

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#9714) Songo válasza kraftxld (#9713) üzenetére


Songo
senior tag

Nast építek :D mivel a gépem telejsen fölöslegesen zabálja le a hajam ha csak torrentezni vagy filmet nézni akarok. sajnos ha nem csinál semmit akkor is 130w a fogyasztása.
És mert egy "elbaszott mókus" vagyok :D csak gyüjtögetek :D és nagyon nehezen veszem rá magam hogy amit leszedtem azt letöröljem :P

(#9715) kraftxld válasza Songo (#9714) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Én a helyedben vennék egy 4 lemezes Synology NAS-t, 4 db 6TB-os WD RED-el, és a gépedben lévő vinyókat eladni.
Alternatívaként vehetsz egy HP microservert, abba is belemegy a 4 vinyó, és lehet rárakni xpenology-t, de kicsit olcsóbb.
Keveset fogyaszt, gond nélkül megy, az SHR tömb miatt 18TB lesz a használható kapacitás, és ha lehal egy vinyó akkor cserélhető adatvesztés nélkül. Tud torrentezni, stb.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#9716) Songo válasza kraftxld (#9715) üzenetére


Songo
senior tag

Igen ilyen adatvesztés nélküli nagy tárhelyü megoldás kellene.

Sajnos a NAS topicban az igények feltárása után kiderült hogy vagy nagyon drága nast evszek vagy építek :D

A torrent és adat tárolás mellett ugye media szerver funkciója is lesz. + a jövő évi költözéssel 2-4 kamera rögzítése is rá hárul.

Már elkezdtem össze vásárolni szóval innen már csak előre :)

[ Szerkesztve ]

(#9717) kraftxld válasza Songo (#9716) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Ha nincs pénz rendes NAS-re akkor vegyél HP microserver Gen8-et, és rakj rá XPenology-t.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#9718) Songo válasza kraftxld (#9717) üzenetére


Songo
senior tag

Az építésnél maradok, de köszönöm.
Abban viszont elfogadnám a segítséget hogy melyik raid lenne nekem a legjobb?

(#9719) kraftxld válasza Songo (#9718) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Még mindig nem tudom, hogy pontosan hány darab és mekkora vinyód lesz.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#9720) Songo


Songo
senior tag

4db 4tbos wd red

(#9721) kraftxld válasza Songo (#9720) üzenetére


kraftxld
nagyúr

RAID5, így 12TB körüli használható helyed lesz

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#9722) radi8tor válasza Songo (#9718) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Valami normális oprendszert rakj rá. Nekem NexentaStor Community edition van rajta (18TB-ig ingyenes a használata).
Ez ZFS fájlrendszerrel van, RAIDz-ben. Biztonságosabb, mint a sima RAID5 mivel minden kiírt adatot ellenőriz, így nem csak akkor derül ki a hiba, amikor vissza akarod olvasni.

⭐ Stella

(#9723) Songo válasza radi8tor (#9722) üzenetére


Songo
senior tag

Köszi mindkettőtöknek.

A kérdséem már csak annyi lenne hogy EZ a lap bírni fogja a RAID5 vagy RAIDz-t?

Vagy inkább raid vezérlő?
Köszi

(#9724) radi8tor válasza Songo (#9723) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Jó kérdés. :)
Alapvetően ez CPU munka, nem sokat számít milyen lap van alatta. Mondjuk nem árt ha megbízható a cucc.
Alaplapos topikban kéne rákérdezned.

⭐ Stella

(#9725) Songo válasza radi8tor (#9724) üzenetére


Songo
senior tag

Köszönöm

(#9726) Freddy TNT válasza radi8tor (#9706) üzenetére


Freddy TNT
őstag

Hello !

Kössz a választ. :R A HW & SW kártyák közötti különbséget ismerem, csak jó volna látni hol kezdődik a komolyabb kártya.

Úgy értem a hardveresek között is bizonyára van olyan ami erősebb vagy gyengébb, esetleg több-kevesebb rammal szerelt, stb stb.

Kár, hogy senki nem csinál ilyen tesztet...

[ Szerkesztve ]

(#9727) Freddy TNT válasza Songo (#9714) üzenetére


Freddy TNT
őstag

Hello !

Azért ebben a fogyasztás kérdésben nem lennék olyan biztos. Manapság ugyebár csak akkor pörög a CPU és a GPU is ha szükség is van rá. Egy fogyasztásmérővel próbáld ki üresjáratban és terhelve.

Ha már 12 deka adatot akarsz biztonságosan (RAID 5) tárolni akkor csak össze kéne kalapolni egy használt hardveres raid kártyára ;)

Ha megpusztul az alaplapod akkor igen csak kellemetlen lesz ugyan olyat szerezni hozzá. Bár úgy tudom akkor sem feltétlen a siker a régi tömb visszanyerésére. De ebben javítsanak ki a pro-k itt.

[ Szerkesztve ]

(#9728) Songo válasza Freddy TNT (#9727) üzenetére


Songo
senior tag

Fogyasztás mérővel van mérve :D
sajnos tényleg ennyi. Ez egy pár éve összerakot nagyon nem olcsó gamer gép ami hd videók feldolgozásához lett építve. így hiába a sok energiatakarékos részlet sajnos eszik rendesen :)

(#9729) radi8tor válasza Freddy TNT (#9727) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Szoftveres RAID esetén nem kell ugyanolyan alaplap, ellenben hardveres RAID kártya esetén erősen ajánlott egy tartalék kártya is, mert semmire nem mész nélküle, ha elromlott és már nem kapni olyat a boltokban.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#9730) lakisoft


lakisoft
veterán

Sziasztok,

Van egy raidvezérlőm (Adaptec RAID 3805) és 3 diszkből álló raid5 tömb. (itt a három lemez amiből összeraktam: 1db Seagate ST3500414CS, 1db Hitachi HDS5C1050CLA382, 1db Western Digital WD5000AAKS-00V1A0)

Az alábbi teljesítményt nyúljtja:

Ez mennyire okés?

[ Szerkesztve ]

(#9731) Songo válasza radi8tor (#9729) üzenetére


Songo
senior tag

Ó köszönöm. Ezt jó tudni :D

(#9732) kraftxld válasza lakisoft (#9730) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Battery van hozzá? Write / read cache valszeg nem megy nélküle.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#9733) lakisoft válasza kraftxld (#9732) üzenetére


lakisoft
veterán

battery-t nem vettem és a write / read cache ki van kapcsolva azt hiszem. Ez mennyiben növeli a teljesítményt?

(#9734) kraftxld válasza lakisoft (#9733) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Ilyen szar vinyókkal meg battery nélküli kártyánál még a sima szoftveres Windows raid is jobb. Egy vinyó szimplán is jobb.
Add el az egészet, egyél egy pár kisebb ugyanolyan SSD-t, egy pár 1TB-os ugyanolyan vinyót, és Win alatt használj dinamikus lemezeket RAID1-ben.
Az SSD-re megy amihez kell a kakaó a vinyókra aminek nem.

[ Szerkesztve ]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#9735) lakisoft válasza kraftxld (#9734) üzenetére


lakisoft
veterán

Mi a baj a vinyókkat? lassúk? Volt windows szoftveres raid is de nekem nem jott be. Ez a setup Raid0-ban 825Mb/s-es sequenciális olvasást produkált mondjuk volt benne még egy WD vinyó.

Más: Tévedés ne essék ez csak adattárolásra van. 1 Samsung Evo Basic 840 SSD van a gépben amihez veszek még egy ugyan olyat és raid 0-ba kötöm ezzel a raidvezérlővel.

(#9736) kraftxld válasza lakisoft (#9735) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Raidkodás 0. szabálya, csak ugyanolyan vinyókkal dolgozunk egy tömbben.
Persze vannak kivételek, de nem az ilyen desktop világban :)
A szekvenciális semmit se jelent, a samsung meg maradjon az alaplapi porton, ez a cache nélküli kártya csak belassítaná.

[ Szerkesztve ]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#9737) lakisoft válasza kraftxld (#9736) üzenetére


lakisoft
veterán

Azt hiszem át kell újra gondolnom a megoldást. :R Köszi a hasznos infókat.

(#9738) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Sziasztok!

Nem tud véletlenül valaki olyan boltot, ahol akkukat újítanak fel?
Van egy raid kártyám, és jó lenne felújíttatni az akkuját.

Budapesten a váci úton vagy egy bolt, ahol csinálnak ilyet, de az én kártyámra azt mondták, hogy túl öreg, és olyan cellát, ami bele való már nem tudnak szerezni.

Egyéb ötlet?

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9739) radi8tor válasza Honkydoo (#9738) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Mármint nem tudnak NiCd akkut szerezni? Vagy a mérettel volt gond?
Szerintem hasonlót simán lehet készíttetni.

⭐ Stella

(#9740) Honkydoo válasza radi8tor (#9739) üzenetére


Honkydoo
őstag

A cella méretével volt a gond. Az a gyártó amelyiktől ők veszik, már nem forgalmaz ilyen méretű cellát.

Szerk.: Azon is gondolkodtam, hogy esetleg más méretű, vagy nagyobb kapacitású cella jó lehet e?

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9741) Honkydoo válasza Honkydoo (#9740) üzenetére


Honkydoo
őstag

Ilyen az akku + ram kombó ami rajta van.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9742) lakisoft válasza Honkydoo (#9741) üzenetére


lakisoft
veterán

ebay-n próbáltál keresni?

(#9743) Honkydoo válasza lakisoft (#9742) üzenetére


Honkydoo
őstag

Igen. Vagy nincs vagy szintén használt, ha van új akkor meg horror áron. :(

Ez az a bolt egyébként.
Lehet megkérdezem őket újra, mert az eladó mondta, hogy meg tudják csinálni, de csak akkor ha nem zavar, hogy más lesz a mérete.
Végül is, ha elfér mellette még egy kártya akkor felőlem bármekkora lehet. :) Még az is elképzelhető, hogy megpróbálkozom a nagyobb kapacitású cellákkal, ha van nekik.

Otthoni projekt, nem céges. Ha céges lenne, meg sem fordulna a fejemben hasonló.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9744) lakisoft válasza Honkydoo (#9743) üzenetére


lakisoft
veterán

Ha jól megtudják csinálni én simán bevállalnám :). :R

(#9745) Honkydoo válasza lakisoft (#9744) üzenetére


Honkydoo
őstag

Szuper! :) Én is erre jutottam.
Majd beszámolok a fejleményekről.

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9746) lakisoft válasza Honkydoo (#9745) üzenetére


lakisoft
veterán

Kiváncsian várom. :R

(#9747) Honkydoo válasza lakisoft (#9746) üzenetére


Honkydoo
őstag

Leadtam a ramot + az akkut.
Holnap jeleznek vissza, hogy meg tudják e csinálni, de azt mondta az eladó, hogy nagy rá az esély.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9748) lakisoft válasza Honkydoo (#9747) üzenetére


lakisoft
veterán

Örülök neki. Olyat tudnak csinálni hogy meglévő aksihoz kábelt szereznek, csinálnak stb?

[ Szerkesztve ]

(#9749) Honkydoo válasza lakisoft (#9748) üzenetére


Honkydoo
őstag

Milyen kábelt? Szerintem hozzá tudják forrasztani az akkuhoz a kábelt, ha arról van szó.

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9750) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Felhívtam a boltot, meg tudják csinálni. Annyi a változás, hogy méretben egy picivel kisebb cellát tudnak bele rakni, de engem ez nem zavar.

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.