Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#9601) brd válasza zip (#9600) üzenetére


brd
nagyúr

RAID5-nél nincsen kiemelt paritás HDD, hanem rotálódik. Így bármelyik HDD kieshet, elérhetőek maradnak az adatok, csak kicsit (olcsóbb vezérlővel nagyon) lassabb lesz.

The only real valuable thing is intuition.

(#9602) HUfantom válasza zip (#9600) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia!

Amiről te beszélsz az a RAID 4 amit nem használunk, mert vannak hibái.... :)
A RAID 5 nél nincs olyan, hogy 3. winyó amiről beszélsz.
Itt egy ábra:

Mint látod a paritás el van osztva.

Ha egyik tönkremegy akkor a másik kettő ugyan jelentős teljesítményvesztéssel, de működni fog.
Persze ajánlatos a rossz merevlemezt kivenni a tömbből és egy újjal helyettesíteni.

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#9603) mikroszocko


mikroszocko
csendes tag

Sziasztok.

Tudna valaki segiteni, raid temaban kezdo vagyok.
Az lenne a kerdesem hogy tudok-e hasznalni egy m.2 ssd-t rendszernek es mellette 2 sata ssd-t raid 0-ban? Elore is koszonom a valaszt.

www.numlock.hu

(#9604) Gézengúz


Gézengúz
addikt

Úgy látom nincs mese, 32MB/sec felett egy 7200-es winchester sem bírja a többszálú írást, (torrent) ebből megint RAID0 lesz, két ST2000DM001-et fűzök össze...

Most egy ST2000DL003, van a 7200-es mellett, ezeket nem akarom összefűzni, hülyén nézne ki egy 5900-es meg egy 7200-es winyó RAID0-ban igaz?

Ha esetleg valakit érdekel és van olyan jó állapotú mint az enyém 100/100, 84 nap, akkor csere mehet..

[ Szerkesztve ]

(#9605) westlake válasza mikroszocko (#9603) üzenetére


westlake
félisten

Ha a két 2.5"-os SSD azonos típusú, akkor természetesen tudod. Persze ehhez támogatnia kell az alaplapodnak a RAID0-t. Nem tudhatom, mennyire vagy járatos a témában, ezért is írtam így.

Play nice!

(#9606) Rambovits


Rambovits
senior tag

Sziasztok,

milyen 2TB-os WD HDD-t ajánlanátok RAID1-re, otthoni felhasználásra? NAS-ként és Samba szerverként használandó HTPC-be kellene.

Elsődlegesen ezt néztem ki, de ha van jobb megoldás (hasonló áron), akkor kiváncsiam várom.

Előre is köszönöm!

A hardver az, amivel ha elég sokáig játszol eltörik. A szoftver az, amivel ha elég sokáig játszol működni kezd.

(#9607) radi8tor válasza Rambovits (#9606) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ebben a topikban lévő téma összefoglalót olvasd át.

"RAID üzemre optimalizált merevlemezek:" rész.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#9608) artos


artos
tag

Segítséget szeretnék kérni, adott egy régi hp gép, promise raid kártyával raid 1 kötetre windos xp installálva. Szeretném új konfigurációra költöztetni, cserélni a hdd-ket, ssd-re installálni az xp-t. Egy norton ghost lemez van hozzá, visszaállítás után speciális szoftvereket is telepít, illetve konfigurálja a gépet. Ha a sata ssd-re állítom vissza az xp-t, kifagy induláskor, a raid vezérlő miatt. Hogyan lehetne visszaállítani az ssd-re az xp-t. hogy ne fagyjon ki betöltéskor. Előre is köszönök minden ötletet.

(#9609) HUfantom válasza artos (#9608) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia! Sajnos ez eléggé nagy tákolás igényel...
Most másra nem is tudok gondolni, mint winxp repair módban rányomja az install-t ekkor a gép visszakerül service pack nélküli XP állapotra. Ezután feltolva minden service packot és patchet amiből van vagy 500 ezután elvileg menni fog a rendszer. Természetesen ha nem történik semmi baj...

De ha lehet upgradelni kéne, főleg ha több magos a proci vag 4GB fölött van a VGA+RAM együtt :)

Utóirat: Ha esetleg a gép bebootol "safe mode"-ban akkor lehet próbálkozni a driverek törlésével, de ez megint tákolás unlimited :)

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#9610) rgeorge


rgeorge
addikt

Gyors kérdés: egy Intel RAID 1 HDD-it szeretném cserélni, mert NTFS hibákat szór a Windows. Volt már olyan boot is, ahol az egyik HDD-t nem is látta a RAID BIOS. Sajnos, csak egyenként tudjuk beszerezni a HDD-t (vagy ma 1 és holnapután még egy, vagy holnap délután 2), hogyan érdemes ezt kivitelezni? A hibásnak gondolt helyére mehet a most beszerzett új, majd a 2. a másik helyére később?

Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

(#9611) radi8tor válasza rgeorge (#9610) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Pontosan.
Ha van management program a RAID-hez, akkor érdemes annak segítségével csinálni az újraszinkronizálást.

Egyszerre amúgy sem cserélhetnéd ki mindkettőt szóval nem értem az aggodalmad. :)

⭐ Stella

(#9612) rgeorge válasza radi8tor (#9611) üzenetére


rgeorge
addikt

Köszönöm.
Aggódásom oka, hogy a BIOS semmit sem írt a kötet állapotáról azon kívül, hogy Rebuild, a management fel sem volt telepítve, és egy órája értem el odáig, hogy feltegyem, addig ha be is bootolt a Windows, telepítés előtt lefagyott vagy újraindult. Most a rebuild-ot megvárom, szerencsére eszembe jutott, hogy a vírusirtót állítsam le, mert azzal kb. fél nap, így most 2-3 óra lesz a rebuild (250GB). Szóval fogalmam sincs, melyik HDD hibázott, az, amelyik néha meg sem jelent, vagy a másik. Most azt írja a management, hogy mindkét HDD rendben van, csak az a rebuild, az hiányzik neki.

[ Szerkesztve ]

Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

(#9613) rgeorge válasza radi8tor (#9611) üzenetére


rgeorge
addikt

Az egyébként járható út lenne, hogy klónozom a kötetet az 1 db új hdd-re, és utána azt egyedül betéve használjuk a gépet, majd a 2. hdd-t mellé tesszük, ha megjön? A klónozás talan gyorsabb, mint a rebuild.

Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

(#9614) radi8tor válasza rgeorge (#9613) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ezt nem tudom, sosem csináltam ilyet.
Hátha más tud rá válaszolni.

⭐ Stella

(#9615) brd válasza rgeorge (#9613) üzenetére


brd
nagyúr

Igen, ha hiba nélkül lefut a klónozás. Persze sírni fog, hogy degraded, de működik, hiszen ez a lényege.

The only real valuable thing is intuition.

(#9616) rgeorge válasza brd (#9615) üzenetére


rgeorge
addikt

Köszönöm.

Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

(#9617) Tanisz


Tanisz
senior tag

Sziasztok,

Lenne egy láma kérdésem.
Nem sok tapasztalatom van RAID ügyileg.
Két vadonat új HDDt raid1 előtt érdemes formatálni?

http://projekt.azigazikincs.hu/ ''Homo loquax nonnumquam sapiens''; "Nam et si ambulavero in valle umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es. Virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt. "

(#9618) radi8tor válasza Tanisz (#9617) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Előtte nem kell mivel úgyis törli a partíciókat a rendszer, amikor RAID-be rakod. Utána kell majd.

⭐ Stella

(#9619) fricc_ válasza artos (#9608) üzenetére


fricc_
tag

Csak egy ötlet.
Régi gépbe be az új raid kártya ssd-kel
Driverek szépen feltelepülnek.

Ezt a rendszert menteni ghosttal, majd új gépbe be a raid kártya + ssd
ghosttal vissza állítani, particiót aktívvá tenni, majd megpróbálni bebootolni.

SZVSZ a lényeg, hogy valahogyan bele tedd az XP-be az új raid vezézérlő driverét...
Persze lehet hogy így sem fog menni...

(#9620) nolika


nolika
aktív tag

Hello,
szeretnék egy raid mirroring tömböt építeni. Lehetőleg linux alatt.
Van egy 3TB-os WD Green merevlemezem.
Első kérdésem:
Ha veszek mellé egy 3TB-os WD Red winyót, az mennyire lenne rossz?
Előnyösebb a szoftveres raid?

Továbbá: Valami hasonló raid vezérlőre lenne szükségem, ezek mennyire megbízhatóak?:
[link]

A rendszer felhasználása: adattárolás és felhő magamnak.
A vas további része egy J2900-as alaplap 4GB memóriával, sajnos csak 2 sata csatlakozóval.

(#9621) HUfantom válasza nolika (#9620) üzenetére


HUfantom
őstag

Helló!
Ha veszek mellé egy 3TB-os WD Red winyót, az mennyire lenne rossz?
Hát mivel neked kell kifizetni a winyó árát biztosan rossz lesz :D

Előnyösebb a szoftveres raid?
Nézd a szoftveres előnye, hogy mindenütt használható, alaplapcsere esetén sincs gond.
Mivel a RAID 1 faék egyszerű konstrukció nem kéne, hogy lassú legyen...

Valami hasonló raid vezérlőre lenne szükségem, ezek mennyire megbízhatóak?:
Hát ha csak a RAID 1 miatt vennéd akkor ne tedd...

[ Szerkesztve ]

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#9622) nolika válasza HUfantom (#9621) üzenetére


nolika
aktív tag

Igazából kényszer a raid vezérlő (vagy sata bővítő), mert csak 2 sata portom van, és az OS-t külön lemezre tenném.

Sok erőforrást vinne el az mdadm?

[ Szerkesztve ]

(#9623) djculture válasza nolika (#9620) üzenetére


djculture
félisten

wd green nem való erre...

(#9624) Boolash


Boolash
aktív tag

Sziasztok!

Van egy ga-b150m-d3h alaplapom, amihez vettem 2db 240-es Hyperx Fury SSD meghajtót. Virtuális gépeket futtatnék és ezért arra gondoltam, hogy Raid0 -ba kötném (nem éles környezetben lenne, csak labor célra). Ez jó ötlet lehet, biztosan megéri?

(#9625) Boolash válasza Boolash (#9624) üzenetére


Boolash
aktív tag

Közben itt találtam egy elég hasznos cikket a témáról, ami sok kérdésemet meg is válaszol.

(#9626) Nisida


Nisida
aktív tag

Hello!

Egy kérdésem lenne, hogy alaplapi sta3-as csatlakozós rendszerben raid1-ben van két stat3-as WD red 2T-s merevlemezem. Mindkető egy ICYBOX IB-128-as keretben van amire az van írva, hogy SATA2-es.

A merevlemezek ebben az esetben sata II-es módban futnak ?

Előre is köszi.

"Majom nem öl majmot ..... Te nem vagy majom!"

(#9627) brd válasza Nisida (#9626) üzenetére


brd
nagyúr

Nem ismerem a konkrét fiókos megoldást, de így ránézésre egy sima fapados fiók, amelyen semmi elektronika, tehát működni fog SATA-3-ként is. SATA-2 valószínűleg csak azért van ráírva, mert akkor még csak az volt (kábelileg nem igazán térnek el egymástól a SATA verziók), kicsit több a földelés benne, és jobb minőségű a SATA-3-as).

The only real valuable thing is intuition.

(#9628) Nisida válasza brd (#9627) üzenetére


Nisida
aktív tag

Köszi a választ.

"Majom nem öl majmot ..... Te nem vagy majom!"

(#9629) Boolash


Boolash
aktív tag

Sziasztok!

Érdekelne a véleményetek a következő konfigurációról:
Lemez1: 2Tb, particionálva 2*1Tb kötetekre (E: az első kötet a lemezen, F: a második kötet a lemezen.).
Lemez2: 1Tb
Raid1 beállítva a Lemez1, E kötet és Lemez2 között.

Ez így látszólag működik, viszont miután valami felmásolok Lemez1 F kötetre (nincs Raidben), másolás után a lemez jóideig 100%-on pörög. Úgy tűnik mintha eredetileg nemjó helyre másolná és át kell tennie a jó kötetre, vagy újra kellene szinkronizálni valamiért.
Alapvetően a koncepcióval van baj, vagy esetleg érdemes lenne megcserélni a kötetek sorrendjét Lemez1-en?

Köszi előre is!

(#9630) #68216320


#68216320
törölt tag

Segítség kellene. Itthon üzembe helyeznék egy fileserver-t, amiben egy szoftveres sata-raid kártya lenne 2db HDD-vel. Igazából az érdekelne, hogy mi van olyankor, amikor meghal az egyik HDD. Miként jelentkezik a hiba, azaz hogyan veszem észre és mi lesz a teendőm ilyenkor.

Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#9631) HUfantom válasza Boolash (#9629) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia!
Alapvetően a koncepcióval van a probléma.
Nemigazán szabványos sőt kifejezetten nem javasolt.
Persze olcsó meg minden de gondold el következőt. A 2TB-os winyót visszafogja az 1TB írási sebessége mikor RAID1-re írsz, illetve mikor a 2TB másik részét használod akkor az lassítja a tömbre az írást. Tudom drága dolog de inkább kéne +1 db 1TB-os lemez a RAID 1-nek...

Talán a gyorsítótárban maradt valami vagy esetleg a virtuális meghajtó fájlját módosítja nehéz megmondani.

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#9632) Boolash válasza HUfantom (#9631) üzenetére


Boolash
aktív tag

Szia!
Igen, ez így nem volt működőképes, szét is szedtem a tömböt. Valószínűleg az van, amit te is írtál. Köszi a segítséget!

(#9633) Munkas


Munkas
aktív tag

Sziasztok!
A következő problémához kérnék segítséget:
A gépben egy SSD-n van a rendszer (Win10), volt még mellette egy 2 T HDD az adatoknak, amit időnként le szoktam menteni egy külső 2 terás vinyóra.
Ez ment is pár évig, aztán kezdett megtelni, ezért vettem még egy 2 terás HDD-t a gépbe, avval, hogy a könnyen pótolható dolgokat nem mentem a külső meghajtóra. De megint eljutottam oda, hogy 2 T-nál többet kellene backupolni.
Először arra gondoltam, hogy veszek még egy 2 T külső HDD-t, de aztán tovább gondoltam a dolgot:
A külső HDD-t beteszem a másik kettő mellé, és a 3*2T HDD-ből csinálok egy 4T-ás RAID5 tömböt. Így az adatbiztonság is nő és még kicsit gyorsul is.
A külső mentésre meg egy 4 terást veszek.

Az egyik kérdés az, hogy jó lehet a fenti elgondolás?
A másik, hogy a gépben egy Asrock B85M PRO4 alaplap van, amin nincs RAID. Hogy lehet jól megoldani? Gondolom valamilyen RAID kártya kellene, de nem vagyok képben a RAID-es dolgokban.

(#9634) HUfantom válasza Munkas (#9633) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia! A kiötlött megoldás működőképes.
Mondjuk ilyen mennyiségű adathoz kéne data-kazetta, de az drága és még a Blu Ray is kevés ennyi adathoz. Esetleg felhő, az meg havidíjas és nemigazán adnak elég helyet normális áron egyenlőre............

Raid-kártya nem biztos, hogy kell ha rábízod a RAID 5 kezelését az operációs rendszerre.
Igen ez már 1 fokkal bonyolultabb, hiszen számolni is kell de 100.000 Forint alatti RAID kártyák úgyis a CPU-val számoltatnak szóval nem biztos, hogy hátrébb lennél vele.

A lényeg, hogy stabil legyen...
Szóval csak stabil driverek nulla CPU GPU húzás vagy memória pörgetés....

Esetleg egy otthoni nas felállítása....

[ Szerkesztve ]

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#9635) Nisida válasza Munkas (#9633) üzenetére


Nisida
aktív tag

A fenti problémában vagyok én is annyival megfejelve, hogy az SSD-s is betelt. Nekem létfontosságú a folyamatos rendelkezésre állás ezért én a köv. megoldást választottam:

- 1 SSD régi felhasználó progiknak (250 GB)
- 1 SSD új csak a rendszernek. (128 vagy 250 GB)
- 1 db régi 2 TR WD red adatnak amelyet alaplapon lévő Marvell-el RAID 1-be rakok egy új 2 TR WD red-el.

+ 4 db új / használt 2 TR WD red RAID 5-ben hatsó tárnak külön rackbe. Ez így 7 TR.

Emelet van 2 db 1 TR régebbi amiből az egyik rendszer backup a másik adat backup.

Ez kicsit túl biztosítottnak tűnik de van 1 -1 hideg védelem villám és egyéb helyzetekre , van 1 forró RAID 1 a napi munkához a lemez problémákra , és van egy RAID 5 tömb állandó elérésre minden munkának, adatnak lemez hibák, adat sérülések esetére ami külön hálózaton kapja az elektromosságot így ez még villám , feszültség problémák esetén is megoldás lehet.

Ennek ellenére a javasolt szalagos,megoldás lehet bár azt tudni kell, hogy új marha drága a régebbi használt LTO-2 (max. 400 GB) talán már az LTO-3 elérhető de legalább 2 db legyen mert a HP, stb. ezeket cseréli szokta és nem javítja. Ami csak új árban megy és az 300e -nél kezdődik. A kettő azért kell , hogy ha éppen megdöglik a meghajtó - ami azért nagyrészt viheti magával a szalagot is - legyen mivel vissza tölteni, menteni. Mert adott esetben 2 hónapba is beletelik mire tudsz egy épkézláb másik meghajtót szerezni.

DAT szerintem felejtős túl kicsi. + 1 db jó fenntartási idejű UPS is kell.lásd. lent.

Az egyetlen hátránya szalagosoknak a kellék anyag ellátás és a lassúsága. 200GB kb. 6 óra alatt ír fel és ezalatt nincs hiba lehetőség , áram kimaradás mert akkor lehet újra kezdeni vagy görcsölni a fileok válogatásán.

Vagyis amit leírtál az tökéletesen működik de valaki régebben írta a RAID nem "backupnak" való vagyis RAID mellé is kell backup! A szoftver vs. hardveres RAID-nél már mások leírták de én inkább hardvereset választanám persze ez a géppel végzett munka szerint változhat ha van elég CPU teljesítmény - ami van - akkor csak az a kérdés mennyire szükséges a feladatokhoz. Ha nem létkérdés akkor jó lehet a szoftveres is.

[ Szerkesztve ]

"Majom nem öl majmot ..... Te nem vagy majom!"

(#9636) Munkas


Munkas
aktív tag

Kösz a tippeket!
E szerint az a legegyszerűbb, hogy ráveszem a Win-t, hogy ő csinálja a Raid-et?
Ha mégis kártya, akkor melyik lenne célszerű?
Túl sokat nem érdemes beruházni rá, mert akkor egy NAS talán előnyösebb lenne, csak annál meg visszatartó erő, hogy, azt is meg kell tanulni.

(Felhős megoldásokon is töprengtem egy ideig, de arra jutottam, hogy oda bizalmas dolgokat nem lehet feltölteni. Meg ha történik valami nagyobb dolog a világban, és az az ellenfelek, terroristák stb. elvágják a net kábeleket, lelövik a műholdakat, akkor oda az adatoknak. Vagy elég annyi, hogy az állam egyszer csak központilag blokkol egyes adatforgalmakat.)

(#9637) Nisida válasza Munkas (#9636) üzenetére


Nisida
aktív tag

Szerinte nézd meg a hardveraprót , ott vannak használt "ipari" raid kártyák, egyetlen hátránya az , hogy 95%-ban Sata 2-es Hdd-re jók. Ha nem gond a Stat 2-es vs. 3-as 3 Gh/s különbsége akkor szerintem nagyot nem lehet mellé lőni.
A szoftveres meg házilag 0 Ft-ből megvan.

"Majom nem öl majmot ..... Te nem vagy majom!"

(#9638) kocsislevi


kocsislevi
csendes tag

Sziasztok, nem tudja esetleg valamelyikőtök, hogy új, friss Win 10 telepítés után, miért nem látom a korábban működő, rendszer lemeztől független, alaplapi RAID vezérelt lemezeimet? A telepítés után, amikor az Intel chipset drivereket feltettem, köztük ugyebár az Intel Rapid tárolási technológiát, azonnal rákérdezett, hogy "ezt lemezt formázni kell a használathoz" de nem mertem rákattintani, mert tele van adattal, ami kellene. Az Eszközkezelőben a Tárolóvezérlők közt csak a "Microsoft tárolóhely-vezérlőt" látom, nem mutat Intel Rapid T.-t. Látom a RAID köteteket (két külön RAID0 is van egymástól függetlenül), de bármelyikre kattintok, formázni akarja. A Raidekenek semmi baja nem volt, a rendszert telepítettem újra egy külön ssd-re. Ha megnyitom az Intel Tárolási Technológiát, akkor azt írja, hogy "a rendszer egy vagy több hibát észlelt és adatvesztés történhet. Helyre hozható ez valahogy?

(#9639) radi8tor válasza kocsislevi (#9638) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Az előző rendszeren csináltad a RAID tömböt vagy RAID BIOS segítségével?
Milyen RAID-ről van amúgy szó?

⭐ Stella

(#9640) kocsislevi válasza radi8tor (#9639) üzenetére


kocsislevi
csendes tag

Hú nagyon köszönöm....Igen előtte Win8.1 volt frissen telepítve, akkor volt új a gép, BIOS ból csináltam, ASUS X99-Pro az alaplap egyébként, és RAID0, mert ezek video vágásra lettek létrehozva cache-elésre, és elvileg a sebességre kellett igazán. (Abba ne menjünk bele, hogy végül miért vannak rajta fontos adatok... a párom használja). Egy Kingston M2 drive volt a C, ami megadta magát (fél év után) most egy kis sata ssd-re került az új oprendszer, de az utolsó SATA portra tettem, hogy ne változzon semmi sorrend a raidben - oda más máskor is dugtam be hozott HDD-t gond nélkül. Most a Windows szépen egyben látja, egy "HDD"-ként, csak épp nem látszik rajta semmi, formázni akarja - amit eddig nyilván nem engedtem.

(#9641) radi8tor válasza kocsislevi (#9640) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

RAID BIOS-ba belépve mit mond a RAID tömbre a gép?

⭐ Stella

(#9642) kocsislevi válasza radi8tor (#9641) üzenetére


kocsislevi
csendes tag

Ó, nem néztem bele eddig, gondoltam jobb ha a BIOShoz nem nyúlok, meghát a Win egyben látta... Ezen az EZ Tuning Wizard-ban van a RAID és ezt mutaja most, de nem tudom, mire merjek kattintani:

Change AHCI to RAID
Do you want to enable RAID?
Note:
1. The SATA mode will change to RAID and will restrat your PC instantly to take effect
2. Chnaging SATA mode may cause the existiing operating system boot failura and cannot be recoverably
3. EZ Tuning Wizard supports RAID configuration in UEFI mode only

most ezt olvasva - mondja a párom hogy nem az USBről telepítette végül, amit adtam neki, hanem lemezről, mert volt neki egy korábbi, de az nem UEFI telepítő, tudom. Akkor az a gond, hogy nem UEFI módban lett telepítve? Ha UEFIben telepítem menni fog elvileg?

(Modjuk a BIOS Boot/Secure Boot alatt az OS typera Windows UEFI mode-ot ír...)

[ Szerkesztve ]

(#9643) radi8tor válasza kocsislevi (#9642) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ha nem változtattál semmit a BIOS-ban, akkor nem BIOS-ban lett létrehozva RAID mivel most AHCI üzemmódban van a vezérlő.

Mivel valószínűleg ez a helyzet és Windowst újratelepítetted, ezért valamilyen RAID helyreállító programmal tudod csak kiolvasni az adatokat a merevlemezekről.

⭐ Stella

(#9644) kocsislevi válasza radi8tor (#9643) üzenetére


kocsislevi
csendes tag

Hm pedig kifejezeten úgy rémlett, hogy BIOSból csináltam, most így látva be is ugrott ez a felület (rég volt már). És mitől látja akkor most is egyben a HDD-ket a Windows? Ezért gondoltam, hogy tuti a BIOSban lett beállítva) Nem lehet, hogy a Wint kellene újratelepítenem egy uefi-s usbről? Egyébként van esetleg javaslatod, ilyen programra? Az csak "ránéz", nem végzi ki, ha nem sikerül megoldania? És utolsó kérdésként: hová küldhetem a sört a segítségért :-) ?

(#9645) radi8tor válasza kocsislevi (#9644) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ezzel a programmal tudod megnézni
RAID Reconstructor

Ingyenes változattal nem lehet visszaállítani, csak megmutatja meg tudná-e csinálni.
Vannak más programok is biztosan. Várd meg mások javaslatát is.

UEFI-s telepítéssel kapcsolatban nem tudok segíteni, nem is nagyon értem mi köze van RAID-hez. De biztos van. :)

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#9646) kocsislevi válasza radi8tor (#9645) üzenetére


kocsislevi
csendes tag

Tőlük a GetData back-et ismerem, az már sokszor mentett életet. Viszont ez itt nem jó, nálam a Windows már egyben látja a 3 hdd-t itt meg külön-külön kellene megadni a hármat, amit nem is tudok, mert nincs csak egy alistában. Megpróbálok egy rendes Win-t feltenni, uefi (ez vmi lite verzió, nem ehhez a géphez írtam ki, de mivel a rendes nem ment, az expárom feltette ezt). Megnézem arra mit mond majd a BIOS, vagy mit fog látni egyáltalán. Most már jönnek elő az emlékek, akkor sem tetszett, hogy nem találok "rendes" beállítási lehetőséget, csak ezt a "Wizardot", csak akkor, mivel minden üres volt, könnyen próbálkoztam, most meg sehova sem merek kattintani, mert bár általában értek jól a gépekhez, csak RAID ben nincs semmi tapasztalatom se, plusz ez az uefi új nekem.... Biztonsági mentések meg addig vannak, amíg együtt voltunk, azóta, meg hiába tépem a számat...
Én sem tudom mi köze az uefinek hozzá, a BIOS írta most ki, hogy csak akkor tud működni (próbáltam fotót feltölteni, de nem látom.)

[ Szerkesztve ]

(#9647) SalvadorLynx


SalvadorLynx
aktív tag

Van két 1TB-s vinyóm próbáltam raidre beállítani őket. A BIOS láthatóan nem szerette (M5a97 evo rev2) Ha raidbe tette 1-4 ig a stákat akkor az 5-6 nem lehetett más mint ide vagy raid. Márpedig a rendszerem egy ssd-ről fut ami a TRIM miatt AHCI-t kíván. Most minden ahci módban működik, a két vinyót meg a windowson belül tükröztem. Persze az adatbiztosnág miatt is kellet két vinyó, de én Raid 1-et szerettem volna beállítani, mivel akkor az írási sebesség ugyan annyi, de az olvasás kéne, hogy gyorsuljon. Mértem és 197 mb/sec es adat nem azt mutatja, hogy gyorsult volna. Azt meg nem tudom - és a windowsos segítségek nem túl informatívak- most akkor mennyire van raidben és milyenben. Szerintem semmilyenben. Van még egy 990fx extreme 4 lapom, egy kis ezüst paszta került cpu foglalatba, de lehet kitakarítom, ha azzal tudok egyszerre raidet és ahci-t használni.Windows sávozás nem akarok használni, mert Archicad terveket nem akarok veszíteni, ha valamelyik kipukkan

(#9648) HUfantom válasza SalvadorLynx (#9647) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia! Első kérdés milyen oprendszert használsz ? OK, hogy windows de melyik ?
Elvileg ha a két merevlemez-t egynek látja és nincs gyorsulás akkor sima RAID 1-ben vagy.

Sajnos a RAID 1 nem minden esetben gyorsítja az olvasást ez inkább implementáció függő.
Windows kb úgy valósítja meg hogy mindkettőre ír egyszerre de ugye az elosztott olvasás már bonyolultabb algoritmust és szervezést kíván.

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#9649) SalvadorLynx válasza HUfantom (#9648) üzenetére


SalvadorLynx
aktív tag

8.1-est használok

(#9650) HUfantom válasza SalvadorLynx (#9649) üzenetére


HUfantom
őstag

SzUper!
ITT van a videó, hogy kell beállítani a RAID 1-est. Ha ezeket látod és megcsináltad akkor működnie kell a raid tömbnek

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.