Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#9501) brd válasza oravecz56 (#9500) üzenetére


brd
nagyúr

A teljesítmény azért csökkent, mert a HDS szerint nem kapják meg a TRIM parancsokat a meghajtók.

The only real valuable thing is intuition.

(#9502) oravecz56 válasza brd (#9501) üzenetére


oravecz56
aktív tag

Köszönöm a segitséget.
Ellenőriztem a Trim van 0 az érték,ezek szerint a RAID-ban nem működik,pedig örültem neki ,az olvasási sebesség sem változott így akkor visszarakom AHCI-be.
:R Szép napot

Oszika

(#9503) Julot


Julot
aktív tag

Sziasztok!

Vettem egy Promise FastTrak TX4310 raid kártyát, mert kevés volt a SATA csatlakozó az alaplapomon. Nem akarok RAID.-et használni, csak HDD.-ket rákötni. Hogyan kell beállítanom. Alapból JBOD módban van. Ha ezt változtatni akarom, formázni akarja a vinyókat, amit nagyon nem kéne...

Köszönöm!

Üdv.:
Julot

...nincs tökéletes ember, csak tökéletes szándék!

(#9505) soldi3r


soldi3r
veterán

Van egy gepem, ami a bekapcsolas utan ezt kezdte el csinalni. Nem volt hozzanyulva, csak egy aramszunet miatt kikapcsolva. Mitol lehet ez?

E30 (oo=[][]=oo)

(#9506) Tails111 válasza Julot (#9503) üzenetére


Tails111
aktív tag

Ha nem akarsz Raidet akkor változtatnod sem kell. JBOD az a beállítási funkció ami neked kell.

(#9507) Julot válasza Tails111 (#9506) üzenetére


Julot
aktív tag

Köszönöm a válaszodat! Úgy működik, ahogy írtad, minden rendben!

Üdv.:
Julot

...nincs tökéletes ember, csak tökéletes szándék!

(#9508) brd válasza soldi3r (#9505) üzenetére


brd
nagyúr

Gondolom egy olcsó adapterről van szó, battery nélkül. Ha ilyen van használva, akkor szabálytalan leállításkor nem biztosítható, hogy a tömb konzisztens állapotban maradjon, ezért a következő induláskor végez egy ellenőrzést. Ha tudomásod szerint szabályos volt a leállítás, akkor rossz a driver, a kártya, esetleg az a leállítás mégsem volt egészen szabályos.

The only real valuable thing is intuition.

(#9509) soldi3r válasza brd (#9508) üzenetére


soldi3r
veterán

Hat, szabalyosan elment az aram :) Koszonom, reggel lapillantok mi a helyzet vele, de nem panaszkodtak adatvesztesegre. De jo tudni, hogy miert csinalta.

E30 (oo=[][]=oo)

(#9510) X Factor


X Factor
addikt

Sziasztok,

Egy szoftveres 4-5 *2TB-nyi RAID5 tömbhöz kb milyen cpu ajánlott? (Nagyságrendileg, ahol nem ő lesz a szűk keresztmetszet.)

[ Szerkesztve ]

Make things work

(#9511) brd válasza X Factor (#9510) üzenetére


brd
nagyúr

Bármilyen ma kapható 2 magos jó a célra (kivéve persze atom, és hasonló borzalmak, amelyek takarékosság fedősztorival agyon vannak butítva, bár a RAID-et ezek is tudják számolni, de ha másra is használod a gépet, akkor azért már észrevehető lesz). Egy mai CPU-nak nem komoly feladat ez a fajta számítás. Persze a software fejlesztők ügyesek tudnak lenni, de az biztos, hogy egy átlagos Linux-on, FreeBSD-n, Windowson nincs gond.

[ Szerkesztve ]

The only real valuable thing is intuition.

(#9512) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi probléma megoldásában:
Van egy gen7 microserver házam, és van egy 32 pin SAS végű raid kártyám. Ezt a kettőt szeretném összehozni.
Létezik olyan kábel, mivel kiválthatom a microserver mini sas kábelét? Vagy egy átalakító is jó min sas-ról 32 pin sas-ra.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9513) Honkydoo válasza Honkydoo (#9512) üzenetére


Honkydoo
őstag

Egy ilyen kábel jó lehet?

Szerk.: vagy ilyen?

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9514) Guszti válasza Honkydoo (#9513) üzenetére


Guszti
aktív tag

Kicsit részletezhetnéd azért.
Odáig tiszta, hogy a raid kártyán milyen csatlakozó van, mert azt leírtad, de a túloldalon a microserverbe backplane van, amibe mehet vagy 1 kábel, de ezis többféle, vagy 4 sata kábel, melyik?

[ Szerkesztve ]

(#9515) Honkydoo válasza Guszti (#9514) üzenetére


Honkydoo
őstag

A microserverben az egyik vég mini sas a másik 4db sata + 4db morx csati ami L alakban el van hajlítva, és össze van öntve. Szóval nagyon nem lehet szét szedni.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9516) Guszti válasza Honkydoo (#9515) üzenetére


Guszti
aktív tag

Valami ilyesmi kellene?

(#9517) Honkydoo válasza Guszti (#9516) üzenetére


Honkydoo
őstag

Igen, a széles lapos vége jó, de a sata csatlakozókat nem tudom bekötni mert azok a backplane-re L alakban rá vannak csavarozva + van mellettük egy morex csati is. Kb ilyen, csak ezt nem tudom felfogatni.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9518) Krix válasza Honkydoo (#9517) üzenetére


Krix
őstag

Ez vagy ez esetleg?

Nem tudod lefényképezni a microserver backplane-jét?

If it is not broken then don't fix it!

(#9519) Honkydoo válasza Krix (#9518) üzenetére


Honkydoo
őstag

De, lefotózom. Köszönöm, hogy segítetek! :R

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9520) Honkydoo válasza Honkydoo (#9519) üzenetére


Honkydoo
őstag

Itt vannak a képek:

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9521) radi8tor válasza Honkydoo (#9512) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Microserver topikban miért nem kérdezel rá?

⭐ Stella

(#9522) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Van megoldás a problémámra: [link]

Hol lehet ilyent beszerezni emberi áron? (Használt is érdekel.)

radi8tor1:
Ha nem gond itt teszem fel a kérdést mert ez tágabb kört érint.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9523) radi8tor válasza Honkydoo (#9522) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ja ez jó lehet.
Az olcsóbb nem mindig jobb. eBay, Aliexpress...

⭐ Stella

(#9524) Honkydoo válasza radi8tor (#9523) üzenetére


Honkydoo
őstag

Igen, de 16k-t akkor se szívesen adok ki erre.
Aliexpress jó lehet, köszi. :)

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9525) bandita18


bandita18
csendes tag

Sziasztok!

Nemrégiben sajnos úgy jártam, hogy sok-sok adatom áldozatúl esett egy 2 terrás hdd instant elhalálozásának.

Ennek kapcsán merült fel bennem illetve néhány ismerős ajánlására, hogy kéne egy raid 5-ös tömb.
El is kedztem utána nézni a dolognak, hogy milyen NAS lenne megfelelő ehhez.
Arra jutottam, hogy a normálisabb 4 rekeszes nasok 100+ ezerbe kerülnek amit egy kicsit sokallok.

Ez után arra jutottam, hogy inkább pc-ből kéne ezt megépíteni:
Ház: valami normálisabbnak tűnő olcsó
Táp: Chieftech CTG-500
HDD: 4db WD Purple 2TB 5400rpm 64MB SATA3 WD20PURX
CPU: INTEL Pentium G3220
RAM: CRUCIAL 4GB DDR3 1600MHz
Alaplap: GIGABYTE GA-H97M-HD3

Ennek a konfignak az ára: br. 176.720 Ft

Míg egy jobbnak tűnő nas-al ez az ár 30-60.000 Ft-tal lenne drágább.

Mit gondoltok megvalósítható normálisan ezen a konfigon a raid 5?
Kéne változtatni valamit?

Előre is köszönöm a segítségetek!

[ Szerkesztve ]

(#9526) radi8tor válasza bandita18 (#9525) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

HP Microserver (Gen7) javaslok inkább. Kicsivel olcsóbb is lesz, valamint szerver minőségű alkatrészek vannak benne.

⭐ Stella

(#9527) Guszti válasza bandita18 (#9525) üzenetére


Guszti
aktív tag

1. ha raid 5, akkor en 2^k+1 szamu lemezre szavazok, azaz a te esetetben 3 vagy 5
2. rendszernek illene egy SSD
3. ha mar ennyi penzrol beszelunk, akkor egy hw raid kartya befigyelhet
4. ha az elozo 3-at megfogadod, akkor pedig esxi mehet es akkor lehet mindenfele oprendszert rakni ra, amihez meg egy kis ramot illene rakni
5. ha 4-ig is eljutottunk, akkor viszont 1-2db 4 portos halokartya, illetve egy PCIe -> mini PCIe amibe mehet a wifi kartya, es a routert is kivaltottuk (debian vagy routeros, esetleg barmi mas kinek hogyan tetszik), viszont akkor csak kell meg egy kis ram
6. na most jarunk ott, hogy mar egy szunetmentes is kellene a vashoz
7. tudnam meg fokozni am :)

de az elso 3 pontot mindenkepp erdemes emgfontolni :)

(#9528) ATM_automata válasza Guszti (#9527) üzenetére


ATM_automata
őstag

Sziasztok,

Egy S.o.S segítséget szeretnék kérni, ha lehet. Adott egy GA-Z77X-UD3H alaplap, egy SSD és 2x1TB WD HDD Tükörbe, Win7 x64. A raid vezérlő be van kapcsolva, a diskek tükörben, a rendszer indul az SSD-ről. Azonban csak az SSD - C meghajtó - látszik a saját gép meghajtói között, a raidelt 1TB-os diks nem. Belépek a sajátgép/kezelés menübe, ott látszik frankón a disk és nincs betűjele...jobb gomb, betűjel beállítás, adok neki egy meghajtó betűt és megjelenik a sajátgép meghajtók listájában, működik frankón. Restartolom a gépet és megint eltűnik...és így a végtelenségig.

Nem értem, hogy miért nem kap magától meghajtó betűjelet, illetve miért tűnik el reboot után. Látott már valaki ilyet? Én még soha...Ötletek?

What else?

(#9529) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

2db 160GB-os sata-s Velociraptor-ból szeretnék RAID0 tömböt létrehozni egy AMD A78 chipsetes lapon.
Windows 7 rendszer lenne rajta és a felinstallált programok (játékok + grafikai dolgok).
Sosem foglalkoztam még RAID-del, ez lenne az első próbálkozásom.

A kérdés, hogy gyorsulna-e annyit a windows, a játékok és grafikai programok betöltése, általános működése, ami miatt megéri a dubla winyó hangereje, és a Raid0-ból adódó problémák?
Illetve felmerült még valami bennem: nem tudom, hogy ezek az olcsó RAID-et támogató alaplapi chipkészeletek hogy működnek, de ha ez a funkció plusz proci-terheléssel jár, akkor azt is figyelembe kell venni a döntésnél.

Ti hogy látjátok?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9530) brd válasza Bici (#9529) üzenetére


brd
nagyúr

Nem. Amennyiben érezhető gyorsulásra vágysz, SSD.

The only real valuable thing is intuition.

(#9531) X Factor válasza Bici (#9529) üzenetére


X Factor
addikt

A te esetedben, inkább SSD javasolt.

Make things work

(#9532) vlaci79


vlaci79
senior tag

Napokban lehetőségem egy kis tesztelésre adott adaptec 5805, chenbro ck12803, wd green 2TB 12db
Egyetlen korlátozás hogy az összes hdd elején 36 GB szabad hely van, azokkal lehet kísérletezni.
Pár beállítást kipróbálok szívesen kérésre.

[ Szerkesztve ]

(#9533) TechnicR


TechnicR
tag

Sziasztok!

Kezdő vagyok RAID témában és olyan kérdésem lenne, hogy mivel lett egy "felesleges" 120GB-s SSD-m a már meglévő 2 mellé, ezért szeretnék egy olyat csinálni, hogy a Win8.1 egy SSD-n van nem RAID-ban és a játékok (GTA V) pedig 2 db 120 GB SSD-n van RAID0-ban. Steam alatt lenne, a mentés a Win8.1-esre menne, így az adatvesztéstől nem félek, bármikor "elszállhat" a RAID-ból bármelyik SSD.

Már ASCI-ban fel van telepítve a win8.1. Ha BIOS-ban átállítom a vezérlést RAID-ra, akkor újra kell tennem a win-t? Illetve hogy állíthatom be RAID vezérlés alatt, hogy legyen egy C: meghajtó, 1 db SSD-re, illetve egy S: meghajtó a 2 db SSD-re RAID0 ban?

Köszönöm a válaszokat

(#9534) brd válasza TechnicR (#9533) üzenetére


brd
nagyúr

Nagyrészt (ami miatt te kötnéd, arra teljesen) felesleges SSD-ket RAID-be kötni (gyorsítás miatt), de sorban:

Nem ASCI, hanem AHCI.
Általában nem, de vezérlő (ill. annak a drivere)-függő.
A nem software RAID esetén egy meghajtónak fogja látni a Windows a RAID-be kötött tárolókat (esetedben egy 240GB-ost).

The only real valuable thing is intuition.

(#9535) TechnicR válasza brd (#9534) üzenetére


TechnicR
tag

Köszönöm a választ : )

Miért felesleges RAID0-ba kötni? Nem lenne gyorsabb?

(#9536) brd válasza TechnicR (#9535) üzenetére


brd
nagyúr

Játékok betöltése alatt kb. 0 lenne a különbség.

The only real valuable thing is intuition.

(#9537) nand


nand
csendes tag

üdv,

Egy céges szerverbe szeretnék rakni raid1-tükrözés tömböt és egy nem raid-elt merevlemezt. Azaz 3db merevlemezt.
Ubuntu server alatt – szoftveres raidben.

Nagyon nyakatekert ez így, és instabil lesz tőle a rendszer, vagy teljesen stabil megoldás?

raid1 tömbön lesz a rendszer és a fontos adatok, a raid nélküli merevlemezre pedig az archív könyvtárakat szeretném rakni.

köszönöm.

(#9538) HUfantom válasza nand (#9537) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia!
Elvileg ezt tök egyszerűen megoldható :) simán a particionáld, de szerintem szoftveresen kéne elkészíteni...

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#9539) nand


nand
csendes tag

köszönöm.
igen szoftveres raid lesz és ubuntu server alatt.
csak alig találtam ehhez hasonló megoldásokat a neten.
így eléggé járatlan útnak találtam, azaz kérdéses, nekem h mennyire stabil megoldás ez így.
(a know how meg van.)

[ Szerkesztve ]

(#9540) HUfantom válasza nand (#9539) üzenetére


HUfantom
őstag

Hát kérlek tipikusan költséghatékony megoldásként szoktak ilyesmire tekinteni és kis vagy mikro cégek használják. Mi is használtuk "backup" szerverhez.
Egyébként amin esetleg elgondolkodnék, hogy rendszer winyónak is keríteni +1 diszket.
Az már csak egy kis +költség, és bármelyik winyó megy tönkre a gép, minimális a kiesés.
Gondold el meghal a rendszer akkor teljes reinstall miatt sokáig elhúzódhat a helyreállítás.
Míg ha van második winyó akkor rossz ki és elindul a rendszer

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#9541) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Nem Raid téma, de talán Ti tudtok leginkább válaszolni a kérdésekre.
Adott egy ilyen kártya: [link]
Elvileg Silicon Image SIL3132 chip van rajta.

Mit várhatok egy ilyen vezérlőtől? Nem Raid-re kell, hanem egy backup winyó és egy DVD író lenne rajta.
A backup winyóra napi egy alkalommal másolnék át sok GB adatot egyszerre.
Vajon tud ez a kártya olyan 100-120MByte/sec átvitelt stabilan?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9542) radi8tor válasza Bici (#9541) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ezt írják róla egy külföldi fórumon:
"Do be aware that the 3132 chip can only handle about 120-150MB/s total throughput across all drives. Although it does support 300MB/s transfers it flow controls them very aggressively. You won't notice the bottleneck if you are transferring from one disk at a time, but if you are doing anything that does concurrent transfers (e.g., Linux MD raid or ZFS) then you'll find that card painful."

Szóval tud.

⭐ Stella

(#9543) Bici válasza radi8tor (#9542) üzenetére


Bici
félisten

Kössz! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9544) Bici válasza radi8tor (#9542) üzenetére


Bici
félisten

Még egy kérdés: egy ilyen kártyára rá merjem bízni az adataimat? Mármint a backup-ot. Esetleg a gépemet.
Az a kérdés, hogy az ebay-es olcsó cuccok rosszabbak-e, mint a bolti Delock/König/stb. kártyák?

Kössz!

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9545) radi8tor válasza Bici (#9544) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Csodák nincsenek. Ami olcsó az nem mindig olyan jó, mint egy márkás x év garanciás cucc. Bármit is válaszolnék az csak tipp lenne. :)

Amire neked kell az egy extra SATA port, ezt szinte bármelyik bővítő kártya tudja, nem nagy feladat.

⭐ Stella

(#9546) Bici válasza radi8tor (#9545) üzenetére


Bici
félisten

Kössz!

Itt elsősorban a meghibásodási esély az, ami visszatart a rendeléstől, mert még sosem vásároltam ebay-ről hardvert. Nem esne jól, ha magával vinne más alkatrészeket az örök bitmezőkre.
Persze, nem akarok egyből ilyet feltételezni, ezért majd valahol körbeszimatolok az általános tapasztalatokkal kapcsolatban.

Egyébként 2db extra sata portra van szükségem, de gondolom a raid vezérlők tudnak működni ilyen üzemmódban is... :U

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9547) radi8tor válasza Bici (#9546) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ezek nem RAID vezérlők csak sima SATA bővítők. Fake/Soft-RAID-et tudnak, ami köszönőviszonyban sincs, egy RAIDvezérlőkártya képességeivel.
Persze árban is elég messze állnak egymástól 70k vs 4k.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#9548) Bici válasza radi8tor (#9547) üzenetére


Bici
félisten

Okés, értem.
Kössz az infókat!

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9549) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

S.O.S. helpre lenne szükségem...

Egy egyszerű SATA III vezérlőt használok (mert az alaplapom csak SATA II), pcie-es, két SATA III-as vinyó van rajta RAID 0-ban (voltak), tele adattal.

A rendszervinyóm meghalt, plusz átköltöztem másik gépházba, sajnos az első teszteknél sikerült reset-elnem a BIOS-t, így oda lett a RAID tömb. Utána már hiába állítottam be a BIOS setup-ban a RAID-et, úgy kezeli a két vinyót a vezérlő, mintha nem RAID vinyók lennének. A kérdésem: minden odavan, vagy van még valami megoldás arra, hogy a RAID 0 helyreálljon úgy, ahogy volt és az adatok ne vesszenek oda? Természetesen a vinyókhoz nem lett nyúlva, visszadugva is oda lettek, ahol voltak, abban a sorrendben, tehát fizikailag rendben van minden.

Előre is köszönöm a helpet! :R

[ Szerkesztve ]

(#9550) radi8tor válasza sellerbuyer (#9549) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Több, mint 1 éve ezt a programot ajánlottam neked.
Ismét ezt teszem.

⭐ Stella

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.