-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
veterán
válasz MrZed001 #8100 üzenetére
Ismerem ezt a cikket bár pont SolInvictus - sötétzöld - cikkét idelinkelni szerintem irreális ... (amúgy Sol Invictust ismerem 13-14 éve )
Ez a terület jóval délebbre van. Az, hogy a csúcsteljesítménye majdnem paksi az szép tehát évente 1-2 nap pár órában tud annyi áramot termelni mint Paks2... ráadásul sivatagban ritkán felhős az ég és hó sem esik. Ja hogy ezek nem igazak Európában?
Európának az lenne az esélye, ha az észak afrikai államokban tudna napelemparkokat telepíteni, de
- akkor nem ennyiért kapná az áramot
- és kiszolgáltatottak lennénk észak Afrika felé amit nem tehet meg egy ország se Látjuk nekünk is milyen jó az orosz függés (gáz, atom, kőolaj)
- a 203 MWh-s akkupakk is vicces lenne mert kb 5 percig bírná kiszolgálni a szükséges áramot (ha Paks2-höz viszonyítjuk)Tehát ahogy fenteb írtam nekünk itt ezen az égövön a linkelt erőműhöz képest:
- 26x ekkora napelem park
- és 1986x ekkora akkupark kelleneA linkelt cikkben lévő beruházás 2,2 milliárd dollár volt az mai áron 680 milliárd forint, de ennél csak napelemben kellene 26x ekkora azaz 17680 milliárd forint lenne és akkor az akkupakk még 1 napig sem bírná (cirka 2 óra tartalék lenne , de semmi gond télen 4 után nem lenne áram mint 50 éve )
Még egy ekkora rendszer is drágább lenne paks 2nél 50%-os árcsökkenés esetén... és működésképtelen itthon.
Az árnál meg számoljuk bele, hogy nem mindegy, hogy 1000 km-re kell szállítani a napelemeket, és akkukat vagy 15.000 km-re, ahogy a kínai mérnökök munkaköltsége se egyezik az európai (köztük azért még a magyar munkaerő költségével sem).
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Székesfehérvár és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Autós topik
- Új design és okosabb AI: megjött a Galaxy S25 készülékcsalád
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Kerékpárosok, bringások ide!
- SSD kibeszélő
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- Megérkezett a Google Pixel 7 és 7 Pro
- Ingyen kellene, de tegnapra
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest