- eBay-es kütyük kis pénzért
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- sziku69: Szólánc.
- Vízügy: árvíz, belvíz, aszály, stb.
- Wiz Khalifa: Grand Theft Auto VI - Érdekességek, látványosságok, képek, infók egy helyen.
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Gurulunk, WAZE?!
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Geresics
Topikgazda
válasz
kardkovacsi #7155 üzenetére
Azt ugyan nem tudom, hogy miért így csinálták, de ha megnézed, az utolsó rögzítő kampó csavarja feljebb van, mint az utolsó előttié...
-
MrZed001
tag
Nem semmi kihívás lehetett az ácsoknak ez a tető.
Már egy kutyaólnál is szokták emlegetni, hogy tökéletesre nem lehet és be fog ázni ...
Itt csak a középső részben számolok 2 él + 1 kutyaól + 1 kémény.Kiváló 3D látásom van, de ezzel még nekem is meggyűlt a bajom mi-hova-merre-mennyi
Ahogy nézem dél felé (+20fok) lényegében csak a középső pici rész néz (kémény körül), az ideális. A többi összevissza.
Talán még a tető végeken lévő 1-1 háromszög ami +50 és -40 fok körül lehet.
Mellettük a belső élekre ... -60 és +70 fok körül lehet ... háááát offgrid-es amcsitól hallottam olyat, hogy pusztába kitett napelemek egy részét K felé tájolják, hogy reggel az első napsugarakat már jól befogják (este sokat merült aksi, reggel gyorsan kell minél előbb minél többet bele).
Szóval kb 15-20%-al kevesebb termelés várható tőlük, de attól még termelnek.
Szerintem érdemes jelentősen (15-20%) túltolni napelemekkel a rendszert és kihasználva a mindenféle irányú tetőt folyamatosabb nagy mennyiséget termelni.Ja SolarEdge inverter meg optimalizáló az kell, az tuti.
Mivel igen kicsi felületek jók, ezért én a lehető legnagyobb W napelemeket tenném fel.
Longi 370W talán most amit néztem és egész jó árban van.Havi 10 eFt nem egy nagy havi számla. Akkor érné meg, ha pl gáz/fa helyett árammal fűtenél többet.
Másik fórumon srác bemutatta rendszerét. 6 kWp napelem D-45 fok (árnyékmentes), 5kW inverter.
Nem hőszivattyúval vagy klíma fűt, csak buta fűtőtesttel, és mégis 0 az éves áramszámlája (75nm ház) -
kardkovacsi
senior tag
válasz
kardkovacsi #7155 üzenetére
Az eredeti kép linkesítve:
[link] -
kardkovacsi
senior tag
Sziasztok.
Van ez a kivitelezés, most vettem észre:Ugyanez eredeti nagy felbontásban:
https://www.dropbox.com/s/45xn0watum72bha/IMG_3070.jpg?dl=0Így lentről a fénykép alapján az utolsó panel nem párhuzamos a többivel, van benne egy-két fok minimum.
Mennyire okozhat ez problémát rövid és hosszú távon? Gondolok itt arra, hogy le fogja a másik 10 panel teljesítményét rontani, illetve később okozhat-e ez hotspotokat. -
Geresics
Topikgazda
válasz
redingitell #7152 üzenetére
A kivitelezőnek igaza van, ha egy oldalra rakja, és 1 sztringbe köti, az az inverter szempontjából a legjobb!
Nem mellékesen neki is jobb a tartószerkezet, és a kivitelezés egyszerűsége szempontjából... -
redingitell
senior tag
Sziasztok!
Szerintetek melyik az optimálisabb megoldás egy kelet-nyugat tájolású tetőn? A kivitelező minden panelt (18db qcells-g8) a nyugati oldalra tenne. Én azt gondolom, hogy ha megfeleznénk, és keleltre is nyugatra is 9-9 panelt tennénk jobb lenne a termelés.
-
dfeco
csendes tag
Sziasztok!
Szeretnék napelemet a házra ehhez az MFB hitelt igénybe venni. EON tól kaptam árajánlatot:
JA Solar 340 w 11db
SE HD 4000 inverter
optimalizáló + wifi
br.: 2M
Havi áramszámla: 10 000
A tető árnyékmentes déli fekvésű 40-45 fok dőlésszögű de eléggé tagolt.
Az alábbi képen látható (remélem)
Ilyen tagolt tető esetén indokolt az optimalizás?
(Maga a tető vet reggel és délután önmagára árnyékot bizonyos részeken -
axioma
veterán
OK, akkor kapsz tolem ket tapasztalati konkretumot:
1. 280-300-as panellel, foleg ha nincs tul sok tetofeluleted, nem rendelne'k rendszert. A tobbit is nm-enkenti W-ra neznem, mert nem egyforma meretuek (72-es biztos nem).
2. Kerdezd meg hogy 2 elemenkent 1 optimalizaloval nem tud-e jobbat mondani (mienk igy lett 26db P650-nel 52x325Wp-s panelekkel 16.9kWp, itt mar az SE hatrany - azaz dragasag - nem olyan nagy; de itt mivel darabszam is muszaki adatok is kell passzoljanak, nem feltetlen van barmelyik kombinacioban megoldhato, a 360-as panelokbol lehet hogy nem epitheto 17-es ilyen duplazassal, szoval szamolgatos). Az egyebkent megvan, hogy SE17K-hoz 3x25A kell? Nem kerestem vissza de talan azert adtak a tobbiek kisebbre, hogy raferjen a 3x16-ra, hiaba tudnanak jobbat.
Amugy a ket munkapont fogalma vilagos szamodra? Mert nem ugy tunik. A nem SE rendszer is tudHAT 2 kulon mezot csak onmagahoz kepest optimalizalni. Parszor mar leirtak a tobbiek is. -
kicsi kecske
tag
Hasonló helyzetben vagyok.. én is most keresgélek, hogy talán gyorsan beleférjek az MFB-be. Ahogy látom neked kb 3x akkora rendszer kell mint nekem. Szerencsés vagy miatta neked a kWp/Ft árad kb 350-370 körül van.. nekem kb 12 ajánatból 400 alá nem sikerült senkivel menni. Valszeg mert kisebb rendszerre kértem ajánlatot.
Ha laikusan nézem a te példádat. Huawei-t többen kilőtték, mert mi lesz ha covid lesz 20 évig stb és bezár a cég, kitiltjék EUból akármi.. marad a SE. Ez le is szűkíti a listát 5ből 3 cégre.
1. CÉG: 4500/12,25 = 367e
2. CÉG: 6000/17,28 = 347e
4. CÉG: 4800/12,95 = 370e
Ebből látszik, hogy az 1es cég és a 4es cég ára szinte azonos csak a méret más.
Mivel a tető méretével és a panelek darabszámával is probléma van és kérdés, hogy kell-e 17kWpos rendszer lehet, hogy a 48 paneles 6M-s ajánlatot kizárnám. (persze nem tudom, hogy nálad valós-e a ez az igényelt fogyasztás.)
Marad az 1 és 4 . És itt jön amin szerintem te is fennakadtál.
1 - 10k-s inverter P404es optimalizáló, erre 12,25kWpos napelem rendszer
2 - 12,5k-s inverter P370es optimalizáló 12,95kWpos napelem rendszerrel.
Az egyiknél kisebb invertert ajánlanak kb azonos napelem rendszerrel, a másiknál nagyobb invertert de kisebb optimalizálót. Google a barátunk: optimalizálók
Ebből számomra az derül ki, hogy az egyik 370DCV-t tud a másik 404-et. Ezen kívül a string hossz ami más, tehát valószínűleg a panelek db száma miatt van a különbség, de ezt majd a hozzáértők megmondják.
Ergo teljesen mindegy melyik rendszert választod nem jársz rosszul.LONGi napelem is neves márka, sokan ajánlottam már itt a forumon és a Sharpról is jókat írnak a neten (én is kaptam több sharpos ajánlatot).
Konklúzió: Ha a műszaki szakik azt mondják, hogy mindkét választott rendszer működőképes és nincs benne tervezési hiba akkor a szimpátia vagy kedvezmény adási hajlam alapján döntenék az 1es és 4es között.
Remélem kicsit tudtam segíteni -
válasz
Geresics #7147 üzenetére
Nekem úgy jött le a dolog ha két tetőre pakolunk jól jön az SE rendszer és az árát minimum visszahozza pláne ha hitelből van.
Az ajánlatkérőben direkt nem adtam meg számot és címet. Ha olyan a cég megoldja, illetve látni, hogy milyen cucookal dolgoznak és árakkal.
1. cég: 4,5M - 12,25kWp
SolarEdge SE10k inverter + 31 db P404 optimalizáló
Sharp Monokristályos 395W-os 72 osztott cellás (31)2. cég: 6M - 17,28 kWp
SolarEdge P370-5R M4M RS MC4 optimalizáló
CanadianSolar CS3L-360MS 360Wp mono panel (48)3. cég_1: 3,2M - 11,97kWp
Huawei 12KTL - nincs ptimalizálás
Maysun 285Wp (42)3. cég_2: 4,25M - 12kWp
Huawei 12KTL - cellánkénti optimalizálás
AE Solar 300Wp SMART (40)4. cég: 4,8M - 12,95kWp
1 db Solaredge SE12,5K inverter 3 fázisra, 35 munkaponttal
35 db LONGi Solar 370W, mono PERC félcellás big wafer
35 db SolarEdge P370-5R M4M RM panel optimalizálóMég 2-3 cég aki nem adott ajánlatot teszám és cím nélkül, illetve kész rendszereket ajánlott a honlapjukról, de kettő olyan is volt akinek hiába adtam meg mekkora tető van kiírta 2x akkora terület igényt a paneleknek. Ennyi egyenlőre.
-
Geresics
Topikgazda
Eskü nem értelek...
Van egy háztetőd DK+DNY tájolással, ami árnyékmentes. (#7036) dranga és dranga (#6967) meg is rajzolta, sőt, még napelemekkel is beméretezte.
Ehhez a tetőhöz minek a SolarEdge? Ha csak a Dranga által folyamatosan nyomatott 370-es Longi panelekből indulunk ki, akkor van 30x370=11,1kWp napelemed! Ez fog termelni kb. legalább 13000 kWh energiát (nem számoltam ki PVGIS-el, de Te már tuti megtetted).
Küldtél az MNNSZ oldalára ajánlatkérést, de azt is alig töltötted ki. Még csak várost sem adtál meg, hogy szerencsétlen hülye telepítők pl. Szegedről, vagy Debrecenből ne adjanak ajánlatot, vagy ha igen, akkor bele tudják számolni a kiszállást. Telefonszámnak meg a +36001234567 számot adtad meg, nehogy valaki valamit is kérdezni tudjon. Oké, hogy a legtöbben a saját cuccukat nyomatnák, de így esélyük sincs kérdezni, kommunikálni (e-mailben csevegni a legtöbben nem érnek rá; én viszonylag gyorsan gépelek, de így is a gépelés viszi el a legtöbb időm)!
Az össz infó, amit megadtál, hogy 600eFt az éves fogyasztásod, ami kb. 16000 kWh/év fogyasztást jelent, de ezt nem muszáj 100%-ban kiváltanod! Ha a fenti példából indulunk ki, akkor maradna éves 3000 kWh fogyasztásod, amit napelemmel nem tudsz kielégíteni. És? Legalább tuti nem lesz túltermelésed!
Plusz már az ajánlatkérőben is csak SE rendszerre kérsz ajánlatot, de továbbra sem értem miért? Oké, én elfogadom, hogy azt szeretnél, simán elfogadható érv, pl. hogy szeretnél napelemnkénti optimalizálást, alapból 12 év garanciát, és ha ügyes vagy, a 20 évre bővítést is bele tudod alkudni az árba, és a panelszintű monitoring is tök jó dolog. Ha egyszer kiszabadulok végre ebből a nyavajás panelből, akkor nekem is ez lesz, hiába vagyok Fronius párti, igaz, én vagy 5 különböző panellel valósítanám meg, hogy tudjak ismét saját teszteket végezni, de ha nem, akkor is számmániás vagyok, és csorgatom a nyálam a panelenkénti monitoringra, de én extrém példa vagyok, tegyünk is inkább engem OFF-ba.
Komolyan kíváncsi lennék, hogy milyen ajánlatokat kaptál ezek alapján? És mennyit? Külön érdekes lehet, hogy a sok ismeretlen tényezőt ki hogy vette figyelembe, vagy egyáltalán küldenek-e ajánlatot ilyenkor? Biztos sokan vannak, akik simán dobnak egy sablon ajánlatot. Talán még SE-től eltérő tartalommal is kaptál dögivel. Szerda 10:00 körül ment ki a tagválalatoknak az ajánlatkérésed, ennyi idő alatt már tuti küldött aki akart.
Viszont akkor látnod kellett árakat sima, és SE rendszerre is. Mit tapasztaltál? Milyen ajánlatokat kaptál? Milyen műszaki tartalommal? Milyen árakkal? Hogy rendezted őket? Milyen szempontrendszert állítottál fel? Pl. nekem nagyon sokat számít az ajánlat formája is, nem csak a műszaki tartalma, mert sokat elárulhat egy-egy cégről.
Legyél már olyan kedves, és összegezd a tapasztalataid!
(Én most hétvégén alig leszek gépközelbe, de tele van a topik segítőkész emberekkel, akik biztos szívesen segítenek, de ha nem sikerül, hétfőn, vagy kedden éjjel igyekszem visszatérni a Te rendszeredhez is.) -
Ne aggódj arra nem, csak a kioktatásomra. Jó lenne most már ezt a témát elengedni és elfogadni, hogy ha megfogalmazódik bennem egy kérdés akkor arra a választ nem tudom vagy nem 100%-ig látom át.Ennek nem feltétlenül az az oka hogy komplett hülye vagyok vagy nem olvastam utána.
-
tuzpenge
őstag
Sziasztok!
Van itt olyan akinek SE rendszere van, és mac-et használ? Konkrétan az SE rendszerben lévő diagramm felület érdekelne, hogy hogy nézi meg, mert sajna flash kell hozzá, de hiába telepítem sajnos nem jó és nem jeleníti meg diagrammokat. Hogyan lehet macbookon megnézni ezeket?
Köszi! -
axioma
veterán
Addig ne varj valaszt [remelem senki nem pazarolja ra az idot] amig a tuti friss [pl. osszefoglalo] cikkeket el nem olvasod annyiszor hogy megertsd [spoiler: E-i irany-ra, barmilyen de reszben eszaki, ne eroltess a mai muszaki feltetelek mellett napelemet].
Amugy meg az mfb hitelt szerintem mar ne szamold bele [nem lesz], es lassits. Ugyis szar az ev vegi bekapcsolas, foleg ha nem akkor van az eves leolvasasod. -
válasz
Geresics #7141 üzenetére
Köszönöm a választ! Igen nagyjából én is így gondolom. Mindenképp dícséretes, hogy ennyit olvastál motor témában. Én is szeretek egy adott dologról sokat olvasni és szoktam is, pl. most is napelemen kívűl más dologról is kell. Ettől függetlenül nem tartom a leghatékonyabb módszernek. Az egy dolgog, hogy rettentő sűrgős lett a dolog, hogy jusson a hitelből meg amiatt, hogy jön ez a támogatás ami teljesen össze fogja kuszálni az egészet. Napelemes témában nehezíti, hogy hamar elavulhat egy cikk és nagyon sok az elfogult, van aki mellette van aki ellene van.
Igen elolvastam a beszámolót és a válaszokat is amiket kaptam. Ennek ellenére mégsem látom át teljesen a dolgot.
Igen annyit tudok vagy sejtek, hogy nekem SE rendszer kell. Viszont az olvasmány alapján egyértelműen megéri, mert ha kicsi is a külömbség az elemek között 25 év alatt akkor is símán meg kellene térüljön a felár. Persze ahoz jó lenne pontosan tudni mennyivel drágább. 2-3% külömbség símán előfordulhat. Igen ám, de akkor miért van az, hogy inkább nem ajánlják mint igen? Továbbá máshol a visszafogás esetén úgy említették, hogy, mert sorba vagy párhuzamosan van kötve azért fogja vissza. Megint máshol azt olvasom, hallom, hogy ilyen esetben Maxim napelem kell. Abban a környezetben szó nem volt SE rendszerről, meg panelenkénti optimalizálásról. Igen tudom, hogy az nem még cellánként is tud optimalizálni, de nem tették hozzá, hogy akkor is kell hozzá panelenkénti optimalizálás vagy ahhoz tartozó egyéb eszközök. Oké maradjunk abban, hogy kell.
Panelek kérdése meg mint írtam fontos lenne, hogy még fizethetőek közül a legnagyobb kWp/m2 választani. Ott van még a JRC honlap ahova beírom, hogy mekkora kWp rendszertem van és számol termelést. Igen ám, de nem tudja belekalkulálni, ha optimalizált panel van akkor jobb átlagok jönnek ki. Vagy épphogy a hiányával nem számol? Mi az a 14%-os evszteség ami alapból ki van benne töltve? JRC szerint ÉK oldalon is tud 65%-ot termelni, de vajon okosan kalkulál azzal, hogy a tető sokkal hamarbb árnyékot vet a panelre. Mert ha a földön van és északra néz 35°-ban szerintem több fényéri akkor is mintha tetőn van és teljes árnyékban van már.
Panel márkákból is csak most kaptam 8-at előtte nem emlékszem, hogy szó lett volna erről. Jó lenne tudni mennyit lehet max kihozni a tetőből, hogy tisztuljon a kép, hogy vagy beérem azzal vagy teszek az ÉK-re is vagy udvar. Udvarnál oké dél felé néz, de oda kell állvány sok helyet elvesz, nem csak a penelek hanem, hogy köré nem tehetek fákat és nem is biztos. Ott van még a vezetékezés ára is ami megint lehet akár 3-4e Ft is. Abból kijöhet 2x annyi panel isIgyekszem olyanokat kérdezni amivel 1-2 mondatban megválaszolható vagy visszakérdezhető. Köszönöm mindenkinek a segítséget!
-
axioma
veterán
Adok me'g egy valaszt: nem fujtak le a Construmat [jovo szerdatol], kimesz ingyen regisztracioval, beszelsz minden napos ceggel. Mind masra helyezi a hangsulyt az infokbol [ami dicseri a sajat lova't, nana'], es raadasul az 1 perces tudasu [sot nulla perces akit me'g meggyozni kell a termektipusrol is] emberekhez szoktak. [A frontvonalban - a szakmaibb kerdeseknel gyakran hatrabb allo hozzaertot hivnak.]
-
Geresics
Topikgazda
Először is kérlek legyél olyan kedves, és olvasd el az összefoglalót. Elejétől, a végéig. Ha valami nem tiszta benne kérdezz rá, segíeteni fogunk! Nincs hülye kérdés, csak legfeljebb rosszul fogalmaztam meg valamit, ami nem mindenkinek egyértelmű.
Másodszor legyél kedves (az összefoglaló elolvasása után) elolvasni a topiklakók által Neked írt válaszait, tényleg sok segítő választ kaptál. Ha valami ebben sem tiszta, még mindig szívesen segítünk!
Harmadszor pedig érdemes elolvasni a másoknak írt válaszokat is, mert azokban még több, és az összefoglalónál jobban kifejtett infókra lelhetsz! Megtalálod pl. hogy mi a különbség a Maxim, a SolarEdge, és a sztringinverterek között! Ebből már legalább sejthető, hogy Neked melyik lesz a jó! Ha van ötleted, akkor bátran írd le hogy pl. "arra gondoltam, a 2 tető nem lesz elég, kell még álvány is, és ez már 3 munkapont volna..." - ez már egy konkrét kérdés, de ahhoz, hogy ezt fel tudd tenni, el kell olvasni, amiket korábban írtam."hogyan várjátok el, hogy megfelelő kérdéseket tegyen fel a témával kb 1 perce ismerkedő ember"
Sehogy. Aki 1 perce ismerkedik a témával, annak bozony olvasnia kell. Sajnos sem helyetted, sem más helyett nem tudok olvasni. Ha valami nem tiszta elsőre, olvasd el még 2x! Nincs ezzel sem semmi baj, én van, hogy valamit 3-4x is elolvasok, ha tőlem idegen témáról van szó, és fontosnak érzem, hogy megértsem! Néha lassan, tagoltan, hangosan fel is olvasom, mert csak úgy megy. Ha meg kell valamit érteni, akkor semmi sem tabu!"Ha a User nem tudja mihez kötni, mert nem tudja mi az akkor nem biztos, hogy meg tudja jegyezni."
Csak ismételni tudom magam. Olvasni kell, az nélkül nem megy sajnos.
Egy példa: 6 évvel ezelőtt motorvásárlás előtt álltam. Sejtettem, hogy mit keresek, de nem tudtam mi lesz a nyerő nekem, a saját szempontjaim alapján. Kinéztem amikre gondoltam, felkerestem a márkatopikokat, és bizony éjszakánként 2-3 órákat olvastam kezdve olyan kommentektől, amik már 10 évesek voltak, egészen a frissekig! Mi lett az eredménye? Tudtam, hogy milyen motort akarok, milyet nem, és bár már eladtam az Aprilia Pegaso-mat, de a mai napig szoktak segítséget kérni kifejezetten tőlem, mert a típusismeretem nem áll meg abban, hogy tudom hány lovas, hanem ismerem a legtöbb idehaza előforduló típushibát, a motor gazdáját, és a hiba elhárításának módját is sokszor! De ehhez szó szerint heteken keresztül olvastam a hasznos, és haszontalan kommenteket! -
K_L_
csendes tag
Helyetted innen senki nem fog dönteni és utánajárni!
Ahogy írtad, már leírták itt a fórumon:
Ha nem elég a tetőre a 11kW, tegyél a kertbe, állványra, délre nézően, amennyit akarsz!
Ha nincs árnyék, nem kell optimalizáló.
Ha nincs "hátráltató tényező", akkor tulajdonképpen bármelyik inverter és napelem megfelel.
Azt szintén meg tudod nézni, hogy az azonos teljesítményűek közül melyik a "jobb" árú.A Ft/kWp példád sem jó!
Mert nemigen van olcsón kicsi rendszer; inkább a nagyobb rendszer az olcsóbb (mármint Ft/kWp értelemben). -
Tirex
újonc
Sziasztok!
Örülök, hogy rátaláltam erre a fórumra. Sok okos dolgot olvastam, amit persze jobb lett volna még az előtt mielőtt a rendszeremet kiépíttetem. De már eső után...
Egy kérdésem lenne így rögtön az elején.
Az normális e, hogy a kivitelező nem ad hozzáférést az inverterhez? ( Sunny Boy 5.0 )
Az a gondom, hogy csak a sunnyportal.com-on tudnám a termelésemet ellenőrizni és oda regisztrálni kellene az invertert ahhoz hogy elérhessék. Amikor a rendszert telepítették a szerelő nem tudta elérni szerver hiba miatt a portált és azt ígérte, hogy másnap megteszi és elküldi a jelszavamat a portálhoz. Ez sajnos 3 hete lesz hétfőn és még nem történt meg. Igaz, még nincs elkésve, mert az áramszolgáltató még nem cserélte ki az órámat, de már várható bár mikor.
Szóval, a lényeg, hogy én próbáltam regisztrálni az invertert, de mivel nemtudom a jelszavakat, (installer vagy user) nem tudom megtenni a regisztrálást.
Tényleg nem adják meg az említett jelszavakat a kivitelezők, vagy csak nekem felejtették el? -
stickermajom
addikt
Mondjuk az optimalizálós kérdésedre pont le van írva a válasz az összefoglalóban.
Minimum 10 éves megtérüléssel fogsz egy valag pénzt kiadni a kezedből, szerintem rá lehet szánni azt a pár órát az adatlapok tanulmányozására. Inverterekre kaptál példát, panelekre szerintem nincs ökölszabály, az lesz amit forgalmaznak itthon. Longi, Suntech, Jinko, Trina, JA, Canadian Solar, LG, stb. Kapsz 20 ajánlatot, számolsz Ft/kWp-t, abból látod mi az ami neked belefér összegben. A topx-nél pedig meg tudod nézni a panelek adatlapját, utána tudsz nézni a cégnek ami mögötte van.
-
axioma
veterán
Nem ertelek. Kaptal x ajanlatot, abbol van amelyik neked tetszo es kelloen olcso de kicsi rendszerre vonatkozik az ajanlat. Miert nem attol kersz (ha minden mas jo) nagyobb rendszert, es problem solved? Ebben az iranyban csak csokkenni tud (elvben) az a'r, forditva mar nem ez lenne.
-
válasz
Geresics #7088 üzenetére
Köszi a segítséget neked is és másoknak is. Tudom nehéz segíteni kevés az idő stb.
Viszont amit minden fórumban szajkózok, hogyan várjátok el, hogy megfelelő kérdéseket tegyen fel a témával kb 1 perce ismerkedő ember, illetve a "mondtuk már meg leírtuk már" Ha a User nem tudja mihez kötni, mert nem tudja mi az akkor nem biztos, hogy meg tudja jegyezni."Kell-e optimalizáló?" Honnan tudjam? Miért mikor kell? Leírtam már mindent amit csak tudtam a tető adatait még fényképet is tettem fel. Most akkor én tudjam amikor azt se tudom mennyibe kerül, hogyan működik stb.? Leírtam (100x
), hogy a tetőből a lehető legtöbbet kell kihozni helyhiány miatt még akkor is ha még ésszerűen romlik az ár/érték arány.
Oké SE. De most akkor az Inverter optimalizál vagy minden napelemhez külön kell még? Ha igen tudni kell milyen napelem lesz, hogy hozzá válasszuk az optimalizálót?"Napelemekről pedig már vagy 100x leírtam, hogy mi az én álláspontom."
Oké értem nincs nagy külömbség köztük. Akkor a Shing Tshungh 49.900Ft-ért jobban megéri, mert olcsóbb mint Lg Ion6 50.000Ft-ért?"számtalanszor leírtuk már: Ft/kWp egységárat kell nézni, és össze lehet hasonlítani."
Ide is jó a fenti példám. Hiába ajánlanak nekem ólcsón ha aránylag kicsi rendszer kapok és/vagy gyenge alkatrészekből.Azért reméltem, hogy egy napelemes szakmai fórumban azért tudnak ajánlani 4-5 napelem márkát amit érdemes nézni. Mi a fittyfenének nézzem meg 100 panel adatlapját ha van kb. 5-10 szóba jöhető márka és amit mondjuk pont kapni is itthon vagy esetleg a gariztatás is könnyebb ha szükséges.
Ez nem csak neked szólt, de ugyan aki tud segítsen már légyszíves! Kéne intézni a dolgot, hogy jusson még a hitelből aztán itt szenvedek, hogy mit meg hogy...
Köszi előre is -
axioma
veterán
válasz
kicsi kecske #7132 üzenetére
Azert napi 100 km evente 200 munkanap konnektorbol kb. 3.4MWh/ev. Azaz kb. 3kW emelkedes inverterben, ,mindegy hany auto. A viz fajhojerol nem is beszelve...
-
#44448768
törölt tag
válasz
kicsi kecske #7132 üzenetére
A már meglévő 3x16 Amper esetén...
Froniusból az optimális választás közepes méretű rendszerhez a 6 kW-os symo inverter, szerintem. Mivel csak 12-14 eFt a felára az 5 kW-os képest! és bírja a meglévő Amper lazán.
Az MFB kölcsön szempontból a 6 kW-os inverterre mehet
5,0 kWp és 7,5 kWp közötti napelem szabályzatszerűen.
(az inverter = a napelem 120-80%-a lehet a szabályzat szerint)
Vagyis a 6 kW-os inverterre elég lehet kezdésnek már az 5,00 kWp napelem is.
(pl. a 14x370/1000=5,18 kWp az már bőven okés)
Az 5 kWp neplemeről a valóságban lejön
a konkrét helyszíntől függően jellemzően 5000-6000 kWh/év napáram.
(Megj: az MFB energetika meg annyit mutat ki amenennyi szükséges, a szorzók és más okosságok ésszerű használatával a szabályzat keretei között.)
Később pedig még érdemben bővíthető is 6 kW-os inverter napelemmel, ha úgy alakul a jövő... (akár a 9000 kWh/év napáram környékére is el lehet jutni) -
#44448768
törölt tag
válasz
kicsi kecske #7124 üzenetére
3x16 Amper az 10 kW-os inverterig jó.
A fronius symo 10 kW-os esetén akár 12-13 kWp napelem is mehet rá.
(ami 32-36 napelem a 370 Wattos ~105x178 cm-es HiMo méretből pl.)Egy ekkora rendszer már 14000-15000 kWh/év napáram átlagos körülmények között.
---
Rakj le két oszlopot a leendő garázsfal közelében
Aztán rá egy darab OSB-t, cirka 1x1 méter elég lesz.
Plusz egy esőfogó/árnyékoló tetőt is rá.
Ide mehet az inverter az égvilágon semmi baja nem lesz :-)
Addig amíg a garázs fala is elkészül majd egyszer.
( a vezetékekre hagyj rá pár métert, hogy könnyen átszerelhetőek legyenek majd)---
DE!Az MFB hitel kérhető akár 24 hónap !!!! rendelkezésre tartással is.
Zsákold be (~110 eFt költséggel a kölcsönt) és aztán majd csak elkészül a 2 év alatt a napelemes rendszer is. Vagy hagyod elveszni a megítélt kölcsönt... végül, ha úgy alakul. -
kardkovacsi
senior tag
válasz
kicsi kecske #7124 üzenetére
Ez így van. Bár nálam csak teszt jelleggel ment még a rendszer mert kedden jönnek órát cserélni, de a 8.2-es inverter már 3 kW termelésnél is bekapcsolja a ventilátort egy idő után.
-
Geresics
Topikgazda
válasz
kicsi kecske #7124 üzenetére
Ha jól tévedek, akkor MFB hitelt ha megkapod, utána kérhető 6 hónap halasztás!
Remélem jól tévedek! -
kicsi kecske
tag
válasz
kardkovacsi #7123 üzenetére
Inverter terén Froniussal szimpatizálok. 3x16A van most kiépítve. Bővíthetőség mindenképp szempont. Napelem típus az Monokristályos, minél nagyobb teljesítmény, hogy kevesebb panelt kelljen elsőre feltenni.
A másik kérdés, hogy most még nincs garázs (3-4mre lesz a lakóháztól mint különálló épület), de tavasszal épül meg. Így ha a lakóházra tetetem a paneleket nem tudom értelmes helyre tenni az invertert. Minden elektromos berendezés most a WCben van egy eldugott szekrényben (ide nem fog beférni és elvileg hangos is, mert a Fronius ventillátoros (legalábbis nekem azt mondták)). Összefoglalóban pedig olvastam, hogy kültérre nem túl jó tenni. Főleg hogy vagy egy Klíma mellé teszem vagy a terasz kellős közepére ami nyilván ütközik az esztétikai igényekkel. Ezért lenne jó ha meglenne a garázs arra fel tudnám tetetni a paneleket és oda mehetne be az inverter. De ez még jó fél év, addigra meg ki fog futni a 0%os lehetőség és ha lesz a 30-40%os vissza nem térítendőre esély ott is gyorsan el fog fogyni a pénz, nem fogok tudni várni hónapokat, hogy jajj nekem még gyorsan garázst kell építeni majd 2 hónap múlva térjünk vissza rá. -
kardkovacsi
senior tag
válasz
kicsi kecske #7122 üzenetére
Szerintem másik oldalról közelítsd meg a problémát. Találd ki milyen invertert szeretnél, illetve milyen napelem típust, vagy épp típusokat. Illetve, hogy akarsz-e később bővíteni vagy sem. A te esetedben még az is érdekes lehet, hogy 1 fázis vagy három de ez attól is függ mennyi van most kiépítve. 1 fázis max 5 kWp ami olyan éves 5500-6000 kWh.
-
kicsi kecske
tag
Sziasztok!
Mielőtt konkrét ajánlatokkal kapcsolatban kérnék segítséget, először le szeretném szűkíteni a listát.. óriási a szórás. gyak 350e/kWp - 500e/kWp os ajánlatokat kaptam az mnnsz.hu-n kitöltött ajánlatkérő alapján.
Azt már kimatekoltuk, hogy nem kell se cellasor se cella se semmi optimalizáló ezért talán SE sem (D-DK közötti tájolás és egybefüggő tető. Bár a monitoring és hasonló miatt jó lehet, de ahogy írtátok a monitoringot későbbi is rá lehet tenni ha igény van rá).
Napelem választékból kaptam annyit, hogy fel se tudom sorolni.. persze számomra full ismeretlen mind1ik. Max az alapján tudok rangsorolni, hogy nagyobb teljesítmény kevesebb panel szükséges ezért ha később bővíteni szeretnék akkor el fog férni a már meglévő mellé.
Teljesítményben viszont nagyon erős szórást kínáltak. Éves fogyasztásom kb 4200kWh. Erre kaptam panel szinten 4K-5.2K ajánlatot.
Ezzel kapcsolatban van 2 kérdésem:
- Ha jövőben bővíteni szeretnék, akkor a mostani 4.2k-s hoz képest kell nekem az 5K-s rendszer? Ahogy számoltam nem éri meg most 15Ftosan túltermelni, inkább ha növekszik a fogyasztás akkor kell új panellel bővíteni. Viszont akkor mekkora kW teljesítményű napelemet kéne vennem? És ehhez akkor mondjuk 1el nagyobb invertert ajánlatos?
- Melyik a most ajánlatos "bestbuy" napelem márka és típus? Kaptam már SA, TrinaSolar, Canadian Solar és számtalan ajánlatot.. 280W-370ig.. van ami MONO fél PERC van ami nem.. totál homály.. -
CadilLACi
újonc
Sziasztok!
Kérdésem, hogy ha vállalkozás a villamos felhasználó, akkor ott a túltermelési elszámolási díj marad ugyanaz a 15 ft körüli összeg mint lakossági esetben, vagy az a magasabb energiadíj, amit mint üzleti fogyasztó fizet a fogyasztott energiáért?
A napelemes rendszer HKME lenne, csak a műhelytetőn sokkal több napelem elfér....
-
amargo
addikt
Sziasztok!
Ha van rá igény, akkor tudok egy megoldást az E.ON területén lévőeknek, hogy az export/import adatokat integrálni tudják valamilyen okos otthon megoldásba.
-
#44448768
törölt tag
válasz
kardkovacsi #7115 üzenetére
Napelemből az LG, Panasonic és a hasonló csúcstechnikásak + kiváló minőségűek a prémium kategória szerintem.
Normál sztring inverterből attól függ hol húzzuk meg a határt :-)
Az itthon ismertek közül valahol a fronius sma és hasonlók tájékán gondolom én a felső-közép és prémium kategória váltást.
A nem sztring invertereknél lényegében csak kettő játszik.
A solaredge és huawei....
Mindkettő jó műszaki minőség erőteljes szolgáltatásokkal, szerintem. -
#44448768
törölt tag
válasz
kardkovacsi #7113 üzenetére
A fronius esetén úgy 30-35%-nyi napelemtől már nem vészes a helyzet szerintem.
Ami a 8,2 kW-os esetén pl. 2,5-3,0 kWp napelem.
Ez manapság 8-10 napelem a teljesítményétől és a feszültségétől függően.Látható, hogy a 600 Volt körüli sztringfeszültség a kedvence.
Azonban a kevesebb/több napelemű sztring feszültségnél sem egetverő a ~2% hatásfok különbség.
A 60 cellás (vagy félcellás esetén 120 cella) napelemeknél durván 30 Volttal lehet saccolni egy napelemet a sztring "hossza"-ban az MPPT terheléskor.
(egyébként több, akár 40 Volt körülig is felmegy az üresjárás közelében)Azaz hatásfok/működés szempontjából a SZTRING FESZÜLTSÉG alapján
- 7 napelemmel már tud elfogadhatóan dolgozni
- 8 napelem a minimum ésszerű rá
- 9 napelem már egész jó neki
- 9 fölött javul a helyzet aztán a nagy sztring feszültségnél kezd ismét romlaniMegj: nyilván lehet egy sztringen 2X 3X annyi napelem párhuzamosítva is a nagyobb invertereknél, mert a sztring feszültség marad az 1X napelemé a párhuzamosítás során.
-
#44448768
törölt tag
A versenypiac már csak ilyen....
Ez eladói oldalon,
akadnak akik az "occó kínai"-t is beárazzák méregdrágára
és
akadnak akik a jófajta terméket is adják baráti áron
akár még azonosan sőt olcsóbban is, mint a túlárazott "occó kínai"
A vevői oldalon akadnak,
akik beleugranak a méregdrága "occó kínai"-ba
valami oknál fogva, pl. a nagy cég neve miatt vagy mert az jött szembe éppen
és
akadnak akik körülnéznek és megkeresik a jobb ár/érték arányű minőségi(bb) ajánlatokat a kisebb, sőt akár a micro vállalkozóknál is
Hisz van rengeteg ajánlattevő >> bőven 1000 fölött a magyar piacon.
Abből simán van 100-200 ami már évek óta piacon van és nincs rossz híre.
Nyilván akad jónéhány frissen induló is és mégis okésnak tűnő is általában remek áron.
Avagy nem muszáj a piacot leuraló 5-10 nagy névnél vásárolni.
Pláne nem muszáj az "occó kínai"-t méregdrágán megvenni tőlük és mástól sem.
----
Az ajánlatok begyűjtése során...
Egyszerűen el kell osztani a teljes költséget a napelem kWp mennnyiséggel.
Máris látható lesz az ajánlat fajlagos árazása.
pl.
ha 2400 eFt a 6,2 kWp napelemmel szerelt rendszer,
akkor 2400/6,2=387 eFt/kWp a fajlagos árszintje
Ami alapján már összevethetők az ajánlatok.
Különös tekintettel a kategóriájukra is!
Kategóriából nagyjából 3 főbb kategória van, szerintem.
- occó kínai, olykor kérdéses minőséggel
"occókínai" inverterrel és csak a TIER1 vagy valami aligismert/furanevű napelemmel
- középkategóriás, minőségi
jónevű (tipikusan nem igazán kínai) inverterrel, (el)ismert márkanevű napelemmel
- prémium cuccok
A hazai piacon az első kettő a jellemző a vevői igények okán.
Az árazás azonban igencsak széles sávban szór.
Teljesen UGYANAZ a cucc lehet az ajánlatokban akár 300 eFt/kWp és 550 eFt/kWp árazású is. Miközben a piac zöme mondjuk 350 eFt/kWp körülre árazza.
--------
Mint látható az ajánlatok nem vethetők össze egyszerű módon,
mert több más szempont is fontos a teljes végösszegen kívül.
De nem túl sok utánanézéssel meglehet találni vevőként a "jó vétel"-t.
Kinek-kinek az egyéni szempontjai szerint... -
kardkovacsi
senior tag
válasz
kardkovacsi #7112 üzenetére
és mindehhez egy 8.2-es Fronius inverter.
-
Geresics
Topikgazda
válasz
#44448768 #7109 üzenetére
az SE mindig is drága volt, ez nem kérdsése. Azonban itt arról van szó, hogy van egy elfogadott ár és hozzá egy műsaki tartalom, ami történetesen SE.
Jobb műszaki tartam ide az SE? Igen. Ez szerintem vitán felül áll....és akkor még nem beszéltünk arról, hogy a Fronius mennyivel kevesebb garanciával bír, és hogy a 9 napelem/munkapont miatti booster vajon mennyivel rövidíti annak az élettartamát?
Azt hiszem a fórumon aki visszaolvas elég egyértelműen láthatja, hogy alapvetően Fronius párti vagyok, azonban az sem csodagyár, és nem mindenre az a jó megoldás, ahogy jelen esetben sem az a legjobb. Ha pedig árelőny miatt szeretne valaki (és itt nem a kivitelezőre gondolok) visszavenni a műszaki tartalomból, akkor 9 napelemes sztringre ott van a SAJ, vagy bármely más gyártó.
Amikor nem javaslok 300V sztringfeszültségre 1000V invertert, azt leginkább nem az 1% hatásfok különbség miatt szoktam csinálni. Nem véletlen, hogy a Gen24-nél a "kis" inverterek már nem 1000V-osak! -
#44448768
törölt tag
válasz
Geresics #7108 üzenetére
Csakhát azok a fránya számok.
Ha a fronius úgy 2%-al kevesebbet termel a 9 napelemmel.
Akkor az egy ekkora rendszernél 120-150 kWh/év körüli napáram
Ami mai áron árazva 5-6 eFt/év körül alakul.
A 18 darab optimalizálós rendszer felára ~250 eFt az ajánlatok szerint.
---------
Az SE7K kontra SYMO7K esetén nagyjából jó is lenne ez a 250 eFt különbség.
Azonban elég lehet a SYMO6K is és akkor már inkább 350 eFt körüli az árelőny.
Amiből az ajánlatban csak 250 eFt-t kínáltak fel a SYMO6K esetére.... talán nem véletlenül :-(
Ebből sejthető is a módosítás legfőbb oka szerintem, ami a +100 eFt haszon.
--------
Vagyis 40-50 év alatt térülne meg mai áron a solardege napáram termelési többletéből a rendszer felára az ajánlatok szerint.
Ami erősen átgondolandóvá teszi a kérdést pusztán pénzügyi szempontból nézve.
Még akkor is, ha az egyéb előnyőnyöket és a jővőbeni változásokat is bevetjük az érvelésbe. -
Geresics
Topikgazda
válasz
dionaea #7106 üzenetére
Az összefoglalóban van ilyen grafikon, ott láthatod a keleti és nyugati oldal feszültségét és áramerősségét is (a kettő szorzata pedig a teljesítmény). Ez egy viszonylag lapos tető, Nálad a két "púp" jobban eltávolodik majd egymástól. Azonban Neked mindössze 9 napelem jut egy munkapontra, ezért piszok alacsony lesz a feszültséged! A Fronius ugyan megoldja ezt egy Boosterrel, de az közel sem olyan jó, mint ha simán egy SE rendszerre lenne kötve (1 sztringbe)!
-
turistakolbi
aktív tag
válasz
dionaea #7106 üzenetére
Tyűűű. nehéz ügy
2 munkapontod van. Van egy reggeli, meg egy másik oldal
Ha nem süt a panelra a nap nyilván nem fog termelni. Szóval jól gondolod.
Az aktuális termelésed sosem lesz 100% mivel, ha 50-50% ban van elosztva a panelek darabszáma akkor a pillanatnyi termelésed is 50-50 % körül leszreggel, délután. (Kelet 50% és nyugat 50% )
És kismillió befolyásoló tényező van ami a 100% ot csökkenti
A te esetedben az egész napos termelést vedd figyelembe.
A te esetedben 2 grid van. a 2 oldal teljesen független egymástól, az inverter külön külön kezeli a kettőt.Tehát, fogd meg számold meg hogy a reggeli oldalon hány paneled van, az hány wattos (335W például, van belőle 10db od az 3350 névleges teljesítmény. lejön belőle mondjuk 10% az 3045w egy napsütéses napon óránként. .- mindezt úgy feltételezve hogy a másik tetőd nem éri nap.)De mivel tudjuk hogy a nap halad az égen, előfordulhat, hogy az összes paneled süti bizonyos mértékben. Ezért a teljesítmény görbéd úgy fog kinézni mint egy M'c donaldos jel.
2 csúcspontod lesz és középen egy közepes
Vagy ha egy köztes órában nagyon süti a nap az összes paneled, akkor középen nem gödör hanem púp leszSzerintem csak a napi adatokat nézd.
Az optimalizált meg akkor kell, ha pl, a tetődön van egy kémény, ami a nap mozgásával árnyékot vet egy egy panelra. Normál esetben akkor az egész rendszeredre kihat, mert annyit termel az összes panel amennyit a leggyengébb paneled (jelen esetben árnyékolt a kémény által)
Az optimalizált azt csinálja, hogy a panelek egyesével adják le a termelést, Így összességében csak az 1-2 paneled ami árnyékolt az nem termel, az összes többi meg 100% on megy lehetőségekhez mérten. Ha semmilyen árnyékod nincs a tetőn, ( FA, másik ház, kémény, tetőkúp gólyafészek, akkor nincs szükség optimalizáltra.) -
dionaea
őstag
válasz
kardkovacsi #7101 üzenetére
Köszi
Nem igazán értem az egészet. Most akkor, hogy lesz a termelés például amikor reggel fel kell a Nap? A Nap felé levő napelemek 100% ban fogják termelni az áramot míg a másik oldalon minmálisan? Vagy nem annyira értem. Hiszen két oldali tájolást akár nevezhetjük árnyéknak is hiszen a Nappal ellentétes oldalon levő panelekre nem jut 'elegendő' napfény. Én ezért szerettem volna optimalizáltatt mert azzal egy oldalon meg lesz a maximális termelés( persze a változók nélkül) De akkor ahogy említed Ez az inverter tudja azt kezelni?
Erre van valami hivatlaos specifikáció ami ezt igazolja? Én nagyon nem értek az egészhez. Ami nem baj szerintem. Már az is nehéz felfogni, hogy a fotontól hogy megy a mosógép
(Egy 'nagy" céget választottam mert azt gondoltam felmérik kifizetem, békén hagynak, kiépítik, majd használjuk. De ez most egyelőre nem jött össze.) -
Nahát!
tag
válasz
kardkovacsi #7102 üzenetére
Nálunk tegnap 6,12 kWp panel 5 kW-os inverterrel 8,7 kWh-t termelt. (Kecskemét, pár percre sütött ki csak a nap.)
-
axioma
veterán
válasz
kardkovacsi #7101 üzenetére
Ebbol csak azzal nem ertek egyet, h a mindentegybe inverter kevesebb hibalehetoseg. Marmint darabra igen, de muszakilag ez nem jelent jobb varhato rendszer-elettartamot v jobb koltseget 25 eves mukodtetesre hibajavitassal. Mas a ketto, ennyi, tapasztalat meg nehez az ilyen gyorsan valtozo muszaki termekeknel [amit ujat veszel nem az a beltartalom mint amirol 15 eves statisztika van, az autonal is ez a problema ha ujat akarsz.]
-
kardkovacsi
senior tag
válasz
Combi1978 #7098 üzenetére
Na ez, ez nekem is teljesen új volt. A 7.26-os rendszer hitvány felhős időben is kiprésel magából 1-1,5 kW-ot. Valahogy az élt bennem, hogy ilyenkor közel nulla a teljesítmény erre tessék 15%.
Jó neked. Nálam azért nem ment ennyire gyorsan, vagyis itt a végén van sok vacakolás. 2 hete fent vannak a panelok, de a Pentelé egy hétig ült a dolgokon mire készre jelentette az ELMŰ-nek, azok rá 3 napra válaszoltak, hogy ok. Fizessek egy kis zsozsót és kössek új szerződést. Persze előtte pár nappal átálltak bejelentkezős ügyfélszolgálatra így csak ma sikerült végre aláírnom az új szerződést. Innen még 2 hét kb. mire cserélnek órát.
-
kardkovacsi
senior tag
válasz
dionaea #7089 üzenetére
Én ahogy eddig értem nincs neked szükséged a Solar Edge-re. A Solar Edge akkor szükséges ha árnyékosak a napelemek. Ha csak két különböző tájolás van és mondjuk nem lóg bele egy fa akkor felesleges a Solar Edge inverter, fogadd el a Froniust. Jobban jársz vele, kisebb a hibalehetőség (nincsenek panelonkénti optimalizálók) és olcsóbb is. A Fronius is tud két különböző irányt kezelni, no problem.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Futás, futópályák
- Samsung Galaxy S23 FE - nincsen sárkány
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Le Mans Ultimate
- Milyen légkondit a lakásba?
- BestBuy topik
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Netfone
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest