Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1701) wipes válasza Stofy (#1699) üzenetére


wipes
senior tag

ha van tápod, és nem kell a 2 video kimenet sem, akkor szerintem bármelyik (olcsóbb) atomos lap megfelel neked

(#1702) Iga007 válasza HookR (#1686) üzenetére


Iga007
tag

elírtam... :R
Legalább beindítottuk a heylesírás szakkört is a témán belül :DD

(#1703) Stofy válasza wipes (#1701) üzenetére


Stofy
csendes tag

és azzal a fogyasztás üzem közben tartható kb 30-40 Watton?

(#1704) wipes válasza Stofy (#1703) üzenetére


wipes
senior tag

ugyanaz a chipset, vga és proci van a régi alap atomos lapokon, mint a D945GSEJT-en, nem hiszem, hogy többet fogyasztanának :F

(#1705) Iga007 válasza wipes (#1704) üzenetére


Iga007
tag

A GSEJT különlegessége és a többi atomos laphoz viszonyított magasabb ára pont abból adódik, h a chipset nem a sima 945G, hanem annak mobil változata - miáltal lényegesen kisebb a fogyasztása!

(#1706) .mf válasza Iga007 (#1705) üzenetére


.mf
veterán

Tartom és emelem: nem csak a normál asztali 945GC helyett mobil 945GSE chipset alacsonyabb fogyasztású, hanem a proci is: az asztalinak ugyanis magasabb a feszültsége és nincs benne EIST (köszönjük Intel :U ).
Viszont D945GSEJT lapokkal akadtak megbízhatósági gondok, ha jól emlékszem, nyunyu-nak volt pár ilyen, amin csatlakozók lettek kontakthibások.

Azonban a legtöbb Atomos lap még 945GC-vel is nagyjából belefér a 30-40W-ba (feltéve, hogy 2.5" 5400RPM HDD és jó hatásfokú DC-DC táp van mellette). Az újabb D410/510 + NM10 Atomos lapoknak még alacsonyabb a fogyasztása.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#1707) .mf


.mf
veterán

Barkácsolós kedvűeknek: DC-DC paneltáp (sok extra dologgal, amire asztali gépnél nem sok szükségünk). Mivel alapvetően közgazdász volnék, annyira nem értek hozzá, ez inkább csak örökölt (szülők mindketten elektroműszerészek), de utánanézve az itt használt kapcsolóüzemű feszültségszabályzó LM2678-as IC 8 és 40V között bármekkora (magasabb) feszültségből képes 3.3V, 5V vagy 12V-ot előállítani (LM2678-3.3, LM2678-5.0, LM2678-12.0 verziók), és még szebb, hogy egy-egy IC 5A-ig terhelhető (azaz 16.5W + 25W + 60W teljesítmény az egyes feszültség-ágakon). Tehát gyakorlatilag bármely >~14V noti-töltőt lehet evvel az IC-vel használni :)) a picopsu bekaphatja :DDD

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#1708) zodo válasza Stofy (#1699) üzenetére


zodo
nagyúr

Talán ez is jó lehet neked: Intel D945GCLF2
Itt a topikja, bár nincs nagy élet, de infó gyűjtésre jó.
Tápos kérdésedre is válasz egy tulajtól a 855.hsz-ben.
Piactéren van egy " Intel Mini ITX Alaplap + Memória " 9k-t hirdetve, ha érdekel.

[ Szerkesztve ]

(#1709) Stofy válasza .mf (#1706) üzenetére


Stofy
csendes tag

Tehát azt írod, hogy egy D410/510 + NM10-es gép fogyasztása már vetekszik a D945GSEJT-ével, vagy azért még mindig a GSEJT áll nyerésre fogyasztás terén?

(#1710) wipes válasza Iga007 (#1705) üzenetére


wipes
senior tag

ok, de nem hiszem, hogy túl nagy lenne a különbség, + hogy a komplett gép fogyasztását ez jelentős mértékben befolyásolná, pláne - ha jól értelmeztem - normál táp, és asztali hdd/dvd kerülne mellé

(#1711) .mf válasza Stofy (#1709) üzenetére


.mf
veterán

Egy nagyon kicsivel még továbbra is a D945GSEJT vezet: D410+NM10 max TDP 12.1W, N270+945GSE+ICH7M max TDP pedig 11.8W (ehhez képest régi asztali atom 230+945GC+ICH7 max TDP 29.5W). Persze ezek csak nyers gyártói adatok csak a chipek maximális hőleadására vonatkozóan, no meg az átlagfogyasztás is máshogy alakul, a chipek száma és emiatt a fesszabályzó részleg és a nyák kialakítása is más, meg egyebek. De szerintem ez már olyan kicsi különbség, hogy az alacsonyabb fogyasztás megtakarítása évek alatt sem hozza be a magasabb árat. Ennél sokkal többet jelent az, hogy a HDD, amit használni fogsz vele, 3.5" 7200 vagy 5400RPM vagy 2.5" 7200 vagy 5400RPM. Egy normál 3.5" 7200-as HDD ugyanis többszörannyit fogyaszt, mint egy 2.5" 5400RM noti-winyó.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#1712) Stofy válasza .mf (#1711) üzenetére


Stofy
csendes tag

Jelenleg van egy P4i65GV alaplapom integrált VGA-val, Maxtor 500Gb 3.5" 7200-as winchesterem, egy ősrégi dvdíróm (mondjuk ez nem muszáj, ha van jó alaplap kizárólag SATA csatlakozóval), a processzor egy Intel Prescott Pentium 4-es 2.8 GHz,és egy Gigabyte Superb 460W-os tápom. A gép így fogyaszt idle (cpu ~0-3% között) 86 Wattot monitor nélkül, a vicces az, hogy készenléti üzemmódban pedig 77 Wattot eszik, szóval a készenlétinek kb. semmi értelme ennél. A HDD-nek utánaolvastam, olyan 7-8 Watt körül ehet használat közben, szóval az annyira nem vészes. Tehát, ha a fenti 86 Watt idle-nek a felét lehetne hozni max cpu-nál, akkor már jó (hiszen akkor normál használatnál mégkevesebb lesz). Kinéztem egy másikat, ha már ennyire "lebeszéltetek" a GSEJT-ről, mégpedig az Intel D510MO-t, erről van valakinek valami tapasztalata? Ez az említett D510+NM10-es párosítás. Érdekes, hogy körülbelül 10 000 Ft-tal olcsóbb, mint a GSEJT, de valóban ennyivel kevesebbet is tud, mint az ára mutatja...?

[ Szerkesztve ]

(#1713) Iga007 válasza Stofy (#1712) üzenetére


Iga007
tag

Senki nem beszélt le a GSEJT-röl, nagyon jó kis lap az!
Igaz kicsit drága. Nagy előnye, h beépítve tartalmazza a táp áramköröket, így csak egy 12V 5A-es noti töltő csatlakoztatása után már indulhat is a rendszer - ez nem elhanyagolható költség tud lenni!
Ha nem kell, h ventilátor mentes és nagyon lapos legyen akkor tényleg érdemes megnézni az 510-essel szerelt többi lapot is (Asus, Giga stb), a DDR3 kicsit kevesebet fogyaszt...

(#1714) vviktor1 válasza zodo (#1601) üzenetére


vviktor1
aktív tag

A venti elé egy króm fémrács esetleg ??? Profi munka ! :C

Ne dudálj, küzdj !

(#1715) zodo válasza vviktor1 (#1714) üzenetére


zodo
nagyúr

Nem. :N Valahogy nem tetszenek a rácsos megoldások.
Fekete hangfal szöveten gondolkoztam, ami egyben a porszűrő szerepét is ellátta volna, de az oldallap domborúsága miatt letettem róla.
Szerintem így vagányabb ( nekem tetszik ), hogy látszik a venti lapátja.
Köszönöm! :R

Mondjuk azóta sem használom igazán és csak áll benne a pénzem. :((( talán, mert nem úgy sikerült ahogy szerettem volna. Ebből a házból ennyire futotta ez így jó is, ahogy van.
Ugye mindig a "nagy" gép fut a játék miatt. :D
Viszont jó lenne végre egy megfelelő házat találni, amiben a vga-m is elfér ill. az elképzelt modding is kivitelezhető lenne.

(#1716) .mf válasza Stofy (#1712) üzenetére


.mf
veterán

"Érdekes, hogy körülbelül 10 000 Ft-tal olcsóbb, mint a GSEJT, de valóban ennyivel kevesebbet is tud, mint az ára mutatja...?"

A D510 pedig még kétmagos is, a GSEJT pedig egymagos, tehát a D510 a több magot használó programoknál közel kétszer akkora teljesítményű ;) A D410 az egymagos verzió, de ott a Gb eth. helyett is csak 10/100 van és még mintha lenne valami más korlátozás is az 510-hez képest. Viszont a D510MO-n csak analóg D-sub van (2048*1536px max felbontással, az LVDS headeren keresztül viszont csak 1366*768px-t tud), és asztali komponenseket használ notebookos alkatrészek helyett, amik drágábbak (és ettől drágább a GSEJT).

Bármely Atomos verziót is választod, a gép fogyasztása kb felére csökken, de sajnos teljesítményben nem lesz előrelépés az egymagosaknál, és a kétmagosnál se biztos.
Nézz még teszteket, ha gondolod, pár jó oldal:
silentpcreview, anandtech, meg persze itt ph-n is volt már sok teszt.

Ha a régi géped tápját használod, remélem tudod, hogy ATX tápok alacsony terhelésen rossz hatásfokkal dolgoznak. Az 80+ szerint 20, 50 és 100% terhelésnél kell legalább 80%-os hatásfokot elérnie a tápnak, hogy megkapja az 80+ minősítést, ezért a tápgyártók 20%-nál nagynehezen felhúzzák 80%-ra a hatásfokot, de alatta zuhan, mint a kő. Atomos gép pedig pont a tápod kb 5-8%-os terhelési tartományában mozogna, ahol saccperkb 40-60% között lehet a hatásfoka, tehát a táp akár többet is fűthet el, mint az egész gép. Ez a külső kisebb teljesítményű AC-DC + belső DC-DC tápos megoldások -- köztük a 945GSEJT -- egyik nagy előnye, hogy kis teljesítményű tápot a magasabb hatékonysági tartományában terheli, 80-85% körül, ahol csak a felvett teljesítmény egyötöde vész el a tápon. (A másik előnyük pedig az, hogy általában passzívak és sokkal kisebb helyet foglalnak el a házon belül).

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#1717) urbanjozsi válasza urbanjozsi (#1684) üzenetére


urbanjozsi
senior tag

A lap max31W-ot fogyasztott, a hőmérséklet viszont kicsit magas a CPU-nál(76 fok), a GPU-nál viszont 58 fok. mindez full passzívan
1080-as HD demo sima-liba
Képek itt
Na majd még jelentkezem.

(#1718) zodo válasza urbanjozsi (#1717) üzenetére


zodo
nagyúr

Jó lesz az ventivel! :) Gartula a géphez! :C

(#1719) user137 válasza Geby69 (#1676) üzenetére


user137
őstag

ilyen ZOTAc H55-ös lapot lehet kapni valahol itthon?

(#1720) zodo válasza user137 (#1719) üzenetére


zodo
nagyúr

Azt hiszem ez ez a lap, ha nem akkor bocs. Itt kapható.

(#1721) Geby69 válasza zodo (#1720) üzenetére


Geby69
csendes tag

Igen, én is onnan néztem. Érdeklődtem is már levélben, de még nem sikerült választ kapnom. :(

(#1722) Solicidium


Solicidium
aktív tag

Rég jártam erre, de lenne egy kérdésem.:B
Arra lennék kíváncsi, hogy a be quiet! 300w vagy 350w sfx tápegység mennyivel halkabb a Silverstone Sugo-khoz adott FSP-nél (fsp300-60ghs), mert belülről a képek alapján egy az egyben ugyanaz, gondolom csak a venti más bennük ( a külcsíntől is eltekintve). Valakinek van valami konkrét tapasztalata ezzel?
Arra is kíváncsi lennék, hogy mi lehet a különbség a 300-as és a 350-es modell közt. Gyanítom egyébként, hogy semmi. Annyi, hogy az fsp bél elbírja a névleges 350w-t is és így két fajtát árul belőle a be quiet!. Hangban is (ami fontos lenne) gondolom ugyanaz a kettő. Sajnos a dB értékek nem sokat mondanak, a tesztben, amit találtam róla, ott az van csak, amit hito is írt anno a topicban, hogy teljes terhelésen hangos... Sokra nem megyek ezzel az infoval, meg a teljes terhelés sem érint.

[ Szerkesztve ]

(#1723) zodo válasza Solicidium (#1722) üzenetére


zodo
nagyúr

Első kérdésben, kb én is erre jutottam a képek alapján. Csak a venti típus száma más.
FSP FSP300-60GHS vagy pl. be quiet! 350w SFX
Talán a 350W-os "modernebb", szvsz.

" mi lehet a különbség a 300-as és a 350-es modell közt ? "
Hirtelen a 300W-ról nem találtam belsőt is mutató képet, de ebből az összegző írásból, sem igazán derül ki sok különbség. ( Bocs a fordításért )
350W-os javára a 6-tűs Pci-Express csati.

(#1724) toldy válasza Solicidium (#1722) üzenetére


toldy
őstag

Ahogy zodo is írta sok különbség nincs, csak annyi hogy a 350w-on van 6 tűs pcie csati míg a 300w-on nincs ( illetve a venti), de a 350w elvileg 420w ig lehet terhelni ( az tényleg a nagyon max) a 380w al még elbírkózik. Itt egy teszt a 350w-ról.

Elvileg mostmár van a silverstonenak is 450w sfx tápja.

[ Szerkesztve ]

Az élet nem habostorta.

(#1725) Solicidium válasza toldy (#1724) üzenetére


Solicidium
aktív tag

És a silverstone-hoz adott fsp és a be quiet! között hangbeli különbségről valami tapasztalat? Ez lenne a legfontosabb. Végül Te sem cserélted le a tápod, nem? Ja és a 300 és 350-es be quiet gondolom ugyanolyan hangos azonos terhelés melett.

[ Szerkesztve ]

(#1726) zodo válasza Solicidium (#1725) üzenetére


zodo
nagyúr

Az én DPS-300AB-9C-nek nincs nagy hangja, de nincs terhelésnek kitéve!
Nem is volt, így csak a Ph-s tesztet tudom linkelni, segítség képen.

(#1727) toldy válasza Solicidium (#1725) üzenetére


toldy
őstag

Egyenlőre még nem cseréltem le, megrekedtem. Szerintem nem hangos bár kécségtelen hogy a gyári intel venti mindent elnyom, illetve nincs is nagyon terhelve. Mostmár pár héten belül én is veszek egy 5770-t mert már unom az alaplapi gyengeségeit. Így majd biztos megjön a hangja is. Egyébként a tesztben azt írták hogy full load-on nagyon hangos a 350w, de idle ill normál terhelésen rendben van. ( Most meglátjuk hogy jövök ki, ha sikerül akkor a cpu hűtőt is cserélek akkor még visszatérek rá. )

Az élet nem habostorta.

(#1728) canniball válasza zodo (#1642) üzenetére


canniball
nagyúr

Határeset lenne, ha tartozna hozzá hasonló szélesség és ~130mm magasság, így viszont... :N

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#1729) Solicidium válasza toldy (#1727) üzenetére


Solicidium
aktív tag

Köszi Neked is és zodo-nak is a segítséget.
Hát most igazán nem tudom, mit csináljak. 16k-ért megvegyem-e a be quiet-et.A delta tuti nem halkabb, bár ezt az fsp-t is állítólag halkította a silverstone, de így is a leghangosabb a gépben. A legegyszerűbb az lenne, ha kókányolnám a meglévő fsp-t és kicserélném a ventit benne, csak el kéne vágni a venti kábelét, mert le van trutyizva a forrszem, ahol a ventivezérlőbe fut a két ér, nehogy hozzáférjen az ember. Meg kéne találni valami megfelelő darabot is bele ugye. Nem tudom...

[ Szerkesztve ]

(#1730) zodo válasza Solicidium (#1729) üzenetére


zodo
nagyúr

Ezt írtad " a teljes terhelés sem érint "
Nem lenne jó valamelyik, ezek közül?
Tuti csendes. :)

canniball

Sejtettem! ;)
Szerintem maradj az M350-es háznál + rákötözöl a tetejére egy 12-es ventit és kész.

[ Szerkesztve ]

(#1731) user137


user137
őstag

urak, az i3-530 73W TDP ha jól látom. a legtöbb htpc-s CPU hűtő meg 65W TDP-ig van ajánlva.

nem lesz ebből gubanc? van valaki, aki a tervezésen túljutva használ is i3-at egy pici ITX dobozban?

(#1732) Solicidium válasza user137 (#1731) üzenetére


Solicidium
aktív tag

A legszélsőségesebb eset a 73w, ráadásul csak abba a fogyasztási osztályba került, gyanítom valahol 65-73w között van a fogyasztás. A hétköznapokban nehéz lesz vele annyit elérni. Egyáltalán nem probléma. Nézed néha a hőfokot huzamosabb használat után és ha nagyon melegnek találod, akkor gyrsítasz a ventin kicsit.

(#1733) canniball válasza zodo (#1730) üzenetére


canniball
nagyúr

Belül nem férne el a venti, kívülről pedig elég furán nézne ki. No meg ennyiből már talán ki lehet hozni valami egyedi igényeknek megfelelő megoldást is.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#1734) Solicidium válasza Solicidium (#1732) üzenetére


Solicidium
aktív tag

Jut eszembe közben, hogy intelnél átlag tdp van megadva, ha jól tudom, de ez nem változtat semmin szerintem.

(#1735) zodo válasza canniball (#1733) üzenetére


zodo
nagyúr

Egy ilyen még talán beférne.
Amúgy nyilván, kívülre gondoltam a normál venti szerelését. ;)
Kíváncsi leszek a mini házadra! Van már ötlet ?

[ Szerkesztve ]

(#1736) canniball válasza zodo (#1735) üzenetére


canniball
nagyúr

"Egy ilyen még talán beférne."
Ennek a 100mm-s verziója van most; nem győzött meg.

"Van már ötlet ?"
Persze: 20x20x15cm...a többi még várat magára... :D

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#1737) zodo válasza canniball (#1736) üzenetére


zodo
nagyúr

"Van már ötlet ?"
Persze: 20x20x15cm...a többi még várat magára... :D

Szóval, még semmi. :DDD

Viszont én megtaláltam :DD , de nem árulom el, mert nem neked való! :))

(#1738) canniball válasza zodo (#1737) üzenetére


canniball
nagyúr

Mármint mit találtál meg?

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#1739) zodo válasza canniball (#1738) üzenetére


zodo
nagyúr

A 20x20x15 centis valamit.
Csak barkácsolni kell rajta egy kicsit, ezért írtam, hogy nem neked való. :)

(#1740) canniball válasza zodo (#1739) üzenetére


canniball
nagyúr

A képzelőerőm azért még jó, muti meg legalább had elmélkedjek! :)

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#1741) zodo válasza canniball (#1740) üzenetére


zodo
nagyúr

Komolyan gondolom a témát, mert gyári megoldások közt nem fogsz találni amilyet szeretnél!

Tessék, gondolkodj! :)

Szerk: Ez egy 10x10x8 cm-es képe, de lehet kapni a te méretedben is.

Szerk: 4-5k közt hozzájuthatsz. ;]

[ Szerkesztve ]

(#1742) canniball válasza zodo (#1741) üzenetére


canniball
nagyúr

És ez mi is/mely termékek között keressem?

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#1743) zodo válasza canniball (#1742) üzenetére


zodo
nagyúr

Hűha, ez gyorsan ment csak nem megtetszett! :D
Anno priviben említettem már neked, hogy ezek közt kellene keresgélned!
Azon a linken épp nincs 20x20x15 centis, de itt találtam neked.

Szerk:
Szerintem, nem annyira csúf. Jó kis kuckót lehetne belőle varázsolni! :K

[ Szerkesztve ]

(#1744) Nferi1


Nferi1
csendes tag

Sziasztok!

Kellene egy kis segítség.
Van 1 Minix 785G-s konfigom ami szerverként üzemel. 2 notebook winchestert raid1 be kötöttem. Minden jól működött, de tegnap szerelés után az 1 winyót elfelejtettem visszadugni. Azóta a raid állapotára bootoláskor írja hogy kritikus.
Hogy lehet újra szinkronizálni a 2 winyót? A raid menüjében nem találtam ilyen opciót.
Maximum törölni tudnám, majd újra létrehozni a tömböt, de az adatok is elvesznének.
Esetleg szofveresen kellene elindítani? Nem találtam semilyen drivert/softvert az alaplaphoz. Windows 2008 servert használom.

(#1745) user137 válasza Nferi1 (#1744) üzenetére


user137
őstag

a másik vinyót dugd rá kikapcsolva, majd bekapcs, és jobbkatt-szinkronizálás a RAID-en?

(#1746) Nferi1 válasza user137 (#1745) üzenetére


Nferi1
csendes tag

A winyót már visszadugtam az eredeti helyére.
Hol találom a "szinkronizálás a raiden"? Gondolom ha jobb katt akkor a windowsban. De azon belül hol? Windows lemezkezelésénél nem találtam ilyen opciót.

[ Szerkesztve ]

(#1747) user137 válasza Nferi1 (#1746) üzenetére


user137
őstag

lemezkezelésnél kell legyen ilyen. resync vagy reactivate.

(#1748) canniball válasza zodo (#1743) üzenetére


canniball
nagyúr

Gyorsan ment mert épp a gép előtt ültem. :)

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#1749) Nferi1 válasza user137 (#1747) üzenetére


Nferi1
csendes tag

Nem találtam ilyen opciót, valószínűleg mert nem a windowsos szoftveres raidot használtam. A windows csak 1 lemezt látott.
De sikerült megoldanom.
Le kellett tölteni a RAIDXpert AMD-s programot és ezzel tudtam szinkronizálni.

(#1750) zodo válasza canniball (#1748) üzenetére


zodo
nagyúr

Nem úgy értettem.
Gondoltam, ilyen hamar fel is keltette az érdeklődésedet.
Amúgy, mit szólsz hozzá? Látsz benne, fantáziát?
Esetleg drága és macerás a barkács miatt ?

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.