Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:11:21

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#89651) Vartanus válasza VTom (#89649) üzenetére


Vartanus
őstag

MSI B450M Mortar a legjobb M-ATX-es tuning lap AM4-re szerintem.

< AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

(#89652) DeckardCain válasza VTom (#89649) üzenetére


DeckardCain
senior tag

Mi lett a 9600k/z390 tervel?

[ Szerkesztve ]

(#89653) palfitom válasza VTom (#89649) üzenetére


palfitom
félisten

+1 a MSI B450M Mortar-ra.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#89654) palfitom válasza alexy92 (#89650) üzenetére


palfitom
félisten

"de nem az igazi" - Ez mit jelent? Mit hiányolsz a lapodban, s mit várnál a másiktól?

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#89655) alexy92 válasza palfitom (#89654) üzenetére


alexy92
aktív tag

Hogy nem kezeli jól a komponenseket. 3 hete próbálom kideríteni, hogy mi lehet a gond, mert időközönként megakad a gép pár másodpercre. Például PUBG is 10-15 percenként befagy 4-5 secre. A ramokat nem tudom futattni XMP profilban, mert gyakrabban előjönnek a problémák. Memtestet már lefuttattam, nem ír hibát, így a lapra gyanakszom, hogy egyszerűen nem akar normálisan működni ezekkel a komponensekkel.

(#89656) VTom válasza DeckardCain (#89652) üzenetére


VTom
veterán

Megvannak az alkatrészek, de még nem tudtam beszerelni.
Anyagilag jobban jönnék ki, ha eladnám/elállnék és Ryzen 2700 + B450 kombó mellett döntenék.
3440x1440 @100Hz-en játszom, nem nagyon éreznék különbséget, de a Ryzen mellett szól, hogy a következő generációt is támogatják a B450 lapok, míg a Z390 szokás szerint zsákutca, mak 9900K-ra bővíthetnék, arany áron.
Egyelőre hezitálok, hogy melyik legyen, körüljárom a lehetőségeket.

Everybody has a plan until they get punched in the mouth.

(#89657) palfitom válasza alexy92 (#89655) üzenetére


palfitom
félisten

OK.
Ha váltanál, akkor MSI B450M Gaming Plus / Bazooka / Bazooka Plus / Mortar.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#89658) alexy92 válasza palfitom (#89657) üzenetére


alexy92
aktív tag

Köszi, és ő szeretni fogja a ramjaimat?
HX430C15PB3K2/16

Köszi,
Viktor

(#89659) alexy92 válasza alexy92 (#89658) üzenetére


alexy92
aktív tag

MSI b450m Gaming plus :)

(#89660) Limiter82 válasza Milka 78 (#89648) üzenetére


Limiter82
csendes tag

Köszönöm szépen a választ!
MSI B450 Gaming Plus ezt választom.
Ram miatt kicsit tartottam az asrocktól.

(#89661) Vangelis


Vangelis
nagyúr

Srácok?

Jól látom, hogy ebben a lapban sem megy simán a g4600-as pentium?

[link]

fax kivan... de nagyon :(

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#89662) solfilo válasza Vangelis (#89661) üzenetére


solfilo
veterán

jól látod:
* Please Ensure You Had Updated the Latest BIOS Before Inserted the Intel CPU.

solfilo

(#89663) palfitom válasza alexy92 (#89659) üzenetére


palfitom
félisten

A páratlan időzítést (CL15) a Ryzen platform egésze nem szereti, a kompatibilitás pedig nem csak lap-függő, a proci memóriavezérlőjétől is függ. Nem kizárt, hogy menni fog 3000-en (2933-on) CL15-tel, de lehet, hogy át kell állítani párosra (14 v 16-ra).

(#89664) alexy92
Nem kizárt.

[ Szerkesztve ]

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#89664) alexy92 válasza palfitom (#89663) üzenetére


alexy92
aktív tag

Lehet, hogy most is ezért szenved a gép? Bár én az asrock oldalán válaszottam ezt QVL listából.

(#89665) Vangelis válasza solfilo (#89662) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Ennyire nem támogatott ez a proci?

Még a másik lap is itt van :D

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#89666) palfitom válasza Vangelis (#89665) üzenetére


palfitom
félisten

Az egy bányász-lap. Biztosan arra van szükséged?

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#89667) Vangelis válasza palfitom (#89666) üzenetére


Vangelis
nagyúr

olcsó kellene és működjön.

Árban nem lenne rossz csak így ... procit nem tudok venni másikat.

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#89668) Vangelis válasza palfitom (#89666) üzenetére


Vangelis
nagyúr

9999ft.... árban nem lenne rossz.

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#89669) DeckardCain válasza VTom (#89656) üzenetére


DeckardCain
senior tag

Nem akarok nagyon itt offolni, mert jon Milka és seggbe rug. :)

Nalam is csere lesz.
9600k/8700/9700k.
Én most nagyon hajlok a 9600k fele.
4,8as orajel konnyen huthetoen megvan. Full hd felett pedig egy 2080 Ti-t is ala lehetne pakolni.

Ha a ramokat nem csereled én kerulnem a ryzent. Micron 2133. Azért még mindig valogatos, igaz nem annyira mint az elodje.

Viszont ha akarmelyik lesz is z390-9600k/b450-2700 a csere lehetosege megvan. 9900k vs új ryzen 8/16+.
Ha jó lesz és olcsó lesz az új ryzen a 9900k hasznalt ara foldbe fog allni kb, és nem lesz aranyaron.
Ha drága lesz akkor mindkét oldalon marad a dragabb upgrade.
Viszont a koztes megoldas a 8700 lenne, nincs OC de 4,3 GHz. Kicsit ez a HT mizeria zavar.. de szerintem ezt meg ps5 erkezesevel se kellene kukazni.

(#89670) FistXL


FistXL
aktív tag

Sziasztok!
Le szeretném cserélni a B450 Tomahawk lapomat, mert nagyon sok helyet foglal a gép az asztalon, ITX-re lenne szükségem! Nagyon szeretem ezt a lapot, az UEFI felületét pedig imádom. Az összefoglalóban található két ajánlott ITX lap mellé számításba venném a Gigabyte B450I AORUS PRO WIFI alaplapot is, de ez miért nincs benne az összefoglalóban, van valami baja? Az ASRock B450 ITX alapjához elég bátortalan vagyok, ismerős vett egy 4. gen Intel m-ATX-es ASRock lapot, megnéztem az UEFI-jét, az MSI megoldása sokkal jobban bejött (lehet, hogy azóta jobb lett?) :U Gigabyte lappal még nincs tapasztalatom Mindhárom ITX lap felszereltsége megfelel nekem, az OC-képességek, beállítási lehetőségek és az alapvető stabilitás, megbízhatóság érdekel főként. Meg hogy legyen m.2 csati, előnyben, ha hűtött is. Árban kb ugyanott vannak. APU-t fogok használni vele. Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#89671) zzola válasza FistXL (#89670) üzenetére


zzola
félisten

Miért nincs benne? Mert Giga... :DDD

(#89672) Milka 78 válasza FistXL (#89670) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Mert faék egyszerű a bios amiben se manuális llc se fix feszes oc lehetőség nincs csak offsett vcore.
Asrockban nincs manuális llc amivel az esetleges vdrop-ot ki tudnád egyenlíteni de amúgy rendben van az MSI-t meg ismered...
Az általánosan elmondható,hogy egy itx vrm része hamarabb el fog melegedni,ergo oc-ban nem hiszem,hogy meglesz a Tomahawk szint, bár mivel kis Ryzened van így nem lesz olyan nagy gond.
Én a helyedben maradnék az MSI vonalon, ha már egyszer ennyire bejött a bios.

zzola : Mondjuk am4-be magamnak sose vennék a hiányos bios opciók miatt igaz én oc központú vagyok, de Z390-et simán bepróbálnék bármely gyártóvsl szemben:K

[ Szerkesztve ]

(#89673) zzola válasza Milka 78 (#89672) üzenetére


zzola
félisten

Most AM4-ről volt szó.
Z390-et lehet bevállalnék újból, nyilván nem mindegyik gyári hibás... :DDD

(#89674) MM


MM
őstag

Sziasztok!

Kényszerű lapcsere előtt állok, Z87 Extreme4-em elhalálozott, így akkor már meglépném a platform cserét.
De mire? :)

AM4 és LGA-1151 között vacilálok, az alábbi szempontok mellett:

1. verzió:
- egyelőre Ryzen 2600 menne bele, aztán ha kijönnek a 3xxx-ek csere
2. verzió:
- egyelőre 8400/8600K/8700 menne bele, aztán később a max... (9900K ?)

Emiatt jelentős befolyásoló tényező az is, hogy melyik platformhoz van megfelelő lap.

szempontok:
- ATX, (microATX kilőve), hogy a VGA a 2. slotban legyen (ne az elsőben) a CPU hűtő szélessége miatt
- Xonar ST hangkártyám van (PCI - ami az STX-nél jobb, ezért lehetőség szerint nem cserélném), ami miatt alulról az 1. vagy 2 .slot PCI kellene, hogy legyen
- jó VRM és VRM hűtés a későbbi tununig miatt
- lehetőleg Intel LAN, de ha nem, akkor is jó Latency-vel rendelkezzen
- Z87 Extreme4-ben egy dolgot utáltam, hogy 70 fokos CPU hőmérséklet felett az összes alaplapra kötött ventilátort a maxon járatta, ventilátor profiltól függetlenül. Ha Asrock ezen nem változtatott az elmúlt 5-6 évben, akkor nem erőltetném a márkát...
- Thermalright Archon hűtőm van (nem az új IB-e !), ami LGA 1151-re is rá kéne, hogy menjen ha jól gondolom. AM4-hez nem biztos, hogy jó.

M2, NVMe nem szempont, SATA SSD-kkel megvagyok, de ha van, nem hátrány.

Tudnátok 1-2 jó lapot javasolni platformonként?

[ Szerkesztve ]

(#89675) Milka 78 válasza MM (#89674) üzenetére


Milka 78
nagyúr

A 2600 alá az olcsóbb megoldás az MSI B450 Tomahawk, de ha komolyabbra vágysz akkor Asus X470 Prime Pro, MSI X470 Gaming Pro Carbon.
Intelből ha maradsz a 8xxx vonalon akkor az ASRock Z370 Extreme 4-et mondanám (venti vezérlést én külső vezérlőről és fix fordulaton használtam,de van róla yt vidi) vagy ha prioritás a 9700-9900k akkor MSI Z390 Gaming Pro Carbon, Gigabyte Z390 Auros Pro.
A hangkari meg erőssen bukó, nem nagyon van olyan ajánlott deszka amin van pci csati.

[ Szerkesztve ]

(#89676) Vartanus válasza Milka 78 (#89675) üzenetére


Vartanus
őstag

Esetleg még Ryzen alá ott a B350 Tomahawk amin van 2 PCI, csak abban meg az alsó VGA slot csak 2.0-ás X4.

Azt mondjuk kolléga nem osztotta meg velünk mennyit szán projektre.

< AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

(#89677) Orgi válasza MM (#89674) üzenetére


Orgi
őstag

Kissé hasonló helyzetben szintén hangkari miatt én fájó szívvel lecseréltem a hangkarit egy külső usb-s DAC-ra. Jó cucc a Xonar ST, de azért nem mai gyerek már és külső DAC-ok között találsz bőven jobbat. Persze értem hogy az elhalálozott alaplap miatt most nem hiányozna egy nagy + kiadás...
De különben ASROCK Z370 Pro4 jónak tűnik...

[ Szerkesztve ]

(#89678) Dißnäëß válasza MM (#89674) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Lecserélném külső hangkarira (urambocsá: DAC-ra) a PCI-ost, hacsak nem valami spéci szoftver/funkció miatt használod.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#89679) Speedy007


Speedy007
őstag

Sziasztok.Az lenne a kérdésem hogy melyik érné meg jobban MSI B450 Gaming Plus mATX vagy Asrock B450M PRO4 mATX. Ryzen 5 2600 és G.Skill Aegis 2x8GB DDR4 3000MHz F4-3000C16D-16GISB zekkel szeretném használni.Annyi OC lenne benne hogy a memóriák a teljes sebeségükre lesznek beállítva.Azért vacilálok a kettő között leg főképpen mert az egyik két ram slotos mivel 16GB-nél többet nem akarok bele pakolni a gépbe így ebből adódik hogy hogy a 4 slotos nekem felesleges de viszont az Asrock deszkáján van a legtöbb ventillátor csatlakozó ha jól emlékszem 4-5 darab.Az utóbbi azért a be idegződésem mert konkrét válaszokat nem találok hogy a Ryzen 5 2600 mennyire fűt vmint most Gigabyte Radeon RX 560 4GB-t használok későbbb váltok majd 580-ra és azek rendesen fűtenek így kell egy tisztességes légmozgás meg víz hűtést haasználok .Köszönöm előre is a segítséget

(#89680) palfitom válasza Speedy007 (#89679) üzenetére


palfitom
félisten

Szia!

Az MSI a BIOS-a miatt ajánlatosabb tuningra, s mivel a 2600-ost szépen (és könnyedén) lehet húzni, én nem dobnál el a lehetőségét.
Ram: a Ryzen nem "szereti" a 4 modult, ezért felesleges 4 slot-os lapot venni.
A 2600-as nem egy "kazán", még all-core 4GHz-en is alacsony hőmérsékleteken (60-70 fok) lehet tartani egy normális (akár 10k alatti) hűtővel.
A "tisztességes légmozgás" megoldható 2 sys-fan csatiról is, 1-2 elosztó-kábellel 3-4 ventit is lehet működtetni.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#89681) Ducky92 válasza Milka 78 (#89647) üzenetére


Ducky92
tag

Szia!

Köszönöm a válaszodat!

Mi a véleményed az AC(wifis) változatról?

Érdemes játékra venni, vagy az UTP kábel sokkal biztosabb megoldás?

(#89682) _NCT


_NCT
őstag

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy az alábbi alaplapok közül hosszútávra melyik érné meg jobban? Fő felhasználási terület virtuális gépek futtatása lenne, főleg tanulási céllal (jelenleg egy athlon x4 635 3.5GHZ-en ketyeg 8gb ddr3 memóriával, ezen szoktam 2-3 virtuális gépet nyekeregtetni, de az elmúlt időben már kevésnek érzem, SSD-vel is). Játszani egy évben 2x szoktam, az nem lényeg.

MSI B450 Gaming Plus
Asrock B450 Pro 4

Ryzen 5 2600 CPU és min 16GB RAM kellene az új gépbe (16GB 3000MHz DDR4 RAM G.Skill Aegis CL16 (2x8GB) (F4-3000C16D-16GISB) --> ezt néztem ki QVL listából).

Asrock lapokat már 10 éve használok, sohasem volt vele bajom. Ha jól láttam USB port-ból is többet tartalmaz, mint az MSI . Az MSI-nek ahogy olvastam jobb a BIOS-a, könnyebben lehet vele tuningolni. Szerintem első körben tuning nem lesz, később veszek rá egy jobb CPU hűtőt. Félek a RAM inkompatibilitástól, örölnék ha a 4 slotot ki tudnám használni.

Az oprendszer Arch linux, de dual boot-ban egy Win7-et is megtartok.

Köszönöm előre is a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#89683) Speedy007 válasza palfitom (#89680) üzenetére


Speedy007
őstag

Köszönöm a segítséget,Hát végül is az FX-8350-hez képest nem sok különbség van hőmérsékleten ezek szerint.Asrock 970 Pro3 R2.0 alaplappal használom azzal kínlódik de még terhelve sem ment 69 fölé.Most hogy C1 és C6 -t ki kapcsoltam vmint a turbot is vmint a feszültség értéken is változtattam most már terhelve sem megy 60-64 fölé.

(#89684) varmi2 válasza Speedy007 (#89683) üzenetére


varmi2
nagyúr

Ég és föld a kettő. 3.7-on a gyári hűtővel is simán használható.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#89685) Milka 78 válasza Vartanus (#89676) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Viszont az nem túl acélos oc alatt. Ezért is mondtam,hogy ajánlott deszka...

[ Szerkesztve ]

(#89686) Milka 78 válasza Orgi (#89677) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Az a lap alkalmatlan a számára. Max 8700k és az is lightos fesszel. 9700k alá inkább nem és 9900k alá még alapon sem.

(#89687) ates2


ates2
senior tag

Adott egy msi meg z390 ace lap,3000mhzes g.skill ramokkal,biosban azt irja 2133on mennek a ramok ha atallitom 3000re akkor restart utan bios errort dob default beallitasokkal vagy az utolso jo config opciot dobja fel,mit cseszek el 🤔😬

(#89688) zzola válasza ates2 (#89687) üzenetére


zzola
félisten

Segítek: "Milyen alaplapot vegyek?" a téma indító...

(#89689) ates2 válasza zzola (#89688) üzenetére


ates2
senior tag

:W

(#89690) MM


MM
őstag

Köszönöm nektek az ajánlásokat!

Épp körbenézek hangkártya ügyben, de egyelőre úgy tűnik, ami a cserélt műveleti erősítős Xonar ST-vel felér, az erősen zsebbe nyúlós lesz.

Ezért még egy kompromisszumos, közepes tuningra alkalmas lapon is esetleg elgondolkodnék, ha lenne rajta PCI.

(#89677) Orgi:
Mire váltottál, illetve mit ajánlasz?

[ Szerkesztve ]

(#89691) MM


MM
őstag

u.i.: ha elhagynám a belső hangkártyát, akkor mATX melyik lap lenne a nyerő?

MSI B450 Mortar pl. ugyanaz, mint a Tomahawk csak kisebb?

(#89692) Milka 78 válasza MM (#89691) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Szegről végről,de a Mortar picit jobban melegszik, viszont b450/matx-ben kb a legjobb választás.

Intel alatt a Z390 sanszosan kilőve míg Z370-ből a GIGABYTE Z370 HD3P amin van pci csati. Nem közepes inkább lightos 8700k tuning esetleg 9700k és a 9900k még alapon sem...nem tudom ér e ennyit egy pci csati.
Látható,hogy a gyártók elengedték ezt a csatolást kb kihalt.

[ Szerkesztve ]

(#89693) Orgi válasza MM (#89690) üzenetére


Orgi
őstag

Nekem egy ESI Maya 44 kártyám volt, ami gyengébb a cserélt opa-s Xonar ST-nél valszeg. Elég jó árban sikerült eladnom és egy SMSL Sanskrit 10th-ra cseréltem, ami egyértelműen jobban szól. Ez kb 28k-30k Kínából, ettől jóval jobb DAC-ot is ajánlanak neked a fejhallgató erősítő és külső dac topicban.

(#89694) FistXL válasza Milka 78 (#89672) üzenetére


FistXL
aktív tag

Köszönöm a bővebb ismertetést, találtam még egy Biostar alaplapot, erről mit érdemes tudni?
Még valami, az MSI és az ASRock integrált hangkártyája között (ALC1220 - ASRock, ALC887 - MSI) között lenne valami különbség? A Tomahawk laphoz képest?

[ Szerkesztve ]

(#89695) ladyka válasza Milka 78 (#89637) üzenetére


ladyka
csendes tag

na a vége a Aorus master lett.
5,1Ghz - 1,345V-on stabil a testek alatt
5.2Ghz - még nincs meg, 1,42V is kevés volt neki. legalábbis aida és cinebencs alatt

első körben annyit, hogy nagyon furcsa volt és legalábbis nekem nehezen állt össze a "tuning"

köszönöm a segítséget még egyszer

(#89696) MM válasza Milka 78 (#89692) üzenetére


MM
őstag

Köszi, már csak két kérdés:

- AM4 vonalon van-e vállalható PCI-os lap
- ROG STRIX Z370-H Gaming ajánlott?

(#89697) Milka 78 válasza FistXL (#89694) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Azt hogy egy hulladék és alapvető problémák vannak vele bios szinten. Valaki itt használta is 3 napig, de az oc-ig el sem jutott vele, már alap felhasználásnál gond volt vele.

(#89698) Milka 78 válasza ladyka (#89695) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Jó kis deszka, csak szokni kell a bios-t. Nekem is furcsa volt az Asrock után és azt jobban is szeretem, de azon a deszkán parádés vrm-et rakata, amiért érdemes rá átszokni.
Van egy fórumtárs a Coffee Lake topikban ,egy két felhasználó (Pro és Master) ők tudnak még segíteni ha kérdés van :K

(#89699) _NCT válasza _NCT (#89682) üzenetére


_NCT
őstag

Valaki ebben tud segíteni?

(#89700) MM


MM
őstag

Illetve a harmadik:

Ránézésre a GIGABYTE Z370 HD3P VRM része jóval bíztatóbb, mint az Asrock Z370 Pro4-nek.
Az ára is több, mint 10K-val több, viszont a CPU támogatási listában a 8700K szerepel csak, 9. generációs CPU-k hiányoznak.
Asrocknál viszont az össze 8. és 9. gen CPU szerepel, beleértve a 9900K-t.

E szerint a hír szerint (2018.08.06-i) ez a lap támogatni fogja, a honlapon mégsincs odaírva.

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.