Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19401) Reggie0 válasza ekkold (#19398) üzenetére


Reggie0
félisten

Ne haragudj, meg vagyok hulyulve. Valamiert wireguard jott at az NTP helyett.

(#19402) Tamarel válasza Tamarel (#19273) üzenetére


Tamarel
senior tag

A 800+os wireguard közben 75-80%on terhelt a cpu.

(#19403) adika4444 válasza ekkold (#19391) üzenetére


adika4444
addikt

Simán szűrheti. Én OVH szerveren lőttem fel UDP123-ra a WireGuard-ot, DIGI-ről nagyon lassú, amint felrakom valami jó 10000 feletti portra begyorsul.
jerry311
+1. Nagyon nehéz az embereket kizökkenteni az L2TP IPSEC OpenVPN hármas bűvköréből.

Pedig a WG önmagában veri mindet, noha vannak apróságok ahol célszerűbb lehet egyik vagy másik, de legtöbbször ezek nem állnak fent, csak a megszokás. Egy ismerősöm is nagyon tartózkodik a WG-től, otthoni hálójában OpenVPN van tap interfésszel, az L2 hálózat tényleges előnyét talán egy év alatt tudta egy részfeladaton prezentálni :D

üdv, adika4444

(#19404) beef


beef
őstag

Arra valakinek ötlete, hogy a router USB portján lógó HDD-re másoláskor a fájlok eredeti dátuma ne változzon meg a másolás dátumára?
A HDD a routerrel formázva ext3-ra. Próbáltam SMB és FTP-vel is, ugyanaz.
RouterOS: 6.49.7
Ez vajon OS vagy ext3 szívatás?

(#19405) Multibit válasza beef (#19404) üzenetére


Multibit
veterán

Nem inkább alkalmazás függő?

(#19406) beef válasza Multibit (#19405) üzenetére


beef
őstag

Nem hiszem. Ugyanazzal (TC, Robocopy, Teracopy, stb.) másolva bárhova, akár külső FTP-kre is a dátum az eredeti marad.
Most frissítettem 7.8-ra, meg PC-n formázom épp ext4-re. Kíváncsi leszek történik-e változás.

(#19407) beef válasza beef (#19406) üzenetére


beef
őstag

Felkerült a ROS 7.8 és a HDD PC-n kapott még próbaképp egy exFAT formázást is, hogy kizárjam az ext4-ből adódó esetleges hibát.
Sajnos továbbra is az aktuális dátumra állítja át az odamásolt adatokat.

(#19408) ASENKI válasza ASENKI (#19019) üzenetére


ASENKI
csendes tag

"Adott egy CRS-328, de mióta a 7.X-ra frissítettem, egy rémálom (most 7.7 stable van rajta). A hibajelenség az, hogy egyszer csak random nem megy rajta a névfeloldás."

Megtaláltam a hibát. A problémát az "old school" Syn flood detektálás okozta. Letiltva ezt a szabályt, a probléma eliminálódott.

(#19409) MaCS_70 válasza beef (#19404) üzenetére


MaCS_70
félisten

A Mikrotikhez ugyan nem értek, de az FTP-vel (rendszerfüggetlenül) nagyon komoly gondjaim voltak azért, mert alapból a másolás idópontjára állította az utolsó módosítás időpontját, ami lehetetlenné tette a szinkronizálást.

SMB-n nem volt ezzel gondom.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19410) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Én keseregtem a minap azon, hogy az SXT LTE-m időnként eldobja az LTE-kapcsolatot.

Most fértem hozzá a készülékhez, és a következőket tapsztaltam:

1. 6.49.7 a felajánlott legfrissebb update. (Meg is történt.)

2. Nem tudok rájönni, hogyan tudnék stabilan csatlakozni Etherneten. Azt eth2 ugyan része a bridge-nek, a WinBox mégsem találja meg MAC alapján. (Eleve nem talál a neigborhoodban szabad MAC-et). Az eth1 nem része a bridge-nak, mivel passthrough-val folyik bele minden az LTE felől.

3. Beállítottam a watchdogot, 300 másodpercenként pingeli a 8.8.8.8-at. Igenám, csakhogy éppen 300 másodperces uptime után, tehát kísértetiesen erre az ütemre el is dobja az LTE-kapcsolatot. Hogyan kéne beállítani, hogy helyesen menjen a ping?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19411) snorbi82 válasza beef (#19407) üzenetére


snorbi82
senior tag

FileZila és TotalCommanderben is van lehetőség a fájlok eredi dátumának megőrzésére! TotálCommandernel a másolásnal be kell tenni egy pipát (ha jól emlékszem).

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#19412) beef válasza MaCS_70 (#19409) üzenetére


beef
őstag

Sok FTP külső tárhelyet kezelek, ezek mindenhol jól működnek. Kivéve a saját Mikrotik routeremben :)
De SMB-vel is rossz és nem az USB-s eszközzel van gondja, mert a router saját tárhelyére másolva is ugyanúgy elcseszi a dátumot.

#19411 snorbi82:
Próbáltam mindenféle elérhető programmal. A TC beállításokban is a dátum/dő másolását is (ez elvileg csak könyvtárra vonatkozik), de azzal sem működik.

Valaki ki tudná próbálni a saját eszközén, hogy SMB vagy FTP-n nála is módosítja-e az eredeti file dátumot?

(#19413) MaCS_70 válasza beef (#19412) üzenetére


MaCS_70
félisten

"Sok FTP külső tárhelyet kezelek, ezek mindenhol jól működnek."

Akkor sajnos/szerencsére nem az FTP a hibás. Anno, amikor én szenvedtem vele (kb. 10 éve), akkor azt a tájékoztatást kaptam, hogy maga az FTP protokoll működik így -- de ez jó régen volt.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19414) MaCS_70 válasza MaCS_70 (#19410) üzenetére


MaCS_70
félisten

A frissítés ROS 7-re sikerült, de a Watchdog újraindítja a routert olyan címekre is, mint 8.8.8.8, 1.1.1.1, 9.9.9.9 vagy 31.13.66.35

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19415) beef válasza MaCS_70 (#19413) üzenetére


beef
őstag

Közben még azt vettem észre, ha FTP-vel másolok nem a routerre, akkor a TotalCommander másolás ablakában ott az alapból bepipált opció, hogy eredeti dátum megőrzése. Ha a router FTP-jére, akkor ez az opció meg sem jelenik.
Szóval valószínűleg a router nem támogat valami ehhez szükséges protokollt és ezt felismeri a TC kapcsolódáskor.
Persze ettől még SMB v2.0-val lehetne jó...

(#19416) Dartimperial


Dartimperial
tag

Sziasztok! Segítségeteket szeretném kérni. Elvesztem/láma vagyok ... Adott egy Digi és egy Voda(UPC) net és adott egy Routerboard Mikrotik RB750Gr3. A két internetet szeretném a routerbe úgy, hogy ha bármelyik megszakad a másik ad netet ... megszakítás nélkül. Azt hogy estleg a terhelést is elossza az már hab a tortán ... Mikrotik Guruk kérlek segítsetek! (Internet rádió megy róla és már elegem van hogy hol az egyik net hol a másik megszakad néha) Köszönöm szépen!

(#19417) grabber válasza Dartimperial (#19416) üzenetére


grabber
addikt

Ha nem értesz a Mikrotikhez akkor nem nagyon fogod tudni ezt beállítani. Keresned kéne valakit aki tud ebben segíteni. Van a topikban aki ilyeneket beállít másoknak.
Vagy olyan router kell neked ami egyszerűen tudja ezt. Pl Dual wan Asus router.
Találsz a neten Mikrotik 2 Wan failover vagy Load balancing leírásokat,de static GW-re vagy 2 ppoe kaocsolatra. De neked csak az egyik az,kicsit bonyolítja a helyzetet de így egyszerűbb azért mint 2 dinamikus IP kapcsolatnál.

(#19418) E.Kaufmann válasza Dartimperial (#19416) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Mondjuk szerintem váltáskor ugyanúgy meg fog szakadni a netrádió az IP címváltás miatt, ha a webes kliens vagy a lejátszó nem elég intelligens, akkor meg végleg, de pl a MyOnlineRadio-n próbálkozik a webes lejátszó, ha gond lenne. Azt kellene elsőnek megnézni, miért szakad a net, akár a szolgáltató bevonásával. Vezetékes szolgáltatásnak, még ha lakossági is, illene legalább egy napot hibamentesen bírnia.
De lehet még a túloldalt is gond. A klubrádió egyes stream-jeivel volt gond régen, de amit mostanában ajánl a weboldal, azzal nincs gond, a rádió1 is stabil szokott lenni (csak a webes lejátszójuk egy fosch mobilról), de nem mindegy, hogy a hivatalos stream-eket próbáljuk vagy valami maszekot, ami hol jó-hol nem.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19419) dombila


dombila
senior tag

Segítséget szeretnék kérni. Ma szerettem volna beüzemelni egy hAP ax2 rotuer-t, Digi PPPOE kapcsolatra. Az IPv6 nincs beállítva rajta, de a Digi tudomásom szerint dual-stack IPv4/IPv6-ot szolgáltat és egyelőre nekem az IPv4 elég lenne.. A PPPOE kapcsolat létrejön, de nem Digis IPv4 címet kap az eth1 interface-en, hanem 192.168.77.1-et (ez van LAN címnek is beállítva, tehát a saját címét kapja vissza). Az előző router simán megkapja a Digi IPv4-et, de az ax2 látszólag nem. Mi lehet a gond?

[ Szerkesztve ]

(#19420) grabber válasza dombila (#19419) üzenetére


grabber
addikt

Nem az ether1 interfacete kell kapnia IP hanem az Ether 1 alatt lévő virtuális pppoe client-re.

(#19421) dombila válasza grabber (#19420) üzenetére


dombila
senior tag

köszönöm, közben megtaláltam a hibát. A pppoe interface által használt profile-ba bekerült egy fix IP a local address-be. Rossz profile-ban változtattam meg a címet. :(

(#19422) Dartimperial válasza grabber (#19417) üzenetére


Dartimperial
tag

Igen, sajnos nem értek ilyen szinten a Mikrotikhoz. Azért is írtam ide hátha tud segíteni valaki.

(#19423) Dartimperial válasza E.Kaufmann (#19418) üzenetére


Dartimperial
tag

Sajnos a Voda(UPC) légkábelen jön és ha fúj a szél ha esik vagy bármi is van megszakad a net. A Diginél ritkábban az stabilabb. Egy barátom javasolta ezt a routert, hogy ezzel meglehet oldani a dual want és segített is egy darabig, próbálkoztunk de nem tudtuk belőni. Ha tudtok olyat aki segítene ebben, akkor kérlek írjátok meg. Köszönöm szépen!

[ Szerkesztve ]

(#19424) jerry311 válasza Dartimperial (#19423) üzenetére


jerry311
nagyúr

(#19425) E.Kaufmann válasza Dartimperial (#19423) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Szerintem ez nem érv, valami nincs jól behúzva, be van ázva, kontakthibás. Bombázni kell őket levelekkel és telefonnal, valamint belengetni a fogyasztóvédelmet. Amíg le nem tépi a szél, mennie kellene.
A Dual WAN mellett is meg fog szakadni a rádiód váltásnál.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19426) grabber válasza jerry311 (#19424) üzenetére


grabber
addikt

Neki nincs fix GW-je. Már ott elakadna.

(#19427) zsolt008 válasza Dartimperial (#19422) üzenetére


zsolt008
tag

valami ilyesmit keresel szerintem: Dual WAN over 2 DHCP Internet Connections
(de nem árt, ha nagyjából megpróbálod megérteni mit-miért csinál)

[ Szerkesztve ]

(#19428) Dartimperial válasza zsolt008 (#19427) üzenetére


Dartimperial
tag

Köszi, igen, a lényeget a zárójelben írtad le ...

(#19429) Dartimperial válasza grabber (#19426) üzenetére


Dartimperial
tag

Ha csak egy pillanatra szakad meg az az annyira nem gáz mert ahogy van net a stream szerverre vissza kapcsolódik. De nem 15 perc vagy fél nap mire szól valaki hogy áll a rádió ... és én dugdosom egyik netből a másikba.

(#19430) E.Kaufmann válasza Dartimperial (#19428) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Sokkal könnyebb eréjesen fellépni a szolgáltatóval szemben. Pár telefon és e-mail, hogy cseréljenek csatlakozókat.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19431) Dartimperial


Dartimperial
tag

Igen, lehet a megoldás nem az, hogy én szerencsétlenkedem a nulla tudással és értetlenkedem mi miért nem megy. Ha tudtok valakit vagy Ti tudnátok ebben segíteni az lenne a legjobb. Természetesen meghálálom.

(#19432) zsolt008 válasza Dartimperial (#19431) üzenetére


zsolt008
tag

ha nincs semmi ajánlat, nézd meg ezt, lehet hogy 1-2 hónap tagságért megkapod a segítséget plusz még tanulhatsz is, ha érdekel.
https://mindenamimikrotik.hu/segitseg-termektamogatas/

(#19433) Tamarel válasza Dartimperial (#19416) üzenetére


Tamarel
senior tag

Logikailag routing-al megoldható.

Ip / routes
A dinamikus default route helyett kézzel berakni kettőt:
- 0.0.0.0/0
- gateway: %pppoe-out1
- check gateway: bfd
- distance: az elsődlegesre 1, a másodlagosra 2 vagy (gondolom) load balance esetén mindkettő legyen azonos

A másik ugyanez, csak a másik kijáratra. Lehet pppoe, ethernet, amit csak akarsz.

A várt eredmény: a default route akkor kerül be a routing táblába, ha a megadott gateway elérhető. Az ip címe mindegy.
Pl ha az elsődleges kiesik, akkor a következő csomag csak a másik irányba tud menni.

Mivel ilyen formában nem teszteltem (csak vpn-be irányításként), lehetnek komplikációk:
- pppoe interface-n kikapcsolni az “add default route”-t (ami a dinamikus)
- a load balance-ben sem vagyok biztos, hogy ez csomagonként, session-onként csinálja-e, ip vagy mac alapján, esetleg mikor éppen hogy

[ Szerkesztve ]

(#19434) E.Kaufmann válasza Tamarel (#19433) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Mindegy, a rádió ugyanúgy meg fog szakadni. Tessék vegzálni a szolgáltatót!

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19435) Audience válasza Tamarel (#19433) üzenetére


Audience
aktív tag

A dinamikus default route-tal mi a gond? Ha leszakad a kapcsolat eltűnik a route táblából és használni kezdi a kézzel betett másodikat aminek nagyobb distance-sza. Amíg él a PPPoE a Digi felé addig azt használja mert a distance =1 amikor szétesik akkor meg a másikat ahol a distance >1. Ha a Digi PPPoE-je feléled visszakerül a default route-ja és megint arra megy a csomag. Picit primitív, de működik.

(#19436) yodee_


yodee_
őstag

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem szkript írással kapcsolatban. Van egy szkriptem, ami menti a konfigot sd kártyára és ramba, majd küldi emailben és ftp-, a végén pedig törli a ram példányt. Szeretném kicsit szebbé tenni és mindent amit lehet változóként definiálni (email címzett, ftp adatok, jelszó, stb...). A kérdés, hogy itt ezt hogyan tehetem meg? Jelenleg is van változóm de azok parancsok nem pedig értékek:

:global thisdate [/system clock get date]
:global datestring ([:pick $thisdate 7 11] . [:pick $thisdate 0 3] . [:pick $thisdate 4 6])
:global datestring2 ([:pick $thisdate 7 11] . "." . [:pick $thisdate 0 3] . "." . [:pick $thisdate 4 6])
:global cucc ("$[/system identity get name]_config_$datestring")
:global cucc2 ("$[/system identity get name]_backup_$datestring")
/system backup save name=$cucc2 password=********
:delay 3
/system backup save name="/usb1-part1/backup/$cucc2" password=********
:delay 6
/tool e-mail send to="*******@******" subject="Router backup $datestring2" \ body="Hello!\r\n\r\nHere is your $[/system identity get name] router $datestring2 backup file. Please see the attachment.\r\n\r\nBest regards:\r\n\r\nYour $[/system identity get name] router!" file=$cucc2
/tool fetch address=********* src-path="$[/system identity get name]_backup_$datestring.backup" user=******** password=******** port=**** upload=yes mode=ftp dst-path="sajat/Mikrotik/upload/$[/system identity get name]_backup_$datestring.backup"
:delay 6
/file remove $cucc2

[ Szerkesztve ]

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19437) Dartimperial válasza zsolt008 (#19432) üzenetére


Dartimperial
tag

Köszönöm szépen!

(#19438) yodee_ válasza yodee_ (#19436) üzenetére


yodee_
őstag

Közben vettem a bátorságot és belekezdtem :D Sikerült :D Szóval tárgytalan

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19439) grabber válasza Audience (#19435) üzenetére


grabber
addikt

Kezdjük,hogy nem biztos,hogy a pppoe kapcsolat az elsődleges. Itt csak azért vetted fel annak mert úgy egyszerűbb.
Második hogy azért mert a GW még él nem biztos hogy van net. Célszerű inkább neten lévő címet pingelni.

(#19440) Audience válasza grabber (#19439) üzenetére


Audience
aktív tag

A kolléga Digi-t említett, ezért feltételeztem. Lehet, hogy szerencsém van, de ha megdöglik a PPPoE nekem mindig el is dobja a kapcsolatot.

Abban viszont igazad van, hogy nem minden kapcsolat típusnál működik!

(#19441) Gyurka6 válasza yodee_ (#19438) üzenetére


Gyurka6
őstag

A megoldást is berakhatnád... :R

Gyurka

(#19442) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Digi PPPoE kapcsolat esetén lehet valamit tenni azért, ha az ethernet kapcsolat megszakad és helyreáll gyorsan, akkor a PPPoE is gyorsan újra tudjon csatlakozni, vagy ilyen rövidebb hiba esetén (<10másodperc) tartásban maradjon a PPPoE kapcsolat?
Próbálkozom kábelpótlókkal (Wifi, powerline) és picit zavaró, hogy ha megszakad a kapcsolat (próbálok egy beállítást), akkor jó pár percig nem enged vissza a Digi a hálózatára.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19443) yodee_ válasza Gyurka6 (#19441) üzenetére


yodee_
őstag

Ahogy korábban említettem a parancsok ugye eddig is mentek:

:global datestring2 ([:pick $thisdate 7 11] . "." . [:pick $thisdate 0 3] . "." . [:pick $thisdate 4 6])
:global cucc ("$[/system identity get name]_config_$datestring")

Most pedig kellett például ftp felhasználónév / jelszó, stb... Ez pedig így néz ki:

#FTP parameters:
:global ftpaddr ("xxx.xxx.xxx.xxx")
:global ftpusr ("username")
:global ftppwd ("password")
:global ftpport ("1234")

A behelyettesített változók pedig:

/tool fetch address=$ftpaddr src-path=$ftpsrcpath user=$ftpusr password=$ftppwd port=$ftpport upload=yes mode=ftp dst-path=$ftpdestpath

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19444) user12 válasza E.Kaufmann (#19442) üzenetére


user12
őstag

Egy kicsi (5 portos) switch a router és a hgw közé?

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#19445) E.Kaufmann válasza user12 (#19444) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Nem a távolság a gond, hanem a kábelezés, valamint az ASUS Wifi eszköz OpenWRT-vel vagy a PowerLine adapter is L2 bridge-ként viselkedik, mégis pillanatok alatt szakad a PPPoE és egy "örökkévalóság" az újracsatlakozás.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19446) user12 válasza E.Kaufmann (#19445) üzenetére


user12
őstag

Próbáltad, hogy átállítod a keepalive értéket 0-ra és/vagy one session per host uncheck?

[ Szerkesztve ]

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#19447) E.Kaufmann válasza user12 (#19446) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Utóbbit a profilban, igaz? Kipróbálom este, csak most nem akarom kizári magam otthonról :R

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19448) user12 válasza E.Kaufmann (#19447) üzenetére


user12
őstag

Közben gondolkodtam, több session csak olyankor működik ha a szolgáltató engedélyezi a több pppoe bejelentkezést (T-nél 2 lehet egy időben, a digit nem tudom).
Ránéztem az én routeremre, úgy látom valamelyik szoftververziónál változott a megnevezés Only One-ra (a neten még a régi névvel volt fent).
Viszont a profilban is vannak timeout paraméterek, azokkal is érdemes lehet játszani, pl beállítani pl 10 perc idle timeout-ot.

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#19449) Gyurka6 válasza yodee_ (#19443) üzenetére


Gyurka6
őstag

Köszönöm!

Gyurka

(#19450) yodee_ válasza Gyurka6 (#19449) üzenetére


yodee_
őstag

Konkrétan csinál egy mentést ram-ba, majd pendrivera. A ram példányt elküldi emailben és feltölti FTP-re, majd törli. A pendrive példány marad.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.