Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18701) ekkold válasza yodee_ (#18699) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Köszi, még gondolkozom a dolgon.

(#18702) ekkold válasza Audience (#18700) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Otthoni routernek gondoltam, hogy hátha költséghatékonyabb ár, energiafogyasztás, és teljesítmény szempontjából. De lehet, hogy picit erősebb, de még kicsi fogyasztású, esetleg több eth porttal bíró vas lenne a célszerű. Vagy marad minden a régiben :) és ez egyelőre csak egy érdekes kísérlet volt.

(#18703) Tamarel válasza Tamarel (#18623) üzenetére


Tamarel
senior tag

Van 41-50db.

(#18704) Pille99 válasza ekkold (#18702) üzenetére


Pille99
tag

Szerintem az Európát sujtó chiphiány miatt érdemes ezen elgondolkodni.
Nem csak, hogy elszálltak az árak, de kapni sem lehet Miki routert.
Az Alin lehet kapni kimondott routernek való PC-t Celeron és Pentium processzorral.
Ezen mind a 4 LAN 2,5 gigás.
Van olyan is, amiben még SFP+ is van 2 db.
De az már drágább.

(#18705) vkp válasza Pille99 (#18704) üzenetére


vkp
aktív tag

Kérdés, hogy a mikrotik támogatja-e a hardvert, vagy más OS kell rá.

(#18706) g0dl


g0dl
addikt

(#18707) Reggie0


Reggie0
félisten

Majd valaki probalja ki, hogy a wifiwave2 megy-e mas radios hardverrel, mint ami fel van sorolva a help oldalon. Gyanus, hogy kene massal is mennie, ha kihoztak mas architekturakra a csomagot.

(#18708) Pille99 válasza vkp (#18705) üzenetére


Pille99
tag

Ez alapján néztem szét:
#18641

[ Szerkesztve ]

(#18709) ekkold válasza Pille99 (#18704) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Ügyesnek tűnik, de azért annyira már nem olcsó.
Ezt 28eFt-ért vettem:
Két eth portja van (a másik a túloldalán), és hibátlanul megy rajta a RouterOS, látja mindegyik USB-t. A monitor kimenetet + USB billentyűzetet használva konzolként működik.

(#18710) Shkiz0 válasza Pille99 (#18704) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Ha RTL chipset van rajta akkor nem fogja natívan támogatni az X86 rOS.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#18711) Multibit válasza Shkiz0 (#18710) üzenetére


Multibit
veterán

Amit belinkelt Pille99 kolléga az Intel alapú. Persze nem tudom, hogy van-e a ROS-ban támogatás az i225 NIC-hez.

(#18712) Reggie0 válasza Multibit (#18711) üzenetére


Reggie0
félisten

Nyaron meg nem volt benne, szoval kicsi az eselye.

(#18713) Shkiz0 válasza Multibit (#18711) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Nincs. Fórumon is folyamatosan könyörögnek az userek, hogy legyen már kicsit több nagyobb NIC támogatva, de szarnak rá.
2020 dereka óta itt egy Odroid H2+ amibe van egy kiegészítő netcard, így 6db 2.5G-s portom lenne és egyszerűen csak nézegetem mert az x86 nem látja a portokat.
Ahogy írtam CHR-el megoldható, de oda P10 licenc kell, hogy ki tudd használni a 2.5G portokat az meg 100$ volt már akkor is de ahogy látom most is e körül mozog.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#18714) Pille99 válasza ekkold (#18709) üzenetére


Pille99
tag

28000, ez mikori ár?
Én a 4011-et 60000 Ft-ért vettem 2020 decemberében.
Most meg ez a helyzet az árukeresőn:

[ Szerkesztve ]

(#18715) Pille99 válasza Reggie0 (#18712) üzenetére


Pille99
tag

Ezek szerint 2,5 gigást kár is nézni.
Csak a gigás LAN jöhet szóba?
Gondolom az SFP+ -os PC is felejtős.

(#18716) ekkold válasza Pille99 (#18715) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Használtan vettem az apróban nemrég. Itt mértem wireguard-al [link] gyorsabb mint az RB5009. Az L2tp+ipsec is kb. 400Mbit/s sebességgel ment, sajnos nem emlékszem az RB5009 így mekkora sebességre képes, de szerintem ettől függetlenül sem rossz.
Egyelőre valószínűleg XPenology lesz rajta, és a RouterOS csak egy kísérlet marad, kivéve ha szükségem lesz rá mint router, csak akkor minimum egy level4 licenset venni kellene hozzá...

Amúgy tényleg brutális árak vannak...

[ Szerkesztve ]

(#18717) Shkiz0 válasza Pille99 (#18715) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Nem ezen múlik, hanem hogy milyen NIC-et támogat az ROS.
De mondom meg lehet oldani, mert CHR-el megoldható csak az már megint macera, és személy szerint nekem nem ér annyit a dolog.
Tök jó lenne ha amúgy lenne már végre némi mozgolódás 2.5G/5G fronton otthoni felhasználásra, mert nagyon lassan akar elterjedni ez a dolog, pedig amúgy gyártási szinten már nincs akkora felára amit ne lehetne megfizetni.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#18718) Pille99 válasza Multibit (#18711) üzenetére


Pille99
tag

Lehet, hogy már van támogatás?

ezt találtam egy miki fórumon

(#18719) Reggie0 válasza Pille99 (#18715) üzenetére


Reggie0
félisten

SFP+-os NIC-eket azert tud kezelni, van par driver benne.

Mondjuk wifin keresztul ugysem kell 2.5-10G. En nem szarakodok, nasnal siman 2db gigas portot bondingban bekotottem a mikrotikbe es ugy tudja a 2 gigat. Raadasul a masodik gigas ethernet port USB-s, de gond nelkul megy linux alatt. Ha keves lenne a 2 giga, akkor bekotnek egy harmadikat es akkor ott van 3 gigabit.

[ Szerkesztve ]

(#18720) LógaGéza válasza Reggie0 (#18719) üzenetére


LógaGéza
addikt

Ez a port bonding akkor most hogy működik? Mikrotik Wikijén azt emelik ki, hogy nem lesz több a sebesség több porttal, csak failover és load balancing lesz.
Interface bonding does not create an interface with a larger link speed. Interface bonding creates a virtual interface that can load balance traffic over multiple interfaces.

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#18721) Multibit válasza Pille99 (#18718) üzenetére


Multibit
veterán

Majd Ti kipróbáljátok :) Én sok évvel ezelőtt használtam Mikrotiket. Jelenleg OPNsense van nálam (amiben már i226 támogatás is van, bár engem nem érint).

(#18722) lionhearted válasza LógaGéza (#18720) üzenetére


lionhearted
őstag

Egy TCP thread értelemszerűen nem lesz gyorsabb, de kettő már igen.

Tegnap még működött...

(#18723) Reggie0 válasza LógaGéza (#18720) üzenetére


Reggie0
félisten

De lesz, ha round robin-t valasztasz. Ezt viszont procibol tolja, a switch chipek nem tamogatjak.

[ Szerkesztve ]

(#18724) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Annak idején kísérletezgettem ilyennel, mikor egy Zyxel meg egy Miki switch került összepárosításra, de végül az lett, hogy a Mikrotiken két csoportba tettem a switchportokat testvériesen és mindkét csoport egy-egy saját uplink porton kapcsolódott a zyxelhez mindenféle bonding nélkül. Nem volt a legoptimálisabb, de működött(dik még most is), az egyik kapcsolaton jött a PoE is és azon lehetett menedzselni is a sima forgalom mellett, a másik csak simán buta switch portjaként funkcionált.
PS: Érdemes megnézni a schematikus ábrákat és az sw chip tulajdonságait...

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#18725) Reggie0 válasza E.Kaufmann (#18724) üzenetére


Reggie0
félisten

De itt az a lenyeg, hogy pl. NAS-ra meglegyen a 2-3 gbit-es link.

(#18726) E.Kaufmann válasza Reggie0 (#18725) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Synology Bétában meg más NAS-oknál is van már SMB multichannel, az lehet, segítene.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#18727) yumme


yumme
csendes tag

Telekom Zinternet <-- fiber--> Sagemcom F@st 5655v2 (Bridge Mode, pppoe) <--- ethernet --> RB5009 (ROS v7.6) <---> helyi háló

minden jó volt, de át kellett alakítani a hálózatot (átkábelezések, át VLAN ozások, stb), de pl tűzfal szabályok nem változtak!

újra minden jó, kivéve:

megnyitnék egy weboldalt, várnom kell vagy 3-8 másodpercet mire megnyitódik. A tartalmak utána lejönnek "pillanat alatt". A kezdeti várakozás mindig van független attól, hogy ugyanazt az URL-t nyitom meg egymás után többször is. Viszont a beágyazott google hirdetések is késnek az oldalhoz képest

egy tracert is megőszít mire végez

https://www.speedtest.net/-re is várok 5-8 másodpercet egyszer csak befittyen majd leméri a szerződés szerinti közel elméletit tehát nem a sebességgel van baj

PPPoE / Actual MTU = 1492 de nem azzal van szerintem a probléma mert nincsenek azok a jellemző mágikus megszakadások meg elhalások ami rossz MTU miatti széttördelések miatt vannak

ha fogok egy vindóz asztali gépet és a DNS szerver beállításhoz berakom hogy 1.1.1.1 meg 8.8.8.8 az RB5009 által DHCP-n kiajánlott saját IP-je helyett akkor száguld az asztali gépen a böngészés, nincsenek 5-8 várakozási idők

Van valakinek ötlete, hol lehet a probléma (azon kvül hogy nálam :DD ) ?

[ Szerkesztve ]

(#18728) Beniii06 válasza yumme (#18727) üzenetére


Beniii06
őstag

"a DNS szerver beállításhoz berakom hogy 1.1.1.1 meg 8.8.8.8 az RB5009 által DHCP-n kiajánlott saját IP-je helyett akkor száguld az asztali gépen a böngészés, nincsenek 5-8 várakozási idők"

"Van valakinek ötlete, hol lehet a probléma (azon kvül hogy nálam :DD ) ?"

Akkor le is írtad mi a probléma és a megoldás is. IP -> DNS és az IP -> DHCP Server részen beírod amivel működött neked.

"Got any other secret weapons?"

(#18729) Ablakos


Ablakos
őstag

Van egy internetes rádió, ami nem akar normálisan működni, ha virtuális wifi rádióra csatlakoztatom.
A normális alatt azt értem, szakadozik a internetes rádió adás, néha nem kapcsolódik a rádióadásra. A mikrotik virtual wifi hálózaton stabilan rajta van.
Ha ennek a virtual wifi master interfészére kapcsolom, akkor minden tökéletes.
A vm és a master mindössze az ssid-ben tér el.

A kérdésem, hogy vm wifi esetén mit szoktak(lehet) változtatni a beállításokban?

(#18730) E.Kaufmann válasza Ablakos (#18729) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

WMM be van kapcsolva? Esetleg törlöd a virtuális interfészt és újra létrehozod, ha el lett volna állítva valami? Ugyanazon a bridge-n/alhálón van mindkét rádió? Nincs valami queue beállítás?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#18731) Ablakos válasza E.Kaufmann (#18730) üzenetére


Ablakos
őstag

Töröltem újra létrehoztam a vm interfészt. Ua bridge-ben vannak és nincs queue szabály.
A WMM-re nem tudok válaszolni.
A forumokban azt találtam, hogy alapértelmezésben be van kapcsolva a capsman alatt a WMM. Meg sem találtam ezt, ahol le tudnám ellenőrizni.

Egyelőre úgy tűnik mintha jó lenne. Sajnos ez nem egy exact hiba, néha jó(nak tűnik), aztán nem talál netrádió csatornát. Tesztelgetem hátha...

(#18732) thomasrc


thomasrc
tag

Sziasztok!

Adott egy Mikrotik hAP ax^3. 2.4 és 5 GHz interfész bekapcsolva, azonos SSID-val.

A problémám az, hogy érkezett egy Xiaomi mobiltelefon a családba, ami azt csinálja, hogy az 5 GHz és a 2.4 GHz között oda-vissza váltogat jelerősségtől függetlenül és hanghívásnál vagy videobeszélgetésnél ilyenkor megszakad a kapcsolat.

Erre a problémára van valami megoldás azon kívül, hogy külön SSID-ra teszem a két rádiót?

A routeren RouterOS 7.7 fut WifiWave2 csomaggal.

(#18733) Reggie0 válasza thomasrc (#18732) üzenetére


Reggie0
félisten

Nezd meg az AP beallitasoknal, hogy az ft no-ra van-e allitva. Ha yes, akkor allitsd at no-ra.

Ha no, vagy no-ra allitas nem oldja meg, akkor azt is lehet, hogy az egyik AP-n blokkolod a telefon MAC cimet.

[ Szerkesztve ]

(#18734) g0dl válasza thomasrc (#18732) üzenetére


g0dl
addikt

"Adott egy Mikrotik hAP ax^3. "

Megkérdezhetem, hogy honnan "adott"?

(#18735) yodee_ válasza g0dl (#18734) üzenetére


yodee_
őstag

Ha igaz a kiírás akkor itt lesz. Bár múlt héten szerintem bruttó 60 körül volt :W

Most kerestem utána, december 14.én még bruttó 54414 FT volt...

[ Szerkesztve ]

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#18736) DeniL válasza yodee_ (#18735) üzenetére


DeniL
tag

Ennyiért vettem 1.5 éve az első RB5009-est.
Irgalmatlanul elvan szállva az ára sajnos.

(#18737) Reggie0 válasza DeniL (#18736) üzenetére


Reggie0
félisten

Ez mar nem lesz jobb soha. Amikor vettem a 326-24G switchet olyan olcsonak tunt, hogy azt hittem focizni is azzal fogok, most meg mintha a veremet szivnak :)

[ Szerkesztve ]

(#18738) yodee_ válasza DeniL (#18736) üzenetére


yodee_
őstag

Ennyiért x86 PC + 2,5 (vagy 5 - 10G) lan...

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#18739) thomasrc válasza Reggie0 (#18733) üzenetére


thomasrc
tag

Az FT nincsen beállítva. A MAC tiltás is egy megoldás, de az emeleten eléggé jó az 5 GHz jelszintje és ott szeretném, hogyha használni tudná. Valamiféle band steeringet nem lehet csinálni Mikrotikben, akár script által? Azzal már a megvételkor is tisztában voltam, hogy a Mikrotiknek wifiben vannak hiányosságai, de azt álmomban sem hittem volna, hogy egy kliens lehet ennyire buta, hogy ezzel külön foglalkozni kelljen... :(((

@g0dl Getic-től, 152 EUR volt postával együtt. A szállítás kicsit lassú volt, de a magyar forgalmazótól akkor azt a választ kaptam, hogy nézzek vissza 3-4 hét múlva. Annyit nem akartam várni.

(#18740) Beniii06 válasza thomasrc (#18732) üzenetére


Beniii06
őstag

"között oda-vissza váltogat jelerősségtől függetlenül és hanghívásnál vagy videobeszélgetésnél ilyenkor megszakad a kapcsolat."

És ha a telefon beállításokon módosítasz? Szokott lenni "wifi asszisztens" opció is, hogy a jelerősséget figyelve váltogassa magának a hálózatokat. Ezt is kikapcsolnám, ha van ilyen a telefonodon.

[ Szerkesztve ]

"Got any other secret weapons?"

(#18741) Reggie0 válasza thomasrc (#18739) üzenetére


Reggie0
félisten

Akkor nincs megoldas AP oldalon, altalaban az van, amit a kliens akar, minden roamingos iranyitas stb. dolog csak opcionalis a kliens reszerol.

Esetleg probald meg bekapcsolni az FT-t, ugy gyorsabb lehet az atmenet a ket freki kozott. Ha mar nem lehet kikuszobolni, akkor probald meg eszrevehetetlenne tenni :)

[ Szerkesztve ]

(#18742) yodee_ válasza Reggie0 (#18741) üzenetére


yodee_
őstag

Saját vélemény, de szerintem a legnagyobb butaság azonos nevet használni a 2,4 és az 5 ghz résznek... Csak a gond van utána.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#18743) grabber válasza yodee_ (#18742) üzenetére


grabber
addikt

Egy normális gyártónak van erre korrekt megoldása és nem kell hogy gondot okozzon.

(#18744) yodee_ válasza grabber (#18743) üzenetére


yodee_
őstag

Azért is lehet gond, mivel az 5G lefedettsége teljesen más mint a 2.4-é. Én még nem láttam normálisan működő opciót sajna :(

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#18745) Zwodkassy válasza Reggie0 (#18741) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Ez az FT minek a rövidítése?

(#18746) Reggie0 válasza Zwodkassy (#18745) üzenetére


Reggie0
félisten

fast (BSS) transition

(#18747) Zwodkassy válasza Reggie0 (#18746) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Bitte-danke!

(#18748) yodee_ válasza Reggie0 (#18746) üzenetére


yodee_
őstag

Ez lenne openwrt alatt a 802.11r Fast Transition ? Nekem az AP-im openwrt-s Xiaomi AX3200-asok és azon szépen működik a dolog. Szakadás nélkül vált oda-vissza.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#18749) Reggie0 válasza yodee_ (#18748) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen, de itt csak lokalis AP-kra mukodik jelenleg, azaz pont az 5G-2.4G valtasnal fog mukodni.

[ Szerkesztve ]

(#18750) Cirbolya_sen


Cirbolya_sen
aktív tag

Sziasztok

- a hibajelenség:

Szolgáltató válás miatt egy belakott MikroTik RB1100AHx4 routernél, ami VPN-t is kezel /site to site, és kliens mód/ statikus WAN IP címet kellett cserélni /új szolgáltató UPC/Vodafon/akármi, a csere megtörtén, ezek után a VPN kliensek csatlakoznak a routerhez, de a LAN oldali felhasználók nem kapnak internet elérést, ping csak a routerből megy ki, a kliens oldalon nem. Statikus routokkal van tele és olyan összetett beállításokkal, amikről nem tudunk, mert a beüzemeléséről még dokumentum sincs, mi is csak úgy bele estünk a jóba.
Ideiglenesen egy másik eszközzel van megoldva az internet, így viszont nincs VPN és a Mikrotikhez csak este kapunk hozzáférést, mert ki van kapcsolva.

Mit kellene ellenőriznünk, merre kellene elindulnunk?

Nemzetközi cég, a Mikrotikhez viszont az anyacég sem nagyon ért, esetleges szakemberes kiszállási döntést még nem hoztak, ha lesz ilyen, akkor biztosan le kell papírozni, ha ilyen lehetőségről vannak információtok, ezt is megköszönném.

Cirbolya_sentinel

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.