Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19201) stopperos válasza g0dl (#19199) üzenetére


stopperos
senior tag

semmi gond, 2 hap ac2 rendben frissült, meg vagy 40 map

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#19202) Lenry válasza g0dl (#19199) üzenetére


Lenry
félisten

gond nélkül, többet is

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19203) Reggie0 válasza E.Kaufmann (#19198) üzenetére


Reggie0
félisten

hw offloadingos layer 3 routingot teszteltunk vele.

(#19204) winbox


winbox
senior tag

Sziasztok! Szüleimhez vettem egy Mikrotik LHG LTE18 routert. Van mögötte egy Asus wifi router, így beállítottam az LTE Passthrough-t az asus wan mac címére, meg is kapja a szolgáltatói IP-t, ahogy kell. Viszont ugye ilyenkor nem érem el az LHG kezelőfelületét, így az lhg mögé tettem ideiglenesen egy switchet, és rádugtam egy másik gépet, arról ugye MAC cím alapján elérem az LHG-t, viszont a lényeg az lenne, hogy simán IP címről is elérhessem az asus lan tartományából a kezelőfelületét. Gondolom az lte passthrough miatt van az, hogy hiába adtam meg az address-nél egy ip-t az lhg-nek, winbox azt nem is látja még így sem, hogy egyből mögötte vagyok és továbbra is csak MAC alapján tudok csatlakozni. Tudtok ebben segíteni?

hammerhead - angler - flame - sunfish - bluejay - panther - husky*

(#19205) E.Kaufmann válasza winbox (#19204) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Én pl VLAN-oztam (NEM WLAN!!!) Volt egy VLAN a menedzsment felületnek egy másik meg magának a passtrough-nak. Amúgy működött mikrotikek közt az is, hogy csak a menedzsment hálót jelöltem meg VLAN tag-gel, de más gyártó routere nem szerette, csak úgy működött, ha mindkét hálónak volt saját VLAN-ja. Viszont vagy a routernek vagy egy köztes switchnek szét kell választania a forgalmat, ha nem támogatják, akkor IJ.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19206) winbox válasza E.Kaufmann (#19205) üzenetére


winbox
senior tag

Megnéztem az asus-t, szerencsére tudja a vlan-t. Délután megpróbálom akkor majd én is 2 vlannal, ahogy írtad. Köszi!

hammerhead - angler - flame - sunfish - bluejay - panther - husky*

(#19207) allnickused válasza g0dl (#19199) üzenetére


allnickused
tag

Közben tárgytalan lett.

[ Szerkesztve ]

(De, az vagy)

(#19208) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Üdvözletem!

Adott egy Mikrotik SXT LTE 4G modem+router. Egy távoli, általában nem elérhető helyen biztosítja az internetelérést.

A gond az, hogy havonta egy-két alkalommal eldobja a netkapcsolatot. Ilyankor egy nagyon körülményes + esetleges + hosszadalmas eljárással úgy tudom helyreállíttatni a kapcsolatot, hogy lényegében áramtalanítom és visszaadom a tápfeszültséget. (Azért körülményes, mert oda kell küldeni valakit a környékről, mégpedig kétszer, mivel UPS van, és meg kell várni, hogy lemerüljön.)

A kérdés, hogy van-e arra lehetőség, hogy az eszköz magát indítsa újra, amikor észleli, hogy megszakadt a netkapcsolat.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19209) lionhearted válasza MaCS_70 (#19208) üzenetére


lionhearted
őstag

[link] watchdog

Tegnap még működött...

(#19210) jerry311 válasza MaCS_70 (#19208) üzenetére


jerry311
nagyúr

Illetve léteznek GSM vezérelt konnektorok is...
Igaz, az +1 SIM kártyát jelent.

(#19211) E.Kaufmann válasza MaCS_70 (#19208) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Modem fw volt frissítve? Nekem is volt ilyen gondom wapLTE- vel, de mind a routeros, mind a modem frissítve lett, azóta stabil, kopp-kopp.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19212) Pille99


Pille99
tag

Sziasztok! Nekem egy jó ideje a switchek (Crs326, Css610) "Errors" fülén megjelentek értékek az optikai portokon.
Tudja valaki, mitől lehet?

(#19213) E.Kaufmann válasza Pille99 (#19212) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Első guglizás alapján kábelhiba, de akár az optikai modulok hibája is lehet, ha az optikai szálat és csatlakozókat nem bántotta senki, az SFP modulokra gyanakodnék. Láttam már döglöttet, egyik épülettel megszakadt a hálózati kapcsolat, modulcsere lett a megoldás, a rosszat meg nekemadták :DDD . De hátha jön egy tapasztaltabb emberke.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19214) Hyperion válasza Pille99 (#19212) üzenetére


Hyperion
senior tag

Erre az volt a mondás, hogyha nem tapasztalsz hibát a hálózatban, ignoráld..
Ha zavar vagy hibát tapasztalsz a Flow control-t kell kikapcsolni az adott portnál.

(#19215) Hyperion válasza Hyperion (#19214) üzenetére


Hyperion
senior tag

ohhh csak a pause-t láttam elsőre.. Tanulság, első kávé előtt ne válaszolj kérdésekre :)
flow control kikapcs azért megér egy próbát az adott porton.
FW a legújabb?

[ Szerkesztve ]

(#19216) snorbi82 válasza E.Kaufmann (#19211) üzenetére


snorbi82
senior tag

+1. Nekem is ez oldotta meg (több eszköznél is).

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#19217) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Van egy CAP AC, amit routernek használok. Nem mintha bajom lenne vele, de próbálom reszelgetni. Azt néztem, hogy a switch chip beállításainál be van kapcsolva a CPU flow control. Van arra szükségem? Két gigabites port van meg egy 2Gbps kapcsolat a CPU fele (blokkdiagram szerint), tehát elvileg annyira le se tudnám dugítai, hogy csomagok/keretek vesszenek el.
A Mikrotik "megszokásból" kapcsolta be ennél a modelnél is (mármint egy alapértelmezett biztonságos beállítás a legtöbb típusra), vagy van még valami jelentősége?

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19218) lionhearted válasza E.Kaufmann (#19217) üzenetére


lionhearted
őstag

Általában befelé engedélyezni szokták alapból. Lehetséges olyan szkenárió, hogy az egyik porton 100 megás linket tudsz csak felépíteni, de körülötte 1G lesz. Nekem pl van egy ilyenem, pont cap AC-val, 100M az uplink egy szakadt kábel miatt... de az AC wifi nyilván tudna többet. Flow control nélkül nincs 100M se az átvitel.
Illetve a mikrotik switcheken kifelé is gyakran engedélyezve van a flow control.

Tegnap még működött...

(#19219) zsolt008


zsolt008
tag

sziasztok,
erről a cuccról kérnék infót: Mikrotik RB931-2nD.
tudom, kb. a legbeszálóbb szint, de viszonylag egyszerű dologra szeretném, 2 lakás összekötésére vpn-en. Pptp-vel(!) mert nem számít a titkosítás, és a kliens gyenge. Max 50Mbps lenne az átvitel (upload max).
szóval a kérdéseim: tudnak még pptp-t a mikrotik cuccok?
a fenti kis router tudja a felsorolt pár dolgot?
azt szeretném, hogy az ember beteszi a szekrény aljára, aztán nem néz rá a következő 5 évben, működik, nem melegszik, áramszünet után automatikusan újraindul és megy, stb..., teljesen gondozásmentes.
vagy ettől ez túl nagy elvárás?
köszi

(#19220) vkp válasza zsolt008 (#19219) üzenetére


vkp
aktív tag

5 év alatt minden elavul, pláne egy ilyen soho cucc. Gondozni kell, update-eket fel kell rakni. Lehet, hogy 5 év alatt elhullik a tápja, sőt, akár maga a doboz is. ~8000 ft-ért ne várj csodát, egy rendes router beüzemelésének óradíja is többe kerül.

(#19221) E.Kaufmann válasza zsolt008 (#19219) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Nekem van ilyenem, most a garázsban szórja a netet. Ha jól szellőző helyen van, akkor a hw talán bírni fogja az 5 évet (enyém 4 éves) PPtP helyett talán menne vele a Wireguard is, azzal lehet jobban járnál. Ha nem számít a titkosítás akkor még nyugodtan ki is lógathatod a portokat ;] (csak viccelek!!!)
Ami felesleges (Wifi, IPv6, Powerline támogatás!!! speciális adapteren át) azokat meg lelőném, mert kevéske a memóriája.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19222) zsolt008 válasza vkp (#19220) üzenetére


zsolt008
tag

5 év alatt egy 20 millió forintos cucc tápja, alaplapja is elhullhat, és erre a feladatra nem értelmezhető az elavuló hw és a gondozás sem.
most 2db 10+ éves eszköz látja el probléma nélkül a fenti feladatot, mindkettő soho kategóriás, és nincs szem előtt, gondozásmentes. nyilván nem örökéletűek, ezért szeretnék egy biztonsági cserét.

(#19223) zsolt008 válasza E.Kaufmann (#19221) üzenetére


zsolt008
tag

szia, köszi. szóval pptp-t tud még?
azt szeretnék, mert a kliensben nincs wireguard, az openvpnhez meg gyenge, és nem is kell, hogy küzdjön a proci.
aztán ha beválik, lehet lecserélem a klienst is egy ilyenre...
ja, mennyire melegszik? (minimált terhelés mellett is már meleg?)

(#19224) E.Kaufmann válasza zsolt008 (#19223) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Tud (legalább is most rájelentkezve ott van ennek is a felületén a PPtP a PPP részleg alatt, de nem meglepő, maga a RouterOS viszonylag egységes, kérdés, mit bír el belőle adott HW).
De én kapásból kettőt vennék (spórolva a szállítási díjjal, ami ezek árához képest már érezhető tétel :DDD ), összelőném őket valami frissebb protokollal, mert ugye a tartósságnak az is feltétele, hogy ne nyomják fel :DDD .
Nem nagyon fogdostam, melegszik, mint egy átlag okostelefon normál töltés mellett, de a friss levegő sokat számít az élettartamnak :D
Én amiatt jobban aggódnék a helyedben, hogy fel tudom-e konfigolni, mert egy kicsit pilótavizsgás a RouterOS, bár a Quick Set beállítások sokat segítenek, de a VPN beállításában pl magad maradsz.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19225) zsolt008 válasza E.Kaufmann (#19224) üzenetére


zsolt008
tag

köszi. igen tudom a konfigja bonyolultabb mint egy pl. asus-é, de talán megbirkózom vele, meg majd kérdezek, ha nem megy. az adatfolyam biztonsága miatt nem aggódom, egyébként meg dmz-ben van a 2 végpont.

(#19226) E.Kaufmann válasza zsolt008 (#19225) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

DMZ kifejezést sok konfigra láttam, de ami biztos, NAT-on keresztül (hiába van portátirányítás, mert pl PPTP nem is TCP/UDP alapú) a WireGuard, SSTP vagy OpenVPN lesz a te barátod.
Ezeknek elég a szerver oldalon egy portot átirányítani, a kliens oldalon meg semmit nem kell tenni NAT mögött.

Én egy bizonyos irodai eszköz táveléréséhez készítettem fel annak idején egy ilyen kisebb routert. Egyik portjára ment az eszköz, a másikat a helyi bármilyen internetbe bedugtuk, ha onnan kapott címet/átjárót DHCP-n, már a rajta futó SSTP kliens fel is csatlakozott és a mögöttes eszköz a központból elérhető volt. Nem kellett a kisirodai infrán semmit állítgatni, plugenpléj volt a dolog :D, (kellett is, mert messze voltak...)

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19227) Pille99 válasza Hyperion (#19215) üzenetére


Pille99
tag

kikapcsoltam.
FIgyelem, meglátjuk használ--e

Esetleg mivel tisztíthatom az optikát?

[ Szerkesztve ]

(#19228) MaCS_70 válasza lionhearted (#19209) üzenetére


MaCS_70
félisten

lionhearted, e.Kaufmann, jerry311, nagyon köszönöm a válaszokat!

A GSM-vezéret konnektorokkal már próbálkoztam. Két négyes elosztós GSM-egységem is van, nem is voltak olcsók, de konkrátan egyik sem működik. Vagy én csinálok valamit rosszul, de ez azért valószínűtlen, mert nem hülye emberkékkel közösen sem tudtuk őket működésre bírni -- bár azért él bennem a gyanú, hogy a használati utasításuk egy kicsit másik típushoz készült...

A FW sajnos nem friss, aminek az a prózai oka, hogy régen jártam személyesen az eszköznél. De régebben nagyon stabilan működött, csak az utóbbi hónapokban jelentkeztek a leszakadások. (Amúgy agyrémnek tartom, hogy csak úgy tudok csatlakozni hozzá, ha fizikailag eltávolítom belőle a SIM-kártyát, ami nem egy egyszerű művelet...)

A Watchdog tanulmányozását, jelentem, megkezdtem! Remélem, hogy pár héten belül akár mindhárom módszert alkalmazni tudom!

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19229) Beniii06 válasza MaCS_70 (#19228) üzenetére


Beniii06
őstag

"De régebben nagyon stabilan működött, csak az utóbbi hónapokban jelentkeztek a leszakadások. "

Én megnézném, hogy jó-e a tápegység vagy nem-e a UPS-el van gond, ami ritkán jön elő. Ha messze van tényleg, akkor cserélném inkább mindkettőt.

"Got any other secret weapons?"

(#19230) MaCS_70 válasza Beniii06 (#19229) üzenetére


MaCS_70
félisten

Igen, köszönöm, ezek nagyon jó meglátások. A UPS-ből és a tápegységből is van pótdarab, tudom csereberélni őket -- mindenesetre nem lesz egy gyors menet, miután minimum hetek telnek el a leállások között.

Érdekes egyébként, hogy az azonos (Yettel) toronyra Huawei routerrel csatlakozó egyik szomszédnál is legalább egy alkalommal pont akkor volt leállás, mint amikor az én Mikrotikem elbodta a kapcsolatot -- csak ő ott volt és számára amúgy sem annyira fontos a kapcsolat.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19231) kress válasza MaCS_70 (#19230) üzenetére


kress
aktív tag

Logot is erdemes lehet menteni, hatha latszik belole mi tortenik.

(#19232) MaCS_70 válasza kress (#19231) üzenetére


MaCS_70
félisten

Logikus, köszi!

Ha ott leszek, megnézem.

Csak tényleg az a szívás, hogy (tudtommal) csak úgy férek hozzá magának a routernek a rendszeréhez, ha az Etherneten beenged. Ehhez pedig az kell, hogy teljes életnagyságban ott legyek, odamásszak, leszedjem a hátulját, kierőszakoljam belőle a SIM-kártyát (hogy átálljon routerüzemre) és így csatlakozzak hozzá egy PC-vel. Mindezt persze mindenképpen meg kell tennem, ami nem nagy öröm -- csak jobb lenne, ha valahogy enélkül az akrobatika nélkül, noch dazu esetleg távolról is bele tudnék nézni a lelkébe.

Kérdés: ezt jól tudom, ez tényleg így van? Jelenleg ugye LTE -> Eth passthrough van üzemben.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19233) Lenry


Lenry
félisten

Megkéred a routert, hogy csatlakozzon be hozzád valami VPN-en és úgy el tudod érni a lelkét.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19234) MaCS_70 válasza Lenry (#19233) üzenetére


MaCS_70
félisten

Oké, de ezt hogyan?

A távoli elérés adott, hiszen ezt a célt szolgálja: a mögötte dolgozó Asus routert elérem Wireguardon és OpenVPN-en. De magához a Mikrotikhez nem ismerek hozzáférési módot úgy sem, ha ott vagyok helyben -- mindaddig, amíg benne van a SIM-kártya.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19235) Lenry válasza MaCS_70 (#19234) üzenetére


Lenry
félisten

áh, ok azt hittem sehogy nincs hozzáférésed ahhoz a hálózathoz. ezesetben tárgytalan amit írtam.
valóban, arra kellene rájönni, hogy miért nem elérhető sehogy sem a Mikrotik eszköz :R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19236) lionhearted válasza Lenry (#19235) üzenetére


lionhearted
őstag

Lte pass through miatt, célszerű VLANozni a mgmt interfészre, vagy mindkettőre, ahogy nem is olyan régen ki volt fejtve.
Én pont 2 napja csináltam.

Tegnap még működött...

(#19237) Beniii06 válasza MaCS_70 (#19230) üzenetére


Beniii06
őstag

"Érdekes egyébként, hogy az azonos (Yettel) toronyra Huawei routerrel csatlakozó egyik szomszédnál is legalább egy alkalommal pont akkor volt leállás, mint amikor az én Mikrotikem elbodta a kapcsolatot"

Ez esetben nem biztos, hogy nálad van a hiba. Tudomásom szerint a Yettel országosan modernizálja a hálózatát az elmúlt időszakban, több frekvenciát kapcsolnak be és tornyonként haladnak.Ilyen fejlesztések és karbantartások miatt is lehet kimaradás, több információt a Yettel szolgáltatós topikban olvashatsz. Ilyen kimaradás esetén jó a watchdog, amit írtak korábban. Beállítod, hogy pingeljen mondjuk 10 percenként egyszer egy adott IP-t és ha nem kap választ, akkor induljon újra a Mikrotik például.

"Got any other secret weapons?"

(#19238) MaCS_70 válasza Beniii06 (#19237) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm!

Remélem, hogy ez a helyzet. Ez a Watchog szolgáltatás nagyon tetszik.

Ez Winboxból is összekattintható vagy csak CLI-ből? (A CLI-től azért tartok, mert bizonytalanná tesz, hogy jól csináltam-e...)

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19239) MaCS_70 válasza lionhearted (#19236) üzenetére


MaCS_70
félisten

Sajnos nincs VLAN-képes hálózati eszköz a Mikrotik körül, de amint nézem a leírást (rettenetesen elfelejtettem az eszköz alapvető kezelését is...) két Ethernet-port van rajta. A nem használt kettes számún nem tudok bejutni a konfiguráláshoz/frissítéshez?

Keresgéltem az mgmt-re, de tavaly szeptemberi és 2021 decemberi utalást találtam csak rá, de nem igazán ilyen kérdésre irányult.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#19240) adika4444 válasza MaCS_70 (#19239) üzenetére


adika4444
addikt

Ha a passtrough az első porton megy, szerintem a 2. port IP-címezhető, azon tehát eléred. HA pedig ezt rákötöd a mögöttes ASUS egyik LAN portjára, olyan címet adsz a MikroTik-nek ami beleesik az ASUS LAN-ba (de a DHCP pool-ba nem), akkor akár a VPN-en át is kezelheted a MikroTik-et , ha hozzáférsz az ASUS LAN-hoz.

üdv, adika4444

(#19241) zsolt008


zsolt008
tag

sziasztok, openwrt-t használ valaki routeros helyett?
láttam valami video-t (verziókra most nem emlékszem), ott az openwrtvel kicsivel jobban teljesített a mikrotik hex - nagyobb átvitel, kisebb cpu/mem használat mellett.
persze nem tudom, mennyire volt elfogulatlan a teszt, szóval van valami vélemény tapasztalat?

(#19242) E.Kaufmann válasza zsolt008 (#19241) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Véleményem, hogy csak a sebesség miatt ne váltsál, csak ha olyat szeretnél használni, ami nincs benne a RouterOS-ben.
Én kicsivel gyorsabb működésért nem szívesen copnék... Van amúgy elég tartalék a RouterOS-ben, lehet picit átgondoltabb konfiggal többre mész.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19243) zsolt008 válasza E.Kaufmann (#19242) üzenetére


zsolt008
tag

köszi, persze, azért a különbségért én sem ugranék bele, de azért kérdeztem valaki használ(t)-e ilyet, mert hátha megéri másért...

(#19244) E.Kaufmann válasza zsolt008 (#19243) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Én szívem szerint pont fordítva tenném, OpenWRT képes routerre RouterOS-t mert jól elmaszkolja a Linux-os copásokat, miközben csak a hálózattal kell foglalkozni.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19245) Apollyon válasza zsolt008 (#19241) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Régen sokat openwrt-ztem, mert amúgy az egyik legjobb OS routerre, pláne a gyárik helyett. Viszont a routerOS-sel stabilitásban nem veszi fel a versenyt tapasztalatom szerint. Előfordulhat olyan otthoni hálózati igény, amikor az openwrt jobb választás lehet a routerOS-nél, de arra amit írtál, nem. Pláne nem úgy, hogy a hexen nincs is rádió.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#19246) MasterDeeJay

Ismertek valami frissen tartott szűrőt kártékony oldalak ellen? (vírusok, adathalász oldalak, esetleg kamu hírportálok stb)
RB3011-es van alig kihasználva, jó lenne valamit beállítanom rá.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#19247) Multibit válasza MasterDeeJay (#19246) üzenetére


Multibit
veterán

(#19248) MasterDeeJay válasza Multibit (#19247) üzenetére

Köszi!

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#19249) Reggie0 válasza Multibit (#19247) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerk: #19246MasterDeeJay-nek szantam:

Ha az osszes orosz/feherorosz IP blokkot kitiltod azzal nem veszitesz sokat.

[ Szerkesztve ]

(#19250) E.Kaufmann válasza MasterDeeJay (#19248) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

TanyaCsenölön mutatták, hogy pl a PiHole már feugrik combosabb Mikrotik routerre is Docker-ben, bár én inkább a NAS-ról futtatom.
Tudom, nem feltétlen káros oldal szűrő (lista függő) és a Docker-t is hol kiveszik, hol visszarakják a ROS-ba, csak mint egy esetleges jövőbeli irány.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.