Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18601) ekkold válasza Reggie0 (#18600) üzenetére


ekkold
Topikgazda

És pl. a windows-ok "komolyan veszik" ezt a TTL értéket? Nekem már nem egyszer kellett windows dns cache-t, manuálisan törölni, mert az istennek sem akart frissíteni egy bejegyzést.

(#18602) Reggie0 válasza ekkold (#18601) üzenetére


Reggie0
félisten

Eleg valoszinu, ott mas hiba lehet. Nem panaszkodnak tomegek, hogy dyndns nem megy windowsal rendesen.

(#18603) amargo


amargo
addikt

Ha már DNS a téma lenne egy kérdésem.

Beállítottam a mikrotik-en, hogy minden DNS kérést forward-jon egy szerver felé, amin adguard fut.

Erre azért volt szükség, mert valamiért nem tudtam az új telefonomon beállítani rendesen, hogy mi legyen a DNS kiszolgáló..

A lényeg, hogy van ez a kliens, ami most mar rendesen elmegy az adguard felé viszont a router ip-je látszik az adguard log-ban és nem a kliens ip-je.

Mit rontottam el? valahol elveszik a forrás ip-je.

Gyakorlatilag ezt valósítottam meg : [link]
Annyi, hogy a tűzfalnál is engednem kellett az adguard szerver felé a forgalmat az 53-as port-on.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#18604) Zwodkassy válasza ekkold (#18601) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Állítható a Windows-ban a DNS cache TTL értéke.
Egyszer (vagy kétszer) már találkoztam vele :-)

(#18605) adika4444 válasza amargo (#18603) üzenetére


adika4444
addikt

Ha a kliensek a forwardert kérik le (router IP-je) és az IP DNS részen van megadva az upstream szerver, akkor normális, hogy a router címe jelenik meg, hisz az ő DNS szervere kéri le az AdGuard-tól az infót és adja tovább a kliensnek. Megoldás lehet, ha DHCP-n a network részen beállítod, milyen DNS-t adjon a klienseknek, de ezt nem szeretem, mert ha kell, pl. megáll a megadott szerver, lassú nagyon a váltás.

üdv, adika4444

(#18606) cellpeti válasza cellpeti (#18597) üzenetére


cellpeti
veterán

nem tiltottam le a DHCP szervert a mikrotikben

Tigris, tigris, csóvafény...

(#18607) Audience válasza amargo (#18603) üzenetére


Audience
aktív tag

Ha NAT van kifelé vagy a DNS szerver felé természetes, hogy a szerver IP címe látszik .

(#18608) amargo válasza adika4444 (#18605) üzenetére


amargo
addikt

Ahha, akkor így már érthető. Igen a router ip-je van ott megadva pont azért amit írtál is. Most, ha az adguard szerver kiesik, akkor a forward-ok vannak tiltva csak, így mindenki elér mindent.

Akkor marad ez így, fontosabb a megfelelő működés csak furcsa volt ez az információ vesztés.

Köszönöm az infót neked is Audience!

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#18609) SzM1103 válasza SzM1103 (#17047) üzenetére


SzM1103
csendes tag

Sziasztok!

Esetleg tudok segíteni másoknak..
DDNS problémám volt, amiről itt is próbáltam segítséget kérni. Nem vagyok profi hálózati szaki, de sok mindent kipróbáltam.
Sajnos csak most vettem a fáradtságot, regisztáltam a mikrotiknél, és felvettem egy ticketet.
Tök gyorsan válaszoltak, és több üzenet váltás után ezt kaptam:

"The device you have purchased is not obtained in a legitimate manner, it is therefore blocked from working with the cloud. I suggest you contact the seller for a refund or other compensation. If that is not possible, you can keep using the device without cloud functionality.
Just to clarify, this is the fault of the seller/reseller, not you.
Sorry for the inconvenience.
Best regards,"

Szóval megéri ticketet írni a Mikrotiknek.
Most meg megyek fakardozni az alz.... webáruházzal! :DD

(#18610) E.Kaufmann válasza SzM1103 (#18609) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Hümm. Én eddig vettem már kéz alól Mikrotyúkot, de egyikkel se volt ilyen gond. Akkor ilyen szempontból kerülöm a kis zöld genyát.
Nem bontott cuccot vettél véletlenül, Bár akkor is miért lenne letiltva... :F

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#18611) Pille99 válasza SzM1103 (#18609) üzenetére


Pille99
tag

Sok sikert a kis zöld genyához. Csodálkoznék, ha simán menne.

(#18612) ekkold válasza SzM1103 (#18609) üzenetére


ekkold
Topikgazda

A nem jogszerű beszerzés mi lehet? Lopott? Vagy hekkelt szoftver?
Konkrétan milyen eszközről volt szó, amin előjött ez a problem?

(#18613) Reggie0 válasza E.Kaufmann (#18610) üzenetére


Reggie0
félisten

Hogy lehet nem legalisan hozzajutni egy nagykerbol? Lopjak a gyarbol nagykereskedelmi mennyisegben?

(#18614) E.Kaufmann válasza Reggie0 (#18613) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Ne engem kérdezz :D Én csak használtat veszek, nem konténernyi mennyiségben kamionról leesettet ;]
Esetleg, ahogy a mobiloknál pedzegették, ezt is valamiért egy másik régióba szánták és nem oda került volna?

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#18615) Reggie0 válasza E.Kaufmann (#18614) üzenetére


Reggie0
félisten

Ahh, felrenyomtam a valaszt, SzM1103-nak akart menni a kerdes, bar nyilvan o sem tudja megmondani, ha nem kerdezett ra a mikrotiknel.

(#18616) Tamarel


Tamarel
senior tag

Wireguard sebesség-teszt:
- ac2: 260Mbps körül van a maximuma
- ax3: 600Mbps körüli első méréseket produkált

Ugyanazok a körülmények és a beállítás (vpn szolgáltató, digi 1000/300, speedtest).

(#18617) yodee_ válasza Tamarel (#18616) üzenetére


yodee_
őstag

Az szép! Honnan sikerült szerezni a ax3-at? Na meg mennyiért :D

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#18618) amargo válasza yodee_ (#18617) üzenetére


amargo
addikt

Ha külföld játszik, akkor: [link]
[link]
Én most csak rákerestem, mert már régóta gondolkozom rajta én is.

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#18619) Audience válasza Reggie0 (#18613) üzenetére


Audience
aktív tag

Szerintem szürkeimport. Nem ide szánták, vagy megsértették a viszonteladói szerződést és közbeékelődött a láncba valaki aki már illegálisnak számított. Szerintem sosem tudjuk meg...

(#18620) SzM1103 válasza E.Kaufmann (#18610) üzenetére


SzM1103
csendes tag

De igen felbontott terméket vettem, gondoltam egy kicsit spórolok.

(#18621) SzM1103 válasza ekkold (#18612) üzenetére


SzM1103
csendes tag

hAP ac2

(#18622) SzM1103 válasza Reggie0 (#18615) üzenetére


SzM1103
csendes tag

Valóban nem kérdeztem rá, mert eufórikus hangiulatba kerültem! :)) Tényleg nem vagyok IP guru, de tökre zavart hogy nem tudom megoldani, ezt a pofon egyszerű beállítást!
Nagy megkönnyebülés volt ez számomra! :K
Egyébként tényleg azért írtam, hogy ha valaki ilyen gondba ütközik, ne legyen olyan birka mint én, és írjon nagy bizalommal a mikrotiknek.

(#18623) Tamarel válasza yodee_ (#18617) üzenetére


Tamarel
senior tag

senetic.hu, 57 ezer
4 darab volt csak, amikor megláttam. Az oldal keresője sem listázta, direkt linkkel mentem.
https://www.senetic.hu/product/C53UIG+5HPAXD2HPAXD

Lengyelországból hozta a dpd, magyar a számla. 2 év gari.

(#18624) E.Kaufmann válasza SzM1103 (#18620) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Reméljük az előző visszaküldő ugyanazt a routert rakta vissza, nem pedig kicserélte a letíltottra, így mosva tisztára...

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#18625) cellpeti


cellpeti
veterán

Sziasztok!

Mikroitk hAP Lite 941-2nD-TC routerem van.
Megint csak a switch-es dologgal jövök. YT-n megtaláltam a videót, működik is, de nem oszt IP címet a switchre csatlakoztatott eszközöknak a modem/router(Arris 2482B). Illetve a switchre csatlakoztatott eszközök sem látják egymást (SmartTV - NAS). Tudtok nekem ebben segíteni?

Tigris, tigris, csóvafény...

(#18626) kress válasza SzM1103 (#18620) üzenetére


kress
aktív tag

írd meg alzának, a mikrotik válaszát is csatold, ha bontott volt ők utána tudnak menni annak aki visszaküldte, megnézik az s/n-t meg minden lófütty.
nekem alza garival még nem volt gondom, volt hogy halott mikit is cseréltek másfél év után kb.

(#18627) SzM1103 válasza kress (#18626) üzenetére


SzM1103
csendes tag

Így is tettem, még tegnap délután. Sokszor vásároltam az alzánál, és vszinüleg még fogok is mert eddig jó tapasztalataim voltak.
Rögtön elfogadták a reklamációt, és kérték hogy vigyem vissza.
Messengeren küldtem nekik üzeneten, hogy ezt nem tudom megcsinálni, mivel bridge módban van a modem, kell vennem egy másik eszközt, és bemásoltam a mikrotik support üzenetét. Kértem tölük egy levásárolható kupont. Az összeget rájuk bíztam.
Válasz első mondata: Sajnáljuk de csak ha visszaviszem bla bla bla...
Második mondat: Elnézést most látom a mikrotik levelét, azonnal továbbítom a reklamációs osztályunk felé a bejelentést, és 24 órán belül válaszolnak. :)

(#18628) iceQ! válasza amargo (#18618) üzenetére


iceQ!
addikt

Én már 2 hónapja várom, hogy megjöjjön. Dec 24-re ígérték, de még nem jött meg. Amint meglesz szerintem a hap ac2 nyugdíjba vonul vagy átkerül máshova :D

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#18629) amargo válasza iceQ! (#18628) üzenetére


amargo
addikt

ax3 lett? Valamelyik külföldi oldalról? :)

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#18630) iceQ! válasza amargo (#18629) üzenetére


iceQ!
addikt

Hazai distributor lenne...Ja AX3 lesz valamikor :D

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#18631) Tamarel válasza Tamarel (#18616) üzenetére


Tamarel
senior tag

Ez a mérés kábelen történt és úgy tűnik alacsony szerverterhelés mellett. Wifin 350 körül mértem elsőre, de pl nem is bogarásztam ki melyik speedtest szerver a gyors.

Egyedüli fennakadás a wifi wave2-vel van, az egyik “okos” eszköz nem látja, teljesen lebutítva sem (2.4Ghz, n, wpa2).

[ Szerkesztve ]

(#18632) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Én mondjuk Wifi miatt nem várnék új Mikire, otthon is a kis capAC letiltott Wifivel a router (van két eth portja) és egy AX képes ASUS szórja a netet a lakásban (openWRT alapon).
Gyors (a kábelnetemhez doszt elég), kicsi, stabil és olcsó, mert 15-ért vettem kéz alól ( és működik a Cloud ;] )

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#18633) Reggie0 válasza E.Kaufmann (#18632) üzenetére


Reggie0
félisten

Meg az ax szabvany sem hoz akkora gyorsulast, az ac-hez kepest a mikrotik eseten. A sebesseg nagyresze a wifiwave2-nek koszonheto. Sajnos wifi-ben tenyleg nem nagy szamok.

En mar majdnem egy eve a tp-link eap 680hd megjelenesere varok...

[ Szerkesztve ]

(#18634) insular


insular
újonc

Sziasztok!

Sokadik alkalom, hogy a Winbox bezárás után a teljes "Managed" listám eltűnik. :W

Mitől van ez? Más is járt már így?

(#18635) E.Kaufmann válasza Reggie0 (#18633) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Na ja, nekem is a kliens rész támogatná a 6GHz-et, kevesebb mint 10-e ből megvolt egy intel ax210, de router/AP nincs 100ezer alatt hozzá :W

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#18636) Reggie0 válasza E.Kaufmann (#18635) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat, nem a wifi resz a draga, hanem ala a gep. Egy NUC vagy hasonlo kis gep sincs meg 50 alatt+wifi kartya+ssd es mar ott vagy a 100 korul.

[ Szerkesztve ]

(#18637) Tamarel válasza Tamarel (#18631) üzenetére


Tamarel
senior tag

Igen, érdekes a wifi rész. Alap, gyorsan felcsapott beállítással 500 fölé nem megy a sebessége (laptop, ax kártya).
Laptop - router - wireguard: kábelen 500+, wifin 360.

(#18638) amargo


amargo
addikt

Olvasgatom itt, hogy mikrotik esetén a wifi még az ax esetén sem lesz jobb.

Kérdezem van most kb 30 wifi-s eszközöm (+15 kábeles) amit kezelek. Hozzá két AP van CaPsMan-al.

Ezt szépen kezeli is, az AX-tól azt várnám, hogy nem lesz olyan terhelt majd a wifi, kezdetben csak a fő router-en.

De ezek alapján nem is érdemes továbbra sem ebben gondolkodni, azt láttam, hogy csak 2x2-es antennák vannak benne, szemben más gyártóknál 4x4-es van..
Tehát nem lesz "érezhető" különbség, ha berakom az AX-et? Inkább a zaj érzékenység miatt váltanék nem a sebesség.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#18639) Apollyon válasza amargo (#18638) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Inkább a zaj érzékenység miatt váltanék nem a sebesség.

Ez esetben magára a wifire vennék inkább egy olyan routert, ami tudja a 6 Ghz-et...

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#18640) Reggie0 válasza amargo (#18638) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem zajos kornyezetben jobb lesz mint az ax, de csak ha ax-esek az eszkozok is.

(#18641) ekkold


ekkold
Topikgazda

Egy kis érdekesség: Felraktam egy tenyérnyi, kis celeronos PC-re a RouterOs-t (két LAN port van rajta), és megnéztem mekkora sebességre képes ha NAT-ol és közben wireguad-al csatlakozok rá.

Sima NAT-olás amúgy meg se kottyan neki, gigabites sebességhez kb 20% prociterhelés tartozik. Fasttrack ki/be kapcsolása kb. semmit sem változtatott ezen. Szerintem volna realitása ennél egy kicsit erősebb PC-re RouterOs-t tenni.

[ Szerkesztve ]

(#18642) Beniii06 válasza ekkold (#18641) üzenetére


Beniii06
őstag

"gigabites sebességhez kb 20% prociterhelés tartozik."

Akkor kb. teljesítményben 4011 szintjén van.

"Got any other secret weapons?"

(#18643) adika4444 válasza ekkold (#18641) üzenetére


adika4444
addikt

Az odroid-h3 vonal elég érdekesnek tűnik ilyen feladatra, mondjuk Realtek kártyás, de van rajta két 2,5 Gbps LAN, egy jó switch-csel (régi hAP ac^2, ac^3) a több eszköz és Wi-Fi is megvan. Kérdés, a licenc még mennyi rá pluszban, pl. egy 4-es.

üdv, adika4444

(#18644) yodee_ válasza adika4444 (#18643) üzenetére


yodee_
őstag

Én is szemeztem level 4 licensszel, 17$. Aztán letettem róla mivel "csak" gigabites a kontron lap. Azt meg az ac2 is tudja.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#18645) Shkiz0 válasza adika4444 (#18643) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Felejtős ha csak nem CHR megy rajta. Itt van nekem is árulom mióta, mert tök jól hangzott, hogy van a lapon 2db 2.5G port, plusz kiegészítő M.2 kártyával még 4db aztán a mikrotik még mai napig baszik támogatni az RTL8125B chipsetet x86 alapon.
Nekem ugyan a H2+ van, de a H3-on is ugyan ezen chipset van.

[ Szerkesztve ]

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#18646) Tamarel válasza amargo (#18638) üzenetére


Tamarel
senior tag

Wave2-n a beállítás minimális, a firmware és a meghajtó intézi a nagyját. Szerintem jobb lesz idővel, lehet nem idén…

(#18647) grabber válasza amargo (#18638) üzenetére


grabber
addikt

Wifiben nem profi a mikrotik. Lehet emiatt nem váltanék vagy ha igen másik gyártóra.
Várj még vele. Még csak most jött ki a Mikrotik vele,buta eszközökkel és nem teljes szoftveres támogatással. Nem érdemes beleugrani még.

(#18648) amargo válasza grabber (#18647) üzenetére


amargo
addikt

Amit nem írtam, a hálózat a sok kis eszköztől terhelt esp32, esp8266 stb, meg persze telefonok, tablet, notik stb..
Családiházas környezetben van, tehát csak én keltem a zajt. 2x2 csatornán szór a wifi 1-6 és az 5ghz is külön -külön. Viszont van ZigBee (11 channel) és BT-s eszközök is, amik zavarhatják.

Köszönöm mindenki válaszát! 😊

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#18649) Audience válasza amargo (#18648) üzenetére


Audience
aktív tag

az ESP-knek mindegy, 2,4GHz-en mennek egy stream 72Mbps, rengeteg elfér egy AP-n, ami engem zavar az, hogy CAPSMAN alatt rajta ragadnak egy-egy AP-n és nem váltanak, de azzal is lehet élni.

Igazából bár lehetne jobb, de nekem rendben van a WiFi a Mikrotik-nél. 500Mbps kijön belőle, az nekem mindenre elég. Könnyű szerparálni a cuccokat, rendben van a lefedettsége is. Persze van sok csilli-villi extra ami jó lenne, de a band steering -en kívül nincs gondom. Nem éri meg mindent cserélni, pláne most amikor a cuccok még erősen kísérleeti jellegűeknek tűnnek AX tekintetében.

(#18650) ekkold válasza Beniii06 (#18642) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Igen, de pl wireguard tekintetében az RB5009-re is sokat ráver, és ezen csak egy Celeron J1900 proci van. Az egész pc 5W körül fogyaszt üresjárásban, és terhelve sem éri el a 10W-ot, és ebben benne van az SSD fogyasztása, és még a táp hatásfoka is (konnektorból felvett teljesítményt mértem). SMB-vel megosztva a háttértárat simán megy gigabittel az is. Ezen felül memória és háttértár tekintetében is veri a legtöbb routerboardot. Szóval minimum elgondolkoztató.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.