Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19501) m0ski válasza Formaster (#19500) üzenetére


m0ski
aktív tag

Ha jól értelmezem amit szeretnél, akkor Hairpin NAT ami neked kelleni fog.

(#19502) lionhearted válasza yodee_ (#19494) üzenetére


lionhearted
őstag

Ezek nem rossz értékek, gond van a sebességgel? A jelerősség miatt nem kell aggódni, ha a minősége jó... távol vagy a toronytól, és magas frekin ad.

Tegnap még működött...

(#19503) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok!

Tudnátok ajánlani olyan konkrét USB-s LTE modemet, ami könnyen és jól müködik a hAPac2-vel és magyar vodás sim-et kezel?

Köszi előre is!

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#19504) yodee_ válasza lionhearted (#19502) üzenetére


yodee_
őstag

A sebesség ideális esetben 100-120 mbps. Gondolom nem térerő miatt hanem terheltség miatt nincs meg ha nincs meg. B3 és B20 bázis van, nem túl közel de nem is vészesen messze. A képen láthatóak a Yettel tornyok a piros jel pedig lennék én. A jelerősségi adatokat pedig már mutattam.

Szerk.: a képet nem engedi feltenni így cellmappert tudok mutatni:

[link]

A térkép alján, középen van egy kék kis sátor és egy zöld napernyős strand. Ott a router

[ Szerkesztve ]

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19505) DBob válasza yodee_ (#19504) üzenetére


DBob
őstag

"A sebesség ideális esetben 100-120 mbps."

Ez ideális, több mint amit bármikor láttam bármikor az elmúlt 5 évben T LTE-n.

(#19506) yodee_ válasza DBob (#19505) üzenetére


yodee_
őstag

Sajna az ideális eset nem állandó. Az 5 térerő ledből 2-3 aktív. Kíváncsi vagyok mi lenne ha az összes aktív lenne és maxon lenne a térerő.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19507) Formaster válasza m0ski (#19501) üzenetére


Formaster
addikt

Igen, nekem is ez volt az első gyanúm, de bonyolítja a dolgot, hogy dinamikus IP mögött van és DDNS-el érhető el. Csináltam most egy Hairpin masquerade-t, illetve egy Mikrotik cloud ddns-t. Ez most az első a NAT szabályoknál:
action=masquerade chain=srcnat dst-address=192.168.100.0/24 src-address=192.168.100.0/24

A could ddns-t felvittem Firewall>Address listre és akkor a natolt portokhoz az In.Interface>WAN helyett a dst.Address list> WAN-DDNS lesz megadva. Ezt a YT tutorialt használtam.

(#19508) lionhearted válasza yodee_ (#19506) üzenetére


lionhearted
őstag

Kb ugyanez, csak több led égne. ;] Ha használat alatt a CQI érték 15, akkor a max kódolást használod, érdemben nincs tovább.

Tegnap még működött...

(#19509) Formaster válasza Formaster (#19507) üzenetére


Formaster
addikt

Szuper, köszönöm az eligazítást, működik a Hairpin a mikrotik DDNS-el. :R

(#19510) Formaster


Formaster
addikt

Még egy kérdés, ez így helyes a pppoe interfész scheduled újraindításához?

/interface disable pppoe-out1
/delay 1s
/interface enable pppoe-out1

(#19511) Zwodkassy válasza Formaster (#19510) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Alapvetően jó, de azt 1 sec szerintem kicsit rövid.
De majd írják a többiek, ha nem így van.

(#19512) Krisztianby


Krisztianby
tag

Mire megjött külföldről (ma) addigra magyar forgalmazók is elkezdték árulni normális áron :D MikroTik L41G-2axD. Lehet túlzok de eszméletlen milyen erős a wifi-je mint sebességgel mint jel erősséggel. Közvetlen közelről megvan a 300mbps-s. És ha lejövök az emeletről és jóval arrébb megyek a wifi pontol sztem ez bőven van 20-30m +3 fal megvan a jel és 10-15mbps.

[ Szerkesztve ]

~ Nincs annál lustább ember a világon ki egy csomagot nem képes feladni a mai világban.

(#19513) kammler válasza Krisztianby (#19512) üzenetére


kammler
senior tag

Nehezen tudok viszonyítani WIFI jelerősséghez. Vettem egy ac3-at. Nem vártam kicsattanó eredményt, nem jobb mint a 6 éves TPLINK, vagy nem tudom hány éves, de ugyan az a WIFI generáció. Tégla ház, lent a földszinten a 2.4 ghz az már a végén van a jónak, persze böngészni simán lehet. Az 5 giga az nyilván épp csak látszik. Nekem úgy tűnik, hogy oké WPA3 a wifivave2-ben van, amúgy egy félig kész valami. Illetve a régi formája kinézete beállítása aki internetet tud csinálni egy mikrotikra annak egyértelmű. A wifivave2-ben simán be tudok állítani AX-es wifit egy AC-s rádióra. Illetve üvölt utána az interfésznél, hogy not supported, de eleve mindent ki lehet választani konfigolásnál. És megjelent mindez a 7-es (?) routeros-ben. Mindjárt jön a 7.9. Nem nagyon haladnak vele. Értem én, hogy érteni kell hozz, de ami működik, az miért kell eltolni, már csak kinézetre is totálisan átalakítani grafikusan? Arról nem beszélve, hogy a régi wifi szoftverrel öt perc alatt csináltam wifit. A wifivave2-vel egy órát szórakoztam. Mert itt még olyan dolgokat is ki kellett pipálni, amit eleve ki kellett volna neki magától , és a régi wifi szoftvernél, megnéztem, meg is csinálta maga. És nem opcionális valami volt, anélkül látszólag csatlakozott, már dobta is el. Szép munka. A megoldás az lesz, hogy valahova a ház közepe felé kell rakjam a routert, legalábbis ki a szobából, akkor talán tűrhető lesz.

[ Szerkesztve ]

(#19514) yodee_ válasza lionhearted (#19508) üzenetére


yodee_
őstag

Akkor megvárom míg lesz hálózat modernizáció és mit hoz majd 3 torony esetén

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19515) m0ski válasza Formaster (#19509) üzenetére


m0ski
aktív tag

Szia,

nálam is DIGI van dinamikus IP-vel, és address list nélkül így működik, egy példa:
add action=masquerade chain=srcnat comment="Hairpin NAT" dst-address=!192.168.0.1 src-address=192.168.0.0/24
add action=dst-nat chain=dstnat dst-address=!192.168.0.0/24 dst-address-type=local dst-port=23 protocol=\
    tcp to-addresses=192.168.0.2 to-ports=21

(#19516) kammler válasza yodee_ (#19514) üzenetére


kammler
senior tag

Nálunk pár hónapja egy naping nem ment a yettel net. De az oldalukra se volt kiírva karbantartás. Utána 4+-os hálózat lett, még IPV6-ot is adott. Igaz most az eltűnt. Lényegesen gyorsult is.

(#19517) _kovi_


_kovi_
aktív tag

Sziasztok!
hAPac2 routerem van, 2 hónapos. Segítséget szeretnék kérni, borzasztóak a ping idejeim a DNS tekintetében(is). Kábelen csatlakozok asztali géppel, így készítettem ezt a képet is.
Szinte nem tudok dolgozni itthonról s nem tudom mit rontottam el a konfigban.
Tudnátok segíteni merre induljak el? Köszönöm!

(#19518) vkp válasza _kovi_ (#19517) üzenetére


vkp
aktív tag

Első körben meg kellene nézni, hogy jó-e a gép és az rb közti kapcsolat, ping, kábelcsere, stb. Utána jöhet a szolgáltatói oldal, végberendezés és rb közti kapcsolat, utána meg a többi.

(#19519) _kovi_ válasza vkp (#19518) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Kábelen és wifin is ez van sajnos. A szolgáltató mindent elvégzett, éppen ma cseréltek modemet ismét. Néha újra is indul a modem magától, ami ugye bridge módban van, azt feltételezi a szolgáltató, hogy a router okozza. Aroutert 2 hónapja cseréltem ki, előtte is ugyanilyen hAPac2 volt. :F :F

[ Szerkesztve ]

(#19520) vkp válasza _kovi_ (#19519) üzenetére


vkp
aktív tag

Akkor rb kihúz, asztali gép rádug a modemre és tesztelj több kábellel is. Ha rendben van, akkor keresd az rb-n a hibát, ha nincs, akkor addig rugdosd a szolgáltatót, amíg nem működik rendesen.

(#19521) _kovi_ válasza vkp (#19520) üzenetére


_kovi_
aktív tag

"a rendben van, akkor keresd az rb-n a hibát,"
Igen, ebben kértem volna segítséget, mert a routerben nem látok már mit amit piszkálni kellene. Csak nem tudom, hogy a tűzfal beállításainál lehet valami ami ezt okozza, vagy máshol esetleg..

(#19522) zsolt008 válasza _kovi_ (#19519) üzenetére


zsolt008
tag

jól értem, a hAPci nélkül jó a ping?
és az előzővel is jó volt, csak most routert cseréltél valamiért, és ezen mást konfigoltál, amitől valamiért rossz lehet?

(#19523) vkp válasza _kovi_ (#19521) üzenetére


vkp
aktív tag

Ha pppoe-n csatlakozol, akkor nézd meg az mtu-t.
Ha nem segít, akkor csinálj egy full resetet és csak azt állítsd be első körben, amit feltétlen muszáj, minden tűzfal szabály nélkül.

(#19524) _kovi_ válasza zsolt008 (#19522) üzenetére


_kovi_
aktív tag

hAP-ci nélkül nem tudom megnézni mert átraktam bridge módba miután a technikus kicserélte. Nem-nem, pont ezen hiba miatt vettem egy uj hAP-cit hátha a régi volt a baj. Hát nem. :(

(#19525) _kovi_ válasza vkp (#19523) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Dinamikus ip (UPC-Voda).
Rendben, köszi.

(#19526) zsolt008 válasza _kovi_ (#19524) üzenetére


zsolt008
tag

nem ismerem a voda-t, de attól, hogy a modem bridge módban van, a pc-d megkapja az ip-t, ha beledugod a modemből jövő rj45-t.

(#19527) g0dl válasza _kovi_ (#19525) üzenetére


g0dl
addikt

tracert 8.8.8.8 (ha windows 10) , vagy traceroute 8.8.8.8 (ha linux) mit mond?

(#19528) _kovi_ válasza g0dl (#19527) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Egyébként ha korlátozva van a qbittorrent feltöltés 200 kbit-re, az okozhat ennyire borzasztó válaszidőket?

(#19529) grabber


grabber
addikt

Torerentet kapcsold ki addig amíg tesztelsz,mert bezavarhat. Feltöltést is korlátoztad? Tesztelni nem jó ha megy a torrent kitudja hány kapcsolattal...

Dugd rá direktbe a PC-t a modemre éa a windowson csinálj új pppoe kapcsolatot. Így onnan tesztelve tudod hogy a Mikrotiknek van-e köze hozzá vagy nincs.

Nézd meg a logban van-e valami. Hátha panaszkodik valamire.

(#19530) _kovi_ válasza grabber (#19529) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Torrentet kikapcsolva valamelyest csökken a válaszidő(70-90).
De ez nem dsl, dinamikus ip-t kapok Vodától. A feltöltés van korlátozva 200-ra.

[ Szerkesztve ]

(#19531) grabber válasza _kovi_ (#19530) üzenetére


grabber
addikt

Optika vagy Coax? Ha coax be kéne lépni a modembe és jelszinteket meg kéne nézned.

(#19532) lionhearted válasza _kovi_ (#19530) üzenetére


lionhearted
őstag

Lehet neked nem releváns, QoS flaget nem szabad a vodán a csomagokra tenni, belső hálón le kell kezelni.

Tegnap még működött...

(#19533) _kovi_ válasza grabber (#19531) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Coax. A jelszinteket megnézte a technikus. Cserélt is köztes "tompítót".

(#19534) _kovi_ válasza lionhearted (#19532) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Bocsi, :B ezt egy kicsit bővebben el tudnád mondani? :)

(#19535) lionhearted válasza _kovi_ (#19534) üzenetére


lionhearted
őstag

Ha nem tudsz róla, akkor esélyesen nincs ezzel gond. :)

Sok-sok évvel ezelőtt úgy akartam az egyik kompetitív játék csomagjait előrehozni a gépemen, hogy a DSCP értékeit átírtam. Ez alap esetben nem ördögtől való, letöltés/stream/p2p forgalom mellett is lehet stabilizálni a pinget... ámde visszafelé sült el a dolog, játék közben én vágtam gallyra a netet, nem kezelte túl jól a helyzetet a csodás UPC doboz. Amint kikapcsoltam minden stabil lett.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#19536) _kovi_ válasza lionhearted (#19535) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Oks :B
Régebben,(5-6éve) nem emlékszem, hogy ilyen gondjaim lettek volna , hogy a hálózati karakterisztika szempontjából elhanyagolható feltöltési limittel ne tudtam volna még böngészni sem rendesen. S ilyen mikrolagok sem voltak.
Nem vagyok hálózati mérnök, mélyrehatóbb vizsgálatokkal már gondjaim vannak.

(#19537) grabber válasza _kovi_ (#19533) üzenetére


grabber
addikt

Direktbe rákötve a PC-t a modemre próbáltad már? Bridge módban is lehet. Akkor kéne pinget csinálni,különben nehéz tovább haladni.

(#19538) IamGabor


IamGabor
tag

Sziasztok!

Bizonyos Mikrotik routerek hány gépes hálózathoz "ajánlottak"? Főként gondolok itt pl, a hAP AC2 -re (nem lite)
Esetleg más 50.000 alatti Mikrotik.

Mindegyik kliensen sima webböngészőn keresztüli munka folyik. Szerver nincs a hálózatokban.

Köszönöm!

"Józanul vadászni pont olyan szar, mint horgászni....... józanul."

(#19539) E.Kaufmann válasza IamGabor (#19538) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Milyen és hány internetkapcsolathoz. Kell-e valami spéci mutatvány (QoS,VPN,LTE backup,stb...), lesz-e hozzá switch (ha nincs, akkor a kliens szám=portok száma-WAN kapcsolatok száma ;] )?
Igazából, ratyibb hw-jú RouterBoardokra (2011 köhömm) és építettek már komplett irodaépületeket és hoteleket (két éve figyeltem fel egyre vidéken :D), de gigabites nethez már ez is kicsit necces.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19540) IamGabor válasza E.Kaufmann (#19539) üzenetére


IamGabor
tag

Spéci egyelőre nem lenne, 1 switch lesz az egyik lábán

1 db Telekom gigabit vonal van (1000/25) jelenleg, de lehet lesz egy backup mobilnet a későbbiekben.

Igen, a 2011-et kerülném, a 3011 már húzósabb árban.

"Józanul vadászni pont olyan szar, mint horgászni....... józanul."

(#19541) grabber válasza IamGabor (#19540) üzenetére


grabber
addikt

HAP ax3
HAP ax2
HAP ac2

Ez a sorrend kb. Ac2 nekem otthonra elég. Pár userig céghez is jó lehet. Mondom ezt úgy hogy nagyon nem erre van kitalálva ez a router. Max 3 userig használnám cégnél.
58k az AX3 én tuti azt venném.
Ha nem fér bele AX2 45k körül.

[ Szerkesztve ]

(#19542) _kovi_ válasza grabber (#19537) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Szia, megpróbáltam.
Sokkal jobb, nagyon gyors lett a böngészés, és 10-20 közötti ms-ok vannak pingnél..
Szóval akkor a mikrotik a ludas... De vajon hol ... :F

(#19543) zsolt008 válasza _kovi_ (#19542) üzenetére


zsolt008
tag

- rakd be ide a konfigot, vagy a (mikrotik fórumára).
- próbáld ki másik kábellel, olyannal ami tuti jó
- nézd meg az interface-en a statisztikát, forgalmat, mennyi az error
- tedd át másik portra a want (bár, ha az előzővel is rossz volt, akkor biztos nem a hAP port a hibás)

(#19544) Formaster válasza m0ski (#19515) üzenetére


Formaster
addikt

Ha jól értem itt viszont csak a 192.168.0.2-re definiáltad a hairpint. Igazából nem szeretnék a hálózaton minden eszközt külön definiálni, amit el szeretnék értni kintről, ezért gondoltam, hogy a MK ddns-el oldom meg. Bár lehet, hogy lenne szebb megoldás is rá.

(#19545) Formaster válasza Formaster (#19510) üzenetére


Formaster
addikt

Felraktam 3s-re, de ha valakinek van tapasztalata, akkor megköszönöm!

(#19546) IamGabor válasza grabber (#19541) üzenetére


IamGabor
tag

Köszönöm a válaszokat! AX2 - AX3 fele fordulok akkor.

"Józanul vadászni pont olyan szar, mint horgászni....... józanul."

(#19547) adika4444


adika4444
addikt

Hali!

Adott egy hAP ac2, utána két 60 GHz Mikrotik eszköz (adó és vevő oldalon). PPPoE-s DIGI net van az ac2 mögött.

A probléma az lenne, hogy a túloldalt lévő MikroTik-nek kéne ipip tunnel-hez csatlakoznia. A PPPoE-t a hAP ac2-n szeretném felépíteni, hogy a 60G esetleges szakadása miatt ne ragadjon be a session. Így tehát a NAT-olást nem tudom elkerülni a hAP ac2-n.

Hogyan tudnék az általa NAT-olt hálón az ipip tunnel-hez csatlakozni a 60G túloldalán lévő MikroTik-kel? A DIGI net fixIP-t ad.

Köszi!

üdv, adika4444

(#19548) _kovi_ válasza zsolt008 (#19543) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Kábel rendben van.

NAT:

[ Szerkesztve ]

(#19549) grabber válasza adika4444 (#19547) üzenetére


grabber
addikt

Az nem járható,hogy AC2 végződik a tunnel és a watchdog figyeli a 60ghz-et és ha elmegy a kapcsolat lelövi a tunnelt majd ha visszajön akkor újra engedélyezed a tunnelt?

(#19550) adika4444 válasza grabber (#19549) üzenetére


adika4444
addikt

A teljesítmény miatt jobb lenne, ha az ac2-nek csak a PPPoE internetkapcsolatot kéne kezelnie. Az ipip-t meg a mögöttes eszköz a 60G túlvégén.

üdv, adika4444

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.