Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19651) yodee_ válasza kammler (#19650) üzenetére


yodee_
őstag

Én azt tudom, hogy annak idején mikor beköltöztünk a lakásba (2015) szépen összeállítottam a hálózatot Huawei HGW-vel passtrough módban és saját routerrel. Ment egy ideig szépen majd az egyik reggel nincs internet. TV viszont igen ( régi típusú IPTV). Felhívtam őket hogy mi lehet a baj mert Én nem változtattam semmin. Majd 20 perc találgatás után kibökte az ügyintéző hogy hát látja hogy van egy aktív bejelentkezés és online vagyok. Mondom szuper de nem. Ekkor szándékosan rontottam a HGV-n a név/jelszó párost és láss csodát újra lett internet. Azóta is így van. Viszont mióta megjelentek az androidos boxok (tavaly nyár talán) azóta megint engedélyezve van mivel a HGV-n kell aktív internet nekik.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19652) kammler válasza yodee_ (#19651) üzenetére


kammler
senior tag

Ez jól hangzik, néha jól jöhet.

(#19653) Shkiz0 válasza Beniii06 (#19647) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Amiatt érdekel, mert jelenleg még a régi Sagemcom van amin gigás port van, viszont az új 5670-el van tapasztalatom, és teljesen jól működik wifi szinten aztán arra gondoltam, hogy akkor kicseréltetném az 5655-öt az 5670-re és a wifit azon használnám, ha már Wifi6-os, és akkor száműzném a jelenlegi hAP AC3-at, viszont a fő router továbbra is az RB450Gx4 lenne, emiatt kérdem, hogy működhetne e a wifi a telekomos készülékről, (illetve jelenleg is ide van bedugva vezetékkel az IPTV STB) és minden más pedig a RB450-en keresztül menne ahogy most is.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#19654) yodee_ válasza Shkiz0 (#19653) üzenetére


yodee_
őstag

Működhet, a kérdés itt az hogy milyen IP-t kapsz.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19655) yodee_


yodee_
őstag

Lenne nekem is egy kérdésem. A backup szkriptemben a létrehozandó fájl neve változókból áll össze. A végleges fájl a $backupfile. Ezt szépen feltölti FTP-re, elküldi emailben is. Viszont a felhőbe valamiért nem akarja feltölteni. Arra hivatkozik hogy nem tudja elérni a fájlt. Miért lehet? Így próbálnám:
[yodee@MikroTik_hAP_ac^2_Yodee] > /system backup cloud upload-file 
action=upload src-file=$backupfile
failure: couldn't read file

[ Szerkesztve ]

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19656) Beniii06 válasza Shkiz0 (#19653) üzenetére


Beniii06
őstag

Én most nem cseréltetném az 5655-öt, 5670-re, mert a szolgáltatós topikban sokan panaszkodnak random szakadásokra, újra indulásokra, aminek szoftveres oka lehet, csak nem javítják. Ezért mindenki Technicolor ONT-ot akar, de szerelőknél ritkán van. Ha neked ennyit megér a wifi, próbát tehetsz vele, de csere vissza nem hinném, hogy lenne probléma esetén.

Az már csak eszétikai dolog, hogy az 5655, fekvő házban van és jól rögzíthető, akár falra és polcra is, addig az újabbak álló házban vannak és csak az egyiknek a talpán van rögzítési lehetőség, ha jól emlékszem.

"Got any other secret weapons?"

(#19657) yodee_ válasza yodee_ (#19655) üzenetére


yodee_
őstag

Közben nagy nehezen megtaláltam magam is a problémát. A $backupfile csak a fájl nevét adja meg. Így kellett megadni és már szépen csinálja is:

/system/backup/cloud/upload-file action=upload replace=[/system/backup/cloud/find 0] src-file=("$backupfile.backup")

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19658) mukkele válasza lionhearted (#19632) üzenetére


mukkele
kezdő

Nem tudom, hogy mennyiben számít a security fülön a group key update. Eddig 30 percen volt, most egy órán van. Most több mint 8 órája megy minden reauthenticating nélkül, meg group key expired nélkül. Gyanítom, hogy véletlen. Hát nem mindegy, hogy 30 perc vagy egy óra? Ha 30 perc alatt nem tudja updatelni a group key-t, akkor egy óra alatt miért?

(#19659) lionhearted válasza mukkele (#19658) üzenetére


lionhearted
őstag

Ezt több alma logós eszköz is csinálja, szóval számít.

Tegnap még működött...

(#19660) csgy66 válasza bupemko (#19620) üzenetére


csgy66
tag

Végül nem sikerült kipróbálni, mert ha a mobilon hotspotot kapcsolok, az "kikapcsolja" a wifit-jét. Viszont a folyamatban van egy pont, amikor rá kell "mutatnom" a szoftverben a klíma hotspot-jára. És csak egy mobilnettel rendelkező előfizetés van itthon.

(#19661) bupemko válasza csgy66 (#19660) üzenetére


bupemko
senior tag

Arra gondoltam, hogy a mobil hotspot lenne a wifi, amire a klíma és az appot futtató telefon is csatlakozik.

(#19662) Zwodkassy válasza Tamarel (#19623) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Veszek meg, én nem találom :-(
Segítenél egy linkkel?

(#19663) Lenry válasza Zwodkassy (#19662) üzenetére


Lenry
félisten

ebayen én se látok, de Aliexpressen akad
pl itt meg itt

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19664) Zwodkassy válasza Lenry (#19663) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Az EM12-G és az EG12-EA ugyanaz akarna lenni?

És mintha méretre, fogalaltra, kialakításra sem olyan lenne mint a R11e-LTE sorozat.

[ Szerkesztve ]

(#19665) Reggie0 válasza Zwodkassy (#19664) üzenetére


Reggie0
félisten

Az EG az nem M.2-es modul, es mas a tapfesz igenye is. Itt ossze tudod hasonlitani: [link]

De a savokban is mast tamogat. A sebessege ugyanaz.

[ Szerkesztve ]

(#19666) grabber


grabber
addikt

(#19667) Beniii06 válasza grabber (#19666) üzenetére


Beniii06
őstag

RAM mennyiségéről van hír?

Az jó, hogy van rajta USB és kihangsúlyozzák a konténerek futtatását, de gyanús, hogy túl sok MB nem lesz benne, a pi-hole kevés erőforrást eszik, más példát nem mertek leírni.

"Got any other secret weapons?"

(#19668) Beniii06 válasza Beniii06 (#19667) üzenetére


Beniii06
őstag

Lejárt a szerkesztési idő, közben megtaláltam:

"Got any other secret weapons?"

(#19669) grabber válasza Beniii06 (#19668) üzenetére


grabber
addikt

Lesz belőle 2.4 wifis is.
Hasonló árban lesz mint a 2011 nem rossz. Bár az ax2 szerintem jobb,ha elég a kevesebb port. Ez is ipari felhasználásra lesz megint jó és talán a chip sem haldoklik gyorsan.

(#19670) ekkold válasza Beniii06 (#19668) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Első ránézésre olyan volt, mint egy piros RB5009...

(#19671) dombila


dombila
senior tag

A wifis változat

A részletek: Spoiler: L009UiGS-2HaxD-IN : r/mikrotik (reddit.com)

[ Szerkesztve ]

(#19672) Shkiz0 válasza dombila (#19671) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

És hány év kell még elteljen, mire eljutnak odáig, hogy hogy legyen rajta egy 2.5G RJ45 és legalább 1 SFP+ az összes új eszközön? :(

[ Szerkesztve ]

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#19673) Reggie0 válasza Shkiz0 (#19672) üzenetére


Reggie0
félisten

Soha :) Szegmentaljak a piacot, miert is adnanak kb. rb5009-et olcsobban?

(#19674) Shkiz0 válasza Reggie0 (#19673) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Nyilván ezt a részét értem, mindenkinek elsődleges a porfit, de fejlődés szempontjából jó lenne valami előrelépés, mert ma már szinte minden normálisabb alaplap és noti tud 2.5G-t szóval jó lenne ha ezt lekövetnék a gyártók is a hálózati szegmensben, és halandóknak is elérhető áron.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#19675) Reggie0 válasza Shkiz0 (#19674) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat, wifi6E sincs naluk, nem hinnem, hogy mikrotik fogja elorefele huzni ezt az iparagat :)

Arrol nem is beszelve, hogy pl. ccr2004-rol most szedik le az usb csatit, mert mogotte valami alkatreszbol hianyuk van...

[ Szerkesztve ]

(#19676) Zwodkassy válasza Reggie0 (#19665) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Köszi szépen az infót!

(#19677) Victorio


Victorio
aktív tag

Ez nem egy nagy előrelépés. :((
Illene már 2,5 Gb-es portokat tenni mindenhova és végre elfelejteni a Gb-et. Ebben az évben már nem nagyon jött ki olyan alaplap amin ne az lenne. A NAS-okba is kezd beszivárogni.
(Az már csak hab a tortán, hogy a jelenlegi felgyorsult digitális környezetben már régóta inkább a 10Gb-es portoknak kellene defaultnak lenni mindenhol.)
A minden port PoE képességét is kifelejtették. Pedig a wifimentest valószínű sok esetben AP-okkal fogják használni, vagy a kamerákhoz is nagyon jól jönne - ne kelljen már külön PoE switch vagy feladó.
A wifisbe meg jöhetne a 6 GHz-es rádió - ez se nagy kívánság így, hogy a wifi7 is itt kopogtat.

Az ára lesz még érdekes.
A wifis RB2011 45eFt környékén megy. Ennél jobb rádióban. Ha hasonló árban jön akkor megéri. Ha sokkal több lesz akkor csak az n@ax rádió váltás miatt nem fogják lecserélni.

Viszont a hAP AX³ 60 eFt. Ennél jobb port számban, meg robosztusabb, valószínűleg nem lesz olcsóbb nála. Ha igen akkor a hAP-ot senki nem fogja venni ezentúl.

A sima RB5009 100eFt. Ebben nincs wifi, de van 10 Gb SFP+ meg rezes 2.5 Gb port. Nem valószínű, hogy ennél többe fog kerülni csak a wifi miatt. A wifimentes meg alatta van mindenben.

Szerintem 90eFt környékén lesz. Akinek polcratevős wifis router kell annak a hAP AX³ jobban meg fogja érni. Akinek kis irodába vagy otthoni power userként annak az 5009 valami plafonos AP-val a rugalmas kialakítás miatt jobb választás.

Ha a portjai 2.5 Gb-esek lennének akkor egyértelműen jobb vétel lenne mint a 5009. Főleg wifivel együtt - úgy best buy lenne a piacon. De úgy látszik ettől úgy fél a Mikrotik mint az ördög a szenteltvíztől.

Hiába nem szereted, - mondta a Macska - itt mindenki bolond. Én is bolond vagyok. Te is bolond vagy. Honnan gondolja, hogy én bolond vagyok? - kérdezte Alice. Ha nem volnál bolond, - válaszolt a Macska - nem jöttél volna ide.

(#19678) Lenry válasza Victorio (#19677) üzenetére


Lenry
félisten

Ebben az évben már nem nagyon jött ki olyan alaplap amin ne az lenne.

Azért uszkve 15-20 éve ugyanígy minden értelmesebb alaplapon volt GbE, miközben a gigabites switchek / routerek kb heroin árban mentek

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19679) Reggie0 válasza Victorio (#19677) üzenetére


Reggie0
félisten

2.5G az 1G-hez kepest nem igazan elorelepes, at kene ugrani a fenebe. Az csak egy takolmany sebesseg.

(#19680) Shkiz0 válasza Reggie0 (#19679) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Egy 5G mar eleg lenne jo par evre meg.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#19681) Reggie0 válasza Shkiz0 (#19680) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen, az mar vmi ertelmes dolog lenne. Mamar az 5g interfeszek olcson gyarthatoak a chipben, mindenhol minimum pcie2 van, ami szinten 5g-s transceiver, fpga-k olcson tudjak mar 10+ eve. Ehelyett 2.5-ot implementalni netto lehuzas.

[ Szerkesztve ]

(#19682) Shkiz0 válasza Reggie0 (#19681) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Nem integralni meg meg jobban az 🤣

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#19683) yodee_ válasza TKZ (#19486) üzenetére


yodee_
őstag

Fiúk ezt lassan feladom! Mióta helyreállítottuk TKZ kolléga Routerét, eldobja a netet a 4G modem. Ilyenkor csak az interface újraindítás segít vagy reboot. A log szerint ilyenkor idegen szolgáltatóra akar felmászni... Ezt nem értem. Valaki ötlet? Ebben a logban látszik a szakadás 14:50:50kor. A SIM és az APN Vodafone. Mégis Digi mobilra akar menni. Amíg 2 APN volt mentve addig a yettelre akart menni. Most már csak a default APN van az pedig voda.

[link]

[ Szerkesztve ]

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19684) kammler válasza Lenry (#19678) üzenetére


kammler
senior tag

Úgyanígy most egy retkes 8 portos sima nem menedzselhető 2.5Gbit switch 50-60 ezer. Ezek mit képzelnek? Ez az RB5009 is. Lett rajt egy darab 2.5Gbit port. Oda rádugom a retkes internetet a telekomtól, 2.5Gbit ok. Nem merült fel a mafláiba, hogy esetleg lehetne rajt még egy? Ne adj isten az egész az legyen? Kíváncsi lennék, megint miféle nyakatekert egy gondolat volt ez mögött. Oké ott az SFP+ port. Oda akár egy S+RJ10-et is lehet rakni. Ami 90 fokon fől majd. Vagy optikát. Az nem fől.

(#19685) user12 válasza kammler (#19684) üzenetére


user12
őstag

Ugyanez a szitu a 4011-nél is. Van rajta 1 db sfp+ port, ezen be tud jönni, 10g vagy 2.5g, amit aztán ha tovább akarsz adni, aggregálni kell két portot, úgy össze tudsz ütni egy 2g-s linket. De ugye ehhez minimum két porttos nas vagy menedzselhető switch kell, ami nem éppen olcsó. (jó mostanra a 4011 ára is közel duplája lett, mint egy évvel ezelőtt)

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#19686) kammler válasza user12 (#19685) üzenetére


kammler
senior tag

Épp most még nem kell nekem a 2.5Gbit, meg igazából alig plusz. Mert nézegettem azt a S+RJ10-et. Nem csak a mikrotiké, a többi gyártóé is melegszik. Olyan fabrikálásokat láttam. Van aki 1cmx1cm-es mini hűtöbordát rakott a kiálló tetejére, úgy lett 50 fok. Mert amúgy ez rézen jó volna, aztán mehetne tovább switchre. De jó kis pénz. Ha meg optikát rakok oda, hát csak rézen kéne a switch-ről továbbmennem a HP proliant microserveremre. Bár az épp dual Gbit-es. Annyi lett volna, hogy még egy 2.5-es portot rak lá legalább. hát nem. valamivel mindig el kell tolniuk. Ez a S+RJ10 melegedés 90 fokra meg gond, mert ha a környéken van ott elkó, hiába 105 fokos, azt kinyírja, ez fix.

(#19687) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Digis gigabites optikával és AC2-es routerrel kinek mi a csúcssebessége vezetéken? Igaz én egy cAP AC-t használok erre, de elvileg ugyanaz a SoC, viszont csak 300MBps jön át.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19688) ekkold válasza E.Kaufmann (#19687) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Amikor hAPac^2-t használtam, kb. 940Mbps volt a legnagyobb sebesség, amit speedtest.net-en mértem.
Szerk: nem, volt annál jobb is: [link]
Jelen pillanatban az RB5009-el sem jobb, éppen: 905/324, valószínűleg nem a router a korlát, hanem a szolgáltatás... meg persze a méréshez használt szerver.

[ Szerkesztve ]

(#19689) Lenry válasza E.Kaufmann (#19687) üzenetére


Lenry
félisten

pontosan nem emlékszem, de megvolt a gigabit környéke

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19690) yodee_ válasza ekkold (#19688) üzenetére


yodee_
őstag

Friss mérés hAP ac^2-vel:

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19691) Sdi válasza E.Kaufmann (#19687) üzenetére


Sdi
addikt

[link]

[ Szerkesztve ]

"Ha az alkohol akadályoz a munkában, hagyd abba a munkát!" /Manuel Scorza/ ..." Nem táncolunk úgy, ahogy Brüsszel fütyül ". Inkább úgy táncolunk, ahogy Moszkva fütyül.

(#19692) Laca0


Laca0
addikt

Sziasztok!
Létezhet, hogy az openvpn áteresztési sebessége 5-8Mbps sebességre van korlátozva ROS-en?
3 különböző router-en néztem sebességet és mindegyiknél ennyi volt a le-fel irány is.
Eddig nem foglalkoztatott, de most szükség lenne komolyabb sebességre is.

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#19693) lionhearted válasza Laca0 (#19692) üzenetére


lionhearted
őstag

Nincs ilyen, amit a vas bír. Esetleg default porton a szolgáltató szívat, de gondolom nem otthoni előfizetésről van szó.

Tegnap még működött...

(#19694) ekkold válasza Laca0 (#19692) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Másik porton próbáltad? Csak openvpn jöhet szóba? Esetleg Wireguard nem lenne jó?
Mi volt annak a 3 féle routernek a típusa?
Mert még egy 951-es is tud 50Mbps körülit Wireguard-al (és PPTP-vel is).

[ Szerkesztve ]

(#19695) Laca0 válasza ekkold (#19694) üzenetére


Laca0
addikt

Nem default porton futnak. 3 teljesen különböző szolgáltató.
Az egyik egy hAP (951Ui-2nD), a másik egy hAPAC2 (RBD52G-5HacD2HnD), a harmadik meg egy CRS326 router módban.
A CPU egyiken sem megy fel 15%-nál fentebb aktív VPN kapcsolat alatt.
Még 6-os ROS fut mindegyiken.

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#19696) Reggie0 válasza Laca0 (#19695) üzenetére


Reggie0
félisten

25%-nal nagyobb procit nem is kaphatna, mert az openvpn a 6-os ros-ban egy szalon van kezelve.

(#19697) Laca0 válasza Reggie0 (#19696) üzenetére


Laca0
addikt

Akkor lehet, hogy ez korlátozza be? ROS7-en több szál is engedélyezett?

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#19698) Reggie0 válasza Laca0 (#19697) üzenetére


Reggie0
félisten

7.8 vagy 7.9 utan mar openvpn is tobbszalu. Wireguard eleve tobbszalas.

(#19699) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Van már 7.10beta5
De ez mi a túró?

*) firewall - added "endpoint-independent-nat" support;

Próbálom értelmezni gugli alapján, de még nem jött át :(

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19700) user12 válasza E.Kaufmann (#19699) üzenetére


user12
őstag

Ez nem az amikor egy natolt hálózatból egy másik natolt hálózatba megy a csomag és az egyes kapcsolatok azonos portot kapnak?

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.