Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19001) Formaster válasza Audience (#18996) üzenetére


Formaster
addikt

Be van kapcsolva a local forwarding. Most teszteltem csak a cAP AC-vel, a buil-in jelenleg nincs bekapcsolva, így mintha nem terhelődne annyira.

A sávszélességek még mindig elég meredeken változnak. Érdekes, hogy néha uploadban megugorja a 600mbps-t is, de letöltésben még a 400 is nyögvenyelősen megy fel, már amikor épp olyanja van, hogy felmegy. Sokszor megreked 250-300 körül :F

(#19002) E.Kaufmann válasza Formaster (#19001) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

2 antenna 80MHz mellett nem is rossz eredmények, többet ne nagyon várj. Ha gigabitet akarsz, akkor minimum AX 160MHz-val (amilye ugye nincs a Mikrotiknek ;] ), de az se baj, ha Wifi6e 6GHz-n szabad vagy csak AX-es csatornákkal...

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19003) snorbi82 válasza E.Kaufmann (#19000) üzenetére


snorbi82
senior tag

DNS feloldási hibát megtaláltam. De még így is van ami nem működik.
Telekomos kártyával tudnám tesztelni, de sajnos az ekkora forgalomnál eldobja magát. Vodafone meg nincs kéznél.

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#19004) Reggie0 válasza E.Kaufmann (#19002) üzenetére


Reggie0
félisten

802.11ad kell, az viszi a gigabitet :)

(#19005) E.Kaufmann válasza Reggie0 (#19004) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Ja, amíg a szem ellát, de ha már nem látsz oda, akkor IJ. Akkor már majdnem mindegy, ha infrázunk ;]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19006) Reggie0 válasza E.Kaufmann (#19005) üzenetére


Reggie0
félisten

Minden szobaba kell egy, ugy a savszelen se kell osztozni a tobbi juzerrel :D Amugy lehet megy reflexiobol legalabbis ha uvegre celszol. Ki fogom probalni a szemkozti hazon.

(#19007) Formaster válasza E.Kaufmann (#19002) üzenetére


Formaster
addikt

Nem akarok gigabitet és úgy látom nem antenna vagy mhz alapú problémák vannak.

Bár a régi Tp-linken 80Mhz megvan az instant 550-600(-670!), beérném a 400 környékével is, amire nekem a wifi kell. Ami furcsa, hogy az uplink sokkal stabilabb és nagyobb sávszélt tud.

A probléma a stabilitással és a lassan felépülő sávszéllel van. Már minden lehetséges beállítást feltúrtam, amit a capsman enged. Rates, MCS tábla és igazából nem tudom eldönteni, hogy mikor, miért ingadozik éppen a sávszél, de egy konstans eredményt nem tudok kicsikarni belőle, amit a 8 éves tp-link-el out-of-the box. Nincs interferencia, a kliens is stabil, ezt alátámasztja a referencia mérés is, illetve teljes scant csináltam az elérhető adásokról.

(#19008) Smafia


Smafia
junior tag

Sziasztok milyen mikrotik érdemes meg venni ?

[ Szerkesztve ]

(#19009) vkp válasza Smafia (#19008) üzenetére


vkp
aktív tag

Pirosat.

(#19010) Zwodkassy válasza Formaster (#19007) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

A hivatalos Mikrotik fórumon egy ilyet (is) találtam hasonló témában:

Alapból a "0" van bent.

(#19011) E.Kaufmann válasza vkp (#19009) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Voltak a ZTE-nek ilyen ridikül stílusú modem-routerei, azok cukik voltak :DDD , csak használni ne kelljen ;]
Valóban, hülye kérdésre hülye választ, specifikálni kellene, milyen feladatokra, amúgy meg hAP mini, hogy legalább ne költse feleslegesen a pénzt és gyakoroljon a RouterOS-sel.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19012) Smafia válasza vkp (#19009) üzenetére


Smafia
junior tag

Nem színe érdekel típusba anyi van hogy nehéz választani

(#19013) E.Kaufmann válasza Smafia (#19012) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

De mire használnád? Milyen internet, hány internetkapcsolat, VPN kell-e, telephelyeken kell-e vele összekötni, hány otthoni klienst kell szolgálnia, hány portja legyen, lesz-e mellé külön switch, wifi kell-e ésatöbbi.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19014) Reggie0 válasza Smafia (#19008) üzenetére


Reggie0
félisten

ccr2004

(#19015) grabber válasza Smafia (#19012) üzenetére


grabber
addikt

Annyi igény lehet,hogy arra nehéz válaszolni

De ja ennyi idő alatt nem sikerült felfogni akkor segítek:
Mire kell
Otthonra cégnek
Hány fő
Mire használnád
Hány port kell
Wifi legyen
Talán rohadt fontos kérdés mennyit költenél rá?

Ezek nélkül rohadtul nem lehet segíteni. De ha nem is akarod akkor hagyjuk.

[ Szerkesztve ]

(#19016) E.Kaufmann válasza grabber (#19015) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Már megbeszéltem vele, első sorban normális szolgáltató kellene neki, de úgy vettem ki, nincs ott. :(

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19017) Formaster válasza Zwodkassy (#19010) üzenetére


Formaster
addikt

Igen, de sajnos ez Capsman alatt nincs is bent. Ott az Interface vezérlését átveszi a caps.

(#19018) Zwodkassy válasza Formaster (#19017) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Háát, pár évvel ezelőtt Normis azt írta a hivatalos Miki fórumon, hogy ami nincs meg a CAPsMAN alatt, azt lokálisan az "Wireless / Interface" alatt kell (lehet) beállítani.
Anno ez a "Antenna Gain" kapcsán jött elő.
Ehhez viszont először ki kell kapcsolni a "CAP" funkciót, majd vissza :-)

(#19019) ASENKI


ASENKI
csendes tag

Sziasztok!
Már lassan eret vágok, hogy nem találom meg a probléma forrását, ezért írok ide, talán találkozott már vele valaki.
Adott egy CRS-328, de mióta a 7.X-ra frissítettem, egy rémálom (most 7.7 stable van rajta). A hibajelenség az, hogy egyszer csak random nem megy rajta a névfeloldás. Ha a számítógépen kézzel beállítom pl. a Google DNS-ét (8.8.8.8), a böngészés ismét működik.
A router ilyenkor elérhetetlen (se web, se Winbox, se ping, semmi).
Aztán eltelik egy kis idő (most például 35 perc), és tökéletesen magához tér.
Persze logban semmi nyoma, nem indul újra magától.
Tápot már cseréltem benne, de a hiba fennáll.

WAN oldalon pppoe van, lehet, hogy a szolgáltató (vagy a modemje) szórakozik?

(#19020) Audience válasza ASENKI (#19019) üzenetére


Audience
aktív tag

A CRS328 inkább switch mint router. Miket futtatsz rajta?

(#19021) Reggie0 válasza ASENKI (#19019) üzenetére


Reggie0
félisten

En eszrevettem az en routeremen, hogy neha az egyik mag kiugrik 100% terhelesre es vagy 10 masodpercig ugy marad. Ha megnezem a resource monitorral, akkor egyik processnek sem tulajdonitja a terhelest. Valami bug van a rendszerben. Nalad, mivel egymagos a cuccod, siman lehet, hogy emiatt nem jut masra proci ido es ekkor nem mennek a szolgaltatasok/funkciok. Nekem neha ilyenkor az SSH szakad, vagy a webfig adatszolgaltatasa szakad es nem frissulnek automatikusan a mezok, ujra kell tolteni az oldalt.

A masik erdekesseg, hogy ezt csak azota tapasztalom, amiota levettem a cpu frekit 600MHz-re. Amig 1200MHz-en ment, addig nem volt ilyen gond. Lehet, hogy valamilyen timeouttal is osszefugg, mert ekkora frekin nem vegez idoben az adott feladataval.

[ Szerkesztve ]

(#19022) ASENKI válasza Reggie0 (#19021) üzenetére


ASENKI
csendes tag

@Audience: Sima otthoni felhasználás: pppoe kliens, DNS, DHCP, kb. 25 tűzfal szabály, PoE terhelés 15W. Szerver nincs mögötte, befelé VPN-t nem használok.

@Reggie0: Nálam a CPU terhelés, amikor rendben működik, folyamatosan 10% alatt van, de leginkább 7%. Ettől függetlenül lehet simán valamilyen bug.

(#19023) Audience válasza ASENKI (#19022) üzenetére


Audience
aktív tag

Szerintem egy CRS-nek ez sok. A tűzfal is megölheti ha ráesik egy rendesebb terhelés. Tegyél elé egy rendes routert. Nekem a CRS a V7.7-tel sosem csinál ilyet, de csak switch-ként használom.

(#19024) ASENKI válasza Audience (#19023) üzenetére


ASENKI
csendes tag

Megértem és elfogadom az álláspontodat, nem is vitatkozni szeretnék.
De a 6.X-el miért nem csinálta?

Ettől függetlenül van itthon egy RB750GR3-am, bepattintom elé a hétvégén, aztán meglátjuk azzal mi történik.

(#19025) Reggie0 válasza ASENKI (#19022) üzenetére


Reggie0
félisten

Akkor nekem is boven. De lehet pont a 100%-nal nem latod, mert kidob es nem tudsz hasznalni semmit se.

(#19026) Reggie0 válasza Audience (#19023) üzenetére


Reggie0
félisten

Azert abban a CRS-ben combosabb proci van, mint egy RB2011-ben, de az sem csinal ilyet. Ennek is birnia kene.

(#19027) akos86


akos86
aktív tag

Sziasztok!

Internetszolgáltatótól vásároltunk további 5 IP címet legyenek ezek
89.0.0.209, 89.0.0.210, 89.0.0.211, 89.0.0.212, 89.0.0.213
GW 89.0.0.214
mask:255.255.255.248

Jelen pillanatban ether 1 porton jön be az internet legyen ez 178.0.0.189 GW 178.0.0.190
Hogyan tudnám hozzáadni a további IP címeket a routerhez, úgy hogy a kapott IP címeken is legyen internetelérés? Elnézést ha pongyolán fogalmaztam. Előre is köszönöm.

3dfx, gone but never forgotten...

(#19028) _kovi_


_kovi_
aktív tag

Sziasztok,
picit elfelejtettem, és a google sem nagyon segített, miként tudok portot nyitni qBittorrent számára? Köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#19029) ekkold válasza akos86 (#19027) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Egy interfésznek akárhány IP címe lehet. Csak be kell állítani. (IP/adresses menüpont)

(#19030) _kovi_ válasza _kovi_ (#19028) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Köszi, már nem kell, in-interface-t nem állítottam be... :W

(#19031) Smafia


Smafia
junior tag

Ezek a kis mikrotiknek az a baja hogy a CPU ba nincsen hűtés és melegszik ha nagy adatok vannak beállítva nekem pc volt ilyen mikrotik software és az jobban ment mint ezek a gyári hap lite is szetszedtem és nincsen rajta legalább egy kis hűtő borda

(#19032) Audience válasza Reggie0 (#19026) üzenetére


Audience
aktív tag

Van egy 2 magos procija amiből egy magot a Mikrotik letiltott és van 1Gbps a proci és a switch chip között és van 25 firewall rule meg még pár apróság...nekem ez nem ideális setup és mind a proci mind az a link a proci és a switch chip között kifeküdhet.

De nyilván ez csupán a véleményem, tesztelni kellene!

(#19033) Reggie0 válasza Audience (#19032) üzenetére


Reggie0
félisten

RB2011 ugyanez, csak gyengebb procival. Azert lassuk be, altalaban csak switchel a router is, van egy szal internet amit tuzfalaz. Arra csak eleg az 1 gbit.

De amugy le kell tiltani a szabalyokat es megnezni ugy mit tud, mekkora a cpu terheles, aztan szepen visszarakosgatni sorban, hogy melyiknel ugrik meg jelentosen es azt atgondolni. Amit lehet pedig RAW tablaba at kell rakni.

[ Szerkesztve ]

(#19034) aviator


aviator
tag

Sziasztok,

A csatolt képen látható hálózatban szereném elérni a PC-ről a vállalati hálózaton és a routeren keresztül a PLC-t. Segítséget a router konfigurálásában szeretnék kérni, most használok először ilyen routert, és eddig sajnos sokat nem foglalkoztam hálózatokkal. Addig jutottam, hogy a router pingelhető a PC-ről. Köszönöm szépen előre is.

[ Szerkesztve ]

(#19035) Formaster válasza aviator (#19034) üzenetére


Formaster
addikt

Az IP > Firewall > NAT alatt fogod létrehozni a dts-nat Chain-t. A port a PLC portja lesz.

(#19036) Formaster


Formaster
addikt

Ddos ellen milyen értéket érdemes beállítani? Jelenleg 45/s-en vagyok, lehet még feljebb menni?

(#19037) Reggie0 válasza Formaster (#19036) üzenetére


Reggie0
félisten

Milyen ddos ellen?

[ Szerkesztve ]

(#19038) pube111


pube111
senior tag

Üdv!
A sniffer toollal szeretnék pc-k közötti adatforgalmat logolni.
Az működik a következő konfigban?
Van 4db pc, 1db switch, és egy mikrotik router.
Minden a switchbe van dugva.

(#19039) Audience válasza pube111 (#19038) üzenetére


Audience
aktív tag

Azt a forgalmat tudod sniffelni ami atmegy a mikrotikon. Ez esetben ez valószínűleg csupán az internet felé menő forgalom lesz, a gépek közötti forgalmat nem fogod látni .

(#19040) Formaster válasza Reggie0 (#19037) üzenetére


Formaster
addikt

link

[ Szerkesztve ]

(#19041) csadi0011


csadi0011
őstag

Sziasztok!

Mikrotik ap-n a WiFi interface station mode-ban csatlakozik egy hálózatra. Lehet több hálózatot megadni, hogy ahhoz csatlakozhasson, ami épp elérhető?
Scripttel gondoltam megoldani, de még nem álltam neki, hátha van kész megoldás.

(#19042) Reggie0 válasza Formaster (#19040) üzenetére


Reggie0
félisten

Es publikus ipd van, valamint a routeren fut szolgaltatas ami elerheto a net felol vagy van portforward egy masik gepre?
Mekkora neten?

(#19043) n4n3x


n4n3x
csendes tag

Sziasztok!

Találtam otthon egy gépen egyébként LCD Smartieban crystal.dll-en programozható 2x16 szegmenses LCD kijelzőt, szerintetek van rá mód hogy valahogy ezt egy hap ac2-es vagy egy hap ax3-as router USB portjára kötve ki tudjam rá írni a bridge port sávszélességét?
A dokumentációban láttam hogy az lcd package-et kell letölteni hozzá, de ahogy nézem sem az 7.7 se a 6.x-es ARM extra package-be nincsen benne, de átnéztem a többi arhitektúrát szúrópróbaszerűen és azokban sem találtam meg az lcd csomagot. - Valahonnan le lehet azt tölteni?
Google-ben szétnéztem de nem találtam róla semmit.
Válaszotok előre is köszönöm!

(#19044) Reggie0 válasza n4n3x (#19043) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem lehet mashonnan letolteni. Ha nincs, akkor nem keszitettek el ahhoz a verziohoz.

(#19045) ekkold válasza n4n3x (#19043) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Ha tudsz olyan USB-soros átalakítót kapcsoni a mikrotikre amelyet soros portként tud kezelni, akkor arra elvileg lehet log-ot küldeni. A soros portra pedig egy MCU-t (pl. valamilyen arduino) ami fogadja az adatokat és ír a kijelzőre. Ha jól emléklszem van itthon arduino nano lapom, amin FT232 usb-soros átalakító van, megnézem majd, hogy felismeri-e a mikrotik.

[ Szerkesztve ]

(#19046) Reggie0 válasza ekkold (#19045) üzenetére


Reggie0
félisten

Egyszerubb egy ESP32-vel osszehozni, mivel mqtt kliens van mikrotiken. De meg egyszerubb egy kiszuperalt mobiltelon vagy tableten refreshelni a router grafikonjat.

[ Szerkesztve ]

(#19047) pitiless válasza n4n3x (#19043) üzenetére


pitiless
senior tag

(#19048) Kenderice


Kenderice
senior tag

Sziasztok.
Segítséget kérnék.
Csináltam egy OVPN elérést egy hálózathoz.
Csatlakozni tudok, de nem látok semmi gépet a hálózaton.
A router (LHG LTE) IP címe 192.168.88.1.
Utána van egy másik router, ami a 192.168.0.100-200 között oszt ki IP címeket a helyi hálón. A fontosabb eszközöknek fix IP-k vannak adva a 192.168.0.20-50 tartományból.

Van egy POOL a mikrotiken a 192.168.88.100-200 tartományban és egy másik POOL a VPN-nek a 192.168.88.201-210 tartományban.
A BRIDGE interface-n az ARP-t "proxy-arp"-re módosítottam "enable" helyett.

Mit kell még beállítanom, hogy el tudjam érni a gépeket a 192.168.0.x tartományban?

(#19049) kress


kress
aktív tag

A v7 megjelenesekor voltak felhaborodasok hogy a parancssor lecsereli a space-t per jelre mint elvalaszto az almenuk kozott. Ezt vegul elengedtek? Nalam most a v7.7 exportja ugyan olyan formaban van mint a v6, sima space-ekkel van elvalasztva.

(#19050) ekkold válasza Reggie0 (#19046) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Próbaképpen rádugtam egy arduino nano-t az mikrotik USB portjára. Simán felismerte mint soros portot. Ha lesz rá egy kis időm, majd írok rá valami programot. Ha ezt beállítanám konzolként a mikrotikben, akkor onnantól bármit kiírathatok vele egy kijelzőre. Sőt, mondjuk nyomógombokat is tehetnék az arduinora, amelyek egy-egyszkriptet indítanak a mikrotiken. Így szinte bármilyen funkciót hozzá lehetne rendelni egy-egy nyomógombhoz.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.