Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2001) poli27 válasza mukkelek (#2000) üzenetére


poli27
veterán

felejtsd el...

(#2002) mukkelek válasza poli27 (#2001) üzenetére


mukkelek
újonc

Ja, tuti regisztrálni kéne a hálózaton. Pedig az a HGW8245 ki lesz írtva. Most sunyiba szoftvert frissítettek rajt. Ez így még mindig fapad. Akkor legalább lenne annyira fapad, hogy lehetne sima modemként üzemeltetni.

(#2003) poli27 válasza mukkelek (#2002) üzenetére


poli27
veterán

majd szólj ha sunyiba sikerül, mert nem fog...

(#2004) mukkelek válasza poli27 (#2003) üzenetére


mukkelek
újonc

Márpedig ez elromlik hamarosan. Ilyent már hálisten nem fognak adni. Félreértesz. Ők csináltak firmware frissítést sunyiba. Nem én csinálom sunyiba.

[ Szerkesztve ]

(#2005) brickm válasza mukkelek (#2004) üzenetére


brickm
őstag

Így szokták. a upc is belépked a routereikbe és szoftvert cserélnek rajta....

(#2006) mukkelek válasza brickm (#2005) üzenetére


mukkelek
újonc

Az összes így szokta, csak mondjuk nem délután egy órakor az ideális időpont. Éppen pont kábelt krimpeltem, akkor figyeltem fel a nagy villogásra. De mindegy is, ez vajmi keveset segített a problémán, ami ettől függetlenül régóta rágott. Jó lenne amúgy DMZ-ben is, úgy is megy, csak az a retkes ipsec a NAT-on nemigen bújik át. Azért a Microsoft megoldotta, (AssumeUDPEncapsulationContextOnSendRule) de nem a microservert akarom járatni, ha egyszer a mikrotik úgyis mindig megy. Vsgy valamit nem jól csinálok, az is könnyen lehet.

[ Szerkesztve ]

(#2007) rekop


rekop
senior tag

Sziasztok!
Telekom vdsl-hez jók ezek a pppoe-kliens beállítások? Napi 4-5 újracsatlakozásom van, de nem jövök rá hogy miért. Volt már többször nálam telekomos szerelő, vonalat is kimérték de azt mondta ritka az ilyen "jó" vonal, nem tudja mi lehet az oka.
Már nem tudok másra gondolni, mint hogy a routerrel van valami gond. :(


(#2008) vjozsef válasza rekop (#2007) üzenetére


vjozsef
senior tag

log mit mond amikor ujracsatlakozol?
keep alive timeout nem jatszhat be?

(#2009) rekop válasza vjozsef (#2008) üzenetére


rekop
senior tag

Ennyi igazából amit látok a logban:
pppoe-out1: terminating...
pppoe-out1: ...disconnected, initializing, connecting..
Illetve tegnapról van egy ilyen bejegyzés is:
pppoe-out1: terminating...peer is not responding

A héten váltottam vdsl-re, mert korábban az ADSL-el is ugyanilyen problémáim voltak.
Nem tudok már másra gondolni mint hogy valahol nálam lesz a hiba.

Szerk:
Próbáljak a keep alive timeout értéken változtatni?

[ Szerkesztve ]

(#2010) vjozsef válasza rekop (#2009) üzenetére


vjozsef
senior tag

keep alive timeout-ot szedd ki nezd meg ugy.

(#2011) rekop válasza vjozsef (#2010) üzenetére


rekop
senior tag

Megnézem, köszönöm!

(#2012) rekop válasza rekop (#2011) üzenetére


rekop
senior tag

Sajnos nem lett jó. Megint megszakadt a kapcsolat.
Hibás router, vagy hibás beállítás okozhat esetleg ilyen problémát a HGW-ben hogy minden "megfekszik"?
Dsl szinkron, telefon, semmi nincs jelenleg.

(#2013) vjozsef válasza rekop (#2012) üzenetére


vjozsef
senior tag

Ha szinkron sincs akkor nyilvan nem nalad van a hiba.

(#2014) Nite válasza rekop (#2012) üzenetére


Nite
őstag

nincs baj a router-eddel, nalam is ugyanez a helyzet, tobbszor bejelentettem mar a hibat, annyit sikerult elerni, hogy mostmar csak naponta egyszer szakad, minden nap valamikor ejfel es delelott 10 kozott, akkor szerencsere pont nem zavar...

ha a hgw-el tarcsazok akkor is ugyanez a helyzet :(

Paid my dues!

(#2015) lajos75


lajos75
senior tag

Sziasztok!

Van itt olyan akinek Digi-Internete van és sikerült beállítania az ipv6-t ?
Csak mert nálam ezidáig nem ment bármit is csináltam (igaz nem igazán értek hozzá) :D de tegnap addig addig állítgattam hogy most megy :DD

Valamit a Digi csinált :F vagy nekem sikerült most jól beállítanom :)

(#2016) nyilasmisi válasza lajos75 (#2015) üzenetére


nyilasmisi
tag

Szia!

Nekem is érdekesen megy, mert 6-7 routerből amit nekem "kell" csesztetnem, azok közül 3-4-en megy, a többin meg nem, pedig full ugyan az a konfig van ipv6-on rajta.
Ki tudnád exportálni csak az ipv6-os konfigot, és bemásolni ide?
Köszii

(#2017) lajos75 válasza nyilasmisi (#2016) üzenetére


lajos75
senior tag

hogyan tudom ki exportálni ipv6 konfigot :F

Viszont most megint nem megy amióta újraindítottam :W

(#2018) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Sziasztok! Látom vannak itt profik, vagy legalábbis nem padawanok. Ti hol sajátítottátok el a mikrotik tudást? Tanfolyam, autodidakta módon, vagy van valamerre van jó kis "tananyag"? :R

(#2019) vjozsef válasza KaiotEch (#2018) üzenetére


vjozsef
senior tag

A MikroTik RouterOS világa - "Mi ez és miért nem megy rajta a net?!"

Az a baj az itthoni oktatassal, illetve tanfolyammal hogy igazabol uzemeltetoknek tartjak, bar a kezdo tanfolyam az jo, de mire eljutottam oda hogy befizessek ra, rajottem hogy 70e ft-ert igazabol nem tudnak a kezdo tanfolyason ujat mondani.

(#2020) juhiati válasza vjozsef (#2019) üzenetére


juhiati
tag

Ez azért van mert egy ilyen oktatás feltételezi azt hogy van egy kis hálózati tudásod. Pl hogy mi a franc az a tcp/ip protokoll mi a francot jelent egy /24 egy ipcim végén, vagy hogy mi az a routing, esetleg az hogy mennyi ip cm van egy tcp/ip packet-ben, vagy legalább az osi modell első 3 rétegével tisztában vagy. Amig az nincs meg, szóval nincs minimális hálózati elméleti tudásod, felesleges elmenned egy mikrotik/cisco vagy akármilyen oktatásra, mert csak bambuli fogsz magad elé hogyha megkérdezik hogy melyik a legnagyobb privát ipcimtartomány, vagy hogy vegyél fel a két routered közé egy /28-at. Szóval vezeni se mégy el addig amig nem vagy tisztában a kressz-el. És ez igy is van jól. :K

Battletag: Juhos01#2594 || Steam: juhosati

(#2021) quby válasza KaiotEch (#2018) üzenetére


quby
őstag

1 oktatást láttam, meg tananyagokat, videókat. De ami igazábol a bajom vele, hogy nem tanitja meg hozzá a technológiák alapjait. Csak hogy ide kattints meg oda tedd a pipát. Beszéltem olyannal akinek van MTCNA-ja (asszem). Fogggalma nem volt hogy kell subnetet számolni. Tudta mi az, (legalábbis sejtette) de kiszámolni nem tudta. Igaz volt subnet kalkulator a telefonján, de akkor is. A three-way handshake-re csak pislogott hogy...mivaaa?? Kis szolgáltatónál dolgozik, a subnetes kérdésre anniyt válaszolt:Ő neki csak 2-3 féle maszkot kell használni azokat vágja...
Nem akarom a cisco-t fényezni (az is egy pénznyelő)de ilyen szempontból az sokkal jobb....és egy CCNA vizsga nem kerül sokkal többe....

(#2020) juhiati
Megelőztél.
Igazad van. De ah nincs meg az alap akkor is meg lehet csinálni a MTCNA-t (mint a fenti példában). ÉS tudás nélkül van papirod. Cisconál legtöbb kérdés elméleti. És ha az a tudás megvan, akkor 2-3 nap a winbox elött egy 3k-s eszközzel, és magadtol is megoldod....

Mielőtt a torkomnak esetek ez az én véleményem....:D

[ Szerkesztve ]

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#2022) Proci85 válasza KaiotEch (#2018) üzenetére


Proci85
senior tag

Szia
Én az accesspoint.hu -n lévő tanfolyamokat csináltam.
Anno körbenéztem és ott találtam a legjobb árakat + szakmai ismerős is őket ajánlotta.

(#2023) nyilasmisi válasza lajos75 (#2017) üzenetére


nyilasmisi
tag

pl így CLI-ben:

ipv6 export file=ipv6config

Létrehozza az ipv6config.rsc-t amit meg tudsz nyitni valamilyen txt editorral, ha lemásoltad és látod hogy mi az ipv6-os konfig.
Ezt pedig be tudod ide kopizni. :R

[ Szerkesztve ]

(#2024) lajos75 válasza nyilasmisi (#2023) üzenetére


lajos75
senior tag

Mint ahogyan írtam már korábban "nem igazán értek hozzá" így nem tudom mi az a CLI :N :D

(#2025) bacus válasza lajos75 (#2024) üzenetére


bacus
őstag

Ez baj! (reménykedem, hogy csak viccelsz, ezért is a sok smiley)

HA MÉGSEM vicc, akkor, ezt vedd magadra:
Még az a szerencse, hogy az operálásokhoz orvosi végzettség kell, mert ha nem, akkor lehet, most a "vakbél" fórumon irogatnál, hogy melyik oldalon és milyen irányban, milyen mélyen ejtsd meg a bemetszést.

Igy csináld

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#2026) lajos75 válasza bacus (#2025) üzenetére


lajos75
senior tag

Eddig én is eljutottam hogy CLI= Command-line interface :R és akkor hogyan tovább :F

Ha nem akarsz segíteni akkor nem kötelező, csak akkor nem tudom minek is vagy itt. :W

De ha te olyan penge vagy ebben a témában, akkor te magad is leírhatnád hogyan is kell pontosan beállítani az ipv6-t

[ Szerkesztve ]

(#2027) vjozsef válasza lajos75 (#2026) üzenetére


vjozsef
senior tag

Jogos!

Akkor ez itt a Pro topik?

(#2028) bacus válasza lajos75 (#2026) üzenetére


bacus
őstag

Nekem egyre jobban az a véleményem, hogy nem kell mindenkinek routert konfigurálni ! Ha nem tudsz dolgokat, akkor olvasgatni kell a neten, vagy ha nem megy, tanfolyam, egyéb esetben meg megfizetni egy hozzáértőt, esetleg vannak a soho routerek.

Nem kell operálni sem mindenkinek, meg asztaloskodni, meg stb., csak nyilván mert ez a topik témája, itt rendkívül sokan akarnak minimális tudás nélkül routert konfigolni. Igen, lehet jobb lenne egy pro topik, vagy még inkább e mellé egy olyan, ahol lehet kérdezni olyat is:

"tök kezdő vagyok, hogy kell elindítani a winbox-t, mert a régi gépemen egy kattintás kellett, most meg háromra se indul."
Ez szerintem nem ide való.

És megkaptál egy választ előttem, cli -be írd be..., hogy lássuk a konfigot. Ezt én legalább 10x leírtam itt, ha visszaolvasnál, hogy hogyan kell a képernyőmentések helyett olvasható formába berakni a mikrotikes beállításokat. Bárhol keresel, a neten mindenhol ezt találod, a képernyő mentések max kiegészítők.

Kaptál egy választ, nem tudtad elsőre értelmezni. Kicsit kell keresgetni a neten, hogy mi lehet. Ok, nem megy, még kérsz segítséget.
Akkor honnan szeretnéd a választ? winbox fut és bejelentkeztél? Vagy?

És lehet kicsit harapós kedvemben vagyok. Ezért bocsi.

Egyébként digi internetem van és csak azért, hogy majd válaszolni tudjak a "rendes" kérdésedre felhúztam az ipv6-t. Most csináltam először, igaz semmi, de semmi bonyolult nincs benne.
És most rákerestem erre is, "mikrotik digi ipv6" és első találat ez volt

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#2029) lajos75 válasza bacus (#2028) üzenetére


lajos75
senior tag

"Akkor honnan szeretnéd a választ? winbox fut és bejelentkeztél?" :R :D :K

És most rákerestem erre is, "mikrotik digi ipv6" [és első találat ez volt]
Ezt én is megtaláltam és nem jutottam semmire vele :C

Most szeretnénk látni, hogy egy profi hogyan is csinálja :R

Ha nem tudsz dolgokat, akkor olvasgatni kell a neten, vagy ha nem megy, tanfolyam, egyéb esetben meg megfizetni egy hozzáértőt Gondolom itt magadra gondoltál hogy megfizetni egy hozzáértőt :C
Tudod itt általában szívességből segítenek az emberek egymásnak nem pedig pénzért!!!

[ Szerkesztve ]

(#2030) bacus válasza Zwodkassy (#200) üzenetére


bacus
őstag

jó gyors volt. :)

a burst lényege, hogy nem egyenletes eloszlást is enged. Ha azt mondom 10 kérés percenként, akkor az 6mp-ként egy. Ez az egyenletes eloszlás, ez elég ritkán van a való életben.*** A burst azt mondja, hogy mennyi ideig engedje túl és mennyivel a limitet.

Ez a queue-knél is nagyon fontos. Mert lekorlátozol valakit 32 kbitre, egy web oldalt nem tud betölteni normálisan, de ha a burstel azt mondod, hogy 5mp -re 50Mbit, majd utána 32 kbit, akkor a böngészés élmény megvan, csak letölteni nem tud.

Itt egy kalkulátor hozzá

*** sajnos aki nem tanult felsőoktatásban, valószínűleg nem igen találkozott az eloszlás (mint fogalom), eloszlás függvényekkel, pedig eléggé fontos pl. a "pro" konfigoláshoz..
Azért nem kell nagyon belemászni a matekba, elég megérteni, hogy ha megeszek 1 nap 1 zsemlét, az ritkán jelenti azt, hogy minden fél órában eszem egy falatot...

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#2031) bacus válasza lajos75 (#2029) üzenetére


bacus
őstag

Ha ezt megtaláltad, és nem ment, akkor baj van, ott vannak a képernyő mentések, még némi magyarázat is van hozzá.

"Most szeretnénk látni, hogy egy profi hogyan is csinálja"
Én pl. kérek hozzáférést, és megcsinálom. Ennyi. Ez viszont nem fér bele a szívességbe, nálam!

Ez odáig fokozható, hogy az egyik ügyfelem egy "teamvieweres" supportnál pl azt találta mondani, csináljam már meg, hiszen úgy is ott ülök a gép előtt.
Na ezt legközelebb a fogorvosnál mondja - ajánlottam neki, hiszen az is úgyis ott van a rendelőben.

"Gondolom itt magadra gondoltál hogy megfizetni egy hozzáértőt "
Akár, de nem feltétlenül. Messze nem én vagyok a legjobb, legokosabb, legtapasztaltabb, legolcsóbb. Ezt azért talán meg tudnám oldani..., ha végre beillesztenéd ide a beállításokat, akkor lehet még "szívességből" is megírnám, hol rontottál. Ilyen is volt már.

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#2032) lajos75 válasza bacus (#2031) üzenetére


lajos75
senior tag

"ha végre beillesztenéd ide a beállításokat"
Még nem kaptam válasz hogyan is csináljam pontosan :)

akkor lehet még "szívességből" is megírnám, hol rontottál
Nálam megy szerencsére most is :P

(#2033) bacus válasza lajos75 (#2032) üzenetére


bacus
őstag

várj egy két napot, mert most néztem itthon és bár kapok ipv6 cimet, de a dhcp6 server már nem megy.

A hiba nem biztos, hogy nálad van, 6.35.2 verzió van nálam, ezen a verzión most biztosan nem tudom életre kelteni az ipv6-ot. Nem digi hiba, ez biztos, és mivel túl sok beállitás nincs, nem hiszem, hogy ez beállitási hiba.

lesz időm, downgradelem, hogy ott ment e, mert látszólag ment a délután..., csak aztán upgradeltem.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#2034) lajos75 válasza bacus (#2033) üzenetére


lajos75
senior tag

Nálam is a 6.35.2 verzió van fent.

(#2035) bacus válasza lajos75 (#2034) üzenetére


bacus
őstag

közben rájöttem, hol a hiba.

gyorsan akkor:
1. dhcpv6 cliens, pppoe client interfacere, prefix bepipalva, pool name kitoltve
2. ipv6 addresses, majd a local interfacenek (nalam ez a bridge, de az ahova a dhcp szervert akarod rakni) add address, pool a fenti pool
3. dhcp server, a fenti local interface...

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#2036) nyilasmisi válasza bacus (#2035) üzenetére


nyilasmisi
tag

Nálam jelenleg az az egy probléma hogy nem kapok ipv6 DNS server címet.
Ezt látom a windows-ba, maga az ipv6 prefix az szépen lejön!

Oda milyen DNS-nek kellene lemennie?

(#2037) siddis válasza nyilasmisi (#2036) üzenetére


siddis
őstag

Google IPv6 --- 2001:4860:4860::8888 --- 2001:4860:4860::8844 .?.?.?
OpenDNS IPv6 --- 2620:0:ccc::2 --- 2620:0:ccd::2 .?.?

[ Szerkesztve ]

-- Aux armes, citoyens --

(#2038) nyilasmisi válasza siddis (#2037) üzenetére


nyilasmisi
tag

De ezeket a digi-nek kellene lehirdetni nem? (vagy a sajátját!)

(#2039) siddis válasza nyilasmisi (#2038) üzenetére


siddis
őstag

Hát persze.. De mit veszítesz ha ezeket használod.?

-- Aux armes, citoyens --

(#2040) lajos75 válasza nyilasmisi (#2036) üzenetére


lajos75
senior tag

Én sem kapok ipv6 DNS címet, viszont kipróbáltam egy ASUS RT-N18U Routert is és azon sem kapok ipv6 DNS címet :Y

(#2041) bacus válasza lajos75 (#2040) üzenetére


bacus
őstag

kipróbáltam egy másik helyen is, itt is működik az ipv6 beállítás, mind a win, mind a linux kliensek megkapják a cimet, megy.

Amire nem tudok rájönni, hogy miért nem akar az istennek se menni, ha rádugok a hálóra még egy mikrotiket, és ott azt mondom legyen dhcpv6 kliens, az nem megy. :(

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#2042) vjozsef válasza bacus (#2041) üzenetére


vjozsef
senior tag

ha megvan a megoldas akkor ne legy irigy. :)

(#2043) vjozsef válasza bacus (#2041) üzenetére


vjozsef
senior tag

Hopppa!

Juteszembe: kolleganak otthon UPC csinalt vmi fw frissitest a modemen hogy legyen ipv6, de nem jott ossze es visszaraktak regit.

(#2044) brickm válasza vjozsef (#2043) üzenetére


brickm
őstag

A UPC IPV6-os firmware nem támogatja pl a modem üzemmódot, így ha valaki pl dinamikus dns szolgáltatást venne igénybe így is úgyis vissza kell rakatnia az ipv4-es firmet.

(#2045) vjozsef válasza brickm (#2044) üzenetére


vjozsef
senior tag

szerintem nala nem modem uzemmodban van mert telefon wifizik meg a gepe kabelen log rajta.

(#2046) brickm válasza vjozsef (#2045) üzenetére


brickm
őstag

Modem üzemmódban is szórja a wifit az a kukatöltelék. :C ha jól emlékszem

[ Szerkesztve ]

(#2047) bacus válasza vjozsef (#2042) üzenetére


bacus
őstag

annyit megsúgok, hogy nem a dhcp kliens a lúdas..

ahogy én most próbálgatom, szerintem kell legyen valami bug a rosban, mert se a win, se a linux kliensek nem a dhcpv6-tol kapnak ip-t, ami még nem gáz, viszont a dhcpv6 server szerintem nem is megy. (lehet, hogy azért mert egyébként megy az "advertisements". Még nem tudtam vele többet foglalkozni. :(

Itt a válasz jobban kifejtve, hogy miért:
Now when it comes to DHCP for IPv6 (RFC 3315), there are two ways DHCPv6 can be implemented, either Stateful or Stateless. Stateful DHCP is centrally managed on a DHCP server(s); and the DHCP clients use Stateful DHCP to obtain an IP address(es) and other useful configuration informaiton from the DHCP server(s).

But, Stateless DHCP on the other hand; means the DHCP server(s) is not required to store any dynamic state information on the DHCP server(s) about any indivisual DHCP clients. Instead, the DHCP clients autoconfigure their own IP address(es) based on router advertisments. So, with Stateless DHCP, the DHCP clients don't use the DHCP server(s) to obtain IP address(es) information, they use the DHCP server(s) to obtain the other useful configuration informaiton (like the address(es) of DNS servers).

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#2048) lajos75


lajos75
senior tag

Nálam a Teszt szerint rendben van. :)

[kép]
[kép]

[ Szerkesztve ]

(#2049) bacus válasza lajos75 (#2048) üzenetére


bacus
őstag

nézd már meg, hogy a dhcpv6 bindings fülön van e kliens.
Mert menni megy nálam is, csak épp egy másik mikrotiket rádugva ott már hiába akarok dhcpv6 cimet..

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#2050) lajos75 válasza bacus (#2049) üzenetére


lajos75
senior tag

:N

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.