Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20001) kammler válasza yodee_ (#19999) üzenetére


kammler
senior tag

A mikrotik azt ajánlja, hogy passzív hűtésnél ne legyenek egymás mellett. Tehát, ha van egy 8 portos switched pl. akkor rakj bele négyet. Kicsit luxus. De van nekik ilyen 4 portosba is, oda meg kettőt kéne... De mondom, láttam logokat, kékkel írta a ros, hogy a modul a nagy hőmérséklet miatt leállt. Használjon más típusú modulokat. De állítólag ezzel a hűtőbordás dologgal olyan 70 körül elmegy. Hivatalosan addig oké is. Igazából a DAC kábel jó megoldás, de gépre meg csak rézzel kéne továbbmenni. Illetve lehet optikával is, csak egy PCI express SFP+ modul adapter 50 ezer. Optika jóval hidegebb. Ilyen 60 fokok azok jók. Gyanítom 10 Gbit-nél lesz az 80 is. Környezettől is függ. Nálam itt a szobába megfőne nyáron, ha kint 30 fok van az biztos. Van, aki rakott fölé egy csendes ventit. Ez a 10Gbit réz egy öszvér dolog. Utánanéztem, rézen minden 10Gbi-es megoldás forró. Alig 3 wattot disszipál az S+RJ10, de egyszerűen nincs hova leadja a meleget. Nálunk használnak teszterben ilyen modult, ott 10Gb-en megy, viszont az egy gép és nyitott. Ott szellőzik.

[ Szerkesztve ]

(#20002) yodee_ válasza kammler (#20001) üzenetére


yodee_
őstag

Az enyém is PC lenne, nem switch. Szóval a ház olyan lenne amilyen szükséges de mindenképp egymás mellett kell lennie mivel az alaplapon 1 darab x16 PCI-e van és az lenne ketté osztva 2x8-ra.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#20003) mrzed válasza kammler (#19998) üzenetére


mrzed
senior tag

Nem tudom mennyire lenne meleg 10Gb-en, ott már nekem optika és dac kábel van. Az még rémlik a hálózat építésekor olvasta róla, hogy az első széria nagyon melegedett.
S+rj10 review

szerk: az a kék szöveggel szedett log bejegyzés csak egy bug volt. Nálam is csinálta egy időben, viszont visszaellenőrizve az időpontokat mindig link nélküli időszakra esett, amikor is a modul nem melegszik 50 fok fölé.

[ Szerkesztve ]

(#20004) kammler válasza yodee_ (#20002) üzenetére


kammler
senior tag

Gépbe biztos jó. Ha már van légáramlás valami nincs gond. Nekem passzív vga melegedett úgy hogy kézzel nem tudtam megfogni. Persze telepakolva a borda mellett elkokkal. Viszont ott semmi hely nem volt. Ha ráfujtam (!) már simán langyos volt. Ott kellett mondjuk egy ventillátor. De egy szellős házba ugyanaz oké volt.

(#20005) Reggie0 válasza kammler (#19998) üzenetére


Reggie0
félisten

Ezt konnyu kideriteni, minden mikrotik routerrol van a neten foto, hogy hogyan nez ki belul.

Azert vannak jobb SFP foglalatok, amelyeken gyarilag van hutoborda. Ez annyira hetkoznapi es gyari megoldas, hogy a telkok eszkozeiben is ez van.

[ Szerkesztve ]

(#20006) Hyperion válasza Hyperion (#19768) üzenetére


Hyperion
senior tag

Finger crossed :C
7.10 changrlog
wifiwave2 - fixed key handshake timeout with re-associating clients;

(#20007) kammler válasza Hyperion (#20006) üzenetére


kammler
senior tag

Azért csak hosszú teszt után fingerkrosszolj. Pl. a tény, hogy régi laptopomat nem dobálja ugyan le, de reauthenticating van, meg valami, most nincs, újraindítottam, SA time-out. De azt nézem szigorúan öt percenként. Mondom régi. A telefonoknál nem. Ott 12 óránként mondjuk az egyik leesik, öt másodperc múlva visszamegy rá. Ott nincs ilyen SA, csak leesik róla.

(#20008) kammler válasza Reggie0 (#20005) üzenetére


kammler
senior tag

Már a hűtőbordát, hogy érted, a PCI express-es pc-be való kártyán? Azon van hát, elég jó nagy darab. Most, amit néztem például az gyakorlatilag egy borda. Asus XG. Néztem én képeket, igaz egy hónapja, de alig van szétszedett állapotban pl. youtub-on RB5009. Majd most megint ránézek. Mondjuk aztán nekem nem gond kicserélni alkatrészeket, napi szinten pakoltam fel BGA RAM-okat is. Most már egy ideje nem szerencsére.

[ Szerkesztve ]

(#20009) Reggie0 válasza kammler (#20008) üzenetére


Reggie0
félisten

[link]

vagy

[ Szerkesztve ]

(#20010) kammler válasza Reggie0 (#20009) üzenetére


kammler
senior tag

Na, ez jó. Fönnt baloldalt van két elkó, de azok már távol vannak. Mellette csak félvezetők vannak, ott nem árt, ha meleg. A professzor meg alul, maga a doboz a hűtőborda. Elmés megoldás. Még az is el tudom képzelni, hogy alul az SFP+ csatinál is van hőhíd a ketrectől a bordára.

[ Szerkesztve ]

(#20011) Audience válasza Reggie0 (#20009) üzenetére


Audience
aktív tag

Én csak extra bordával és aktív hűtéssel tennék be 10G rezes SFP cuccot. Nekem az RB5009-ben elképesztően túlmelegedett. A CRS328-ban picit jobb volt a helyzet de abban volt ventillátoros hűtés.

(#20012) kammler válasza Audience (#20011) üzenetére


kammler
senior tag

Mondom, amit ezzel lehet csinálni a modul kiálló részére az a 14x14-es kis vörösréz borda. Az elfér, bajt nem csinál. Aki meg barkács fan és még mindig meleg, annak egy fan a modul fölé, ha mindenképp ilyen rezes modul kell. Ventivel az fix hogy lehűti.

[ Szerkesztve ]

(#20013) Reggie0 válasza kammler (#20010) üzenetére


Reggie0
félisten

Jol sejted:

(#20014) kammler válasza Reggie0 (#20013) üzenetére


kammler
senior tag

bakker, és ennek ellenére így tűzel? Persze abba a ketrecbe a modulról oda a ketrecre rossz szerintem a hőátadás. Ugye az belecsúszik, nincs ráfeszülve. Gondoltak rá, megtették amit lehet azért.

[ Szerkesztve ]

(#20015) kammler válasza Reggie0 (#20013) üzenetére


kammler
senior tag

Ott van a két RAM is látom. Másik oldalt a flash volt. Azt már a tokozásból megismerni.

(#20016) Reggie0 válasza kammler (#20014) üzenetére


Reggie0
félisten

Meg kozte van a PCB is, ami a levegonel jobb hovezeto, de azert nem annyira jo.

(#20017) kammler válasza Reggie0 (#20016) üzenetére


kammler
senior tag

Olyat is szoktak, illetve nem csak ez miatt, hogy ugye többrétegű a panel, középen van egy GND fólia, a test, vmi iszonyatosan elrántja a hőt. Nagyon nehéz forrasztani is, kell az alsófűtés neki. Nagyon sok óraszámot jelent megtervezni egy ilyet. Sokszor aztán szorítja az idő a gyártót, majdnem jót piacra dob. Aztán jön a REV2. második revízió, ott aztán megint javítanak stb.

[ Szerkesztve ]

(#20018) kammler válasza Audience (#20011) üzenetére


kammler
senior tag

Na. Akkor az lesz, hogy kérek kölcsön. Utánanéztem, tudok kölcsönbe szerezni. Azt meglátom kell-e ez nekem.

(#20019) Reggie0 válasza kammler (#20017) üzenetére


Reggie0
félisten

Vagom, en is tervezek/gyartok :D

(#20020) kammler válasza Reggie0 (#20019) üzenetére


kammler
senior tag

Gyártani nem gyártottam, rájöttem, hogy, pedig most már méteres monitorok vannak, hogy én aztán nem "látom" rendesen mit művelek a panelon. Ha fizikailag kézbefogom oké, úgy "látom". Van itt nálunk Altium, kicad stb. De hét évig javítottam, telefon, Nokia, Microsoft telefon, settopbox. Most már csak pakolom fel az SMD-ket. Ez is sok már nekem. Szemem úgy meggyengült, hogy na.

(#20021) m0ski


m0ski
aktív tag

Sziasztok!

Wireguard ügyben kérnék segítséget.
Mikrotik oldalon beállítottam mindent, kliensen is megcsináltam a konfigot, viszont:
Se ping, se böngészőben IP cím alapján webes felület (nyomtató) nem működik). WG/Peers alatt a Tx/Rx számol, de eredmény semmi.
Eközben a WG kliensen (Windows) 0 byte received, x bytes sent.

Mintha visszafelé nem jönne semmi :F
Az IP/Cloud alatt rendes külső IP-t látok, viszont alul azt mondja hogy "router is behind a NAT".
Jelenleg OpenVPN üzemel gond nélkül, ezt szeretném leváltani, de nem sikerül működésre bírni.

(#20022) kammler válasza m0ski (#20021) üzenetére


kammler
senior tag

De jó, hogy mindenkinél más nem megy. Nálam a wireguard ok, openvpn meg UDP-n nem jó. Hát van NAT? Nálam nincs, PPOE van a telekomos ONT csak bridge. Amég volt NAT addig a cloudnál látta a rendes külső IP-t, csak akkor mondta nálam is hogy behind NAT. A wifimnél is látja a külső IP-t, ott viszont mondja most is hogy nat, mivel ugye az RB5009 mögött van.

[ Szerkesztve ]

(#20023) stopperos válasza m0ski (#20021) üzenetére


stopperos
senior tag

Wireguard beállításokról (Interface, peer) és a route szabályokról küldj több információt.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#20024) ekkold válasza m0ski (#20021) üzenetére


ekkold
Topikgazda

"router is behind a NAT"
Tehát NAT mögött vagy. Vagy át kell fordítani a wg-hez tartozó portot, valamelyik oldalon, vagy publikus IP kell, különben nem fog működni.

(#20025) Reggie0 válasza m0ski (#20021) üzenetére


Reggie0
félisten

Allowed ip-t jol beallitottad mind a ket oldalon? Mikrotikbol lehet pingelni a felcsatlakozott windowsos klienst?

[ Szerkesztve ]

(#20026) m0ski válasza ekkold (#20024) üzenetére


m0ski
aktív tag

Közben meglett a megoldás, köszönöm szépen annak aki segíteni próbált.
Valamilyen ismeretlen oknál fogva az eszköznek a szolgáltatói Mikrotik felől volt egy PPPoE kapcsolata, és egy DHCP címe is.
A PPPoE-n publikus IP cím, amin eddig gond nélkül ment OpenVPN.
Mint kiderült, a WG gondot az okozta, hogy a PPPoE 2-es distance értékkel került default route-ba.
Erről eddig nem tudtam, meg nem is néztem, mert úgy örököltem a router karbantartását, de a lényeg: miután 1-es distance értéket kapott a PPPoE, rögtön feléledt a WG kommunikáció.

(#20027) Dezol


Dezol
csendes újonc

sziasztok, használja valaki a DUDE-t? tesztelésből upgradeltem 7.10-re a routert, de a mikrotik oldaláról leszedett DUDE 7.10 es kliens csak 7.9 -es :( és persze így nem is tudok csatlakozni. lehetséges hogy felraknak egy klienst 7.10 -es néven, de az valójában csak 7.9? neee

(#20028) snorbi82


snorbi82
senior tag

Hello!

7.10 openvpn
eddig tökéletesen működött a VPN! 7.10 óta fel enged és ledob! (Idom nem volt meg nézni a hibát, de hátha másnál is előjött)
PPTP simán működik!
Más:
7.10es frissítéssel régi router fura dolgokat csinált ezért kapott egy resetet ami végtelen ciklusba ment! Érdemes foglalkozni vele vagy flash megadta magát?
Koszonom

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#20029) Audience válasza snorbi82 (#20028) üzenetére


Audience
aktív tag

A 7.10-re sokan panaszkodnak akik OVPN-et használnak, tedd vissza az utolsó működő fw-t és várd a következőt. Érdemes pár napot mindig várni a frissítéssel és olvasni a fórum bejegyzéseket az MT oldalán.

A végtelen ciklusba keveredett cuccot süsd meg netinstall-lal.

(#20030) Audience válasza Dezol (#20027) üzenetére


Audience
aktív tag

Elrontották, várj egy kicsit és rendbe teszik.

(#20031) snorbi82 válasza Audience (#20029) üzenetére


snorbi82
senior tag

Köszi!

még az éjszaka folyamán megcsináltam. Vissza ment a 7.9.2 és jó lett.
Közben sikerült elhozni haza a régi routert. Netinstallal sikerült elindítani, de fel config közben össze fosta magát. Restart után megáll és semmi. 3011 flash távozott.
Egyenlőre tartaléknak de nyári leálláskor cserélném majd a mostani routert. 5009-re. (elég jó árban van) :(

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#20032) kammler válasza snorbi82 (#20031) üzenetére


kammler
senior tag

Ez kellemetlen. Programozott alkatrész. Meg aztán a licensz is ahhoz van kötve. Biztos flash? Kiváló olommentes forrasztásokat megérné megnézni.

[ Szerkesztve ]

(#20033) kammler válasza snorbi82 (#20031) üzenetére


kammler
senior tag

Amúgy van valaki, akinél bad block-ra ír valamit nullán kívül?

[ Szerkesztve ]

(#20034) snorbi82 válasza kammler (#20032) üzenetére


snorbi82
senior tag

Én arra gyanakszom! Két-három újraindítás után elindul, de inkább hagyom, mert....

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#20035) kammler válasza snorbi82 (#20034) üzenetére


kammler
senior tag

Hát ja. Otthonra se jó az ilyen, de céghez stb. Ott meg aztán rögtön kuka.

(#20036) kammler válasza snorbi82 (#20034) üzenetére


kammler
senior tag

Pár hónapos korában én felraktam rá egy béta verziót. Csippan, várom a két csippanást, megint csak egyszer. Na mondom... Hát utána kellett olvasnom, hogy kell azt a netinstallt használni. Jó lett. Azóta se csinálta. Hét éves. Illetve most már az RB5009 van. Pár hetes. Az bírja a gigabites netem, az RB3011 csak fastrack-el tudta, 450 megabit körül megállt.

[ Szerkesztve ]

(#20037) Audience


Audience
aktív tag

Valakinek sikerült működőképes Wave2 CAPsMAN konfigot összerakni ami stabilan működik WPA3-mal?

Van egy kis labom (AX2,AX3, CAP AX, Audience) próbálom elkapni mikor lesz kész arra, hogy váltsak itthon (cégeknél egyelőre eszembe sem jutnak!) de túl sok IoT cuccom lóg WiFi-n, hogy boldog mosollyal nézzem ahogy szétesik.

(#20038) Dezol válasza Audience (#20030) üzenetére


Dezol
csendes újonc

Írtam a supportnak, és nagy elemzések közepette adtak egy 7.10-es Dude klienst, de írtak hogy hamarosan raknak ki új verziót. Ha valakinek kellene akkor szoljon

(#20039) silver-pda


silver-pda
aktív tag

Helló!
Akinek van hAP AX3, meg tudná mondani hogy ether5 és usb csati közt mi az a Poe out felirat? Ott egy LED van vagy mi?
Leírás nem egyértelmű. Egyik helyen ether1 (2.5G) tud Poe in/out-t. Másikon meg azt írja van egy 1G-s port, ami tud Poe out-t? Ez lenne ether5?

(#20040) lionhearted válasza silver-pda (#20039) üzenetére


lionhearted
őstag

LEDnek tűnik, fel is van sorolva a system/leds között, mint poe-led.

Tegnap még működött...

(#20041) appel válasza silver-pda (#20039) üzenetére


appel
őstag

Nálam van egy ax3 tesztre. Csak az ether1 tud 2.5G-t és csak az az egy port PoE in/out. Egyéb poe képes port nincs rajta. A led gondolom akkor világít, ha a poe out használatban van. Sajnos nem tudom most rádugni az ap-t, de később lehet megnézem mit csinál ha poe-n kap tápot az ax3 és mit csinál ha az AP-t látja el onnan.

(#20042) appel


appel
őstag

Nos, poe in-re nincs visszajelzés csak megy a router. Poe out esetén pirosan világít az usb és az ether5 közötti led és megy a nafta az ap-hoz. Az mondjuk béna, hogy a 2.5G-s portot kell feláldozni emiatt, jobb lett volna egy gigabites port a poe outhoz.

(#20043) lionhearted válasza appel (#20042) üzenetére


lionhearted
őstag

Gondolom nem az AP ellátása volt az elsődleges cél, hanem hogy oda-vissza menjen az upstream táplálása, ahogy kényelmesebb.

Tegnap még működött...

(#20044) Audience válasza appel (#20042) üzenetére


Audience
aktív tag

Sokkal bénább, hogy a 2,5-es portok amiket használok nem POE képesek a switch-en így nem tudom onnan táplálni pedig az lenne az igazi.

(#20045) silver-pda válasza appel (#20042) üzenetére


silver-pda
aktív tag

Kösz.
Jobban örültem volna az 1G-s portnak Poe esetén.

(#20046) kammler válasza appel (#20041) üzenetére


kammler
senior tag

Mert ugye az AC3-nál az 5-ös és az1-es is tud PoE in/out-ot, de az 5-ös porton tuti megy ki PoE. Az ujabb AX3-on azt ugye megint el kellett tolni. Megint hozzá kellett nyulni valamihez ami jó volt.

(#20047) snorbi82


snorbi82
senior tag

Megjött az 5009 :C :C

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#20048) Reggie0 válasza kammler (#19684) üzenetére


Reggie0
félisten

Egy ertelmesebb aru 8 portos 2.5 gigas switch: MokerLink 8x 2.5GbE + 1x 10GbE

(#20049) kammler


kammler
senior tag

Ez gyanúsan olcsó. A többihez képest.

(#20050) privatposta


privatposta
tag

Szeretnék tanácsot kérni. Van 2G és 5G rádiós hálózat a routeren. Mindkettő azonos SSID-val van elnevezve. Mit kell tennem, hogy ha elérhető távolságban van az 5G akkor a router "áttegye" a klienst az 5G-re, majd vissza, ha már nem elérhető?
Érzem, hogy valami hiányzik, de nem tudom, hogy mi.
Előre is köszi

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.