Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19801) E.Kaufmann válasza E.Kaufmann (#19800) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Amúgy érdekesebb az, hogy a Mikrotik mikor szerzett tudomást a hibáról, mert megy a mismásolás: [link]
The report stated, that vendor (MikroTik) was contacted in December, but we did not find record of such communication. The original report also says, that vendor was informed in person in an event in Toronto, where MikroTik was not present in any capacity.

Lehet, hogy tényleg valaki informálva lett, csak az nem a Mikrotik volt? ;]

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19802) HIJ


HIJ
őstag

Sziasztok!

Van a nyaralóban egy MikroTik Chateau, aminek az LTE jelerősége nem túl acélos. Gondolam veszek rá egy külső antennát (mANT LTE 5o 5dBi), hátha jobb lesz valamelyest, viszont nem tudom mit rontok el, nem látok különbséget. Igazából furán viselkedik, mert hiába kerestetem vele az antennát, azt mondja a main a legjobb és egyetlen. Beállítottam a modem -nél both -ra és Auto -ra is, de nem látok különbséget. Mit tudok még megpróbálni?

(#19803) lionhearted válasza HIJ (#19802) üzenetére


lionhearted
őstag

Amúgy a külső antennát jobb helyre tetted? (Ablakba, tetőtérben, stb)

Tegnap még működött...

(#19804) HIJ válasza lionhearted (#19803) üzenetére


HIJ
őstag

Megpróbáltam, de bárhogy mozgattam nem láttam különbséget. Az gyanús egyáltalán, hogy látja-e/használja-e a külső antennát. Ezt miből tudom megállapítani? Mert nem látok különbséget a jelszinteken, hiába állítom az antennákat...
Van egy ilyen, hogy antenna scan, de arra nem hoz semmit.

[ Szerkesztve ]

(#19805) snorbi82 válasza HIJ (#19804) üzenetére


snorbi82
senior tag

Terminálba:
/interface lte settings set external-antenna=auto

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#19806) grabber válasza HIJ (#19802) üzenetére


grabber
addikt

Milyen kábellel van bekötve?
Szerintem a kábelen buksz 2,5 dB-t amit nyersz majdnem el is bukod. Ami meg segíthet a jobb elhelyezés ha van egyáltalán. Amúgy olyan sokat ez nem tud hozzátenni,csak akkor ha tetőn van. Akkor is kábelen buksz amennyit az antennán nyersz,de tetőn sokkal jobb vétel lehet.

(#19807) HIJ válasza snorbi82 (#19805) üzenetére


HIJ
őstag

Ez sajnos nem segített. Ugyan úgy nem tudom eldönteni, hogy látja e az antennát.

grabber:
Gyári 1 m -es kábelek (jó vastagok), de lehet hogy hiú ábránd a jobb kapcsolat ezzel a szettel. Most vagy nézek egy másik szolgáltatót vagy egy másik eszközt... Annyi hogy itt minden adott, előfizetés és eszköz is. Ezért is gondoltam hogy egy külső kábellel jobb lehet a dolog.

(#19808) grabber válasza HIJ (#19807) üzenetére


grabber
addikt

1m nem váltja meg a világot és ha nem kültér még lehet rosszabb beltérben az irányított antenna mint a körvételi.

(#19809) user12


user12
őstag

Sziasztok

Valaki használ(t már) ilyet?

Ha jól gondolom, akkor ez kb egy mAP Lite-hez hasonló eszköz?

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#19810) E.Kaufmann válasza user12 (#19809) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

The MQS does not have RouterOS software, its configuration possibilities are limited.!!!!!!!!
Hasonló, csak sz@rrá van butítva: [link]

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19811) Lenry


Lenry
félisten

adott egy hap ac2, tőlem jó messze.
nem akar frissülni, 7.7-en ragadt.
akár a package managerrel töltök le frissítést, akár csak feltöltöm az npk-t, nem frissül le, újraindítás után csak annyit ír, hogy router was rebooted without proper shutdown, probably kernel failure
ha simán csak kiadok egy újraindítási parancsot, akkor is ezt írja.
a resourcesben nem ír hibás blokkokat és egyébként a router tökéletesen működik.

mi baja lehet és hogy lehetne távolról megoldani? (tehát a netinstall nem játszik)

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19812) DBob válasza Lenry (#19811) üzenetére


DBob
őstag

A system/check-installation mit mond?

[ Szerkesztve ]

(#19813) E.Kaufmann válasza Lenry (#19811) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Lelőni a táveléréshez nem szükséges portokat és szolgáltatásokat (pl QoS, proxy, netről frissülő listák, Wifi, CAPsMAN), törölni a felesleges állományokat a flash-ről, majd újraindítani és úgy frissíteni? Nekem hap mini-vel kellett így bajlódnom, de egy ac2-ben legalább RAM van elég, úgyhogy csak tipp.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19814) Lenry válasza DBob (#19812) üzenetére


Lenry
félisten

installation is ok

#19813 E.Kaufmann
128MB-ból 50MB szabad, de kilőttem most mindent nem-esszenciálist a WG kivételével (azon keresztül kapcsolódok), sajnos nem segített :(

viszont az fura, hogy reboot után minden vissza volt kapcsolva, amit kikapcsoltam. döglődik a flash?

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19815) DBob válasza Lenry (#19814) üzenetére


DBob
őstag

Valószínűleg döglődik, igen.
De akkor az install check a meglévő területeken illett volna hogy megtalálja. Könnyen lehet az is, hogy az új verzió flashre írásakor kerül rossz / hibás területre, és ott sérül meg, ám a meglévő rendszert így nem érinti.

Én nem kínlódnék vele --> csere.

(#19816) user12 válasza E.Kaufmann (#19810) üzenetére


user12
őstag

Jaja...sőt annyira fapados, hogy még DNS szervert se lehet benne állítani
Hozzám került, nézegettem, próbálgattam, de nem igazán bírtam rájönni a létjogosultságára, azért is dobtam be ide a kérdést, hátha valaki felhomályosít.

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#19817) Lenry válasza DBob (#19815) üzenetére


Lenry
félisten

az lesz, csak oda kell(ene) utazni :D

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19818) E.Kaufmann válasza Lenry (#19817) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Számlázd ki :DDD , vagy nincs ott egy értelmesebb emberke sem, akit távolról lehet instruálni?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19819) yodee_ válasza Lenry (#19814) üzenetére


yodee_
őstag

Mennyi idős a cucc? Mennyi írt adat mennyiség van benne hogy döglődik?

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19820) Lenry válasza yodee_ (#19819) üzenetére


Lenry
félisten

Factory software: 6.42.3 - ez 2018 májusában jött ki, tehát 5 évnél biztos nem régebbi.

otthon is van egy hap ac2-m, az kb ugyanilyen idős, de a sector write feleennyi, annak még nincs baja

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19821) E.Kaufmann válasza Lenry (#19820) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Megint csak egy kósza ötlet, de lehet csak ront a helyzeten, de a RouterBoard szekció alatt egy firmware (bootloader) upgrade esetleg? Mondjuk sose tudtam, hogy ez mennyire szükséges, csak néha ráböktem.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19822) yodee_ válasza Lenry (#19820) üzenetére


yodee_
őstag

Az Én első ac2-m szintén 2018-as vásárlás, sőt még 256 MB RAM-mal, eddig nincs probléma.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19823) Lenry válasza E.Kaufmann (#19821) üzenetére


Lenry
félisten

ezen már túl vagyok, 7.7-re le tudta frissíteni a fw-t, de egyéb módon nem változott a helyzet

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19824) Lenry válasza yodee_ (#19822) üzenetére


Lenry
félisten

a képedet nézve viszont feltűnt valami a saját screenshotomon: Free HDD space: 0 KiB

a Files-ban megnézve is ugyanezt írja:

cserébe nincs az égvilágon semmi a tárhelyen, de úgy érzem ez lesz a probléma gyökere

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19825) yodee_ válasza Lenry (#19824) üzenetére


yodee_
őstag

Az lesz a baj! Valami tele pakolta. Openwrt esetén is ilyen hiba van ha tele van a flash. Sajna egy teljes gyalulás lehet a csak a megoldás :( full backup, majd reset távolról?

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19826) Lenry válasza yodee_ (#19825) üzenetére


Lenry
félisten

szuper... :(

az a baj, hogy reset után nem lesz a helyszínen senki, aki restore-oljon.
mindegy már elkönyveltem, hogy kénytelen leszek odamenni

úgy látom nem is vagyok egyedül ezzel a problémával és ez megmagyarázza a nagy mennyiségű írást is

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19827) yodee_ válasza Lenry (#19826) üzenetére


yodee_
őstag

Sajnos akkor menned kell. De pozitívum hogy nagy eséllyel "csak" ennyi a baja és nem döglött meg a flash. Esetleg "run after reset" opció?

[ Szerkesztve ]

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19828) Lenry válasza yodee_ (#19827) üzenetére


Lenry
félisten

gondolkodtam rajta, de ha félremegy valami, akkor mindenképp mennem kell és akkor annyival hosszabb a leállás, akkor már inkább legyen tervezett a dolog.
legfeljebb más karbantartásokat is beütemezek ugyanakkorra.

köszi mindenkinek a segítséget :R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19829) yodee_ válasza Lenry (#19828) üzenetére


yodee_
őstag

Érdekes amúgy, eddig ezt a funkcót sosem néztem :) Most egy VM-en elkezdem tesztelni.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19830) yodee_


yodee_
őstag

Támadt egy ötletem! Tudna valaki segíteni abban, hogy hogyan tudnám egy emailbe beilleszteni az akutális frissítés changelog-ját? Lehet ilyen kérni a rendszertől? Vagy kivitelezhetetlen?

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19831) Horvi válasza yodee_ (#19825) üzenetére


Horvi
őstag

Valószínű az lesz neki a megoldás. Én is csak így tudom frissíteni az én eszközeimet(két hapac2). Nálam is tele van a hely a nagy address list miatt.

Hello darkness, my old friend...

(#19832) Lenry válasza yodee_ (#19830) üzenetére


Lenry
félisten

a routerOS changelogját?
van RSS-ük, én onnan kérném le

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19833) yodee_ válasza Lenry (#19832) üzenetére


yodee_
őstag

Van arra lehetőség hogy ne a teljes tartalmat töltsem le csak az utolsót?

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19834) Lenry válasza yodee_ (#19833) üzenetére


Lenry
félisten

egészen biztosan megoldható, mert RSS olvasó programban egyesével látszódnak.
nálam Thunderbirdben így néz ki:

de hogy aztán ezt a Tündérmadár okosítja így szét magának vagy le lehet külön is kérni, ezt már sajnos nem tudom

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#19835) Pille99


Pille99
tag

Hali,

feltettem a 7.9.1 Rost és ez lett belőle:
Mi lehet a hiba?

(#19836) kammler


kammler
senior tag

a ROSsebit neki! :Y

(#19837) kammler válasza Pille99 (#19835) üzenetére


kammler
senior tag

Én nem vettem észre malfunkciót nálam. Megjött az RB5009 :)

[ Szerkesztve ]

(#19838) Pille99 válasza kammler (#19837) üzenetére


Pille99
tag

Ez is RB5009.
Elfelejtettem, hogy kell régi ROSsebet visszarakni.
Az .npk-t bemásolva nem működik

[ Szerkesztve ]

(#19839) kammler válasza Pille99 (#19838) üzenetére


kammler
senior tag

Downgrade? Bemásolni a routerbe, és downgrade?

(#19840) Pille99 válasza kammler (#19839) üzenetére


Pille99
tag

Köszönöm, sikerült.
Visszaraktam a 7.7.
Úgy látom a hiba megszűnt.

(#19841) kammler válasza Pille99 (#19840) üzenetére


kammler
senior tag

Nálad a switch chip menüben milyen fülek vannak? Ha megynitod. Van ott vlan? Mert a switch cship tudná, de ott nálam nincs vlan. 88E6393X Meg más se, aminek elvileg lennie kéne. Én 7.9.1-en vagyok, de a gyári rajta a 7.7 volt.

[ Szerkesztve ]

(#19842) Pille99 válasza kammler (#19841) üzenetére


Pille99
tag

nincs VLAN fül

(#19843) HIJ


HIJ
őstag

Sziasztok!

Még küzdök a gyenge mobilnetes Chateau -val. Megpróbáltam egy Telekomos SIM -el, de kb ugyanazokat tornyokat használja az is, szóval nem ez fogja megoldani. Annyit már kiteszteltem, hogy a már korábban említett mANT 50 külső antennával kicsit jobb a helyzet, de mivel nem tudom értelmesen elhelyezni, úgy döntöttem, h valami mást kell kitalálni. Arra gondoltam, h ha már megvan a Chateau, akkor ezzel vinném tovább a dolgot és egy külső antennával próbálnám meg. Van valami ajánlott cucc ebben a témában? Elég sok félét lehet találni, jó lenne valami tapasztalat alapján vásárolni…

(#19844) dombila válasza kammler (#19841) üzenetére


dombila
senior tag

A Mikrotik switch chip help oldala szerint: Switch+Chip+Features

A VLAN Tables rész alján:
Devices with MT7621, MT7531, RTL8367, 88E6393X, 88E6191X switch chips support HW offloaded vlan-filtering in RouterOS v7. VLAN-related configuration on the "/interface ethernet switch" menu is not available.

Gondolom emiatt nincs a switch menüben VLAN lehetőség.

[ Szerkesztve ]

(#19845) A_ScHuLcZ


A_ScHuLcZ
addikt

Tudtok-e javasolni olyan oldalakat, ahová összetettebb Mikrotik-es mintakonfigurációk kerülnek feltöltésre, amikből lehet ihletet meríteni? A mostani itthoni konfigot néhány évvel ezelőtt alakítottam ki, használok vlan-okat, a tűzfal policy viszonylag komplex, de valószínűleg létezik jobb megoldás is, ezért szeretnék (elsősorban a tűzfalszabályokhoz) ötleteket meríteni ilyen mintakonfigurációkból vagy best practice-ekből.

Köszönöm!

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#19846) grabber válasza A_ScHuLcZ (#19845) üzenetére


grabber
addikt

Mikrotik wiki oldala.
De amúgy az sem annyira jó,mert annyira egyedi minden,hogy sokszor nincs a megoldás,hanem pl akár 10 jó megoldás is van. Te döntöd el neked melyik a legjobb.
Lehet mindent szűrni egyesevél,de össze is vonhatsz szabályokat. Melyik a jobb? Egymillió más ilyen példa is van.

(#19847) Reggie0 válasza grabber (#19846) üzenetére


Reggie0
félisten

Raadasul az optimalizalas attol is fugg, hogy milyen jellemzo forgalom van, es mi ellen kell jellemzoen vedekezni.

(#19848) yodee_ válasza Lenry (#19828) üzenetére


yodee_
őstag

Sikerült tesztelnem a "run after reset" funkciót. Nem egyszerű na :D Például volt anno pendrive a routerben, de már nincs így elakadt a script. Volt USB modem, már nincs és az sms funkciónál elakadt a szript. Viszont, miután minden hibát kiigazítottam szépen lefutott a szkript és teljes egészében visszaállította a routert. Javaslom, ha a helyszínen leszel akkor teszteld le sé legyen egy ilyen szkript a flashben mert nagyon hasznos.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#19849) kammler


kammler
senior tag

Ha akarok egy vendégwifit ami csak a nethez fér hozzá, akkor milyen módszer javallott?

(#19850) ekkold válasza kammler (#19849) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Külön IP tartományt csinálnék hozzá, és megfelelő tűzfal szabályt hoznék létre, hogy mihez férhet hozzá, és mihez nem (adott esetben a sávszél is korlátozható - ha szükséges).

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.