Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11001) noorbertt válasza noorbertt (#10999) üzenetére


noorbertt
őstag

https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=147155
Itt lesz a megoldás, holnap tesztelem és visszajezem hátha valakinek hasznos lehet.

[ Szerkesztve ]

(#11002) Kenderice válasza noorbertt (#11001) üzenetére


Kenderice
senior tag

Várom az eredményt!

(#11003) E.Kaufmann válasza noorbertt (#11001) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Mi Zyxel USG mellé próbáltuk, hogy legyen felé passtrogh és management is, Ubival lehet müxeni fog és az otthoni mikrotikkel is ment, mikor egy WAP lte-t kellett konfigolni, de a Zyxelnek az kellett, hogy mindkét háló tagged legyen, tehát két vlan interface is kellett az egy ethernet portra.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#11004) noorbertt válasza E.Kaufmann (#11003) üzenetére


noorbertt
őstag

Itt is kelleni fog ha jól értelmezem, pont van egy flex mini is amit fel tudok használni a dologra, bár más szerepe lett volna a jövőben de nah :)

(#11005) noorbertt válasza noorbertt (#11004) üzenetére


noorbertt
őstag

Vegulis sikerult, nemi benazas utan :)
Torolni kell az alapkonfigot is es az apn-t nem szabad elfelejteni beallitani :D
Port tovabbitas is megy az USG-rol :K

Van valami jo bevalt modszer arra hogy merre nezzen a LHG? A haz teton van egy rud, amire fel lehetne tenni viszont jo lenne oda mar ugy tenni hogy tudjuk merre alljon. Eleg paras lenne ott allitgatni. Esetleg valami mero muszer vagy szakember?

(#11006) Lenry válasza noorbertt (#11005) üzenetére


Lenry
félisten

Torolni kell az alapkonfigot

Ez minden Mikrotik esetén a második dolog a dobozból való kibontás után :))

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#11007) noorbertt válasza Lenry (#11006) üzenetére


noorbertt
őstag

Első Mikrotik eszközöm, ezért is volt xopas :D

(#11008) Kenderice válasza noorbertt (#11005) üzenetére


Kenderice
senior tag

Ajánlom a cellmapper alkalmazást vagy a weboldalukat.
Ott a szolgáltató kiválasztása után lehet látni, merre vannak a mobiltornyok.

(#11009) Alteran-IT


Alteran-IT
őstag

Sziasztok!

Valakinek van friss tapasztalata hAP ac² routerrel? Főként a WiFi érdekelne, illetve annak a hatótávolsága és sebessége, mert nem nagyon látok tapasztalatokat, illetve amik vannak azok régiek és arról van szó bennük, hogy a WiFi elég gyenge sebességben, bár az is érdekelne, hogy mennyire is látszik ez meg pontosan, illetve térerőben is érdekelne egy kicsit a dolog, egy TP-Link 740N(D) routert váltana, tudom hogy tudásban és hardverben erősebb, de a WiFi is fontos lenne, kérdés hogy érdemes-e erre váltani, illetve azóta javult-e valamit a WiFi sebesség, már ha annyira problémás volt?

[ Szerkesztve ]

(#11010) Kenderice válasza Alteran-IT (#11009) üzenetére


Kenderice
senior tag

Az általad említett routernél szerintem jobb a wifije de egy mai átlagos routernél nem.
Meg hát ugye a mikrotik az dual band-es.

[ Szerkesztve ]

(#11011) Alteran-IT válasza Kenderice (#11010) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Köszönöm a gyors választ, viszont átlagos router alatt mit értesz? Mert ha az ilyen 20-30 ezer forintos TP-Link-et meg társait, akkor hagyjuk, azokat amúgy is max. OpenWRT-vel használnám, de azzal meg nem lehet teljesen kihasználni teljesen a hardvert néhány esetben, gondolok itt pl. a NAT-ra, meg ha lehet, akkor inkább megoldanám Mikrotik-el.
A Dual band egy fő szempont, csak ugye mellette a térerő is fontos lenne, most egy panellakásba menne, bár vékonyak a falak ugye, de tele vannak acéllal/vassal, nem tudom mennyire állja meg a helyét a belső antennáival egy ilyen helyen térerőben és sebességben, főleg hogy azt sem tudom, az alap sebesség kb. mennyi elehet 2,4, illetve 5 GHz-en megfelelő kliens esetén.

(#11012) adika4444 válasza Alteran-IT (#11011) üzenetére


adika4444
addikt

A térereje bőven jó, 5 Ghz-n simán lefed egy 1940-ben épült házban lévő 70 m^2-es lakást.
Az 5Ghz AC 200--300 Mbps-t hoz két antennával, nekem ez már elég.

üdv, adika4444

(#11013) noorbertt


noorbertt
őstag

Sziasztok

Az normális hogy amit a LHG lte6kit-hez adtak Poe adapterben csak 4 db kábel fut a utp csatiban?

(#11014) adika4444 válasza noorbertt (#11013) üzenetére


adika4444
addikt

Hali!

Szerintem igen, mert az LHG-n úgy is csak 100-as (fast ethernet) port van.

üdv, adika4444

(#11015) mogyesz


mogyesz
aktív tag

Hello,

Ahol lakom, vezetékes internetre esélyem sincs :-) Elég sok fa van a környéken, és elég messze a tornyok (térkép szerint).

Mobil internet, szolgáltató Telenor, más szolgáltató kilőve...

Max 1M/256k jelenleg amit ki tudtam hozni a jelenlegi LHG LTE kit-tel, ezt ugye célszerű lenne irányítani, ám rálátás semmi... Így ugye nehéz :-)

Jelenlegi értékek (legjobb beállítás után, a jelenelgi helyén, ennél csak rosszabb értékeket tudok produkálni...):

EARFCN: 6350 (band20, bandwith 20Mhz)
RSRP: -109dBm
RSRQ: -19,5dB
SINR: -7dB

Kinéztem két eszközt:

wAP ac LTE6
wAP ac LTE kit

Melyik lenne célszerűbb?

(Kinéztem hozzá egy 5dBi LTE antennát is, hátha...)

Vagy esetleg más termék?

Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#11016) grabber válasza mogyesz (#11015) üzenetére


grabber
addikt

Nehéz kérdés,de már nagyon sokat nem tudsz tenni. Te egy 800MHz-es sávra csatlakoztál rá(az terjed a legjobban). Az LHG 20dBi-t is tud,de csak nagyobb frekin,800MHz körül kb 5 dBi-t tud összehozni pluszban.
Ha nagyon nyerni akarsz még egy keveset,de nagy munkával akkor vegyél egy [Mikrotik LTAP] -ot és hozzá egy külső antennát. Az LTAP azért jó,mert a házon van kivezetés a külső antennához. Ha veszel a routrehez még kábelt,akkor ki tudod vezetni az antenna csatlakozást. Ha csak a B20-as csatornát tudod venni az adott helyszínen,akkor olyan antenna kell neked,ami 800MHz-en a legtöbb a nyeresége. De ezzel az egésszes is csak 5 dBi plusz nyereséget tudnál jó esetben elérni. Annyit nem ér meg,mert a jelszintek akkor sem lesznek elegendőek.
Jóbban járnál ha magasabbra helyeznéd,vagy áthelyezni valahova és egy ugrató ponttal átlőnéd magadhoz.

Én újabb eszközzel nem szenvednék,mert nem lesz jó szerintem. Inkább forgatással,áthelyezéssel magasabb pont kereséssel oldanám meg. Az ingyen van és ha nem lesz jobb legalább nem került pénzbe.

(#11017) mogyesz válasza grabber (#11016) üzenetére


mogyesz
aktív tag

Huhh, köszi a kimerítő választ! ;-)

Igen, a hosszú hétvégén a méricskélés, állítgatás megvolt, ez lett a maximum... Ez is provizórikusan egy 4m-es rúdon kitolva a tető gerinc felé jócskán.. :-( Tehát magasabbra nem nagyon tudom. A környező fák meg 10-15m+ -osak :-D
A másik hozzánk tartozó telken még nem néztem, onnan meg a haza lövés nem lenne egyszerű :-) Well, nézek egy antennát, és hátha :-D

Köszi még1x!

(#11018) grabber válasza mogyesz (#11017) üzenetére


grabber
addikt

Ha ennyire reflektálódik a jel,lehet hogy egy körsugárzóval jobb jelszintet lehet elérni,mert minden irányból venni tudná a jelet. De ehhez műszer és antenna is kellene,hogy el lehessen dönteni melyik a jobb. Csodák nincsenek. Ha már a háztető fölé is kitoltad,akkor jobbat nem tudok. De egyszerűbb egy fa tetejére felszerelni és ha a fa is nőni fog a jelszinted is jobb lesz :DDD

(#11019) Alteran-IT válasza adika4444 (#11012) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Köszi szépen! Szerintem így valószínű hogy erre fog esni a választásom, egyedül csak akkor nem, ha tulaja nagyon akarja majd állítgatni pl. a WiFi-t, meg ilyesmi, mert akkor lehet egyszerűbb lesz hasonló árkategóriájú TP-Link, bár azt inkább elkerülném.

(#11020) ArGa


ArGa
csendes tag

Sziasztok!

Tanácsot kérnék!
Van egy cég ahol kb 300 eszköz található.ebből
LAN kb 50 PC 10 laptop, nyomtatók stb, IP kamerák,
WIFI amit Ubiquiti old meg gond nélkül mobiltelefonok, IP kamerák.

Régen egy Vigor router volt, majd egy Linux szerver lett ami most haldoklik.
Synology 80e forintos routerét probáltam és folyamatosan elszállt (synology router rt2600ac)
(Visszaállt a LAN alapértelemezett hálózati beállításokra.IP cím ütközésre hivatkozva-LOG semmi info.)Azóta is 2 hete a LINUX alatt megy tovább
Keresek valami nem túl drága Mikrotik routert ami ezt elbírja stabilan.Nincs vele tapasztalatom, de jó hibakeresést szeretnék a stabil müködés mellett + majd lenne VPN.
Jelenleg is MAC alapján FIX IP címet kap a legtöbb eszköz a többi persze DHCP.
Ennyi kellene....
Mit javasoltok?Vagy valami közepes cuccot amivel elindulhatok esetleg majd később ha bevált akkor váltanék.(Csak, hogy ne itthonra hozzak majd haza egy 100e forintos routert...)

(#11021) snorbi82 válasza ArGa (#11020) üzenetére


snorbi82
senior tag

Hasonló van nálam is. Ezt jelenleg egy [RB4011] oldottam meg.

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#11022) user12 válasza snorbi82 (#11021) üzenetére


user12
őstag

Szia

Én is néztem már ezt a cuccot. Mik a tapasztalataid ilyen környezetben?
Van valami hivatalos, de inkább tapasztalati adat, hogy mennyi a max throughputja?
Esetleg te jelenleg milyen sávszéllel használod?

Köszi előre is.

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#11023) DBob válasza user12 (#11022) üzenetére


DBob
őstag

(#11024) user12 válasza DBob (#11023) üzenetére


user12
őstag

Köszi szépen!

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#11025) jerry311 válasza ArGa (#11020) üzenetére


jerry311
nagyúr

Hát de mi kell?
Tűzfal minden subnet között?
Vagy csak routolás subnetek közt LAN-on és tűzfal internet felé?
Utóbbi esetben kettészedném egy jó layer 3 switchre, meg egy tűzfalra, ami elbírja a WAN sebességet és az internet felé menő kapcsolatok mennyiségét.

(#11026) ArGa válasza snorbi82 (#11021) üzenetére


ArGa
csendes tag

Köszi a tippet!
Utána nézek!

(#11027) ArGa válasza jerry311 (#11025) üzenetére


ArGa
csendes tag

Semmi extra -még- csak működjön stabilan végre.A Linux is csak pár portátiránytás + routolás, DHCP és a MAC-> FIXIP kiosztása.
+ kell majd a VPN.
Ennyi a kezdő szint.

(#11028) jerry311 válasza ArGa (#11027) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ezeket egy pfSense (van PH topoik) is megcsinálja, és akár maradhat a Linux "szerver". Persze rendes vason, vagy a céges VMWare clusteren.

Igazából a forgalom miatt kérdeztem, hogy mit kell csinálnia. Ha 300 ember Excel táblákat tologat, meg levelezik, az teljesen más terhelés, mintha 300 ember 4k videót szerkeszt. Az egyik lesz fejenként 80-100 kapcsolat, a másik meg mondjuk csak 50, de már a gigabitet is lassúnak érzik.
Ezeket átgondolva érdemes kitalálni az alhálózatokat, a switcheket, routolást, stb... Nem feltétlen kell mindent átvinni a tűzfalon, lehet sokkal jobb teljesítményt nyújt, ha egy alhálózatban vannak, vagy csak router van köztük, nem tűzfal.

(#11029) Alteran-IT válasza ArGa (#11027) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Hát ha szinte csak egy hálózat van, meg ilyen alapvető dolgok és mindemellett egy Synology rt2600ac folyamatosan elszállt, akkor azért mégis csak extrább körülményekről beszélünk, mert pár száz kapcsolatig az ilyen SOHO routerek is jók, felette már nem és nem csak az árat kell nézni ugye, mert ebben a 80 ezres routerben is az ár nagyrészt a WiFi-t, meg a márkát fedi le, a többi hardver már filléres tétel, a szoftver meg nem egy nagy szám tudásában meg stabilitásban sem, ezért is érdemes elfelejteni az ilyen "routereket" vállalati kategóriában.
Egyébként azt nem láttam sehol, de lehet csak nem figyeltem, viszont milyen internetet kellene átvinnie a routernek (sebesség, kapcsolat típusa pl. dhcp, pppoe stb), illetve a VPN mennyire lényeges, tehát sebességben kb. mi a minimum elvárás, illetve mennyi lenne az egyidejű VPN kapcsolatok száma, vagy ezt még nem tudni? Mert a hardver ajánlást ezek alapján is kellene paraméterezni, hogy most belső hálón belül a hálózatokat hogy osztod meg, milyen tűzfalszabályokkal vagy ilyesmi, az már lényegtelen, inkább finomhangolás, persze ezeket is figyelembe kell venni, de a VPN azért is fontos, mert ha jól emlékszem, a Router OS csak egy processzormagot tud mozgósítani egy kapcsolatra és nem mindegy hány VPN megy esetleg egy magra milyen kihasználtsággal és milyen titkosítás mellett, főleg hogy közben a routernek ugye alap feladatokat is el kell látni és közben nem kellene eldobálnia a kapcsolatokat, mert az RB 4011-es sem a legacélosabb ilyen szempontból, kb. mint egy RB 3011, csak plusz két ugyan olyan maggal, USB meg egyéb helyett egy 10G-s SFP porttal, csak nem biztos hogy nálatok éppen erre lenne szükség, én igazából már egy Cloud Core routerre gondoltam, azon belül is legalább egy CCR1009-7G-1C-1S+ -ra, ami nem sokkal drágább az RB4011-nél, de már esetleg jövőbeni igényeket is jobban kiszolgál, ezért is kellene tudni hogy pontosan mit kell majd még vinnie a routernek, mert a jelenlegi hálózathoz, illetve inkább úgy fogalmazok, hogy az általad leírt hálózathoz elég az RB4011, viszont nem biztos hogy később is elég lesz még, egy ilyen router meg azért egy hosszú távú beruházásnak is mondható, főleg ha jól van kiválasztva azt ne az legyen, hogy most kiválasztod a 80 ezrest, pár hónap múlva már a 140 ezres lenne jó, ami kielégítené az igényeket, legalább is én így gondolkozok és így látnám jónak, de pár információt nem tudok, ami alapján konkrét javaslatom lenne, meg lehet a többiek mást javasolnak.

(#11030) bambano válasza ArGa (#11020) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem látom, hogy milyen kijáratod van.
szerintem pc és nem pfsense-vel, hanem mondjuk debiannal.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11031) Alteran-IT válasza bambano (#11030) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Mivel azt írja hogy Linux szerver, így pfsense nem is lehet, mivel az szimpla "Router OS" linux alapon, persze normál értelmezés szerint, kérdés csak hogy milyen Linux, bár ebből a szempontból szerintem mindegy.

(#11032) bambano válasza Alteran-IT (#11031) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

[link] "pfSense is an open source firewall/router computer software distribution based on FreeBSD."
mint az közismert.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11033) Alteran-IT válasza bambano (#11032) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Igen, és? Szerintem nem értetted, amit mondani akartam, de ebbe ne menjünk bele.

(#11034) mrzed


mrzed
senior tag

Adva van egy duálos capsman, azonos ssid -n szórja a 2 és 5 GHz frekvenciát. Eddig minden jól működött, viszont az eszközök közé került egy lenovo tab. Ez a tab állandóan libikókázik a két frekvencia között, de úgy, hogy a kapcsolatban észrevehető kiesések vannak. Minden duálos eszköznél előfordul, hogy átlépeget a két frekvencia között, de még csak észre sem lehet venni a váltást.
Jelenleg 5280 MHz-en megy az 5G wifi. Lehet, hogy ezzel van baja? Melyik az a freki, amit minden eu-ba szánt eszköznek tudnia kell?

(#11035) jerry311 válasza mrzed (#11034) üzenetére


jerry311
nagyúr

Minél alacsonyabb annál nagyobb az esély, hogy mindenki látja.
És persze annál nagyobb az esély, hogy más is azt használja.
Ami nálam gondot okozott néhány eszköznél, az a közép (C) és kiegészítő (e) csatornák viszonya. Volt ami működött bármivel, és volt ami csak Ce vagy Ceee konfigurációnál működött jól.

(#11036) ekkold válasza jerry311 (#11035) üzenetére


ekkold
Topikgazda

5GHz-re úgy érdemes frekit választani, hogy a használt frekvenciasáv ne lógjon bele a meteorológiai radarok által használt frekvenciákba.

Meteorologiai radarok magyarországon:
Budapest, Gilice tér : 5625 MHz
Pogányvár, Napkor   : 5610 MHz
Szentes-Lapistó      : 5640 MHz

Nekem gyakorlatilag szinte minden egyéb frekvencián is radart detektál a mikrotik, tehát ez a funkciója úgy sz@r ahogy van, így kénytelen vagyok a fentieket elkerülve fix. frekit használni.

[ Szerkesztve ]

(#11037) mgabi válasza ekkold (#11036) üzenetére


mgabi
senior tag

Egy 264 lakásos panel tömb közepén próbálj beállítani bármit :) Nálam 68 eszköz szórja épp a jelet, és 2/3-a már ac+n-ben dolgozik :)

(#11038) mrzed válasza jerry311 (#11035) üzenetére


mrzed
senior tag

Köszönöm mindenkinek a tanácsokat.
Első lépésben lementem 5180-ra, egyelőre úgy néz ki, hogy meg is oldotta a problémát. A két freki között továbbra is mozog a tab, de nem okoz fennakadást.
Itt vidéken az 5 GHz teljesen tiszta, egyik sávban sem találok jelet. 2,4-nél is csak 1-2 látszik nagyon gyengén.

(#11039) Lenry válasza mgabi (#11037) üzenetére


Lenry
félisten

Egyre több szolgáltatói eszköz is 5GHz-en szór, azért van ilyen sok

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#11040) mrzed válasza Lenry (#10992) üzenetére


mrzed
senior tag

Nagyon rá voltam indulva, hogy veszek egy 4011-est, de eddig türtőztettem magam. Nézegettem a korábbi modellek megjelenési dátumait... ha jól számolgatom, jövőre jönnie kell az utódjának. Hivatalos információt nem találtam róla, csak találgatásokat, kívánságokat. Ha rákerül egy második sfp port, tutira vevő leszek rá.

(#11041) Lenry válasza mrzed (#11040) üzenetére


Lenry
félisten

Hap ac2-nek leszek kíváncsi az utódjára

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#11042) Kenderice válasza Lenry (#11041) üzenetére


Kenderice
senior tag

Láttam ac3-ast. Az nem az utódja ennek?

[ Szerkesztve ]

(#11043) adika4444 válasza Kenderice (#11042) üzenetére


adika4444
addikt

Az egy majdnem ac^2, 4G modemmel, ennek megfelelően vaskos árazással. Őszintén szólva kicsit tartok tőle, hogy egyhamar nem lesz utódja ilyen ár/érték mutatóval, aztán ne legyen igazam.

[ Szerkesztve ]

üdv, adika4444

(#11044) Lenry


Lenry
félisten

pontosan 5 percenként megjelenik egy ilyen bejegyzés a logban.
ez azért zavar, mert a 19.x a DHCP tartomány, és a DHCP-szerver szerint (ami ugyanez a Mikrotik) nincs ilyen IP cím kiosztva.
az ARP táblában látszik hozzá egy MAC cím, de jó lenne fizikailag megtalálni az eszközt.

erre van valami ötlet?
az egész épületben minden hálózati eszköz Mikrotik.
nem vezetéknélküli eszköz, mert a CAPsMAN regisztrációs táblájában nem látom, pingre nem válaszol az IP-je

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#11045) lionhearted válasza Lenry (#11044) üzenetére


lionhearted
őstag

Csak gondolatébresztőként, de ugye a DHCP tartományra is fel lehet csattani statikus konfiggal. Amíg nincs ütközés, nincs probléma.

Ha megvan a MAC, akkor az alapján lehet keresni a neten, hogy miféle eszköz. Egy rakat mai analyzer tudja ezt a funkciót, persze nem 100% siker.

Tegnap még működött...

(#11046) Lenry válasza lionhearted (#11045) üzenetére


Lenry
félisten

ezen már túl vagyok, egy Asus eszköz...
sokkal nem lettem előrébb :D

arra gondolok, hogy ha valahogy le lehetne kérni, hogy a központi Mikrotikbe melyik porton jön be ennek a kapcsolata, akkor le tudnám emeletre szűkíteni, ahol szintén Mikrotik van, akkor már routerre is tudnám szűkíteni, és annak a portja már egyértelműen meghatározza a végpontot

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#11047) grabber válasza Lenry (#11046) üzenetére


grabber
addikt

MAC alapján a bridge host alól tudod megnézni melyik porton jön be.

(#11048) Lenry válasza grabber (#11047) üzenetére


Lenry
félisten

ez kellett nekem, köszi :R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#11049) mrzed


mrzed
senior tag

A mikrotik féle interface bonding megegyezik/kompatibilis az okos switch-eknél, nas -oknál használt link aggregationnal?

(#11050) jerry311 válasza mrzed (#11049) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ha a két oldalon megegyezik a használt protokoll akkor kompatibilis.
Valószínűleg 802.3ad lesz a barátod.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.