Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10601) Zwodkassy válasza #42556672 (#10600) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Az addigi ok, hogy van pár platform is, és azokat öltöztetik különféle moson, de ezek ketten mintha ikrek lennének 😁
Bár itt (is) már írjak, hogy RouterOS or later.

[ Szerkesztve ]

(#10602) #42556672 válasza Zwodkassy (#10601) üzenetére


#42556672
törölt tag

Ilyen szempontból a CAP AC és a HAP AC2 is ugyanaz, csak a switch chip-ben és a POE-ben van különbség.

Vagy az RB4011 és az RB1100AH...

Nekem nincs gondom ezzel, bár néha nem értem a koncepciót a portfólió mögött.

(#10603) Zwodkassy válasza Zwodkassy (#10601) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Egészen pontosan
Operating System : RouterOS (compatible only with v7.0 and above)

(#10604) Zwodkassy válasza #42556672 (#10602) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Ami bosszant jó néhány "új" MikroTik eszközben, az a 16MB Flash.
Az saját fórum oldalukon volt is erről egy parázs vita.
Sajnos már sikerült nekem is belefutnom ennek a korlátaiba egy Wap Ac Lte Kit eszközzel. Ekkor ajánlotta a MikroTik support-os csóka az Audience LTE6 változatot.
Azért egy Wap Ac Lte Kit eszközt nem mondanék olcsó eszköznek, és mégis ezen spórolnak 😢

[ Szerkesztve ]

(#10605) vkp válasza Zwodkassy (#10603) üzenetére


vkp
aktív tag

Van aki élesben használ 7.x-et?

(#10606) #42556672 válasza Zwodkassy (#10604) üzenetére


#42556672
törölt tag

Nekem eddig nem volt gondom a flash méretével.

(#10607) MaCS_70 válasza doktordrog (#10598) üzenetére


MaCS_70
félisten

wAP LTE, de a pontos típusszámot már nem tudom.

Jól lement az ára!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#10608) snorbi82 válasza vkp (#10605) üzenetére


snorbi82
senior tag

Élesben még nem, de tesztben megy....

IPhone 15 Pro Max, Iphone 13

(#10609) #42556672 válasza vkp (#10605) üzenetére


#42556672
törölt tag

Csak tesztelem...

(#10610) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Sziasztok!

Adott egy RB951G-2HnD aminek azt látom 1-es porthoz írva, hogy PoE képes. Viszont ha bedugom PoE-be akkor nem kapcsol be.
Félreértettem valamit vagy van valami beállítás amit meg kell tenni ehhez Winbox-al?
:R

⭐ Stella

(#10611) Lenry válasza radi8tor (#10610) üzenetére


Lenry
félisten

nincs, működnie kellene.
mennyi áramot ad a PoE-d?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#10612) radi8tor válasza Lenry (#10611) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Rengeteget, egy HP Aruba switch :D (még rendelkezésre áll 129W) Kivettem egy másik ilyen mikrotik routert a szekrényből de az sem kapcsol be 1-es portra dugott PoE táplálással. :U

Kis Arubával is megnéztem de nem indul ezzel sem:

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#10613) Beniii06 válasza radi8tor (#10610) üzenetére


Beniii06
őstag

Csak tippelek, de elképzelhetőnek tartom, hogy előbb szoftveresen kell bekapcsolni azon a porton a poe-t(igaz, nekem az rb4011-nél csak azon a porton tudom állítani, amin elvileg leadni tud), a másik, hogy a switchet aktív poe-t tud(szabványosat), viszont a mikrotik csak passzívat(nem szabványosat).

[ Szerkesztve ]

"Got any other secret weapons?"

(#10614) radi8tor válasza Beniii06 (#10613) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ja értem, szóval ez valami olcsósított PoE ami nem minden switch-el működik. Akkor nem erőltetem, köszi!

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#10615) Beniii06 válasza radi8tor (#10614) üzenetére


Beniii06
őstag

A mikrotiken? Ahhoz előbb pont az kell, hogy bekapcsoljon.

Winboxban Interfaces ---> ethernet --> és ott lesz a general után még gy PoE fül, de mondom mégegyszer, nekem ez poe leadásnál van, ahol elvileg tud szintén passzívat továbbadni a mikrotik.

Nem ismerem ezt a switchet, ha van management felütet, akkor ott nézném meg a beállításokat és ott is, hogy lehet-e részletesen beállítani a poe-t, mivel a mikrotik csak passzívat tud.(nem küld visszajelzést, hogy poe képes(aktív funkció), így meg a switch vár a válaszra, amit nem kap és szerintem ezért nem kapcsol be)

Hálózati adaptere nincs meg?

Látom már szerkesztetted a hsz.-t, igen a passzív(nem szabványos poe-nek) ez a hátránya.

[ Szerkesztve ]

"Got any other secret weapons?"

(#10616) radi8tor válasza Beniii06 (#10615) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

De megvan az adapter, nem bajlódok akkor PoE-vel csak gondoltam használom ha már van benne.

⭐ Stella

(#10617) bambano válasza radi8tor (#10610) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

összedugni egy poe+ (802.3at) szabványú 50-57 volt közé specifikált tápot egy passzív poe fogadására (8-30 volt közé specifikálva) alkalmas eszközzel mérsékelten jó ötlet.

ieee 802.99 ip over füstjelek rulz.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10618) radi8tor válasza bambano (#10617) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Túlélte. :D

⭐ Stella

(#10619) #42556672 válasza bambano (#10617) üzenetére


#42556672
törölt tag

Hála Istennek az értelmes POE eszköz nem kapcsolja be a kimenetet ha a végén nem szabványos eszköz lóg.

(#10620) ekkold válasza #42556672 (#10619) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Eddig úgy tudtam, hogy a miktrotik POE bekötése szabványos, csak az alkalmezható feszültség kisebb. Illetve néhány eszköz már tud 57-ig fogadni (Pl. cAP AC 17-57 V, vagy hAP AC 11-57 V). Rosszul tudtam valamit? Miben tér el a szabványostól?

(#10621) #42556672 válasza ekkold (#10620) üzenetére


#42556672
törölt tag

A CAP AC 802.3af/at szabványos POE bemenettel rendelkezik az Eth1-en. Valamint táplálható passzív POE eszközről is, pl a hozzá adott tápfeladóval.

Azok a Mikrotik eszközök amik passzív POE-t tudnak azok nem kommunikálnak a POE switch-csel így csak olyan POE eszközről táplálhatóak ahol a kimenet bekapcsolható akkor is ha passzív eszközt kötsz rá és kapcsolható a kimeneti feszültség 24V-ra. A passzív POE általában 24V-os és nincs benne kommunikáció, egyszerűen a megfelelő érpárra kiteszi a feszültséget. (RB3011, HAP AC2)

Hab a tortán, hogy a Mikortik megalkotta az 57V-os passzív POE-t, hogy a nagyobb teljesítményű eszközöknél kisebb áram menjen az ethernet kábelen. (CAP AC, HAP AC, wsAP AC lite)

A passzív POE eszközre veszélyes rátenni bármit is mert a kommunikáció hiánya miatt megsüti ami nem viseli el.

Aktív POE eszközre bármit köthetsz mert ha nem lát intelligenciát a túl oldalon nem kapcsolja rá a tápot.

(#10622) Lenry válasza #42556672 (#10621) üzenetére


Lenry
félisten

Én ökölszabályként azt alkalmazom, hogy az a Mikrotik eszköz, aminek a PoE portja csak 100 MBites, az minimum gyanús

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#10623) #42556672 válasza Lenry (#10622) üzenetére


#42556672
törölt tag

Én a specifikációt tartom szem előtt, aztán ha ettől elhalálozik akkor garizom.

(#10624) Chal válasza radi8tor (#10612) üzenetére


Chal
addikt

Ahogy írták is fentebb, nem fog menni, mert az Aruba aktív, a Mikrotik pedig passzív poe-t támogat csak. Esetleg erre nézz rá:

https://www.wireless-bolt.hu/45612-poe-tapfelado-gigabit/654469-ubiquiti-48v-24v-gigabit-poe-adapter-802-3af-belteri

Az biztos, hogy nem a legolcsóbb, de kb. a legelegánsabb megoldás, ha már ilyenre kell vetemedni. Nekem van egy egyébként, de nem Mikrotikhez használom, viszont úgy látom hogy a lábkiosztás alapján teljesen jó lenne hozzá, HA elég neki 24V-on a fél amper.

[ Szerkesztve ]

(#10625) Lenry válasza Chal (#10624) üzenetére


Lenry
félisten

én mondjuk Mikrotikhez a saját tápfeladóját használnám

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#10626) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Köszi a helpet, ennyire nem létszükséglet a PoE, mert megvan a tápja, van is hely bedugni. Csak gondoltam egyel több minden legyen az asztal alatt. :R

⭐ Stella

(#10627) Chal válasza Lenry (#10625) üzenetére


Chal
addikt

Ezzel itt nem mész sokra, ez egy passzív alkatrész, kb pár csatlakozó meg drót, nem fog a 802.3af-ből 24V passzív poe-t csinálni.

[ Szerkesztve ]

(#10628) Beniii06 válasza Chal (#10627) üzenetére


Beniii06
őstag

Akkor add hozzá ezt is, a kettő együtt még mindig olcsóbb: [link]

"Got any other secret weapons?"

(#10629) Chal válasza Beniii06 (#10628) üzenetére


Chal
addikt

Ok ok, de azért ha van egy 802.3af képes Aruba switche, akkor gondolom nem azért kérdezte, mert amúgy nem tudja, hogy lehetne frankó dugasztápos poe adapterekkel meg tápfeladókkal is zsonglőrködni, hanem használni is szeretné. Pl. mert tud nyomni rajta távolról power cycle-t, monitorozhatja a fogyasztást, stb... Meg egyáltalán: ez egy jó cucc, nyilván ha már adott, akkor szívesen használja ki az ember, és a fent linkelt Ubiquiti konverterrel ez megvalósítható. Azt pedig írtam is hogy nem olcsó, ez sajnos ilyen, van benne egy jó minőségű stepdown konverter és kommunikál a switch-el is, nyilván megkérik az árát.

Amúgy én is egy 3011-hez vettem alapvetően, mert száműzni szeretném a shucko elosztót és a kínai dugasztápokat a rackből teljesen (már csak a Mikrotiké maradt). De aztán hirtelen felmerült, hogy az egyik végponti eszköznél perpill fontosabb lenne a dolog. De fogok halászni egyet a 3011-hez is pl. ebayen olcsóbban majd, mert 2x8eFt-t egy kicsit sokallok itthonra tápegységkozmetikára én is :)

[ Szerkesztve ]

(#10630) bambano válasza Chal (#10629) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

inkább fűtöd az ethernet kábelt, minthogy az eszköz rendes, tápellátáshoz kitalált drótján keresztül tápláld?
szerintem érdemes lenne átgondolni a dolgot.
ha unod a kínai dugasztápot, akkor érdemes profi kapcsolóüzemű tápot venni, esetleg a-b betáppal, akksival, és azzal kábelezni a tápellátást.

a poe elérhetetlen helyen levő cuccok tápellátására való.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10632) Chal válasza bambano (#10630) üzenetére


Chal
addikt

Miért fűteném a kábelt? Minimális a vesztesége még ilyen távolságon is, ahova jelenleg viszem (kamerák, AP-k, és az említett switch, a leghosszabb kb. 30 méter lehet). A szekrényen belüli 1 méteres kábelen meg aztán végképp nincs ilyen jelenség (mint ahogy a dugasztáp és a tápcsatlakozó közötti madzagon sincs). Gondolom a "fűtés" csak túlzás volt, mert elég nagy baj lenne, ha 200mA-től melegedne egy bármilyen utp kábel :) A profi kapcsolóüzemű táp pedig adott hozzá, ott van benne a Cisco switchben, miért vennék még egyet? Pláne hogy az tényleg fűtene valamennyire... A dugasztápnak pedig egészen biztos vagyok benne hogy nagyobb a vesztesége mint a kapcsolóüzeműnek, még a stepdown konverterrel együtt is.

[ Szerkesztve ]

(#10633) #42556672 válasza bambano (#10630) üzenetére


#42556672
törölt tag

Nem értek egyet!

A POE a legkényelmesebb táplálási mód és ad lehetőséget távolról monitorozni, újraindítani a rendszert. Én egy CRS328-at használok és mindenki ettől kapja a tápot, sosem térnék vissza a dugasztápokhoz. A jó minőségű ethernet kábelt meg nem fűti, azért van a rendes POE eszközöknél 50V környékén a feszültség, hogy minél kisebb áram kelljen.

(#10634) #42556672 válasza Chal (#10632) üzenetére


#42556672
törölt tag

A dugasztápok 100% ma már kapcsolóüzemű...a többiben egyetértünk.

(#10635) Chal válasza #42556672 (#10633) üzenetére


Chal
addikt

+1, ha mondjuk megnézitek bármelyik nagy eszközgyártó POE-vel kapcsolatos írásait, olyan dolgokkal indítanak hogy egyszerűség, managelhetőség, kevesebb vezeték, UPS táp elvitele az eszközhöz kompakt módon, költséghatékonyság, kisebb fogyasztás, intelligens power management stb... Nem hinném hogy ez véletlen. Egy tökéletes világban a kis teljesítményű rezes eszközök mindegyike (aktív) POE-s lenne tulképpen, de sajnos a költségek és az infrastruktúra hiánya miatt ez sokszor kivitelezhetetlen. Viszont ahol van, és adott, ott butaság nem használni.

A kábel vesztéségére és "fűtésére" is ránéztem, mert bogarat tett a fülembe a kijelentés. 802.3af esetén 0.42W a veszteség cat5+-on 100 méteren, 100%-on terhelve a port tápját.

A kisebb Mikrotikeken található, illetve háztartási ketyeréken és gyerekjátékokon is előszeretettel használt hátsó tápcsatlakozóra pedig nincs semmilyen ajánlás vagy best practice. Ez és a POE-in port csak sima kivezetései ugyanannak a tápáramkörnek, azt használod amelyik szimpibb, mivel pontosan ugyanoda van huzalozva a dobozon belül mindkettő. És ha már választani lehet, akkor nekem a lock pöckös rj45 a szimpibb a fent felsorolt előnyökkel együtt.

[ Szerkesztve ]

(#10636) #42556672 válasza Chal (#10635) üzenetére


#42556672
törölt tag

Én a nem POE-s eszközök részére veszek adaptert, így mennek pl. a Raspberry PI-k.

(#10637) #42556672 válasza #42556672 (#10636) üzenetére


#42556672
törölt tag

Ilyeneket, ezek aktív intelligens konverterek beépítet DC/DC konverterrel:

Active-PoE-Splitter-Power-Over-Ethernet-48V-to-12V-Compliant-IEEE802-3af-CA

(#10638) Beniii06 válasza #42556672 (#10636) üzenetére


Beniii06
őstag

Raspberry-hez létezik külön POE hat is.

"Got any other secret weapons?"

(#10639) #42556672 válasza Beniii06 (#10638) üzenetére


#42556672
törölt tag

Igen, de ez univerzális, jó a HAP mini-hez, a biztonsági gyerekkamerához....stb.

(#10640) Chal válasza #42556672 (#10637) üzenetére


Chal
addikt

Úgy érted, hogy aktív (802.3af) -> passzív konverziót is csinál? Ha igen, akkor jöhet egy link, érdekelne.

(#10641) Thusor


Thusor
őstag

Új lakásba költözés van folyamatban, ahol home office is kialakításra kerülne. Ehhez szeretnék LTE megoldást kiépíteni. Elgondolás szerint UniFi DreamMachine látná el a lakás teljes egészét központilag. A kérdés az lenne, hogy milyen Mikrotik eszköz lenne megfelelő ami a Cat6-ot (300Mbit/50Mbit) sebességet tudná és ezt tovább tudná küldeni ethernet porton az UniFi DreamMachine routernek. Tehát nem kell a Mikrotik eszköznek DHCP, NAT vagy tűzfal funkcióval rendelkezni, csak LTE modemként kellene megbízhatóan működnie. Az se lenne hátrány ha kültérre szerelhető lenne, mivel tetőtéri a lakás, így megoldható lenne a tetőre szerelés.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#10642) #42556672 válasza Chal (#10640) üzenetére


#42556672
törölt tag

Én PI-hez ezt használom:

Ebay_link

12V-os cuccokhoz ezt:

Ebay_link

Szabványos AF-es eszközök.

(#10643) Chal válasza #42556672 (#10642) üzenetére


Chal
addikt

Köszi! Látom csak 100M-esek, de így is lenne helyük itt-ott.

(#10644) #42556672 válasza Chal (#10643) üzenetére


#42556672
törölt tag

Nos, valóban ezt írják azonban nekem 1Gbps sebességgel mennek...fene tudja, lehet, hogy rosszat linkeltem vagy csak szerencsém volt vagy rossz a leírás...

(#10645) noorbertt


noorbertt
őstag

Sziasztok,

Meg mindig tervezesi fazisban vagyok, ezert lenne par kerdesem.
MIKROTIK RBLHGR&R11e-LTE6 a kiszemelt es ebbe szeretnek egy Telenor kartyat tenni, majd a befogott netet atkuldeni egy USG routerre.

A mikrotik demo alapjan eleg bonyolultnak tunik az egesz elsore, szoval hogyan lehet kivitelezni a fent leirtakat ugy hogy ne legyen dupla nat es el is tudjam erni tavolrol az eszkozeimet ha az USG-n nyitok portot?

Koszonom :)

(#10646) #42556672 válasza noorbertt (#10645) üzenetére


#42556672
törölt tag

A Mikrotik legyen a default gateway/Router és azon állítsd be a szükséges NAT szabályokat.

(#10647) noorbertt válasza #42556672 (#10646) üzenetére


noorbertt
őstag

Nem nagyon szeretném default routernak használni, más opció nem játszik?

(#10648) MaCS_70 válasza noorbertt (#10645) üzenetére


MaCS_70
félisten

A többiek pontosan megmondják, én kb. ennyit is tudok beállítani, mivel ezt használom. Ráhangolódásként tehát:

A leírás itt van.

Winboxban pedig úgy néz ki, hogy beállítasz egy APN profile-t a szolgáltatód adataival, és az Interfaces menüben az LTE alatt ezzel a profile-lal beállítod, hogy az LTE-ről passthrough menjen a kívánt Ethernet portra.

Mivel így az eszköz gyakorlatilag egy sima modemként üzemel (nem lát el routerfunkciókat), ennyi beállítással meg is úszod az alapvető konfigurálást.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#10649) vizcsap


vizcsap
tag

Sziasztok!

1-2 hónapja van egy hAP ac2-m és egy problémát nem tudok megoldani, remélem tudtok ötleteket adni, mi nincs beállítva.

A setup így néz ki (lebutítva):
hAP ac2 --> TP-Link switch <-- Synology NAS, médialejátszó Coreelec-el

A médialejátszóba NFS-el van mountolva pár, NAS-on megosztott mappa, amiben filmek vannak. A médialejátszó látja a NAS-t, látja a megosztott mappákat, miután becsatoltam a mappát mindegyik filmet le tudom játszani.
Van egy olyan beépített funkciója a Coreelec-nek, hogy indítás után nézze át a csatolt tárhelyeket és ha új tartalom van, azt szkennelje be, töltse le az új film(ek) képét, miről szól stb. Nálam ez a szkennelés nem indul el magától. Ha manuálisan indítom el, akkor működik a szkennelés, de automatikusan, bekapcsolás után nem.

Az előző routeremmel, ami egy TP-Link 1043ND volt ilyen probléma nem fordult elő. Kíváncsiságból visszacseréltem a két eszközt és a bekapcsolás utáni szkennelés azonnal elindul a TP-Link-en, úgyhogy ebből arra következtetek, hogy valami nincs jól beállítva a Mikrotik routeren.

Van valakinek ötlete?

A Mikrotik kezdeti beállítását ez alapján csináltam: http://skory.gylcomp.hu/mikrotik/mikrotik.html

"To succeed in life, you need two things: ignorance and confidence."

(#10650) Beniii06 válasza vizcsap (#10649) üzenetére


Beniii06
őstag

Coreelec helyett kipróbálnám mondjuk egy plex serverrel is, hogy csinálja-e, annak is van is automatikus beolvasás funkciója.

"Got any other secret weapons?"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.