Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11351) Formaster


Formaster
addikt

Továbbra sem tudok választani a bond módok közül.

- mode=0 (Round-robin): van load balance, hibatűrés, jó is lenne.
- mode=3 (broadcast): szintén van load balance, hibatűrés
- mode=6 (balance-alb): állítólag elég populáris, ha jól értem bejövő és kimenő kapcsolatokat is balanszolja a portok között és elosztja a terhelést egyenlő arányban.
A mode=4 (802.3ad) szabványos aggregation lenne, tudja a router is, de baromira nem látom át, mi a negatív és a pozitív oldala.

Reggel neki ugranék, van egy szabad délelőttöm, de sötétben tapogatózok.

szerk: több helyen azt olvasom, hogy érdemesebb a szabványos 802.3ad -t választani, ez nyújtja a legnagyobb stabilitást és biztonságot.

Csinált már valaki ilyet? Ebben az esetben, ha jól értem a router oldalon is bondolnom kell az adott portokat 802.3ad -módba. :R

[ Szerkesztve ]

(#11352) Formaster válasza Formaster (#11351) üzenetére


Formaster
addikt

Találtam egy elég alapos leírást, tehát ha a 802.3ad-t választom, akkor először is a portokat bondolom router oldalon. Azután viszont elakadtam, mert nálam a Link detected: no.

Ez mitől lehet? Lehet, hogy a Intel PRO/1000VT nem támogatja a 802.3ad-t? Sehol nem találom az adatlapját.

Hülye vagyok :((( még nincs is feldugva kábel :DDD

[ Szerkesztve ]

(#11353) amargo válasza iceQ! (#11350) üzenetére


amargo
addikt

Én is így emlékszem, viszont akkor még lakásban voltam rengeteg interferencia volt, sokaknak volt szintén erős router a környéken.

Most családiházas övezet 2 szomszéd jelét látom, de azok is gyengék. Közvetlenül a router mellett bevallom legalább 40-50Mbyte-ra számítottam. Mind1 ezért húztam be minden helységbe az UTP-t..

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11354) mrzed válasza amargo (#11353) üzenetére


mrzed
senior tag

szerk: én néztem be, 40-50 MBps nem lesz mikrotikkel.

Valamit nagyon nem jól állítotok be a wifinél. Nálam ez a tempó hapac2-n:

2ghz


5ghz

[ Szerkesztve ]

(#11355) Lenry


Lenry
félisten

iderakom ezt, hátha jól jön valakinek

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#11356) iceQ! válasza Lenry (#11355) üzenetére


iceQ!
addikt

"Bár száz leírás van erre, de nekem vagy 95-öt át kellett nyálaznom..."

Mintha csak az ovpn szervert csinálnám, 100 leírás abból 1 video + 1 leírás jó és 99-et átnéztem :D

Thanks :R

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#11357) amargo válasza mrzed (#11354) üzenetére


amargo
addikt

Ok, elfogadom.
Amúgy miért nem? Az láttam, hogy pl nálam az Asus-ban (ac-56U) is 2 antenna volt 2Ghz-re és 2 antenna 5Ghz-re is, pedig legendásan szar volt a lefedettsége 5Ghz-re, de sebességben szerintem jó volt még zajos környezetben is. Itt meg látok benne 1-1 darabot. Gondolom ennek is köze van hozzá.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11358) mrzed válasza amargo (#11357) üzenetére


mrzed
senior tag

Sok helyen olvasni, és én is azt tapasztalom, hogy a mikrotik wifi-je nem túl acélos. Itt is többen inkább az ui eszközeit javasolják ap-nek. A család elvárásait kiszolgálja, ezért én elégedett vagyok ezzel is. Ahol nagy sávszélesség kell, azt inkább vezetékkel oldom meg.

(#11359) mrzed


mrzed
senior tag

Vettem pár darab használt CISCO-METHODE gigabites rj45 modult. Routerbe téve rendben felismeri a mikrotik. Viszont a kábelt bedugva auto negotiation failed státusszal nem jön létre a link. A modulokat működésre lehet bírni, ha az auto negotiation -t disabled-re teszem, és manuálisan állítom be a sebességet. Viszont így kábel nélkül is linkelt állapotot jelez a led, és szállingóznak rajta a kontrollbitek.
Normális ez így, hagyjam a csudába? Vagy be lehet ezt konfigolni normálisan?

(#11360) iceQ! válasza mrzed (#11358) üzenetére


iceQ!
addikt

Nálunk az egész cég Mikrotikkel készült. Ap, switchek... Stb.

3 szint + 2x10 ezer nm ap-val lefedve. Nincs vele gond.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#11361) mrzed válasza iceQ! (#11360) üzenetére


mrzed
senior tag

Nem is azt mondom, hogy gond lenne vele, de a wifi-je nem fogja karistolni a gigabitet.

(#11362) user12 válasza mrzed (#11358) üzenetére


user12
őstag

Az unifi zártabb és korlátozottabb a konfigurálhatósága. Stabilitásban kb fej-fej mellett vannak. Talán az unifinak vannak design-osabb eszközei (pl Aircube, Dreammachine) ha valakinek valahol ez szempont (személy szerint nekem a mt eszközök kialakítása is bejön)

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#11363) user12 válasza mrzed (#11359) üzenetére


user12
őstag

A kábel jó és stimmel a modulhoz? (Sm/mm)

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#11364) lazlo16


lazlo16
aktív tag

Sziasztok vanavalakinek tapasztalata a következőkkel :

hAP ac³ LTE6
Chateau LTE12
LHG LTE6
SRX Lte6

Mobilternet mellé kéne . (ausztria előfizetéses 100-as nethez a cat6 minimum a CA miatt .) Családi övezet sok mobilnetes router ami okozhat interferenciat. Az adotorony 1,3 kilométerre van légvonalba sikba . jelenlegi b525 router mellet 4 jel erősség de SINR gyakran 0-5 között mozog illetve a letöltési sebesség is sima b1 mellet 30mbit ... sma antennával olcsoval probálkopztam de a kábelhossz miatt a jelerősités oda is lett , ezért keresek mást. Köszönet.

[ Szerkesztve ]

(#11365) májkimiki válasza lazlo16 (#11364) üzenetére


májkimiki
őstag

A 4 jel erősség az gondolom beltéri vételt jelent. Ebben az esetben kültéri eszközt vennék.
LHG LTE6 vagy SXT LTE6.
A B525-höz is meg lehetne próbálni kültéri LTE antennát csatlakoztatni.

Hasonló cipőben járok. A1 és DREI mobilnetet használok, most vettem wAP_ac_LTE kit-et. Egyelőre beltéri vétellel tesztelem, nincs kizárva a kültérre telepítés vagy kültéri antenna sem.

Közben látom az sma antenna nem nagyon hozott javulást.

Akkor SXT vagy LHG.

[ Szerkesztve ]

(#11366) lazlo16 válasza májkimiki (#11365) üzenetére


lazlo16
aktív tag

Nekem is Drei-os előfizetéshez kell . A b525 telje smértékben kuka a drei-os kártyával ( derei = b1,b3,b7 ) mivel a b525 nem támogatja a 2xca-t b1+b3-nál se b1+b1 se b3+b3 ... így ez amugy is csak a1 vagy magenta .. de ezeknek a beltéri jel erőssége 2 ... az interferencia meg -12 és -20 között :S drei-os bázis antenna meg van három 2,4 km belől... Én is elsősorban LHG-n gondolkozok de az is csak b1+b1 vagy b3+b3 támogat ..

A wap-ac nem túl gyenge ? vagy te nagy városba laksz ?

[ Szerkesztve ]

(#11367) májkimiki válasza lazlo16 (#11366) üzenetére


májkimiki
őstag

Alapjában véve meg vagyok elégedve a wAP-al, már így is jobban teljesít LTE vételt és Wifi routingot illetően, mint az eddigi Zenfon2 hotspot vagy a TP-Link M7350.
LTE témában van még mit felszednem tudást illetően.
Steyr város széle, lakótelep.
Hétvégén tudom tesztelni kültéri vétellel és kicsit jobban belemélyedni a beállításokba.
Érdekességként el tudom mondani, hogy otthon a DREI kártya Telenor-on roamingban beltéren szögegyenesen hozta a csomagom 30MB/s értékét. Itt saját hálózatban hoz 15-20MB/s-et, beltéren.
Yesss kártya (A1 diszkont), ugyan ez.
Telenor kártyám idekinn A1 romingban stabilan 30-at hoz.(ez One+7T telón)

[ Szerkesztve ]

(#11368) lazlo16 válasza májkimiki (#11367) üzenetére


lazlo16
aktív tag

Ja megértem . nekem a legnagyobb problémám az h tök jó h van 3 rendes bázis antenna itt csak az egy vonalban egymás mögött ... ki tudta ezt igy kiépiteni .. Aztán másik irányba hegy majd mögötte szalzburg van ... na m1 marad a direkt irányba helyezett antenna és lehet kiprobalom a HLG-t ha nem válik be még marad a zyxel .. aztán a legjobb teljesitményű .

(#11369) májkimiki válasza lazlo16 (#11368) üzenetére


májkimiki
őstag

A direkt irányra az LHG a jó választás. A LAN portja 10/100-as, azt vedd majd figyelembe.

(#11370) mrzed válasza user12 (#11363) üzenetére


mrzed
senior tag

Gigás, rj45-ös, rezes modullal van gondom.

(#11371) lazlo16 válasza májkimiki (#11369) üzenetére


lazlo16
aktív tag

100 a netem igy megfelel. (főleg h a 100% kevés esetben tolja ki ) ugy is az 1 darab lan egy gigabites wlan routerbe megy majd be . onan lesz a wifi kiszolgálva kábellel meg a tv-ps-gép az belső hálózatib adatátvitelisebesség miatt.

[ Szerkesztve ]

(#11372) májkimiki válasza lazlo16 (#11371) üzenetére


májkimiki
őstag

:K
Tápot hogy viszed majd ki? Tudsz fúrni az UTP kábelnek?

[ Szerkesztve ]

(#11373) bambano válasza user12 (#11362) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

jaja, az unifi, pontosabban az ubnt, annyira zárt, hogy bessh-zol rá, kapsz egy alap debian shellt és azt csinálsz, amit akarsz.

az ubnt-vel egy komoly baj van: miattuk találták fel a doa betűszót. dead on arrival.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11374) lazlo16 válasza májkimiki (#11372) üzenetére


lazlo16
aktív tag

Novel mindenkeppen utp Poe keresztül kapja az áramot így elég lesz fúrni az utp-nek egy lyukat a falba ( ajtó keret mellet megoldom ) , aztán a hozza járó átalakító (poe injektor ) az lesz a végére kötve a lakasba az áram be a dugaszba az utp meg a routerbe :) ha meg beválik akkor veszek egy olyan gigabites wlan routert ami képes poe out-rá és akkor egy kábelen meg lesz oldva az áram és az adat is

[ Szerkesztve ]

(#11375) lazlo16 válasza májkimiki (#11372) üzenetére


lazlo16
aktív tag

Bár most nézem , hogy a lhg a LAN porton amúgy is csak 98,2 mbit sebességre képes ... lehet ebből a szempontból a SRX jobb választás a 2 PORT miatt ha netán később olcsóbb lesz a 200-as net 🤔 bár az meg mindig kérdéses akkor h fogom bekötni . Egyiket direktbe eszközre a másikat meg routerbe ? Ez a 10/100 PORT tényleg érdekes dolog egy 300mbit-es lte6 modemhez 🤔

Csak itt meg az a probléma jön h a 9dbi antenna elég e a 17dbi antennahoz képest

[ Szerkesztve ]

(#11376) E.Kaufmann válasza bambano (#11373) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

A sima Unifi AP Fw-k rilíznótjában meg egyszer LEDE-t emlegették, hogy frissült.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#11377) Ad@m


Ad@m
tag

Sziasztok,

nemrég láttam, hogy megjelent a HAP AC3 ami kb ugyan az mint a HAP AC2 csak a ram több (256MB) és a tárhely is nagyobb 16 helyett 128MB és pluszban van rajta 2 külső antenna kb 30 USD többletet jelent ez a különbség. Mennyire problémás a AC2 nek a 16MB tárhelye? eleg a logoláshoz vagy érdemes külső log serverre küldeni rögtön ha azt választom?

I am more than a fish, I am more than a man, Death will rise, from the tide! I am murloc!

(#11378) iceQ! válasza Ad@m (#11377) üzenetére


iceQ!
addikt

Ac2 fut nálam 2 éve. Mire akarod használni? Egy 60 fős céges hálózatot fog kiszolgáni vagy otthoni használtra menne? Ha otthonira akkor bőven elég.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#11379) E.Kaufmann válasza iceQ! (#11378) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Meg egyáltalán jó az, hogy teleírkáljuk a flash-t? Én max néhány kritikus dolgot tárolnék a flash-ben, ami bőven elfér és nem gyakori. Többi mehet a memóriába.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#11380) iceQ! válasza E.Kaufmann (#11379) üzenetére


iceQ!
addikt

Jaja :)

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#11381) jerry311 válasza Ad@m (#11377) üzenetére


jerry311
nagyúr

Nem akarsz a 16 MB flashbe logolni, kivéve ha rövid időn belül döglött flasht akarsz.
A döntés a tied.

(#11382) Ad@m válasza iceQ! (#11378) üzenetére


Ad@m
tag

15-20 eszköz és két capac lesz alatta varhatoan

I am more than a fish, I am more than a man, Death will rise, from the tide! I am murloc!

(#11383) amargo válasza lazlo16 (#11375) üzenetére


amargo
addikt

Ezeken pont nem rég voltam túl, ezért is esett a választásom a wAP ac LTE6-ra, ha megnézed lentebb, raktam rá SMA csatlakozókat is. Nekem most kültéri antennákon van (15m, de már vettem dugókat és megvágom) és jelenleg még nem hozza a B525 szintjét, igaz azt még verőfényes napsütésben néztem, de most is tudja ezt: [link]

Jó időben 200Mbit felett van a download ezért nem lett SRX..

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11384) kopogo


kopogo
tag

Hello!

Kezdo Mikrotikes vagyok érdeklődni szeretnék ,hogy scrip illetve schedule együttesével megoldható az hogy esti lekapcsolás után reggel bekapcsol megadott időbe az eszköz.
vagy ezek az eszközök nem erre letek kitalálva folytonos menésre.?
este le reggel fel

illetve muszaj a scrip illetve schedule együttes használata nem lehet csak a schedule használni.

köszönöm

(#11385) lazlo16 válasza amargo (#11383) üzenetére


lazlo16
aktív tag

Mi at h nem Hozza a b525 szintet ? 2xca ba használod a b525-t ? Milyen sma antennaD van ? Ma jön egy b535 tesztre .. meglátjuk az mire képes antenna nélkül b1+B3 ca-n keresztül .

(#11386) Formaster


Formaster
addikt

Ubuntuban sikeresen konfigoltam az aggregationt, létre is jött a bond0 interface. Ki tudnátok igazítani hol akadhat el router oldalon? Leírom miket csináltam, illetve mi a hibajelenség.

A hibajelenség: a gép megkapja a címet, pingelhető is. Azonban nem érem el SSH-n az új címen, csak a régin, ezt még nem lőttem le. Ami a leginkább furcsa, hogy fut egy alkalmazás a szerveren, amit kintről szintén nem érek el, nem forwaldol a régi címre sem, pedig ott nem állítottam semmit. Szerintem a hálózatoknál kutyultam össze valamit router oldalon.

Amit csináltam: Routerben összekapcsoltam a 7,8,9 portot 802.03ad módban, layer 2-3 hash-el, ARP enabled, elnevezés bonding1.

A bonding1 bekerült a bridge-be a portokhoz. Interface-hez szintén felvettem. Az Interface List-be szintén beraktam LAN-ként. Létrehoztam még egy második Network-ot. A jelenlegi hálózat a 192.168.88.0-ról indul, a router az 1-es. Ehhez vettem fel a bonding1 interface-hez egy teljesen új hálózatot, ami a 192.168.100.0 network, és az Address a 192.168.100.1.

Szerintem itt rontottam el valamit, de azért mellékelek egy screent a kliensről is.

(#11387) E.Kaufmann válasza kopogo (#11384) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Olyat tud, hogy másik eszközt, számítógépet WoL segítségével felébreszt, de egy routert én nem kapcsolgatnék. Ha meg "biztonsági" vagy "sugárterhelési" okaid vannak, minden interface script-ből lelőhető és újraéleszthető. Pl WiFi vagy a WAN, ha még nem valami CCR-ről van szó, annyit nem fogyaszt, hogy aggódni kéne.
Én speciel éjfél körül lejjebb vetetem a WiFi teljesítményt, reggel mg visszaállíttatom.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#11388) kopogo válasza E.Kaufmann (#11387) üzenetére


kopogo
tag

oké köszönöm szépen

(#11389) user12 válasza bambano (#11373) üzenetére


user12
őstag

Bár nem írtam, de a kontrollerre gondoltam :)

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#11390) user12 válasza mrzed (#11370) üzenetére


user12
őstag

Igaz, bocs nem voltam figyelmes.
Akár normális is lehet, hogy le kell tiltani az auto-negotiation-t. Van pár modul, ami így működik "rendesen" a wiki oldal szerint

[link]

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#11391) Formaster válasza Formaster (#11386) üzenetére


Formaster
addikt

Annyit még, hogy a bondhoz fűződő külön networkot egy tutorialban láttam. Ez mennyire kötelező? Mert én nem ragaszkodnék hozzá. Van értelme megpróbálni a jelenlegi networkön? (tudom, hogy egyszerűbb lenne próbálgatni, de ha nem muszáj nem akarok kockáztatni, hogy ismét nem lesz elérhető a gép kintről)

(#11392) mrzed válasza user12 (#11390) üzenetére


mrzed
senior tag

user12:
Köszi, akkor így marad. A manuális rate beállítás nem gond, csak pár kattintás. A folyamatos link állapot aggasz inkább.

Formaster:
Én ugyanabba a tartományba bütyköltem a bondingot. Egyszerűbb lenne, ha először egy portot fixen hagynál, csak kettővel próbálkoznál másik ip címen. Ha az már ok, akkor vonnád be csak a harmadikat. Így a kísérletezés idejére lenne mindig egy fix pontod, nem kellene folyton monitorra, billentyűzetre köti a szervert.

(#11393) user12 válasza mrzed (#11392) üzenetére


user12
őstag

Nem volt még sfp-s MT eszközöm, a lognál érdemes volna megnézni, hogy van-e lehetőség debug logra az adott interface-n. Akkor talán kiírja, hogy mit és miért keres

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#11394) amargo válasza lazlo16 (#11385) üzenetére


amargo
addikt

Itt megtalálsz mindent: [link]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11395) mrzed válasza user12 (#11393) üzenetére


mrzed
senior tag

Nekem sincs szükségem 14 sfp portra, mindössze 5 eszközt szeretnék ilyennel csatlakoztatni, a többire elég lenne a hagyományos, gigás rj45. Ezek a portösszeállítások nagyon ki vannak találva, vagy több eszközt veszel, vagy mélyen a zsebedbe nyúlsz...

(#11396) Formaster válasza mrzed (#11392) üzenetére


Formaster
addikt

Sikerült összehoznom a 802.03ad bondot. Tudnátok segíteni, hogyan tudom tesztelni, hogy valóban megvan-e a teljes sávszél? Azt mondtátok is, hogy egyszerre 1 portot fog használni, tehát sem speedtest-el, sem belső hálón nem tudom tesztelni, mert más eszköz nincs bondolva.

A mikrotik routerrel tudom, hogy lehet Bandwidth testet csinálni, de sehogy nem tudom összehozni, hiába ütöm be a kliens gép címét, ssh jelszót, can't connectet dob. Gondolom hiányzik még valami ubuntu oldalról.

Egyenlőre a load balancet sem látom megvalósulni, mert ugyan páran csatlakoznak a szerverhez, mégis szinte a teljes terhelés (kb 50-80Mbit) egy porton megy át, a többin csak ilyen random bitek mennek. Azt gondoltam a load balance mindig a kiegyenlítésre törekszik.

(#11397) DBob válasza Formaster (#11396) üzenetére


DBob
őstag

1, 2

(#11398) Formaster válasza DBob (#11397) üzenetére


Formaster
addikt

Köszi, érdekes és értékes infók hangzanak el. Ha jól értem, nálam ott lesz a probléma, hogy van egy portforwardom az adott bond interface-re és ezt egy flow-ként kezeli, tehát nem bontja szét azon belül a ethernet portokra. Valamilyen módon van lehetőségem ezt a terhelést elosztani? Sajnos a kliens oldalon csak egy bizonyos portot tudok használni. Mivel több ügyfél csatlakozik a szerverhez, azt gondoltam, hogy ezeket külön flowként kezeli majd és automatikus eloszlik a terhelés, de sajnos még nem vagyok sínen. Ezer hálám adnám, ha valaki ki tudna oktatni :R

(#11399) lazlo16


lazlo16
aktív tag

Köszi átnéztem . Közbe reggel a létező összes Ca kombinációt és elérhető hálózatot (osztrákot de kb ugy kell érteni mintha a tmobil , telenor emg vodaphone hálozatokat is leteszteltem volna ) kipróbáltam b525,b535 meg egy iphon x-el . kb minden hálózat tudta a 100mbit+ , aztán 12 után a fó lte hálózat amire szól az előfizetés már csak 30-at 18 után már csak 20-at ... szoval a legnagyobb probléma itt szerintem az adótorony terhelés .. szerintem nem tudja nekem kiszolgállni azt amit kell ... amit leginkább nem értek h az adotornyon 3 cella b3 meg egy cella b1 van és az is csak 15 mhz ... másik hálózat távolabbi antennán árnyokolva -14 interferencia mellet tudja még telefonnal is a 50mbits feletti értéket .. Kérdés itt az antenna vagy egy sxt egyálltalán segít e ..

(#11400) lazlo16 válasza lazlo16 (#11399) üzenetére


lazlo16
aktív tag

@amargo

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.