Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11701) grabber válasza amargo (#11699) üzenetére


grabber
addikt

Ha LTE én megnézném milyen jelszintjeid vannak elsőnek.

(#11702) bambano válasza amargo (#11699) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a 0,8A-s táp nagyobbra cserélése milyen eredményt hoz? pl. egy 1.5 amperes esetén?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11703) iceQ! válasza jerry311 (#11697) üzenetére


iceQ!
addikt

Igen egy van ami beengedi, majd egy másik ami blokkolja, illetve ez volt az utolsó.

De inkább belinkelem, hogy hogy van. Persze ezen kicsit alaítottam magamnak.

#near the top
#5 add action=drop chain=input comment="Drop user that has tried blocked ports" in-interface=ether1-Wan log-prefix=\ FW_Drop_all_from_WAN src-address-list=FW_Block_user_try_unkown_port . . . .

# at the bottom of the filter list #15
add action=add-src-to-address-list address-list=FW_Block_user_try_unkown_port address-list-timeout=1d chain=input in-interface=ether1-Wan

#16 add action=drop chain=input comment="Drop all from WAN " in-interface=ether1-Wan log=yes log-prefix=FW_Drop_all_from_WAN

[ Szerkesztve ]

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#11704) mrzed válasza bambano (#11702) üzenetére


mrzed
senior tag

18V táplálás esetén 0,8A terhelésnél a 24awg vezetéken 30 méter esetén 5,263V a feszültségeség, a teljesítményveszteség 4,21W, ami 0,234A -t jelent. Tehát nem csak a tápegység teljesítményét kell növelni, hanem a feszültségét sem ártana, hogy a célértéken belül maradjon.
szerk: viszont ez a csomagméret problémáját nem fogja megoldani...

[ Szerkesztve ]

(#11705) bambano válasza mrzed (#11704) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

24 volt táplálás esetén 0.8 amper áramnál ugyanazon vezetéken mennyi feszültség esik?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11706) mrzed válasza bambano (#11705) üzenetére


mrzed
senior tag

Most nézem a kalkulátort, az előbb 38 méter vezetékkel számoltam.
Helyesen 30 méterre, 24awg vezetéknél 18V-al 4,155V a feszülségeség, 3,324W a teljesítményveszteség, ami 0,185A -t jelent.
30 méter, 24awg, 24V-nál 4,155V a feszültségesés, 3,324W a teljesítményveszteség, ami 0,138A-t jelent.

szerk: Én sem vagyok egy fizikus agytröszt, ezért ezt használom androidos mobilon:
Elecrodoc
Ebben az alkalmazásban van rengeteg kalkulátor, bekötéshez pinout, stb.

[ Szerkesztve ]

(#11707) bambano válasza mrzed (#11706) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mit jelent az a "0,185A"?

de számoljuk már ki rendesen:
1 kilométer 24awg-s kültéri zselés kábelben egy szál 87 ohm ellenállású. azt, hogy mennyi a vezeték ellenállása 30 méteren, csak becsülni tudjuk, kiszámolni nemigen, 1-1.3 közötti szorzót láttam ilyenre.
tehát nagyjából 2.6-3.4 ohm között lehet egy szál vezeték ellenállása. mivel két szálon megy, ezért elvileg feleződik, de mivel vissza is kell jönnie, ezért marad ennyi. 2.6 ohm 0.8 amperen 2 volt feszültséget ejt, 3.4 ohm pedig 2.72 voltot. tehát a kábelen a feszültségesés 2-2.72 volt közötti.

ha a 87 ohm az már a kész kábel ellenállása, akkor ennél kisebb számok vannak, mert 2.6/1.3-2.6 ohm közötti az ellenállás.

a legtöbb mikrotik elmegy 18 voltról eső 2-3 volttal. 12-13 voltnál már működik, sok van, ami 8 volt fölött megy.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11708) bambano válasza mrzed (#11706) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

látom, hogy egyikőtök se fizikus agytröszt, alap gimis fizika sincs meg, ezért magyaráztok ilyen tévedéseket, hogy 0.8 amper esetén soros kapcsoláson 0.138A megy át.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11709) mrzed válasza bambano (#11708) üzenetére


mrzed
senior tag

A vezeték ellenállása nagyban függ az anyagától. Nem egyszerű kinyomozni a már helyén lévő kábel ötvözetét. Feltételezem, hogy a kalkulátor egy szélsőséges értéket számol. Abból a 0,185A -ből hő lesz, ami jelen esetbe veszteség, mert nem fal, vagy padlófűtést építünk. Ez pedig 0,8A áramerősségre nézve jelentős veszteség. Ha én is kigugliznám a számítás menetét és papíron levezetném, akkor is hasonlóan szélsőségesen venném figyelembe az értékeket, mert abból baj nem lehet. De ez itt már piszkosul OFF.

[ Szerkesztve ]

(#11710) bambano válasza mrzed (#11709) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

na mégegyszer: NINCS 0,185 amper.

nem vagyok biztos benne, hogy a távtáplálás fizikailag korrekt kiszámítása itt offtopic. de ha úgy gondolod, akkor ne válaszolj.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11711) mrzed válasza bambano (#11710) üzenetére


mrzed
senior tag

Rendben, számoljunk ahogy Te szeretnéd, qrva jó minőségű a vezetékünk, csak 3Voltot esik a feszültség. De ez még mindig 2,4W, 0,133A veszteség ami több mint 16%... és még nem is kalkuláltuk bele a tápegység hatékonyságát. Még ha a fejünk tetejére állunk, akkor is ebből hő lesz, ami jelen esetben veszteség. A gyári tápegységek nem feltétlenül vannak ennyivel túlméretezve.

(#11712) bambano válasza mrzed (#11711) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

próbáld elfogadni, hogy a 2,4 wattból nem számolhatsz vissza 0,133 ampert.

a vezeték paramétereit az ostelsatnál kapható netset kültéri zselés ethernet kábel adattáblájából vettem. lásd: [link] érpárok rezisztencia vizsgálata pont.

szerk: a wap lte kit cucc max. fogyasztása 8 watt. ha a tápod 18 volton 0.8 ampert képes kiadni, akkor nagyjából 15 wattos, 45%-kal van túltervezve, nem 16-tal.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11713) jerry311 válasza mrzed (#11711) üzenetére


jerry311
nagyúr

Tényleg a PH! legnagyobb trollját eteted éppen?

(#11714) mrzed válasza bambano (#11712) üzenetére


mrzed
senior tag

Rendben, elfogadom...viszont ebben az esetben kérlek áruld el, hogy 18Volton 2,4W mennyi Ampert jelent? Csupán nem szeretnék tudatlanul meghalni... :R
És persze én is biztos vagyok benne, hogy 200 forintos csúcsminőségű cat5e kábelről beszélünk, nem pedig 60-80 forintos átlagosról.

jerry311:
sejtem...

[ Szerkesztve ]

(#11715) bambano válasza mrzed (#11714) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

miért kellene 18 volttal számolni? a teljes tápfesz nem a kábelen esik.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11716) mrzed válasza bambano (#11715) üzenetére


mrzed
senior tag

Köszönöm, ez így tökéletes lesz végszónak... már úgy sem tudod szerkeszteni.
Részemről a téma lezárva.

(#11717) amargo válasza Zwodkassy (#11700) üzenetére


amargo
addikt

Az MTU problémát miért oldaná meg a tápcsere :F

Jahh látom, össze folytak a mondatok.

Két külön téma a táp és az MTU kérdése.
A tápcsere csak azért érlelődik bennem, mert szerintem kevés neki ez a 0,8A és ebből is fakadhatnak kimaradások (szokott néha csomagvesztés is lenni)

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11718) amargo válasza grabber (#11701) üzenetére


amargo
addikt

Nem hiszem, hogy gond lenne vele:

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11719) Lenry válasza amargo (#11717) üzenetére


Lenry
félisten

szerintem ha kevés volna az áram, akkor nem csomagok vesznének el, hanem en bloc leállna / újraindulgatna az eszköz

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#11720) iceQ! válasza amargo (#11718) üzenetére


iceQ!
addikt

Azért a jelerősség elég hivatalos. Kábel vagy firewall rule nem okozhat ilyen gondod?

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#11721) amargo válasza bambano (#11712) üzenetére


amargo
addikt

[link]
A hivatalos oldalon 10w és 16w-ot írnak, fingom sincs, hogy itt mi számít attachments-nek, mert USB portja nincs.
Viszont a rá rakott 15 méteres lte kábelnek csak számítania kell, így érzésre az a kis 24v 0,8amperes tápot én nem gondolnám túl combosnak. Sima CAT6 UTP van persze van egy fali csatlakozó, továbbá azért nem vagyok egy profi vég felrakó, bár a hálózati tesztek alapján jók a kötések.

Lenry, nem hiszem, ha feltétlenül az eszköz elkezdene újra indulgatni csak-e miatt, nyilván egy komoly feszültségesés megtenné a hatását.

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11722) bambano válasza amargo (#11721) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az, ami az alaplapon van (proc, ram, wifi, ethernet, stb) az 10 watt.
ha beleraksz a minipcie portjába egy lte kártyát, az az attachment, 16 wattig.
ez a cucc elvileg nem megy passzív poe-val, tehát vagy egy tápleválasztóval tetted rá a tápot, vagy nem 18 voltos a dugasztápja.
mit értesz lte kábel alatt?

az is előfordulhat, hogy amikor az lte kártya adni akar, akkor kevés a táp, és az megzakkan, vagy leszakad a hálózatról, vagy újra is indul. nem az egész doboz, csak az lte processzora.

de ha úgyis tápot cserélsz, rakj rá egy 24 volt/1.5A tápot, az el fogja bírni.

az mtu-val meg az a helyzet, hogyha az a pppoe szoftver van benne, mint ami a linuxokban (mi más lenne), akkor az mtu fixen 1492 byte és nem állítható.
az mtu problémát lehet úgy ellenőrizni, hogy ráraksz egy klienst, és a kliensen veszed le az mtu-t 1400-ra. ha ettől látványos a javulás, akkor az a gond. ha nem, akkor más.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11723) amargo válasza bambano (#11722) üzenetére


amargo
addikt

Köszönöm!
Nem tudom mi a hivatalos neve az LTE kábelnek, gondolom ez is koax, de egy ilyen antenna van rárakva: [link]

MTU-t akkor nem piszkálom LTE alatt a default az 1500. Viszont nekem 1480.. fura. Előbb a tápot cserélem.

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11724) Zwodkassy válasza bambano (#11722) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

"az mtu problémát lehet úgy ellenőrizni, hogy ráraksz egy klienst, és a kliensen veszed le az mtu-t 1400-ra. ha ettől látványos a javulás, akkor az a gond. ha nem, akkor más."

https://www.iea-software.com/products/mtupath/

https://www.elifulkerson.com/projects/mturoute.php

[ Szerkesztve ]

(#11725) Zwodkassy válasza mrzed (#11714) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Egyszerű soros kapcsolás : mindenkin ugyanaz az áramerősség folyik.
24V táp esetében : 24V esik összesen az egész körön : kábel + eszköz.
De ha az egészen 0.6A megy, akkor a 0,8 helyett 1,5 Amper-os táp sem fog többet hajtani.
Ehhez már feszültséget kell növelni.
Egyébként jó lenne látni, mennyi marad a MikroTik-nek. A jobb sorozatokban van feszültség mérés, és az lekérdezhető.

(#11726) iceQ! válasza Zwodkassy (#11725) üzenetére


iceQ!
addikt

Lehet monitorozni a feszültséget. Van rá script is.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#11727) Zwodkassy válasza iceQ! (#11726) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Na és? Mennyi marad a 24V-ból?

(#11728) iceQ! válasza Zwodkassy (#11727) üzenetére


iceQ!
addikt

Nem tudom még. Elkezdtem csinálni, holnap megmondom. Sztem 12 körül.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#11729) amargo válasza Zwodkassy (#11727) üzenetére


amargo
addikt

Nálam 23.1V marad.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11730) mrzed válasza Zwodkassy (#11725) üzenetére


mrzed
senior tag

Szerintem egész idáig elbeszéltünk egymás mellett. Nem arra gondoltam, hogy nagyobb teljesítményű táppal kisebb lesz a feszültségesés. Csupán, ha a csökkent feszültség még a működési határértéken belül van, akkor a veszteségek miatt esetleg kevés lehet a táp, ezen segített volna a nagyobb tápteljesítmény. Viszont így, hogy konkretizálva lettek az eszközök, egyértelműen látszik, hogy nem ez a probléma.

(#11731) rekop válasza bambano (#11707) üzenetére


rekop
senior tag

"azt, hogy mennyi a vezeték ellenállása 30 méteren, csak becsülni tudjuk, kiszámolni nemigen"
Miért nem lehet kiszámolni? Ismerjük a réz fajlagos ellenállását(ρ =0.0178) a 24AWG kábel keresztmetszetét(0,205mm2), és a hosszt.
Van egy olyan képlet, hogy: ellenállás=ρ *(huzal hossza/keresztmetszet)
Tehát 1000méterre számolva : R=0.0178*(1000/0.205)=86,8 Ω
30méter esetén : R=0.0178*(30/.205)=2.6 Ω

11706 mrzed
Először 18V 0.8A tápról volt szó.
A 30méter kábelen lévő fesz.esés: 2.6*0.8=2.08V
A PD-nek marad a 18V-ból: 15.92V
Azaz így 0.8*15.92=12.7W marad maximum a PD számára.
Ugyanez egy 24V 0.8A táppal(nem részletezem ennyire): 0.8*(24-(2.6*0.8))=17.5W
Ez alapján egy 18V 0.8A táp kevés egy 16W-os eszközhöz az adott kábelhosszon, a 24V 0.8A viszont már elegendő.

#11729 amargo
23.1V marad a PD-nek. Ez azt jelenti hogy a kábeleden a fesz.esés 0.9V. Ha stimmel a 30m és 24AWG réz, akkor 0.9/2.6=0.35A, ami azt jelenti hogy a PD 0.35*23.1= ~8W teljesítménnyel üzemel.

(#11732) bambano válasza rekop (#11731) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

azért nem tudod kiszámolni, mert triviálisan kiszámolni a nyílegyenesen kifeszített egyenes kábelt lehet, a csavart érpárt nem.
erre írtam, hogy 1.3, ami úgy jött ki, hogy láttam egy elte-s mérési jegyzőkönyvet (bocs, de most nem fogom megint előkeresni), amiben megmérték, és kiderült, hogy a csavarás miatt 30% pluszt kell számolni. ráadásul ugye az érpárak csavarása sem egyforma, tehát szálanként más az ellenállás.

mivel itt nem akadémiai székfoglalók szintjén vitázunk, hanem otthoni cuccok szintjén, fogadjuk el, hogy a kábel hossza, tehát az ellenállása 100-130% között változik a csavarás miatt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11733) bambano válasza Zwodkassy (#11724) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

path mtu-t úgy szoktak ellenőrizni, hogy bekapcsolják a do not fragment bitet, és elkezdenek nagyobb méretű csomagot küldeni.

de ennél is egyszerűbb, hogy indulási oldalon lekorlátozod, és ha ettől megjavul, akkor biztos lehetsz benne, hogy mtu baj van. ha ettől se javul meg, akkor valószínűleg nem az mtu-ban kell először keresni a hibát.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11734) Zwodkassy válasza mrzed (#11730) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Jaja 😁

(#11735) amargo válasza rekop (#11731) üzenetére


amargo
addikt

24V a táp, amit az eszközhöz adnak a 18V nem tudom honnan jött a többieknek.
A logokban most ezt találtam:

Mivel pont nem rég szintén elment az internet ezért gyorsan meglestem, azért elég fura, hogy ennyi restart-ot nyom az lte modem.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11736) bambano válasza amargo (#11735) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

szerintem pihenj egy kicsit, mert most éppen országos katyvasz van mobiltelefon terén.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11737) amargo válasza bambano (#11736) üzenetére


amargo
addikt

Az infót köszönöm!
Kollégáimnak mondom, hogy ne csodálkozzanak, ha nem érnek el.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11738) iceQ! válasza amargo (#11735) üzenetére


iceQ!
addikt

Szerintem innen: PoE in input Voltage18-57 V (máshol nem szerepel a 18as szám)

bambano

Az mit jelent, hogy országos katyvasz van? A sok HO miatt?

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#11739) bambano válasza iceQ! (#11738) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

[link]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11740) iceQ! válasza bambano (#11739) üzenetére


iceQ!
addikt

Biden nyert :D Meg is lett az eredménye, network down :D

[ Szerkesztve ]

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#11741) E.Kaufmann válasza iceQ! (#11740) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Mármint Trumppapa bánatában elnyírta a kábeleket? Most még Melániaasszony is ott akarja hagyni...
Én mobilneten nem éreztem kimaradást és kint se panaszkodtak, ahol pont egy Miki fogja a delejt a pusztában, bár a naplót nem néztem.
Viszont telefonon annál inkább éreztem, mert fél percenként kimaradt 3-4 másodperc egy hosszabb beszélgetésnél.
Amúgy kicsit nem fura, hogy ennyi idő nem elég kideríteni még a nagyoknak sem, hol a gixer?

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#11742) iceQ! válasza E.Kaufmann (#11741) üzenetére


iceQ!
addikt

wAP AC egyelőre szépen dolozik otthon. Egyelőre a Telenor még nincs agyon terhelve, hónap végén azért kiváncsi leszek, amikor már az irodisták java otthonról fog melózni. Akkor várható lesz az 1-2 mbit/s. Amitől természetesen ki fogunk készülni :D

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#11743) E.Kaufmann válasza iceQ! (#11742) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Nekünk pusztában 1-2 szál RDP-hez doszt elég az is és nem is hiszem, hogy azon a környéken nagyon le lesz terhelve a torony.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#11744) iceQ! válasza E.Kaufmann (#11743) üzenetére


iceQ!
addikt

Vonzáskörzete Budapestnek, de ettől függetlenül van hogy 5 Mbit a sávszél... Még 2 MIMO antenna fel fog kerülni( létrahánya miatt ez még nem jött össze :D) azt meglátom, hogy mi lesz.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#11745) Zwodkassy


Zwodkassy
senior tag

Ma láttam, vettem észre, hogy ránc felvarráson esett át a Wap Ac sorozat: eddig MIPSBE volt (RBwAPG-5HacT2HnD)
[link]
és most ARM lett (RBwAPG-5HacD2HnD)
[link]

[ Szerkesztve ]

(#11746) E.Kaufmann válasza Zwodkassy (#11745) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

1. About:blank:blocked
2. Kicsit bealudhattál, én már legalább egy éve csorgatom rá a nyálam, csak másra kell a pénz, és mióta láttam, tudom, hogy ARM, egy jó árú kompakt, wifis RB3011-es.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#11747) Zwodkassy válasza E.Kaufmann (#11746) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Hát be kell valljam, nem nézegetem nap mint nap 😊

(#11748) mrzed


mrzed
senior tag

A 148.6.0.1 magyar ntp szerver dinamikus lenne?
Egyfolytában idegen ip címeket látok, hogy hibás csomagokat kap a fő ruter. A cap -oknál is ugyan ez van beállítva, még sincs ilyen probléma.

(#11749) user12 válasza mrzed (#11748) üzenetére


user12
őstag

Az a KFKI time szervere
time.kfki.hu

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#11750) mrzed válasza user12 (#11749) üzenetére


mrzed
senior tag

Igen, azt tudom, itt javasoltátok régebben, hogy itthonra ez a legjobb.
Viszont a hibás csomagos ip, hogy a búbánatba kerül képbe?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.