Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10501) Zwodkassy válasza jerry311 (#10499) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

😂😂😂

(#10502) MaCS_70 válasza bacus (#10497) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én is némi ellentmondást látok itt.

A helyi routeres, hálózatos topicokban éppen a komolyabb szakértők, köztük Mikrotik- és Ubiquiti-szakértők is visszatérően emlegetik, hogy a korrekt megoldás a kombi eszközök helyett a külön router és AP. (A külön switch persze már igazi hardcore igény lenne.)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#10503) Lenry válasza MaCS_70 (#10502) üzenetére


Lenry
félisten

visszatérően emlegetik, hogy a korrekt megoldás a kombi eszközök helyett a külön router és AP.

persze, ha be akarsz szórni WiFivel egy irodaházat, akkor a központi management miatt jobb, illetve mert nyilván költséghatékonyabb venni egy izmosabb központi egységet meg egy csomó olcsóbb AP-t.

otthonra viszont teljesen fölösleges, mert általában egy eszközzel lefedted az egészet.
úgy meg pláne, ha - ahogy a kolléga írta - most is rendben működik minden.

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#10504) jegesib válasza Lenry (#10503) üzenetére


jegesib
aktív tag

minden igény kérdése, nálam pl a pincében van minden eszköz, rack szekrényben, oda érkezik be a kábeltv, internet, telefon minden szar, 2 ap, 2 szinten, és nem azért mert annyira értenék hozzá, hanem mert így volt a legegyszerűbb kábelezni, és így van elfogadható erősségű jel mindenhol, és akkro jön a megmondó ember, h ha hülye vagy a mikrotikhez akkó ne vegyé, meg ne használjál quick setupot, semmi szükség erre, bőven vannak szintek consumer és az enterprise között...

(#10505) bacus


bacus
őstag

No úgy látom van akinek nem kenyere a humor.

A válaszom a hülye kérdésre, hülye válasz tipikus esete. Egy jól működő hálózatot akar variálni amiről tulajdonképpen nem mondott semmit, nem tudjuk most milyen berendezése van, a kliensek elhelyezkedéséről, távolságáról, csatlakozási módjáról sem tudunk semmit. Ezek után a az a kérdés, hogy "szerintetek érdemes e" nem itt, hanem egyik topikban sem állja meg a helyét.

A feleségekről szóló topikban feltehette volna, hogy a mostanival sincs semmi baja, de érdemes e cserélni, mert variálna..., pont ugyan ennyire tudnának neki tanácsot adni !

Én nem vagyok mikrotik megmondó ember, néha élesen fog a billentyűzetem, aki magára ismer, az meg is sértődik, de ez így van rendben. Nem kell mindenkinek mindenhez érteni, sőt, még kicsit sem! Én pl nem csinálok vakbél műtéteket (de ennél kisebb műtéteket sem, mint pl köröm benövés, pedig azt lehet egy fejszével egy életre tudnám orvosolni), és nem is próbálkozom vele..., elmegyek szakemberhez. Persze fizetni kell, ez már kiveri a biztosítékot, de hát van itt ez a topik majd valahogy összegányolom, meg szidom az eszközt, hogy ez szar...
Egyébként ha hülye vagy a mikrotikhez, akkor vegyé és fizesd meg a szakembert !, ez az én véleményem. Meg lehet tanulni is, sokat, ingyen. A "hülye vagy a mikrotikhez" egyébként nem probléma, ha ismered a linux tűzfalakat, van bármi alapfogalmad, hogyan működik a tcp/ip hálózat, hallottál az osi rétegekről, mert ebben az esetben csak pillanatok műve, hogy ne légy hülye mikrotikból.

A quick setup egy szar, felesleges is, amit ott jól be lehet állítani, az pont teljesen felesleges, akinek az elég, az tényleg vehet bármilyen soho routert. (na jó, mindig van lentebb, most láttam egy modem/routert, a dhcp szerverében nem lehetett fix ip-t kiosztani, nem lehetett route szabályt hozzáadni, stb, de persze a router üzemmódot sem lehetett kikapcsolni, legalábbis a belülről elérhető web felületen nem.) Én kidobnám az egész quick setupot, detect internetet, mert csak probléma forrás. A default config az még elmegy, de én még nem hagytam meg sosem, kiindulási alapnak sem jó általában, de ha már akkor jobb lenne egy olyasmi ami némelyik routerben van, hogy 4-5 féle üzemmód kiválasztod, töröl mindent, majd átkonfigurál mindent az üzemmód szerint, lehetne sima AP, Capsman AP, Capsman manager, Main router, esetleg ezeknek a keveréke, nur für dumkopf..

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#10506) jegesib válasza bacus (#10505) üzenetére


jegesib
aktív tag

Nézd, először is ez egy forum, és ha hiszed ha nem, a tagok megosztják bánatukat. Informatikból élek, nem mondom h szuperpenge vagyok a szakterületemen, de talán nem adnak el. Igazad van, ha nem értek hozzá keressek szakembert, nos, a 2ap-s + routeres, konfigra simán röpködtek a félmillios ajánlatok+anyag, aftercare nélkül, úgy hogy az összes kábelcsatorna ki volt építve. A munka fizikai része fél napot vett igénybe, bekonfigurálni működőképésre, még fél nap. Szívesen adok munkát korrekt embereknek, de ezek az ajánlatok igen messze voltak még attól is h egyáltalán elgondolkodjak rajta. Így idetévedtem és meghallgatom, h mekkora barom vagyok, h mikrotiket mertem venni ha nem ismerem azonnal a cli-jét, meg különben is QS gyerekeknek van. Nem egy rakétatechnológia ez, eddig is összetákoltam, ezután is össze fogom, volt egy két dolog amiben megakadtam, meghallgattam volna a hozzáértők véleményét a témából, de néhány okos tipp helyett maradt az oltás a magas lórol, ami szerintem gáz. De megbocsátom a hozzáállásod ha bizonyítod mekkora penge is vagy valójában :D :D Szóval adott egy RB2011UiS, egy cAP ac, egy cAP, ami már fut ugyan, de a fine tuning ráfér :D

(#10507) noorbertt


noorbertt
őstag

Sziasztok,

https://mikrotik.com/product/lhg_lte6_kit#fndtn-specifications
Ilyen kütyü van valakinek itt esetleg?
Megyünk falura és ami ott van net azért inkább nem fizetnék így egy korlátlan Telenoros net kártyát pörgetnék.
Ez vajon tud bridge módba kapcsolni?

Amit szeretnék:
Telenoros simmel a netet befogni és egy pfsense is alapú routerrel szétosztani a netet.

[ Szerkesztve ]

(#10508) Zwodkassy válasza jegesib (#10506) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Olvasgatva a hozzá szólásokat, egy már régebben kialakult kép rajzolódik ki bennem újra : két MikroTik topic kellene. Egy haladó és egy kezdő. De csak egy van.

[ Szerkesztve ]

(#10509) bacus


bacus
őstag

Ez a bizonyíts ez még viccnek is rossz. Szerintem ha visszaolvasol, akkor nincs itt semmi féle magas ló, normális kérdésre lehet válaszolni, segíteni.

Én sosem ajánlottam a cli-t, keversz valakivel, de ettől még nem baj ha ismeri valaki, főleg amikor scriptet akar írni..

Egyébként a véleményem az, hogy ez egy SZAKMAI fórum, nem sima fórum. A hülye kérdéseket az index fórumára kell írni.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#10510) bacus válasza noorbertt (#10507) üzenetére


bacus
őstag

UPDATE
Upsz, nem, megnéztem a linket mert gyanús volt, nem ilyet használok..

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#10511) Beniii06 válasza bacus (#10510) üzenetére


Beniii06
őstag

Azért a Balaton erősen leterhelt zónának számít, főleg nyáron, ott kb mindegyik szolgáltató elszokott hasalni és teszik felfelé a fórumra emberek a 0.5 Mbps-es speedtestes képeket. Azt mondom, hogy örülni kell annak is, hogy annyit mértél.

"Got any other secret weapons?"

(#10512) Beniii06 válasza Zwodkassy (#10508) üzenetére


Beniii06
őstag

"két MikroTik topic kellene. Egy haladó és egy kezdő. De csak egy van."

Ezt könnyen lehetne orvosolni, csak lenne olyan gyanúm, hogy nem lenne önkéntes segítő, aki válaszolna a "kezdő" topikban felmerülő kérdésekre, mert ugye mindenki "haladó" szinten van itt, de ha van rá igény, akkor vállalom az adminisztratív dolgokat hozzá.

"Got any other secret weapons?"

(#10513) noorbertt válasza bacus (#10510) üzenetére


noorbertt
őstag

Hasonló is érdekes lehet nekem.

(#10514) bacus válasza Beniii06 (#10511) üzenetére


bacus
őstag

15 éve itt töltök egy évszakot a balatonparton egy kempingben, mindig is mobilnetem volt itt. Az elmúlt 3 évben telekom és telenor mobilnettel sem volt soha 20Mbit alatt mérésnél, de használat közben sem. (a szomszédaim telekom kártyát használnak, én meg telenort) Néha többen egyszerre nézik/nézzük a youtubeot, digi online tévét, netflixet, stb, soha nem volt még lassulás sem. Eddig !

noorbertt:
MikroTik RBwAPR-2nD&R11e-LTE kültéri WiFi accesspoint, beépített LTE modemmel

sztem ez a legolcsóbb megoldás amire neked kell.
Én idén ezt használom:
MikroTik wAP ac LTE kit 802.11ac 2xGbE LAN kültéri WiFi accesspoint, beépített LTE modemmel

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#10515) sepsi0 válasza noorbertt (#10507) üzenetére


sepsi0
őstag

Szia!

Nekem ilyen van 3 hónapja kb. Bridge modot tudja, bár én nem úgy használom.
Mögötte 2 router és kettő swits van. Xiaomi 3G főrouter és mégegy wifi repeaternek meg NASnak.
Stabíl és megéri az árát. Eddig ez a legjobb LTE eszközöm.
Egy hátránya lehet, 10/100-as lan. De nem biztos, hogy a hálózat sebessége nagyobb lenne (LTE).

[ Szerkesztve ]

(#10516) noorbertt válasza sepsi0 (#10515) üzenetére


noorbertt
őstag

Szia,

Ha nem bridge mod akkor hogy van mögötte 2 router? Vagy én értem félre?
Én a nas-on futtatok egy pfsense VM-et és onnan szeretném szétszórni az unifi elosztó és AP-re.
Amit találtam ott csak azt írják hogy a szelet jól bírja, de mi a helyzet az esővel?
4g mobilnettől nem várok digi sebességet, de azért netflix és társai akadálymentesen menjen.

[ Szerkesztve ]

(#10517) sepsi0 válasza noorbertt (#10516) üzenetére


sepsi0
őstag

Mikrotik - 192.168.88.1
Xiaomi 3G - 192.168.31.1
Más ip tartomány.
Szelet és esőt eddig bírja, most tudtam azt is tesztelni ezekben a viharokban és felhőszakadásokban.
Biztos rosszul csináltam, de én bridge mod-ban nem tudtam elérni a Mikrotik-et, mac címmel sem. Mivel nem tapasztalok hátrányt abból, hogy routol így marad. Majd egyszer erőt veszek magamon, utána olvasok és beállítom.
Nekem kb 4km a B3 (1800mhz) cella. Terhelt időszakban 40-50/30,éjjel 90/45 a sebesség.
Tetőn van az eszköz.

Amikor kivettem a dobozából és a kezembe vettem, azt hittem összetörik... Olyan könnyű az egész, a csőszorítós felszerelés meg vicces, ilyen drága eszköznél... Venni akarok majd hozzá MikroTik solidMOUNT-ot, csak kb 11eft.

A sávszél a lakhelyedtől függ, pl milyen a cella leterheltség és 800Mhz-n kívül van e más. Ha nincs B3 vagy B7 sáv és sokan használják, 20 Mbit/s a max szerintem. Ritka, hogy 800-on ennél gyorsabb legyen, főleg mostanában.

[ Szerkesztve ]

(#10518) noorbertt válasza sepsi0 (#10517) üzenetére


noorbertt
őstag

Nekem az is lenne a lényeg hogy el tudjam érni távolról pl a kamerákat. Ezért gondoltam hogy a bridge jobb lenne.
Amúgy ehhez az eszközhöz alapból felér egy teljes értékű routerhoz? Mert akkor lehet hogy csak rá kötöm az elosztót és a wifi AP-t.

Tornyokat hogyan tudok csekkolni? Oda kéne mennem teloval és futtatni egy cell mappert jól sejtem?

(#10519) stickermajom válasza noorbertt (#10518) üzenetére


stickermajom
addikt

[link]

szerk.: Bár sávokat pont nem látok.

[ Szerkesztve ]

(#10520) Zwodkassy válasza bacus (#10509) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

"Egyébként a véleményem az, hogy ez egy SZAKMAI fórum, nem sima fórum"
Ebben viszont igazat kell hogy adjak.

Quick Setup : kezdésnek, gyakorlásának jó, meg tesztelgetni. De kb (sajna) ennyi. A gyártó element kissé a konzumer irányba. Nem érzem túl jó ötletnek. Nem ezzel szereztek maguknak (hír)nevet és tiszteletet. Gondolom ott is kifejlődött egy marketing részleg.

(#10521) ekkold válasza jegesib (#10439) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Szia! Kaptál választ, csak nem akartad meghallani, és tovább kérdezni. Akik gyakran konfigolnak be mikrotiket, és rendelkeznek az átlagosnál több tapasztalattal, azoknak egyöntetűen az a hozzáállása, hogy töröljük a gyári konfigot, és semmiképpen sem használjuk a quick setupot. Azért nem, mert ez sosem volt erőssége a mikroiknek, és nincs egyértelműen definiálva, hogy a quick setup pontosan milyen beállításokat végez. Azon kívül ha több kell, mint amit egy soho router tud, és ezeket a funkciókat be is állítod - majd módosítod a quick setupba lépve a beállításokat, az nagyjából boritékolhatóan szétcsesz mindent, és egy áttekinthetetlen katyvasz lesz a beállításokból.

Tehát nem (na jó nem csak) a magas ló miatt mondják, hogy ne használd a quick setupot, hanem azért mert nem jó. Olyan mintha lenne egy mercid, de mindig fixen kettesben lenne a váltó és úgy közlekednél.
Többek között én is feltettem egy kezdőknek szóló cikket az internetre, mikrotik beállításokról, magyarul, részletekbe menően, egy router kb. teljes felkonfigurálásával. Aki keresi megtalálja. De az is úgy kezdődik, hogy aki többet akar, mint amit egy sima soho router tud, és végig megy a beállításokon, az kezdje a gyári konfig törlésével, és soha ne használja a quick setupot. Amúgy a mikrotik logikájára hamar rá lehet érezni, és onnantól már nem is tűnik olyan vészesnek.

(#10522) ekkold válasza jegesib (#10439) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Tehát a beállítás. Töröld a teljes konfigot. Hozz létre egy bridge-t. Rakd bele a bridge-be az összes portot, és a két wifi interfészt is. A wifi beállításoknál hozz létre egy security profilt, vagy a default profilba vegyél fel egy wpa2 jelszót. Állítsd be mindkét wifi interfészt (freki csatona szélesség, SSID stb.). Ha IP alapon is elakarod érni az eszközt akkor a bridge-t állítsd be DHCP kliensnek, hogy kapjon IP-t a fő routertől. (Fix IP is felvehető, akár a DHCP-vel együtt is) Kb. ennyi egy sima AP beállítása. A többi már csak extra, pl. NTP kliens beállítása, hogy a logban pontos dátum/idő legyen, esetleg több SSID felvétele, vagy bármi okosság ami még kellhet.

[ Szerkesztve ]

(#10523) bambano válasza ekkold (#10522) üzenetére


bambano
titán

ha a mikrotik mindenben teljesen követné a szabványokat, akkor azon a ponton, ahol két különböző wifi interfészt raksz egy bridge-be, felakadna a szeme.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10524) bacus válasza ekkold (#10522) üzenetére


bacus
őstag

nem jó a sima wifi szerintem, három eszköze van, két wifis, mintha capsmanért kiáltana :)

Számomra ez a mondata nem volt világos: " nem tudom kiválasztani h bridge módban működjön a meglévő hálózatomban", ezt most sem értem, hogy mit szeretne.

jegesib:
"Szívesen adok munkát korrekt embereknek, de ezek az ajánlatok igen messze voltak még attól is h egyáltalán elgondolkodjak rajta"
Mondjuk nem tudni mire kértél ajánlatot, és mire kaptál! Egy rendes hálózat kiépítés, ami tartalmazza a kábelek árát is (mondjuk cat6A) kábelekkel, ezeknek a végpontoknak a bekötését és műszeres lemérését, majd javítását, ismét lemérését, amihez kapsz egy jegyzőkönyvet is, az egészen biztosan nem olcsó. Maga a műszer bérlése is egy vagyon, egy magamfajta mérnökember órabére sem kevés.

Az, hogy a villanyszerelő berángatja a te általad adott vezetékeket és ott hagyja lógni a falnál, hogy kezdj vele valamit, neked kell kiméregetni, szétválogatni a rack szekrénybe rendezgetni, stb, na az olcsó, de olyan is.

Gondolom se jegyzőkönyv nem készült, se mérés nem volt, jó esetben egy kontakt hiba elleni vizsgálat egyben a vezetékek bekötésének helyes sorrendje ellenőrzéssel, de ha ezt egyedül csináltad, akkor ez is sok mászkálással jár, már 5 végpont sem fél óra..

Egyébként nem tudom most mi az ár, én már nem csinálom a fizikai kábelezést, de sok sok évvel ezelőtt az utolsónál azt hiszem 25e Ft / végpont árral számoltam, mérés, jegyzőkönyv nélkül, amit ha külön megfizették és kérték, akkor arra hívtam egy szakcéget.
Az eltelt évek száma nem tudom mit változtatott az áron, lehet ez most vissza se köszön, de ennek fényében se stimmelnek a kapott árajánlatok? (a műszeres mérés egy vagyon!)

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#10525) Alteran-IT válasza bacus (#10524) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Mondjuk ezzel a műszeres méréssel az a baj, hogy egyes cégek kurvára el vannak szállva vele, már csak azért is mert általában nem optikáról beszélünk ahogy most sem, hanem UTP-ről.
Kezdjük ott, hogy normális kábelekkel és nem a legolcsóbb és legszarabb CCA kábelekkel dolgoznak (amit normálisabb réz árban számolnak el a legtöbben), akkor gyakorlatilag nincs szükség műszeres mérésre, max. egy kontakt mérésre, hogy mind a 8 száll aktív-e, de ha tényleg normális kábelekkel és normális munkát végeznek, akkor bizony még erre sincs szükség, csak az olcsó szar anyagokból készült gyorsan összekapott munkát kell annyira túlellenőrizni, hogy ugye el lehessen érte kérni a sok pénzt, plusz még az ellenőrzésért is egy kisebb vagyont, amire ugye nem lenne szükség, ha nem gyökerek egyes cégek/vállalkozók.
Persze lehet itt ellenkezni, meg az ellenkezőjét mondani, de én is foglalkoztam, sőt foglalkozom is hálózatkiépítéssel és egy kezemen meg tudom számolni, hogy hányszor basztam el valamit, viszont olyan nem volt, hogy egyáltalán nem tudtam volna helyrehozni könnyen, mindenféle plusz műszer nélkül.

Persze minőséget kell vinni a munkába, de mint azt említettem, az ott kezdődik, hogy normális anyagokkal dolgozunk, nem szarokkal, az agyonműszerezés egy teljesen felesleges túlbonyolítás, ráadásul sokan a műszerezés ellenére is sokszor elbasszák, volt olyan cég akinek a munkáját én javítottam, már amit tudtam, mert hihetetlen hogy hogy eltudnak baszni mindent, persze papíron minden stimmel ...
Szóval röviden ennyit a cégekről, meg a műszerezésről is, nem kell elszállni nagyon a témával, ahogy az árakkal sem, nem egy nagy etwas egy hálózatkiépítés, max. azoknak, akiknek nincs rutinjuk benne, vagy szimplán nem értenek hozzá, azt inkább vesznek műszert meg mindent, csak hogy komolyan állítsák be magukat :DDD

Egyébként meg abban egyetértek veled, amit már hangsúlyoztam is, hogy jegesib hálózata egy CAPsMAN-ért kiállt, de úgy látszik hiába mondtam neki én is, meg hogy ne a QS-al szarakodjon, mégis azt csinálja, csak akkor nem értem, miért jött fel fórumra kérdezni, ha nem fogadja mega a tanácsot, pedig kb. azt is leírtam, hogy kell beállítani a CAPsMAN-t és tényleg nem egy nagy etwas, de ha QS-el a beállításokat elbasszintja, akkor felesleges neki a Mikrotik, mert szar beállításokkal az is instabil lesz, ha így nézzük még egy SOHO TP-Link/D-Link/ASUS is jobb alternatíva QS-al.

[ Szerkesztve ]

(#10526) Beniii06 válasza bacus (#10524) üzenetére


Beniii06
őstag

Már kíváncsi vagyok, egy utp vezetéken mit lehet kimérni "olyan drága műszerrel"? Érintkezik a 8 ér mindkét végén helyesen, de ezen felül, ellenállást is mérnek vagy hogy mennyire áthallásos?

Cégeknél megértem, hogy kell a papírozás miatt + esetleges hiba pénzkiesést is jelenthet, de magánszemélyeknek túlzásnak gondolom.

"Got any other secret weapons?"

(#10527) MaCS_70 válasza sepsi0 (#10517) üzenetére


MaCS_70
félisten

SZERINTEM: Ha az LTE bridge-elve (passthrough) van az Eth felé, akkor az Eth felől nem érheted el az eszközt, hiszen az Eth éppen az LTE-vel van elfoglalva.

Megoldás ilyenkor (a wifi mellett) a SIM-kártya kivétele, amivel ugye megszűnik maga a működő LTE, és szabadul az Eth.

Teszem hozzá, én vagyok itt a leglámerebb Mikrotik-ügyben, de nekem ez a tapasztalatom a wAP LTE-vel.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#10528) jegesib válasza Alteran-IT (#10525) üzenetére


jegesib
aktív tag

Bocs kicsit úszom, nem sokat vagyok magyarországon ilyenkor aztán minden összegyűlik. Szóval kaptam fentebb egy tippet, h az alap beállítást töröljem, amit meg is tettem, utána a lehető leggyorsabb beállítást eszközöltem, de legalább működött/működik, capsman-ra szeretnék váltani, utánaolvasok majd.

(#10529) MaCS_70 válasza bacus (#10514) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én ugye wAP LTE-t használok, és nagyjából elégedett is vagyok vele (a jelenlegi elkanászodása mellett). Én is a Balaton mellett használom 24/365-ben, és bevált.

Telepített helyre viszont nem ezt ajánlanám, mivel ennek ugye 2 dBi-s, gyakorlatilag körkörös antennái vannak, ami egy fix eszköznél azért nem annyira fontos -- amúgy ez eleve egy mobil üzemre kitalált eszköz.

Az SXT és különösen az LHG viszont már szépen irányított, cserébe nagyobb nyereségű antennákkal szerelt eszköz, ami stabil elhelyezésnél már komoly előny.

Az LTE-modul meg persze azonos bennük.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#10530) jegesib válasza bacus (#10524) üzenetére


jegesib
aktív tag

Hagyjuk már ezt a műszeres mérést, végén ketten húztuk be a cat6e kábeleket, rack oldalon patch panelba, lakótérben jelölt falialjzatokba, felcimkézve. Nem vagyok teljesen hülye a hálózatokhoz, de nem ez a fő profilom. Mint említettem ez csak a kvázi munkadíj volt, ajánlatban nem kértem műszeres méréseket, elmondtam a kívánalmaim (egy picivel nagyobb családi házról beszélünk, semmi különlegesség, igy különleges elvárás sem volt), ezekre jöttek a nem túl részletes árajánlatok, de mint mondottam, ezek annyira talajtól elrugaszkodottak voltak, hogy inkább magam csináltam. Mikrotik részét szívesen lepasszoltam vna hozzáértőnek, aki főleg időt spórolt volna, de a fenti komolytalan ajánlatok után, semmi kedvem nem volt alkudozni velük. Furcsa h jössz azzal h ez szakmai fórum erre kreálsz egy cinikus szakmaiatlan hozzászólást (10497)

[ Szerkesztve ]

(#10531) jegesib válasza ekkold (#10522) üzenetére


jegesib
aktív tag

Köszi szépen.

(#10532) byson55 válasza Alteran-IT (#10525) üzenetére


byson55
tag

Anya, kezdődik... :)

(#10533) Alteran-IT válasza Beniii06 (#10526) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Cégeknél is túlzás, ha rendes/minőségi munkát végeznek alapból, ahogy az elvárható lenne, főleg egy normális cégtől/szakembertől, azonban ha ezek a feltételek nem teljesülnek, akkor a műszer inkább csak díszítés.
Na meg amúgy is, ha tényleg normális kábeleket használnak és fel tudják mérni a körülményeket rendesen ahogy kell, akkor sem áthallást, sem semmit nem kellene mérni, de amit én is láttam nagy cégektől, hogy egy nagyobb kábelcsatornába egymás mellett elvezetnek vagy 100 cat5e CCA kábelt ... pedig ha ugyan azt legalább 2 felé szednék, illetve jobb kábelt használnának, aminek a burkolata sem pereg le az érintéstől (főleg a vezetőkön), akkor nem kellene ilyenektől tartani, na mindegy.
És a vicces az, hogy olyan helyeken spórolnak így nagyobb cégek, ahol biztos kiadnának drágább és minőségibb hálózatra, csak gondolom a szakértelem is olyan jó náluk, mint a munkavégzés, azt nem tudnak egy normális hálózatot ajánlani, csak a jól bevált szart, amit jó drágán csinálnak meg, persze készül róla műszeres mérés és akkor fasza az egész.

(#10527) MaCS_70: Arra már írni akartam, hogy MAC címen nem is fogja elérni, max. egy hálózaton, viszont ott már két külön hálózatról beszélünk alapból. Egyébként nem PPPoE passthrought-ról beszélünk, hanem egy egyszerű IP bridge-ről, vagyis ha rendesen be van állítva, elméletileg el lehet érni IP alapon, persze nem mondom 100%-ra, mert a gyakorlatban eltérhet, ugyanis ahogy elnéztem az általános konfigurációkat, a passthrough-ot a fizikai interfészhez szokták kötni és így nem biztos hogy működik, arra lennék kíváncsi, hogy ha van rajta egy bridge, aminek van IP címe és arra van rátéve a passthrough, akkor úgy elérhető-e, persze már ha meglehet így oldani, mert elméletben meglehet, kérdés hogy a Mikrotik támogatja-e, persze ezt ki kellene próbálni valakinek, de gondolom nincsen rá vállalkozó.

(#10528) jegesib: Semmi baj, csak nem kell rögtön felkapni a vizet. Ha az után esetleg rám írsz, vagy ilyesmi, szívesen segítek, de nem folytattad tovább a kérdezést.
Egyébként oké, működik, de látod mennyi gond van a QS-al, pedig ez a legegyszerűbb beállítási forma, mégis gyakorlatilag megkínlódtál vele, ezért is ajánlottam a CASPsMAN-t, főleg hogy két AP is van, így saját dolgod könnyítenéd meg, ugyanis CAPsMAN-al nem csak a későbbi menedzsment, re az eszközök közötti roaming és szépen megoldható, amit maga a CAPsMAN kezel le, ezért is mondtam, hogy feleslegesen húzod az időt a QS-al, hiszen felesleges, mert semmi előnye nincs, ráadásul mint látod, nem is volt könnyű felkonfigurálni.
Egyébként ha megfogadsz egy tanácsot, olvasd el még egyszer amit fentebb írtam a CAPsMAN-al kapcsolatban és annyi kb. elég is lesz, legalább is szerintem, főleg ha nagyjából tudod hogy mit hogy kell.
Nekem az internetes leírások nem sokat segítettek, gyakorlatilag magamtól jöttem rá a beállításokra, ugyanis sajnos a Mikrotik fórumon sem túl értelmes leírások vannak, gyakorlatilag mindent leírnak ők is, csak a lényeget nem, még a mode gomb-ról sem találtam rendes leírást és tényleg az volt az, amivel jó 10 percet elszórakoztam, mire lehúzta a konfigot az AP a routerről, azt először azt hittem, azzal van a baj :DDD
Egyébként a frekvencia/csatorna és egyéb beállítások elmennek automatán, tehát tényleg nem kell túl sok mindent beállítani, de az előbbieket azért is emeltem ki, vagyis pl. a frekvenciát/csatornát, mert az eléggé érdekes náluk, arra is külön rá kellett keresnem, hogy náluk hogy vannak a csatornák jelölve, mármint milyen tartományban stb., mert sajnos nem úgy, mint a hagyományos SOHO routerekben 1-13-ig vagy meddig, szóval ha finomhangolni akarod ilyen szempontból, akkor pár dolognak mégis utána kell nézni, de egyébként tényleg nem nagy kunszt és ha elkezded, könnyen belejössz, ha esetleg mégsem, nyugodtan rám írhatsz PÜ-ben, nem harapom le a fejed.
Annyi hogy mielőtt neki kezdesz, a router és az AP-k is kapják meg a legfrissebb szoftvert, illetve firmware-t.

Szerk.:
(#10532) byson55: És be is fejeződik azzal, hogy nem írsz a témához egyáltalán nem passzoló, teljesen off és hangulatkeltő hozzászólást.

[ Szerkesztve ]

(#10534) bacus


bacus
őstag

Majd egyszer lehet belefuttok olyan hibába, hogy mennie kéne de nem megy, vagy csak 100Mbiten megy, pedig látszólag jó a kábel.

Nem mondtam, hogy kell otthonra, meg 3m patch kábelekhez sem, de a kérdés az volt, hogy mire kért és kapott ajánlatot?

Egyébként pedig meg kell nézni egy ilyen jegyzőkönyvet, kiderül minden, még hány paramétere van egy utp kábelnek :), de van pár és mindnek meg kell feleljen, hogy egy kapcsolat megfelelő legyen. A hibásak is működhetnek, csak épp nem felelnek meg a szabánynak, leminősítik, azaz hiába cat6 kábel, hiába cat6 vezeték, stb, csak a cat5e -t teljesíti.

"inkább vesznek műszert meg mindent" - hát igen, a rohadékok vesznek 5-20 millióért egy komoly műszert vagy kettőt, mellé két mérnököt akik kezelni is tudják...pedig egy szakmunkás villanyszerelő simán beköt mindent, betartja a hálózati kábelektől az előírt távolságot, nem húz bele még két utp-t ugyanabba a csőbe, persze rángatja, mert elakadt. Margiiit, noooormális?

"olyan nem volt, hogy egyáltalán nem tudtam volna helyrehozni könnyen" - kérdés, hogy tudtad e, hogy rossz, hogy nem felel meg, mert nem mérted le, összedugtad, link volt, látszólag jó ennyi. Kisebb hálózatoknál, amikor a végpontok közel vannak akár még rendben is lehet.

Egyébként egy normális kiépítésnél, a tervrajzon nyomon követhető, hogy melyik kábel hol fut, hol vannak a végpontjai, be van számozva, stb. Egy ilyen helyen kimész, nem kell oda menni a fali aljzathoz, mikor Margitkát átrakják a 100Mbites hálóról az 1000Mbitesre. (ne nevess, mai napig pl a Főv. gázműveknél nem minden végpont kap, kaphat 1000-es portot..), előveszed a jegyzőkönyvet és tudsz mindent, pl azt is, hogy hiába dugod át, mert nem is fog menni, mert Margitka irodája bizony messze van, kicsit távolabb, mint amit a szabvány megenged.., Ráadásnak pár éve még a 10Mbites is használatban volt emlékeim szerint, még lehet ma is.

Részemről ezt a témát lezártam, ez már messze nem mikrotik.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#10535) Beniii06 válasza Alteran-IT (#10533) üzenetére


Beniii06
őstag

Jó, de en arra lennék kíváncsi, hogy mit takar egy ilyen "műszeres mérés" pontosan?

"Got any other secret weapons?"

(#10536) jegesib válasza Alteran-IT (#10533) üzenetére


jegesib
aktív tag

friss OS, friss firmware van mindegyiken (6.47) hétvégén nekiugrok capsmannak is, van egy mAP-om elfekvőben azon kitesztelgetem hogyan miként.

(#10537) bacus válasza Beniii06 (#10535) üzenetére


bacus
őstag

http://uni-obuda.hu/users/eszes.andras/hw2_b_meres.pdf

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#10538) Alteran-IT válasza bacus (#10534) üzenetére


Alteran-IT
őstag

A komolyabb cégek által kiépített hálózatoknál belefutottam már olyanba, hogy nem megy a gigabit, csak a 100 Mbit/s és nem is lehet megcsinálni (zárlat, behúzáskor eltört a cca és így tovább), nálam még nem volt ilyen egy kiépített hálózatnál, ugyanis minőségi kábeleket használok (Draka, Equip, Fibrain, ezeknél nem kell semmit mérni, mert garantáltan teljesítik azokat a paramétereket, amiket a gyártói specifikáció szerint kell, nem úgy mint a legtöbb UTP kábel, aminél kérdés, hogy egyáltalán hogy kerülhet piacra, kb. mint a Puma 6 chipsetes modemek és így tovább, gondolom tudsz követni, illetve érted amit mondok) és nem állat módjára húzom be őket, mint a nagy műszeres cégek.

Nem fogok minden kis részletre válaszolni, főleg hogy nem is a témához illik, csak ugye felhoztad, viszont:
A gond az, hogy minden kurvára túl van bonyolítva és nem csak ebben a kurva országban, hanem úgy általában, hogy minél több pénzt el lehessen kérni minden hülyeségért, minőség persze sehol.
Tisztára mint az általános társadalmi berendezkedés lassan, minden hülye szakma és ágazat létezik (pl. jog és annak ágai), de gyakorlatilag semmi értelmük, mert mindent meg lehetne oldani sokkal egyszerűbben és célszerűbben, persze akkor sokaknak nem tudnának semmi munkákat adni, nem lehetne mit kijátszani és egy csomó pénzt ellopni (szarul megírt jogszabályok ahhoz képest, hogy lassan mindenki jogász, szóval egy vicc az egész), ahogy egy műszeres mérésért sem lehetne komoly pénzeket legombolni feleslegesen és ez tény, felesleges ragozni.

Egyébként meg a példádra reflektálva, ha eleve távolabb van Margitka mint amit a szabványt enged, akkor milyen jól megcsinált és ledokumentált hálózatról beszélünk ha nem felel meg a szabványnak és ezért nem élne rajta a gigabit? Szóval érted ... persze értem a példát, de ilyen szempontból akkor sem teljesen jó, ami pedig a 100 Mbit/s-t illeti, hidd el tudom, hogy egy csomó állami szervnél, illetve egyéb nagyobb cégnél nincs gigabites csatlakozás a gép és a hálózati eszközök között, de ahhoz hogy xy böngésszen, illetve a gépe egy programmal egy adatbázishoz kapcsolódjon, ahhoz még 100 Mbit/s sem kell, egyedül akkor érdemes róla beszélni, ha AD vagy egyéb szerveres környezet van a hálózaton és kicsit komplexebb, hálózatot jobban terhelő folyamatok zajlanak a gépek és mondjuk egy helyi szerver között, bár akkor a szervernek meg 10 Gbit/s-on kellene lógnia már és így tovább, de ebbe ne menjünk most bele, ez nem hálózatos topik.

[ Szerkesztve ]

(#10539) jegesib válasza bacus (#10534) üzenetére


jegesib
aktív tag

nézd egyáltalan nem vitatom a műszeres mérés létjogosultságát, de ez egy családi házban ahol van cakkpakk 30-50 eszköz ami netet használ, ebből maximum 10-en van párhuzamosan adatforgalom, egyszerűen ágyúval verébre. Mikrotik is az lenne, de perpill nincs a piacon ennyiért olyan consumer brand ami tudta volna az igényeimet, nem, nem akarok transformers külsejű rgb ledes routert antennaerdővel minden szintre. Ha gondolod átforvardolom mire kértem ajánlatot, de ne várj benne semmi extrát, leírtam a végpontok számát, a ház paramétereit, leírtam h a vasbeton fődémek miatt szeretnék külön AP-ket, illetve a sebességben nem szeretném 1000Mbit alá adni vezetéken, télleg semmi faxni. Erre kaptam kb egy fél A4-es oldalni ajánlatot amiben megjelőlik a kábel tipusát árárt, eszközök tipusát, árát, munkadíjat, időpontokat, slusszpassz. Nem jutottunk el senkivel szerződésig. Azt mondod 25ezer/végpont volt az utolsó árad, akkor fél millából pont 20 végpont jött volna ki. Nálam van összesen 12...

(#10540) bambano válasza Beniii06 (#10526) üzenetére


bambano
titán

egy rendes mérés minimum a következőkből áll:
- alapsávi átvitel mérése, ez nagyjából egyenáramot jelent, 3 ezer forintos 8 ledes dobozka megmondja, hogy helyesen vannak-e bekötve az érpárok, nincs-e szálcsere
- hossz mérés
- átviteli jellemzők mérése alapsávon és a kábel hitelesítés frekvenciáján
-- tehát mérik például 500MHz-en az érpárak egyenkénti csillapítását, frekvenciamenetét, együttfutását,
-- kábelhossz mérése tdr-rel, visszaverődések, csillapítások kijelzése kábelhosszon (tdr: time domain reflektometer)
-- áthallások mérése a mellette fekvő másik ethernet kábellel és a külvilággal
-- kisugárzási teszt, mérés
- kábel mérése digitális átvitelteszttel

ebből az egyenáramú dolgok mérése filléres tétel (3-8 ezer forintos műszer), a digitális átvitelteszt mérése már drágább, az analóg nagyfrekvenciás jellemzők mérése az sokmilliós tétel. A kisugárzás mérése például úgy történik, hogy a hírszerzés egyik szolgáltatója megáll egy párszáz milliós mérőkocsival a ház előtt, és megmérik, hogy az adott kábelből mekkora jel jut ki, mennyit lehet fogni a háznál, a háztól x méterre, telekhatáron, stb.

Abban egyetérthetünk, hogy a nagyondrága mérés otthonra túlzás. de szerintem egy alapszintű nagyfrekvenciás mérés otthonra is illik, szerintem nem elég a párezer forintos dobozka. a digitális átvitelteszt is alap, legrosszabb esetben feldugod a notebookodat a végpontra és tolsz egy iperf-et. a tdr-es mérés otthonra sok, 5-10 fős vállalatnál nagyobb cégekben alap. a kisugárzási tesztet olyan helyeken kötelező, ahol államtitkokat, NATO bizalmas vagy NATO szigorúan bizalmas minősítésű adatokat kezelnek.

a nagyfrekvenciás méréssel meg lehet nézni, hogy a kábel helyesen lett-e telepítve, megvan-e a minimális hajlítási sugár, a kanyarok száma nem lépte át a maximumot, stb. stb.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10541) bambano válasza Alteran-IT (#10533) üzenetére


bambano
titán

egy kicsit is nagyobb cégnél, vagy fontosabb adatokat kezelő cégnél (pl. bank, önkormányzat, biztosító) alap az Országos Mérésügyi Hivatal által akkreditált hitelesítő állomás által hitelesített mérőberendezés, a hitelesítést igazoló jegyzőkönyv másolatát csatolják a dokumentációhoz. Tehát minden végpontot lemérnek, nyomtatnak róla mérési jegyzőkönyvet és abból van egy dokumentáció.

A rendes munkának sok feltétele van, nem csak az, hogy képes legyél rendesen megnyomni az rj45-öt. Szűrni kell anyaghibára, arra, hogy telepítés közben nem sérült meg a kábel, hogy a nyomvonal megfelelő, stb. stb.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10542) #42556672 válasza bambano (#10541) üzenetére


#42556672
törölt tag

Amikor még hálózatot építettem ezt a fluke-ot vettem és használtam, a jegyzőkönyvét elfogadták átadáskor. Nem olyan kifinomult, de a fontos paramétereket méri. Meg kell mondjam a hibák 90% -a a betűzésnél/crimpelésnél volt nagyon ritka volt a kábelhiba. Természetesen megfelelő réz vezetős kábeleket használok.

(#10543) ekkold válasza bambano (#10541) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Ez oké, de otthoni hálózat esetén simán elegendő az, hogy működjön minden, és megvan a kívánt sávszélesség. Ez meg lemérhető szinte bármivel. Egy lakásban/családi házban a leghosszabb kábel is bele fog férni kb. 20, esetleg 30 méterbe.

(#10544) sepsi0 válasza MaCS_70 (#10527) üzenetére


sepsi0
őstag

Szia!

Akkor nálam nem lesz bridge módba, ott fog belerohadni a sim kártya... Alig tudtuk belerakni, ilyen szar megoldást még nem láttam, Amazonon is írták. Kb 1 órát cumiztam vele, már úgy voltam szétszedem, de az egyik csavar helyén müanyag patent van, gondolom a gari miatt.
Én is teljesen kezdő vagyok a routeos-ben, de nagyon tetszik. Ha elrontok valamit akkor reset és kezdem előről.
Azért köszönöm a tanácsot. :R

[ Szerkesztve ]

(#10545) sanzi89 válasza bambano (#10541) üzenetére


sanzi89
addikt

Az önkormányzatot csak viccnek írtad ugye? :)
Nem ismerek minden önkormányzatot, de amelyiknek ismerem az informatikusát és az elmondását az informatikai rendszerről, ott biztos nem volt hitelesített semmi, amikor Julika új számítógépének húztak egy új UTP-t, mert átköltöztek egy másik irodába. Aliexpress-ről vett magának pár dodóért egy gagyi szart, és nézte a 8 világító zöld ledet.

Én életemben talán kétszer használtam ilyen profi mérő berendezést (akkora táskában, hogy belefért volna 1 heti cuccom a Balatonhoz), az egyik amikor egy irodának az üzemeltetését vette át a cég, amikor ott dolgoztam kezdőként és fel kellett mérni a meglévő számítógépes hálózat állapotát. Volt jegyzőkönyv meg minden, fél napot eltöltöttem 50 végpont kimérésével és dokumentálásával.

Kétféle hiba volt. Az egyik amikor konkrétan elkszakadt a kábel oda húztam másikat, a másik amikor rossz volt a bekötési sorrend, ezt gyorsan lehetett javítani vagy a fali aljzatban vagy a patch panelen. A felét nem értettem annak, amit kiírt a műszer, de miután ezeket javítottam minden teszten zöld pipát kaptam. A mérnök úr meg megkapta a halom papírt, meg egy Excel táblázatot amit kitold magából az eszköz a zöld pipákkal, megnézés nélkül aláírt, pecsételt és ennyi volt a történet.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#10546) MaCS_70 válasza sepsi0 (#10544) üzenetére


MaCS_70
félisten

A SIM-kártya alig kiálló részére fúrtam egy kis lyukat, azon meg átfűztem egy cérnaszálat. Így simán ki tudom húzni a kártyát, dacolva a valóban idióta konstrukcióval.

A wAP háza amúgy simán szétszedhető, mivel üzemszerű benne a MiniPCI-e (LTE esetén R11e-LTE) kártya cseréje.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#10547) bacus


bacus
őstag

Én picit beljebb tolom és kidobja annyira, hogy ki tudom venni egy kis fogóval, csipesszel, stb

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#10548) MaCS_70 válasza bacus (#10547) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ha én az enyémet egy kicsit beljebb tolom -- akkor teljesen bent marad. Nem is érzem, hogy lenne benne rugós mechanizmus -- akkor persze kihúzni sem lenne olyan triviális. Ez sajnos egy elég széles körben anyázott konstrukciós hiba. Nagyobb gondunk mondjuk ne legyen vele!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#10549) bacus válasza MaCS_70 (#10548) üzenetére


bacus
őstag

egy egyszerübb (hajlitott műanyag darab pl) van benne szerintem, csak a sim kártya nyilása nagyon passzentos..

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#10550) MaCS_70 válasza bacus (#10549) üzenetére


MaCS_70
félisten

Így van! Fontolgattam is a lyuk tágabbra reszelését, de a SIM-kártya megfogantyúzása lényegesen egyszerűbb opciónak tűnt. :)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.