- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- N€T0X|N: Stellar Blade után
- pr1mzejEE: Viszlát CoD2, CoD4, CS:GO!
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- weiss: Pant* rant
- Bezzeg annak idején...
- leslieke: leslieke farmerzsebe
- sziku69: Szólánc.
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
-
LOGOUT
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
ubyegon2 #67716 üzenetére
SSD és FSTAB csatolás témán kívül máshoz nem szólok már hozzá egy ideje, de úgy látom a többiek nem említették, hogy swap-ot azért is értelmetlen volt külön particióval csinálnod, mert a rendszer automatikusan létrehoz egy swapfájlt.
ez a rendszerpartició sora, az error=.....stb az normális. (én be szoktam tenni a discard,noatime, opciókat is az , error elé, de nem gond ha nincsenek ott)
UUID=7a3e194d-9299-46cb-9093-28763f591b46 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
sudo fdisk -l
parancs kimenete megmondja, melyik a SSD és melyik a HDDsda
nálad az SSD, ígysdb
lesz a HDD valószínűleg. Gparted-del particionáltad a HDD-t? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #67709 üzenetére
Jó szokásodhoz híven úgy mondasz valamit, hogy nem mondasz valamit.
Nem a szentírást beszéljük, ha valaki hülyeséget ír, ki kell javítani. Ez ennyire egyszerű.
Lehet hülyeséget mondtam a /home-al, igazából a /home/valami -ra gondoltam amikor nem jön létre külön home de kizökkentett, hogy a /mnt nem volt ott a listában...
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #67689 üzenetére
Ja, ez meg a másik, a legtöbb modern gép annyira gyors, hogy csak hányja ki a sorokat, főleg, ha SSD van alatta, pár pillanat műve az egész boot meg shutdown, el sem lehet olvasni miket ír ki (kivéve, ha valami bug miatti elakadás, megakadás van). Ezért szoktak a felhasználóbarátabb, meg csilivilibb disztrók letiltani, és splash screen megjeleníteni helyette, letisztultabb dizájn érzését adja.
Igazából ez csak ízlés kérdése. Illetve egy esetet tudok elképzelni, hogy 1-2 GPU-nál a grafikus felület előtt lehet gond a felbontással, grafikus megjelenítéssel, ezeken a splash screent jó ötlet letiltani. De ahol nincs ilyen gond, ott teljesen mindegy van-e vagy nincs kernelkimenet megjelenítve.
-
-
kmarci25
veterán
válasz
ubyegon2 #67427 üzenetére
Azért volt a zárójeles rész, hogy feloldjam az ellentmondást: (eddig azt hittem)
Egyébként a linux-ot eredetileg játékból tettem fel, de egyre inkább tetszik. És eddig minden bajomra viszonylag egyszerűen (vagy saját kútfőből, vagy kereséssel) találtam megoldást a trial and error módszerrel.
Mindenesetre ezt a részletes leírást köszönöm, ez sokat segít.
-
Rimuru
veterán
válasz
ubyegon2 #67385 üzenetére
De pont errol szol, minden informacio megvan benne ami kell.
Csak neked, mind a ketto esetben nem kell vele foglalkozni tobbet: (például adjon meg üres jelszót, ez egyenlő a kikapcsolással) vagy lehetőség van arra, hogy a rendszerünk automatikuson feloldja az adatokat, abban az esetben ha ez a mesterjelszó azonos a felhasználónk bejelentkezési jelszavával.
Ez nem rocket science, csak erto olvasas kell hozza. Ugy latszik mar te sem olvasol eleg figyelmesen. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #67331 üzenetére
Nem olvasom el az összes hozzászólást a topicban, délután se nagyon voltam itt de ha figyeltél a 'TG' dolgaira, akkor tudhatnád, hogy nem ugrom az első szurkálásra... Ha úgy érzed, hogy ilyen problémával találkozol ami TG beavatkozást igényelne, akkor tudod hol érsz el engem, vagy valakit a staff részéről. Erről a témáról ennyit.
-
válasz
ubyegon2 #67330 üzenetére
Most olvasgatom újra a délután keletkezett hsz-eket, azért érdekes, hogy jönnek finom szurkálódások a nem rolling disztrókkal kapcsolatosan is, ilyen esetekben még soha nem hallottam, hogy egyből örjöngés, felháborodás lenne vagy a Tg is felszólítaná a népeket az Off-ba áthúzásra.....pici elfogultság talán van itt....
kár.....persze érthető.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #67285 üzenetére
De a rolling abszolút összeköthető a stabilitással. Ha nem akarnék szívni ilyen bleeding edge, kísérleti Waylanddel, akkor felraknék egy Gnome-ot, Xfce-t, Openboxot vagy akármit a hivatalos tárolókból, simán menne hiba nélkül.
Igazából a rolling disztrók semmivel nem instabilabbak, mint a kiadás alapúak, sőt, inkább stabilabbak is, mivel egyszerre sose frissül túl sok dolog. Kis adagokban halad a frissítés, ha el is törik valami, akkor az az egyvalami fog csak bugzani, nem az egész disztró, és az az egy dolog is javítható szokott lenni egy kis hackeléssel vagy egy másik csomaggal történő helyettesítéssel. Ha a kiadás alapú disztrókon a disztrófrissítés kefélődik el, az egész nettó használhatatlan lesz, az összes csomag frissül egyszerre, sokkal nagyobb az esélye, hogy valami eltörik, nem frissül le rendesen.
Szerintem jelen esetben a sway-t fordító script nem fordított újra valami modult, és ez okozta a hibát. Ezeket a scripteket v1.0-ás userek töltik fel, nem garantálható a stabilitásuk.
Na meg rolling és rolling között is óriási különbségek lehetnek, fél/teljes rolling, teljes rollingnál is vannak friss és kevésbé friss megoldások. Nem lehet őket egy kalap alá venni.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #67281 üzenetére
Nem, az Arch-csal nem kell szívni. A hivatalos tárolói teljesen rendben vannak, még a testing is. Ami ilyen veszélyes, az az AUR, ahová akárki tölthet fel scriptet, ebben a műfajban tényleg törhetnek el dolgok, főleg, ha ezeket nem gondozzák.
Meg igazából jelen esetben nem is értem mi volt a probléma. Egy jól működő verzió frissült ugyanarra a verzióra, ami meg bugos volt. Fene se érti ezt. Aztán mindent leszedve, majd visszarakva, megint csak ugyanaz a verzió megint jó lett
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #67267 üzenetére
Végső soron attól függ, hogy mire lesz használva a pendrive. Ha nem lesz rajta túl sok írás, akkor mindegy milyen fs van rajta. De ha mondjuk valami OS lesz rátelepítve, vagy gyakran fog cserélődni sok adat, akkor valóban, egy nem naplózó ext2 vagy egy flashbarát f2fs ideálisabb rá, vagy FAT32 vagy exFAT, ha windowsos gépben is lesz használva. Bár az f2fs-re vigyázni kell, mert ilyen default pi-disztrókra nem biztos, hogy alapértelmezésben telepítve lesznek az f2fs-hez szükséges dolgok. Az ext2 az mindenhol megy.
-
-
pulyka jocó
senior tag
válasz
ubyegon2 #67252 üzenetére
Már feltelepítettem az Ubuntut mikor láttam mit írtál. Már mind1
Amúgy azért is döntöttem az Ubuntu mellett hogy más legyen mint a Windows (felület stb).
Azóta próbálgattam beállítgatni a dolgokat, picit gyorsítani az indulást, terminálba eléggé szokatlan írkálni a dolgokat.
De összességében eddig tetszik. -
válasz
ubyegon2 #67218 üzenetére
Dave™ kollégát csak megerősíteni tudom abban, ha az alapokhoz kell nyúlni, ahogy írod, a motorháztető alá, akkor sem a Debian sem az Arch alapokkal nem lesz könnyű dolgod.
Nálad amúgy látok annyi affinitást ezen a területen, hogy nyugodtan javaslom a Manjaro kipróbálását. Az Ubuntu vonal egyre inkább a nulla affinitással rendelkező home usereket célozza meg, ahogy Frawly koma írta nem oly rég, a Linux Mint és társai együgyű felhasználóknak készül. Gyanítom, hogy igaza lehet, mivel én 5+ éve Mint Cinnamont használok.
(és egyben fene a pofáját a dícsérő jelző miatt)
-
ussseal
tag
válasz
ubyegon2 #67195 üzenetére
Játék fronton ami engem érint, az mind vagy natív linuxon vagy Proton/Wine+Lutris kombóval elvileg simán kell, hogy menjen leírások alapján, remélhetőleg a gyakorlat is ezt fogja igazolni.
Emulátorok terén meg több helyen azt olvastam, hogy jobb a helyzet bizonyos tekintetben mint Windowson, OpenGL-ben Mesa driverekkel pl. köröket ver a windowsos amd driverekre. -
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #67174 üzenetére
Az fstab-ot már rég nem szerkesztgetem én sem. Legutoljára valami 1 éve volt, amikor tmpfs ramdrive-ot csiholtam bele, de SSD-re sem adok meg spéci paramétereket.
De van, mikor tényleg szükség van ilyenre, hogy rendszerfájlt kell szerkeszteni, és ilyenkor bizony a kezdők GUI-s megoldásokért nyúlnak. Persze pont ezért szoktuk a terminálos megoldásokat erőltetni, 1) minden disztrón egyformán megy, 2) nem gond a sudo (nincs szükség gksu, pkexec, admin://-vergődésre), persze jön is mindjárt a kritika, hogy túl szakmai, meg xaralinukszmerttermináloznikell, bezzegawindows.
Ez sok DE/WM hiányossága is. Pl. ha a grafikus felület kulturáltan be tudja kérni grafikusan a rendszergazdai jelszót frissítéskezelőnél meg systemctl-es huszárkodásnál, akkor ezt a megoldást általánosan elérhetővé kéne tenni, hogy egy kezdőnek ne ezzel kelljen foglalkozni.
(#67177) ubyegon2: most nem tudom miért kell durcizni. Senki nem mondta, hogy valami rosszat írtál volna. Én viszont úgy érzem, hogy valamivel nem értesz egyet, de nem jön le, hogy mivel.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #67174 üzenetére
Ezt most nem értem, szerintem akik a témában megnyilatkoztak, egyikük sem írt szakmaiatlanságot, és még azt sem látom, hogy túl szakmaian fogalmazták volna meg a kérdéskört. Elég érthető, informatív válaszok születtek.
Azt az érvedet sem tudom elfogadni, hogy a gksu-t úgyse ismerik a kezdők. Elég baj, mert a sudo-t meg ismerik, abból meg baj lesz. De még mielőtt megismernének más megoldást, veszik is ki a kezükből az alternatívát. Ja, van helyette pkexec, nagyon felhasználóbarát cucc, lehet DISPLAY és XAUTHORITY környezeti változókkal szopni. Meg van az admin://, ami szimpatikusabb ugyan, de egyrészt megint nincs reklámozva normálisan sehol, meg sanszos, hogy csak Ubuntu/Mint alapokon megy, legalábbis nálam Archon nem működik, így gondolom Manjarón is felejtős, meg Fedora-vonalon is.
Mondom, nekem nem az a bajom, hogy valamit lecserélnek, csak az, hogy 1) feleslegesen cserélik, mikor még nincs elavulva, 2) amire cserélik az egyáltalán nem jobb, sőt még rosszabb is, 3) nincs az egész kellő alapossággal dokumentálva.
De ugyanez a bajom a már említett ifconfig esetében. Minden rendszeren ott volt, elég volt neki beküldeni egy ifconfig vagy egy ifconfig -a parancsot. Mindenki ismerte, ráállt a keze több évtized alatt, mindenki happy volt. Most meg lehet km hosszú parancsokat beírni, ip show bla-bla möhöhőő net link interface kisregény lowfax plusz paraméter hóember.
Aztán jegyezd meg az összes paramétert, nekem is állandóan fel kell csapni hozzá a man-t. Ez pont az a fetrengés, ami semmire nem jó, csak kínjukban változtatni dolgokon, csak azért, hogy valami ne legyen állandó. Ezt nálunk vidéken nem fejlődésnek, hanem sz*rkeverésnek nevezik.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #67171 üzenetére
Ilyesmire biztosan nem gondolt, mert ezt a pkexec-es és admin://-os megoldást én is írtam neki. Egyébként el is fogadom, hogy nála nem megy, de akkor ne így legyen aposztrofálva, hanem írja meg, hogy mi a hibaüzenet.
Sőt, azt már előre kétlem, hogy egyik módszerrel sem menne. Vagy pl. mennek a progik valamelyik módszerrel, csak pont a DE default text editorja ne menne. Minimum furcsa.
-
Cirbolya_sen
aktív tag
válasz
ubyegon2 #67167 üzenetére
néhány éve olvasgatom a fórumokat, ezt is
filóztam is nagyon, hogy ide vagy a Mintesbe írjam a kérdésemet, nyert ez, mert akkor jobban pörgött. Ez a szakmaiatlanság meg meddő téma, az eredményesség a lényeg, elég nagy bajban lennék én is, pl. ha Mariskanéninek a könyvelésen az ÁNYK frissítést és az importálást pontos szakmaisággal kellene vázolnom
/nem hogy én is hülye vagyok hozzá, de ő meg nem sokat értene belőle, a nav büntetésről meg akkor nem is beszélek./
-
kovaax
őstag
válasz
ubyegon2 #67065 üzenetére
Legalább 2 percet gondolkodtam ezen, és két frissítési forma lehet így hirtelen:
1. A tárolóban ott van minden verziója a csomagnak:
csomag-v1
csomag-v2
csomag-v3
csomag-v4
Ebben az esetben a frissítés mindig történhet így: csomag-v1 -> csomag-v2 -> csomag-v3 -> csomag-v4
Így akármennyi időt is hagyunk ki, mindig jónak kéne lennie a frissítésnek.2. A tárolóban csak az utolsó verzió van ott (feltételezve, hogy a gépen a csomag-v1 van fent):
csomag-v4
Ebben az esetben már nem biztos, hogy menni fog a csomag-v1 -> csomag-v4 frissítés.De lehet a kettő mixelve: a tárolóban a legfrisebb csomag van csak, de a csomagban benne van a legfrissebb binárisokon kívül az összes tennivaló valami őseredeti verzióhoz képest, és mindig onnan kezdi végrehajtani őket, amelyik verzió fent van a gépen (értelem szerűen). Ennek is működnie kéne, ha jól van megcsinálva.
Szerk.: Mindamellett, hogy sosem upgradelek, hanem újrahúzom az egész rendszert. Még pontosabban, felhúzom előbb tesztnek, ott végigszüttyögöm az összes változást, hogy mi az ami engem érint, és hogy tegyem rajta túl magam, és ezt addig tolom, míg készen nincs a Végleges Install Dokumentáció, és az alapján rakom fel a friss verziót élesbe.
Szerk.: Nagy verzión belül persze megy az update. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #67068 üzenetére
Szójáték, mindig a stabil tárolóban lévő aktuális verziót érti(k) alatta. Nyilván célszerű viszonylag sűrűn frissíteni, de nekem is van egy olyan laptopom, amit kb. évente 1x frissítek mert akkor jutok oda, de ettől még elvan rajta a Chakra, maximum ha történt valami kézi beavatkozást igénylő művelet az eltelt időben, akkor azt is meg kell csinálni.
-
IO.sys
őstag
válasz
ubyegon2 #67065 üzenetére
Jó, én még abban a világban nevelkedtem, amikor a linux egyet jelentett a stabilitással. A frissítés utáni rendszerösszeomlás windows szint. Erre magától nem számít az ember. Azért akarom kipróbálni, hogy lássak ilyet is. A backup szerver megfelelő erre. Van olyan, hogy hónapokig nem jut eszembe ránézni. Ha összerogyik, meglesz a kellő tapasztalat.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #67040 üzenetére
Nem együgyüztem, hanem azt írtam, hogy az együgyű felhasználóknak szoktam én személy szerint ajánlani, mert nekik tényleg esélytelen a Manjaro. Nem azt mondtam, hogy minden mintes együgyű. Bár ha nagyon felhúzol, rádküldöm csixyt, és szépen csinál a gépedre UEFI bootos Archot, és kötelező lesz azt használod. Még inxit is kapsz rá, meg Cinmanót, de a mintes telepítőidet kidobja az ablakon, meg le lesznek húzva a klozetba
Szépen azt fogod használni disztróhopperkedés meg mentázás nélkül.
-
Frawly
veterán
-
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #67031 üzenetére
Na mostmár át fogom vinni a szomszédom HP Elitebook 8570p gépéhez az így is , meg úgyis bootoló USB-s Sony SSD-met és megnézem , hogy be tudom-e izzítani rajta az UEFI-Grubos L Mint Tessámat, vagy a multiboot usb kulcsommal megnézek egy két live distrót, hogy UEFI módra bootolható-e.
-
Dave™
nagyúr
válasz
ubyegon2 #67029 üzenetére
A Manjaro rolling rendszere több lépcsőből áll és konzervatívabb is mint az Arché, nem nagyon érdemes egy akalap alá venni őket. Szerintem sok kockázat nincs a harmadik szintű stable ágon, emiatt otthon testinget használok (ami egyenlő az Arch stable ágával) és csak a munkahelyen vagyok stable ágon a tuti faktor miatt. Évek óta futnak a telepítéseim, hibák nélkül, ennyire veszélyes üzem a rolling Manjaro esetén. A csomagok frissessége tökre nem gépfüggő, van aki új hardveren is elvan egy Ubi HWE update-tel, mert jó az úgy, más meg szereti az újdonságokat első kézből megkapni. KDE alatt ráadásul folyamatosan elég sok fejlesztés történik, itt elég jól nyomon lehet követni, és a rollingnak köszönhetően nem kell fél-egy évet várni az újdonságokra, hanem jönnek jóval hamarabb. Hátránya igazából nincs is szerintem, csak előnye.
Cifu: a rollingot sem kötelező frissítened, semmi sem történik ha nem teszed. Szerencsére ez nem olyan, mint a Windows 10.
-
Tim82
félisten
válasz
ubyegon2 #67031 üzenetére
Sokat nem ér vele, p sorozatban nincs dVGA.
A 8570p-dből is volt dVGA-s változat, ld. Notebookcheck teszt.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #67029 üzenetére
Akkor jó, ha olvasta a hittérítést, mert alapból én is az Arch-vonalat és a Manjaro-t javasoltam volna neki. Megspórolta más a munkát, nem kell hittérítenem.
Én a Mint-et olyanoknak szoktam inkább ajánlani, akkor informatikailag nagyon együgyűek, még a Windowst sem tudták rendesen kezelni, karban tartani, annyira nincsenek képben IT ügyileg. A Mint előnye kétségtelen, hogy a leg-felhaszáló/ kezdőbarátabb disztró, hátránya, hogy LTS-alapú, nem valami friss csomagok. Illetve akkor jó még a Mint, amikor valakinek eléggé nem szabványos hardverkiépítésű gépe van, és a többi disztró futtatása gondokba ütközik, akkor Mint-en jobb eséllyel lehet életre kelteni kezdőként a dolgokat.
Azért arra ne fogadj, hogy régebbi HP üzleti notinál a csomagfrissesség nem számít. Ha pl. Wine-ozik játékok miatt, meg Proton, Vulkan, ilyesmiket akar kipróbálni, ha más nem régebbi játékokkal, legfrisebb Kodi kell, akkor azért jól tud jönni, ha frissek a csomagok. Vagy ha van valami magas DPI-s gamer egere vagy ilyesmi, akkor megint jól jön pl. a friss kernel, friss libinput, stb.. Vagy pl. ha gitről vagy AUR-ból kell valamit forráskódból forgatni (mert nincs az adott progi/verzió benne egy disztró tárolójában sem), akkor megint csak fontos lehet a frissesség. Tudom, azért, mert neked ezek nem fontosak, nem jelenti azt, hogy másoknak sem lehet fontos.
Maradjunk abban, hogy nem jelent sokat, de a distrowatchon a Manjaro top1-es helyezése, meg úgy distrowatch-tól függetlenül az Arch-vonal rendkívüli népszerűsége nem véletlen.
Egyébként annyira kezdtek felhúzni ezzel a HP gépen nem jó az UEFI linuxos boot, hogy ha alkalmam lesz ilyen gép elé ülni, már csak azért felhúzok rá egy UEFI-s Archot. Az nem igaz, hogy nem megy rajta az UEFI boot. Sejtésem szerint a HP az UEFI bootot Windowsos bootx64.EFI fájlhoz drótozta be (ahogy az Aces is szokta az Aspire sorozatnál), a felhasználóbarát modern disztrók meg a GRUB-ot és valami más elnevezésű EFI fájlt erőltetnének, ami meg nem megy. De állítom előttem lenne egy ilyen gép, 30 percen belül megoldanám, hogy bootol, mint a rakéta, UEFI systemd boottal, mindenféle GRUB, shim, meg egyéb baromság nélkül, csak figyelmesen kell az Arch Wiki alapján próbálkozni.
-
saiyajin
senior tag
válasz
ubyegon2 #67026 üzenetére
Szia! Köszi a választ! Jogos, amit írsz, igazad van. De valamiért az Arch jobban izgat, és azzal szeretnék megismerkedni, erre pedig a Manjaro talán jó kiindulópont. Ha pedig valami nem müködik elsőre, nem baj, nem szoktam rögtön feladni.
Szóval, amennyire szabadidőm engedte, elég sokat keresgéltem a megoldást a napokban, kiprobáltam párat, de nem akart összejönni, ezért jött el az ideje ide írni. Aztán a közben sikerült megoldanom mégis. Telepítás után live rendszerről elínditotttam a Gparted-ot, tettem egy boot flag-et a meghajtóra és kész. Bootolt a Manjaro. A KDE kicsit lassúnak tünt, úgyhogy váltottam xfce-re, ez már frankó. Itt egyébként úgyanúgy nem bootolt telepítés után, de a fent leírtak megoldotta.
Meglátjuk, hogyan alakul majd a dolog, de hosszútávra tervezek, még ha nem is ezen a disztrón.
-
válasz
ubyegon2 #67003 üzenetére
Egyetlen disztrót sem preferálok, bár nem tagadom, hogy ellentmondásos hírneve kapcsán érdekel a BP.
Jelenleg xubuntut használok és tökéletesen meg vagyok vele elégedve de valószínű, hogy ki fogom próbálni a BP-t is.
Egyébként véleményem szerint az, hogy megjegyzem, megjelent egy új disztró az nem feltétlenül a telepítésére való unszolás. Tényközlés, semmi más. Van akit érdekelnek a megjelenő új disztribúciók, vannak akiket nem. -
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #66969 üzenetére
Hát jobb is, ha visszavonulsz, ma nagyon kötekedő kedvedben vagy, ráadásul konkrétumokat sem írsz. A szuperszámítógépeket kár is volt felhozni, általában nem Debian fut rajtuk, de nem is Arch, nem általános disztró, hanem saját kernel, saját megoldás van felreszelve rá. Már csak sima disztrót azért sem lehet felhúzni rá, mert az architektúra olyan szokott lenni, hogy nem is menne.
A szerver meg nem is feltétlenül különleges, mint azt gondolod. Nem azt mondom, hogy nem kell érteni hozzá, de nem nehezebb, mint egy normális deszktopot elemenként felépíteni, csak más elemekből áll. Lehet te azt hiszed, hogy milyen nagy ügy, de nem az. Persze szerver és szerver között is óriási különbség van, szerver pl. Win Pisti médialejtászó szervere is otthon, meg a NAS-a, routere, de pl. szerver egy webfejlesztő otthoni LAMP cucca is, esetleg egy Rasp. Pi. Vagy egy céges DNS vagy LDAP szerver. Meg a felhőben futó virtuális szerver és az a földrajzilag is szétosztott, kluszterezett szerverfarm is, amit a nagyok üzemeltetnek, pl. a Google. Ezek mind más műfaj, más méretek, másfajta terhelés, pedig mind szerver. Én alapvetően az otthoni és kis céges x86_64-es szerverekről írtam, amiken csak 1-1 klasszikus szolgáltatás fut, http szerver, FTP, valami médialejátszó cucc, és nem csatlakoznak rá milliószám.
A szerver egy elég sokmindent felölelő terület, ahogy a fejlesztés is. Pl. a szervernél a hálózati témához is érteni kell, meg ahhoz a konkrét szolgáltatáshoz, amit futtatsz rajta. Pl. egy mezei http szerver nem hozna zavarba, egy pl. egy asterixes teló/faxszerverhez hozzá sem tudnék szagolni, mert sose volt dolgom olyannal, de még csak az ilyen telekomos dolgokhoz sem értek.
De épp így a desktop is nagyon különböző, ezért is van ennyi disztró. Ahány hardver (erősebb, gyengébb, újabb, régebbi), ahány felhasználási terület (böngészés, kreatív tartalomgyártás, játékok, mérnöki CAD/workstation feladat), ahányféle felhasználó (kezdőbb, haladóbb, GUI-csilivili mániás vs. terminalgeek poweruser) annyiféle igény, disztró. Ami jó az egyik területre, nem feltétlenül legjobb a másikra. Kezdő általánosabb feladatokra jobban jár, ha valami általános disztróval kezd, nem Ubuntu Studio, meg LibreElec, meg SteamOS, Kali, Scientific Linux, Clear Linux, stb.. Ezeken is megoldható minden, csak egy kezdő nem fog vele boldogulni.
Ugyanígy a Windowsnak is megvan a felhasználási köre, játékok, MS only infrastruktúra, ugyebár próbáljon csak valami Sharepointot üzemeltetni Linux szerveren. Bár ki tudja mit hoz a jövő, mióta MSSQL, Mono is van Linuxra, meg Wine DXVK/Proton, aztán ott a Linux Subsystem for Linux, nemsokára jön a Chrome-alapú Edge, stb.. Már eleve az Adobe kreatív alkalmazások sem Windows only, van Mac-re is.
-
Rimuru
veterán
válasz
ubyegon2 #66962 üzenetére
2012, 10.honap, amikor mar default systemd-t szallitott, es 2013 elso fele amikor megszuntette a "legacy" init supportolasat.
A tobbihez: nem hangzott el a lenyeg, nagyvallalat.Teljesen mas vilag mint a desktop, nem is ugy kell gondolkozni rola. Otthonra kis pisti nyugodtan felrakhat archot a hazi szerverere es jatszhat vele, de vallalati kornyezeben mas a helyzet.
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #66969 üzenetére
Hát ja. Szar ügy mikor valaki konkrét példákat mondd, hogy nála mik történnek, és arra már nem tudod a megszokott régi mondatokat újra ráküldeni.
Amúgy megértem, hogy tényleg borzalmas, hogy vannak esetek, mikor véletlenül a Windows jól szuperál. És ha még mondanám, hogy a felhős távasztali szervereink mind windows, és van vagy 52db, és maga az oprendszerek 4 év alatt sosem omlottak össze. Biztos nagyon összetörnél
Persze nem azt mondom, hogy viva windows, mert mi sem bízunk benne annyira. Az összes hyperv-s win-t mentjük dpm-el, de attól még tény: faszányosan működnek. Ennyi. -
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #66965 üzenetére
A legtöbb helyen általában licencspórolás miatt használnak szerveren Linuxot. És ők általában csak a Debiant ismerik, meg arról hallották, hogy szerverre való. Illetve van, aki pont a konzervativizmus miatt választ Debiant, CentOS-t, vagy valami olyan egzotikus CPU architektúrát használ, amit csak a Debian-féle disztrók támogatnak, míg pl. Arch csak x86_64-re van és kifújt (van Arch32 is, de az meg csak x86-ra), és ez kínos tud lenni, egy ARM-es, PowerPC-s vagy MIPS szerveren. De ez nem azt jelenti, hogy csak ezekkel lehet használni mindenkinek, a legtöbb szerver meg általában x86_64-es. Ha csak azt néznénk, mi hol fut szignifikikáns mennyiségben, akkor az jönni ki, hogy csak a Windows használható, így statisztikákkal értelmetlen jönni.
Igazából pont a szerver az, amire mindegy mit tesz az ember. Mehet rá Arch, mehet rá Clear Linux, Fedora/Ubuntu Server is. Akár még valami BSD is hardverkiépítéstől függően. Csak nagyon speciális szervernél tudom elképzelni, hogy a disztró számítson, pl. valami médiás felhasználási terület, vagy valami embedded mikroszerver. Aki ért hozzá, annak azért mindegy mit tesz rá, úgyis mindennel fog boldogulni (akkor is, ha valami frissítés eltörne, meg tudja oldani), aki meg nem ért hozzá, megint mindegy, hogy Debiant tesz rá vagy mást, csak kudarcot kudarcra fog halmozni.
Illetve a Debiant, CentOS-t a lustaság is motiválja sokszor, felteszik, megy, évekig nem nyúlnak hozzá. Persze ez felelőtlenség, és visszaüt. Na meg nem kezdő topikba való téma.
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #66962 üzenetére
Amúgy csak mellékesen súgom meg, hogy azok a win-es szerverek, amik közel a debian 7-el együtt települtek még mindig futnak, pedig tetves IIS is fut rajtuk 7-8 api-val, de egy frissítés se vágta haza (még), míg a debian kuka. Értem én, hogy a debian atom stabil, csak ne kelljen soha hozzányúlni...
Amúgy mint írtam Debia 7-esen akkor is gond volt, mikor csak php-t szerettünk volna frissíteni, úgyhogy én betudom a debiannak. Bocs.
Jah amúgy a debianra mondod, hogy sokan használják. 1. Beidegződés, 2. Clusterben, pont azért ha befosik ne legyen gond. Ennyit erről 😁 -
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #66959 üzenetére
Akkor tőlem nevess fel. Azt meg végképp nem tudom, hogy mi tiltja meg, hogy szerverre Archot telepítsen akárki is. Megy a Debian rendőrség és legumibotozza? Tudom, biztos fontos in production szerver lehet, azért volt ennyi évig hanyagolva, hogy még mindig csak Debian 7 volt rajta. Ja, mert az Arch biztos eltörik rajta. Oh, wait, a Debian is eltört frissítés miatt. Akkor meg maradt egyéb kérdés? Archon, ha valami el is tört volna, maximum azt az 1-2 csomag érintette volna csak, és nem lett volna az egész rendszer használhatatlan.
Az meg hogy valami szerver vagy nem, teljesen mindegy. Annyi a különbség, hogy szerverre nem tesznek grafikus felületet, meg általában nem helyben, hanem SSH konzolban matatják. Ámbár fel lehet akár még rakni rá desktop disztrót is, csak értelme nincs sok, a feleslegesen futó DE/WM csak egy plusz dolog lesz, ami eszi az erőforrásokat és eltörhet, de a mai hardvereknek ez már elég kicsi overhead, meg a mai modern disztróknál elég kicsi kockázat, inkább csak a feleslegessége miatt nem ajánlom. Aki komolyan akar ilyennel foglalkozni, tanulja meg szépen a konzol, terminál használatát, annál az oknál fogva, hogy univerzálisabb megoldás.
-
Rimuru
veterán
válasz
ubyegon2 #66959 üzenetére
systemd átállásra is fittyet hányva! - ugy hogy mar systemd alatt fut nehez is lenne.
De amugy egyetertek veled.Akinek nem tetszik a Debian, mi tartja vissza, hogy Arch-ot rakjon fel szervernek? - rossz a kerdes, ugy kellene hogy miert nem egy hosszan tamogatott distrot rak fel.
-
herdsman12
őstag
válasz
ubyegon2 #66924 üzenetére
Az ott a manualban a 12 vagy 24 órás formátum választás.
Az első oldalon helyes formátumban mutatja az időt.Így aztán valóban gáz ez.
Ez az 1.20.1 Mate verzió, azóta van már 1.22 verzió is.
Nem tudom, hogy lesz ez majd aktuális, de úgy nézem időjárás javítás is van benne. -
-
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Autós topik
- Fotók, videók mobillal
- LED világítás a lakásban
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Fujifilm X
- iPhone topik
- Milyen videókártyát?
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 16/32/64GB RAM RTX 4060 Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Apple iPhone 8 64GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- 137 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX9H) - Intel Core i9-14900HX, RTX 4080
- Így lesz a Logitech MX Keys magyar billentyűzetes
- Bomba ár! HP EliteBook 830 G5 - i5-8G I 8GB I 256GB SSD I 13,3" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest