Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1451) kuyarashi válasza Cray Tyler (#1450) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ha van 1000 párhuzamos életsíkom, amiben most tervezem a vásárlást, akkor garantáltan 1001-szer is a használt EQ5-öt veszem meg épp. A két mechanikát nem érdemes összehasonlítani. Az EQ3-nál sokkal jobb az EQ5 (főleg, ha szíjhajtású), ráadásul mechanika esetén tényleg nem kell félni a használt cuccoktól. Nem mindenki vigyáz rá annyira, hogy éveken át abszolút karcmentes legyen, eleve terjedelmes cucc, de elég masszív ahhoz, hogy ne legyen egykönnyen - használatot befolyásoló - problémája. A vásárlást követő karbantartással is spórolhatsz, hisz valószínű, hogy az előző tulajdonos már elvégezte azt. (Persze annak is megvan a varázsa, amikor az ember maga ügyködik a saját felszerelésén.)
Csak popeye37 szavait tudom ismételni. Az is fontos, hogy a használttal mennyit spórolsz (vételkor és eladáskor egyaránt.

Nyilván semmi sem garantált, nem 100%, hogy hibátlan lesz egy több éves mechanika és nem tűnik el az eladó, de nagyon valószínű. Személyes tapasztalataim alapján az amatőr csillagászok jóhiszeműek, korrektek és lelkiismeretesek.
Én csak biztatni tudlak. Később áldani fogsz bennünket. ( Főleg anyukánkat, mikor a fél méteres bozótban cipekedsz. :) )

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1452) popey37 válasza Cray Tyler (#1450) üzenetére


popey37
addikt

mélyégen csalódni fogsz benne a hosszú fokusz miatt. és ugyanúgy színez mint a kisebb tesó. sajna ez az akromátok egyik optikai problémája. még az én kis ED semi apom is színez, bár jóval kisebb mértékben, két lencsével nem lehet 3 színre korrigálni, ezt tudomásul kell venni.
én ezért adtam el anno a 127/1500 MC-met, bolygógyilkos volt de mélyégre szinte alkalmatlan.

nagyon nem mindegy, hogy F5 vagy F8,3 és egy reduktor annyiba kerül hozzá mint egy másik tubus.
tudom mert én is ebben a dillemmában szenvedek a 72/420-al, ehhez képsikkorrektor kellene de majd 80k-ba kerül, a tubus ára 112k.

ha van akkora kereted, hogy nem számít az új ára, akkor is inkább a használt, a megmaradt lóvét meg minőségi kiegészítőkre. hidd el a használt az amatőrcsillagászoknál olyan mint a bolti új.
az általam linkelt EQ-5-ön kb. 50k-t spórolsz, abból kijön egy Tele Vue barlow meg egy polarizációs szűrő.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1453) popey37 válasza kuyarashi (#1451) üzenetére


popey37
addikt

és még azt hozzátenném ehhez, hogy a motorok amik rajta vannak szerintem életük során nem fordulnak összesen 500-at. / lehet sokat mondtam./ a rektán lévő óragép napi 1 teljes fordulatot tenne meg, de nem teszi, ugyanis csak pár órát megy és azt sem minden nap, a deklin ugyanez a helyzet.
a használtat inkább az jelzi, hogy esetleg néhány helyen kopott a festék, és ennyi.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1454) popey37 válasza kuyarashi (#1451) üzenetére


popey37
addikt

figyuzzá mán. :)
hétvégétől otthon leszek, összeröffenhetnénk kicsit eszmét cserélni.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1455) kuyarashi válasza popey37 (#1454) üzenetére


kuyarashi
őstag

Az otthon az Pest? Én Békés megyében vagyok és mozogni nem nagyon lehet. Egyébként a vasárnap talán jó is lehetne.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1456) Nimda válasza popey37 (#1452) üzenetére


Nimda
addikt

Vettem észre, nálam is színez kissé a kis ED. Milyen lenne ha akromát lenne?
Mondjuk a plössl oklik sem egy minőségi darabok.
Mennyire lehet észrevenni a különbséget egy sima zenit tükör és egy dielektrikus között? Most a Castell 2" egész jó árban van.

Egy 32mm oklinál lesz még fókuszom a kis ED nél? A 25mm- nél is már csak nagyon az elején van.

[ Szerkesztve ]

(#1457) Cray Tyler válasza popey37 (#1452) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Jól értem akkor, hogy mélyégre jobb lehet a 120/600, mint a 120/1000? Az, hogy színez, az szerintem kezdőként nem fog zavarni. EQ5-öt megfontolom #kuyarashi meglátásai alapján.

(#1458) kovisoft válasza Cray Tyler (#1457) üzenetére


kovisoft
őstag

A fényerő fotózásnál számít, de ha jól értettem, egyáltalán nem fotóznál. Vizuális észlelésnél az átmérő és a nagyítás számít, ugyanazt a látványt kapod a 600-as tubussal és mondjuk 6mm-es okulárral, mint az 1000-es tubussal és 10mm-es okulárral (azonos optikai minőséget feltételezve).

(#1459) popey37 válasza kovisoft (#1458) üzenetére


popey37
addikt

részben igazad van, de csak részben.
mélyegezni nem szoktunk 100x-os nagyitással.
én pl. a 120/1000-be egy 40 mm-es celestron oklit tolok, max a 23 mm-es sky panorámát. ez 25-40x nagyítási tartomány.
ha ugyanezeket az oklikat a 600-ba teszed még kisebb nagyitást kapsz, ami mélyégnél előnyös, ugyanis a nagy kirejedésű ködöket igy láthatod teljes terjedelmében. mondk példát:
lófej köd: 100x nagyitáson magát a lófejet látod, esetleg még mellé egy kicsit, viszont 25-40x nagyításnál meg kirárulkozik az egész környezete is.
nem hiába mondja minden amatőr csillagász, hogy mélyégre rövid fokusz, bolygóra meg hosszú kell az átmérő meg csak a pénztárcád függvénye.

a Te példádnál maradva teljes mértékben igaz bolygók esetén: mindkettő 100x nagyítás, de itt is van eltérés, ugyanis a 6mm-es okli már elég kicsi pupillatávolsággal rendelkezik, a 10-es meg kicsivel nagyobbal. tehát kényelmetlen belelesni.
lásd ortho oklik: mintha egy tű fokán néznél át, ellentéte mondjuk az én oklim majd 20 mm a pupillatávolsága és mivel nagy, 82% látómezővel rendelkezik, nem kell keresgélni , belenézel és ott van.
sajna nem tudom kiprobálni a leirtakat, mert csak az egyik tubussal rendelkezem.
de szivesen összehasonlitanám a két tubust.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1460) popey37 válasza Nimda (#1456) üzenetére


popey37
addikt

nagyon, a dielektrikus tükrök fényvisszaverő képessége valahol 99,8 környékén vannak, mig a sima jó ha eléri a 80-90%-ot.

"A SkyWatcher dielektrikus zenittükör precízen megmunkált üveganyagára felvitt bevonat 99%-os reflexiót ígér. (A hagyományos alumínium bevonatok a fény 88%-át verik vissza mindösszesen!) A dielektrikus bevonatnak számtalan előnye van a hagyományosakkal szemben: nem öregszik el az idővel, vagyis fényvisszaverő képességét hosszú időn át megtartja. Sokkal keményebb a bevonat, így nem karcolódik a tisztítás során. Végül, de nem utolsó sorban kisebb mértékben szórja a fényt, mint az alumínium bevonatok, a kapott kép kontrasztosabb, ami különösen bolygó és kettőscsillag észlelés alkalmával jelent előnyt."

az hogy milyen márkát veszel az már szinte csak a pénztárcádon mulik, kivétel a Tele Vue, mert a kiegészitők terén ez a csúcsminőség. / meg is kérik az árát rendesen, de csak egyszer kell megvenni./

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1461) popey37 válasza kuyarashi (#1455) üzenetére


popey37
addikt

megmondom a frankót, engem nem igazán érdekel ez a virushelyzet. vidéken nyitnak az éttermek, kávézók. ebben nagyobb veszélyt látok, mint két ember találkozása a pusztában valahol. :C

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1462) kovisoft válasza popey37 (#1459) üzenetére


kovisoft
őstag

Ez a része stimmel, gondoltam is, hogy odabiggyesztek egy megjegyzést, hogy nyilván különbség lesz az elérhető legkisebb és legnagyobb nagyításokban (a pupillatávolságra nem gondoltam, de ez is jogos). Viszont tegyük még a képlethez azt, hogy Budapestről szeretne mélyegezni, ahol az extrém fényszennyezés miatt kis nagyításoknál nagy lesz az égbolt háttérfényessége, elég reménytelen halvány és nagy kiterjedésű objektumokat észlelni innen.

(#1463) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Még egy kapcsolódó kérdésem lenne kezdőként. Az öncélú kedvtelésen túl végezhető-e valamilyen tudományosan is hasznos észlelő munka amatőr eszközökkel, és ha igen, akkor mik ezek, vagy hol tudok ennek utánanézni.

(#1464) popey37 válasza Cray Tyler (#1463) üzenetére


popey37
addikt

persze, hiszen egy sor tudományos felfedezés és más egyéb az amatőrökhöz kapcsolodik. pl. változó mérés, meg még a fene jobban tudja, hogy mik.
neten rákeresel, és válogathatsz.
de persze ezek az amatőr eszközök már korántsem amatőrök, egy komolyabb tubus akár 4-5 millióba is kerül, hozzá a mechanika stb...

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1465) popey37 válasza kovisoft (#1462) üzenetére


popey37
addikt

arra ott egy UHC szűrő és meg van oldva

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1466) kovisoft válasza Cray Tyler (#1463) üzenetére


kovisoft
őstag

(#1467) Cray Tyler válasza popey37 (#1459) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Eszerint, ha mélyég a cél, akkor a 600-as tubus jobb választás. Ezzel együtt biztos, hogy elsőként a Holdat és a bolygókat fogom megkeresni, gyanítom azért ezeket is meg tudom majd nézni vele.

(#1468) Djuree válasza Cray Tyler (#1467) üzenetére


Djuree
félisten

Van valahol magyar teszt, azt irjak a 600as melyegezni meg bolygozni is jo. en is ezt veszem valszeg, eq3-al.

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

(#1469) Cray Tyler válasza kovisoft (#1466) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Nagyon szépen köszönöm. Alighanem ez hosszú időre leköt majd :)

(#1470) Djuree


Djuree
félisten

tudtok valami ios approl amit erdemes beszerezni, amig nem lesz tavcsovem? konyvre most nem igazan van keret, az appok olcsobbak azert. el kell adnom nehany legomat hogy legyen penz tavcsore. :D

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

(#1471) Nimda válasza Djuree (#1470) üzenetére


Nimda
addikt

Pedig olyan szépen mutatnak (nálam) a legók, a távcső mellett :)

Nem tudom, hogy pl. Stellarium, van ios-re? én ezt droidon használom, néha az esti unalmasabb perceimben előveszem és realtime bámulom az eget és a műhódakat :) igaz fizetős, de valóban mindent megmutat.

[ Szerkesztve ]

(#1472) Cray Tyler válasza Djuree (#1470) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Én is most válogattam, google skymap régi haver (annó még csajozáshoz használtuk), mellé ezt találtam, ami hasznosnak tűnik: mutatja hogy kábé milyen látási viszonyok várhatók az aktuális napon, és milyen nagyobb objektumok láthatók az égbolton (hold, bolygók, meteorzáporok). Mikor tervezed megrendelni a tárvcsövet? Ha nekem előbb lesz meg, szívesen elmondanám amit tapasztalok, hátha segít/megerősít.

[ Szerkesztve ]

(#1473) Astroboy válasza Djuree (#1470) üzenetére


Astroboy
őstag

"el kell adnom nehany legomat hogy legyen penz tavcsore."
...
Kemény ez a felnőtté válás mi? ;] :D

[ Szerkesztve ]

(#1474) Voy15 válasza Djuree (#1470) üzenetére


Voy15
tag

Én az amatőröknél is amatőrebb vagyok, de ios-en én ezt szoktam nézegetni:
[link]

(#1475) kuyarashi válasza popey37 (#1461) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ezzel egyet is értek, csak rendőr ne állítson meg. Unokatesómék most jönnek haza Pest megyéből. Félhivatalos/hivatalos igazolást kellett kérniük. Biztos, ami biztos.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1476) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Akinek van eladó legója, az keressen meg, mert tudok vevőt, aki nagyban foglalkozik vele és esetleg érdekelheti.
Mondjuk inkább elad, mint vásárol, de egy próbát megér. Nagyon korrekt és nem mellesleg családtagom.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1477) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Bocs, hogy a mondandóimat háromfelé szedtem.

Szóval a Stellarium az nagyon karvaj program, csak ajánlani tudom. Az egy dolog, hogy nagyon hiteles, de vizuálisan is nagyon jó élményt ad, akár az online verzió, akár a telepíthető. Ráadásul ingyenesek.
Az asztali változatokban szimulálni lehet a légkört, különböző - akár saját, egyedileg gyártott távcsövünk - látómezejét, bármilyen okulárral, de a fényképezőnk szenzorát is beregisztrálhatjuk, szóval akár előre megtervezhetünk egy észlelést nagyon pontosan. Nagyon nagy segítség.
A mobil változatok is jók (Android / iOS - első 2 találat, főleg a Plus) fizetősek, de filléresek.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1478) popey37 válasza kuyarashi (#1475) üzenetére


popey37
addikt

az új rendelkezés szerint mehet a pesti vidékre a vidéki pestre. semmi akadálya a közös észlelésnek.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1479) Nimda


Nimda
addikt

Van valakinek tapasztalata a Magellan oklikkal?

(#1480) popey37 válasza Nimda (#1479) üzenetére


popey37
addikt

miért akarsz 10k alatt okulárt venni?

már leirtuk párszor, hogy pont az okuláron nem szabad sporolgatni, mert cserélni fogod az első észlelés után, az a magellán nevű kb. olyan mint a gold line.
most pl, akciós a lacerta Uwan okli, nem kell belőle egyszerre 5-öt venni, szépen egyesével, de azt biztosra állitom, hogy nem fogod lecserélni soha. nekem 5mm-es van belőle

nem akarok megbántani senkit, de ezek szerint a kérdéseitekre kapott válaszokat el sem olvassátok.
én pl. konkrétan leirtam a saját tapasztalataimat az okulárokkal kapcsolatban, volt vagy 4 fajta eddig, mindet eladtam mert nem ért szart sem.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1481) popey37


popey37
addikt

más téma, hazaértem.
egy közös észlelés, bemutató hétvégére?

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1482) Nimda válasza popey37 (#1480) üzenetére


Nimda
addikt

Nem akarok venni, csak kíváncsi voltam, fejben én is rangsorolni szeretném őket és tapasztalatokra lennék kíváncsi. Állítólag az adott tubus fényerejéhez sem mindegy milyet veszünk.

Az Explore Scientific LER is nagyon jó a vélemények alapján. Ez sem olcsó de legalább nem akciós. Az akciósakkal az a bajom, hogy vagy megveszek egy egész szettet azonnal, vagy nem. Mert ha darabonként veszem nem biztos hogy kitart az akció a következőig :) A sky szett is egy ilyen (sajnos).

[ Szerkesztve ]

(#1483) popey37 válasza Nimda (#1482) üzenetére


popey37
addikt

az én tapasztalatom azt mutatja, hogy 20-25k alatt nem szabad oklit venni, csak akkor ha valamelyik drága le van akciózva.

az a sky panoráma tényleg húzós, mármint az ára.

nekem ilyen okulár sorom van:
SPLEER 3mm
Lacerta Uwan 5 mm
Celestron 40mm
sky pnoráma szett: 7-15-23mm
ennyi. mellé egy Q-Turret barlow

de szerintem megéri, akkora látómezővel rendelkezik, hogy űrutazás érzésed van ha belenézel, és tű éles faltól falig. no meg vann súlya is: a 23mm-es van vagy 60-80 deka.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1484) Nimda válasza popey37 (#1483) üzenetére


Nimda
addikt

Igen a sky nem akciósan 45k felett van/db ha jól emlékszem. Belevágnék, de nem tudom meddig tart az akció. A szett 134k körül van, de akkor még kéne ehhez egy dielektrikus tükör is, ami 30k. Sajnos én nem szeretem elaprózni a dolgokat, de ha sokáig beszélünk erről, még beleugrom úgy ahogy van, 165 ezer és megvan minden :D

Az állványon bezzeg spóroltam :D

Ma megint atomjaira szedtem és kipróbálok egy másik kenőanyagot + pontosabban beállítom. Sajnos a szerkezetéből adódóan sokkal többet nem lehet tenni (sorját még mindig találtam benne kritikus helyeken).

[ Szerkesztve ]

(#1485) Cray Tyler válasza Nimda (#1484) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Milyen anyaggal kented? Rám is vár vélhetően egy EQ3 szétszedés-újrakenés, azért kérdezem.

(#1486) Nimda válasza Cray Tyler (#1485) üzenetére


Nimda
addikt

Először sima gépzsírral, ami még mindig jobb volt a gyárinál, de most találtam itthon szilikonzsírt. Ez utóbbi kicsit sűrűbb, reményeim szerint nem engedi majd "megszaladni" a fogaskerekeket, ami a nagyon aprólékos mozgatásnál jól jön.
Nem lesz egyszerű dolgod, sok türelem kell hozzá, főleg a csigakerekek beállításánál. Ne menjen túl könnyen, de ne is szoruljon, legalább 180 fokos mozgatásnál, súlyozva. Mindezt úgy, hogy a kotyogást is minimalizáljuk (ha túl könnyen megy, kotyogni fog).
Mindenképpen nézz rá, főleg a sorjákra, ha beékelődik, meg tudja ölni az egész megfigyelést.

De az is lehet, hogy kifogsz egy patent gyári darabot és nem lesz teendőd :)

[ Szerkesztve ]

(#1487) popey37 válasza Cray Tyler (#1485) üzenetére


popey37
addikt

teflonos szilikonzsír a legjobb, de vigyázni kell, mert abból is van több fajta, van ami szinte folyik, de jó a grafitos is, csak arra vigyázni kell mert elég nehéz lemosni a kézről. én ecsettel kenegettem ahol kellett.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1488) popey37 válasza Nimda (#1484) üzenetére


popey37
addikt

mondjam, hogy nekem ingyen volt? szó szerint.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1489) popey37 válasza kuyarashi (#1477) üzenetére


popey37
addikt

figyuzz, áll még az ajánlatod a bahtinov maszkkal kapcsolatban?
mert ha igen, akkor egy 150 mm-es kellene. ekkora az átmérője a párasapkának a 120 mm-es tubuson.

és kellen 3 db. blende is. 100-80-60mm a külső átmérő 138 mm

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1490) popey37


popey37
addikt


megjöttek a szűrőim. este kiprobálom, ugyis majdnem full hold van.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1491) Cray Tyler válasza Nimda (#1486) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Köszi a választ. Van itthon szilikonzsír, sima átlátszó, akkor azzal megkenem gazdagon.

(#1492) Nimda válasza Cray Tyler (#1491) üzenetére


Nimda
addikt

Itt van egy videó, hogy nagyjából hogy kell szétszedni. A kétoldalas csapágyakat a csigáknál nem muszáj szétkapni, oda csak egy kis műszerolaj oszt csókolom. A fogaskerekek érintkezése a lényeg, meg a tengelyek. A DEC tengelynél a felső anyát ne bántsd (a sín helyénél).

[ Szerkesztve ]

(#1493) Wordan81 válasza Cray Tyler (#1463) üzenetére


Wordan81
újonc

Sziasztok! Igen, lehet végezni tudományosan is hasznos észlelői tevékenységet JÓVAL szerényebb műszerekkel is, nem kell ide 4-5 millió Ft. Változók becslése binokulárokkal például! Vagy említhetném a felfedezetlen planetáris ködöket, nyílhalmaz maradvámyok amatőr kutatásait, mely témának komoly űzői idehaza Kernya János Gábor, Sánta Gábor, vagy Földvári István Zoltán, Cseh Viktor. Ők maguk is fedeztek fel mélyég objektumokat. Van hogy még távcső sem kell ehhez. Online is művelhető ez. Nemzetközi szinten ugyanezt Bruno Alessi, Philip Teutsch, vagy Magda Streicher műveli, a DSH, Deep Sky Hunter yahoo group keretében. De az igen eredményes planetáris köd felfedező, Laurent Ferrero-t is ide kell sorolni. Tehát igen, van még mit felfedezni az égen!

(#1494) Cray Tyler válasza Wordan81 (#1493) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Nagyon köszönöm, utánanézek az említett Urak munkásságának. Mizser Úr amatőr csillagász kézikönyvét már beszereztem, most azt olvasom. Végül egy 120/600-as lesz, EQ3-mal. Újonnan. Ez van, majd jövök panaszkodni ha rezeg-remeg, Ti meg naugyemegmondtam-ozhattok, hogy használt EQ5-öt kellett volna :) Így is rengeteg segítséget kaptam Tőletek a választáshoz, amiért nagy köszönet itt mindenkinek.

(#1495) Wordan81 válasza Cray Tyler (#1494) üzenetére


Wordan81
újonc

Még annyit feltétlen meg kell említsek, elévülhetetlen érdemei vannak Berkó Ernőnek is, aki sok száz, addig ismeretlen kettőscsillagot fedezett fel, és mért ki a WDS hivatalos elismerését is megkapta. (WDS adatbázisban BKO kóddal) Méltatlanul keveset említik a nevét idehaza a csillagászat köreiben.
Ernő gyakorlatilag egy köztünk élő Freidrich Wilhelm Struve. :)
Jó eget a 120/600-hoz! :DD

(#1496) popey37 válasza Cray Tyler (#1494) üzenetére


popey37
addikt

el fogja birni, de óragép és motoros fokuszírozó a későbbiek nem nem árt. de mejd megtapasztalod.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1497) kuyarashi válasza popey37 (#1489) üzenetére


kuyarashi
őstag

Persze, áll.
Kb. így nézne ki. 3 mm-es rétegelt lemezből.

Persze lehet Tri-Bahtinov is, vagy Hartmann, stb.
A felfogatást hogy gondoltad? Ezen elkezdtem megtervezni, de ezt majd egyszer ki kell kísérleteznem (mert az egy dolog, hogy megrajzolom).

A blendéket hogy képzelted?

Nimda (#1484)
(Ja, a 23 mm-es Skypanorama tényleg 875 g kupakokkal - most mértem le. Jelenleg ~48.000 Ft, de 80.000-ről van leértékelve.)

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1498) Nimda válasza kuyarashi (#1497) üzenetére


Nimda
addikt

Csak majdnem fele akkora mint a tubusom ~1900 g :DDD

Bocs a pontatlanságokért, melóhelyen korlátozva vagyok.

[ Szerkesztve ]

(#1499) Djuree válasza Cray Tyler (#1494) üzenetére


Djuree
félisten

tokeletes lesz neked evekig az eq3, ahogy olvasom a sok forumot. :)

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

(#1500) Djuree válasza kuyarashi (#1476) üzenetére


Djuree
félisten

nekem lesz elado legom, es nem az ezer forintos kategoria. majd irok. megnezem ezt a stellarium appot.

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.