Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1851) Cray Tyler válasza Wordan81 (#1848) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Tőlem sajnos nem látszik a Neowise, kitelepülni pedig csak hétvégén lesz esélyem, úgy tűnik.

(#1852) vegyszer


vegyszer
addikt

Sziasztok!

Újrakezdőként a főváros pesti felén esetleg van valakinek tapasztalata, hogy helyileg hol vannak ha nem is tökéletes, de legalább középszarnál két fokkal jobb észlelőrétre?

Mert itt a XVII kerületben nem túl nagy túlzással állíthatom, hogy egy 7x35-os binoklival könnyedén elérem azokat a szabadszemes láthatósági értékeket, amit a tarjáni MTT találkozók alkalmával ott láthattam.

Most ugye üstökös kapcsán jó északi nyitott tér kellene. De itt a főváros keleti részén a helyismeret nincs meg, régebben Dunakeszin éltem, a reptér mellett, és az adta magát, de az most nem feltétlenül elsődleges célpont lenne.

Köszönöm a segítségét!

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1853) popey37


popey37
addikt

hazaértem erre ez fogad:

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1854) popey37


popey37
addikt

no mi van fiuk?

menjek egyedül?

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1855) kuyarashi válasza popey37 (#1854) üzenetére


kuyarashi
őstag

Nálam még nem tudni és az időjárás is kérdéses. Hétvégére borút mond...

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1856) kovisoft válasza kuyarashi (#1855) üzenetére


kovisoft
őstag

Egy ideje nem csak hajnalban, hanem már napnyugtakor is lehet látni a NEOWISE üstököst, így tegnap este végre sikerült meglátnom (hajnalban egyszerűen képtelen vagyok felkelni :B). Kb. északnyugati irányban kell keresni az esti szürkületben, olyan 10 fok körüli magasságban. Szabad szemmel is lehet látni, de egy binokulárban jóval látványosabb, néhány fokos csóvával. Érdemes olyan észlelőhelyet keresni, ahol jó a kilátás az északnyugati horizontra, én otthonról pl. csak a tetőtéri ablak sarkából látom, máshonnan takarják a környező épületek és fák.

(#1857) Cray Tyler válasza vegyszer (#1852) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Én a 18. kerületben tudom ajánlani a Halmi erdőt. Kellemesen sötét van, és autóval is egész jól megközelíthető.

(#1858) vegyszer válasza Cray Tyler (#1857) üzenetére


vegyszer
addikt

Köszönöm a tippet.
Ezért a részét a városnak egyáltalán nem ismerem.
Te jártál már itt?
Melyik része az, ahonnan a fák fölött jól ki is lehet látni?
Két focipályát is látok a műholdképeken rajta. Esetleg az egyikről próbálkoztál?

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1859) Cray Tyler válasza vegyszer (#1858) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Ezen a ponton menj be, széles turistaút megy végig keresztbe az erdőn. Max 15-20 perc alatt végig lehet menni, fogod látni hol vannak a tiszta helyek (vannak). Pl ez elég jó. Nemrég irtás volt pár helyen, ezeken a helyeken alacsony a növényzet, jó nagy eget lehet látni. A focipálya annyira nem jó, azt magas fák veszik körbe.

(#1860) kuyarashi válasza popey37 (#1854) üzenetére


kuyarashi
őstag

Sajnos ismét telibe nyomom a szombatot, tehát nem fogok ráérni.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1861) Rusher4587


Rusher4587
tag

Sziasztok!

Total laikuskent kerdezem, a hetvegen, vagyis holnap este Budapesten melyik csillagvizsgaloba erdemes elmenni? Leginkabb a Neowise megtekintese miatt erdekel, de ezen kivul melyik mit nyujt a latogatoknak?
Azt tudom, hogy a Nepligeti zarva van.

Elore is koszi & udv! ;)

Si vis pacem, para bellum!

(#1862) Nimda válasza Rusher4587 (#1861) üzenetére


Nimda
addikt

A népligeti nem csillagvizsgáló (amúgy vicces, hogy egyenesen leszarják, nem történik semmi a felújítással kapcsolatban) [link] [link]

A Polarist ajánlom, úgy, hogy még én sem voltam ott, de sokan ajánlották már nekem is [link]

[ Szerkesztve ]

(#1863) kovisoft válasza Nimda (#1862) üzenetére


kovisoft
őstag

Viszont azt hiszem, hétvégén nincs távcsöves bemutató a Polarisban.

(#1864) vegyszer válasza Rusher4587 (#1861) üzenetére


vegyszer
addikt

Ha a Google-nak hihetek, a Polarison kívül két csillagda van a fővárosban

Az egyik a 4 kerben (Kulin csillagda)
A másik a Svábhegyen.

Bocsánat a kifejezésért, de nem értem mire gondolsz az alatt, hogy mi mit nyújt?
A heppy ending az itt nagyon más, mint a thaiföldi masszázs lányok által nyújtott élmény.

Két éve a Bakony csillagdában voltunk. Jó volt, és tetszett a fiúknak, de engem azért nem nyűgözött le teljesen.

Valahogy a régi szép időkben a Szegedi csillagda jobban tetszett. Főleg, mikor voltunk vagy hatan, és mindenki a "nagy" műszerrel akart észlelni érdekes mélyegeket, de nekem egy 20 cm-es tubus mellett egy hallgató segített, kvázi privát bemutató keretében ismerkedni az éggel.
Aznap este asszem a bőven még csak közelítő Hale-Bopp mellett 3 üstököst mutatott meg. Meg tucatnyi M, és NGC szépséget.

Nekem ez volt a legjobb élmény, valamikor 96 kora őszén asszem.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1865) Rusher4587 válasza vegyszer (#1864) üzenetére


Rusher4587
tag

Köszi a választ! ;)

Hát remélem is, hogy mást jelent, és a végén nem derül ki, hogy valaki ladyboy! :D

Nem tudom elképzelni, hogy pontosan hogy néznek ki, mennyire felszereltek ezek a helyek (azt sejtem, hogy jellemzően mindenhol van EGY nagy műszer, ami korlátozottan hozzáférhető, és több kicsi) csak rémelem, hogy többféle eszközt is ki kehet próbálni, hogy esetleg későbbi vásárláshoz is ihletet meríthessek.

Arra gondoltam, hogy hol van több kipróbálható teleszkóp, hol van nagyobb teljesítmenyű eszköz, melyik helyen lehet (a megfelelő légköri körülmények mellett) a Hold krátereinél érdekesebb dolgokat tisztábban megfigyelni, ilyesmi.

Si vis pacem, para bellum!

(#1866) vegyszer válasza Rusher4587 (#1865) üzenetére


vegyszer
addikt

Ha a kipróbálás is szempont, akkor a hétvégi észlelő alkalmak, találkozók nagyságrendileg jobbak.
(felteve, hogy nem egy 20"-os RC távcső vásárlása a célod, néhány tucatnyi ezer eurós kupac ellenében.)

Pl az MTT éves Tarjáni táborai kiváló lehetőséget adnak a szájtátástól a konkrét vásárlásig lehetőség van mimderre, sot, kerdezni is szabaf. Idén sajnos elmarad.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1867) popey37


popey37
addikt

ha lenne egem, ami jelenleg nincs, hozzám ki lehet döcögni, van két tubus goto meg kicsi gyakorlat, amiben tudok szívesen segítek.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1868) Nimda válasza vegyszer (#1864) üzenetére


Nimda
addikt

A Svábhegyi nagyon szimpi nekem. Több műszerük is van. A környezet pedig magáért beszél. Nah majd egyszer...

(#1869) popey37 válasza Nimda (#1749) üzenetére


popey37
addikt

no, megoldódott a kihuzat csavaros átalakitása szorítógyűrűsre. a Stabi.hu-n átalakitják a két kihuzatvéget, gyűrűsre. az ára 5k. összesen.
van itthon két 2"-os toldatom amit már nm használok, mert van korrektorom, igy nem kell toldó. abból kiveszem a gyürüket és a kihuzatvégbe meg beletesszük. ennyi. kemény 5k magyar forintért meglesz, amit a boltokban 30k-ért kinálnak.

[link]

érdemes körülnézni, rendeltem még egy tápos zöldlézert, valamint egy világítós oklitálcát is.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1870) Cray Tyler válasza popey37 (#1869) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Ez nagyon állat ez a világítós okli tálca. Amint lesz megint hobbira pénzem, rendelek egyet.

(#1871) Rusher4587


Rusher4587
tag

Sziasztok, srácok!

Köszi szépen a tippeket! :)
Úgy tűnik, hogy lecsúszok a Neowise-ról, egyrészt sz*r az idő, másrészt a hétvégén semelyik csillagvizsgáló nem fogad látogatókat, a Polaris-nál nem veszik fel a telefont, a hónap végére látok foglalható időpontokat, a hétköznapok meg a jelenlegi meló-cunami mellett számomra kivitelezhetetlenek... :(

Hol szoktak Budapesten találkozókat tartani, ahol lehet kukucskálni? Lehet, hogy alkalom adtán oda kilátogatnék.

Tudtok olyan helyet, ahonnan bérelni lehet valamilyen kezdő eszközt, hogy ha úgy adódik, hogy valamelyik este van pár órám, akkor magam próbálkozzak kint a Pilisben?

[ Szerkesztve ]

Si vis pacem, para bellum!

(#1872) popey37 válasza Rusher4587 (#1871) üzenetére


popey37
addikt

bérelni nem lehet sehol távcsövet, esetleg a perui, chilei obszervatórium távcsöveit, többszáz dollárért óránként.

találkozó meg nincs sehol, néha megbeszéljük, hogy hol talizunk és merre megyünk, de ez nem rendszeres.és max 2-3 ember van jelen.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1873) Wordan81 válasza Nimda (#1862) üzenetére


Wordan81
újonc

Azért az óhaj nem volt alaptalan. Régen, 90es evek végeig voltak ott is távcsöves bemutatók. Régi szép idők... Hale-Bopp, Szaturnusz gyűrű átfordulás a plani mögötti réten...

(#1874) Wordan81 válasza Rusher4587 (#1871) üzenetére


Wordan81
újonc

Semmiképp se csússz le róla! Ha van egy kézi látcsöved, meg egy Sky safari appod, megtalálnád te is.

(#1875) Nimda válasza popey37 (#1869) üzenetére


Nimda
addikt

Ha nincs gyűrűm, ők is tesznek bele?

Az oklitálcából én is rendelek, jópofa és stabilabbnak tűnik.

(#1876) popey37 válasza Nimda (#1875) üzenetére


popey37
addikt

igen, de lényegesen drágább, mintha megveszed 5k-ért a toldót és kiveszed belőle. én legalábbis ezt csinálom, két toldó 10k, a munkadij 5k, és van két jó kihuzatvégem 15k-ból.
de ha ráér, akkor kintről rendeled meg és a kettőt hozzák 5k-ért.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1877) popey37 válasza Nimda (#1875) üzenetére


popey37
addikt

most rendeltem 2 db-ot, 20 euro volt.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1878) Nimda válasza popey37 (#1877) üzenetére


Nimda
addikt

Ez így nekem túl komplikált lenne, megrendelek egy toldót, majd kiveszem belőle a gyűrűt, leírom nekik mit akarok, aztán beküldöm a sajátomat a gyűrűvel együtt, majd ők valamikor vissza. Ráadásul az enyém sérült, ki is kéne javítani.
Szerintem én skippelem ezt a dolgot, marad így ahogy van.

Ha konkrétan árulnának/készítenének 2" kihuzathoz rézgyűrűs M54 foglalatot, simán megvenném. De sajnos nincs.

[ Szerkesztve ]

(#1879) Cray Tyler válasza Nimda (#1878) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Szerintem írd meg nekik, hátha megfaragják, elég kreatívnak tűnik a srác.

(#1880) Wordan81


Wordan81
újonc

Tetszik ez a "könyökcső" mechanika...ám készülhetne belőle ollós finommozgatásos verzió is. :U

(#1881) popey37


popey37
addikt

a 72/420-as fokuszproblémájára viszatérve, tegnap kiprobáltam a 7mm-es skypanoráma oklival a herschel prizmát, simán volt fokusz. a herschellnek kb. ugyanakkora a fényútja mint a zenittükörnek.
viszont a canon 600D elvérzett: a herschell prizmával nincs fokusz, igy a 72-est nem tudom használni ebben a felállásban.
még szerencse, hogy van egy nagytubus, ami remélhetőleg jó lesz.
a napon tegnap egy fia foltot sem láttam, viszont sokkal jobb a kép mint a napfóliával. a 40mm-es celestron oklival egy kb.20 ft-os nagyságú napkorong, a 7mm-el már nem fér bele a látómezőbe az egész nap, csak egy része.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1882) vegyszer válasza popey37 (#1881) üzenetére


vegyszer
addikt

A Herschel háza milyen?
Mármint szűrőmenetes az eleje?
Mert egy jó kétszerezőt bele tekerve valószínűleg lesz fókusz a DSLR-ben is.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1883) popey37 válasza vegyszer (#1882) üzenetére


popey37
addikt

nem lesz, mert a prizma megeszi a fényutat, nagyon rövid a 72-es kihuzata, szerintem nincs 7cm összesen

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1884) Nimda válasza vegyszer (#1882) üzenetére


Nimda
addikt

Ugyanilyen tubusom van. A 2" zenit hosszú fényútja miatt, nálam egyes barlowok és oklik elvéreztek, mert a fókuszsík belülre esik. Pont, hogy rövidíteni kéne a kihuzatot. Megoldást csak az 1,25" zenit hozott.

Popey37 lehet mégis cserélni kéne azt a nyamvadt gyűrűt ott a kihuzat végén egy keskenyebbre. Nagyon sokat számít pár tized is. Vagy le kell belőle esztergáltatni.

[ Szerkesztve ]

(#1885) vegyszer válasza popey37 (#1883) üzenetére


vegyszer
addikt

Ezért kell szükségből a fókusznyújtás.
Hogy legyen fókusz a DSLR-ben is.
Egyébként mi a leghosszabb okulár, ahol még képet kapsz, és ott mennyi tartalék van a kihuzatban?
Ha jól emlékszem, a legtöbb mai apó tartalmaz centi/milliméter beosztást.

A Canon EOS 44mm-es tükör akna mélységgel dolgozik. Ha pl 32mm okli ad képet akkor 12mm a híja, hogy legyen kép.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1886) Nimda válasza popey37 (#1881) üzenetére


Nimda
addikt

A prizmád hány collos? Biztos ami biztos, azért próbáld már ki egy 2" -es zenittel is azt a skypanorámát :) a 7mm -est. Távolra (inkább a végtelenbe) tuti nem fogsz tudni élesre állni.

[ Szerkesztve ]

(#1887) popey37 válasza vegyszer (#1885) üzenetére


popey37
addikt

a 40mm-es celestronnal van fokusz, a 23-as panorámával van, a 15-el éppen csak van. a 7mm-el nincs. 1,25" zenittel minden oklival van fokusz.
a zenittükör hoszabb fényutat nyel el mint a herschel prizma. mindkettő 2 collos.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1888) popey37 válasza vegyszer (#1885) üzenetére


popey37
addikt

a DSLR géphez nem használok zenittükröt amikor fotozom, eddig toldó cső kellett hozzá, mert nem volt a kihuzattal fokusz, most megvettem a reduktort-korrektort, elvileg már nem kell hozzá todló. a reduktor T2-es gyürüje 11mm, a tükörakna 44mm, a 600D backfokusza meg 55mm. elvileg jó lesz.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1889) Nimda válasza popey37 (#1887) üzenetére


Nimda
addikt

Akkor ott a pont. Illetve van közös pont. Remek.

(#1890) popey37 válasza Nimda (#1889) üzenetére


popey37
addikt

amugy a 120/1000-el mindennel van fokusz simán.. szerintem a 72-es tubusát elméretezték kicsit, ha 2 cm-el rövidebb lenne a tubus, ugyanennyivel hosszabb a kihuzat csöve, nem lenne semmi gond.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1891) Nimda válasza popey37 (#1890) üzenetére


Nimda
addikt

A 2cm sok, elég lenne 1cm is. Itt már elég tere lenne a fókusznak. Lehet ezt tudták ők is csak felfelé kerekítettek. Megmértem az enyémet, milliméterre pontosan megvan a kihuzat végéig.
Ezt a tubust nem igazán vizuális megfigyelésre tervezték, hanem kamera vagy DSLR -hez.

Cray Tyler már elengedtem, ha ők faragnák ki, kb. annyiba lenne, mintha megrendelném az angoloktól.

[ Szerkesztve ]

(#1892) vegyszer válasza popey37 (#1890) üzenetére


vegyszer
addikt

Lehet, hogy pont akkor a kihuzat vignettálna, ha be lenne tövig tolva egy hosszú fókuszú okli, vagy zenittükör miatt.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1893) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Az van, hogy kezdőként nem tudok különbséget tenni crayford és fogasléces kihuzat között (szemre). Ugye 120/600-as SW akromátot bírtam venni, és most hogy nincs ég, hát nézem a boltokat potenciális upgrade-ek miatt. És látom, hogy crayford kihuzat SW refraktorokhoz. Ha a kép jó, akkor az enyém is pont ilyen. Viszont szinte kizártnak tartom, hogy az enyémet crayforddal adták volna. Lévén ami nem a tubus meg az EQ3 volt a csomagban, az minden más a létező legolcsóbb cucc volt (gondolom, hogy a csomag-ár barátságos maradjon).

Szóval szerintem az a kép ott nem az. Nekem meg hótziher, hogy fogasléces a kihuzatom:

(#1894) vegyszer válasza Cray Tyler (#1893) üzenetére


vegyszer
addikt

Ha kijjebb tekered, látszani fog a fogsor.
És nem CF kihuzat.
De ha nem fotózni akarsz, akkor szerintem én nem gondolkodnák rajta nagyon. Mondjuk a 10x-ezős CF az nagyon bejött anno.

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1895) Cray Tyler válasza vegyszer (#1894) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Tök jó ez nekem. Még évekig az én képességeim és nem a felszerelésem fogják behatárolni az amatőrcsillagász tevékenységemet :D

(#1896) Nimda válasza Cray Tyler (#1893) üzenetére


Nimda
addikt

A tied nem CF, azokon látszik egy sima "bemetszés" a kihuzaton (dörzshajtás miatt) + középen is van egy, vagy kettő hernyócsavar a kellő feszülés beállítására. Azt a típust amit vettél, alapból fogasléccel szerelik. Amúgy jó dolog, teljesen más érzésre a CF, főleg ha mikrofókuszos. Nagyon finoman lehet élességet állítani, főleg nagy nagyításokon és a végén nem kókad a kihuzat (nagyobb tehert elbír).

Érdekességképpen, létezik még Octo kihuzat is, ami még jobb a CF -nál is. Az Octo egyesíti a CF és a fogasléces kihuzat előnyeit. A CF felül 4 csapággyal, az Octo alul/felül 4+4 csapággyal dolgozik, de meghagyták a fogaslécet, ami szélesebb és persze jóval precízebb megmunkálással.

Remélem kimerítő volt a magyarázat ;)

[ Szerkesztve ]

(#1897) Cray Tyler válasza Nimda (#1896) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Igen, köszi :)

(#1898) popey37 válasza vegyszer (#1894) üzenetére


popey37
addikt

nekem a kistubuson CF kihuzat van, a 120/1000-en meg fogasléces, csak kicsit meg van buherálva, szerintem jobb mint a CF, nem lóg, nem kókad és pontos mivel motoros fokusz van rajta. ha beállitom a fokuszt az onnan nem mozdul el, tartja a motor. a cf hajlamos csuszni kicsit. azt mindig rögziteni kell a csavarral.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1899) Nimda válasza popey37 (#1898) üzenetére


Nimda
addikt

Ha a CF csúszik, ott valami nincs jól beállítva. A két középső hernyó csavarok egyike rögzít, a másik megfeszíti a tengelyt. Nálam olyan stabil, hogy a tenyeremmel finoman ütögetve a kihuzat csövét, meg sem mozdul. Még csak rögzítenem sem kell.

[ Szerkesztve ]

(#1900) vegyszer válasza popey37 (#1898) üzenetére


vegyszer
addikt

Nálam a CF terhelés esetén (ha nyomtam volna vissza) nem engedett. Csak ha tekertem a fókuszírozót.
A mostani helikális fókuszírozót még szoknom kell. Kicsit lötyög, és nem is tart. Érlelődött bennem a gondolat, hogy a menetét meg kéne kenni (csak féltem, hogy mindent össze kenek majd vele).

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.