Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1901) kuyarashi


kuyarashi
őstag

A Lacerta-mon van fogasléces octo kihuzat, ami a végtelenségig körbe is forgatható, hogy könnyebb legyen az átkomponálás. Elég feszes is. A Newton-on pedig Crayford van, de az is Lacerta, szóval elég jó. Mindkettő mikrofókuszos. A CF-on szerintem még lehetne állítani.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1902) popey37 válasza Nimda (#1899) üzenetére


popey37
addikt

ne felejtsd el, hogy a hő hatására is lehet megcsúszás, ugyanis a dörzshajtás megcsúszhat.
a fogasléc nem. a ferde fogazású a legjobb.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1903) Kirlog válasza Cray Tyler (#1833) üzenetére


Kirlog
csendes tag

Eddig nem írtam, mert kb 1 nap volt amikor nem volt totál felhős az ég, akkor meg nem tudtam menni észlelni. Amikor mentem akkor meg az elég nagy kudarc volt, a megfelelő hely keresése, meg a felhők miatt. Hétvégén viszont ki tudtam próbálni a távcsövet. Sikerült megfigyelnem a Jupitert, 2 holdjával, valamint a Szaturnuszt. A Neowise viszont csak haloványan látszott, mert a horizonthoz közel eléggé világos volt. Feleségem vette észre, szabad szemmel nem is látszott igazán, csak he nem közvetlenül ránéztél, hanem mellé. Távcsőben észrevehetőbb volt. Összességében így első igazi észlelésnek mondhatni pozitív élmény volt. Főleg a legelső próbálkozás után. Első próbánál is Jupiter meg Szturnusz volt a cél, viszint mire lett egy kevésbé rossz hely, meg össze raktam a távcsövet addigra jöttek a felhők.

(#1904) Cray Tyler válasza Kirlog (#1903) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Igen, a felhő nekünk ellenség :) Pólusra állás ment? Mélyeget próbáltál?

(#1905) Kirlog válasza Cray Tyler (#1904) üzenetére


Kirlog
csendes tag

Igen, viszonylag jól sikerült a pólusra állás. Még mikor vásároltam néztem pár youtube videót, hogy hogyan működnek az EQ állványok. Elég sokáig sikerült képben tartani a bolygókat, néha kellett korrigálni, de kezdésnek egész jónak mondanám.

Mélyeget még nem próbáltam, egyelőre. Örültem, hogy sikerült könnyen megtalálni a két bolygót. Holdat szeretném majd megfigyelni, de most "nappal együtt" mozog ha jól tudom. Augusztustól viszont már lehet este nézegetni ha jól emlékszem. Mélyéghez meg jobban bele kell ássam magam. Jelenleg van 32, 25, meg 10-es okulárom (Bár a 25, meg 10 es a gyári adott, ami minőségben elmarad a vásárolt 32-höz képest, látszik a különbség, majd cserélem később). 90/1250-es MC hez ez ugye 39x, 50x, és 125x nagyítást tud. De meg kell nézzem milyen nagyítással érdemes mélyeget nézni, vagy mit tudok egyáltalán ezekkel nézni. meg kérdés, hogy pestről mennyire tudom ezeket megfigyelni fényszennyezés miatt.
Szóval most még elején több energiát kell fordítanom a tanulási részre/folyamatra, mint a tényleges észlelésre. :)

(#1906) batagy


batagy
őstag

Sziasztok!

Csepelen tudtok viszonylag kisebb fényszennyezésű észlelőhelyet, ahol nincsenek tereptárgyak sem? A Neowise üstököst szeretném megnézni, ezért főleg észak felé kellene belátni a horizontra.

Ha Csepel nem, máshol is érdekel Budapesten, ami könnyen megközelíthető BKK-val!

A múlt héten elszúrtam, mert Tahitótfalun tartózkodtam 4 napig, de totál kiment a fejemből az üstökös, és nem sikerült még meglátnom.

Köszönet

[ Szerkesztve ]

(#1907) batagy válasza batagy (#1906) üzenetére


batagy
őstag

Kimentem végül a Csepel Daru dombra. 5 perc biciklivel.
Onnan egész jó a kilátás. Ma felhőmentes volt az ég.
Viszont a város fényszennyezése akkora, hogy nem találtam meg az üstököst.
Kivittem egy vadász távcsövet is, és 21-től éjfélig kerestem, de semmi. A Nagy Göncöl csillagai is elég halványan látszottak.

Egy kollégám a 17. kerületből vadász távcsővel megtalálta. De szabad szemmel ő sem.

A napokban még érdemes keresni?

[ Szerkesztve ]

(#1908) Kirlog válasza batagy (#1907) üzenetére


Kirlog
csendes tag

Hozzám ez a hely nagyon közel van, de csepelről se vészes: [XX. Kerület Gubacsipuszta] (Ha jól csináltam linken megtudod nézni az általam bejelölt részét.

36, vagy 35-ös busz kórháznál letesz, bkv-val is könnyen oda lehet menni csepelről. Viszont, mivel eléggé gyér idő van, én eddig csak nappal jutottam oda ki. A Dél pesti kórház után van egy utca balra, ahol van egy Dallas nevű benzinkút is, ott továbbmész és be lehet menni a rétre. Hatalmas üres rész. Mikor én voltam akkor volt vágva a gaz, így rendezettnek tűnik, nem tudom milyen időközönként rakják rendbe. Fák szegélyezik, de elég nagy terület így középre besétálva szerintem egész jól be lehet látni az eget, viszont a fák takarják a közvetlen fényforrásokat. Legalábbis nappal úgy tűnt. Most hétvégén akartam megnézni jobban a helyet este is, de persze most is esőt írnak egész hétvégére, így nyilván felhő is lesz, de majd meglátom.

Arra a kérdésre, meg, hogy érdemes e keresni, hát elvileg augusztustól már csak távcsővel lehet megtalálni, szerintem most hétvégén még látszódnia kellene, ha megfelelőek a körülmények de nem vagyok benne 100%-ig biztos. Viszont az időjárás közbeszólhat, hisz ahogy írtam most is borús esős hétvége lesz.

(#1909) Nimda válasza popey37 (#1869) üzenetére


Nimda
addikt

Neked megjött már az oklitálca?

(#1910) popey37 válasza Nimda (#1909) üzenetére


popey37
addikt

nem, nyaralok rodoszon, csak 29-e utan adja postara a ker feljavitott kihuzatveggel egyutt.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1911) Nimda válasza popey37 (#1910) üzenetére


Nimda
addikt

Oké, csak mert múlthéten megkérdezték, hogy milyen állványhoz kell + a csatik milyenek legyenek, de azóta semmi mozgolódás az ügyben.

(#1912) popey37 válasza Nimda (#1911) üzenetére


popey37
addikt

türelem, gyartas alatt vannak.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1913) vegyszer


vegyszer
addikt

Derült eget!

Az a kérdésem, hogy valaki vágja-e fejből, tapasztaatból, hogy a skywatcher Newton tubusok segédtükör jusztírozó csavarjai milyen menettel vannak megáldva?
Levente árul Kollimációs csavar Newton távcsőhöz néven illetett terméket, de igen szép ára van.

Hátha Xiao Ping tized áron kínálja az alin, csak tudni kellene, hogy mit is keresek...

Köszönöm a segítségét!

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1914) popey37 válasza Nimda (#1911) üzenetére


popey37
addikt

nekem szerdan itthon a cucc.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1915) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Az üstököst - és minden mást, ami nincs mondjuk a SynScan tárában - hogy követitek mondjuk egy GoTo-val?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1916) kuyarashi válasza popey37 (#1914) üzenetére


kuyarashi
őstag

Hirdetnek egy Omegon Oberon AF82 32 mm-es okulárt. Volt már vele dolgod? Mihez lehetne hasonlítani az optikai minőségét?

Lehet lecserélném a 30 mm-esemet, ami szerintem "közepes" minőség lehet.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1917) popey37 válasza kuyarashi (#1916) üzenetére


popey37
addikt

lovesem sincs milyen lehet, meg nem is hallottam rola.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1918) popey37 válasza kuyarashi (#1915) üzenetére


popey37
addikt

oragep, vagy a vezetesben az ustokos magja a vezeto csillag.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1919) vegyszer válasza kuyarashi (#1915) üzenetére


vegyszer
addikt

Némely kézivezérlő enged egyedi objektumot definiálni.
Van, amelyik csak statikus elemet (szupernóva, nem listázott látványosság, stb), némelyik állítólag dinamikusat is (kisbolygó, üstökös) tud kezelni a megfelelő pályaadatok ismeretében. Hisz pl a naprendszerben mindent számol a GoTo.

De ezt inkább a kézivezérlő dönti el.
(ha esetleg WiFi egységre cseréled, akkor a teló közvetlenül tudja vezérelni a GoTo-d)

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1920) Nimda válasza kuyarashi (#1916) üzenetére


Nimda
addikt

Nekem ez lesz a következő oklim. Fényerős csövekben is jól korrigált a leírás szerint. A 72 ED- hez tökéletes. Szerintem az egyetlen 2" oklim lesz.

popey37 jaja a héten nekem is megjön, csak most én megyek nyaralászni :D Csabán leszek, bár a cuccot nem viszem sajna.

[ Szerkesztve ]

(#1921) kuyarashi


kuyarashi
őstag

popey37 (#1917)
Egyszer már hirdette a srác, de már le is vette apróról, szóval lehet lecsúsztam. Itthon nem kapható, gondolom ezért is nem ismerjük. Pont féláron hirdette, szóval nem lett volna rossz vétel.
popey37 (#1918) és Nimda (#1920)
Jelenleg wifi-vel vezérlek. Meg is tudom adni az objektum aktuális helyzetét, de a követéshez mi kell? Kis idő elteltével meg kell adni az új értékeket? Ez a része egyébként elég béna a szoftvernek. Vannak nem egyértelmű részei.
Nimda, Csabán merre nyaralsz?

Jó ez a Lacerta okulár; a 68° is már egész korrekt, ha a széleken is éles és kontrasztos. A 72-essel minimális nagyítást fog adni (10.5- 11×).
Masszív hatása lehet. A csomag súlya 1 kg. :)

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1922) Nimda válasza kuyarashi (#1921) üzenetére


Nimda
addikt

Igen, van ennek egy 30 -as változata is, de 25 -ös már van nekem, <- de az nem 2". Bámészkodni tökéletes lesz a 40 -es. Na a súlya igen, nem lesz egyszerű a 2" zenittel kiegyensúlyozni :)

Csabán anyósnál + a kötelező éves rokonlátogatások :) (anyóst amúgy imádom) :)

[ Szerkesztve ]

(#1923) kuyarashi válasza Nimda (#1922) üzenetére


kuyarashi
őstag

Várjuk a teszteredményeket. :)

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1924) popey37 válasza kuyarashi (#1923) üzenetére


popey37
addikt

kuyarashi barátom, mikor röffenünk végre össze? kellene pár dolog amit meg tudnál nekem csinálni. már nem sokáig vagyok szabin. természetesen nem kivánom grátisz.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1925) kuyarashi válasza popey37 (#1924) üzenetére


kuyarashi
őstag

Meddig vagy itthon?
Ha nem jön össze a találkozó, akkor én elpostáznám neked a cuccokat a 30 mm-es, gombás okulárommal együtt. Barterben megtakaríthatnád. Persze csak, ha szívesen vállalod és neked is megfelel. Legközelebb pedig ütközünk és visszaadod.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1926) popey37 válasza kuyarashi (#1925) üzenetére


popey37
addikt

az elkövetkező két hétben még itthon leszek. csak összehozzuk egy közös észleléssel egybekötve., viszem Nimdát és Cray-t is . :D :D

van nálam anyag amiből kellene vágni a flatboxomhoz korongot. tudod, az a fehér plexi amiről dumáltunk.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1927) Nimda válasza popey37 (#1926) üzenetére


Nimda
addikt

Hát egyszer biztosan összehozzuk :D

kuyarashi kb. még egy hónap mire kellő pénzmaghoz jutok, addig csak terv marad :)

[ Szerkesztve ]

(#1928) kuyarashi válasza popey37 (#1926) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ja, igen, a plexi. Jelen hétvége nálam 90%, hogy nem, az azt követő viszont jó lehet. Ez augusztus 8-9. Próbálom beiktatni.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1929) popey37


popey37
addikt

megjott a cucc, kiraly lett.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1930) Nimda válasza popey37 (#1929) üzenetére


Nimda
addikt

Én csak vasárnap tudom átvenni, addig az automata őrzi (remélhetőleg).

(#1931) vegyszer válasza Rusher4587 (#1861) üzenetére


vegyszer
addikt

Esetleg gondolatébresztő/programajánló gyanánt érdekes lehet:
Mikor, ha nem most? Töltsenek egy hetet a csillagok alatt!

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1932) popey37 válasza Nimda (#1930) üzenetére


popey37
addikt

igy néz ki az enyém

szabályozható a fényerősség, 3 db. 12 voltos csati van rajta, a két fényes hátsó betét kivehető, a 2"-os helyekre csináltattam 2 db. 1,25-ös betétet.
a súlya nem semmi, a gyári ehhez képest papír. :C
stabil mint a beton.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1933) Nimda válasza popey37 (#1932) üzenetére


Nimda
addikt

Fasza lett, az enyém fehér lesz. Majd lefotózom. A kihuzat rézgyűrűs adapterei is készen vannak?

(#1934) popey37 válasza Nimda (#1933) üzenetére


popey37
addikt

készen, minden faja lett. ügyesek a stabisok nagyon és olcsón dolgoznak

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1935) popey37


popey37
addikt

nem birok a véremmel: veszek két objektivet a 600D-hez, az asszony meg szerintem már pakolja a böröndömet. :DDD :DDD :DDD

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1936) vegyszer válasza popey37 (#1935) üzenetére


vegyszer
addikt

Milyen obit veszel, és milyen célra?
Csak nem te is tejutat fotóznál velük?

Nekem egy Samyang 24 mm F1.4 ED AS UMC az álom obi...

[ Szerkesztve ]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1937) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Vennék koffert az EQ3 fejnek. Két opcióm van.

Egyik. Itt az a baj, hogy lehet nem férne a mechanika fej mellé a súly tartó rúd + 1 súly. Cserébe kemény a bőrönd, biztosan véd.

Ez meg a másik. Itt egy komplett EQ3-mal van illusztrálva, tehát minden beférne faszán, viszont ez nem alu bőrönd, csak egy sima tatyó.

Van bárkinek tapasztalata bármelyikkel?

Bevallom, a 120/600 tubushoz vett sima táska is kicsit csalódás, ahelyett is veszek asszem egy 120/900-as ED APO-hoz való aluminium táskát, abban valahogy biztonságosabbnak érzem a tárolást.

(#1938) popey37 válasza Cray Tyler (#1937) üzenetére


popey37
addikt

szerintem a legjobban egy pilota böröndel jársz, gurul, nem kell cipelni és 10-15k között meg lehet venni, a mecha mellé befér a tegely és az ellensúly is, csak nem lesz könnyű, a lábaknak meg egy sátorzsák. jobb ötletem nincs.
én hetekig kerestem koffert az okliknak, kiegészítőknek, a vége egy obiban vett 3 db-os kofer, kibéleltem szivaccsal és ennyi.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1939) popey37 válasza vegyszer (#1936) üzenetére


popey37
addikt

egy Yashica 100-300 canon bajonetes obi, már meg is vettem.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1940) vegyszer


vegyszer
addikt

Sziasztok!

Egy jó pesti égen, augusztusi kora estékre optimalizált, NEOWISE üstökös kereső térképpel rendelkezik valaki?

Egyik másik ismerősöm felbuzdult zéró tapasztalattal szeretné meglelni a tököst, de csak júliusi térképeket lelek.

[ Szerkesztve ]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1941) popey37 válasza vegyszer (#1940) üzenetére


popey37
addikt

pesten nincs jó ég a neowise üstököshöz. már ki kell menni sötétebb helyre és akkor sem látható már szabad szemmel. binokulárral a nagygöncöl alatt kell kersni

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1942) vegyszer válasza popey37 (#1941) üzenetére


vegyszer
addikt

Ezzel nem értek egyet, mert hétfőn olyan fél 11 körül volt érkezésem 15x70 binokulárral észlelni. És szépen látszott. Sőt szabad szemmel is valami vélhető volt hogy mit is kell alaposan megnézni.

De nehezen magyarázom el jóatyámnak Szegeden, vagy épp havernak Tiszavasváriban, hogy merre is keressék.
Pedig apum 50+ éve nézi az eget. És a Hale-Boppkor is együtt fotóztuk (Zenit E, alapobi). De furcsa módon az eget (csillakép szinten) nem ismeri, max 10-12 csillagképek.

[ Szerkesztve ]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#1943) ViharVadász


ViharVadász
őstag

Sziasztok,

Bocsánat, hogy ilyen későn írok, de volt egy kisebb biciklis balesetem, és prioritásban inkább pihentettem a kezemet, mert sikerült arra szépen ráesnem. Mindenkinek köszönöm a segítségeket, jó látni, hogy van egy ilyen összetartó és segítőkész csapat itt. :) Úgy döntöttem, hogy a távcső vásárlásomat 2021-re halasztom, mert akarok új szemüveget is venni, és az biztos nem lesz olcsó mulatság, meg amilyen szerencsém volt, a távcső úgyis csak úgy novemberre lett volna meg, akkor inkább már áttolom a vásárlást jövőre. Addig meg eljárok csillagászati planetáriumba csodálni a dolgokat. :) Köszönöm még egyszer mindenkinek a segítséget! :R

"Video games are meant to be just one thing: fun. Fun for everyone"

(#1944) Cray Tyler válasza ViharVadász (#1943) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Találkozunk 2021-ben. Mi itt leszünk.

(#1945) popey37 válasza Cray Tyler (#1944) üzenetére


popey37
addikt

hapsikam nagyon eltuntel :DDD :DDD

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1946) Cray Tyler válasza popey37 (#1945) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Nagyon szivat a munka, de észleltem tegnap is, M31 és környéke. Ma meg holdat nézek, ha lesz erőm. Tervezem a 2 colos okli szettet, satöbbi :) Táskát is azért veszem, hogy elhúzzak sötétebb ég alá.

Edit: és megtaláltam ezt a csodálatos weboldalt, ahol annyi anyag van, hogy szerintem évekre el vagyok látva.

[ Szerkesztve ]

(#1947) popey37 válasza Cray Tyler (#1946) üzenetére


popey37
addikt

millen okliszettet akarsz venni?

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1948) Cray Tyler válasza popey37 (#1947) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Kettő elég bőven egyenlőre. Kell egy 4-10mm közötti holdazni-bolygózni, meg egy 24-30mm körüli mélyegezni. Ehhez a tubushoz szerintem elég bőven a középkategória, teljesen felesleges ilyen televue meg ilyenek. Arra kell csak figyelnem, hogy legyen fókusz a 2 colos oklikkal is.

(#1949) kovisoft


kovisoft
őstag

Szó volt párszor mostanában csillagvizsgálókról és bemutatókról. A leonidák listára nemrég írt Mizser Attila, hogy szombaton, aug. 1-jén a Polaris csillagvizsgáló is csatlakozik az óbudai múzeumok kezdeményezéséhez, 21 órától éjfélig várják bemutatóval az érdeklődőket.

(#1950) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Ezt írtam be az egyik csillagászos FB csoportba. Picit elferdítettem itt-ott a valóságot, hogy jobb válaszokat kapjak, kíváncsi vagyok, mit tol rá a crowd-wisdom:

"Sziasztok, upgrade-elném SW 120/600-as tubushoz az 1.25"-ös amici prizma + bárium okli szettet (kinőttem, továbbá az amici prizmától kettétörik a hátam). Főképp soksok mélyég és néha kicsi Hold a terület.

Terv szerint 2"-ra ugranék, ha már van rá lehetőség. Mélyégre egy 25mm körüli okulárt szeretnék venni. Ahogy utánaolvastam, arra kellene figyelnem, hogy legyen fókusz a 2"-os szettel is. Itt kérdeznék először.

Ehhez kelleni fog-e nekem hosszabító toldat, és ha igen, mekkora? Vagy van-e valahol erre valamilyen képlet vagy összefüggés, amivel magam is kiszámolhatom.Másik kérdés, tekintve a 2"-os oklikat árban és specifikációkban, hogy egy 70 fokos olcsóbbhoz képest a 82 fokos drágább mennyivel ad jobb élményt és komfortot.

Ezt azért kérdezem, mert a tubusnak is vannak korlátai, és korábban már jelezték számomra, hogy felesleges nagyon drága oklit venni egy alsó-középgategóriás tubusra. Így nem vennék olyan alkatrészt, ami "overkill" lenne. Ár nem számít, csak azt szeretném, ha kiegyensúlyozott lenne a kész rendszer a komponensek egymáshoz viszonyított teljesítményét tekintve (nem akarok egy trabantot ferrari motorral). A kérdést úgy is feltehetném tehát, hogy mi az a legjobb 2"-os mélyegezős okulár, ami még partiban van a tubus képességeivel."

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.