Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#451) rii válasza Dany007 (#450) üzenetére


rii
nagyúr

nagyon köszönöm!!!!

szétnézek!!!!

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#452) Törzsúr válasza Kraptor (#443) üzenetére


Törzsúr
senior tag

Ez marha jó videó! :K

Steam: szedibatta | EA, Battlenet: Szedi90

(#453) .:GoliBali:.


.:GoliBali:.
aktív tag

Sziasztok!

Lenne egy számomra fontos kérdésem. Az ISS-t nappal szabad szemmel lehet látni?

#!/bin/perl -sp0777i<X+d*lMLa^*lN%0]dsXx++lMlN/dsM0<j]dsj $/= unpack( 'H*' , $_ ); $_ = `echo 16dio\U$k"SK$/SM$n\EsN0p[lN*1 lK[d2%Sa2/d0$^Ixp"|dc`;s/\W//g;$_=pack('H*',/((..)*)$/)

(#454) EmThor válasza rii (#449) üzenetére


EmThor
addikt

Én is most vágnék bele, Skywatcher 150/750-eset néztem ki, eq3-on 80e alatt van most.

Mélyegezéshez is ajánlják de az a baj, hogy kezdő vagyok, így nem tudom megítélni, milyen is ez a készülék valójában, de jókat írnak róla.

Gaming is staying up until 3am to earn a trophy that isn't real....but is!

(#455) Dany007 válasza .:GoliBali:. (#453) üzenetére


Dany007
veterán

Nem hinném. Sőt 90%,hogy nem.
Viszont este elég gyakran! :)
Van a neten egy oldal, ahol real time-ban monitorozzák az ISS mozgását, valamint más műholdakét is.
Így percre pontosan tudod követni mikor van épp feletted, mikor kell felnézni. Én már próbáltam :) De vigyázni kell, mert gyorsan elszáguld felőlünk...

@EmThor:

Az általam linkelt oldalon van külön "júzer" galéria. A különböző amatőr "csillagászok" töltik fel oda a képeiket. Legtöbb esetben az is odavan írva, hogy milyen teleszkóppal készültek a képek!
Na, ott nézegethetsz :) Megkeresed a tiedét, és megnézed a "gyakorlottabbak" milyen képeket lőnek vele! Aztán eldöntöd, hogy az jó-e neked.

[ Szerkesztve ]

(#456) nem_tom


nem_tom
őstag

Üdv!

Csak azt szeretném megkérdezni, hogyha nem vagyok minimum 5-ös matekból, kémiából, fizikából és földrajzból, akkor el is felejthetem a csillagászatot? Úgy értem azt, hogy elvégezve az egyetemet ebben a szakmában helyezkedjek el. Kétlem, hogy így lenne bármi esélyem, de azért hátha. :U

(#457) Dany007 válasza nem_tom (#456) üzenetére


Dany007
veterán

Szeva!

Én nemrég találtam egy jövőre induló tanfolyamot az Eltén. [link]
Ez alapfokú (!) csillagászati ismereteket ad.

Viszont van ajánlás, szükséges alapismeretekre:

" * érettségivel és
* a középfokún túlmenő, kb. a természettudományi vagy műszaki egyetemi szakok elsőéves tananyagának megfelelő matematikai és fizikai ismeretekkel "

Persze semmilyen végzettsége nem kötelező, de erősen ajánlott.

Ergo az adott tananyaghoz szükséges számításokhoz szükséges matematikát senki nem fogja neked elmagyarázni. Vagy magadtól megérted / megtanulod 3. forrásból, vagy nem fogod tudni elvégezni.

Nekem nagyon tetszik a leírás alapján. Az egyetlen gondom, hogy Pest messze van és gyakorlatilag az utazás miatt az egész szombatom rámenne. Na meg a benzinköltség. :)

Másodlagosan meg persze az riaszt el, hogy nem érzem úgy, hogy matematikailag állnék olyan szinten. Az meg azért necces. Mert legjobb esetben is hazajövök átbújom az aznap vett anyagot, majd a neten kikeresem hozzá a szükséges matematikát és megpróbálom megérteni majd megoldani...

[ Szerkesztve ]

(#458) nem_tom válasza Dany007 (#457) üzenetére


nem_tom
őstag

Én sem érzem magam túl okosnak. Hogy őszinte legyek, ha nagyon meghajtom magam, akkor talán ki tudok csikarni magamból egy matek 4-est. A fizikával meg elboldogulok.
Ha netán érettségizek majd valamikor és elég jól fogok szerepelni, akkor megpróbálom. Viszont ez még jóval odébb van.

Köszönöm a felvilágosítást. :R

Amúgy a csillagászatnak nincsenek ágai? Vagy ha valaki az akar lenni, akkor a létező összes csillagászati ismeretet meg kell tanulnia?

[ Szerkesztve ]

(#459) Dany007 válasza nem_tom (#458) üzenetére


Dany007
veterán

Ha már érdekel akkor az már egy jó pont. Annyival könnyebben menne az egész.

Én pl a matekot nem szerettem sokáig. Volt, hogy kettes voltam belőle. Közben meg fizikával kapcsolatos számításokat kisújjból csináltam meg és fizikából 4-5-ös voltam mindig.

Ez a tanfolyam, amit linkeltem, csak egy alapfokú tudást ad. De a leírtak szerint azzal már lehet tartani különböző előadásokat a témában.
Viszont jó beugrót jelent az ELTE csillagász szakára. Aztán ha azt is elvégzed akkor leszel csillagász :) De hogy ebből meglehet-e élni itthon azt erősen kétlem. És nyilván egy sima egyetemi képzésben nem fogod tudni megtanulni az összes ismeretet :) Sőt, az egész élet is kevés lesz rá.

(#460) nem_tom válasza Dany007 (#459) üzenetére


nem_tom
őstag

Hogy meglehet-e élni itthon belőle, arról egy hazai csillagászt kéne megkérdezni. Erősen kétlem, hogy rosszul keresne. Főleg, ha az ember a mester képzést is leteszi. Majd elválik, hogy lesz-e valami ebből.

[ Szerkesztve ]

(#461) Dany007 válasza nem_tom (#460) üzenetére


Dany007
veterán

Persze, ha találsz munkát akkor azt biztos megfizetik itthon is.
Bár, itthon nincs túl nagy támogatás ilyen téren!
De a profession.hu-t nézegetve nem túl sok csillagász képzettséget igénylő állást találtam.
És sajnos előadásokra sincs igény, vagy ha van is senki nem gondolja úgy, hogy azért fizetni is kellene valamit... (ez saját tapasztalat)

(#462) nem_tom válasza Dany007 (#461) üzenetére


nem_tom
őstag

Még ha ebből lesz is valami, az úgy is csak sok év múlva. Addig változhat. Vagy esetleg ki megyek külföldre. Anyám unokabátya is Amerikában dolgozik csillagászként. Még nem ismerem, de majd felveszem vele a kapcsolatot ezzel kapcsolatban. Talán majd az itthoniakról is tud mondani valamit, bár már elég régóta kint van.

[ Szerkesztve ]

(#463) lefkosia


lefkosia
őstag

Sziasztok!

Mint kezdő csillagász segítséget kérnék. Szeretnék venni egy csillagászati távcsőt. Mit ajánlanátok?
Celestron, illetve Skywatcher nézegettem...

Ezt néztem ki.

[ Szerkesztve ]

The Truth Is Out There

(#464) G Bedtime St válasza lefkosia (#463) üzenetére


G Bedtime St
tag

hello.

ha kezdö távcsö akkor elmegy de elgondolkodnék, hogy kell e "go-to" számitogépes vezérlés igy kezdésnek. 114e böl dupla hanem tripla teljesitményü távcsövet vehetsz eq-3 mechanikán. azt is tisztáznod kéne kell-e neked mc rendszerü müszer vagy jo az olcsobb newton rendszer ha már tükrös távcsö. inkább bolygos mint mélyeges föleg, hogy felbontása kb. 1.2" ami pl. kettös csillagoknál lehet probléma 0.8"-0.9" szeparácio esetén. a bolygok is pinduri kápet adnak magukrol persze a szaturnusz és jupiter élvezhetö lesz. a távcsö leirásában sok minden csak elméletben igaz "melyet még fényszennyezett városokban is sikerrel használhat az érdeklődő." ill. "4000 objektumos adatbázis" vagy a "nagyteljesítményű távcsövet" és maga a bolt se kifejezetten csillagászati eredetü. én eldönteném: 1. mélyég vagy bolygo vagy mindkettö. 2. go-to vezérlés vagy tekerem kézzel és térképezek. 3.mobilitás. 4. ha a távcsö mégse olyan jo ahogy leirták és lényegében nem is használhato meg tudok-e birkozni a gondolattal, hogy kidobtam 114e.

szerintem ki kellene probálni több fajtát. lencsés, newton,mc,sc, nagyot,kicsit.
ami tuti egy 130/650 newton vagy akár 150/750 newton esetleg 102/1000 refraktor olcsobb és többet mutat az általad linkelt müszernél. persze megvan minden tipus elönye-hátránya.

üdv.

(#465) lefkosia válasza G Bedtime St (#464) üzenetére


lefkosia
őstag

Köszönöm kimeritő válaszodat.

Esetleg tudnál e mondani konkrét típusokat, mely egy kezdő csillagásznak ideális lenne?
skywatcer, vagy celestron márkákat ajánlották.

The Truth Is Out There

(#466) lefkosia


lefkosia
őstag

Egyik ismerősöm ezt kínálja eladásra a Tal 1-et. Véleményetek szerint megbízható a tal-1, illetve mennyit érdemes érte adni?

The Truth Is Out There

(#467) nincsisbéla válasza nem_tom (#462) üzenetére


nincsisbéla
aktív tag

Most nézem csak hogy van ilyen topic.

Persze hogy meg lehet belőle élni. Nem is rosszul.

Miután bekerültél az ELTÉ-re, és elvégezted a csillagász szakot (előny ha fizika-csillagászat) [elég nehéz az anyag], lehet pályázni mindenfelé. Külföldön is vannak különböző ösztöndíjak, itthon is van az un. fiatal kutatói állás. Ezek javarészt 1-5évig terjednek. Itt egy átlag fizetést kapsz, és kutathatsz (phd-t illik letenni). Ha ez lejár akkor meg lehet újítani, el lehet menni más helyre ösztöndíjasként, de rendes végleges állásra külföldön nem vesznek fel, és hazánkban is évente kb 1 embert. De ha Te vagy az az egy ember, utána életed végéig nem rúgnak ki, ez 100% (az ösztöndíjat úgy kell felfogni mintha egy multinál dolgoznál: 3-4 év után váltás).

A csillagászok körében ismeretlen az a fogalom hogy munkaidő. Mert hogy olyan nincs. Akkor kelnek-annyit dolgoznak amennyit akarnak. Nincs számonkérés, de azért egy minimális szintet illik teljesíteni. (ösztöndíjnál pedig ugye nem árt ha jók a mutatóid).
Egyébként sűrűn vannak konferenciák amik számodra ingyen vannak (otkából, vagy pályázati pénzből fizetik), és így lazán bejárod az egész világot 40éves korodra ha akarod!

Mellesleg ha a Mátrában jársz, ajánlom megtekinteni a Piszkés kutatóközpontot. Ott megnézheted hogy milyen egy valódi távcső, milyen a kutatóközpont, stb...

Nem akarok sokat írni róla, mert alapvetően nem erről szól a topic, de azt azért még hozzá kell tenni hogy a csillagászságig (de szép szó :D ) vezető út rögös, de semmivel sem nehezebb mint kommunikáció szakkal elhelyezkedni, és kellő szorgalommal-kitartással ez is teljesíthető. JA, és ebben a szakmában csak Te számítasz. A kapcsolataid nem

Bocs ha kicsit kusza, elég fáradt vagyok. Ha valamit nem értesz, vagy kérdésed van akkor bátran, segítek ha tudok!

Az USA-ban élő rokon keresztneve nem Gáspár véletlenül? :)

Ja, ami lemaradt: Persze, számtalan ága van. Napfizikától kezdve a változó csillagászaton át minden megtalálható. Azzal foglalkozol ezek közül ami érdekel. :)

[ Szerkesztve ]

Mentalita'

(#468) Dany007 válasza nincsisbéla (#467) üzenetére


Dany007
veterán

"lehet pályázni mindenfelé. Külföldön is vannak különböző ösztöndíjak, itthon is van az un. fiatal kutatói állás. Ezek javarészt 1-5évig terjednek. Itt egy átlag fizetést kapsz, és kutathatsz (phd-t illik letenni). Ha ez lejár akkor meg lehet újítani, el lehet menni más helyre ösztöndíjasként, de rendes végleges állásra külföldön nem vesznek fel, és hazánkban is évente kb 1 embert. De ha Te vagy az az egy ember, utána életed végéig nem rúgnak ki, ez 100% (az ösztöndíjat úgy kell felfogni mintha egy multinál dolgoznál: 3-4 év után váltás)."

Ja, ez mind szép és jó, én kb pont erre mondtam, hogy mocskosul nehéz itthon ebből megélni.
"3-4 év után váltás", okés, de mivan ha épp nem jön össze az a bizonyos pályázat? Akkor meg felkopik az állad? :)
Mert elég nagy itt a bizonytalanság. Ha csak 3-4 évig van fix jövedelmed akkor arra nem nagyon lehet komplett életet alapozni. És, ahogy írtad is évente kb 1 embert alkalmaznak fixen, így elég nagy a kockázat. Ráadásul amikor az ember kijön az egyetemről, akkor még nincs akkora gyakorlata. Ez itt is problémát jelent.
Szóval persze, meglehet belőle élni, ha találsz olyan munkát hozzá. És a probléma itt kezdődik.

(#469) nincsisbéla válasza Dany007 (#468) üzenetére


nincsisbéla
aktív tag

Őőő, ezzel nem értek egyet. Ha kellően jó vagy, akkor lesz munkád élted végéig!

A csillagászat szak magában öngyilkosság, de ha van mellé egy mat-fiz-ed (vagy valami infó), akkor lesz munkád. És ilyen végzettséggel bárhol el lehet helyezkedni. Csak hogy egy példát mondjak: Egyik srácnak nem jött össze az ösztöndíj, így a végzettségével elment 2 évre fékhidraulikákat építeni egy multihoz (havi 1millás fizetéssel). Aztán megint lett ösztöndíja.
Mellesleg a multik kapkodnak a csillagászok után mert okosak, van probléma megoldó képességük, értenek az informatikához (Linuxban programozni alap), jó a nyelvtudásuk.
Illetve ami előzőleg lemaradt: min 1 felsőfokú nyelvvizsga, de jó ha több van. És azért valljuk be, csak azzal ha van 2 felsőfokúd lazán el lehet helyezkedni jó fizetés mellett...

Persze nem könnyű, nem is mondtam, de (szerintem) semmivel sem nehezebb mint kommunikáció, vagy bölcsész végzettséggel munkát találni :)

Mentalita'

(#470) Dany007 válasza nincsisbéla (#469) üzenetére


Dany007
veterán

Hát nézd, csak poénból rákerestem a profession.hu-n, csillagászt egyet se kerestek :) Ellenben kommunikációra 198 találatot adott ki.
Egyébként amit leírsz azzal bár persze, hogy lehet valamilyen munkát találni. Viszont nemsok ember jut el odáig, hogy elvégzi a csillagász szakot, van mellette még valamilyen matek-fizikával kapcsolatos végzettsége is és még 1, de inkább több felsőfokú nyelvvizsgája.
És akkor ugye az általam említett gyakorlatot nem is vettük bele. Mert könnyű azt írni, hogy ha "kellően jó vagy". De ahhoz azért gyakorlat, szakmai valós tapasztalat is kell, sőt nélkülözhetetlen. Attól, hogy valaki elvégez egy iskolát még nem lesz benne kellően jó.

Így meg ha ezeket összeadod kijön mondjuk 30-35 vagy akár több éves kor is, mire az ember mindezt elvégzi, végigjárja. Viszont addig is meg kell élni valamiből. Szóval ez így necces.
Én spec azért hagytam abba a építész mérnöki pályát, mert kiszámoltam, hogy kb. ~ 30 éves koromra lehetne egy rendes munkahelyem, valamire való fizetéssel, és még akkor is mint kezdő! (ugye itt is kell mondjuk egy technikusi, aztán egyetem, majd +2 év tervezői képzés + kamarai tagság ahhoz, hogy tervezhess, és akkor még mindig egy kezdő vagy csak szinte nulla érdemi gyakorlattal)

(#471) nincsisbéla válasza Dany007 (#470) üzenetére


nincsisbéla
aktív tag

És nézd meg hogy matekkal, vagy fizikával hány helyre vennének fel. :)

Ezt Te csak gondolod, de valójában csillagászat mellett egy fizika szak nem nagy dolog (hasonló dolgok-átfedés is van.) Pontosabban annyival nehezebb hogy több vizsgád lesz (valamivel többet is kell tanulnod, de mivel eléggé kapcsolódik ezért annyira nem sokkal)

Azért kíváncsi vagyok hogy egy friss diplomás kommunikáció szakos embert hány helyre vennének fel a 198-ból úgy hogy rendes a fizetése és nem várják el hogy napi 26 órát dolgozz ( :D ).

A kellően jó kifejezést arra értettem hogy pl vörös diploma, vagy Oxgfordon (vagy hasonló helyen) szerzett diploma. Mert ha ilyennel rendelkezel akkor nem nézik a gyakorlatot. :) Persze ez szinte lehetetlen, de azért gondoltam leírom, mert akiket felvesznek állandó állásra azok többnyire ilyennel rendelkeznek :)

Igen, sajnos egyet kell értenem veled: mire 30 leszel addigra várható teljes állásod. Sajnos.

Végszó: Ha teheted (és érdekel a fizika-matek) vedd fel mellé a csillagászatot, és állj úgy hozzá mint egy totóhoz: Adj bele mindent (szurkolj az összes csapatnak teljes erővel akire tettél), hiába tudod hogy nem fog összejönni, mert mi van ha mégis? Olyan sok energiába nem kerül, és ha összejön akkor nagyon boldog lehetsz!

Tudom hogy nem túl bíztató, de ez az igazság. :(

Sok sikert mindenkinek!

(viszont amatőrködni lehet, és egy nagyszerű hobbi :) )

[ Szerkesztve ]

Mentalita'

(#472) nincsisbéla


nincsisbéla
aktív tag

Bocs a duplázásért

Érdemes megnézni: [link]

6:00-tól a fentiekhez kapcsolódó gondolatok hangzanak el :)

Mentalita'

(#473) B-L-A-C-K


B-L-A-C-K
titán

Hali. Nem nagyon foglalkozok ezekkel, de kinéztem nem rég az ablakból, és nem jöttem rá ott hogy fénylik az ég ennyire....:)

Képek:

[link]
[link]
[link]

A képek sajnos nem nagyon adják vissza (teljes felbontással nézzétek), de ugyan olyan vakító volt a fénye mintha a napba néznél. Értelem szerűen az lenne a logikus hogy a nap valahogy ott megtörte a fényt, de hogyan? :D

(#474) Dany007 válasza B-L-A-C-K (#473) üzenetére


Dany007
veterán

Izé, most magyarul nem találtam meg...
De a válasz a Men In Black-ből:

"The flash of light you saw in the sky was not a UFO. Swamp gas from a weather balloon was trapped in a thermal pocket and reflected the light from Venus. "

;]

Áh, csak megvan magyarul is :

"Az a villanás, amit látott, nem ufó volt, csak egy szimpla gázfelhő, ami megrekedt egy termikus zsebben és visszaverte a Vénusz fényét."

De ez meg így nem pontos szerintem :)

Szerk.:

Amúgy nem lehet, hogy a Hold? Felhőbe burkolózva, így naplemente idején szokott fura színekben világítani..

"de ugyan olyan vakító volt a fénye mintha a napba néznél. "

lehet egy szupernovát láttál amit más nem :)

[ Szerkesztve ]

(#475) B-L-A-C-K válasza Dany007 (#474) üzenetére


B-L-A-C-K
titán

Szia. Gondoltam nem UFO, mivel semmi mozgást nem produkált. Hold sem lehetett mert annak meg nem ott volt a helye adott pillanatban...:)

Mindenesetre érdekes volt...

[ Szerkesztve ]

(#476) akom


akom
senior tag

Sziasztok!

Eljött Édesapám életének azon korszaka, amikor több szabadidővel rendelkezik, és ezért meg szeretném lepni egy csillagászati távcsővel.
(Na jó bevallom engem is érdekel a téma. ;) )
Amit tudni kell rólunk, hogy teljesen kezdők vagyunk.
Ezért is szeretném kérni a tapasztaltabbak segítségét.

A következő kérdések merültek fel bennem:
- milyen távcsövet érdemes venni egy kezdőnek ? (Itt sajnos meg kell húznom egy mércét a kiadásokban, ami számomra olyan 30.000 HUF lenne maximum.)
- ha esetleg megvan a kiszemelt eszköz, hol szerezzem be ? (Szívesen veszek bármilyen bolti ajánlást.)
- mely irodalmak beszerzése ajánlott egy kezdő számára ? (Például a távcső kezeléséhez jár megfelelő dokumentáció ? Weboldalak amiket érdemes elolvasni?)

Egyenlőre ennyi dolog lett volna.
Bármi nemű jó tanácsot örömmel fogadok.

Előre is köszönöm a segítségeteket. :R

(#477) G Bedtime St válasza akom (#476) üzenetére


G Bedtime St
tag

Hali.

30e HUF-bol egy 70/900-as akromatikus refraktort(lencsés) vagy egy kis plusz pénz hozzáadásával egy 114/900 newton reflektort(tükrös) tudsz venni EQ mechanikával és okulárokkal együtt. E távcsövek kistávcsö kategoriába tartoznak kezdésnek tökéletesen megfelel mind a kettö. Mit lehet velük észlelni? Szinte mindent: a nap,hold, mars, szaturnusz, jupiter megmutatja magát.
A csillagok is szép látvány nyujtanak és egy-két kettös csillag ill. csillaghalmaz is bonthato. Mély-ég objektumokbol egyik-másik sejteti magát.(Orion köd és Androméda galaxis garantált :) )
Mely irodalmak?pl Vizi Péter: Csillagatlasz kistávcsövekhez (mit, mikor, hogyan, merre, képekkel-rajzokkal) nameg a google.
Ajánlom a Makszutov-bolt vagy a BudapestiTávcsöCentrumot elöbbi 9.ker és személyesen ismerem nagyon jo és segitökész az elado, utobbi 3.ker
Web: makszutov.hu , tavcso.hu , hirek.csillagaszat.hu , tudasbazis.csillagaszat.hu , mcse.hu
Bármit és vegyél ha tényleg érdekel a téma garantáltan tecceni fog a legkisebb távcsö is.
Sok sikert.üdv

(#478) vati válasza Dany007 (#470) üzenetére


vati
senior tag

"Hát nézd, csak poénból rákerestem a profession.hu-n, csillagászt egyet se kerestek"
:DD Nem meglepő, ez olyan szak, hogy csak egyetemi-kutatóintézeti szférában lehet vele nyomulni - arra vannak rá más csatornák.

Mégis megélnek valahogy... btw. elég sok fizikus van IT-ben és különféle mérnöki pályákon (mi időnkben még fizikusból lehetett szakosodni csillagásznak) Erősen IQ-igényes reáljellegű pozikat megcsípni jó ajánlólevél, ha mellé megvan szakirányos tudás+tapasztalat is.

De kutatni v. tanítani az USA egy naposabb fekvésű államának egyetemén, se annyira rossz meló.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#479) rii


rii
nagyúr

hello

nem látta valaki azt a műsort, amiben Stephen Hawkind és Susskind a fekete lyukakról cserél eszmét? Susskind elmélete szerint az egész vlágegyetrem egy hologramos kivetítőhöz hasonlatos, és megcáfolta Hawking egyik kijelentést a fekete lyukuakkal, és az információ elvesztésével kapcsolatban

nem tudja valaki a film címét?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#480) Pocee


Pocee
senior tag

Sziasztok!

Kezdőként szeretném magunkat karácsonykor meglepni egy csillagász távcsővel,elolvasgattam milyen típusú csövek vannak,de ennyiben kimerült a tudásom.
Milyen márkákat ajánlanátok?használtan ebayen megéri e venni?
80ezret szánnék a mutatványra,ami nem világos ezekben a csomagokban amit mondjuk a tavcso.hu-n néztem benne van az árban az álvány szűrők minden???vagy csak a cső?
Ha esetleg ezért az árért ajánlanátok egy konkrét márkát ami a legjobb vétel ennyiért,megköszönném!

Üdv.: Pocee

Mr.Brightside

(#481) Dany007 válasza rii (#479) üzenetére


Dany007
veterán

De én láttam, de már fogalmam sincs melyik műsor volt az...
Asszem a Morgan Freeman-es a NatGeo-n. De hogy pontosan melyik része arról fogalmam sincs.

(#482) Törzsúr válasza rii (#479) üzenetére


Törzsúr
senior tag

Úgy emlékszem ez az :

Through the Wormhole - 1x02 - The Riddle of Black Holes

Üdv

[ Szerkesztve ]

Steam: szedibatta | EA, Battlenet: Szedi90

(#483) EmThor


EmThor
addikt

The Fabric of the Universe, Brian Greene sorozata, 4 rész volt, most ért véget december közepén, érdemes csekkolni.

Gaming is staying up until 3am to earn a trophy that isn't real....but is!

(#484) vati válasza Pocee (#480) üzenetére


vati
senior tag

Attól függ, hol használnád és elsősorban mire?

Vagyis, az amatőrcsillagászaton belül mi érdekel?
Fotózás, Hold/bolygó, ködök...
Mennyire fontos a mobilitás?
Márkák: ua., mint máshol, érdemes az évtizedek óta TOP5-ben mozgó cégeknél maradni. Celestron, Meade, SkyWatcher, Vixen, Bresser... (Vixen a "luxus high-end", SkyWatcher az "ár/érték")

Az állvány általában külön tétel, kivéve ahol írják, hogy a csomagban van. (pl. EQ3, EQ4, EQ5 a mechanika)

Használtan... én semmit nem vennék így, ennyi pénzért, de ez én vagyok.
Aki komolyan ért hozzá, és esetleg vannak eszközei tesztelni a távcső képalkotásást, az bátran vehet. Alsó- és középkategóriában olcsón ki lehet fogni így jó távcsöveket, de kell ismerni hozzá s piacot, évtizedekre visszamenőleg...

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#485) vati válasza EmThor (#483) üzenetére


vati
senior tag

Esetleg fölvette valaki, és feltolná egy megfelelő oldalra? ;)

ui azért ezeket a műsorokat nyugodtan le lehet osztani tízzel, hitelesség tekintetében. Ez tömegszórakoztatás, nem tudomány.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#486) EmThor válasza vati (#485) üzenetére


EmThor
addikt

Brian Greene-t nem osztanám le 10-zel. Piratebay-en fenn van.

Gaming is staying up until 3am to earn a trophy that isn't real....but is!

(#487) Jester01


Jester01
veterán

Jut eszembe, egy hete sikerült elkapni 2.5 óra használható eget és 50 geminida meteort, köztük 2 fényesebbet is.

Jester

(#488) Pocee válasza vati (#484) üzenetére


Pocee
senior tag

Köszönöm,bár elkéstél a válasszal,legalábbis már túl vagyok a rendelésen,a fotózás annyira nem mozgat,meg elsősorban Barátnőm kapja,de engem is érdekel,vixent sztem nem is láttam itthoni boltban,Skywatcher Mira 150 L-esre esett a választásom,remélem nem bánom meg.

Mr.Brightside

(#489) lorcsi


lorcsi
veterán

[link]
az eddigi leggyorsabb

(#490) Cicero


Cicero
őstag

sziasztok! akinek van a Szaturnusz megfigyelésével kapcsolatban saját készítésű anyaga, netán pár perce, hogy megossza tapasztalatát pár mondatban kérem ne habozzon!
Az anyag egy amatőr csillagászklub / ismeretterjesztő előadásába menne, természetesen forrásmegjelöléssel :)

köszi!

(#491) rii


rii
nagyúr

megint fél füllel hallottam egy csillagászati / sci-fi műsort, egy mondata miatt szeretném újból megnézni:

miszerint egy űrhajó a fénysebesség 99%-át 6 év alatt tudja eléni

lehet hogy az időutazás kapcsán említették meg, hogy így lehet végülis utazni az időben, mert minél gyorsabban mozog valami, számára annál lasabban telik az idő.

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#492) Axel pRo válasza rii (#491) üzenetére


Axel pRo
aktív tag

Ez a Stephen Hawking's Universe-ben hangzott el legalábbis ott is.

Sziasztok!

Új vagyok a topicban, egyáltalán a témában de az utóbbi időben egyre többet bámulom a csillagokat órákon át tudom őket nézni szabad szemmel és arra gondoltam, elég komolyan érdekelne, hogy beruházzak egy teleszkópra. Nos körbejártam nagy vonalakban a témát refraktoros, reflektoros newton távcső vagy egyéb, többféle oldalon olvastam, hogy kinek milyet ajánlanak annak függvényében, hogy mire használná. Nos nyílván szeretnék minél több mindent felfedezni vele, de persze ez igen erősen függ az ártól és hát őszintén szólva nem igazán tudnék 60 ezer forintnál többet rákölteni. Ez a plafon.. Szeretném kikérni a ti tanácsotokat is ezzel kapcsolatban, ti mit ajánlanátok. Azért ti még is csak értetek a dologhoz. Ugyebár kezdő vagyok, teljesen de mint mondtam komolyan gondolom és a közeljövőben nem nagyon lesz módom teleszkópot váltani így szeretném a rendelkezésre álló összegből a lehető legjobbat kihozni.

Előre is köszönöm a válaszotokat! :R

"Cogito ergo Sum."

(#493) rii


rii
nagyúr

maygarországról lehet látni a Tejútrendszer sávját?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#494) Törzsúr válasza rii (#493) üzenetére


Törzsúr
senior tag

Tavaly nyáron Balatonfüreden, hajóval kievezve, szabad szemmel is látható volt. Ha akkor lett volna nálam valami jó kis távcső, győnyörű képek születhettek volna...

A kérdésedre a válasz : Igen!
:R

Steam: szedibatta | EA, Battlenet: Szedi90

(#495) boogie84


boogie84
veterán

Üdv urak!

Nem tudom h aktív e még a topic, ha tudnátok segíteni megköszönném. Egyik szlovák m.társam akarja eladni a Teleskop Bresser Junior 70/700 EQ teleszkópját. Jó állapotban van, tuti h vigyázott rá.

Kérdés, hogy mennyit is érhet ez a kütyü. Újonnan náluk 159€. 50-ért kínálja. Megér vajon annyit?

Köszi a segítséget! :R

A sütiknek is szükségük van szeretetre.

(#496) BITBOYS válasza boogie84 (#495) üzenetére


BITBOYS
addikt

Nem rossz, de sima refraktor. Átmérője is kicsi, de kezdésnek biztos jó valakinek.
Szerintem 50-60 ezret kaphat érte. Ennyit megér, de gyorsan kinövi az ember :)

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#497) boogie84 válasza BITBOYS (#496) üzenetére


boogie84
veterán

159€ újonnan akk hogy érhet 50 60ezret használtan?? :F

A sütiknek is szükségük van szeretetre.

(#498) BITBOYS válasza boogie84 (#497) üzenetére


BITBOYS
addikt

Árat nem néztem, itthoni viszonylatban ha nem használt ennyit érhet.
De én biztos nem venném meg sőt, nem is ajánlanám senkinek sem. Gyakorlatilag megnézel vele pár dolgot és megy a sarokba. Kicsi, rozoga, nem lehet fejleszteni..pénzkidobásnak tartom egy olyan személy számára, akit komolyan érdekel a csillagászat.

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#499) Törzsúr


Törzsúr
senior tag

Komolyan gondolkozom távcső vásárláson. Érdekel a téma! Milyet érdemes venni 100.000Ft környékén?

Steam: szedibatta | EA, Battlenet: Szedi90

(#500) fps8


fps8
senior tag

Üdv néktek, nagybecsű csillagász szakértők!
Van egy dolog, amiben a segítségetek szeretném kérni. Tudom nem pont ide illik, de ti talán nagyobb segítséget tudtok nyújtani mint a fizikus ismerőseim.
Adott egy regény amit írok. Adott benne egy evolúciós közeg, ami a földünk felszíne alatt 35km-mélyen fejlődött ki. Adott a lenti élővilág "csúcsa" egy emberhez hasonlatos, gondolkodó faj. Most ki kéne találnom hogy hogyan érvényesüljön az idő fogalma náluk. Nem arra vagyok kíváncsi hogy mivel mérhetik és hogyan, hanem inkább az érdekelne hogy mihez tudnak viszonyítani és a viszonyított alapban milyen mértékű idő intervallumokat használhatnak a mi méréseinkhez képest.
Példának okáért kiemelném azt hogy 'napok' vagy egy földi átlagos nappal megegyező intervallumot nem használnék, mert lenn nincsen éjszaka és nappal váltakozása. Előfordulhat ugyan hogy mérhető, de egy éppen kialakuló gondolkodó faj, először a nyilvánvaló tényekre hajaz ami eszközök nélkül is megfigyelhető. Gondolok itt példának okáért az árapályra. Csak sajnos nem tudom, hogy a hold és a nap tömegvonzása érvényesülhet e a 35km-mélyen elterülő forró láva-óceán állapotára....
Bármilyen ötletetek is van, ne habozzátok leírni!

Egy kérésem van, ne legyen túlságosan adatokhoz kötve, mert ha nagyon belemegyek részletekbe akkor cáfolható lesz az írás. Tudom alapja nincsen, de azt szeretném hogy olyan legyen a könyv kicsit mint a Matrix... se cáfolni, sem bizonyítani nem lehet. :R

"War... war never changes"

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.