Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5001) pècsimunkás válasza Cray Tyler (#4999) üzenetére


pècsimunkás
addikt

Èn kitartok :D .

Egyszer már hadat üzentünk az USA- nak, úgy látszik nem tanultak belőle!

(#5002) Oppenheimer válasza Dilikutya (#5000) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Én is csináltam ilyen fotót a Dobsonommal meg telefonadapterrel, de őszintén szólva nem sok értelme volt. Eredménye egy mediocre fotó és egy csomó elpazarolt idő az adapterrel baszakodással, érdemi észlelés helyett.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#5003) hroberto válasza pècsimunkás (#4994) üzenetére


hroberto
veterán

Mikor az első távcsövem vettem (nem olyan régen), én is pont így szoptattam meg magam az első próbálkozáskor. :DDD

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#5004) Dilikutya válasza Cray Tyler (#4999) üzenetére


Dilikutya
félisten

Nem városi ég. :) 4. emeleten lakunk, a lakás egy agyonig kivilágított térre néz, sokmindent nem lehetne kezdeni vele. Anyámék kertje viszont remek, semerről se világítanak be az utcai fények, de van kocsi, tudok jó lakott területen kívüli helyeket.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#5005) Cray Tyler válasza Dilikutya (#5000) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Homályos lesz és kiábrándító a végeredmény. Lapozz vissza hogy popey milyen képeket tud a felszerelésével (millás nagyságrendű cuccról beszélünk). Na, full kezdőként egy full kezdő (és olcsó) szettel... érted, nem lebeszélni akarlak, de a learning curve ebben a hobbiban eléggé nem kikerülhető. És nem is érdemes. De ez csak egy tanács, én is csak pár éve vagyok amatőr.

Kezdőként a fotózás nagy esélyekkel gyors kudarcélmény tud lenni. De ha a learning curve-öt faszán követed, akkor jönnek majd az élmények meg a sikerek. Így érdemes játszani. mondom ezt úgy, hogy én is kihagytam pár létrafokot (nem túl kezdőbarát szettel indítottam, sokáig nem mentem ki a városból, satöbbi).

(#5006) popey37 válasza Oppenheimer (#4996) üzenetére


popey37
addikt

Tok egyszeru oka van: a látott dolgot meg akarja orokiteni. ha elmegyek nyaralni vagy kirándulni én is kattintgatok ezerrel. és azért akar olyat, hog késobb ne kelljen cserélgetni/ megjegyzem ez nem igy van :DDD /.
a mai telokkal már olyan képeket lehet loni, hogy ihaj, pléne ha rávarázsolod a tubus végére.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5007) popey37 válasza Cray Tyler (#5005) üzenetére


popey37
addikt

és nem vagyok profi asztrofotos, csak egy lelkes kezdo, aki a képfeldolgozáshoz vajmi keveset konyit./egyenlore/, viszont a felszerelésem elég "profi cucc". de azt is hozzá kell tennem, hogy a hátam mogott van legalább 15 év csillagászkodás. sok tábor, ismerkedés, sok sok csillagász ismeros.
kezdoként én is szerettem volna megorokiteni a látottakat, de akkoriban csak egy minimalista webkamerára futotta. a mai tudásommal anno biztosan nem vettem volna meg azt a sok tubust és mechanikát ami az évek alatt átment a kezeim kozott. / viszont akkor csak arra futotta/
a mai telefonokkal az a baj, hogy nem egy kamerásak és a fotozáshoz mindegyik kamerát használja, olyan oklulár és mellé adapter meg nem létezik, amivel megoldhato lenne.
talán a 2"-os okliba beleférne a 3-4 kamera, de oragép kell, vezetés kell, szoval osszetett dolog és rengeteg pénzbe kerul.
csak tájékozodás képpen:
egy belépo szintu fotos mechanika EQ-5 Goto, ára valahol 400-500k kornyékén, egy jo tubus, ami legalább ED szintén 300-400k, vezetés 170k, kamera: ha dslr akkor 50-100k, plusz az átalakitás 80k, ha asztrokamera akkor 170k-tol határ a csillagos ég, szo szerint. lehet kapni 2,5 millioért is asztrokamerát. szurok, darabja 80k, korrektor 100k. áramellátás, szabályzok, páramentesitok megint vagy 60-70k. minden osszeadva és csak a belépo szintet nézve is uti az 1,5 milliót egy kezdo asztrofotos cucc.
és akkor jon a nehezebb fele: legalább 3-4 progit kell megtanulni halado szinten kezelni: Siril, pixinsight, photoshop, Autostakkert, Registax, Deepskystekker, hogy csak néhányat emlitsek.
és kell hozzá rengeteg szabadido, jo ég, jo hely ahol nem nagyon fényszennyezett a légkor. és sok-sok turelem.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5008) pècsimunkás válasza hroberto (#5003) üzenetére


pècsimunkás
addikt

:D

Egyszer már hadat üzentünk az USA- nak, úgy látszik nem tanultak belőle!

(#5009) popey37 válasza popey37 (#5007) üzenetére


popey37
addikt

ami még kimaradt az elozobol:
akromáttal, pláne fényeros akromáttal: F6 és alatta, a fokozott szinihiba miatt nagyon nagy kompromisszumokat kell kotni. hosszu expos felvételeken a csillagok kékes- lilás haloba burkoloznak és felfuvodnak mint a lufi.

[link]

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5010) popey37 válasza hroberto (#5003) üzenetére


popey37
addikt

van rá mod, hogy ne szivasd magad: parfokális okulárokat kell venni. a Baader ortho pont ilyen és minoségi bolygos oklik./ nekem is otthon figyel a sorozat a kofferben./ :C

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5011) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Sajnos miattam felhős az ég, vettem egy 2,5mm-es SW planetary oklit próbaképpen. A 120/600-as ugye nem egy bolygász-bajnok, és nem nagyon volt más elérhető 4mm alatti okli, de érdekelt hogy mit tud kihozni belőle ez a nagyítás. Amint eltakarodnak a felhők, el is mesélem.

Bővebben: bár nem bolygászni való a 120/600, és nem is nagyon használom erre, de ha épp arrajárok, akkor csak megnézem a Holdat meg a két klasszikus óriásbolygót. De a 4mm-es UWA oklival hát hogymondjam, az a 150x-es nagyítás annyira nem acélos. Szépek a bolygók nagyon, de picikék. A Hold is szép, de az is lehetne nagyobb. És én azért csak kíváncsi voltam, hogy a 240x-es nagyítás milyen lenne ezzel a tubussal. Hát most majd kiderül.

(#5012) popey37 válasza Cray Tyler (#5011) üzenetére


popey37
addikt

már mondtam párszor: a zt a tubust le kell blendézni 100-ra és egy barlowot neki. be fogsz tojni a látványtol. a bolygokon van elég fény, 2x ED barlow még javit is a CA-n kicsit.
hu, csak egyszer roffenjunk már ossze, lessz ott minden. :C :C :C :C
2x barlow meg a 4mm lacerta és még kényelmes a betekintés is

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5013) Cray Tyler válasza popey37 (#5012) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Holdra 60-as blendét használok (olyanom van csak). Bolygóra viszont valóban kéne egy 80as vagy százas, Kuyarashi mesterrel kb 6 hónapja akarok erről beszélni, de nem jutok el odáig...

(#5014) kuyarashi válasza Cray Tyler (#5013) üzenetére


kuyarashi
őstag

Pedig figyelek.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5015) popey37 válasza Cray Tyler (#5013) üzenetére


popey37
addikt

a 60-as blende már Apo szintű képet ad majdnem. az a 2x barlowwal F20. hú bazz :C :C ., tényleg.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5016) Cray Tyler válasza popey37 (#5015) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

60as blendével már nyomokban sem tartalmaz színezést a látott kép. Holdra ideális még a 60mm, mert ott bazi sok a fény. Bolygóra kellhet már a 80, vagy a 100, de mingyá megírom másik hsz-be. A 60-as lyukat nagyon összenézném egy klasszikus 72-es SW ED-vel, hogy mennyi eltérés van. Szerintem semennyi.

(#5017) Cray Tyler válasza kuyarashi (#5014) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

A mostani 60as "blendém" az a tubushoz adott kupak, aminek a közepét így ki lehet csavarni, és akkor van benne egy 60-as lyuk. Szóval amit kérnék az egy 60-72-80-100-as blende-sorozat.
- 60-as azért, hogy a mostani kupakot kiváltsam. És mert Holdra kurvára elég a 60mm.
- 72-es azért (just for fun), mert őrületesen érdekelne hogy a pontosan 72-re blendézett tubus képe miképp viszonyul egy true 72-es ED-hez.
- 80-as meg 100-as bolygászni (nem tudom, hogy melyik lenne ideálisabb, azért inkább kérném mind a kettőt).

Kérlek mondd el hogy tőlem mire lenne szükség a munkához. Egy darabig itt kint beszélnénk még meg a sztorit nyilvánosan, hogy aki hasonlóra adná a fejét, az lássa a folyamat, meg hátha tanulságos lesz. A mások számára érdektelen részeknél meg már majd elvonulunk privát üzenetbe, ha ez így neked megfelel.

(#5018) popey37 válasza Cray Tyler (#5016) üzenetére


popey37
addikt

elmondanám, hogy a tulajdonomban volt 2 ED / 80/500 equinox, 72-ed/ mindegyike szinezett kicsit extrém nagyitáson, a mostani 100/900 ED nulla szini hibával bir.

a 120-as le fogja verni a 72-ot, már csak a fokusz miatt is, ugye a 72 az 432mm, F6, a 120 meg 600, ha leblendézed 72-re akkor 72/600 lesz, F8,3, ergo jobb lesz a képe. ráadásul az optika kozepe majdnem mindig kozel tokéletes, a 120-as kozepén a 72-es méret perfekt leképezést fog adni. ez holtbiztos.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5019) kuyarashi válasza Cray Tyler (#5017) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ja, így a legjobb.

A megvalósításhoz méretekre van szükségem. Külsőre és belsőre, utóbbit már megadtad. Ezen kívül még azt kell tudnom, hogy hogyan szeretnéd megoldani a felfogatást. Popeyén például nem kellett agyalni, mert ő a harmatsapkába tolja a blendéket.
Álljon itt néhány példa.



Az első egy közvetlenül a tükör elé szerelt blende, furatokkal.

3 mm-es rétegelt nyír lemezzel szoktam dolgozni. Talán az a legjobb, ha feketére pácolom és te magadnak lakkozod, vagy én egyáltalán nem felületkezelem. Egyébként sokat bír lakkrétegek nélkül még ez a beltéri ragasztású is, de mindenképp ajánlom a színezést és a védelmet. Az anyagárak most már durván 2.5-szeresek, de a 3 évvel korábbiakhoz képest, úgy 4-szeresek...
Egyedi gravírozás, mehet rá (paraméterek, név, logó, idézet, stb. Ha már csináljuk, legyen kerek a történet. :)
Mindenre választ kaptál?

popey
A tieid vetemedtek ez idő alatt? Kell a visszajelzés.
Száraz az anyag, és ezekhez mindig igyekszem eleve egyenes darabokat választani, de festés, meg ennyi idő után bármi megtörténhet. A fa tud mozogni.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5020) popey37 válasza kuyarashi (#5019) üzenetére


popey37
addikt

Nem vetemedik, hibatlan mindegyik. Az a fekete cucc amivel lekezelted birja a parat.
A harmatsapkaba tolos a legjobb megoldas, mert akkor kozvetlenul az optika elott van a blende

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5021) kuyarashi válasza popey37 (#5020) üzenetére


kuyarashi
őstag

Oké, király.
A tiédet szerintem fekete akrillal fújtam le.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5022) Cray Tyler válasza kuyarashi (#5019) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

A harmatsapkába tolós nekem is megfelel (ha popey mester azzal tolja, akkor nekem nincs kérdésem).

A külső átmérővel még jövök, mert ahhoz tolómérő kell, az meg csak apósnak van. Vagy ha az segít akkor a 120/600-asom harmatsapkájának szerintem ugyanaz a külső-belső átmérője mint popey 120/1000-es (ex-) tubusán levő sapkának (ha arra csináltad neki a blendéket).

Gravírba írjuk rá hogy "Really fucking handmade by Kuyarashi®" és hogy "Inspired by popey" meg hogy "PH! Amcsill Team®". Meg hogy 60 / 72 / 80 / 100mm oszt kész. :R

Összeget ide is mondhatod, de ha nem érzed izének akkor pm-ben is jó, mindegy. Szerintem nem baj ha más is látja hogy ez kb mennyi.

Számlaszámot csak pm-be, természetesen. Arra írom majd vissza a címet. Vagy elmegyek érte kocsival ha épp beszéd- és mozgásképes vagyok, oszt legalább fistbumpolunk egyet.

(#5023) kuyarashi válasza Cray Tyler (#5022) üzenetére


kuyarashi
őstag

Zsíír! :D
A logónk mindenképp rajta lesz (iNEO), de az nem foglal sok helyet.
Megvárom azért a mért értékeket, leghamarabb úgyis csak jövőhéten csinálom, a végösszeget meg kiírhatom ide is, ha mást nem zavar és nem minősül hirdetésnek.

Békés megyében vagyunk, szóval gondolom posta lesz a vége, de ha jársz erre, akkor ütközni is tudunk.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5024) popey37 válasza Cray Tyler (#5022) üzenetére


popey37
addikt

Meg mielott elbaxnad a mereteket.
A blende kulso merete a parasapka belso merete, csak ekkor tudod betolni az optikaig.
Visszakeresnem itt a topicban, de nincs hozza lelkierom. Ha jol emlekszem valami 137 mm koruli volt ablendek kulso merete.de merd le, az a biztos.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5025) kuyarashi válasza popey37 (#5024) üzenetére


kuyarashi
őstag

Megvan a grafika. 138 mm-es volt mindhárom (60, 80 és 100 mm belsővel), de egy ellenőrzés kellene biztosítékként. Meg volt hozzájuk a bahtinov.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5026) popey37 válasza kuyarashi (#5025) üzenetére


popey37
addikt

akkor az pontosan annyi. :C pont passzentos

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5027) szoja válasza udash (#4987) üzenetére


szoja
tag

Volt szerencsém belenézni egy ilyen Bresserbe. Színezett, mint állat, kis nagyításon meg rettenet erősen görbült a képsík. Szerintem használhatatlan...

(#5028) udash válasza szoja (#5027) üzenetére


udash
csendes tag

:((((

U-dash

(#5029) popey37 válasza udash (#5028) üzenetére


popey37
addikt

en mondtam, a bresser tubusnak egy jo része van, mégpedig a hexafokuszirozoja: 6 szogletu és ferde fogazásu, nincs semmilyen oldalirányu mozgása és nem tud megcsuszni./ szerintem jobb mint a crayford/. az osszes tobbi része gyengébb mint az SW tubus.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5030) szoja válasza popey37 (#5029) üzenetére


szoja
tag

Ez így van, a Bressereknek a fókuszírozó az erőssége, a többi felejtős. Az Explore Scientific más kategória már, az is ugyanezt a hexafoc rendszert használja, de a többi komponens jóval magasabb szintet képvisel. Az, hogy ED-nek jelöli a gyártó az anyagot, de specifikáció nélkül, nem sokat jelent. Nem véletlen, hogy mindenki más odaírja, hogy FPL51, 53, esetleg 55, vagy Hoya lencséknél FCD1 vagy FCD100 anyagból készül az üveg. Ezek mögött a jelölések mögött elég pontos specifikáció van, a vegyi összetételük és a törésmutatójuk is pontosan dokumentált. A Bresser ED üvegének a jelöletlensége alapján valószínű, hogy valami gagyi kínai anyagból készült, ez mondjuk az árán is meglátszik.

[ Szerkesztve ]

(#5031) udash válasza popey37 (#5029) üzenetére


udash
csendes tag

Igen, csodalkoztam is, hogy az ES tubusoknal a hexafok verzio dragabb, mint a Crayford. Na mindegy, majd egyszer. Azert nem elet-halal egy masodik tavcso, ezzel a mostanival is booooven van/lesz mit megnezni.

Viszont erdekelne a velemenyed/velemenyetek par dologgal kapcsolatban:

1. Biobenezo
2. StarDiscovery goto mechanika
3. Mivel AZ4+acellabam van, EQ3/M35 fej

koszi elore is

U-dash

(#5032) popey37 válasza udash (#5031) üzenetére


popey37
addikt

1. szerintem felesleges pénzkiadás a binobenézo: minden okulár duplán kell, egy vagyon és anyival tobbet nem ad.
2. Azimutális és drága, ha goto-t akarsz a maki alá inkább egy EQ-3 goto. pont van fenn a bazárban egy, mivel rovid és konnyu a maki, simán megbirkozik vele, van acél lábad, alávágod és annyi.
3. lásd a 2. pontot. :C :C

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5033) kuyarashi válasza udash (#5031) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ugyanakkor, aki binobenézővel keni, általában el van ájulva, mert "3D" képet ad. Sosem próbáltam. Úgy kéne, hogy lenne pár az országban és kézről kézre menne, hogy mindenki kipróbálhassa. :D

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5034) szoja válasza popey37 (#5032) üzenetére


szoja
tag

Én azért nem írnám le a binobenézőt, de az is igaz, hogy valahol később érdemes beszerezni, amikor már kellően sok gyakorlatot szerzett az ember észlelésben. A kétszemes észlelésnek köszönhetően az agy által összeillesztett két képnek köszönhetően részletgazdagabb a látott kép, főleg az alacsony kontrasztú objektumok, leginkább bolygók esetén. Ezt egyébként bárki kipróbálhatja szamad szemmel is egy távoli tereptárgyat vizsgálva: a két szemmel külön-külön nem lesz olyan részletes a kép, mint együtt. Viszont ez az előny gyakorlatilag csak a bolygó- és Holdészlelésnél jön elő igazán markánsan, ahol apró részleteket figyel meg az ember.

[ Szerkesztve ]

(#5035) kuyarashi válasza szoja (#5034) üzenetére


kuyarashi
őstag

Valószínűleg a ködök részletei is jobban jönnek 2 szemmel. (Vagy monoval nézve, nagyon gyorsan kell a szemeket váltogatni. :DDD Mondjuk akkor fele annyi fény jön egységnyi idő alatt.)

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5036) 4580693 válasza popey37 (#5032) üzenetére


4580693
senior tag

LOL! :C

Binobenézővel durván jó a látvány. Persze, kétszer annyiba kerül minden, de az, amit ott látsz, azt csak szuperlatívuszokban lehet elmondani.

szoja:
3D-s Dumberll-köd! :Y Na, ez az a kép, ami örökre beleégett a retinámba.

[ Szerkesztve ]

(#5037) hroberto


hroberto
veterán

Tegnap éjjel végre megnéztem a Plejádokat a SkyPanorama-val. Rohadt jó ez a nagy látószög, gyakorlatilag belefért az egész halmaz.

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#5038) popey37 válasza 4580693 (#5036) üzenetére


popey37
addikt

tudom, néztem már bele, de én biztosan nem vennék, plusz a fokusszal is baj szokott lenni, mivel elég hosszu fényutat nyel le, általában barlowot használnak hozzá. és marha kényelmetlen 50 fok felett észlelni vele a betekintés szoge miatt./ ugye nincs zenittukor/
newtonnál nincs ilyen gond, ott csak a fokusz a probléma.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5039) popey37


popey37
addikt

no a csillagváros regisztráciomnak lottek.
google értesitett, hogy nyilvánosságra kerult a jelszava,/ bár nem tudom hogyan kerulhet egy jelszo nyilvánosságra ha nem adják ki harmadik félnek az email cimeket/.
belépni sem tudok, és uj reget meg nem csinálok, kurva szar az oldal védelme, már 3x szerezték meg az ottani jelszavamat. bár nem tudom mit érnek vele, mert a fontos oldalaim 2 vagy 3 lépcsos belépéssel vannak/ kell hozzá a telefon/.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5040) 5150head válasza popey37 (#5039) üzenetére


5150head
senior tag

Nekem is fel szokta dobálni az értesítést a chrome (hozzátszem sehol máshol)
Múltkor egy teljes hozzászólásom veszett el. Az oldalon mutatott még utolsó hozzászólóként és az én profilomnál is látszódott hogy hova szóltam hozzá, de az adott topikban nem látszódott és azóta sem látszódik.
Egyébként is elég katyvasz az a fórum - vagy csak túlságosan hozzászoktam már a jóhoz (a ph fórumhoz :D )
Annyit azért tehetsz, hogy jelented, meg futtatsz a gépeden egy adware/malware irtást ami amúgy sem árt néha.

(#5041) Cray Tyler válasza 5150head (#5040) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Gondolom nincs neki gazdája, vagy ha van neki akkor ideje nincs.

(#5042) popey37 válasza 5150head (#5040) üzenetére


popey37
addikt

aktiv fizetos virusirtom van a laposon és az asztali gépen is otthon, eddig csak a csillagváros szarakodott semmi más.
amugy a csillagváros igen elhanyagolt forum, alig járnak fel páran, és nem igazán van karbantartva. én még azon is csodálkozom, hogy mukodik.
adware/malware ingyenes progik szart sem érnek, ugyanugy benne van minden szar, ugye azért ingyenes mert valoszinu fel van torve, ak meg feltorte, telerakta szeméttel. a share verzio meg azért nem jo mert pont azok vannak benne letiltva amik kellenének.
igy maradok az ESET NOD-nál. évek ota ezt használom, mindkét gépemen.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5043) popey37


popey37
addikt

na megoldodott a csillagváros rejtélye: nem torték fel, hanem inaktivvá váltam. kaptam emailt és ujra aktiv vagyok. bár nem tudom minek, de jo pont, hogy odafigyelnek a tagokra.
fel kellene valahogy éleszteni azt a forumot, mert amugy jo dolgok vannak fenn.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#5044) 4580693 válasza popey37 (#5043) üzenetére


4580693
senior tag

Jó lenne, de sajnos nagyon sokan átmentek a facebookra. Az a rohadék face meg teljesen szétcseszett mndent is.
A makszutovnak is volt valamikor régen egy nagyon jó fóruma, annak is hűlt helye.

(#5045) kuyarashi válasza 4580693 (#5044) üzenetére


kuyarashi
őstag

Nem is tudtam. Ez mikor volt?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5046) szoja válasza popey37 (#5043) üzenetére


szoja
tag

Na, ez jó, akkor mégsincs nagy baj. A Csillagváros bizony jó, de az, hogy ide jutott, az bizony az üzemeltetők hibája. Eleve a GDPR miatti szarakodás, ha jól emlékszem majdnem egy évig zárva volt, nem lehetett posztolni. Aztán amikor újraindult, az emberek nagy része már el is felejtette, hogy van. Akik meg maradtak, többen is összerúgták a port, ők meg sértődés miatt léptek ki. Ráadásul nagyon nincs promotálva, pedig elvben ugye ez az MCSE hivatalos fóruma lenne. Kár érte...

(#5047) 4580693 válasza kuyarashi (#5045) üzenetére


4580693
senior tag

15 évvel ezelőtt még meg volt. Mióta ez az új dizájn vagy motor van alatta, nagyjából 10 éve, azóta nincs. Sok jó dolog volt ott is. Például GyP is rengeteget posztolt oda.

(#5048) hroberto


hroberto
veterán

Megérkezett a 30 mm-es GSO SuperView okulárom. Egy 28-as Apex helyett vettem. Most akkor valószínűleg szar idő lesz?! ;]

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#5049) Cray Tyler válasza hroberto (#5048) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Igen, köszi-köszi, hogy miattad nem lehet megint észlelni egy hétig ;]

(#5050) Cray Tyler válasza szoja (#5046) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Mondjuk miképp a csillagász szerkó is modernizálódik, úgy az ötvenes-hatvanas "kemény mag" is érthetné hogy a kapcsolattartás eszközei is modernizálódnak (senkit sem megbántva írom ezt, úgy hogy pontosan tudom a helyem: pár éve észlelek, porbafingó amatőr vagyok, semmi több).

Ha meg nincs erejük ezt lekövetni, akkor bízzanak meg valami tagot, mert:
Marketing nélkül embereket elérni és egy ügynek vagy tevékenységnek megnyerni, azt terjeszteni, népszerűsíteni.... szóval mindezt marketing nélkül NEM LEHET.

Igen, online marketinges vagyok. Meg még középvezető is.

Az amatőr csillagászat egy nehéz téma, és tipikusan olyan, hogy kurva lelkesen vágsz bele relatíve sok pénzért, de útmutatás és utánanézés nélkül gyorsan ki is ábrándulsz belőle, mert nem tudod hogy mit kéne mivel és hogyan nézni hogy jöjjön a sikerélmény.

Egyszóval, kurvára ráférne egy erős modernizáció a hazai amcsill szcénára. Vagy az MCSE-re, ha ők kívánják vinni a zászlót továbbra is.

Tessék pár rapid ötlet tőlem, ingyen:

Mondjuk Facebook helyett Discord (nem bonyolultabb regelni rá mint egy phpBB-s szarhalomra), amivel észlelések meg táborok közben is sokkal interaktívabb lehetne a közös tevékenység. Én egyébként poénból már csináltam egy amcsill discord szervert.

MCSE-nek egy normális honlap (+webshop!), ha a Csillagtanyára összejönnek önkéntesek, biztos van tagtárs aki honlapot/webshopot is tud faragni.

Merchandise, és nem csak póló meg bögre. Mennyire fasza lenne már egy MCSE branded okulár tartó, vagy blende vagy akármi, és kb 50 perc lenne leszervezni, anyagbeszerzéssel együtt (és ha én tudom hogy ki az az iNEO meg STABI, akkor ők is tudják basszameg).

Kontent: van az a két könyv (az abrosz vagy atlasz vagy mi, meg a másik), és slussz. Kéne egy kicsit több, és egy kicsit más. Mert most mi van? Ez: Kezdő vagy? Vennél távcsövet? Olvasd el ezt a két könyvet!
Hö?
2022(-23) van bazmeg, senki nem olvas már könyvet. Ha nincs valamiről egy 30 másodperces tiktok videó, akkor senkit sem érdekel tovább. Az amatőr csillagászat tipikusan az a hobbi, amiről TONNASZÁM lehetne gyártani a RÖVID ámde nagyon is LÁTVÁNYOS és hasznos (videós!) kontentet. Pólusra állás, jusztírozás, mi az a newton, mi az a dobson, mitől apo az apo, ez mind-mind elmondható úgy 30 sec alatt hogy érdekes legyen és tovább lökje a fogyasztót a további információ megszerzése felé (és tuszkolja felfelé a tölcséren, ahol egyre több infót akar és erre egyre több időt hajlandó rászánni).

Mondom megint: elképesztően hihetetlen lenne számomra ha mindez amit most (idegből) idefostam 5 perc alatt, eleddig csak nekem jutott volna eszembe :R

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.