Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1051) Apollyon válasza popey37 (#1050) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Én csak read only vagyok a topikban, és ezeket a hsz-eket kissé meglepő volt olvasni tőled.
Abban egyetértek, hogy az embernek van pusztító hajlama, de az még nem jelenti azt, hogy egy esetlegesen talált, és a példa kedvéért tegyük fel, nem ellenséges idegen létformákat feltétlenül kiirtanánk.

Van a társadalomnak egy igen nagy rétege, amely inkább épít mint rombol, szerintem hasonlóképp lenne ez ebben a témában is.

Az valóban igaz, hogy még a Földön sem ismerünk mindent, viszont ettől még nem lesz indokolatlan az űrkutatás. Sőt, igazából a mi bolygónk is annak az űrnek, vagyis annak a világnak a része amelyet kutatunk, és egy-egy, akár milliárd fényévekre történt űrbéli esemény esetleg választ adhat ma még nem ismert kérdésekre, amely életünk bármely részét érintheti.

Az űr legnagyobb része ismeretlen, és nincs izgalmasabb annál, minthogy felfedezd az ismeretlent. A hobbidban te is ezt keresed valahol, csak nyilván más szinten.

A NASA-ba és egyéb űrkutatásba beleölt dollármilliárdok meg nem kidobott pénz. Az én véleményem az, hogy a keresztény, meg egyéb már elavult vallásokba beleölni még több pénzt a pazarlás, tekintve hogy az emberiség nagy része már túllépett azon, hogy soha nem látott és semmilyen szinten nem bizonyítható fiktív alakok hitébe fektesse minden kétség nélkül az életét.

Arról nem beszélve, hogy az égi események akár közvetlenül is befolyásolhatják az életünket. Napkitörés, aszteroidák / meteorok stb. csak most úgy hirtelen.

Másrészt, én azt is nagy problémának tartom a társadalomban, hogy az emberek nem tudnak az emberi és földi léten túl gondolkodni. A bolygónk pusztítását szerintem azzal is lehetne enyhíteni, ha a Föld lakosságának nagy része egyáltalán tudomásul venné azt a tényt, hogy még elméleti szinten sem közelítettük meg azt a lehetőséget, hogy ha beüt valamilyen giganagy krach, el tudjunk innen menni, arról nem beszélve, hogy no idea, hogy hová.

Továbbá az emberek így is képesek elhinni mindenféle pl. ezotéria által félremagyarázott féligazságot, ami konkrétan káros is lehet a társadalomra, az űrkutatásból szerzett tudományos információk ezt semmissé tehetnék. Persze mindenki abban hisz amiben akar, mert nyilván nem lehet mit kezdeni azzal, ha valakit nem érdekelnek a tények.
Szóval nekem az a véleményem, hogy az űrkutatással pont, hogy előrébb vagyunk, semmint hátrébb. Az más kérdés, hogy milyen módon, de vannak sokkal nagyobb problémák is, mint egy esetlegesen tévútra tért kutatás, még mindig inkább nyerünk plusz tudományos információkat, szemben azzal, mintha meg sem próbálnánk semmit sem kezdeni magunkkal.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#1052) kuyarashi válasza popey37 (#1046) üzenetére


kuyarashi
őstag

Az menő. Ki csinálta?

#1045
Tuti, hogy nemsokára a Föld "lerázza" magáról a szemetet. Az emberiség vagy elpusztul, vagy addigra lelép. De az is milyen már? Szóval hátrahagyjuk a szülőbolygónkat, merthogy számunkra élhetetlenné válik, mintha tönkrement volna. Közben pedig önzetlenül mindent biztosít, hogy jól éljünk. Persze nem "ő" van miattunk; a helyzet fordított: nem a Föld van értünk, hanem mi azért lehetünk itt, mert van a Föld, víz, növények, stb.

A többivel én sem egészen értek egyet.
Szóval az egyik, hogy szerintem te sem ismered behatóan mondjuk a saját emésztőrendszeredet, pedig ebben a pillanatban is használod. Ha nem lenne, te sem lennél, mégsem ezt kutatod. (Persze lehet pont képben vagy a területen, ezért nem feltétlenül jó a példa.)
Ha az ember nem volna kíváncsi, akkor még mindig a "fákon élne", bár valószínűleg jobb volna ez mindenkinek. :D Szóval az emberiség vagy előre megy és annak ilyen árai vannak, vagy a jelenben élve egy helyben topog. Szerintem már eljutottunk rég oda, hogy a jelen megélése közben, a jövőt is kutassuk, s a jövőbe tekintsünk.
A másik, hogy a pénz tényleg nem jól oszlik meg, de a forrása ennek fentről jön, ott van a probléma, de még inkább globális. Nem a NASA és más kutatók hibája ez. Nem egy szándékos tervezés miatt van így, vagy ha igen, akkor sem maga a kutatócsoport, vagy egyesület, stb. irányítja. Ők csak szeretnének előre haladni, amihez vagy kapnak pénzt, vagy nem.
Egyik cél éppen az, hogy mire sikerül tönkrerakni a bolygót, addigra legyen alternatíva.
Van néhány felfedezés is, ami régen feltételezés volt, mára pedig bebizonyították. Más kérdés, hogy mi értelme, de hogy nem hátráltat, az biztos. Szerintem érdemes nyitottnak lenni.

Ami a legfontosabb az egészségünkkel és a társadalmunkkal kapcsolatban, hogy a gondolkodásmóddal van a probléma, méghozzá gyökereiben. Messzemenően nem csak a pénzről van szó.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1053) popey37


popey37
addikt

na akkor más téma. megjött a 60mm-es guide scope-om. :C
na jó megmutatom. ;]

dupla helikális fokuszírozó, full fém. és 20k volt.

ja a másik örömhír: elkelt az EQ5 2 motoros vezérlésem. igy a goto átalakítás 45k-ba fájt összesen.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1054) kuyarashi válasza popey37 (#1053) üzenetére


kuyarashi
őstag

Pont mint a hirdetésben. Kb. üveg nélkül is megérne ennyit. :) Lőhetnél vele egy képet is, hogy optikailag mit mutat.
Vezető távcsőnek általában mekkora látószögű távcsövet szoktak választani? (Valószínűleg ez a vezetőkamera felbontóképességétől is függ.)

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1055) popey37 válasza kuyarashi (#1054) üzenetére


popey37
addikt

hát láttam már 9x50 -et is, de 80/400 akromátot is vezetőnek.
ez 60/240-es, F4-es jó fényerős.
mindjárt csinálok vele kamerával és okulárprojekcióval is képet és felteszem.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1056) TomMusic válasza popey37 (#1045) üzenetére


TomMusic
őstag

Jézusom. Hát erre inkább nem reagálok :)

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#1057) popey37 válasza TomMusic (#1056) üzenetére


popey37
addikt

hát ne tedd, nem lehet mindenkinek ugyanaz a véleménye.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1058) popey37 válasza kuyarashi (#1054) üzenetére


popey37
addikt

a házsor kb. 3km-re van.
compakt canon A540 1/1250 expoidő, F8 nyilásviszony, plusz 20mm-es okulárprojekció, iso 400

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1059) kuyarashi válasza popey37 (#1058) üzenetére


kuyarashi
őstag

Most egyet a főtávcsővel! :D

Elégedett vagy?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1060) popey37 válasza kuyarashi (#1059) üzenetére


popey37
addikt

1280x960 felbontás Zwo asi 120mc, 0,12ms expo gain 24, nyujtás nélkül.

és piszokul megérte az árát,mivel sima akromát, színez kicsit, de vezető tubusnak vettem, nem észlelni.

a nappali tesztek azt mutatják, hogy megéri beruházni egy ilyen kis vezetőtubusba.
jó nagy látómezője van, a kamerával is van direktfokusz, nem kell hozzá semmi toldocső.
szerintem éjszaka sem lesz vele gondom, hogy nem találok vezetőcsillagot.
mindent egybevetve, jó beruházás volt, pláne, hogy itthon az 50mm.es 30k-ba fáj, ez 60mm és 20-ból hazajött.

azért ha lessz egem este, mélyégre kiprobálom. :)
oriont tuti hozza, meg szerintem többet is.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1061) kuyarashi válasza popey37 (#1060) üzenetére


kuyarashi
őstag

Simán megéri. 20.000 Ft egy heti kaja. :D

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1062) popey37 válasza popey37 (#1060) üzenetére


popey37
addikt

azért a két kép között mennyire látszik, hogy a compakt 6 megapixeles az asi meg csak 1,2.
bár éjjel meg az asi veri a compaktot.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1063) popey37 válasza Apollyon (#1051) üzenetére


popey37
addikt

tényleg csak egy szösszenetben válaszolok:

azért tartom értelmetlennek az ürkutatást, mert semmi hasznunk belőle, ha véletlenül pl. találnánk egy exobolygót ami lakható, vagy más hasonló, de nagyon távoli világban bármit is, nem tudjuk kiaknázni, mert nincs olyan technikánk amivel eljunánk oda.

a naprendszeren belüli kutatások még elérhetőek az ember számára, de ahol már a távolságot fényévekben mérjük az nem.

tehát engem személy szerint teljesen hidegen hagy, hogy mi van a fekete lyukakkal, vagy az exobolygókkal, vagy más távoli "felfedezésekkel"- én inkább feltételezésnek mondanám-, sőt megmondom őszintén, az sem érdekel, ha a marson iható vizet találnának.

a napkitörések, aszteroidák, meteorok sem érdekelnek, mert nem tudunk ellene semmit tenni.

hivatalosan az égbolt max. kb. 10%-át figyelik, a többiről jöhet bármi és mi tehetetlenek vagyunk ellene. volt rá példa a közelmultban és a régmultban is, hogy csak akkor vettünk róla tudomást amikor már becsapodott.
a napkitörés, ami elérhetné a földet? az ellen sem tudunk semmit tenni.

tehát nekem az a véleményem, hogy inkább a földi életet kellene jobbá és szebbé tenni abból a rengeteg pénzből, mert előbb-utobb a természet megunja és büntetni fog. volt rá példa már nem egyszer.

és akkor hiába mondják, hogy találtunk 2000 exobolygót, meg vizet a marson, vagy tudjuk hogyan müködnek a fekete lyukak.

de persze ez mind csak az én véleményem és nézetem ezekről a dolgokról.

De tudod van egy dolog ami kicsit gondolkodóba ejthetne téged is:

az univerzum keletkezése, hivatalosan a nagy bumm volt az első, legalábbis a tudosok ezt állitják.

ha tanultál fizikát kémiát stb..
tudhatod hogy a robbanáshoz is kell pár dolog. tehát ha a nagy bummal kezdődött minden, akkor előtte mi volt? mi robbant, hol és mitől? az anyagmegmaradás törvénye azt mondja ki, hogy anyag nem vész el csak átalakul.

szóval amit ezek az okosok mondanak annak a 98% csak feltéltelezés, elmélet amire semmilyen bizonyíték nincs.

tehát azt a sok pénzt inkább a bolygonk lakhatóbbá tételére kellene forditani, és békességben élni és törekedni arra, hogy ne avatkozzunk bele és ne tegyük tönkre a természetet.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1064) popey37


popey37
addikt

az időjárással tele van a hócsukám: csillagos ég, mondom kirámolok, kiprobálom végre a vezetést, mire minden összeraktam, polusra áltam, olyan párás lett a levegő, hogy mindenemről csurgott a viz, az összes optika tiszta pára.
basszus 10 fok és pára hegyek, mérgemben összepakoltam.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1065) popey37


popey37
addikt

az első sikeres bevetése a 127/1500+WZO ASI 120 MC kamera kombónak.

végre sikerült mindent jól beállitani:

direkt nem vágtam körbe, nagyon kicsi lett volna kb.600x500 pixel.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1066) kuyarashi válasza popey37 (#1065) üzenetére


kuyarashi
őstag

Mitől raszteres a kép?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1067) popey37 válasza kuyarashi (#1066) üzenetére


popey37
addikt

lövésem sincs mitől lett pixeles. a felső rész azért olyan mert kb.700 kép átlagolva, illesztve. mivel nem volt pontos a polus nappal, igy a videó készítés alatt korrigálni kellett manuálisan mert kimászott volna a képből. de nem vágtam le mert akkor kicsi lett volna a kép.

127/1500 plusz asi 120mc, nem volt benne barlow.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1068) kuyarashi válasza popey37 (#1067) üzenetére


kuyarashi
őstag

Valami minta van benne, érdekes.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1069) Apollyon válasza popey37 (#1065) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Bocs, ha hülyeséget kérdezek, de a képen mi látható, egy napfolt? :B

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#1070) popey37 válasza Apollyon (#1069) üzenetére


popey37
addikt

igen, ez egy napfolt, tegnap készült.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1071) kuyarashi válasza popey37 (#1070) üzenetére


kuyarashi
őstag

A ti távcsöveitekhez szükséges van-e hosszabbító toldatra, hogy éles képet kapjatok?
A kérdést mindenkinek szántam.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1072) popey37 válasza kuyarashi (#1071) üzenetére


popey37
addikt

az enyémhez nem kell, még a barlowokkal sem, sőt a kamerával sem kell. mindig van fokusz.
ez a gond általában a newton tubusok átka, nem mindegy milyen oklit veszel hozzá
a lencsés és Mc-SC-nél nincs ilyen gond.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1073) popey37


popey37
addikt

no megprobáltam mégegyszer feldolgozni. talán kicsit jobb lett.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1074) kuyarashi válasza popey37 (#1073) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ez már korrekt.

(Lencséssel is próbáltam és ugyanez volt, pedig itt már 10 cm-t mozog a fókuszírozó. Ezért kérdezem.)

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1075) popey37 válasza kuyarashi (#1074) üzenetére


popey37
addikt

milyen tubus és milyen okulár?

este holdazás lesz ha az égiek is megengedik. :)

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1076) kuyarashi válasza popey37 (#1075) üzenetére


kuyarashi
őstag

A kis Lacerta 72/432, amit úgy "imádsz" :D, az okulárok pedig Spler 9 mm és egy 2"-os, 30 mm-es ST80. Utóbbi egy kínai gyártmányú, 80°-os látómezejű, egyszerűbb okulár. Van egy hosszabbító toldatom, de mintha még azzal is rövid volna a fényút, hogy kiélesedjen a kép. Állvány persze nem volt kéznél, csak bele akartam nézni.

Hétvégén nekem is muszáj lesz már kimennem.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1077) popey37 válasza kuyarashi (#1076) üzenetére


popey37
addikt

a 9 milissel kellene fokusznak lenni, a 30 milissel nem, ahhoz túl rövid a fokusz:14X nagyítás kizárt hogy legyen, barlowwal meg nincs hozzá elég fény.

azt a 72-est max teleobjektív helyett lehet használni primerfokuszban.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1078) kaposznyak


kaposznyak
aktív tag

Sziasztok.

Ez a Celestron használtan harmada egy új 90/900-as Skywatchernek EQ3-al és egytengelyű óragéppel, de jól érzem,hogy ha van keret a drágábbra, akkor csalódnék az olcsóbban?

(#1079) kuyarashi válasza kaposznyak (#1078) üzenetére


kuyarashi
őstag

Legalábbis úgy érzik majd, hogy nem volt kimaxolva a dolog. Mint amikor luftot rúgsz, vagy felkészülsz rá, hogy bunyó lesz, aztán elmarad és benned marad a feszültség. :D Ha már rászánták, rá is fogják költeni.

popey37 (#1077)
Köszi. Telének kicsit húzós. Egyébként nappal néztem, de állvány nem volt.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1080) popey37 válasza kaposznyak (#1078) üzenetére


popey37
addikt

a linken egy EQ-2 a mechanika.
A celestronnal vigyázni kell, amint látod egyedi a tubus felfogatása, később nem tudsz rá tubusgyürűt tenni, és a mechanika sem egy világbajnok.
A makszutovnál új 90/900 63k, EQ-3-al szerintem max 80k lehet.

amugy meg nem értem a kérdésedet: ha meg tudod venni ugyanazt a felszerelést olcsóbban, akkor miért akarsz többet költeni rá?

ez nem használtautó visszatekert kilométerrel.

ha meg van rá keret nagyobb átmérőben és jobb mechanikában, akkor megint csak nem értem a kérdést.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1081) popey37 válasza kuyarashi (#1079) üzenetére


popey37
addikt

a 60/240-es tubusommal / F4 / a 40mm-es oklimmal is van fokusz.
ott valami más gubanc lesz, vagy nem megfelelő az okli.

amugy meg nagy dillemmában vagyok, lenne egy 150/1200 lencsés potom pénzért. el kéne adni az MC-met.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1082) kaposznyak válasza popey37 (#1080) üzenetére


kaposznyak
aktív tag

Igen, eléggé zavarosan fogalmaztam, csak annyiféle ajánlattal támadtak be, hogy kissé összezavarodtam.

Kösz a tisztázást.

EQ3-al 109k a 90/900.

[ Szerkesztve ]

(#1083) kuyarashi válasza popey37 (#1081) üzenetére


kuyarashi
őstag

Van fókusz, csak kézből tartva, 1 perc alatt nem sikerült megtalálnom. :D Emberi tényező. Egyébként úgy 8 cm-ig kell kitekernem a kihuzatot, hogy élesedjen a kép (9 mm-es okulárral).

Láttam a 150/1200-ast. Vegyed megfelé! Aztán eldöntöd, hogy melyiket tartod meg.
Azt tudni, hogy a tubus magában mennyi?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1084) kuyarashi válasza TomMusic (#1043) üzenetére


kuyarashi
őstag

Event Horizon, 2019. 04. 10.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1085) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Ha valaki jó árú koffereket szeretne. (Vannak nagyobbak is.)

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1086) popey37 válasza kuyarashi (#1085) üzenetére


popey37
addikt

az olcsóbbik pont nem jó, kicsi a legnagyobb, nem fér bele a 127/1500, vagyis beleférne de akkor nincs benne szivacs. a nagyok meg marha drágák.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1087) kuyarashi válasza popey37 (#1086) üzenetére


kuyarashi
őstag

Kiegészítőknek még jók. Egyébként a 3 kerül ennyibe. Úgy meg már nem sok, csak kár, hogy külön-külön nem elérhetők.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1088) popey37 válasza kuyarashi (#1087) üzenetére


popey37
addikt

van egy duplafenekes légréses bazinagy müanyag aktatáska félém a kiegészítőknek, minden belefér, csak a tubus nem

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1089) kuyarashi válasza popey37 (#1088) üzenetére


kuyarashi
őstag

Nekem az nem tetszik bennük, hogy elég vékonykák'. Ránézésre a mai alumínium dobozok, nem valami combosak. Jó volna élőben megvizsgálni. Más boltok áraihoz képest viszont ezek az ajánlatok elég kedvezőek.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1090) popey37 válasza kuyarashi (#1089) üzenetére


popey37
addikt

én megnéztem, csak a neve alu, amugy alu szinű műanyag, szerintem nem valami strapabiró, bár ha vigyáz rá az ember akkor talán megfelel, de szivacsbéléssel a kiegészítőknek jó.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1091) kuyarashi válasza popey37 (#1090) üzenetére


kuyarashi
őstag

Amit linkeltem műanyag? Végig azt írják, hogy alumínium.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1092) popey37 válasza kuyarashi (#1091) üzenetére


popey37
addikt

OBI-ban néztem, müanyag. az az alukoffer csak reklámfogás.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1093) dionaea válasza Apollyon (#1051) üzenetére


dionaea
őstag

+ 1 nagyon +1

azt hittem hogy ez a topic a csillagászatról szól de most tutira veszem inkább az amatőr eszközökről amikkel lehet nézelődni
bohóckodni
mindenkinek megvan a véleménye.
de hát az űr kutatás nem az emberiséget szolgálja.

(#1094) popey37 válasza dionaea (#1093) üzenetére


popey37
addikt

minden nézőpont kérdése.
én amatőrcsillagász vagyok és a saját örömömre csinalom amit csinálok, neked lehet bohockodás, nekem hobbi. inkább mint a kocsma meg a drog.
a másik: mindenkinek lehet saját véleménye, az enyém az amit itt olvastál.
a harmadik: legalább egy olyan dolgot mondj az ürkutatással kapcsolatban, ami kézzelfogható hasznot hozott az emberiségnek. és itt most nem a müholdakról beszélek, amik itt vannak földközelben, persze ezekre szükség van, de a több: exobolygo kutatás, fekete lyuk foto meg a többi maszlag, na ez szerintem teljesen felesleges. már az ISS ürállomás is kétségeket ébreszt bennem, hogy kell-e egyáltalán.
szerinted mi a haszna a marskutatásnak? meg a többi naprendszeren kivüli keresgélésnek?
egyszerüen nem látom értelmét a sok kidobott dollármilliárdoknak a nagy semmire. mert amit "odakinn" látunk az nem más mint a nagyon-nagyon távoli mult, ami már valószínű hogy nem is létezik.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1095) Apollyon válasza popey37 (#1094) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Annak idején a Holdra szállás versenyében a pénz nem volt limit, nem volt az a pénz, amit ne fizettek volna ki, hogy elsőként tehessék ezt meg. Arányaiban tekintve manapság viszont már jóval kevesebb pénzt fektetnek az űrkutatásba mint annak idején, ezért sem látsz kézzel fogható eredményt. Ami elég sajnálatos, mert az űrkutatás egy tudomány, a tudomány pedig előrébb viszi az embert, semmint hátra.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#1096) dionaea válasza popey37 (#1094) üzenetére


dionaea
őstag

Érdekes a nézópontod, és ez a Te véleményed. Szerintem meg tolják bele a lóvét és szülessenek felfedezések, elméletek.
Emberi elme határtalan csak sokan visszafogják a tudományt még mindig.

Én nem akarok vitatkozni írásban meg pláne. Csak olvasóként számmra is furcsa volt, hogy pont ebben a topicban olvas az ember egy ilyen bejegyzést egy aktív lakótól.

(#1097) lev258 válasza popey37 (#1094) üzenetére


lev258
veterán

Nem akarok nagyon beleszólni a társalgásba, de ha a körülöttünk levő világról szerzett ismereteink bővítése nem is érdekes számodra, a technológiai határok folyamatos kitolása elég sok hasznos dolgot eredményezett.
Kb. 10 éves link.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1098) popey37 válasza lev258 (#1097) üzenetére


popey37
addikt

ezzel nem is szállok vitába, ezek a technikai fejlesztések előrébb viszik az emberiséget, ez tény és való. és erre szükség is van.

Sőt, ez nem is volt vita, csak elmondtam a véleményem.

az ürkutatás során rengeteg dolgot fejlesztettek ki ami hasznunkra vállt.
de az például, hogy 200 vagy 2000 exobolygót talált a kepler űrtávcső az számomra teljesen közömbös és az összes többi ilyen "felfedezés" is az, mivel nincs belőle kézzel fogható hasznunk, viszont rengeteg pénzbe került.

a Hubble gyönyörű képeket csinált, de mit profitáltunk belőle?
leszálltunk a holdon, óriási áttörés volt ez tény és való, volt valami haszna?
az Apolló program során sok ember meghalt a kisérleti fázisban / amiről tudunk,és mennyi amiről nem/, volt olyan amikor a kilövő állványon semmisült meg a rakéta, benne az ürhajosokkal a teszt alatt. megérte a sok meghalt ürhajós élete, hogy elmondhassa amerika ők voltak az elsők a holdon?
Ráadásul a későbbiekben igencsak megkérdőjelezték, hogy megtörtént-e egyáltalán.

A marsi szondák terén ugyanez a véleményem, felesleges kutatgatni, a bolygó lakhatatlan, messze van, nem hiszem hogy van értelme embert küldeni oda.

szükség van az ürprogramra a technikai fejlődés miatt, de szerintem meg kellene maradni földközelben, ahol hasznát is vesszük a tudásnak.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1099) Apollyon válasza popey37 (#1098) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Azért pl. a Hubble Deep Field és Ultra Deep Field is hozzátett némileg a tudásunkhoz.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#1100) dionaea válasza popey37 (#1098) üzenetére


dionaea
őstag

érdekes megközelítés. azt hogy a Te az én hasznomra nem válik egy exobolygó felfedezés nem jelenti azt hogy nem válik az emberiség hasznára. adatok amik későbbiekben hasznosak lehetnek. nem a mi életünkben ezek mind adatok hogy megértsük a megvaloszalatlan kérdéseket. az Antarktiszt is feltérképezzük mégha az embereknek semmi haszna. a világűrrel is próbálkozunk.
Mars lakhatatlan még de ne felejtsük hogy kihaló faj vagyunk. Ha itt a Földön valamit elcseszünk és ehez értünk akkor eltűnik az emberiség ha nem próbáljuk megvetni a lábunkat máshol a körülöttünk lévő természeti jelenségek egy csettintéssel véget vehetnek az "uralkodásunknak" még ha azt is hisszük hog, nagyon tudjuk befolyásolni a természetet. de lehet nem kell erre várni mert a társadalmi berendezkedésünk hasonló sorsra jutathat. szerintem jobban megéri erre költeni mint új fajta okos otthont fejleszteni vagy chipset,vagy játékot, telefont,.....milió hasonló dolgot de ezeka hasznunkra válik . ezt hisszük, szeretjük hinni

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.