Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6001) t72killer válasza Jim-X (#6000) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

:DDD :R

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#6002) Astroboy válasza Jim-X (#6000) üzenetére


Astroboy
őstag

Nem, a drog az olcsóbb. :DDD

(#6003) kuyarashi válasza Astroboy (#6002) üzenetére


kuyarashi
őstag

:D

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#6004) gandalf


gandalf
tag

udv !

En is belepnek a kukkolok nepes taboraba.
Ezt a 2 kukkert neztem ki, a nagyobbat erdemesebb megvenni? esetlg ebben az arban vmi lencseset?
https://tavcso.hu/termekcsoport/swd150
https://tavcso.hu/termekcsoport/SWD200py

kulfoldon lattam haonlo arban, de crayford kihuzattal alaptatozekkent..az jobb mit az ezekhez valo default ha jol olvastam :D

eleinte biztos nem fotoznek, e tutti rakapomajd .ugyhogz valami jo eles kepe legyen es latszodjanak szepen a galaxysok is..

koszi elore is.

Gandalf The Grey

(#6005) Oppenheimer válasza gandalf (#6004) üzenetére


Oppenheimer
veterán

A 200-as dobsont ajánlom, annál nincs jobb kezdő távcső vizuális észlelőknek

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6006) gandalf válasza Oppenheimer (#6005) üzenetére


gandalf
tag

koszi..esetleg valami pussz alkatreszt hozza? okular egyebek?

jelenleg egy zalai faluban lakok, estenkent koromsotet van, szerintem jo lesz kukkolni

Gandalf The Grey

(#6007) Jim-X válasza gandalf (#6006) üzenetére


Jim-X
őstag

En a Hyperion Zoom Mark iV okulart vettem a Nexstar 6SE-hez es nem bantam meg.

Fotozni en sem akartam, de azota vettem egy kamerat ra :DDD

[ Szerkesztve ]

A játék az nem játék!

(#6008) udash válasza gandalf (#6006) üzenetére


udash
csendes tag

ha jol latom, itt is crayford az alap a dobsonhoz ( a 200-ashoz biztosan ). en semmit se vennek hozza pluszban elsore. Jo kornyeken elsz, az alap okularokkal is fantasztikus lesz. aztan raersz rakolteni, ha tenyleg ugy erzed, hogy szereted ezt a hobbit.

[ Szerkesztve ]

U-dash

(#6009) hroberto válasza gandalf (#6006) üzenetére


hroberto
veterán

Nekem is 200-as Dobsonom van, én azért beruháztam pár nagyobb látószögű, jobb minőségű okulárba.

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#6010) 4580693 válasza hroberto (#6009) üzenetére


4580693
senior tag

+1. A hozzá adott okulárok papírnehezéknek valók. Egy minőségibb okulárban kiteljesedik a távcső.

(#6011) OPiiPO válasza 4580693 (#6010) üzenetére


OPiiPO
addikt

Mennyibe kerül egy minőségibb okulár :F

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#6012) Oppenheimer válasza OPiiPO (#6011) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Hát a legjobbak 2-300-500 ezer, van aki csak azokra esküszik (TeleVue). Én 100k-s APM-ekkel nyomulok. De lehet kapni 30-50-ért is jókat. Szóval pénztárca kérdése minden.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6013) hroberto válasza OPiiPO (#6011) üzenetére


hroberto
veterán

Nekem Lacerta UWAN és Skywatcher Skypanorama okulárjaim vannak. Ezek már 82'-os látómezővel rendelkeznek és nagyjából 50 ezres kategória.

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#6014) 4580693 válasza OPiiPO (#6011) üzenetére


4580693
senior tag

Én pl. a japán optikákat szeretem. Pentax, Takahashi, Ohi.
De ezek tényleg drágák.
Amit alap oklinka adnak, azok 3 tagú, Kellner rendszerű okulárok. Nem használhatatlanok, de nem ezek a csúcsok.
Ha megnézed a Makszutov vagy BTC kínálatát, ott találsz egész jókat.
1,25"-es átmérőben Baader Plössl 32mm, Celestron Omni Plössl sorozat. Ezek standard 50 fokos látómezővel rendelkeznek. De ott van a kínai RedLine sorozat, valamivel nagyobb látómezővel és kényelmes pupillatávolsággal.
A 2"-es okulárok közül a GSO WideField okulárjai Erfle rendszerűek, nagyjából 68-70 fokos látómezővel.
A Tele Vue egy külön kategória. Mind árban, mind minőségben az egyik csúcs. Akárcsak a másik amerikai cég, a VernonScope. Az előbbinek több fajta okulárja is van, a klasszikus Plössl, a szuper Nagler, a Panoptik, a DeLite, az Ethos. Az utóbbi 100 fokos látómezővel bír, sajnos rettenet drágán. A DeLite ugyan olyan designnal rendelkezik, csak 68 fokos látómezőt tud. A Naglerek 82 fokos látómezőt tudnak, viszont F/4.5-nél is pontszerűek a csillagok az egész látómezőben.
A VernonScope csak egy fajta okulártípust gyárt, a Brandont. Ezek is az okulárgyártás csúcsát képviselik. Ráadásul ez utóbbi szinte manufakturális gyártású (akárcsak a japán Ohi (Fujiyama, Masuyama).

(#6015) Astroboy válasza OPiiPO (#6011) üzenetére


Astroboy
őstag

Nekem a kis hurcolászós 1.25-ös Plössl SW szettem emlékszem 50 alatt kijött, belépőszint, de már ezek is 100x jobbak mint a gyári báriumok.
Ezen részén ugyanúgy nem szabad spórolni mint az autózásban a gumin, lehet szép és pontos egy cső leképezése, ha a szemedig/kameráig tartó utolsó pár milliméteren elcseszi az egészet egy gagyi oklulár.

(#6016) 5150head


5150head
senior tag

Ha már szóba kerültek az okulárok:
102/1300 MC-hez mit ajánlanátok a gyári barium 10 és 25 helyett.
Ezek mellett van amúgy egy 7,5 mm SkyWatcher Super Plössl okulár (52 fok LM) és egy 15mm GSO Plössl.
Szval nem az 50e kategóriából vennék.
Legtöbbször a 15ös van a csőben. Esetleg egy szélesebb LMű? A 25el szoktam mélyegezni.

(#6017) Oppenheimer válasza 5150head (#6016) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Oszinten szolva ezekkel a kerdesekkel hivjatok fel a tavcso.hu-t. Ok ismernek minden okulart amit arulnak es sokkal edukaltabb a tanacsot adnak mint mi.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6018) hroberto válasza Oppenheimer (#6012) üzenetére


hroberto
veterán

Azért szívesen belenénznék egy ilyen több százezres okulárba, mert nehezen tudom elképzelni, hogy ennyivel többet nyújtson mint amennyi az árkülönbség.

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#6019) Oppenheimer válasza hroberto (#6018) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Tenyleg eszreveheto minosegbeli ugras van ezek kozott. En peldaul Baader Hyperionokkal nyomultam a Plosslok utan, az is egy elorelepes volt, aztan beleneztem valakinek az APM-jebe egy eszleloesemenyen. Uhh. :Y Akkor le kellett cserelnem a Baadereket ezekre.

Latni kell a kulonbseget a sajat tavcsovedben, nehez szoban atadni. Egyszeruen egyre jobb a lekepezesuk.

Gyakorlatilag minden eszlelesi igenyemre eleg a 20mm-es es 9mm-es 100/110 fokos 2 okular.
Ha jo az eg es bolygozok vagy holdazok, akkor arra az esetre vannak ortho okularjam 20-6mm kozott. Ezeket mindossze az eszlelesi idom 5-10%-aban hasznalom.

Azota is elegedett vagyok az APM-ekkel, de ugy kepzelem el, hogy egy jo kis TeleVue Nagler ezekhez kepest is egy szintlepes. Szerencsere meg nem probaltam sajat szememmel. :DDD

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6020) 5150head válasza Oppenheimer (#6017) üzenetére


5150head
senior tag

Azért lehet több forrásból tájékozódni nem? :F

(#6021) t72killer válasza hroberto (#6018) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Távcsőtől is erősen függ. Egy f/10-es sct-ben nemigazán fog hanyattvágni a különbség, f/5 Newtonban vagy f/6 APO-ban annál inkább. +a téma is számít, nem mind1, hogy egy Orion-ködöt nézehetsz, v Szaturnuszt észlelsz.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#6022) Oppenheimer válasza 5150head (#6020) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nem ;]

Ha nem irom hogy hivd fel oket, akkor is eszedbe jut?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6023) 5150head válasza Oppenheimer (#6022) üzenetére


5150head
senior tag

Nem ;]
2023 van. Írok nekik mailt. :P

(#6024) Oppenheimer válasza 5150head (#6023) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Email tiszta 2000-es évek, tiktokon írj nekik DM-et. ;]

Telefon sztem azért jó mert úgyis az lesz hogy mondanak valamit és arról még többet meg akarsz tudni, akkor egyből meg tudod kérdezni és nem kell fél (vagy több) napot várni a kövi válaszra. :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6025) udash válasza 5150head (#6016) üzenetére


udash
csendes tag

Baader Ortho 10/18

U-dash

(#6026) hunace


hunace
tag

Én a BTC-be jártam a minap és a 200/1000 Newtonhoz a Lacerta Prémium Flat field családod ajánlották bolygózni .

(#6027) 4580693 válasza hunace (#6026) üzenetére


4580693
senior tag

Bolygózni ortho. És ha vagány vagy, akkor nem a Baader, hanem a Fujiyama vagy Takahashi.
Ha túl kicsinek találod a pupillatávolságot, akkor egy apo barlow 2x. Bolygóra a lehető legjobb minőségű okulárt kell alkalmazni. Viszont oda nem kell 40-50 foknál nagyobb látómező, mert a legnagyobb, a Jupiter is lötyögni fog benne.

Illetve, figyelni kell az apróhirdetéseket is, mert onnan is lehet mazsolázni baromi jó áron minőségi okulárokat. Vagy Ebay.
Pl, a minap vettem Ebayról egy Lumicon sárga-zöld színszűrőt. USAból jött és nem volt 20 ezer forint. És a Lumicon nem svbony és társai kínai cuccok.

[ Szerkesztve ]

(#6028) hroberto válasza Oppenheimer (#6019) üzenetére


hroberto
veterán

Remélem egyszer valamikor bele tudok nézni egy prémium okulárba, hogy saját szememmel lássam a százezrekben mérhető különbséget! :D

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#6029) popey37 válasza hroberto (#6028) üzenetére


popey37
addikt

nem kell oda 100 ezres okli: egy bárium, vagy plössl kontra lacerta, szinte kézzel foghato a különbség.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#6030) 4580693 válasza hroberto (#6028) üzenetére


4580693
senior tag

Nyilvánvalóan nem lesz 100 ezres különbség. Viszont tény, hogy magasabb minőségűek a prémium okulárok. A távcsőhöz adott okulárok, a Bárium fantázianevűk Kellner rendszerűek, vagyis egy 3 tagú okulárok. 5000 forintért lehet talán kapni őket. Ehhez képest egy SW Planetary 20 ezer körül. Nyilván nem 4x jobb, mint a Barium, mégis érzékelhető a különbség, pedig a Planetary maximum közepes minőségű minden tekintetben. Azt meg mindenki maga döntse el, hogy neki megéri-e jobb okulárba fektetni.

Amúgy is az a tapasztalat, hogy amíg távcsövet sokszor cserél az amatőr, addig egy-egy jobb prémium okulár örök életre szól. A jó okulárokat nem cserélgetik az emberek.

Popey: minőségi Plössl okulárt (pl. TV) bármikor oda teszek bármelyik Lacerta okulár mellé és nem biztos, hogy megverné a Plösslt.

[ Szerkesztve ]

(#6031) hroberto válasza 4580693 (#6030) üzenetére


hroberto
veterán

Mondjuk én nem szerettem a Planetary okulárokat. Szerintem zabálta a fényt. Hamar megváltam tőlük.
Igazából arra vagyok kíváncsi, hogy a felső kategóriás okulárok mennyivel jobbak mint mondjuk az általam használt Skywatcher Skypanorama - k vagy a Lacerta UWAN - ok.

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#6032) 4580693 válasza hroberto (#6031) üzenetére


4580693
senior tag

Amiket felsoroltál, azok ha nem is felsőkategóriások, de nem igazán vannak sokkal alattuk.
Amitől nagyon drágák (sajnos), az a gyártó cég presztizse, neve, magas minőségellenörzés, felhasznált anyagok minősége. A kínai cuccok nem feltétlen rosszabban, csak az ottani minőségellenőrzés nem az erősségük. Simán benne van a pakliban, hogy olyan cuccot vesz az ember, ami pariban van a Takahashi, Pentax vagy TV okulárokkal/távcsövekkel. De az is, hogy valami oltári szart fog ki az ember. Mindkettőre volt saját tapasztalatom. :)

[ Szerkesztve ]

(#6033) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

ilyet is csak az angol produkál (bal oldalon kagylós törés) - bár ludas lehet a teszkógazdaságos foglalat is...

1200£, ami egy törtzúzott darabért szvsz sok, főleg, h ahogy olvasom teszkógazdaságos ed üveg van benne. Ha nem veszi meg vmi buzgómócsing, akkor kari előtt lehet teszek rá egy 600as ajánlatot :))

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#6034) t72killer válasza t72killer (#6033) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nna, utánaolvastam ennek a "szépségnek". Rakás kaki egy darab, de már úgy tervezési szinten. Nem lep meg, hogy balekot keres az eladó. Astrobinen is csak kb tucatnyi kép van vele, olyanok, amiket egy random c8 simán hoz harmadakkora mechanikán, ami igencsak szégyen egy refraktornak...

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#6035) Jim-X


Jim-X
őstag

A hetvegen Magyarorszagon vagyok es a testveremeknel egy kincsre talaltam, 90/900-as refraktort letakarva, ugyhogy a sracaimmal beizzitottuk :DDD :Y :W

:C :C :C

A vicces, hogy este megmutattam a Holdat, a Szaturnuszt es a Jupitert is es a tesomnak fogalma sem volt rola, hogy ilyet is lehet :DDD

[ Szerkesztve ]

A játék az nem játék!

(#6036) t72killer válasza Jim-X (#6035) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

❤. Legközelebb vidd magaddal az egyik jó oklit, amivel kiad 150x körül :K .

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#6037) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Ha már okulárokról volt szó... Aprón találtam 3 eladó Naglert, darabja 68k, sztem tudok alkudni ha többet is elviszek. 12, 7 és 4.8mm-esek.

Látszik rajtuk hogy nem mai csirkék, 12-es es 4.8-as már nem is kapható, ki tudja melyik generáció volt és milyen előélettel. Emailben megkérdeztem ezeket.

Lehet bennük valami buktató? Gyakorlatilag harmadáron adja őket, 1 új áráért lenne 3 top level okulárom.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6038) t72killer válasza Oppenheimer (#6037) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Lencsegombának nagyon alaposan utána kell nézni, nem telepedett-e meg bennük.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#6039) Oppenheimer válasza t72killer (#6038) üzenetére


Oppenheimer
veterán

És ehhez mi kell?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6040) t72killer válasza Oppenheimer (#6039) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

elvileg szabad szemmel látod. Ha a legkisebb "porszemet" is látod a lencsék között vagy fény felé, vagy belevilágítva, akkor viszlát. Zseblámpát vigyél a vizitre.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#6041) Oppenheimer válasza t72killer (#6040) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Okezsoke, koszi!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6042) t72killer válasza Oppenheimer (#6041) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Annyi, hogy itt egy tulaj, akinek mindkét gerenráció van, írja, hogy szerinte az Ethos-ok jobbak, kontrasztosabbak.

Ebben lehet valami, mert az AR-bevonatok fejlődtek az elmúlt 20-30 évben, és egy ilyen ékszerdarabkában csillió üvegfelület van.

Nekem eddig 2db prémium oklim van, egy 10es Ethos és egy 2.5-es Delos, sajna túl ritkán kerülnek ki a dobozból :(. Az Ethos-tól dobtam egy hátast a La Palma-i telelésünkön :R. Naglerrel élőben még nem találkoztam.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#6043) Oppenheimer válasza t72killer (#6042) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Hát nagy kérdés hogy az APM XWA-hoz képest milyenek a régi naglerek. 9-es, 110 fokos APM-et váltana egy 12-es és egy 7-es Nagler. Ezt sajnos csak észlelés közben tudom meg.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6044) Oppenheimer válasza t72killer (#6042) üzenetére


Oppenheimer
veterán

2 órát kéne autózni hogy megnézhessem őket, azt hiszem kihagyom most

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6045) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Ezen poszt alapjan nem is eri meg Naglerre valtanom APM-ekrol sztem. Ugy latom az Ethos tenyleg jobb kontrasztban is annal.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6046) szoja válasza Oppenheimer (#6019) üzenetére


szoja
tag

Azota is elegedett vagyok az APM-ekkel, de ugy kepzelem el, hogy egy jo kis TeleVue Nagler ezekhez kepest is egy szintlepes. Szerencsere meg nem probaltam sajat szememmel. :DDD

Pedig próbáltad, csak szerintem nem emlékszel rá. Pilisszentléleken, voltunk ott páran, a 102/714-es refraktoromban ezek voltak (5, 9, 16 mm), szerintem kölcsönadtam neked is egy körre. De mindegy, legfeljebb majd ismétlünk valamikor :)

(#6047) Oppenheimer válasza szoja (#6046) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Teljesen hianyzik errol az emlek a memoriamrol. Arra emlekszem hogy nezegettem refraktorba es egy 200-250-es Dobsonba, de hogy Naglert probaljak a sajat csovembe, arrol nincs emlekem. :DDD

Mindegy, mert mar ugyis meggyoztem magam, hogy egyszer Ethosra kell upgradelnem :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6048) Astroboy válasza Oppenheimer (#6047) üzenetére


Astroboy
őstag

Biztos sok volt az észlelő-koktél aznap este. :DDD

(#6049) szoja válasza Oppenheimer (#6047) üzenetére


szoja
tag

Az Ethos különben tapasztalataim alapján jobb, mint a Nagler (kontraszt szempontjávól mindenképp). De ezek már nüansznyi különbségek :) (a szélesebb látómezőt leszámítva, nyilván)

[ Szerkesztve ]

(#6050) 4580693 válasza Oppenheimer (#6043) üzenetére


4580693
senior tag

Hol vannak azok a Naglerek? A 7-es érdekelne.

Pár éve volt egy 7-es és igencsak meggyőző volt. Az Ikerhalmaz egy látómezőben lötyögött. Ébenfekete háttér előtt a sok picike csillag - mint megannyi gyémánt ragyogott. Nagyon szerettem azt az okulárt. Sajnos el kellett adnom, mert megszorultam. Azóta viszont sokat drágultak és a dollár/forint árfolyam is sokkal rosszabb lett.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.