Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#251) vati válasza Dr. Romano (#245) üzenetére


vati
senior tag

"Ugye a mi galaxisunk kb így néz ki."

Nem teljesen, az m104 extrém aktív galaxismaggal rendelkezik, ez nem tipikus.

"Miért van az, hogy a központban lévő fényességet nem lehet látni az éjszakai égbolton?"

Azért mert eltakarja az útba eső por, főként optikai tartományban. Csak a szomszédos spirálkarokat látjuk Tejút formájában, de nem a távolság, hanem a fősíkban koncentrálódó csillagközi por miatt. A Cygnusban (Hattyú csillagkép) szabad szemmel is látható a hatalmas sötét porsáv ami kettévágja a látható Tejutat.
De a mi Tejutunk se kifejezetten halvány a közepe felé... csak mostanában (északi félteke, téli égbolt) éppen a Naptól kifelé eső, csökevényesebb ágra látunk rá.

Ha megnézed az M104 képét amit belinkeltél, ott is megvan a markáns sötét sáv, oda képzeld magad.

Elég rendesen lehalt ez a topik:(

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#252) vati válasza Algieba (#250) üzenetére


vati
senior tag

igen, 2 éve ez volt a háttérképem...:)

Az újabbak közül ez is látványos, sőt érdekes. (rögtön a press release katalógusra mutat)
Szinte térben látja az ember, ahogy szétszórja egymást a két kölcsönható galaxis, és a kisebb-nagyobb háttérgalaxisok külön adnak egy mélységet a képnek...

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#253) vati válasza tbs (#237) üzenetére


vati
senior tag

"Nem sok extragalaktikus napocskát lehet megfigyelni önmagában..."

Azért ez nem teljesen így van... m31-ben és pár közelebbi galaxisban lehet közvetlenül mérni mirákat, cefeidákat... elég régóta.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#254) vati válasza rii (#218) üzenetére


vati
senior tag

1.-3. bocs, erre tényleg csak olyat lehet válaszolni hogy www.google.com, www.nasa.org, www.csillagaszat.hu ....

2. tervezni sokmindent terveztek/terveznek, konkrétum nincs.
Az Europa hold jött szóba, majd a Szaturnusz Enceladus holdja, de kiderült, hogy nem tudni pontosan, 70 m vagy 70 km mélyre kell majd lefúrni - ami bonyolít a dolgon...

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#255) vati válasza .:GoliBali:. (#216) üzenetére


vati
senior tag

"Véletlenül nem tudtok egy Csillagtérkép programot? Anno, mikor Ubuntut telepitettem fel abban volt vm ilyesmi. Starknopx vagy vm hasonló nevű. Viszont én windózt használok, szóval egy windowsos csillagtérképet keresek..."

tudom hogy régi hsz, csak azért válaszolok, hogy ha valaki legközelebb használná a keresőt, megtalálja:)

A SkyGlobe DOS-os, tudtommal jó rég nem fejlesztik, bár kicsi, gyors, pontos, és nagyon sokat tud. Persze csak VGA grafikával... 3.60 az utolsó free verzió, 4.50 az utolsó létező, anno 1993.

Ha újabb-csicsásabb dolog kell, akkor Stellarium.
Linuxra, winre, Mac-re is megvan, open-source dolog.
Weboldalának kitalálását a fantáziádra bízom...:)

[ Szerkesztve ]

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#256) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

2008-ban lesz teljes holdfogyatkozás, február 21-én hajnali háromtól, és lesz teljes napfogyatkozás, de ehhez északra kell utazni, augusztus elsején.
A holdfogyatkozást derült idő esetén megnézem. :) Eddig már 5-höz volt szerencsém.
Napfogyatkozást csak egyet láttam, a 99-est, de elhatároztam, hogy ebből a fantasztikusan szép jelenségből még egyet látnom kell az életem során.

Szakadjon már fel a köd, nézném a csillagokat és a Messier-objektumokat.

Egy nyári cikk az Altairól: [link]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#257) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Péntek reggel, 6-7 óra között a Quadrantida meteorraj okozhat látványos jelenséget, ha az ég kitisztul. Az Ökörhajcsár csillagkép felé kell nézni a keleti égbolton.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#258) vati válasza Algieba (#257) üzenetére


vati
senior tag

kár, hogy innen a szmogos hidegpárna aljáról már hetek óta nem látni a napot...:(

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#259) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Egy egyszerű légköri jelenség a mai nap eseménye:

A magasszintű felhő jégtűin szétbomlik a fehér napfény a szivárvány színeire.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#260) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Február 21.-én, hajnali órákban teljes holdfogyatkozás lesz.
Részletes információk a linken:
[link]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#261) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]

Nagyon jó montázs a teljes holdfogyatkozásról. Az összerakott fázisok segítségével látható a föld árnyéka.
A magunk árnyékát könnyedén meglátjuk, de így, ilyen nagyban a szülőbolygónkét, ritkán.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#262) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Frissen fotóztam. Szép hold haló jelenség. :) Szerencsém volt, hogy kinéztem a keleti ablakon és megláttam. Haloványan látszódtak a színei is, de a fotón nem tudtam visszaadni őket.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#263) FireShadow


FireShadow
senior tag

mi aza halo?

egy kérdésem lenne.
elég sokat töltök sötét helyen igy az elméletem szerint a szemem nem romlott,
elég érzékeny, sokszor latom azokat a csillagokat is naplementekor amit más nem.

de felmerült egy probléma, utóbbi időben kettőt látok belőlük. mintha kicsit bandzsitanék. de nagyon kicsit. szóval nehezen tudom összerakni a 2 képet amit látok a szemeimmel. stabil csillagoknál egy kis noszogatás után sikerül, de iridium mühold csillanásra esélytelen. mitől lehet ez? nem vagyok szemüveges amugy, élesen latok mindent halisten, koppkopp

kösz

Keeping secrets away from everyone Staring out into another world .. Ocean city girl

(#264) VinoRosso


VinoRosso
veterán

Jé de jó hogy van egy ilyen topic gyorsan el is mentem a kedvenccek közé. mindig is érdekelt a csillagászat, és kiváncsi lennék, milyen szoftveres és hardveres megoldások támogatják ezt a tudományágat.

(#265) VinoRosso válasza Algieba (#262) üzenetére


VinoRosso
veterán

Hmm látom Te meteorológiával is foglalkozol. Érdekesek azok a szupercellák a kep.tar oldaladon. Úgy tudom ez nem túl gyakori errefele, bár a viharsarkot se véletlenül hívják annak gondolom, nem rég is volt ott egy tornádó. Esetlen a meteorológia informatikai hátterében nem vagy otthon? Vagy nem tudod hogy hol lehetne ebbe betekintést nyerni?

(#266) Algieba válasza FireShadow (#263) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A halo egy légköroptikai jelenség, amikor a nap vagy a hold fénye megtörik a magasban lévő fátyolfelhők jégkristályain. Persze a hold esetében is a nap fénye szóródik szét, hisz a hold egy rideg kőgolyó, nincs saját fénye.

A problémáddal mégis csak egy szemészt kellene felkeresned, ha nagyon zavar. Nálam így kezdődött a látásromlás. Szerencsére megállt -1,5-nél, de akkor is idegesít, hogy ha élesen kívánom látni a távoli tárgyakat, hordanom kell a szemüveget.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#267) Algieba válasza VinoRosso (#265) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Ha komolyan érdekel a csillagászat, akkor javaslom, hogy lépj be a Magyar Csillagászati Egyesületbe, vagy regisztrálj a honlapján. Ott igazi profik vannak, én csak egy lelkes égbolt bámuló vagyok.

Mire gondolsz a meteorológia informatikai hátterével kapcsolatban? Én csak mint felhasználó látogatom a honlapokat, köztük az OMSZ-ét.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#268) VinoRosso válasza Algieba (#267) üzenetére


VinoRosso
veterán

konkrétan az érdekel, hogy milyen informatikai rendszerek vannak, miféle számításokat végeznek, milyen hardveren és milyen programokkal. Erről nincs valami ötleted, hogy hol lehetne utánanézni?

(#269) VinoRosso válasza FireShadow (#263) üzenetére


VinoRosso
veterán

hát nekem ilyen 3-4 sör után szokott lenni:), vagy akkor ha nem alszom egy napig(mostanában inkább az utóbbi)

(#270) Algieba válasza VinoRosso (#268) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Hajnali kettő van, és sötétség honol már a fejemben. Esetleg a szupercella.hu-n megkérdezheted az oldal szerkesztőit. Hisz a tornádó vadászathoz komoly tudás kell és hardver, szoftver is.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#271) VinoRosso válasza Algieba (#270) üzenetére


VinoRosso
veterán

oké nem most várok választ, elég ha pár háten belül utána tudnál érdeklődni valahol. Konkrétan olyanokra gondoltam, amivel az OMSZnél számolhatnak, ha egyetalán számolnak ott valamit. Szóval konkrét időjárás előrejelző rendszerek működésére vagyok kíváncsi, nem konkrétan tornádó vadászatra, bár az is érdekes lehet. Gondolom ezek rengeteg nemlineáris diffegyenletet számolnak, különböző paraméterekkel és kezdetiértékek szerint, meg valami valószínűségi alapon vett bizonytalansági faktorral korrigálva. De ez csa tipp, én teljesen noob vagyok ehhez, viszont érdekel, mert a kaotikus dinamikához kapcsolódik, van benne informatika, programozás, kemény hardverek, szal minden ami nekem kell:)

(#272) FireShadow


FireShadow
senior tag

szoktatok müholdakat nézegetni? iridium csillanasok, ISS meg ilyesmi? mindig akkor jut eszembe csekkolni az oldalt 5-10 perccel azutan hogy volt valami az égen, tudatalatt vagy énnemtom de most maradtam le egy -2.3-as ISS-röl mikor nemrég dokkolt ra az ürsiklo ha jol tudom

[ Szerkesztve ]

Keeping secrets away from everyone Staring out into another world .. Ocean city girl

(#273) VinoRosso válasza .:GoliBali:. (#216) üzenetére


VinoRosso
veterán

Eszt ösmered?

(#274) popey37


popey37
addikt

ide figyeljetek emberek!!!

van egy tölgyfa teodolit háromlábú állványom, Gemini 10 mechanikával, óragéppel.

ha esetleg érdeke valakit, adjon rá ajánlatot.

üdv:popey

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#275) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Sziasztok!
Derült ég esetén külterületen nagyon érdemes átnézni a déli égboltot. A nyári Tejút nagyszerű látvány! Még itt, a kertségben is a 10x50-es binokulárral általam még nem látott Messier objektumokat észleltem. Sok gömb- és nyílthalmaz várja a kíváncsi és szépre éhes szemeket. :)

Nagyon praktikus a picosky alkalmazás. Pl. mutatja, hogy a Jupiter körött hogyan állnak a Galilei holdak. A kedvenceim. Most hogy korán kel és megfigyelhető a Jupiter, mindig ránézek a piciny holdakra.

Üdv!
Andrea

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#276) VinoRosso válasza Algieba (#275) üzenetére


VinoRosso
veterán

ű hát én annyit nézem mindig az ÉTben( van minden hó elején csillagnaptár) hogy melyik bolgyó merre van, próüblom memorizálni, aztán este mikor felnézek az égre sose jut eszembe hogy hol kéne keresni :W Meg aztán nem is nagyon van időm a csillagokat nézegetni, sajna...pedig de jó lenne :(

(#277) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Alkonyattól pirkadatig érdemes a Perzeusz csillagképet figyelni, mert onnan rajzanak (látszólag) a földi légkörbe a Swift-Tuttle üstökös anyagának pirinyó részecskéi. Ugyan a poranyag ledobója éppen a naprendszer külső területei felé nyargal, de sok-sok megtett útja során bőséggel teleszórta a pályáját. Hajnalban érkezik egy sűrűbb poradag, így a Perseida meteorraj tetőzik. Aki szeret az égbolt alatt elmélkedni, annak remek szórakozás egy meteorraj.

Augusztus 16.-án nagyfokú részleges holdfogyatkozás. Este tizenegykor éri el a legnagyobb mértékét a fogyatkozás. Érdemes meglesni a vöröses teleholdat. :)

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#278) VinoRosso válasza Algieba (#277) üzenetére


VinoRosso
veterán

én úgy tudom most az USA-ban lesz a legjobban látható, ottani idő szerint éjfélkor. Az itt kb hajnal az időeltolódás miatt.

(#279) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Ma hajnali 2:30-tól négyig figyeltem a radiáns irányában az eget, és bőven megérte kint lennem.
Cirka 60 meteort láttam, ebből 10 igazán fényes, ragyogó tűzgömb volt. Az egyik pl. olyan hosszú nyomon ment, mint a Kis Medve csillagkép, és a Sárkány feje alatt hunyt ki. Volt jó pár raj nélküli, átlagos, kicsi, fehér, nagyon gyors meteor is, de a többség Perseida tűzgömb volt. :D Aztán volt olyan, hogy egymás után négy szaladt négy felé, szépen kirajzolva a radiánst.
Az idei tetőzés igazán megkapó volt. Megint rácsodálkozhattam az égbolt nagyszerűségére. Annyira jó volt a láthatóság, hogy a kis binokulárommal megláthattam az M33-at.
Remélem, idén még a Geminida meteorraj is hasonlót fog produkálni.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#280) VinoRosso válasza Algieba (#279) üzenetére


VinoRosso
veterán

Geminida? Azok mikor jönnek?

(#281) Algieba válasza VinoRosso (#280) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Sajnos, a Geminida raj maximuma idején telehold lesz. Most fejből mondom, de emlékeim szerint december 12. környékén tetőzik az Ikrek csillagkép területén lévő radiánsból érkező raj.
Pech.
De a tegnapi holdfogyatkozás nagyon szép volt.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#282) VinoRosso válasza Algieba (#281) üzenetére


VinoRosso
veterán

hát csak a felét láttam sajnos azt is csa városból:(

(#283) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Nálunk derült az ég, így megnézhettem az alkonyi égen a Vénuszt is a Jupitert. A Vénusz a kora esték látványossága. Egy belső bolygó tömény légkörrel és barátságtalan környezettel, míg a Jupiter egy külső bolygó, a legnagyobb bolygó a naprendszerünkben, és nagy, hatalmas gázburok veszi körül a szilárd magot.

Állítólag a belső bolygók is gázóriások voltak, csak a fiatal Nap kitörései elsodorták a hidrogén-hélium-metán légkört és maradt csak a szilárd mag.
Ez jobban hihető, mint hogy alapból kőzetbolygóként indultak a belső bolygók.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#284) VinoRosso válasza Algieba (#283) üzenetére


VinoRosso
veterán

ja én is láttam, fel is tűnt hogy mi az a 2 fényes izé. De ha jól tom most lesz "vénuszfogyatkozás" valamikor dec elején. De ehet tegnap volt

(#285) VinoRosso válasza VinoRosso (#284) üzenetére


VinoRosso
veterán

ja tegnap vót. Azaz hogy tegnap előtt ...vazz kimaradtam megin a jóbul

(#286) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Ez a kép 2.-án készült mobillal a csabai házak felett sétáló hármasról.

Sajnos, elsején felhős volt az ég.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#287) VinoRosso válasza Algieba (#286) üzenetére


VinoRosso
veterán

elég nagy volt a vénusz akkor, bár sajna én a hétfői cuccról lemaradtam. :(

(#288) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]

40 évvel ezelőtt az Apolló-8 megkerülte a Holdat. Legénysége az űrben töltötte a Karácsonyt. Karácsonyi üzenetük hallható eme archív videó-felvételen. :)

[link]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#289) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]

2009 a Csillagászat Éve. :)

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#290) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Marsi naplemente a Nap csillagászati képe oldalról, amit nemrég belinkeltem.
Elnézve a képet, nekem csöpp vágyam sincs a Marsa utazni. Annyira szomorú és idegen a látvány, és valamennyire mégis ismerős.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#291) sHafiii


sHafiii
tag

Nem tudom, hogy volt-e már ez a szoftver: Stellarium. Nagyon jó kis program, suliba a földrajz-bemutatón használták, nagyon megtetszett, itthon is leszedtem, lehet benne kutakodni rendesen. :K

♥♣♠♦♥♣♠♦♥♣♠♦shafish♥♣♠♦♥♣♠♦♥♣♠♦

(#292) djyuri


djyuri
őstag

Sziasztok!
Kicsit feldobom a topikot egy szerintem érdekes eredmény szülő feladattal.

A feladat 3 részes. A 3.-ik részhez nekem is rajzolnom kellett az elején,de utána már egyszerű. Kíváncsi vagyok mennyi idő alatt kapok végeredményt tőletek :)

Megpróbálom a legegyszerűbben leírni a feladat szövegét.
A feladat arról szól,hogy a föld a világegyetem egyik felén van. És a világegyetem másik fele a jelenleg ismert 13,5 milliárd fényévre van tőle. Egy fényév 9,46 billió Km,ami 9,46millió*millió Km. 9.4605*10 a 15.-iken méter.
A teljes univerzum,amit 13,5 milliárd fényévre becsülnek az értéke méterben:
127808280000000000000000000

A feladat ismert szereplője egy ember és a google earth nevű netes program.

A feladat mindhárom részében a google earth az ember fejétől 1 méterre helyezkedik el. És távolodik tőle,míg el nem éri az univerzum 13,5milliárd fényévre lévő végét.

A távolodás mértéke:

A.:
-minden másodpercben távolodik egyszer,mégpedig pontosan az előző meglévő távolság kétszeresére (a ragozásra figyelni! -sére ).
Tehát:
1.sec 2méter
2.sec 4méter
3.sec 8méter

B.:
- minden másodpercben távolodik pontosan kétszer annyiszor,mint az előző másodpercben és természetesen itt is minden távolság az előző távolság kétszeresére nő.
Tehát:
1.sec 2méter
2.sec 8 méter (mivel itt már kétszer távolodik)
3.sec 128 méter (mivel itt már négyszer távolodik)

C.:
- minden másodpercben távolodik pontosan kétszer annyiszor,mint az előző másodpercben, de minden következő távolodáskor az előző távolság kétszeresének a duplájával távolodik.
tehát:
1.sec 2 méter
2.sec 32 méter (mert kétszer távolodik és mind a kétszer kétszer dupla annyit)
3.sec 8192 méter (mert négyszer távolodik és mind a négyszer kétszer dupla annyit)

A megoldásokat szeretettel várom.
A feladat B és C részében elég azt a másodpercet megmondani,aminek a leteltekor már elhagyná az univerzumot.
Senki ne kavarodjon össze a méter és kilóméterekkel. És senkit ne tévesszenek meg a nagy számok.
A feladatot kicsit megcsavartam,amennyire tudtam,mert egy okos matekosnak egy öt perc:)
De ha nem ért magyarul,akkor sohanapján sem oldja meg :D

[ Szerkesztve ]

(#293) vati válasza sHafiii (#291) üzenetére


vati
senior tag

"Nem tudom, hogy volt-e már ez a szoftver: Stellarium."
Volt. Alig 35 hozzászólással ezelőtt. Ehhez még kereső sem kell, csak olvasni tudni.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#294) vati válasza Algieba (#290) üzenetére


vati
senior tag

2005-ös Spirit kép, valós színekkel.
Érdemes megfigyelni a Földön soha nem látható kékes színű naplementét -normálisan ott is vörös szokott lenni–, és az ég vörösesbarna alapszínét.
A marsi ég színeit -ellentétben a Földdel- a légkörben lebegő nagyon finom por (barna vas-oxidok) határozza meg. Ha nem lenne a por, a marsi ég a földihez hasonló mélykék lenne a Rayleigh-szórás miatt, de sokkal sötétett árnyalatban, mivel jóval vékonyabb.
Mivel a por koncentrációja és szemcseméret-eloszlása rengeteget változhat idő és hely függvényében, az ottani ég színei is változékonyak, és fényessége is - tipikusan vajszerű vörösesbarna, de lehet fehéres is, extrém esetben akár a kék árnyalat is megjelenhet. (nagyon kevés vagy nagyon aprószemcsés por -"blue haze") Amennyire tudjuk, ez a kékes naplemente ott sem gyakori, ezért is kuriózum ez a kép.

Én azért nem tartom olyan szomorúnak. Szívesen végignézném egyszer élőben:)

szerk: és azt is érdemes észrevenni, hogy hiába ritka a légkör, és nagyobb a felszín görbülete (kisebb a bolygó) ott is van refrakció és extinkció, mint a Földön.

[ Szerkesztve ]

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#295) vati válasza djyuri (#292) üzenetére


vati
senior tag

Kicsit kusza és ellentmondásos a leírásod, a szöveg meg a példák nem egyeznek. (nyomi középiskolás házi feladatnak tûnik.) Mellékszál, de baromság hogy 13.5 milliárd fényévre az univerzum széle lenne, a google earth nem tudom, hogy jön ide.

t=0-nál 1 méter a távolság, t=? esetén lesz X méter a távolság, ha X t mértéke szerint
duplázódik. Ez eddig D=2^t alakú exponenciális fgv-re vezet.
A) esetben ez maga az egyenlet. log2-t véve kijön cca 87 másodperc. (ha a távolság adat jó)
B) Mi az, hogy "távolodik pontosan kétszer annyiszor?" Ennek nincs értelme. Lehetséges értelmezés, hogy 2x távolodik minden másodpercben, duplázódó távolságra. Ekkor D=2^(2t) alakú lesz az egyenlet, a példád már itt rossz, 4, 16, 64 lenne a helyes. (Mintha egy 2^1, 2^(1+2), 2^(1+2+3) szabály alapján számoltál volna, ami nem látom, honnan jön)
C) Itt feladom, olyan kusza a megfogalmazás hogy szerintem nem érted az eredeti feladatot. Mihez képest micsoda duplázódik? Láthatóan egy 2^1, 2^(1+4), 2^(1+4+8) összefüggés alapján számoltad a 3 példát, nem világos, miért.)
Az eredeti feladattal valószínûleg az exponenciális kifejezések azonos átalakításait akarták gyakoroltatni:)

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#296) djyuri válasza vati (#295) üzenetére


djyuri
őstag

Erről beszéltem köszönöm :R

A 87 sec jó.

A B a 8.-ik másodpercben,ahol szintén eléri a 2-es a 87.-ik hatványértéket.

A C a 6.-ik másodperc,ahol szintén eléri már a 2 a 87.-ik hatványértéket.

Buta?...nemtom...egy fősulis barátom is meg tudta oldani. Egy csillagászati fanatikus ismerősöm is rájött hamar,hogy simán mindenhol a 2-es szám hatványai.

Így nem értem a problémád.
Ha kész egyenletet írok,akkor minek a feladat? :S

A google earth a feladat vizuális mintája.

Természetesen a föld sem az univerzum egyik szélén van. Ahogy szerintem a 13,5 milliárd fényév sem a széle. Mindössze ez a távolság tudott,hogy erről jött ide az eddigi legősibb részecske,illetve számítható jelenség.
Ez a feladat csak egy társasági beszélgetésen jött össze. Én csak papírra vetettem.
Ha 5-en értették ott,akkor vagy mind az öt és én..meg akiket fent említettem mind totál hülyék,vagy NE haragudj,de csak a magyar nyelvben nem egyezünk veled :R

Mi az, hogy "távolodik pontosan kétszer annyiszor?" Ennek nincs értelme. Ez egyszerű matek nyelven további szintet jelent másodpercenként a 2-es hatványában. Semmi több...és semmi kevesebb.

[ Szerkesztve ]

(#297) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Mai Hold-Vénusz közelség.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#298) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]

Szavazzatok ti is a csillagkeletkezési területre! Szerintem, a porködökről készült fotók nagyon szépek. Jó látni, hogy a Tejút még mindig életet ad új csillagoknak. :)

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#299) Kraptor


Kraptor
őstag

Pár érdekes link (lehet, hogy ismertek):

Stellarium
universe Sandbox
Astronomy Picture of the Day
Makszutov.hu

(#300) rii


rii
nagyúr

tegnap, - már sokadjára - megnéztem egy kisfilmet, a bolygókról

valamelyik apollo urhajós nyilatkozott, a marsra szállással kapcsolatban, és olyan -számomra- baromságokat mondott, hogy

a "mars testvér bolygónk"
meg, hogy: "az emberek kérdezik, hogy hogy lesz vizünk", erre a válasza: "a víz ott van, minden ott van, csak oda kell menni, és csinálni kell, nem tudja hogyan, és mikor, de be fogjuk mi emberek népesítni a bolygót, és otthounk lesz, ugyanúgy mint a föld"

namármost hogy lenne a testvérbolygónk, alig van légköre, nincs ami megvédené a káros sugárzástól a bolygó felszínét

az átlaghômérséglet, ha jól emélkszem -52 fok

1. hogy beszélhet valaki a saját hóbortja, megszállottsága miatt ekkora blôdségeket
2. miért adnak ennek mikrofont?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.