Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1201) popey37


popey37
addikt

toltam pár videót tegnap éjel.

hát ez a ZWO asi 120 mc kamera inkább vezetésre való.
Bátorligten kiprobáltam a 178 MC-t. ég és föld a két kamera.
vennem kell egy olyat.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1202) popey37


popey37
addikt

fenmaradt a bahtinov maszk fotozáskoz. már másodszor.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1203) batagy


batagy
őstag

Remélem nézitek a részleges holdfogyatkozást!

Épp most kezdődik a teljes árnyék beérkezése , 22:02-kor.
A maximum 23:31-kor lesz.

Délebbre (jobbra) fentebb tőle az a Szaturnusz lenne a fényes ?
Illetve még kicsit messzebb jobbra a Jupiter?

(#1204) kuyarashi válasza batagy (#1203) üzenetére


kuyarashi
őstag

Igen Szaturnusz és Jupiter.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1205) batagy válasza kuyarashi (#1204) üzenetére


batagy
őstag

Állat.
Ezt így még ilyen konstellációban sosem láttam, a két bolygót együtt ilyen fényesnek és mellé a holdfogyatkozást.

Kár, hogy nem vidéken vagyok, ahol kisebb a fényszennyezés.

(#1206) kuyarashi válasza batagy (#1205) üzenetére


kuyarashi
őstag

Na igen. Én vidéken, de pont a fő út lámpái hazavágják a látványt...

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1207) lacam


lacam
aktív tag

Sziasztok,

Felmerült ötletként, hogy karácsonyi ajándékként ( :D hehe..nem akarunk kapkodni :D ) vásárolnánk édesapánknak egy távcsövet. Világ életében szerette a témát, olvasott róla, érdekelték az égi jelenségek, de máig reggeltől estig dolgozik s nincs ideje arra, hogy megálljon egy szusszanásra és kémlelje picit az eget.

Tudnátok nekünk segíteni?

Amit szeretnénk:

Nagyon nagyon örülnénk, ha saját szemével láthatná a szaturnusz gyűrűit, a Jupiter foltját, meg persze a Marsot. (tényleg vörösnek látszik?!)

Jó lenne, ha valami SkyAlign-os (vagy ki hogy hívja) rendszerrel lenne szerelve, hogy ne kelljen a végtelen csillagok között kutakodnia, ha a munkahelyéről hazaesvén, majd az otthoni állandó tesz-vesz tevékenysége közben egy pár percre megcsodálná a Merkur-t.

Nemtudom lehetséges- e de ja lenne akár egy video kimenete, hogy egy külső megjelenítőre tudná kötni - mert ugye szép, hogy belepillant a "nézőkébe" de kényelmesebb, ha egy kis monitoron láthatja (ez nem feltétlen szükséges, ez csak az én ötletem a kényelemért)

...és most jön a lényeg, a piszkos anyagiak. Sajnos annyira nem vagyunk eleresztve, így a limit kb 200.000-220.000, de ha nagyonérdemes egy icipicit jobbat venni, ami pártízezerrel többe kerül, akkor esetleg még az belefér. (300,000 az bizonytalan, de lehet megoldható, viszont annál több szerintem nem)

Szerintetek ennyiért van olyan, ami megfelelne a fentieknek?

Választáskor mi az, amire érdemes odafigyelni, mik azok a paraméterek, amikkel elérhető az a látvány, amit korábban említettem? ( lencseméret, nagyítás, etc) Még csak most merült fel bennünk a téma, így nagyon az elején járok a kérdéskörnek, tutti megvezetnének, ha beállítanák valahová a fenti kérésekkel.

Előre is nagyon nagyon köszönöm a segítséget!

Üdv.

(#1208) popey37 válasza lacam (#1207) üzenetére


popey37
addikt

hát elég nehéz igy bármit is ajánlani.
talán egy AZ goto mechanikára szerelt lencsés vagy makszutov rendszerű távcső lenne a megfelelő.
a lencséssel az a baj, hogy rövid tubussal/ fényerős tubus: F5-8 között/ bolygót nem igazán érdemes nézni a tubus optikai hibái miatt: nagy nagyitáson erős szinezés, ami minden fényerős akromátnál jelentkezik.

hosszú fokusznál/ hosszú a tubus is, nem birja el az AZ goto/ lehet nagyitani, de persze itt is jelen lesz a szinezés, de nem olyan számottevő.

A makszutov rendszerű tubus kompakt, nagy fokusz rövid tubusban,AZ goto elbirja vigan.
bolygóra kiválló, nincs szinezés az optikai felépités miatt. viszont kisebb a látómező mint a lencsés tubusnál.

az én ajánlatom egy 127/1500 egy AZ goto mechanikán 168.700.- a makszutov.hu boltban Leventénél.
a hozzákapott okulárokat érdemes lecserélni feláras plössl okulárokra.
egy napfolia is jól jöhet a napfoltokat nézni.

a kamera kérdés meg elég nehézkes: egy belépő szintű kamera is 65.000.-, amugy az asztrokamerák nem nézelődésre valók, nem arra tervezték , hanem az általuk készitett többezer frame /kép/ -ből szoftverrel egy képet lehet átlagolni.
tehát a kamerát én nem erőltetném.

jelenleg nekem is 127/1500-as MC távcsövem van. teljességgel meg vagyok vele elégedve.

érdemes hozzá venni 1-2 minőségi okulárt: ortho 5mm vagy hasonló minőségűt, a 5mm-el már 300x nagyitás érhető el nyujtás nélkül, nem is lehet mindig kihasználni.
az én okulársorom: 6-9-15-20, valamint egy 40mm celestron mélyegezni.

az AZ goto meg egy jó, gyorsan hadrafogható mechanika, az mc alá pont elég. könnyű kezelni.

ha esetleg van még kérdés szívesen segítek.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1209) lacam válasza popey37 (#1208) üzenetére


lacam
aktív tag

Szia
Huh, köszönöm szépen. Igyekszem megérteni mindazt, amit leírtál. Oksa, akkor a kamerát hanyagoljuk (láttam mobilos rögzítést, esetleg majd azzal mókázhat 😊)

Néztem a NexStar 4SE-t, nagyon tetszik a beprogramozzuk a lokációt, az időpontot és oda forog, ahová kérjük. (csak fogalmam sincs jó-e arra, amire szeretnénk. 5SE tesztet néztem youtube-on és aki bemutatta, elmondása alapján egész lélegzet elállító amit látni lehet vele (na fordítsa le, aki akarja, "doube cluster" a perseusban ...kigugliztam, egész szép.)

Na ilyen, ellátni a világ végére is jellegű teleszkópnak biztosan örülne apum. Bár, olvastam, teljesen más cókmók kell egy bolygó kukkeroláshoz mint a messzi távolban egy vörös világ egyik kocsmájában részegen E.T -csajra kacsintó nemhumanoid entitás megfigyelésére.

Sajnos az 5SE már drága....

Nézem a felszerelést, amit írtál. 😊

Köszönöm

(#1210) lacam


lacam
aktív tag

Átnéztem, amit írtál, hát, lehet, hogy "meg is érkeztünk". Mire minden meglesz hozzá, bőven a limitünknél leszünk.
Köszönöm, ebben az irányban olvasgatok tovább (illetve teszteket bújok, kiokosítom magam annyira, hogy legalább az alapokat stabilan tudjam, értsem, hogy mit/mikor/miért.

Köszönöm! 😊

Mégvalami.
Ezzel csak nagyon nagyon messze lehet kémlelni, vagy van hozzá olyan felszerelés is, amivel természetet is figyelhet? (Úgyértem, madár egy messzi fán vagy gólyafészek a párszáz méterre lévő pózna tetején?

[ Szerkesztve ]

(#1211) popey37 válasza lacam (#1210) üzenetére


popey37
addikt

egy amici prizmával, 30-40mm-es okulárral természetfigyelésre is alkalmas.
mivel nappali megfigyelésről beszélünk nem kell drága prizma, van fény bőven.
nem tudom mekkora a minimum távolság, de 100 méterről már néztem vele madarat.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1212) lacam válasza popey37 (#1211) üzenetére


lacam
aktív tag

Nagyon köszönöm.

Egy másik buta kérdés.
Napfoltok szabadszemmel mennyire nézhetőek?
Gondolom valami szűrés nélkül kb 0.36 ms alatt kinyírná az ember szemét. Elég egy olyan vékony kis "szűrőcske"? (Baader szűrőt találtam a webshopban)

Bocsáss meg, ha agyadra megyek a sok kérdéssel, de nagyon örülök, hogy valakitől választ kapok a kérdéseimre, legyenek azok akármilyen ostobák vagy hihetetlenül alap dolgok. Igyekszem összeszedni az alapokat.

Jah még egy kérdés.

Az EQ illetve AZ között nagy a különbség?
Mert amit ajánlottál 170k körűl goto-s szett AZ-s, de egy EQ3 magában kb annyi, mint az emlegetett szett összesen....ezek szerint valami csak nagyon 'low cost' abban a 170e ft-os 127/1500 szettben...

Köszi. 😃

[ Szerkesztve ]

(#1213) popey37 válasza lacam (#1212) üzenetére


popey37
addikt

szabad szemmel ne nézz a napba távcsővőn keresztül, mert az volna az utolsó amit látnál. kizárólag napfóliával szabad, a baader napfolia erre való.

az AZ és EQ mechanika között az a különbség, hogy az AZ-vel nem tudsz hosszú expós fotokat csinálni mert nem lehet vezetni a felvételt.

úgy kell elképzelni, hogy az AZ két tengelye vizszintes és fűggőleges, az EQ vizszintes tengelye meg van emelve a föld tengelyével párhuzamosra, van benne polustávcső amivel pontosan be tudod állitani a tengelyt.
Az AZ mechanikával nem lehet fotozni, mert derotál, mivel a vizszintes tengely nincs párhuzamban a föld forgási tengelyével.

viszont óragép van benne, igy bolygofotozásnál nem megy ki a látómezőből a megfigyelt vagy videózott objektum.
a bolygofotonál nem számit a derotálás, mert nagyon rövid expokat csinál a kamera.

a jobb asztrokamerák akár 120 kép/ másodperc felvételt is tudnak.

az a 170k-s szett egy hordozható nagy teljesítményű tubus és egy gyorsan hadrafogható mechanika. olyanoknak találták ki, akik csak vizuálisan észlelnek, és csak bolygókról videóznak. teljesen jó szett
egyszerű kezelni, gyorsan felállítható, a betanítás után a kézivezérlőben megadott objektumra automatikusa rááll, nem kell keresgélni. a vezérlőben kb. 50k objektum koordinátája van, persze ebből nem mindent lehet látni.
a naprendszerből: a hold, mars,vénusz, szaturnusz, jupiter, neptunusz, uránusz ami megfigyelhető, nappal fóliával a nap. mélyég objektumokból meg mindig az adott távcső otikája határozza meg a látható planetáris és diffuz ködöket, rengeteg nyilt és gömbhalmaz, kettőscsillag.
a messier féle katalógus kb. 110 objektum, ezek mind megfigyelhetők a 127/1500 MC-vel.

amit még tanácsolok, hogy vegyétek meg a szett mellé a Vizi Péter féle csillagatlasz kistávcsövekhez cimű kiadványát, a boltan lehet kapni, 3800 ft.- abban egy kezdő számára az alapoktól le van irva minden, az alapvető fogalmak, térképek , leirások . szóval érdemes beszerezni, nekem is megvan.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1214) popey37 válasza popey37 (#1213) üzenetére


popey37
addikt

amugy meg az a gond ezekkel a távsövekkel, hogy bolygozáshoz hosszú fokuszú, pl. 100/1000 tubus kell, nagy nagyitás, amit csak a fokusz megnyujtásával lehet elérni. erre valók a barlow lencsék, ezek megtöbbszörözik az adott távcső fokuszát.

a fenti 100/1000mm-es távcsönél maradva, egy 2x barlow lencse 2000mm-es fokuszt csinál. ezért kell a bolygózáshoz minél nagyobb fokuszú tubust venni.

a mélyeges megfigyelésnél meg pont rövid tubus kell, kicsi nagyitással.

ezt különben fényerőnek hivják és F a jelőlése. a fenti tubus 100/1000mm azaz F10-es. mindig a fokuszt kell osztani a optika átmérőjével.
a lényeg, hogy F8 felett bolygozni alkalmas inkább a távcső, F8 alatt meg mélyeges megfigyelésre. persze ez nem zárja ki, hogy nem lehet egyiket vagy másikat erre is és arra is használni, de nincs értelme, mert a fokusznyujtásnál a barlow lncse és maga a nyujtás fényt vesz el.

Pl. egy 120/1000 mm-es tubus F8 körüli, ha egy 2x barlowot beleteszel akkor F16 lesz. egy 120mm-es lencsénél meg lesz elég fényed, de egy 80milisnél már nem.

A lencsés távcsövelnek van még egy nagyon rosz tulajdonsága: mégpedig a szinihba, ami azt jelenti, hogy a fénytörés miatt a megfigyelt bolygó körvonalán egy lilás halót látsz, ez sajnos minden akromátnál fennáll.
2 db. lencse van a tubusokban, a két lencsét nem lehet 3 szinre korrigálni.
a zöld,kék,piros szineknek máshol van a fokuszpontjuk, két lencsével nem lehet egy sikba hozni a a3 szin fokuszát.

vannak olyan akromátok amik 3, 4 lencséből állnak, ezeket apokromátoknak hivják, az áruk a csillagos ég: egy 8 cm-es F6-os akromát kb. 60.000.-, ugyanez apokromátban 200.000.- és centinként duplázódik az ár.

az ajánlott szettben lévő MC tubusnak nincs szinezése, mert nem lencsés rendszerű, a szini hiba csak a lencsések sajátja.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1215) popey37 válasza popey37 (#1214) üzenetére


popey37
addikt

a 127/1500-as MC-t amugy bolygógyilkos tubusnak hivják, nem véletlenül.

egy 2x jó minőségű barlow lencsével 3000 mm fokuszt lehet elérni, amibe egy 10mm-es okulárral már 300x nagyitás van, kényelmes betekintéssel.

ha visszanézed a hozzászólásaimat, találsz pár képet amit ezzel a tubussal és telefonnal vagy asztrokamerával csináltam, hold, jupiter, szaturnusz, napfotók.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1216) lacam válasza popey37 (#1215) üzenetére


lacam
aktív tag

De milyen fura, nagyböszme cső bolygók, kiscső messzitávoli "időutazás".
Nagyon jól hangzik.

Tehát, ha jól értem, akkor videózni, fotózni EQ, pusztán kémlelni AZ.
Igyekszem "majd később bővíthető" konfiguráció mellett letenni a voksot, ez azt jelenti, ha majd idővel beszereznénk neki egy kamerát, akkor az AZ vel csak a baj lenne?! Software-rel nem mókolna, filmeket szívesen néz pc-n, fájlokat rendezget, képeket böngész, de komplex képszerkesztő progit nem használna...esetleg annyiból lenne jó, hogy nem a nézőke felett görnyed, hanem rákötöm a notira és a kijelzőn csodálná, amit látni akar...(ha ez lehetséges egyáltalán...elvégre lassan 65 lesz)

Tudom, hogy szűkös az összegkeret meg nagyjából mindent is látni akar, ami az égen van s ez így meg olyan mint a négyévszakos gumi abroncs, hogy nem "mindent is-is" lát hanem "se ezt se azt" nem lát rendesen...de ha súlyozni akarnánk, szerintem a bolygó megfigyelés ezerszer fontosabb lenne számára...így az általad bolygó gyilkosnak nevezett szett mellett fogunk maradni, úgy gondolom jó lesz.

Aztán kell
-nappali madárleshez
-nappali napfolt leshez
-esti hold megfigyeléshez
-esti mars/ jupiter/ szaturnusz kémleléshez.

Néztem az okulárokat a jellemzőiket, na apum már szemüveget visel, így ha jól gondolom 15mm-nél kisebbet nem is érdemes vásárolni pluszban (nem tudná odatapasztani a szemét)...

Tényleg, felmerült mégegy dolog, a fény szennyezés. Egy kertvárosi részen használná, ahol nem erős, de bőven van közvilágítás.
Gondolom így a mélyégi dolgokat nemigen látná, bizonyára nem olyan szép kontrasztosan, de kiszúrható vele a naprendszerünkben utazó szomszédaink jellemzői? (Jupiter folt, Szaturnusz gyűrű, stb) Gondolom / remélem azért csak használható marad a városi fények mellett is...

Az a tervem, hogy kijelölnénk az udvaron egy helyet, ahová a lábakat állítanánk, felprogramozom a goto cuccot (hogy ne neki kelljen fényes csillagokat keresgélni, konfigurálni) és majd ő ki-be pakolhatná, amikor kedve van szusszanni egyet a teraszon egy tiszta nyári estén és már használhatná is. (Lehet hogy ez csak az én tévképzetem s egyáltalán nem megoldható így?!...valószínüleg nem 😁)

Szóval nem egyszerű ez 😃. Világ életében szerette ezt a témát, de őmaga sosem költött rá egy fillért sem, inkább nekünk adta, ránk (családjára) költötte azt, így most a lehetőségeinkhez mérten a legjobbat szeretnénk számára vásárolni...és igen, a legegyszerűbben kezelhetőt!
A szeme miatt gondoltam, hogy idővel majd extraként kaphatna valami kamerát, amivel már esetleg egy notebookkijelzőn nézhetné az eseményeket, üldögélve a teraszon egy jópohár fröccs mellett.

Ez az elképzelésem, hogy ez mennyire megvalósítható, az más kérdés.

Nem tudom eléggé megköszönni, hogy segítesz!

Üdv.

(#1217) popey37 válasza lacam (#1216) üzenetére


popey37
addikt

menjetek el egy közeli csillagvizsgálóba, sok helyen van, bele kell nézni pár tubusba, meg ott nagyobb szakik is vannak. érdemes kicsit körülnézni előbb.
a mechanikát minden mozgatás után be kell ujra tanitani, tehát ha elmozditod az álványt, beviszed a házba majd utána ujra ki, megint be kell tanitani.
a kamera vizuális megfigyelésre nem javasolt, bolygonál szabad szemmel sokkal több részletet látsz mint kamerával.
a kamera videózásnál hoza ki a tudását: csinálsz egy 3 perces videót a jupiterről, a hozzá való szoftverrel feldolgozod és végül kapsz egy db. képet. ami szebb mint amit szabadszemmel látsz, de vizuálisan nem jó.
a kamerákat csak videókészitésre, fotozásra használják.
a szemüveg sem probléma, én is szemüveges vagyok.

sajnos a fényszennyezésre csak egy magoldás van: a közelben kell keresni egy sötétebb helyet. én mindig kitepelülök a környékre ahol nincsenek lámpák.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1218) Istv@n


Istv@n
aktív tag

Sziasztok!

Valaki esetleg épített már óragépet, vagy komplett goto rendszert saját kezűleg a mechanikájára, arduino-s vezérlővel ?

(#1219) popey37 válasza Istv@n (#1218) üzenetére


popey37
addikt

nekem házi készitésű a gotom, mindkét tengely bordásszíj hatással.
bár nem tudom, hogy arduino-s e

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1220) Istv@n válasza popey37 (#1219) üzenetére


Istv@n
aktív tag

Szia!

Akkor gondolom ne kérdezzek léptetőmotor vezérlő típust illetően, ugye? :)
Én is fogasszíjas hajtást tettem rá, 3:1-es áttétellel, de nem elég finom a motor forgása alacsony sebességnél... Nincs valahol kép a tiédről, csak hogy milyen felfogatással van megoldva a hajtás, ill. milyen vezérlővel használod?

(#1221) popey37 válasza Istv@n (#1220) üzenetére


popey37
addikt

az enyémet Kajfis Tamás csinálta, ezek a paraméterek:

Nema 17, 0.9-es motrok
- 60:16 bordás-szíj áttétel
- Bluetooth
- PC-ről EQMOD-dal vezérelhető

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1222) Istv@n válasza popey37 (#1221) üzenetére


Istv@n
aktív tag

Hát, az én motorom 1.8-as... Lehet, hogy ez gond. Az áttételem is egy kicsit nagyobb... Ezt a jóembert meg lehet valahol találni értekezés céljából? Vagy ő ilyen szetteket árul és nem ad ki infókat?

(#1223) popey37 válasza Istv@n (#1222) üzenetére


popey37
addikt

Tomit a facebokon találod meg, komplett szettet épít be 75k az ára, nekem is ő csinálta, de ha megkeresed tuti segíteni fog. j srác.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1224) Istv@n válasza popey37 (#1223) üzenetére


Istv@n
aktív tag

Köszi, megpróbálom vele felvenni a kapcsolatot.

(#1225) popey37


popey37
addikt

ide is kiirom, hátha.

eladó felszerelés:

127/1500 MC EQ-ra való tubus+ csomo kiegészítő/ napfólia, bahtinov maszk, lézer és tartó, 10, 25 mm okulár, zenittükör, 4db.-os szűrő készlet/
6-9-15-20mm goldline okulár 16mm pupillatávolság 66 fokos látómező.

a tubusra már van érdeklődő.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1226) kuyarashi válasza popey37 (#1225) üzenetére


kuyarashi
őstag

Hogyhogy megválsz a szeretett cuccaidtól?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1227) popey37


popey37
addikt

hát elkelt a felszerelésem, mindent elvittek pár nap alatt.
viszont megérkezett az új:
120/1000 mm SW akromát
72/420 ED Evostar APO kofferben.
sky panoráma okulárszett: 7mm, 15mm, 1,25" és 23 mm 2" kofferben
3 mm SPLER
4 mm planeraty
5 mm lacerta 82" látónezővel.
Semi apo szürő

és amire a legjobban vártam: a canon 600D végre a kezemben van.

nem mondom meg mennyibe került, mert megöltök érte. :C

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1228) kuyarashi válasza popey37 (#1227) üzenetére


kuyarashi
őstag

Az okulárokat nekem adhatod. Köszi! :D

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1229) popey37


popey37
addikt

első tesztfotó

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1230) popey37


popey37
addikt

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1231) popey37


popey37
addikt

nem lettek túl jók, de ami késik nem múlik. lesz jobb is.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1232) popey37


popey37
addikt

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1233) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Popey, a PoleMaster alkalmas vezetésre is, vagy csak kimondottan pólusállításra?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1234) popey37 válasza kuyarashi (#1233) üzenetére


popey37
addikt

kizárolag polusraálláshoz való.
mivel saját optikája van, amit nem lehet leszedni róla, nem kapsz képet ha bedugod egy távcsőbe.

basszus, alig várom már, hogy hazaérjek. vettem 2 szűrőt, ki kell probálni. :)

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1235) kuyarashi válasza popey37 (#1234) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ja, tényleg. Ez felülről csatlakozik a mechanikához.

Nagy lyukú szűrő, tésztához? Tehát szeretsz főzni. Ősleves a kedvenced (advanced).

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1236) popey37 válasza kuyarashi (#1235) üzenetére


popey37
addikt

semi apo és UV/IR szűrő.
remélem jók lesznek.
rendeltem kintről autoablakra szerelhető fotosfejet. ha megjön a kistubust cipelem magammal .

lesznek jó videók, ha megyek a hegyekbe.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1237) kuyarashi válasza popey37 (#1236) üzenetére


kuyarashi
őstag

Zsír. Hehe.

Ez vezetésre?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1238) popey37 válasza kuyarashi (#1237) üzenetére


popey37
addikt

semmire való. 30 fps FHD-ban? az asi 120 mc 120 fpst tud, de ha lejjebb veszem a felbontást vagy roi modban tolok vele videót akár 240 fps is megvan.

és mellé még drága is, 26k-ért nem venném meg.
az a 8 mpx csak kamu. ha olyan jó lenne mindenki ezt használná.

ja és csak 10 bites

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1239) kuyarashi válasza popey37 (#1238) üzenetére


kuyarashi
őstag

Az más kategória. Eleve dupla árú. Összehasonlítani én is tudok specifikáció alapján.
Egyébként meg az ASI FHD-t egyáltalán nem is tud, ha jól látom. Felbontással meg itt is lehet lejjebb menni és akkor megvan a magasabb képkockaszám. (320×240-ben ez is 200 FPS-re képes.)

A fő kérdés amúgy az lett volna, hogy vezetésre alkalmas-e ez a Svbony bolygó kamera. Nem megörökíteni szerettem volna vele. A fő kamera D610.

Az ASI 1.3 MPx. Én meg pont arra figyeltem fel, hogy a Svbony 8 MPx.
Azt írják, hogy nagyon jó építésű és a lagja szinte 0. Annyira nem gagyi az érzékelője sem, hogy ne érjen meg 27.000 Ft-ot.

Közben megtaláltam, hogy vezetésre nem alkalmas.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1240) popey37 válasza kuyarashi (#1239) üzenetére


popey37
addikt

igazad van, csak hd-t tud az asi, de nem is kell több. sőt: bolygózni nem is kell ekkora felbontás én binning 2 és roi modban videózok vele/ nem kell az egész érzékelő képe csak a bolygó és közvetlen környezete, igy 250 fps-t tud ha minden faszán be van állitva.

vezetni még nem láttam senkinél, amugy van pár csillagász akinek van ilyen kamerája. holdra, bolygóra lehet jó, bár a 12 bites kamerák jobbak.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1241) Djuree


Djuree
félisten

sziasztok!
kezdőként szeretnék venni egy csillagász távcsövet.
milyet ajánlotok?
olyan kellene amivel már lehet is látni érdekes dolgokat és nem kell túl hamar cserélni mert "kinövöm".

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

(#1242) Apollyon válasza Djuree (#1241) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Azért azt is tudni kellene, mennyi pénzt szánsz rá (határ ugyanis a csillagos ég. ;] :DDD ) és hogy új vagy használt cucc kell.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#1243) Djuree válasza Apollyon (#1242) üzenetére


Djuree
félisten

igaz bocsi, az a legfontosabb. :D
újat szeretnék és legyen 100k első körben, nem tudom annyiért lehet-e valami értelmeset.

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

(#1244) kuyarashi válasza Djuree (#1243) üzenetére


kuyarashi
őstag

Lehet, de jó néhány kiegészítőre is szükséged lesz.

A rászánt összegen túl még fontos megemlítened, hogy mi felé tendálsz. A közeli, naprendszeren belüli égitestek, vagy inkább a mélyég objektumok (csillaghalmazok, ködök, galaxisok, stb.) érdekelnek? Elsősorban ez a két nagy csoport van, de ugyanígy fontos arról is szót ejteni, hogy nappali használatra, mint például a madármegfigyelés, szeretnéd-e használni a távcsövet.
Plusz; mennyire fontos a kompaktság, könnyen hordozhatóság? Hol használnád? Milyen otthon a fényszennyezettség és hasonlók.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1245) Djuree válasza kuyarashi (#1244) üzenetére


Djuree
félisten

hú mennyi szempont, ezekre nem is gondoltam.

hát minden érdekel. :DD talán inkább a naprendszer, egyenlőre...
nappali használat nem lesz.
hordozhatóság nem szempont, falura költözünk, ott nem lesz fényszennyezettség, szal max a kertbe vinném.

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

(#1246) Djuree


Djuree
félisten

itt lennénk a piros körben:

ez elég jó lesz nem fényszenny szempontjából?

[ Szerkesztve ]

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

(#1247) Apollyon válasza Djuree (#1246) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Nyáron voltam nyaralni egy kb. zéró fényszennyezésű területen. Furcsa volt a nagyvárosi létből kiszakadva, hogy ha felnéztem az éjszakai égboltra, szabad szemmel is lehetett látni a Tejutat, illetve olyan sok csillag volt, hogy a standard csillagképeket meg se találtam térkép nélkül, annyira elveszett a sok más látható csillag között az égen.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#1248) Djuree válasza Apollyon (#1247) üzenetére


Djuree
félisten

mikor először ott voltam nekem is furcsa volt a csillagos ég, ahol most lakunk meg alig látszik valami, kb. a hold meg az a néhány fényesebb ojjektum. :D

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

(#1249) kuyarashi válasza Djuree (#1246) üzenetére


kuyarashi
őstag

Főleg, ha kimennél a város szélére. :) Az már elég jó.
Persze sokaknak még ez sem adatik meg.

Tömören a legalapvetőbb csillagászati távcső típusok.
1. Lencsés távcsövek (refraktorok).
Ide tartoznak a drágább apokromátok és az olcsóbb akromátok. A kettő között pedig ott vannak a "semi-apo" tubusok.
Pro:
- Kisebbek, kompaktabbak, ezért könnyebben hordozhatóak és kisebb mechanika is elviszi őket. (Persze létezik belőlük nagyobb is, de általában nagy összegű távcsövek.)
- Nem igényelnek beállítást és gyorsabban akklimatizálódnak, ezért gyorsabban bevethetőek.
- Kontrasztos képet adnak és nem jellemző rájuk a kómás kép.
- Nappali megfigyelésre is alkalmasak.
Kontra:
- A drágább csoportot alkotják, főleg az apo-k.
- Fényerejük általában közepes, vagy kicsi. A nagy fényerő brutálisan növeli az árukat.
- A sima akromátok színi hibát ejtenek, amit a semi-apok már jól kezelnek, nem beszélve az apokról.
- Bár kómakorrektor nem, de képsík korrektor feltétlenül szükséges a cső végére, ha a fotózás is szóba jön.

2. Tükrös távcsövek (reflektorok, vagy Newtonok).
Pro:
- Teljesítményükhöz viszonyítva olcsóak.
- Közepes, de inkább nagy fényerejűek.
- Nincs színi hiba (hisz a fény nem lép át különböző sűrűségű anyagokat).
- Nincs szükség képsík korrektorra.
Kontra:
- Nagyok, ezért szállításuk, felállításuk nehezebb és nagyobb, drágább mechanika kell alájuk.
- Kollimálni kell és megvárni, míg átveszik a környezet hőmérsékletét (0.5 - 1 óra).
- A segédtükör központi kitakarása miatt egy fokkal kevésbé kontrasztos képet adnak, mint a lencsések.
- A bennük látott kép fordított állású, ezért nappali megfigyelésre nem ajánlják őket.
- A széleken a csillagok "elhúznak" (kómásak), amit kómakorrektorral orvosolni lehet. (Elsősorban fotózáskor van erre szükség.)

3. Cassegrain távcsövek.
Általában Makszutov Cassegrain (MC), vagy Schmidt Cassegrain (SC).

Pro:
- Extra kompaktak. Nagyon rövid tubushossz. Mivel zárt, nem porosodik.
- Nagy átmérő, de nagyon nagy fókusz.
- Nincs színi hiba.
- Földi megfigyelésre is használhatóak (bár önmagukban is nagyon nagy a nagyításuk).
Kontra:
- Azonos átmérő mellett drágábbak a Newtonoknál.
- Kicsi a látómezejük, amibe a nagyobb kiterjedésű objektumok nem fér bele.
- Nagy a központi kitakarásuk és kómásodnak.
- Lassan akklimatizálódik és a korrekciós lencse hajlamos a párásodásra.

A fentieken túl léteznek más felépítésű távcsövek is (pl.: RASA), de ezek ritkábbak.

Nagy fényerő = távoli mélyég objektumok, nagy fókusztáv = közeli, naprendszeren belüli égitestek (plusz kettőscsillagok).

Talán furcsának tűnik, hogy pont a közeli bolygókat nagyítjuk, a távoli objektumokat pedig nem. Ez annak köszönhető, hogy a távoli objektumok legtöbbször brutál nagy kiterjedésűek, ezért túl nagy nagyításon nem látjuk őket egyben.

A naprendszer-béli égitestek közös tulajdonsága, hogy relatíve közel vannak hozzánk és fényesek. Ebből kifolyólag érdemes őket minél tovább nagyítani (nagyobb fókusztávolságú távcsővel és okulárral), hogy lássuk a részleteket. Ugyanakkor megfelelnek a kisebb fényerejű (kisebb átmérőjű) távcsövek is.
Tehát jól jön a hosszú gyújtótávolságú távcső, akár kisebb fényerő mellett is, mert ez esetben ez utóbbi nem annyira szempont.
Még a fényesebb mélyég objektumok megfigyelésénél (és fotózásánál is) a minél nagyobb fényerő (fókusztávolság osztva az átmérővel) a lényeg.

Ezért célszerű tudni, hogy mit szeretnél. Persze honnan tudd, ha nem is próbáltad. Lehetne ajánlani kisebb Newton távcsövet, de azon nehezebb megtanulni a dolgokat. Így is lesz mit. Kezdésnek vehetsz lencséset, de számíts rá, hogy esetleg azt hamar kinövöd. Vagy egy fényerősebb műszerre fáj majd a fogad, vagy egy sokkal jobb minőségűre, ami sokkal jobb képet ad. Ebben az árkategóriában tehát elsősorban lencséset vehetsz, vagy ha bevállalod a tükröset, akkor azt. De az melósabb.

Nagyon fontosak még a kiegészítők, melyeket most nem is taglalok, de az okulárokat azért megemlítem.
Hiába van egy jobb távcsöved, ha az okulár lerontja a képét. Könnyen csalódik az ember. A kedveltebb okulárok újonnan erősen 15-20.000 Ft feletti áron kaphatóak. És ez még a jéghegy alja. :D
Fix okulárból minimum 2-3, vagy 4-re van szükség induláskor... Legyen 2, meg egy barlow-lencse és akkor már rendben van az ember. Esetleg egy zoom okulár, de az sem olcsó.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1250) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Nekem az a fura, amikor éjjel nagyvárosban járok és nem látom a csillagokat. :D

Amúgy a nagyvárosi élet ebből a szempontból sem normális. A léleknek tuti szüksége van a csillagokra is. 500 trimilliárdcsilliósok évig, ha az ember felnézett éjjel az égre, akkor általában rengeteg csillaggal láthatta a tejutat. Tuti nem természetes az, amikor felnézel, de nem jön az input. Üresség marad.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.