Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1101) sopruk


sopruk
aktív tag

Megjött a 6mm-es Svbony (GoldLine) okulárom (nagyon gyorsan ideért, 11 nap alatt)
Épp a Holdat nézegetem vele. Az normális, hogy nagyon nehéz eltalálni hogy hogyan nézzek bele? Egyrészt ha kicsit változik a betekintés szöge, eltűnik minden. Másrészt pont középen van egy "folt", vagy tükröződés, nem tudom hogyan írjam le, ami nehezen tűnik el, játszani kell vele hogyan nézzek bele. Vagy csak gyakorolni kell, van valami trükkje?

[ Szerkesztve ]

(#1102) Astroboy válasza sopruk (#1101) üzenetére


Astroboy
őstag

Normális, okuláronként eltérő, hogy melyik ponton keletkezik kép.
Az egyik legfontosabb jellemző azonban a pupillatávolság. Ettől függ ugyanis, hogy mennyire kell közelíteni a szemedet az okulárhoz, hogy a látómezőt egészében átlásd.

PL. ha a szempillád összekeni az okulárt, akkor értelemszerűen kicsi a pupillatávolság. Én kedvelem őket, mert bár észlelések után pucolni kell, érdekes módon a képet részletesebbnek látom a nagyobb pupillatávolságú okulárjaimnál.
Gondolkodtam már rajta ez miért van, de az oka még nem tiszta, asszem beszélnem kell egy optikussal. :DDD

(#1103) sopruk


sopruk
aktív tag

Köszi szépen gyors válaszod!
Az az érdekes, hogy ennek nagy, 16 mm-es a pupillatávolsága elvileg, mégis úgy tapasztalom, hogy nagyon közel kell helyezni a szemem, hogy eltűnjön középen az a tükröződés. De lehet a 6mm miatt van, a 9-es remélem jobb lesz.
Úgy képzeltem, hogy a nagy pupillatávolság miatt majd könyebben tudok nézelődni, forgatni a szemem benne, de ha így teszek könnyen eltűnik a kép. A távcsőhöz kapott 25-ös és 10-es bárium okulárokba sokkal könnyebb nézelődni.
Majd csak megszokom, biztos gyakorolni kell ezt is...

(#1104) Astroboy válasza sopruk (#1103) üzenetére


Astroboy
őstag

Egy 6mm-es oklitól ne is várj sokkal nagyobb pupitávot, valamit valamiért. Azon kívül a képük sem szép.
15 alatt szemüvegeseknek K.O. mert ott van ugye a gumiperem, amit optimális esetben szemgödörbe helyezel, szemcsivel azonban képtelenség.

Pl. egy minőségi 32mm-es nagyításban ugyan jócskán el fog maradni, a képe viszont szebb lesz és kényelmes a pupillatávolsága. Teszel alá egy jobb Barlow-ot ami nem színez és viola! :D

(#1105) kuyarashi válasza popey37 (#1098) üzenetére


kuyarashi
őstag

Pedig épp mára virradóan jelentették be, hogy mi újság a lefotózott fekete lyukkal és hihetetlen áttörés látott napvilágot! Ne mondd, hogy nem érte meg!

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1106) popey37 válasza kuyarashi (#1105) üzenetére


popey37
addikt

hihi

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1107) popey37 válasza sopruk (#1103) üzenetére


popey37
addikt

hát abban a 90/900-ban pedig tökéletesnek kellene lennie. nem kellene látnod középen semmi foltot, a 150X-es nagyitás annak a tubusnak meg sem kottyan. másik oklival is van középen folt?
a 16 mm pupillatávolság meg azt jelenti, hogy nem kell belepréselni a szemed az okulárba, sokkal kényelmesebb belenézni mint egy ortho-ba.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1108) sopruk válasza Astroboy (#1104) üzenetére


sopruk
aktív tag

Akkor mégsem fogom megúszni a barlow-ot. Pedig ezért is választottam ezt a sorozatot (6-9-15-20), mert gondoltam lefedi a szükséges nagyításokat és akkor nem kell drága barlow-ot venni. És persze a 6mm-est rendeltem meg elsőként…

(#1109) sopruk válasza popey37 (#1107) üzenetére


sopruk
aktív tag

Csak a két bárium (25 és 10mm) van hozzá eddig, azokban nem látok semmi ilyet.
Ebbe meg teljesen bele kell préselni a szemem, akkor tudom eltüntetni középen ezt a „folt”-ot, tükröződést, de csak rövid időre. Kicsit bemozdulok, vagy forgatni akarom a szemem, már eltűnik a kép, kellemetlen, nem jó nézelődni vele.
Ráirányítottam egy csillagra, azt sem lehet szép pontszerűre fókuszálni, színes csíkok állnak ki belőle. (Bocsánat a nem szakszerű fogalmazásért)
Selejtes lehet?

(#1110) kuyarashi válasza sopruk (#1109) üzenetére


kuyarashi
őstag

Lehetséges, hogy csak simán ennyit tud. Igazából az ára töredéke egy jó okulár árának.
Ugyanakkor a Svbony nem gagyi és a 7.000 Ft-os kínai árának, lehet hogy egy itthoni, 10-12.000 Ft-os felel meg. (Persze ezt kijelenteni nem célszerű.)

Kezdésnek 2 db jobb minőségű, nagyobb fókuszú okulárt célszerű venni, plusz egy jó minőségű barlowt. Ha van barlow lencséd, akkor az okulárjaid számát nyugodtan szorozhatod 2-vel. Ha van egy barlowd és 4 okulárod, akkor 5 eszközből lesz 8 nagyításod. 8 okulár lehet drágább, mint 4 + egy barlow...

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1111) popey37 válasza sopruk (#1109) üzenetére


popey37
addikt

hát ezt látni kellene, mert nekem ugyanez az okulársorom van, és tökéletes

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1112) Dilikutya válasza popey37 (#1094) üzenetére


Dilikutya
félisten

Amatőr csillagásztól érdekes ilyen véleményt olvasni.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#1113) popey37 válasza Dilikutya (#1112) üzenetére


popey37
addikt

nem lépnétek már túl ezen? nem lehet mindenkinek egyforma véleménye

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1114) phanonym


phanonym
csendes tag

Sziasztok!

Távcsövet szeretnék vásárolni a közeljövőben. Olvastam már néhány cikket az alapvető dolgokkal kapcsolatban.
Gondolom, nem érdemes túl kicsi vagy gyenge távcsővel kezdeni, mert ha érdekli az embert, hamar korlátolja a lehetőségeket, ugyanakkor nem tudhatom előre, meddig tart a lelkesedésem, tehát nem szánnék rá nagyon jelentős összeget. A fogalmakkal elkezdtem ismerkedni.

Olvastam itt a fórumon is, hogy kezdőknek refraktort érdemes vásárolni. A tavcso.hu apróhirdetés rovatát, illetve a tavcso-mikroszkop.hu bazár rovatát nézegettem, de ha jól látom, nem pörögnek a hirdetések, pedig használtan érné meg venni.
Árban olyan 50-70 ezer Ft a határ. Találtam egy hirdetést, ami érdekesnek tűnik, nem tudom, be szabad-e ide linkelni, de megköszönném, ha vetnétek rá egy pillantást. :)

A típus, amelyet kinéztem, a Skywatcher 90/900 refraktor, de szívesen fogadok egyéb alternatívát, egyelőre ez tűnt jónak, ha találni megfelelő áron.

A válaszokat előre is köszönöm.

Szerk.: olvastam már itt a fórumon is kezdőknek szóló tanácsokat, de hátha hibás valahol az elképzelésem, ezért inkább leírtam a sajátomat is.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

(#1115) popey37 válasza phanonym (#1114) üzenetére


popey37
addikt

A 90/900 jó választás, de a keretedbe nem fog beleférni a mechanikával együtt még használtan sem.
minimum egy EQ3 kell alá, bár ha szerencséd van talán találsz.
a makszutov boltban 110k a szett ára.
lejjebb van pár irás a kezdő felszerelésekről, olvasd el őket./ csak azért, hogy ne kelljen ismételni őket/ :)

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1116) popey37 válasza phanonym (#1114) üzenetére


popey37
addikt

75k-ért a jófogáson van egy hirdető, 24-én adta fel a hirdetést, hátha megvan még. 90/900 + EQ3 meg egy csomo okulár, barlow. érdemes rámozdulni.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1117) phanonym válasza popey37 (#1116) üzenetére


phanonym
csendes tag

Rendben, köszi a tanácsokat. Olvasok még akkor a kezdő felszerelésekről, de írok ennek az eladónak. Igen, pont erre a hirdetésre gondoltam. :)
Remélem, ha megvan még, jó vásárt csinálok.
Esetleg valami tanács, hogy használt felszerelésnél mire érdemes figyelni?

[ Szerkesztve ]

(#1118) popey37 válasza phanonym (#1117) üzenetére


popey37
addikt

ha az optikai felület nem karcos akkor megveheted nyugodtan. nem fogsz benne csalódni. nekem is volt ilyen tubusom.
később vehetsz hozzá egy Bader semi apo szürőt, igy a szinezéssel sem lesz problémád.
a hold és bolygók megfigyelésére tökéletesen alkalmas, de mélyegezni is lehet vele.
összességében egy jó kezdő felszerelés.

az EQ-3 mechanikára lehet óragépet tenni, igy még kényelmesebb a megfigyelés: nem mászik ki az objektum a képből.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1119) phanonym válasza popey37 (#1118) üzenetére


phanonym
csendes tag

Jól hangzik, köszi a tanácsokat, megfogadom őket.

Sajnos időközben elkelt a felszerelés, lassú voltam.:(
Kevés hasonló felszerelést találni használtan, külön is jó lenne a mechanika, illetve a tubus, de úgysem láttam sehol.

Június közepén, illetve végén lesz igazán aktuális a dolog, addig bújom a hirdetéseket, hátha. :)
Ha találnék kihagyhatatlan ajánlatot, még 90 ezerig is elmennék.

Tavcso.hu, tavcso-mikroszkop.hu, jofogas.hu, ezeken az oldalakon nézelődtem használt felszerelések után. Van más hasonló oldal esetleg?

[ Szerkesztve ]

(#1120) kuyarashi válasza phanonym (#1119) üzenetére


kuyarashi
őstag

Leginkább az első kettőt ajánljuk szerintem, de a Jófogás is rendben lehet. Több magyar nyelvű apró nemigen van.
Ha van időd, akkor megéri a használtra várni. Júniusig még tuti, hogy lesz hasonló felszerelés. Például 90/900-as időnként simán előfordul.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1121) Istv@n


Istv@n
aktív tag

Sziasztok!

Én is mostanában készülök teleszkópot venni, és én is a SkyWatcher 90/900-ast néztem ki, viszont EQ-2 -es mechanikán... popey37 azt írja, hogy minimum EQ-3-assal érdemes venni, mert a 2-es nem elég stabil. Én úgy gondoltam, hogy, mivel arra is lehet óragépet tenni, első körben azzal próbálnám áthidalni a finom mozgatás okozta beremegést.
Nyugtassatok, meg, hogy azért ez így nem lesz annyira gáz!

(#1122) kuyarashi válasza Istv@n (#1121) üzenetére


kuyarashi
őstag

Szerintem senki sem fog megnyugtatni. :)
Nem csak a mechanikán belüli "finom mozgások" hiányáról van szó, hanem magáról a távcső tömegéről. Nem csak a súlya, a fókusza és hossza is nagy. Ráadásul a 90/900-as fényereje kicsi, ezért elsősorban naprendszeren belül, bolygók megfigyelésére használatos, tehát nagy nagyításon fogod használni. Minél nagyobb a nagyítás, annál nagyobb a bemozdulás veszélye. EQ2-n minden rezdülés látható lesz, a szél is piszkálja, de ha hozzáérsz, akkor is könnyen megremeg majd és könnyen célpontot veszthet. Az EQ3 ránézésre kb. 10× komolyabbnak hat. EQ1 és EQ2 csak arra jó, hogy legyen valami a tubus alatt.

Itt olvasd el a kommenteket! Még a DSLR tükörfelcsapása is bemozdítja. Innen kezdve nincs miről beszélni. Egy jobb fotós állvány röhögve kenterbe veri stabilitás szempontjából (persze az nem alkalmas követésre).

Szóval szerintem az EQ3-nál kezdődik az élet.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1123) popey37 válasza Istv@n (#1121) üzenetére


popey37
addikt

azt már meg sem emlitem, hogy az EQ-3 prizmasines csatlakozással szerelt, mig az EQ-2 tubusgyűrűs rögzitésű. ami azt jelenti, hogy a tubuson lévő két tubusgyűrűt kell hozzácsavarozni a deklitengelyhez, igy ez nem odható kötés csak ha csavarozgatsz.
a prizmasin meg egy egyszerű mozdulattal le és felszerelhető.
amugy az EQ 1 és 2 mechanikákat a rrövid és künnyű tubushoz "tervezték" pl. 70/500, 80/400 lencsések, esetleg kisebb makszutovok: 90-es, 100-as maximum.
a súly sem elhanyagolható, egy jobb fotoálvány kenterbe veri az eq1-2 mechanikákat, nekem egy manfrottó van alap és stabilabb mindkettőnél.

a távcső lelke egy stabil mechanika, nem véletlenül méretezik túl az amatőr csillagászok, pláne aki fotozik is, legalább 2 számmal nagyobb állványt vesz.
láttam már 80/500 APO-t EQ-6 állványon, na amellett ugrálhattál is meg sem mozdult.

az a baj ezekkel a kis állványokkal, hogy nincs rezgéscsillapítása, gyengék a tengelyek, elnagyoltan van megmunkálva, lityeg-lötyög minden irányba.
szerintem egy belépő szintű mechanika az EQ-3. természetesen csak acéllábbal, az alulábas nem stabil. annyira.

nekem egy 127/1500 makszutovom van, 38 cm hosszú és 3,5 kilo, egy NEQ-5-ön csücsül. akár rugdoshatod is. :)

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1124) Istv@n válasza popey37 (#1123) üzenetére


Istv@n
aktív tag

Köszi mindkettőtöknek...
Akkor rámegyek az eq-3 as változatra.... Illetve még egy kérdés... Makszutov-Cassegrain teleszkóp mennyire ajánlható kezdőnek? Elolvastam az előnyöket, hátrányokat a lencsés és e között, illetve találtam több ajánlást és több "inkább lencsést" véleményt is. Nektek mi az álláspontotok? A kinézett esetleges versenyző egy 90/1250 -es MC....

(#1125) kuyarashi válasza Istv@n (#1124) üzenetére


kuyarashi
őstag

Konkrétan e két távcső közül nekem az MC a szimpatikusabb, de ez szubjektív, mert egyikkel sem volt még dolgom. (Sőt, hasonlóakkal sem.)
Az MC tubus jóval kompaktabb, rövidebb és talán a súlya is csak fele annyi, mint a 90/900-asé. Tárolni, "cipelni" könnyebb és a mechanikának is kevésbé megeröltető.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1126) popey37 válasza Istv@n (#1124) üzenetére


popey37
addikt

nekem egy 127/1500-as MC-m van. meg vagyok vele elégedve, rövid, 38 cm a tubus és mindössze 3 k,5 kilo
a képe kicsit lágyabb a központi kitakarás miatt, de nem számottevően.
a nagyítást jól birja : ugye alap az 1500 mm fokusz, ez egy 6 milis okulárral 250x nagyítás.
a legnagyobb nagyítás amit probáltam: 1500 fokusz + 3x barlow és 6 milis oklulár. lehet számolgatni: 750x
a holdon még " nézhető volt" de csak kiprobáltam. jó ég alatt a 300x simán birja.
ami a legfontosabb a lencséssel szemben, hogy nem szinez, mélyegezni egy 0,5x fokuszreduktort használok hozzá, igy csak 750mm a fokusz.
egy 80/500 semi APO-t cseréltem le erre. az apo szinezett, ez meg nem és a nagyításokat is jobban birja, nagyobb az átmérő, több a fény a felbonto képessége valahol 0,91" körül van.

kitelepüléshez ideális, kicsi könnyű tubus, gyorsan bevethető.
észlelés előtt pár órával érdemes kitenni szabadba, hogy áthüljön rendesen, / én a hütőben szoktam lehüteni, mindenki csak saját felelősségre probálja ki/.

a kinézett 90/1250 nem igazán jó választás a 90/900 ellenében mert az mc-nek van központi kitakarása: kb. 30% ami felületben kb. 10-13%-ot jelent, ezt leveszed a 90-ből és rájössz hogy nem éri meg.

a 102-es tud kb annyit mint a 90-es lencsés.
MC-ben ajánlott méret a 127/1500 vagy felette. / tudom drága, használtan meg nincs, akinek van az bolond lesz eladni/

a lencsés akromátokkal az a baj, ha nem Apokromátot veszel szinezni fog, pláne ha még fényerős is. akromátot F10 vagy felette, nagyobb nyilásnál 120-150mm esetleg F8. de a szinezés itt is jelen lesz.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1127) phanonym


phanonym
csendes tag

Továbbra is nézegetem az aprókat, hátha felbukkan egy jó ajánlat.
Szerintetek ez a szett mennyit érhet? [link]
Újkori árát nézve ennyiért nem érné meg.

(#1128) popey37 válasza phanonym (#1127) üzenetére


popey37
addikt

gyenge az állvány, EQ2 hosszú tubus alá nem jó mert instabil.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1129) popey37


popey37
addikt

bocsi a rossz időért, én vagyok a felelős, kicsit bevásároltam.
3 részes koffer szett
0,5x reduktor
12 mm szálkeresztes megvilagitható okulár.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1130) phanonym válasza popey37 (#1129) üzenetére


phanonym
csendes tag

Remélhetőleg minél hamarabb jó idő lesz és ki tudod próbálni. :)
Milyen gyakran szoktál menni megfigyelni?

Egy SW 90/900 tubus önmagában mennyit érhet kb.?
Okulárok stb. nincs hozzá.

(#1131) popey37 válasza phanonym (#1130) üzenetére


popey37
addikt

hát a mai nap ugy néz ki hogy ki lehetne menni.egész jó idő van, alig van felhő, meglátom este milyen lesz.
tegnap éjel tök tiszta volt az ég, csak hideg volt nagyon.

viszont megoldódótt a kofferekbe a szivacs, találtam egy céget 3000 forintért adnak egy 90x200x30-as félkemény táblát.
mindhárom kofferem ki lesz bélelve és még marad is bélés.pénteken készen van.

a 90/900 meg olyan 25k körül

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1132) kuyarashi válasza popey37 (#1131) üzenetére


kuyarashi
őstag

Zsírkaraj! Linket tudsz adni? Illetve mivel fogod vágni, beszabni?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1133) popey37 válasza kuyarashi (#1132) üzenetére


popey37
addikt

természetesen,[link]

parancsolj.
én a linken lévőt veszem, 90x200x30 félkemény szivacs.
beszéltem velük telefonon, azt mondta a tag, hogy legjobb ha személyesen nézem meg és választom ki a nekem megfelelőt. nagyon segitőkész volt. holnap megyek hozzájuk, újpesten vannak.

direkt azért veszek 3 cm-est, hogy könnyű legyen vágni: alegalsó marad egyben, a 2-3-4 réteget egyesével formára vágom sniccerrel, az 5. meg megint marad telibe a nagykofferben. a többiben ugyanigy.
az okulároknak is szögletes likat vágok, abból könnyebb kihalászni a hengereket. de lehet hogy fekvő helyzetben lesznek a legkisebb kofferben.
a nagyba az MC és a a guidescope pont elfér egymás alá, esetleg még a polarmaster kamera doboza.

a középsőbe mennek a mechanika elektronikák, asi kamera,meg ami belefér még.
a legkisebbe meg az oklik, szürők, zenittükör, barlow, reduktor mag a többi apróság.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1134) kuyarashi válasza popey37 (#1133) üzenetére


kuyarashi
őstag

Tetszik és nekem is kelleni fog, ezért érdekelt a link, köszi. Árak teljesen rendben vannak.
Arra leszek még kíváncsi, hogy megfelelőnek találod-e a félkemény változatot. Várom majd, hogy megírd.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1135) popey37 válasza kuyarashi (#1134) üzenetére


popey37
addikt

van náluk rengeteg féle, valamelyik csak jó lesz.
ahogy számolom a fele tábla meg fog maradni kb.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1136) kuyarashi válasza popey37 (#1135) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ha jó, lehet egyszer átveszem. Viszont lehet feketét is szeretnék.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1137) kaposznyak


kaposznyak
aktív tag

Sziasztok.

120/1000-es lencsés távcsövet vennék.

110.000Ft-ért már újat lehet kapni, érdemes várni használtra? Mert használtért, garancia nélkül max. 80-at adnék, de erre az árra az egyik ajánlattevő szabályosan megsértődött...

(#1138) popey37 válasza kaposznyak (#1137) üzenetére


popey37
addikt

biztosan nem akarja eladni csak hirdetni szeretné. :)

nem sok van belőle és ritkán kerül fel a bazárba, olyan mint az MC. / én sem vártam, vettem újat, utána pár héttel kettőt is hirdettek. de hát ez ilyen. /

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1139) kaposznyak válasza popey37 (#1138) üzenetére


kaposznyak
aktív tag

Igen én is azt gondolom, alapból kevés van, eladó meg még kevesebb.

(#1140) popey37


popey37
addikt

lehet irigykedni, félkész állapotban a kofferek. :)

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1141) kuyarashi válasza popey37 (#1140) üzenetére


kuyarashi
őstag

Á, nagyon gagyi! :)

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1142) popey37 válasza kuyarashi (#1141) üzenetére


popey37
addikt

a kész cucc.

és a kupleráj amit csináltam:

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1143) kuyarashi válasza popey37 (#1142) üzenetére


kuyarashi
őstag

:) Menő lett. Keménység milyen? -Mondjuk egy ágymatrachoz képest.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1144) popey37 válasza kuyarashi (#1143) üzenetére


popey37
addikt

szerintem megfelelő, a szivacs ágy matrac fedőrétege, 80-100kg-ig nem deformálódik. de a nagykoffert lehet átalakitom, mert a mechanikám vezérlője kimaradt. a vezetőtubust átteszem a kicsibe és a helyére meg a vezérlés, de lehet nem bojgatom ,jó ez igy.
már nem kell papirdobozt cipelnem, kényelmesen elkapom a koffert és spuri
meg igy rend van. eddig a távcső papirdobozában volt mindenem ömlesztve, éjjel marha jó volt kersgélni.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1145) kuyarashi válasza popey37 (#1144) üzenetére


kuyarashi
őstag

Oké.

Más.
Honnan kezdve számít kielégítőnek és honnan nagyon jónak egy távcső strehl értéke?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1146) popey37 válasza kuyarashi (#1145) üzenetére


popey37
addikt

a difrakció határolt az 0,85 0,9-től már kiemelkedő, a prémium meg 0,95 felett.

de ez magában nem sokat számit, mert néztem olyan tükrösbe aminek a streel értéke 0.70 volt és jó volt a képe.

a bolti elvileg minimum difrakcióhatárolt. plusz felárért válogatott prémium az már 0,9 feletti az érték.

a gyártóknál is nagy lehet a szórás, de a 0.85 alatti ritka és azonnal cserélik garanciába.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1147) kuyarashi válasza popey37 (#1146) üzenetére


kuyarashi
őstag

Jól sejtettem. Kis távcsövem kofferében van egy félbetépett Távcső Centrumos szóróanyag, aminek a hátára van írva, hogy "Csuko 93%". Ma rákérdeztem és beigazolódott, hogy az a Strehl értéke. "Véletlenül a dobozban maradt." :D Azért örülök ennek a véletlennek. Legalább megtudtam, még ha nem is hivatalos jegyzőkönyv, nekem számít.
Ezt a típust mindet bemérik, lehet a többit is, ami már minőségibb darab. Rákérdeztem, hogy mekkora egyébként a szórás. 90% alattival még nem találkoztak, mert szigorú a gyártó minőségellenőrzése. 91-96% között szoktak lenni, de ebből mértek már .98-ast is. Az már kemény.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1148) popey37 válasza kuyarashi (#1147) üzenetére


popey37
addikt

persze hogy számit, az a 93% egy igen jó érték főleg lencsésnél.
Gyulai Pali 97-98% optikákat csinál. gyári 93% nem igazán szokott lenni egyik sem.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1149) kuyarashi válasza popey37 (#1148) üzenetére


kuyarashi
őstag

Az komoly.
Sánta Gábor is azt írta nekem, hogy a 93% már prémium, de ennél a típusnál ez általánosnak mondható.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1150) popey37 válasza kuyarashi (#1149) üzenetére


popey37
addikt

bátorligeten csillagásztábor lesz junius 28-julius 2 között.
esetelg jön valaki?

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.