Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#851) popey37 válasza dionaea (#850) üzenetére


popey37
addikt

max 6-7 magnit látsz szabad szemmel, ez a szemed vége.
ehhez hozájön a fényszennyezés, légköri dolgok.
a 6-6,5 magnis ég már szinte koromfekete: a zeniten viritanak a csillagok, androméda köd simán látható, sőt kis odafigyeléssel még az orion köd is sejthető. persze ha tudodd, hol és mit kell nézni.
Egy 10x50-es binoval már több tucat köd, csillaghalmaz látható.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#852) kuyarashi válasza dionaea (#850) üzenetére


kuyarashi
őstag

Apaj közepe' 4.7 m (elméletileg), de ha kimész a Harmincas-csatornához, akkor már 6.7-es eget is kaphatsz, ami elég jó.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#853) dionaea


dionaea
őstag

Köszi akkor helyileg jó helyen vagyok.

(#854) qqzs válasza kuyarashi (#852) üzenetére


qqzs
őstag

ezt hol lehet igy helyileg megnezni?

Eladó: GTS450

(#855) popey37 válasza qqzs (#854) üzenetére


popey37
addikt

égkép.com
megkeresed hol laksz a térképen, kattintasz a helyen az egérrel és utána alul a számolásra. ennyi

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#856) kuyarashi válasza qqzs (#854) üzenetére


kuyarashi
őstag

Érdemes alul rákattintani és elolvasni a "Mi ez és hogyan működik?..." ismertetőt. Egyébként www.egbolt.com. Köszönet a fejlesztőnek.
Egy másik baromira hasznos oldal a Light Pollution Map.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#857) #10186752 válasza kuyarashi (#856) üzenetére


#10186752
törölt tag

Húú, köszi, ezt nem ismertem.

(#858) popey37


popey37
addikt


az első kép az új tubussal

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#859) dionaea


dionaea
őstag

:C szinte itt van a kertem végében ;)

(#860) popey37 válasza dionaea (#859) üzenetére


popey37
addikt

a mai célpontok: hold, mars.szaturnusz, uránusz, neptunusz meg utána kis mélyég: gyűrűs, súlyzó, orion, androméda.
meglátjuk mennyi jön össze belőle, este 6-kor már kipakolok.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#861) dionaea válasza popey37 (#860) üzenetére


dionaea
őstag

Szép felhő mentes éjszaka lesz a hold se zavar be

(#862) popey37 válasza dionaea (#861) üzenetére


popey37
addikt

ja, jó szar egem volt, vizuálisan tökéletes, de fotozásra alkalmatlan volt.
a légköri nyugodtság pocsék volt, a seeing max 2/10.
viszont jól vizsgázott az MC vizuálisan: 3x barlow és 6 m okulár plusz a 127/1500 mc, 4,5m fokusz, 750x nagyitás, a mars már nem volt élvezhető, de a hold az fenomenális.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#863) kuyarashi válasza popey37 (#862) üzenetére


kuyarashi
őstag

4.5 m fókusz. :D Kemény!

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#864) popey37 válasza kuyarashi (#863) üzenetére


popey37
addikt

sok, de nincs kisebb barlow lencsém, ez a tubus max 2-2,5

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#865) Peter Kiss


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Nem értek a témához, de csillagászat felé érdeklőt merre vinnétek el Budapesten és környékén?
Planetárium még hirtelen nem játszik, de értsük bele, illetve más hasonló? (Külföldön élő versenyzőről van szó.)

Köszi!

+ könyv is érdekel, hobbi szintre inkább, de legyen tartalma. :)

[ Szerkesztve ]

(#866) Pulsar válasza Peter Kiss (#865) üzenetére


Pulsar
veterán

Polaris Csillagvizsgáló - Magyar Csillagászati Egyesület

Budapest, Laborc u. 2c, 1037
(30) 513 7009 https://g.co/kgs/KXVdag

Nekem ez jutna elsőnek eszembe :)

(#867) popey37 válasza Peter Kiss (#865) üzenetére


popey37
addikt

könyvet tudok ajánlani: Vizi Péter Csillagatlasz kistávcsövekhez

ez a legjobb kiadvány kezdő amatőrcsillagász számára, minden benne van mit egy 10-12 cm-es távcsővel látni lehet, sőt még több is.
a szerző maga is végigészlelte a könyvben szereplő dolgokat.
részletes leirást találsz mindenről, mikor, mit, hol találsz, ködök, kettősök, csillaghalmazok, szóval minden.
és az ára sem vészes, a Makszutov. hu-nál 3500 ft.

ha vizuális élvezetekre vágysz, akkor polaris csillagvizsgáló, ott egyből be is tudsz lépni az MCSE-be. nem vészes az ára és cserébe évkönyv, havi Meteor kiadvány és bármikor ingyenesen mehetsz a polarisba.
Vannak rendezvények, szakkörök, bemutatók, előadások.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#868) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Rákérdeztem Éder Ivántól, de nem akarom már tovább fárasztani. :D Lacerta 72/432 ED-APO Octo kihuzattal és Lacerta 72/432 ED-APO Quadruplet Flatfield tubus. A kettő között annyi a különbség, hogy utóbbihoz csomagban kapjuk a flattenert (talán Flat-La 72).
Amit nem értek, hogy a két távcső több ponton is eltér egymástól a termékismertetőikben szereplő képek alapján (és egyéb Googlel megtalált képek alapján is).
Szóval elméletileg nincs különbség a távcsövek felépítésében, mert teljesen ugyanazok, mégis a szemem mást lát. Elsőre azt hittem, hogy a Quadrupletbe bele van építve a korrektor, de nem; csak mellé csomagolják. Akkor most hogy van ez?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#869) popey37 válasza kuyarashi (#868) üzenetére


popey37
addikt

a 2+2 lencsés kicsit modernebb a másik régebbi fejlesztés ezért eltérő szerintem. de ha rám halgatsz nem veszed meg
külföldi oldalkon lehet kapni olyat amiben gyárilag benne van a flattener.
Ha apo-t akarsz csak triplet. minden 2 lencsés rendszer szinez, tudom, volt 80/500-as Equinox tubusom, szinezett.

két lencse nem tud 3 szint nullára korrigálni, a flattenernek meg nem az a dolga, hanem az, hogy a teljes látómező sik legyen, ezért is hivják képsik korrektornak, és csak fotozásnál van jelentősége, bár ott sem sok ennél a tubusnál.

és ha ajánlhatom a Makszutov.hu boltot, keresd Leventét, kézségesen áll a rendelkezésedre bármilyen kérdésed van.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#870) kuyarashi válasza popey37 (#869) üzenetére


kuyarashi
őstag

Iván állítja, hogy teljesen ugyanaz a kettő, csak az egyik mellé berakják a flattenert a csomagba. Szó szerint így írta. Azt tudom elképzelni, hogy ha valaki a Quadroupletet rendeli, akkor a simát kapja meg a korrektorral, de ez esetben félrevezető a termékfotó. Na de nem fontos.
Megjegyzem, 2016 közepén, használtan tudtam volna ilyet venni 150.000-ért.

Tudom, hogy ez nem egy APO lencse, de azért olvasd el a tesztet a termék alatti hozzászólásban. Külföldi cikkekben is dicsérik. Árérték arányban azért nem rossz, főleg akciósan, kofferrel. Igazából azt tapasztaltam, hogy mindenhol meglepődve beszélnek róla, mert nem várt teljesítményt hoz ("Semi-APO" létére). Természetesen tripletekkel nem sportszerű összehasonlítani.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#871) popey37 válasza kuyarashi (#870) üzenetére


popey37
addikt

az a baj vele, hogy 72mm, ekkora méretben inkább egy teleobjektivet vennék mint ezt. annak legalább van látómezője is.a tubusom 127 mm és még ez is kicsike. jó lenne neagyobb. :)

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#872) kuyarashi válasza popey37 (#871) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ennyiért elég lightos teléket lehet kapni, már ami a minőséget illeti. Mondjuk használtan esetleg. És akkor valamivel még a fényerő is nagyobb, mert rövidebb a tubus (200-300 mm).

Ez a Lacerta elmenne a Newtonra keresőtávcsőnek, meg vezetéshez. :D
Még mikor távcsővásárlás előtt álltam, akkor néztem ezt a Lacerta-t és nagyon tetszett. Igazság szerint ez volt az, amin elsőre megakadt a szemem és azóta is tetszik. Valamiért megfogott. Most pedig megláttam akcióban...

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#873) popey37 válasza kuyarashi (#872) üzenetére


popey37
addikt

azért 200k-s keresőtávcső egy newtonra? jól el vagy engedve anyagilag. :) jó ez csak vicc volt.

az a baj, hogy nagyon kicsi az optika, lehet, hogy jó a leképezése, de csak 72mm. a 80mm-t is eladtam mert kicsi volt.

ha csak fotozáshoz kell vegyél egy 120/600 vagy 150/750 akromátot, szinez de csak bolygón, kis nagyitáson vagy primer fokuszban fotózni viszont brutális. és az ára is barátibb kicsit. meg nem kell képsíkkorrektor hozzá

én most vettem a 127/1500 MC-t, de akarok mellé venni egy sima akromátot, legalább 120mm-est.

mondjuk ez jó vétel lenne:

Bresser Messier AR-152L/1200 refraktor 209.000 .- ft.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#874) popey37 válasza kuyarashi (#872) üzenetére


popey37
addikt

https://www.astrobuysell.com/uk/propview.php?view=142658

https://www.astrobuysell.com/uk/propview.php?view=142337

itt nézelődj , én itt vettem az equinoxomat 130k-ért.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#875) kuyarashi válasza popey37 (#873) üzenetére


kuyarashi
őstag

Persze, hogy vicc. :)
Az, hogy kicsi az átmérő, miben nyilvánul meg? A fókusza is kicsi, így f/6 a nyílásviszony, ami még nem rossz.

Köszi a linkeket. :)
Az első, amibe belebotlott a szemem. :D Kár, hogy ez a fizetett hirdetések közt van. Ezekre nem hat az "árkorlát".

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#876) popey37


popey37
addikt

no hapsikáim itthon vagyok, mehetünk észlelni bármelyik nap ha jó az idő. keressetek bátran.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#877) core i7


core i7
addikt

Sziasztok a James Webb űrtávcső már képes lesz exobolygók esetleges kontinenseit észlelni? Vagy csak légkört?

[ Szerkesztve ]

(#878) lev258 válasza core i7 (#877) üzenetére


lev258
veterán

A légkört fogja. Méghozzá úgy, hogy a csillag által kisugárzott fény egy részét elnyeli a légkör (illetve sugároz is ki más formában), a maradék pedig eljuthat ide, amit spektroszkópiával kielemezhetnek (elsősorban infravörös). Így lehet következtetni arra, mi lehet a légkörben. De a kielemezendő adatok várhatóan mindössze néhány pixelnyiek lesznek, így még akkor sem tudnál kontinenseket azonosítani, ha a látható tartományban érkezne fény.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#879) szinimini


szinimini
senior tag

Sziasztok,

távcső vásárlás előtt vagyok. Teljesen kezdő vagyok a témában így választanék egy normális kezdő műszert.
Amivel azért ellennék egy darabig.
Eddig ezt néztem ki.
SkyWatcher pólustávcső EQ-3 mechanikára
150/750 SkyWatcher Newton EQ3 mechanikán alu lábas
Kéttengelyes motoros vezérlés EQ3

Ez egy használt szett lenne,ami féléves. Az új szett ára 196eFt.
Szerintetek mennyit érhet?
Illetve mi a véleményetek erről a szettről?

köszi ;)

(#880) popey37 válasza szinimini (#879) üzenetére


popey37
addikt

ez a szett nem rossz, bár a mechanika gyenge a tubushoz.
Viszont, ha teljesen kezdő vagy, ne vegyél newton távcsővet.
ez a tubus nem az a kategória, hogy csak kiteszem és belenézek. a newton távcsöveket kollimálni kell, mert a főtükör hajlamos az elmozdulásra egy ki-bepakolásnál is. az meg egy kezdőnek nem éppen a szíve csücske.
kell hozzá egy kollimációs okulár.
a 150/750 egy jó kis tubus ha jól be van állítva, a mechanika kicsit gyenge, de elviszi.

kezdőknek inkább a lencsés távcső ajánlott, pl. egy 90/900 + EQ3. igaz itt nincs motoros vezérlés de 110.000.-ből megvan.

a konkrét véleményem az, hogy a környékeden keress amatőr csillagászokat, vedd fel velük a kapcsolatot, nézz bele minél többféle távcsőbe, egy elhamarkodott döntés elveheti a kedved a csillagászattól./ tapasztalatból beszélek, már a 8. távcsövemet nyüstölöm./
menj fel a polarisba ha pesti vagy, szokott lenni távcsöves bemutató, az ottani tagok kedvesek segítőkészek, minden kérdésedre válaszolnak.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#881) szinimini válasza popey37 (#880) üzenetére


szinimini
senior tag

Kollimálásba lenne majd segítség itt a környéken. Meg úgyis meg kell tanulni ezt is 1x :)
130ba lenne ez a szett,amiról írtam. Szerintem a kis különbség akkor megér annyit.
Tubus sokáig jó lenne , max alatta a mechanikát fejlesztem,d elsőkörben szerintem bőven elég lesz majd ez.
Sajnos nem vagyok pesti,d próbálok találni majd itt vkit akinél tudok nézelődni.

Köszi a vélemenyéd ;)

(#882) popey37 válasza szinimini (#881) üzenetére


popey37
addikt

a 150/750 tökéletes tubus, nekem is volt, de ha később fotozni is akarsz, kell hozzá pár dolog ami 5x annyiba kerül mint a tubus maga.
ha vizuálisan nézelődsz annyira nem zavaró a kómázás, de a fotón iszonyat ronda. a kómakorrektor meg egy vagyon. pár jó okulár is többszöröse a tubus árának.
én még mindig azt mondom, hogy kezdőként ne vegyél newton tubust mert kinlódni és szenvedni fogsz vele.

elég elsőre a pontos polusra állást megtanulni, meg az égen eligazodni, csillagképek, ismertebb csillagok helye az égbolton, stb..
Te persze ez a te döntésed lesz, én csak javaslatot tettem.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#883) popey37 válasza szinimini (#881) üzenetére


popey37
addikt

amugy leventénél a makszutov boltban a 150/750 meg az EQ3 motorok nélkül 157.000.-
tehát kicsit sok a 130 a használt szettért.
én NEQ-5 2 motoros mechanikát vettem 95-ért.
max 100-at adnék érte.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#884) szinimini válasza popey37 (#882) üzenetére


szinimini
senior tag

Lehet,h elsőre tényleg maradnom kéne az alap dolgoknál,m ez a fotózás elég drága mulatság lenne.
Meghallgatok mindenkit, szívesen fogadom a jó tanácsokat. Nem akarok egy rossz döntést hozni.

Jövő héten megyek bp-re akkor majd eltudok menni egy távcsöves boltba,d nem abba,amit te írtál.
Megnézegetem ott a dolgokat is és akkor majd utána jobban tudok dönteni. Meg persze ott is kérek majd egy két hasznos tanácsot.
De a motor az még 40 , a pólustávcső pedig 12 még pluszba,d a 100 azért a jobban hangzik,d nem hiszem,h egy féléves cuccott féláron oda fog adni,d meg kell próbálni, hátha...
Vagy majd inkább a használt piacot bújom vmi jobb vétel miatt,de azért túlzásba se kellene esni.

(#885) kuyarashi válasza szinimini (#884) üzenetére


kuyarashi
őstag

A használt csillagászati cuccok ára elfogadhatóan alacsony szokott lenni. Megéri kicsit várni rájuk. Célszerű figyelni a BTC és a Makszutov apróhirdetéseit. Ráadásul egy kezdőnek a vásárlásban való 1-2 hetes csúszás aranyat érhet. Úgy értem, hogy ezalatt még nagyon sok újat tanulhat, sokat tájékozódhat a témában. Persze túl sokáig sem szabad húzni a döntést, mert a gyakorlat a legjobb tanító.

Popey37 tanácsait tényleg érdemes fontolgatni. Igazából maga a távcső nem olyan nagy szelete az egész felszerelés árának. Bármikor lecserélheted, így érdemes lehet használtan venni egy lencsés távcsövet, majd betanulást követően, fél-1 év elteltével nagyobbra cserélni. Amihez eleve jutányos áron jutottál hozzá, azon kisebbet buksz.

Én nem bántam meg, hogy 200/1000-es Newtont vettem kezdésnek (2 éve), de előtte legalább 2 évig tájékozódtam, ezért már viszonylag felkészültem a velejáróira. Gondoltam, hogy a nagyobb súly és terjedelem nem akkora gond, elbírom, ha cipelni is kell kitelepüléskor (~10 kg, plusz mechanika 23.5 kg, plusz ellensúlyok 10 kg, stb.). Ugyanakkor ennek köszönhetően jóval kevesebbszer települtem ki, mint azt előre sejtettem volna és éppen azért, mert mire összeállítom a cuccot, "lemegy a Nap", meg minden. Ha egy kisebb tubusom volna, mondjuk EQ3-al, akkor kb. 2 perc alatt leszaladnék vele az emeletről és felállítanám a kertben. Akár csak 1-2 órára (mert egyébként a fényszennymentes' terület kocsival 10 perc). Megérné! Viszont a jelenlegi cuccal úgy 6-szor gondolom meg, hogy akkor menni, vagy nem menni.
Nem árt, ha az embernek van egy olyan haverja is, aki szintén érdekelt a témában. Ez is egy jó húzóerő. De szép is lenne, ha lenne! :)

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#886) popey37 válasza kuyarashi (#885) üzenetére


popey37
addikt

az én kezdő tubusom egy 70/350 lencsés volt, utána egy 90/900 lencsés, majd egy egyedileg direkt nekem készített Jaagers 107/900 lencsés, ezt sajna el kellett adnom, nagyon megbántam, hogy eladtam, utána egy 150/750 newton, 80/600 equinox ED akromát,.
a jelenlegi tubus 127/1500 MC egy NEQ-5 kétmotoros mechanikán.

közben volt két kisebb lencsésem, 80/400, eg egy 70/900. mindkettőt eladtam.

a mostani cuccom kb. 25 kg. kocsival bármikor bárhova vihető.

amiota csillagászkodom, csak a Leventéhez járok a makszutov boltba, a BTC -ben egyszer voltam, soha többet nem megyek oda.

ha most kezdő cuccot kellne vennem, akkor egy 120/600 lencsés mélyegezni, egy 100/900 ED lencsés bolygászni.

ha sok pénzem lenne távcsőre akkor meg egy 120-130-as triplet.
Mádai Attila 160-as tripletjét volt szerencsém megismerni, brutális tubus, de az ára is az.

egy komplett felszerelésben a tubus max 20% árban, a fennmaradó 80%-ot a kiegészítők teszik ki: egy jó barlow 40k, egy jó okulár 40-60k/ kell belőle legalább 3-4 db./ zenittükör 40k, szűrők. 10k/db. korrektorok minimum 40k darabja, kettő legalább kell.
ha fotozni is akarsz akkor még egy jó vezetőtávcső, hozzá kamera, ami jó bolygozni is kb. 100k.

a tubushoz mindig túlméretezett mechanikát kell venni, hogy később a távcsőcserénél ne kelljen vele szenvedni.
egy jó mecha használtban 250k.

tehát nagyon érdemes a használt cuccok között körülnézni, az amatőrcsillagászok 99,9%-a vigyáz a felszerelésére, én amit eddig vettem használt cuccot nem volt rosszabb mint a bolti új. pedig vettem tubust, mechanikát, okulárt, szürőket. mindent.

a kiegészítőkkel nem érdemes sporolni, mert sokkal többet lehet rajtuk bukni ha cserélgetni kell őket 3-4-szer.

barlow: Tele Vue 2x, 3x 44k a boltban, használatkor nm érzékeled, hogy a fényútban van, mintha ott sem lenne.

okulár: Tele Vue plössl, nem kell sokat venni: 3-4 pont elég, a barlowwal megduplázódik a nagyitások száma.
szürők csak fotozáshoz kellenek.
kamera viszont kell ha bolygozni akarsz és meg is akarod örökíteni azt amit látsz, a legolcsóbb ASI 120MC color kamera 64k.

szóval lehet pénzt költeni, de ha jól választasz akkor mindent csak egyszer kell megvenned és örök életre szól.

a mostani cuccom pont olyan fogd és vidd gyorsan felszerelés, 2 perc felállítás, 2 perc a polusra állás és már lehet is kukkolni./ nem használok polustávcsövet, kamerával állok polusra. :) /

nem bántam meg a 127/1500-at, 3x barlow meg 6 mm okulár a holdon még élvezhető képet adott!!!

1500x3=4500, 4500/6= 750, ekkora nagyítással lestem a holdat.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#887) popey37


popey37
addikt

ja, december 22től otthon vagyok, karácsony a családé, de utána január 2-3-ig itthon vagyok,ha jó az ég mehetünk észlelni pest környékén 30-50km-es körzetben mobilis vagyok.
telón elér bárki.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#888) kuyarashi válasza popey37 (#886) üzenetére


kuyarashi
őstag

Hasznos kis írás volt.
Rémlik, hogy kamerával állsz pólusra. Nemrég épp erre kerestem lehetőséget, szóval megkérdezhetem a típusát?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#889) popey37 válasza kuyarashi (#888) üzenetére


popey37
addikt

polemaster, ~350 euro, plusz a mechanikához való adapter még 20-50 euro.
szóval nem olcsó.

itt a link:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p8679_ALCCD-QHY-PoleMaster---Elektronic-Polar-Finder.html

de sokkal pontosabban polusra lehet tenni a mechanikát. vezetés nélkül csináltam 3-5 perces fotokatminimális bemozdulással, ami a mechanika periodikus hibája főként.

csak a beállitocsavarok elég szarok, nehéz tekergetni, most azon vagyok, hogy az óratengely állitócsavarjait valmilyen más megoldásra cserélem, pár tervem már van, csak keveset vagyok otthon, lehet nyári szabira marad.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#890) kuyarashi válasza popey37 (#889) üzenetére


kuyarashi
őstag

Köszi. Azt hiszem, múltkor is írtad a típust és azért keresgéltem, hátha találok olcsóbbat. :)
Itthon egész jó árban megy.

Holnap lefotózom, az EQ6 állítócsavarjaimat, ha érdekel. A gyáriak nincsenek eltalálva. (Az egyik Ebayes, 10.000 Ft körüli áron volt kapható, de én már így vetem a mechanikát.)

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#891) popey37 válasza kuyarashi (#890) üzenetére


popey37
addikt

valami olyan megoldáson gondolkodom a vizszintes tengely mozgatására, ami nem két csavarral fesziti neki a lábon található kúpnak a fejet, hanem egy bolygocsavarral.

mert a gyári két csavar nem igazán jó, beállitom és a rögzitéskor simán elállitodik amikor a láb és fej közötti csavarral rögziteni akarom. és egy két tized mm is ivperceket jelent.

hiába állitom be a polust a kör és a köriv közepére, amikor meghuzom alul a csavart simán elállitodik.

a lábról levágom a kúpot és a helyére egy furatba beleteszek egy bolygócsavart, a mechanika állotócsavarjai helyére meg egy átmenő csavart teszek ami keresztül éri a két csavar helyét.
a láb és a fej közé meg egy vékony teflont gondoltam, hogy megfeszített állapotban is tudjam oldalirányba mozgatni a fejet. de ez még csak terv.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#892) kuyarashi válasza popey37 (#891) üzenetére


kuyarashi
őstag

Az azimutra gondolsz. Szerintem sem túlzottan elegáns megoldás a gyári. Azt nem tudom, hogy EQ6-nál mennyire mozdul el, de gyanítom nem kevésbé, mint EQ5-nél.

A bolygócsavar nem rossz ötlet, és már le is írtam, hogy így össze fog feszülni, de ki is töröltem, mert ha az anyának -amit az állványon rögzítesz- van egy kis mozgástere (merőlegesen az átmenő csavarra), akkor akár jó is lehet. Bár több megoldás is körvonalazódik. Az átmenő csavaron lenne valami ütköző, ami forgatáskor tolná a fejet óramutató járásával megegyezően és fordítva? A másik kérdés, hogy a beállítást követően hogyan fixálod a rendszert.
Illetve az utolsó mondatodat nem teljesen értem. Mit jelent az, hogy oldalirányban szeretnéd mozgatni a fejet?

Beszúrom a tegnap ígért fotót.
(Csak a magasságállító csavarok upgradeltek'.

)

A bal oldali állítócsavar az érdekes. A feje anélkül is forgatható, hogy magát, a csavart elforgatnánk.
Biztosan nem ismeretlen a történet.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#893) popey37 válasza kuyarashi (#892) üzenetére


popey37
addikt

az azimut állitocsavarokra gondoltam, ott ha fellazitod a fejet, beállitod és a rögzitésnél amikor meghuzod a lábaknál alul a csavart, akkor mozdul el a fej lefelé, mivel a csavar alul összehuzza a fejet és a llábakat.
ha 1mm-t elmozdul akkor már lőheted a pontos polust, mert a feszités elállitja.
a teflonbetéten meg simán csuszik a fej, nem kell fellazitani. de majd meglátom mi lesz.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#894) kuyarashi válasza popey37 (#893) üzenetére


kuyarashi
őstag

Áhá! Világos. Vertikálisan mozdul el a fej. A teflon szerintem nem rossz. Egy próbát megér.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#895) popey37 válasza kuyarashi (#894) üzenetére


popey37
addikt

merrefelé laksz? lehet lenne kis időm két ünnep között kóricálni az országban .. :)

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#896) kuyarashi válasza popey37 (#895) üzenetére


kuyarashi
őstag

Békés megye...

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#897) szinimini


szinimini
senior tag

Szevasztok,

köszi a tartalmas hozzászólásokat. Még okulok és tanulok még az alapdolgokról is.
Egyenlőre olvasgatok, és nézem közben az aprós oldalakat is, hátha látok valamit.
És megpróbálom kitalálni,h mi is lenne a jó kezdésnek.
Egy asztrofotos kezdő könyvre beujítok tanulgatni.
BP-en majd csak a budai boltba tudok elmenni, ha annyira nem lesznek szimpik akkor max átmegyek a másikba.

Jó hétvégét

(#898) popey37 válasza szinimini (#897) üzenetére


popey37
addikt

amugy ha gondolod 75.000-ért elviheted a 127/1500 MC-met., 2 okulár, kereső, zenittükör, napfólia jár hozzá

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#899) szinimini válasza popey37 (#898) üzenetére


szinimini
senior tag

Egyenlőre nem kell köszi ;)

(#900) popey37


popey37
addikt

no, hazaértem. ha lesz kicsi jóidő mehtünk. mobilis vagyok és 4-éig itthon.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.