Hirdetés
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Szólánc.
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Lenry: Melléképületblog - 4. rész - Kocsibeálló
- vrob: Az utolsó DOS játékok 1996 - 1997-ben, egy korszak lezárul
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Rák
- DeFranco: Tanuljunk angolul játékosan! - Duolingo
- Real Racing 3 - Freemium csoda
-
LOGOUT
Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.
Új hozzászólás Aktív témák
-
kuyarashi
őstag
Panelben, dobozban, villában, kanálban, kunyhóban, anyaméhben, Hold-on, barlangban, városban.
-
kuyarashi
őstag
A legjobb, ha fórumon keresel valakit a közeledben és kipróbálod, hogy az ő távcsövében, vagy távcsöveiben mit látsz. Ez egyébként minden kezdőnek erősen ajánlott opció vásárlás előtt.
Ami viszont nagyon fontos, hogy milyen körülmények közt szoktad az eget kémlelni, amikor is nem látod a tejutat. A városi emberek komolyan meglepődnek, mikor egy vidéki nyaraló tiszta éjszakáján felnéznek az égre. Hidd el, a legtöbben nem látták még a tejutat szabad szemmel a fényszennyezés jóvoltából'. Tehát nem biztos, hogy ez a nem túl erős farkasvakságodnak köszönhető. Az interneten látható tejút fotók általában több 10 másodperces, magas ISO értékkel készített és utómunkázott képek. Ne ezt a látványt várd éjszakánként! -
válasz
kuyarashi #1291 üzenetére
Tényleg, ha már a szabad szemnél tartunk: rossz a szemem, korrekcióval (szemüveggel) ugyan közel 100%-os, de amit nem lehet korrigálni, az az un. farkasvakság, azaz nagyon rosszul látok a sötétben. Mennyire okozhat ez gondot? Itt most nyilván nem arra gondolok, hogy kitelepülésnél majd botorkálni kell, azért nem annyira durva a helyzet, hogy pl. ne vállalnék be éjszakai túrákat, vagy sötétedés utáni autóvezetést pl., de szabad szemmel alapvetően elég kevés dolgot látok az égen úgy általában. A tejutat pl. csak fotókról ismerem.
-
kuyarashi
őstag
Jó a gondolat. Először ki kell próbálni, hogy tetszik-e egyáltalán a csillagászat, de azt hozzá kell tenni a mélyég-fotózás kapcsán, hogy ha jól csinálja az ember, akkor rengeteg olyan objektum jön elő, amit szabad szemmel részlegesen, vagy egyáltalán nem látható. Tehát a későbbiekben ez rengeteg újat hozhat, ha úgy alakul. Cserébe viszont nem egyszerű.
-
válasz
kuyarashi #1289 üzenetére
Köszönöm neked is, és popey37-nak is a tanácsokat! Igen, az A7 III elég jól sikerült darab, ezért is használja munkaeszközként a feleségem (mivel hobbi szinten én is fotózgatok, ezért néha együtt kell vele élnie hogy nem áll rendelkezésre a gép
).
Az első firmwarek miatt amúgy az asztofotósok nemes egyszerűséggel "star eater" jelzővel illeték (az általad is említett zajszűrő egy kicsit "jobban" tette a dolgát mint ahogy azt kellene), de aztán a Sony összekaptam magát, és javította az algoritmust, azóta elég jól használható erre (is) a gép.
Amúgy az lesz szerintem amit írtatok is, alapvetően a fiam érdeklődik nagyon a csillagászat iránt, és ketten szeretnénk belevágni a dologba, a fő cél nem a fotózás. Szóval vásárolunk majd egy kezdő távcsövet (ennek a körüljárásba még pár olvasgatós este belecsúszik szerintem
) , a Sony E mount meg csak bónusz lesz hozzá, ha beválik akkor plusz öröm, ha nem, akkor pedig nem lesz semmi, az élményt nem fogja csorbítani
-
kuyarashi
őstag
Fullframe esetében a szélek ugye kiterjesztettek és az optikáknak épp a szélén jön a legtöbb nem kívánatos mellékhatás' (vignettáció, kromatikus aberráció, torzítás, kóma hiba, lágyság, stb.), ráadásul egyes esetekben akár drágább kiegészítőkre lehet szükség. Persze ezeket lehet redukálni, vagy utólag le is lehet vágni a képszéleket, de ez esetben ezzel előre számolni kell a kompozíció beállításakor.
Az, hogy a CCD-s célhardver a legjobb, az azért nem teljesen igaz manapság. Vannak előnyei, de akkor már inkább a CMOS célhardver az igazi. Nemrég betörtek a piacra az elérhető(bb) árú dedikáltan csillagászati kamerák, melyekben kivétel nélkül Sony CMOS szenzorokat alkalmaznak, jellemzően épp azokat, amelyek a Nikon DSLR-ekben is vannak. Sokszor persze a Sony meghagyja magának a legjobb érzékelőket. Más kérdés, hogy mit tud belőle kihozni összességében. Ami szerencse viszont, az az, hogy az asztrofotózásban az autofókusznak, vagy ergonómiának, stb. nincs jelentős szerepe, itt csak a szenzor számít.
Ahogy elnézem, elég karvaj lett az A7 III szenzora. (Sajnos nem találom a pontos típusát.) A fényérzékenysége brutál. DxOMark szerint, ISO 3.730, ami nagyon jó jel-zaj arányt (SNR) jelent. (ISO 3.000 környékén jelenleg már kiváló.)
Ugye a Nikon is Sony szenzort használ gépeiben, melyeknek már jó ideje magasabb az SNR száma, a dinamikája és a színmélysége is, mint a Canonoknak (tisztelet a kivételnek -ami a tesztek szerint mondjuk elég ritka). Kb. 10-15 évvel ezelőttig még a Canonok zajszintje eredendően alacsonyabb volt, mint a Nikonoké, mert utóbbi erőteljes, szoftveres zajszűrést alkalmazott a nyers képeken, ami a kisebb csillagokat, s egyéb hasznos részleteket is eltüntethetett a képről. Szerencsére ez ma már nem így van!
A Canon választása ma inkább hagyomány, illetve márkahűség. S persze a Canon mellett szól, hogy objektívjeit más gyártók kamerái sokszor előszeretettel fogadják. Fókuszrendszerük is általában nagyon jó, bár utóbbi időben a Nikon is feljött. Canon újabban kevésbé fejleszt és még vissza is fogja gépeit.
A Canon és Nikon szenzorok között már nincs különösebb eltérés, vagy ha van is, akkor inkább fordítva.A puding próbája pedig az evés, szóval ha már úgyis megvan a váz, érdemes kipróbálnod, hogy hogyan teljesít, mielőtt bármi másba invesztálsz. Nem hinném, hogy problémád lesz vele. A bajonett átalakító csak pár ezres, szóval ezen nem fog múlni.
-
popey37
addikt
hát egy alap fotos felszerlés bolti ára szerintem üti a millát.
mechanika 400k, minimum egy HEQ-5 goto
tubus egy 80mm körüli ED 150-200k, egy APO 400k
vezetés 200k
korrektorok, szürök, adapterek, áramállátás, bolygókamera legalább 250k.szóval igy gondolkozz fotozásban. használtam persze olcsobban is be lehet szerezni, de ritkán van a bazárban ilyen vagy hasonló cucc.
első lépésben ne fotozni akarj, nem fog menni, vegyél egy kisebb tubust meg égtérképet és ismerd meg az eget, egy 90 mm körüli átmérő kezdésnek tökéletes, ha lehet lencsést válassz, azzal nincs sok probléma ami a kezdőket minden esetben utoléri.
fotozáshoz fényerős, azaz rövid fokuszú távcső kell, viszont ide már nem elég a sima akromát, inkább ED vagy APO távcső az ideális.
észleléshez meg megint csak kétfajta: mélyég objektumokhoz/ ködök, galaxisok/fényerős, bolygófigyeléshez és fotozásához meg hosszú fokuszú tubus kell a nagy nagyítások miatt.fotozáskor nem használunk fokusznyujtókat, sőt inkább fokuszreduktort ami még jobban lecsökkenti az adott tubus fokuszát.
a sony masinát amid van nem ismerem, nem tudom lehet e hozzá adaptert kapni, sőt nem tudom a paramétereit sem.
az asztrofotosok szerintem 80%-a canon tipust használ, nekem canon 600D van -
popey37
addikt
válasz
kuyarashi #1284 üzenetére
9x50 a terv, de lehet marad a 60-as. bár igen nagy és nehéz. de a mai teszt lehet megváltoztatja a döntésemet.
eddig nem igazán sikerült értékelhető fotot csinálnom, de ma este úgy látszik összeáll.
sajna a mechanikámnak vannak bajai amik orvosolhatóak, a polustávcsövem nincs központositva, tehát nem tudok pontosan polusra állni. de ezek a hibák orvosolva lesznek.
táveléréssel este összejöttem az egyik barátommal és sikerült a beállitásokat pontositani a szoftverben, igy már csak a mechát kell kicsit feljavitani.
a rossz mechanikával ilyen képet lőttem ma este: 2 perc expo 800 iso, csak a vezetést teszteltük. a távcső találomra lett feltéve, nincs objektum beállitva. -
Csak ma kezdtem olvasgatni a témában, szóval egy nagyon laikus kérdéssel indítanék, aminek a megválaszolása sokat segítene abban, hogy merre tapogatózzak tovább
Mennyire alkalmas manapság egy FF gép (konkrétan egy Sony A7 III) távcsővel történő asztrofotózásra? Utánaolvasva egyértelműen nem ajánlott, a szenzorméret miatt APS-C-t, de méginkább ccd-s célhardvereket ajánlanak internetszerte (de ezt majd megerősítitek vagy cáfoljátok
) . Csak ugye esetemben kontextusban kellene kezelni a dolgot: ez a váz már adott, ezzel tudok főzni, vagy használom (ha használható), vagy elve elengedem a fotózás részét a dolognak, amikor távcsövet választok. Szóval érdemes lenne a büdzsét úgy tervezni, hogy ezt a vázat rá tudjam tenni a majdani távcsőre, vagy inkább hagyjam a dolgot?
-
kuyarashi
őstag
popey37
Mi lesz a 60/240-es kereső helyett? -
popey37
addikt
a fokbeosztással ne foglalkozz, a polustávcső hernyócsavarjait ne tekergesd, mert elállitod a szállemezt.
a polustávcsövet ugy kell használni, hogy nagyjából északra állitod, vizszintbe állitod a mechanikát. a szállemezen látható nagygöncöl vagy cassiopeia csillagkép ugy álljon az égen ahogy a szállemezen, ehhez a rekta tengelyt kell forditani a kivánt pozicióba. ha egyformán áll a szállemezen és az égen a két látható objektum, akkor a plarist a szállemezen látható nagykörön lévő kiskör közepére kell állítani a mechanika deklinációs és azimut csavarjaival.
a deklinációs csavarokkal függölegesen, az azimut csavarokkal vizszintesen állitod. -
Istv@n
aktív tag
Sziasztok!
Egy nagyon amatőr kérdés....
EQ-3 pólustávcsövének a szálkeresztjét hogy lehet pozicionálni? Elcsavarni a szállemezt egészen pontosan. Csak a párhuzamosító csavarok kilazításával?
Becsavartam a helyére és a 0 majdnem 180°-al arrébb van, mint ahol nekem jó lenne... -
kuyarashi
őstag
válasz
popey37 #1277 üzenetére
Nagyjából le van írva minden, de ha van kérdés, akkor BTC-ben, vagy Makszutovban is elárulják szerintem, hisz ők is forgalmazzák.
Tud még például dithert (~pixeleltolás) is, ezáltal stack-eléskor' eltűnnek a hot pixelek és egyéb, szenzorzajok. Kérdés, hogy ez a módszer mennyire váltja ki a darkokat.
-
popey37
addikt
-
kuyarashi
őstag
válasz
popey37 #1274 üzenetére
Igen, nem vészes a különbözet. 16.000 Ft körül alakul (ha levámolnák, akkor kb. ugyanott lennék), amiből használtan már egy jobbacska okulár kifutja.
Ha alapvetően működik, akkor már baja nem igen lesz, nincsenek mozgó alkatrészek, egyetlen nyákon van mindet. Elég egyszerű cucc, de nyilván jó volna rá legalább próbagarancia.Szerencsére ismerős hozná be, tehát nem valószínű, hogy vámolnák.
-
popey37
addikt
válasz
kuyarashi #1273 üzenetére
a canonom nekem is tudja a belső vezérlést, nem kell hozzá semmi.
kivárom mig megveszed, majd ha beválik akkor talán én is benevezek egyre.
A gari miatt lehet érdemesebb lenne itthon megvenni, nem nagy a különbözet, és amcsiból tuti fennakad a rostán, akkor meg még drágább is lesz mint itthon, ugyanis a 27% áfát és a 3,4% vámot is ráteszik. sőt ha nekik nem megfelelő a számlán lévő ár, akkor gugliznak hozzá egyet.
egy csomagomat fogták meg amcsiból, használt cuccok voltak benne, ajándékként küldte a cimborám floridából és 27k-t kellett fizetnem érte.persze igy is megérte, mert fillérekért vettem, de új cuccnál már elég gázos ha megcsípik a vámon, és a posta tuti beküldi.
ha 180 dolcsiért megveszed és bukik, akkor még 30%-ot tegyél hozzá, ennyiért megveszed itthon garanciával.sajnos a 3. országból postai úton érkező csomagokat pár honapja igen tüzetesen bevizsgálják, régen nem volt ilyen csak szúróproba szerüen vizsgálgattak.
kinából érkező cuccra is fizettem vámot 2 honapja 17k vételárral 28k lett a vége. egy új nikonhoz való távos vakut vettem az egyik ismerősnek. a szemét posta még postaköltséget is számított fel a vámhivatal és a cimzett között, volt vagy 3k.
szóval meg kell gondolni, hogy megéri-e.
én amcsiból nem rendelek semmit pedig lenne rá lehetőség, de egyszer fizettem, többet nem fogok.a soros porti kábel meg a csomag része, valahova biztosan kell.
-
kuyarashi
őstag
válasz
popey37 #1272 üzenetére
Persze, hogy GoTo kell hozzá, de nekem az van. DSLR-t nem vezérel, de az megoldható könnyen. Mondjuk a Nikon levezérli magát, vagy telefonról az ingyenes SynScan Pro app is megcsinálja, de össze kell kötni kábellel a vázat és a telefont.
Nem vagyok nagy wireless párti, de az ASIairt én wifivel használnám, telefonnal vezérelve, nem kell kábel, nem kell számítógép. Ez a lényege. Nincs rajta soros port. Szerintem te másra gondolsz.
Mechanika vezérlése és vezetése 1 körben megoldva. Akár a fotózás is, ha dedikált ASI kamerája van az embernek.
Van valós idejű előnézet, automata hisztogram (a videóban látható, ahogy széthúzza a hisztot). Felismeri a csillagkörnyezetet és az alapján kalibrálja a távcsövet, stb. Ráadásul állítólag baromi jól működik.
Van rá esély, hogy Amerikából hozzájutok egyhez, kinti áron ($179). Csak garanciális problémám ne legyen, meg erősödjön addig a forint! -
popey37
addikt
válasz
kuyarashi #1271 üzenetére
a blendéket csináltatom 0.5mm-es alulemezből, megcsinálom a sablont kartonból és kivágatom a maróssal, pont akkorára, hogy a lencsefoglalat elejébe passzoljon, lényegében majdnem a lencsén lesz.a külső peremét meg behuzom teflonszalaggal vagy öntapadós velúrtapétával.
azt az asiairt én is néztem, de kell hozzá egy gotos mechanika, magától nem tud gotot, ha megnézed a makszutovon a fotokat ott is egy gotosra van felszerelve. a canon dslr-t meg nem vezérli, ugyhogy nálam kiesett. meg ami főleg elrettent tőle a soros porti kábel. basszus XXI. században élünk és soros portot használ?
nem is tudom, hogy van e még soros port a mai számítógépeken, a laptopomon nincs miért nem lehet egy usb kábellel megoldani, nem is értem.
maradok a laptopnál egyenlőre, mivel a gotom a stelláriumból megy laptopról a vezetéssel együtt és minden usb kábeles. -
kuyarashi
őstag
válasz
popey37 #1269 üzenetére
Mind igaz.
Ami engem segít a kollimálásban az a Hotech-féle, gumigyűrűs rögzítésű, szálkeresztes lézer.A blendét kivel készítteted és miből, hogy néz ki?
Én lehet AsiAir-re váltok, azzal egyszerre megoldható a GoTo vezérlése, a vezetés, esetleg a primer kamera vezérlése is (ha az is ZWO). Ismered? Elég karaj.
-
popey37
addikt
válasz
kuyarashi #1268 üzenetére
a polussal nem volg gondom, inkább azzal, hogy cipeltem a tubust kocsival és minden kitelepülésnél kollimálni kellett, este sötétben, sokat bénáztam eleinte, persze a gyakorlattal egyre könnyebb lett, de kezdőként borzalom volt.
én első perctől fotozni akartam, de rájöttem, hogy a tubuson kivül még egy csomó dolog kell: korrektor, ami annyiba kerül mint a tubus, meg egy sor másik cucc ami eleinte nem igazán volt meg. ezért váltottam lencsésre. Egszerübb kezelni, sokkal kisebb méret, ami a mechanika szempontjából nem mellékes.nem kell hozzá korrektor és ami a legfontosabb: nincs difrakciós tüske.az MC-t azért vettem mert tervben volt, hogy viszem magammal amikor uton vagyok, de rájöttem hogy nincs értelme met kell hozzá a mechanika is ami nem fért volna el. ezért eladtam.
a mostani kisebb tubusomhoz van ablakra szerelhető fotofejem és megvan minden a fotozáshoz végre.
a nagyobbik tubus meg bolygózni tökéletes, csináltatok hozzá pár blendét: 100,90,80-as méretben, kamerám van szűrők szintén.esetleg később még beruházok egy M-gen-re meg egy nagyobb mechanikára, de ez már a jövő zenéje.
mindkét tubust elbirja a mostani mechanikám is, de jó lenne egy gyári GOTO rendszerű az MGEN miatt.de ha most lennék kezdő, nem vennék newtont első tubusnak, egy 100-120mm lencsés sima akromát, F5-8 fényerővel. megtanulni az eget pont jó, mélyégre tökéletes, ott nem számit a szinezés, mert nincs nagy nagyítás, bolygóhoz egy szürő és nincs szini hiba, kamera laptop és ennyi nagyjából.
a másik dolog meg az, hogy egy 150mm-es newton kb. 120mm lencsés tudásával bír. newtont ha valamikor veszek, mininmum 30cm vagy felette, de inkább egy triplet APO a terv majd valamikor.
ennek a kis 72/420-nak akkora látómezője van, hogy még a nagyobb ködök is simán elférnek benne.
alig várom, hogy kiprobálhassam élesben,remélem a hétvégére jó idő lesz otthon.ja és még vlami amit lefelejtettem: a newtonhoz nem minden oklulár megfelelő a különböző fokusztávok miatt, nekem is volt olyan amivel nem volt fokuszom, toldó tagot kellett használni hozzá. a lencsésnél nincs ilyen gond.
-
kuyarashi
őstag
válasz
popey37 #1266 üzenetére
Nem lehet, hogy a felszereléseddel, vagy a kollimáló okulárral/lézerrel volt gond? S ez rányomta a bélyegét az egész felfogásodra. Sokszor hangoztatod, hogy "Elsőre tükröset soha!".
Maga a kollimálás nem túl nagy ördöngősség. Nekem soha senki nem mutatta meg, mégsem okozott gondot (bár komolyan még nem fotóztam). Elsőre vettem newtont, előtte távcsövet sem láttam. Nekem a pólusra állás volt a problémás.
-
kuyarashi
őstag
-
popey37
addikt
válasz
Astroboy #1265 üzenetére
ebben teljesen igazad van, csak van egy kis bőkkenő: ha teszem azt egy teljesen kezdő vesz magának egy newtont, a kollimációval fog bajlódni mig el nem megy a kedve.
hiába van fenn a neten többszáz videó, megtanulni csak akkor fogja, ha saját kezüleg állitgatja be. és ez kezdőként nem egyszerű feladat: segédtökür-főtükör kollimálás, plusz még esetleg a kihuzat beállitás.ezért irtam amit irtam, nekem volt régem 150/750 newtonom, de ha most be kellene állitanom csak pislognék nagyokat. és ez nem vicc. ezért is adtam el, este kitelepülés után a sötétben kollimálni nem volt leányálom, és sosem volt teljesen jól beállitva. ha nincs segítséged aki egy párszor megmutatja és utána felügyeli hogy mit csinálsz akkor a newton csak szívás.
persze egy olyan akinek már volt a kezei között newton és tudja mit hogyan kell tekergetni, annak 3 perc.
kell egy jó lencsés és később mellé egy jó newton. a 150-essel nem lehet mellényulni. -
Astroboy
őstag
Én pl. anno komolyabban egy Newtonnal kezdtem EQ2-n, kapásból belecsaptam a lecsóba. Amiket Popey is ír az igaz, de ennek azért van pozitív oldala is: ennyi küzdés után tudja az ember igazán értékelni a modenrebb tubusokat és a minőségibb mechanikákat.
-
kuyarashi
őstag
válasz
popey37 #1263 üzenetére
Így van. Az értéktelenedés 90%-át az első tulaj szenvedi el.
Én például a Lacerta refraktort vettem akciósan, de természetesen ezzel az árral számoltam. Korábban ~50.000-el drágább lett volna.
Az, hogy egy régebbi váz mennyibe került anno, szerintem kevésbé számít. Ma már az a technológia (nem mintha gyenge volna), használtan annyi, amennyi.Nagy mákod volt. Valami miatt hirtelen kellett az eladónak a lóvé, nem tudott várni.
-
popey37
addikt
válasz
kuyarashi #1261 üzenetére
az a baj, hogy a mostani árak nem tükrözik a régebbieket.
Pl. a skypamoráma okulárszett le van árazva 107k-ra, az eredeti ára 179k. a canon 600D-nek megvan a számlája is, annak idején amikor a tulajdonosa megvette 430k-t fizetett érte, az is jó vétel volt, összesen 9k körüli expo van benne, szóval vadi új.
mindent egybevetve a mai árakkal számoltam, új áron 950k, a beszerzési ára 450k volt. kb. a fele.
ugye hogy érdemes használtat venni.amugy meg itt nincs bukás egy eladott cuccnál, mivel te is majd féláron vetted, kb ugyanannyiért fogod továbbadni./ nem úgy, mint az akitől vettem a szettet
a mai napig nem jöttem rá, miért adta el a komplett felszerelését amit januárban vett, pláne ennyiért.
én biztosan szétbontottam volna és darabonként többért elmegy. -
-
popey37
addikt
azt viszont jól gondold meg, hogy egy newton távcsövet veszel elsőre. ez a tipus nem az a csak kiteszem és észlelek fajta. kollimálni kell majdnem minden alkalommal amikor mozgatod a tubust, mert a főtükör egy foglalatban van amiben hajlamos elmozdulni és akkor a leképezés nem igazán jó. és egy kezdőnek nem egyszerű feladat.
elsőre egy 90mm körüli lencsés, vagy 102-127 mm-es MC tubus ajánlott, esetleg goto machanikával.
megtanulod betanitani az elektronikát és lehet kukkolni az eget. nem egy ördöngösség. -
kuyarashi
őstag
Így van, szerintem mindenki ezt a két oldalt ajánlaná.
Baromira megéri a használt. Általában tényleg 30-50%-al olcsóbban juthatsz hozzá a cuccokhoz és mindenképp pozitív, hogy az amatőr csillagászok erős zöme nagyon korrekt és segítőkész. Legalábbis én ezt tapasztalom folyamatosan.
Egy-két mellékest, kiegészítőt pedig érdemes újonnan, külföldről megrendelni (Chesire-okulár, mechanika toldatok, kereső távcső, prizmasín, lézer, stb.).
-
sopruk
senior tag
-
kuyarashi
őstag
válasz
popey37 #1251 üzenetére
Na igen, ezt kifelejtettem.
Ha van lehetőség a gyakorlatban, élesben kipróbálni pár távcsövet, az felbecsülhetetlen. Ha nincs, akkor meg keresni kell, hogy legyen.Én ki sem merem írni a felszerelésem árát. Nehogy elvegyem mások kedvét. És még fel sem vagyok rendesen szerelve. Nincsenek szűrőim, kameráim, vezető távcsövem. Ami van, az viszont jó alap és általában normál, vagy jó áron jutottam hozzájuk. Persze nem annyira, mint te a közelmúltban.
-
popey37
addikt
válasz
kuyarashi #1249 üzenetére
Nagyon szépen összefoglaltad a dolgokat, gratula.
én mégis első körben azt ajánlanám, hogy keress a közeledben egy amatőr csillagászt, vagy csillagvizsgálót és nézz bele pár tubusba.
a kezdő összeg meg új szettre elég kevéske.
bátran lehet használt távcsövet és kiegészítőket venni,/ az én felszerelésem cakli pakli mindennel együtt 700k körül van újjonan. minden tagját használtan vettem. hibátlanok./
használtban akár féláron is hozzá lehet jutni egy két jó cucchoz.a mechanikán és az okulár oldali kiegészítőkön meg nem szabad sporolni: inkább legyen csak 2 okulárod, de minőségi, mint 4 gyengébb./ tapasztalatból beszélek,/
a mechanikát és okulárokat csak egyszer kell megvenni, lehet apránként is. a mechanika nem baj ha kicsit túlméretezett, később a nagyobb tubusnál nem kell lecserélni.
szóval keress amatőr csillagászokat a környéken, mindenhol ott vagyunk.
Új hozzászólás Aktív témák
- Dell D6000 univerzális dokkoló USB-C/ USB-A, DisplayLink & Dell WD15 (K17A) USB-C + 130-180W töltő
- Apple iPhone 11 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Csere-Beszámítás! AMD Számítógép PC Játékra! R5 5600X / RX 7800XT 16GB / 32GB DDR4 / 1TB SSD
- LG 55C4 - 48" OLED evo - 4K 144Hz - 0.1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync - HDMI 2.1 - A9 Gen7 CPU
- Huawei Watch GT2, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest