Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4001) popey37 válasza kuyarashi (#4000) üzenetére


popey37
addikt

nem vagyok kibékülve a fék kialakitással, a polustávcsővet minden alkalommal parhuzamositani kell, mivel nem belül van, hanem oldalt egy nyulványon.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4002) sza.sa


sza.sa
tag

Sziasztok!
Hozzám került popey37 SW 72ED-je, már várom hogy ki tudjam próbálni. eddig csak read only módban voltam, de remélem nemsokára tudok pozitív élményekről beszámolni :)

sza.sa

(#4003) kuyarashi válasza sza.sa (#4002) üzenetére


kuyarashi
őstag

Mi meg várjuk a beszámolót.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4004) kuyarashi válasza popey37 (#4001) üzenetére


kuyarashi
őstag

Más is van vele, vagy csak ez zavaró?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4005) popey37 válasza kuyarashi (#4004) üzenetére


popey37
addikt

lényegében csak ennyi,
a srác akivel cserélek, ki tudja használni a 2 tubusos AZ modot is.
én eredetileg is HEQ-5-öt akartam venni csak ez jött szembe.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4006) popey37


popey37
addikt

kis tuning a 9x50-es keresőn és a 100/900 ED-n:
eredeti kinézet:

és a kis tuning után:

ha már kéznél volt a carbon folia, akkor a keresőm se maradhatott ki:

és maradt még egy csomó fóliám, gondolkodom mit lehetne még áthúzni.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4007) Cray Tyler válasza popey37 (#4006) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

pl azt az LG mélynyomót beboríthatnád vele, mert így marha ronda :DDD
A kihuzata milyen? Sima fogasléces?

(#4008) kuyarashi válasza popey37 (#4006) üzenetére


kuyarashi
őstag

:D
Ezerszer jobb így. Maradékkal meg kocsi műszerfalát. :)

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4009) popey37


popey37
addikt

na meglett a HEQ-5 Pro Goto is. vadi új, összesen 2 helyen van a prizmasinen benyomodás, kétszer volt ég alatt.

a 100/900 kihuzata 1 sebességes crayford, de cserélem 2 sebességesre, a heq-5 kap egy bordásszíj hajtást, veszek a tubushoz egy photoline 0,79 reduktor-korrektort. és kész.
az egész csere-berével 200k plusszban vagyok. plusz van egy 100-as ED-m.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4010) Oppenheimer válasza popey37 (#4009) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Jó dealeket csináltál, gratu. Már csak lenne jó idő. Nagyon szarok az előrejelzések. :O

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4011) Cray Tyler válasza Oppenheimer (#4010) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

én most márciusig max az erkélyre vagyok hajlandó kitenni a cuccot

(#4012) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Boldog karácsonyt mindenkinek!

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4013) popey37


popey37
addikt

boldog karit mindenkinek. ne rugjatok be nagyon. :C :C :C :C

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4014) Oppenheimer válasza popey37 (#4013) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Késő ;] :N

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4015) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Most már nekem is megvan az "A digitális asztrofotózás ABC-je". Ez gyakorlatilag egy pici, A5 méretű füzet. Azt hittem, hogy jóval nagyobb. Persze a tartalom a lényeg, kíváncsi leszek rá.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4016) popey37 válasza kuyarashi (#4015) üzenetére


popey37
addikt

én csalodtam benne, egy csomo dolog le van irva már más konyvben. ami fontos lenne az meg nincs kivesézve elég alaposan.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4017) kuyarashi válasza popey37 (#4016) üzenetére


kuyarashi
őstag

Kíváncsi leszek azért. Még 20 oldalt sem olvastam el, szóval ez még nagyon az alap, felszerelésismertető rész.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4018) popey37 válasza kuyarashi (#4017) üzenetére


popey37
addikt

az a baj vele, hogy szinte ismétli a hasonló könyveket, ami le van irva benne az más könyvben ugyanigy ki van vesézve. magáról az aztrofotozásról és a képfeldolgozásról nem sok szó esik.

ugye aki asztrofotozni akar, annak gondolom már van tapasztalata a távcsövekkel, felszerelése, miért kell ádámnál és évánál kezdeni? ki a fenét érdekel a kamerák felépitése, müködése? nem technikus vagyok hanem amatőr vagy hobbi csillagász.
tisztelem becsülöm a készitőket, de egy egészen más könyvet vártam volna a cim alapján.

Vizi Pet könyvében ugyanezek az információk megtalálhatóak.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4019) popey37


popey37
addikt

hát meglettek a cuccok: 2 sebsséges crayford, TS-photoline 0,79-es reduktor-korrektor, táska, bordásszíjhajtás, papucs. Iván beszereli a bordásszíjat, Gyulai Pali meg beállítja és beméri a 100/900 optikáját.
szóval öröm bodottá. :C :C :C
ja a btc-ben a vásárlásomra kaptam 30k kedvezményt. korrekt volt Iván nagyon.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4020) xcds válasza popey37 (#4019) üzenetére


xcds
őstag

Mennyiért vállalja Pali a beállítást ill. a bemérést?

(#4021) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Van egy picivel hosszabb lélegzetvételű kérdésem, de elkezdem megpedzegetni, aztán lehet nem is lesz annyira hosszú. A kérdés maga rövid, a témakör viszont elindulhat tágabb vonatkozásban is.

DSLR "full spectrum" átalakításakor a szűrő elé itthon szokás-e tenni "áttetsző (clear) szűrőt", ami egyébként védi a szenzort, vagy csak simán csupaszon hagyják? Salt Lake City-ben van egy szorgos csapat, tagjai gépeket alakít át, de nagyon pro-nak tűnnek, nagyon sok mod lehetőséggel. Az aluláteresztő szűrőt 6 különböző szűrőre lehet cseréltetni velük, teljes spektrum esetén viszont egy "clear filtert" tesznek a LP helyére. Anno már érintettük ezt a kérdést, csak most jobban végére akarok járni, illetve emellett más is felmerült. Egyébként az "antialiasing" szűrőt is kiveszik, ha kell, úgy hogy a "dust reduction" rendszert visszaépítik. Természetesen "UV/IR cut" szűrőt is forgalmaznak, ha az átalakított kamerát valaki nappal' is használni szeretné.

A másik kérdés, amit anno feltettem, hogy a gyári szűrő eltávolítása módosítja-e az autofókusz pontosságát (nem mintha asztroban erre szükség volna, de a válasz azért érdekel). Viszont ami tényleg lényeges és most találkozok vele először (a könyvben), az az, hogy a lencsés távcsövek az infra tartományból érkező fényt máshová fókuszálják, mint a látható fényt (R, G, B). A kérdés pedig egyből jön. A "teljes tartományban" érzékeny gépeknél probléma lehet az élességgel?
Ha igen, nyilván szűrőkkel készíthetünk külön RGB nyerseket, majd infra képeket, amiket utólag összepászítunk. Csak az a kérdés, hogy együtt megy-e a kettő (RGB + infra) csont nélkül. Meg persze az is eszembe jut, hogy, ha a moddolt DSLR LP szűrőjének helyére berakják a sima "clear" szűrőt (ami nem is szűr), lehet azt is elérik vele, hogy az infra tartomány fókusza a többiéhez közelebb lesz? Magyarul, lehetséges, hogy a védelem mellett ez egyben korrekciós üveglapként is funkcionál? Gondolom nem. Egész részletesen adnak tájékoztatást, de ezt pont nem közlik.

Előre is köszi.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4022) popey37


popey37
addikt

készen lett a 100/900-as tubus optikai beállítása. hát beszarás, csupa nagybetűvel:

ilyen értéket kinai távcsőnél ritkán látni. ez az a tubus ami nálam fog megöregedni.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4023) kuyarashi válasza popey37 (#4022) üzenetére


kuyarashi
őstag

Hiszem, ha látom. :D
Strehl brutális.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4024) Oppenheimer válasza popey37 (#4022) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Gratu, jót fogtál ki. Mennyiért csinálta Pali a mérést?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4025) popey37 válasza Oppenheimer (#4024) üzenetére


popey37
addikt

nekem pusziért. :R
akitől megvettem, az nem igazán tudta mi van a tulajdonában. szerintem és Pali szerint is ezt az optikát valaki annak idején szétszedte,/ a tubus belül velúrozva van, biztosan szétszedték valamikor./ és rosszul rakta össze: a lencsék fel voltak cserélve és az ED tag forditva volt ráadásul visszatéve. kb. 20x-os nagyitáson volt elfogadható a képe, feljebb meg nem.
jelenleg 300x szoros nagyításon pirosban van egy szinte észrevehetetlen szini hiba: ha nem azt keresed, nem is veszed észre. a többi szin tökéletes, nem véletlenül 0,986 a strehl érték.
ED duplet rendszernél elég ritka ez az érték Pali szerint. a méregdrága tubusok rendelkeznek kb. ilyen értékkel. A Pali álltal gyártott olajimmerzes triplet 0.99 strehl feletti. nem sokkal marad el tőle a tubusom. és ez csak egy duplet.
úgyhogy megtartós a tubus az biztos, ha esetleg valaki mégis meg kivánja venni, az mélyen nyúljon a zsebébe.
Pali azt mondta, hogy a mérési jegyzőkönyv miatt minimum plusz 100k ha el akarnám adni./ de nem akarom/.

ég alatt még nem tudtam kipróbálni, mert a mechanikám a BTC-ben van átalakításon, de alig várom, hogy kivihessem.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4026) kuyarashi válasza popey37 (#4025) üzenetére


kuyarashi
őstag

Nagyon komoly. Egyébként hol találtál rá?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#4027) 4580693


4580693
senior tag

Ja, a Pali 0,99-es lencséi... :U Mindjárt megkérdem a Keresztyt. :D Persze nem elvitatni akarom a tehetségét, mert vannak jó távcsövei is, de az az öndicséret, amivel évek óta nyomul, rettenetes szagú.

Amúgy pont egy ugyanilyen ED-be skubiztam októberben a balatonfűzfői csillagdában. Amíg a 40-es sc pocsék két mutatott a seeing miatt, addig ez az ED briliáns képalkotással büszkélkedhetett. Olyan Jupiter volt benne, hogy ihaj. Simán volt az is 98%-os.

(#4028) popey37 válasza kuyarashi (#4026) üzenetére


popey37
addikt

makszutov bazárban volt meghirdetve 199k-ért.
a bolt úgy jött létre, hogy első körben elcseréltem a 120/1000-es SW akromátomat a 100/900 ED-re, meg adtam 50k-t. a 120-ast 125-ért számoltuk be, tehát 175k-ért vettem meg.
második körben meglátta a mechanikámat és kellett neki, volt neki egy HEQ-5 pro goto, beszámitottam az az-eq-5 árába, meg még adott 50k-t.
tehát lényegében elcseréltem a 120/1000 + AZ-EQ-5 Goto-t egy 100/900 ED + HEQ-5 Pro goto-ra.
a 72-est meg eladtam a képsíkkorrektorral 150k-ért.
a zsozsoból vettem a bordásszíj hajtást, korrektor-reduktort, táskát, springload papucsot, 2"-os 1:10-es crayfordot a BTC-ben 199700-ért, de Iván adott 30k kedvezményt, igy 170-be került a cucc. plusz 20k-ért beszereli a bordásszíjat.
a 2 tubus+ AZ-EQ-5 goto-ért van egy 100/900 ED 0,986 strehl értékkel, meg reduktor-korrektor+ vadi új HEQ-5 Pro Goto bordásszíjjal.

lényegében ennyi. :C :C :C :C
gondolom, ha a tubus eladója tudja mije van, nem adta volna el ennyiért. tehát kurva jól jártam.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4029) kovisoft válasza popey37 (#4028) üzenetére


kovisoft
őstag

Azt írod: "kb. 20x-os nagyitáson volt elfogadható a képe, feljebb meg nem". Akkor ezek szerint tudtad előre, hogy ki lehet ebből hozni jobbat is?

(#4030) popey37 válasza 4580693 (#4027) üzenetére


popey37
addikt

olvastam Zsolt kálváriáját a forumon, de elmondta Pali is a saját verzióját is. én pártatlanul azt mondom, hogy amit egyedi gyártással csinál bárki, az sosem lesz készen olyan hamar, mint a tömeggyártott cucc. Pali több mint 250 db. lencsét csinált idáig, Zsolt szerint amit neki csinált nem volt megfelelő. 250-ből 1db. amit lényegében félkész állapotban vitt el Zsolti, mert türelmetlen volt.Ja és a legfontosabb: Pali elmondása szerint irásos szerződés volt készítve a határidőkről, Zsolti előbb vitte el a félkész lencsét.
ismerve a nagy gyártók távcsőkészítési idejét/ ott is vársz 6-8 honapot, pláne egy prototipusra/ Zsoltinak ki kellett volna várni, mig elkészül a cucc.

de ez szigoruan csak az én véleményem, Ismerem Palit már elég régen ahhoz, hogy tudom, szar munkát nem ad ki a kezéből, nem véletlenül vállal örök élet garanciát az álltala gyártott lencsékre: bármikor gondod van vele, visszaviszed és megjavitja./ mondjuk egy kivétellel erre még nem volt példa: csak Zsolti lencséjénél./

amugy meg az élet minden területén becsúszhat egy rossz vagy hibás darab bármiből, de attól a gyártó még elismert marad.
szerintem Pali esetében sok emberből az irigység beszél: itthon talán 3-4 ember tud minőségi lencsés tubust építeni. tükröt többen, de az sokkal könnyebb feladat.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4031) popey37 válasza kovisoft (#4029) üzenetére


popey37
addikt

tudtam, persze, azért mentem bele a cserébe.
erről a kék tubusos ED-ről legendákat zengenek az öregek. sokkal jobb üveganyagból öntött lencsékkel csinálták mint a maiakat.
a kék és az arany szinű ED-k ma már legenda.
mindenesetre nem gondoltam volna, hogy ennyire jó. nincs is belőle sok, a gyártók rájöttek, hogy olcsóbb üvegből is lehet gyártani hasonlót és az újabbak/ equinox,evostar sorozat/ sokkal gyengébb minőségű már.
volt mindkettő, ugyhogy van visznyítási alapom. a 80-as equinox szinezett mint egy akromát.
a 72-es fotozni hibátlan de vizuálisan meg kicsi.

a szolnoki TIT csillagvizsgálóban van egy 80/600-as aranytubusos ED, az is 0,98 feletti srtehl értékkel bír.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4032) xcds


xcds
őstag

Egyébként ez a távcső 1-1,5 éve 100k-ért kelt itt el az aprón.
Ismertem aki megvette, ő már 150-ért adta tovább. Akkor még nem volt szétszedve valószínűleg, mert azt mondta jó képe van. De így, hogy Pali összerakta újra és bemérte már tényleg többet ér.

(#4033) popey37 válasza xcds (#4032) üzenetére


popey37
addikt

azért ez a tubus most 400k újonan. 150-ért max 80/600 használtan.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4034) xcds válasza popey37 (#4033) üzenetére


xcds
őstag

Hát jah, jól felmentek az árak..

(#4035) popey37 válasza xcds (#4032) üzenetére


popey37
addikt

amugy honnan tudod, hogy ez a tubus volt az?

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4036) xcds válasza popey37 (#4035) üzenetére


xcds
őstag

A fókuszírozó egyik tekerőjéről annak is hiányzott a gumi. Kitől vette?

[ Szerkesztve ]

(#4037) popey37 válasza xcds (#4036) üzenetére


popey37
addikt

a 10-15 éves tubusok mindegyikéről hiányzik már a gumi boritás, egyszerüen elérik gumi és lejön.
de már 2 sebességes crayford van rajta.
én még abban sem voltam biztos, hogy ami rajta volt fokuszirozo az gyári. elég kókány megoldasunak látszik. lötyög ide oda. ezért cseréltem le kompletten.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4038) 4580693 válasza popey37 (#4037) üzenetére


4580693
senior tag

A gumikat megzabálja a kéndioxid. A saját kukkerem fókuszírozójáról azért nem esett még le, mert olyan keveset használom, hogy lassan azt sem tudom, milyen színe van
Lehet, el kellene adni...

[ Szerkesztve ]

(#4039) sparks


sparks
senior tag

Sziasztok!
Napok óta bújom a netet, leginkább ezt a fórumot, köszönet mindenkinek a sok hasznos infóért.
Gyerekkoromban imádtam a csillagokat lesni, volt egy pici csillagászati távcsövem, meg egy binokulárom és Astro-cabinet 90-em :DDD
Aztán se idő, se pénz nem volt erre a hobbira, de most a közelgő eléggé kerek szülinapomra meg szeretném lepni magam egy komolyabb cuccal, ami vélhetőleg sokáig társam lesz.
Iszonyat sok tépelődés után (a fórumot olvasva pár percenként változott a tervem), végül eljutottam az alábbiakig, döntés még mindig nincs:
SkyWatcher Explorer 200P 200/1000 - vagy: SkyWatcher Evostar-150 (150/1200) refraktor
Előbbihez egy BTC kollimációs lézer
a hozzá adott gyengécske okulárok mellé egy 4mm-es LACERTA Ultra Wide Angle okulár,
Állványnak HEQ5-GoTo lett kinézve.
Elsősorban egyelőre vizuális lesz a megfigyelés, de ismerem magam és rá fogok cuppanni a fotózásra, ezért szeretném ezt az álványt.
A kérdés: mi az, ami ehhez a szetthez fontos még, hogy használható legyen a cucc?
A nagyobb kérdés: ha az anyagi keret engedi, akkor nem jobb megoldás-e a tükrös helyett a 150/1200 SkyWatcher Evostar-150 refraktor?
Ez lenne a másik, ami tetszik, de nem tudom, hogy mennyire lenne szívás később, ha fotózni is szeretnék?
Láttam, hogy volt itt korábban sok vita arról, hogy tükrös vs. lencsés, de itt egyszerűen nem tudok dönteni. Mondjuk döntő lehet, ha előbbihez vagy utóbbihoz olyan kiegészítő kell, ami jócskán megnövelné az eddig sem csekély költségeket vagy egyéb olyan info, aminek most nem vagyok birtokában.
Viszont fontos, hogy időtálló legyen, mondhatni ezzel szeretnék megöregedni (még jobban :D )
Köszönöm előre is, ha kapok válaszokat! :R

[ Szerkesztve ]

(#4040) sparks válasza sparks (#4039) üzenetére


sparks
senior tag

Amit még nem írtam: a felhasználás vegyes lesz, bolygózni és mélyegezni is szeretnék velük...

(#4041) Nimda válasza sparks (#4039) üzenetére


Nimda
addikt

Astro cabinet, te jó ég, micsoda varázsa volt ennek gyerekkorunkban, bizony :)

(#4042) sparks válasza Nimda (#4041) üzenetére


sparks
senior tag

Imádtam, lehet még megvan anyámék padlásán valahol :D

(#4043) popey37 válasza sparks (#4039) üzenetére


popey37
addikt

hát tényleg nehéz dilemma a tubusválasztás.
mindkettőnek van előnye és hátránya is:
a 200/1000-hez F5 fényerős, kómakorrektor kell, lehet kihuzatot is modositani kell/ez nem biztos, meg kell kérdezni olyanokat akik használják ezt a tubust/, a HEQ-5 kevés alá, nagyon nagy a tubus.
az okulárokat össze kell válogatni hozzá, nem biztos, hogy mindegyikkel lesz jó leképezés.
a tükör mérete miatt érzékeny a hömérsékletre: legalább 1-1,5 órát hagyni kell hülni minden észlelés előtt, és kollimálni kell elég sürün, ha hurcolászod akkor minden alkalommal.
a kómakorrektor majdnem annyi hozzá mint maga a tubus. és csak a kómát javitja. a lencsés korrektora a fényerőt is csökkenti/ bár ez is elég drága/.

az előnye: 200mm-es tükör, sok-sok fény ami a fotozáshoz és a vizuális megfigyeléshez is kell, viszont a segédtükör miatt nem lesz olyan kontrasztos a kép mint a lencsésben. nincs szini hiba.

A lencsés 150/1200 F8, közepesen fényerős, már szinte obszervatóriumi müszer, ide is kevés a HEQ-5, a 150-es optika nem sokkal marad el a 200-as tükörtól, sőt a kép kontrasztosabb, mivel nincs központi kitakarás/ nincs segédtükör/, viszont van szini hiba, ami kis nagyitásokon nem zavaró vagy egyáltalán nincs, de nagyobb nagyításoknál előjön: 150-200X felett, egy semi apo szürővel eltüntethető. lehet hozzá csináltatni blendéket, ezzel kicsit csökkented a nyilásviszonyt, de cserébe eltünik a szinezés, nekem a 120-hoz 60-80-100mm-e blendéim voltak, vizuálisan a 80-al nem volt érzékelhető a szinezése extrém nagyításon sem.

fotozáshoz én inkább egy 72 vagy 80mm -es lencsést ajánlok F6-F7,5 fényerővel.

nekem volt egy 120/1000-es lencsésem, a 150-es kistesója, meg voltam vele elégedve.de fotozni a 72/420 ED-t használtam.

ha teheted inkább egy ED apokromátot vegyél: a 150/1200 boltban 280k, egy százassal kipotolod és veszel egy 100/900 ED apokromátot. igaz kisebb a nyilása, de nincs szini hiba, egy reduktor-korrektorral meg lehet fotozni is vele. a 100mm gyüjt annyi fényt, hogy mélyeges vizuális megfigyelésre is megfelel. a képe hibátlan, nincs vizuálisan kómahiba, faltól falig pontszerüek a csillagok.

az a baj, hogy asztrofotozáshoz a fényerős tubusok a javallottak: F4-F5-F6-F7,5 max, a newton még talán megfizethető áron van 200mm-ig, de a sima lencsés akromát erre a célra a szini hiba miatt nem alkalmas.
sok asztrofotos 72-100mm közötti ED vagy triplet lencséssel fotoz, igaz az áruk a csillagos ég: a 72-es 150k, a 80-as 250, a 100-as már veri az 500k-t.

az ED apokromátok egy fokkal gyengébbek mint a tripletek, de az áruk sem horror és a célnak pont megfelelnek.
ha a két emlitett tubus valamelyike a kiszemelt, a HEQ-5 kevés lesz alájuk a fotozáshoz, a lencsést még talán-talán elbirná, de a 200-as newtont biztosan nem.
tudom ajánlani a két távcsőbolt oldalán a bazárokat, olykor igen jó áron jelennek meg cuccok./ nekem is onnan van szinte mindenem/.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4044) sparks válasza popey37 (#4043) üzenetére


sparks
senior tag

Nagyon köszi a választ. A fotózás másodlagos lesz (egyelőre), de első körben lehet maradok a 200-as tükrösnél. HEQ-5 meg majd kiderül, hogy hogy teljesít, ha nagyon gyenge lenne, akkor majd váltok, de most állványra ennél többet már nem áldoznék. Kicsit még rágódom rajta. Alapból úgy indultam neki, hogy költenék 100-200 között, de most ha mindent összerakok lassan 700 fölött járok :) Sebaj, kellett már egy költséges hobbi :DDD

(#4045) popey37 válasza sparks (#4044) üzenetére


popey37
addikt

jó az a tükrös vizuálisra, fotozni nem igazán, túl nagy, nem fogja birni a mechanika, a vezetés ide-oda fogja rángatni a tubust. ja és számolj bele még egy vezetést is ha fotozni akarsz, az kb még 200k.
az én cuccom vagy 1 milla, de használtan vettem szinte mindent, még igy is üti a milliót.

van egy sor olyan cucc amit nem kapsz meg használtan, mert akinek van anak kell is, nem fogja eladni.
fotozni ha tükrös akkor 200/800 asztrográf, de az nagyon kényes a kollimálásra és egy vagyon hozzá a kómakorrektor, nélküle meg élvezhetetlen a képe a nagy fényerő miatt/nagyon kómásodik/

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#4046) sparks válasza popey37 (#4045) üzenetére


sparks
senior tag

Hmmm. Na igen, a jövőre nézve lehet jobb lenne akkor ez az NEQ-6.
Erre már azt írják, hogy 20 kilóig terhelhető, de ha levonjuk a marketinget, akkor is 15-ig jónak kell lennie... Erre lehet még egy 250-es tükrös is rámenne. Na akkor újratervezek :D

(#4047) sparks válasza sparks (#4046) üzenetére


sparks
senior tag

Na a 250-es 16 kiló, szóval lehet az már sok lenne oda is. Marad a 200-as :)

(#4048) Oppenheimer válasza sparks (#4047) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Ez csak 12.5kg ;)

https://tavcso.hu/termek/SWN25012mf

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#4049) sparks válasza Oppenheimer (#4048) üzenetére


sparks
senior tag

Fura, mert itt 14 kilót írnak, a visszajelzésnél meg valaki hátrányként a 16 kilós súlyt említi... :) Ha nem jön be a csillagászat, akkor súlyzózhatok is vele :D
Szerk.: ja, a 16-ot ennél írják.

[ Szerkesztve ]

(#4050) 5150head


5150head
senior tag

Sziasztok!

Kaptam a páromtól egy Lacerta fűthető harmatsapkát.
Az lenne a kérdésem, hogy ehhez milyen állítható (potméteres) tápot szoktak használni? RCA csatlakozó van rajta, amit eddig csak audio cuccokon láttam.
A gyári állíthatós táp nekem kicsit húzós. 12V üzemel, de akkor maxon melegít. Lehet kapni sima potméterest olcsóbban, vagy készítettnem kell?
Ajánlottak ledekhez való dimmert, de valószínűleg azt is barkácsolni kellene.
Lengő változat lenne a legjobb.
A sapka adatai:
Áramfelvétel (A): 0.85
Legnagyobb teljesítmény (W): 10.2
Köszönöm

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.