Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1301) kuyarashi válasza Astroboy (#1300) üzenetére


kuyarashi
őstag

Vagy tanyán.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1302) kuyarashi


kuyarashi
őstag

A különböző élességállító maszkok (pl.: Bahtinov) jól működik-e 3 mm-es anyagvastagság mellett? Illetve mennyire számít a színe? Kötelező-e feketének lennie?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1303) Chal válasza kuyarashi (#1297) üzenetére


Chal
addikt

Bocsi, a megkésett válaszért: Csobánkán lakunk (Pest megye északi része), szóval tényleg falu :D

(#1304) kuyarashi válasza Chal (#1303) üzenetére


kuyarashi
őstag

Fényszennyezés szempontjából jobb, mint a város.
Most hol tart a távcső vásárlási projekt?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1305) Chal válasza kuyarashi (#1304) üzenetére


Chal
addikt

Túl sok dolog jött közbe azóta, úgyhogy sajnos ugyanott :)

[ Szerkesztve ]

(#1306) kuyarashi válasza Chal (#1305) üzenetére


kuyarashi
őstag

Az a jó, ha nem kapkodja el az ember.
Szerintem lesz majd valaki a közeledben, aki személyesen is szívesen ellát tanácsokkal és akinek kipróbálhatjátok a távcsövét. Emiatt kérdeztem, hogy hol laktok. Hátha valaki meglátja és megkeres!

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1307) popey37 válasza kuyarashi (#1302) üzenetére


popey37
addikt

a gyári bahtinov maszk is kb 3mm vastag. a szin meg természetesen fekete. ha fehér lenne szórná a fényt és nem látnál semmit.
de csinálhatod bármilyen szinből utána matfekete festék és kész. bár nem érdemes vele mokolni, megmondod mekkora kell és megrendelem 0.5mm-es fémből fekee szinben. jóval olcsobb mint itthon és állitható.
az enyém 2500ft volt és 65-90mm-ig jó az összes tubusra. a 3 db. lábbal lehet állítani az átmérőhőz.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1308) popey37 válasza kuyarashi (#1302) üzenetére


popey37
addikt

[link]

ez pl. 3000 ft és 60-115mm-ig jó

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1309) kuyarashi válasza popey37 (#1308) üzenetére


kuyarashi
őstag

A 200-as newtonom gyári maszkja szűk 3 mm vastag. Arra gondoltam, hogy a rövidebb fókuszú távcsövek jóval nagyon szögben látják a maszk középső és szélső réseit, ami akár be is zavarhat. Erre irányult kérdésem.

A 72 mm átmérőjű tubusomhoz lézerrel vágnám ki a maszkot és főleg 3 mm-es anyag fordul meg nálam.
Egyébként nagyobb távcsövekhez is megcsinálnám elérhetőbb áron bárkinek, ha kell (600-700 mm átmérőig :D). Természetesen egyedi gravírozással, festéssel. Ajándéknak is jó lehet.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1310) popey37 válasza kuyarashi (#1309) üzenetére


popey37
addikt

jaa, hogy Te akarod megcsinálni? értem már. akkor a 120mm-es tubusomra már csinálhatsz is egyet, ha hazaértem mondom a méreteket, mert ahhoz nincs maszkom és a 6500 ft-ot amennyiért ithon lehet kapni sajnálom rá. kintről meg nem akarok várni 45 napot mig megjön.
amugy a 2 hete megrendelt 50mm-es keresőm és a 0.5-ös reduktorom szerdán hazaért. nem tudom hogy csinálta a posta, de kinából eddig még nem jött ilyen hamar haza.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1311) kuyarashi válasza popey37 (#1310) üzenetére


kuyarashi
őstag

Oké, legalább tesztelsz nekem. :D Előtte beszéljünk!

Nálam a rekord 5 naptári nap volt. Idén történt. Előtte 9 nap volt a leggyorsabb.
Az a durva, hogy ráadásul viszonylag terjedelmes csomagot rendeltem és egyedi méretben. Úgy 55 × 35 × 5 cm és mondjuk 6-8 kg. Hirtelen azt hittem, hogy uniós raktárból küldték, de megnéztem a feladót. Kínai volt. Rövid időn belül ismét rendeltem egy hasonló tételt, ami 6 nap alatt ért ide.
Lehet mégis Európából jött? De akkor hogy oldják meg a kínai címzést? :D

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1312) popey37 válasza kuyarashi (#1311) üzenetére


popey37
addikt

szerintem van europai raktár és be van minden csomagolva, ugy teszik el. ha kell csak előveszik és mehet a postára. másképpen nem tudom elképelni ilyen gyorsan

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1313) kuyarashi válasza popey37 (#1312) üzenetére


kuyarashi
őstag

Lehetséges. Viszont külön linket kaptam, hogy meg tudjam rendelni ezt a hülye' méretet, mert amúgy nem árulnak sehol ekkorát.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1314) daninet válasza popey37 (#1258) üzenetére


daninet
veterán

Egy régebbi beszélgetés, de leírom, hogy én a SW 150/750 newton tubusát vettem elsőre ami teljesen kollimáció mentes, a tükör kalibrálva bele van ragasztva.
Egyáltalán nem kímélem, volt hogy egy hétig a kocsiban hánykolódott a csomagtartóban, cipeltük nyaralásra, kertipartyba stb. Felállítva a kép fényerős és éles. Teljesen probléma mentes. Én hiszem azt, hogy a teleszkópok is fejlődnek és az anyagok és összeszerelés egyre jobbá válik, a kézi kollimálás napjai meg vannak számlálva. A mi tubusunk immár 6-7 hónapos, számtalan észlelésen van túl és tökéletesen működik.
Őszinte leszek, pont ugyanígy próbáltak lebeszélni a newton távcsövekről egy fórumban, szerencsére nem engedtem a dolognak. Sok-sok tesztben írták, hogy teljesen gondozásmentes ami 100%-ban igaz.

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#1315) popey37 válasza daninet (#1314) üzenetére


popey37
addikt

ezt 3 szorosan is megcáfolom.
a newton főtükre biztosan nem ragasztott, nem lehet az, hiszen azzal állítod be az optikai tengelyt.
a ragasztott a segédtükör esetleg, de az is állitható.

a kihuzat is kollimálható.
a főtükör azért sem lehet ragasztva, mert az üveg a hőmérséklet változás hatására tágul vagy összehuzódik, ugye ez a hőtágulás. ha extrém a hömérséklet változás a ragasztott tükör még törni is képes, mivel a ragasztó nem flexibilis. ezért nem ragasztják a főtükröt.

a főtükör már akkor is képes vetemedésre, ha a lefogatókarmokat szorosabbra huzod a kelleténél.
nekem is volt 150/750 newtonom hidd el ott semmi nincs ragasztva fixre, tizedmiliméteres elmozdulások drasztikusan ronthatják a képet.
biztos vagyok benne, ha tényleg kocsival cibálod ide-oda, akkor ott már nemigen pontos a beállítás.

de teszteld le: egy tiszta éjjel állits be egy csillagot középre és 200x-os nagyítással tekerd a fokuszirozót addig amig egy olyan korongot nem látsz aminek a közepe fényes, körülötte meg halványabb gyűrűk láthatóak. ez a csillagteszt. ha befelé tekered a fokuszirozót akkor intrafokális vagyis fokuszon belüli, ha kifelé akkor extrafokaális azaz fokuszon kivüli képet látsz. a két képnek majdnem azonosnak kell lennie és teljesen szabályos korong alaknak.
a te esetedban ha nincs jól kollimálva tükör nem lesz se korong alaku se egyforma a két látott kép.

az optikai tengely valószínüleg jól be van állitva, tehát a kihuzat, a segédtükör és a főtükör egy tengelyen van, a kihuzatot és a segédtükröt nem is nagyon kell babrálni, de a főtükröt igen.

az, hogy a boltban beállitják az természetes, de attól kitelepüléskor elenőrizni kell és ha kell be is kell állitani.

a kollimáció mentes távcső az az MC és a lencsés tubusok.

decemberben otthon leszek, ha gondolod összeröffenhetünk, megmutatom a különbséget a newton és a lencsés között.

nekem jelenleg egy 120/1000mm-es lencsésem van, meg egy 72-es apokromátom.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1316) popey37


popey37
addikt

ez az idézet Babcsán Gábor tollából származik, érdemes megfogadni.

"A helyes jusztírozás nélkül a távcső nem tudja kiadni a teljesítményét tökéletesen. Nagy nagyítással egy fényes és defókuszált csillag diffrakciós gyűrűket mutat. Ha a beállítás jó, akkor ezek pontosan kör szimmetrikusan helyezkednek el. Ha nem ezt látjuk, akkor be kell állítanunk a műszer minden egyes optikáját, hogy az optikai tengelyek pontosan egybeessenek. Ez minden észlelésnél fontos, a bolygókon különösen. A fényerős távcsövek (pl. Newtonok) különösen érzékenyek a jusztírozási pontatlanságokra. Talán nem meglepő, hogy a sokat emlegetett kis refraktorunk kevésbé."

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1317) daninet válasza popey37 (#1315) üzenetére


daninet
veterán

megpróbálom majd, de mint mondtam a kép éles, optikai hibáktól mentes. Gyakorlatilag nincs mit állítgatni rajta, az egész egy darab ABS műanyag. A tükrök ha nem ragasztva de valami elmozdíthatatlan módon a műanyagba vannak fogatva. Az egyedüli amit 4 darab csavar tart a fókuszírozó, annak van egy kis holtjátéka a műanyag fogaskerekek miatt, de lényegében egy üres cső ami belülről menetes, optikailag nem ront a dolgon, max nehezebb fókuszálni. Ez szerintem cserélhető lenne egy jobbra amit egyszer lehet meglépek.

Egy viszonyítási alapom van, volt szerencsém Bortle 2 ég alatt (Indiai óceán közepe), ahol a Triangulum galaxis szabad szemmel látszott észlelni és a csillagász akivel voltunk egy igazán drága és nagy dobsonian-t rakott ki, számokat nem tudok, ránézésre 250mm körül volt egy hatalmas mounton. Úgy nézett ki mint aminek az árából már új autót lehetett volna venni.
Ez volt az első találkozásom teleszkóppal, ott fogalmazódott meg bennem, hogy venni akarok.
Az én amatőr szememnek a kecskeméti ég alatt pont ugyanolyannak tűnnek az objektumok mint ott (nyilván a fényerőtől eltekintve). Nem hiszem, hogy ennél többet kérhetek 40e forintért.
Persze, fotózásnál biztos kijönne valami optikai hiba, de szabad szemmel nem látok ilyet, pedig jó pár órát bámultam már bele. Látszanak a Jupiter sávjai, a Szaturnusz gyűrűjében a sötét részek.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#1318) popey37 válasza daninet (#1317) üzenetére


popey37
addikt

megnézném én azt a 150/750-es csövet, nem tudom elképzelni, hogy müanyag és ragasztott.
nekem is SW 150/750 tubusom volt. a cső anyaga acél lemez, a főtükörtartó aluötvözet, a segédtükörtartó acél lemez, nincs benne egy gramm műanyag sem.
ha a tied műanyag az nem SW gyártmány . a skywatcher leggagyibb tubusa is fémből van.
ha kicsit belegondolsz nem is lehet műanyag, mivel a hőtágulás miatt össze-vissza kókadozna az egész.
az SW 150/750 tubusa barna szinű, a két pereme meg fehér. a régebbi fajta kék volt.

igy néz ki a 150/750 SW tubus:
[link]

ha nem ilyened van és tényleg műanyag, akkor az valami áruházi darab lehet.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1319) popey37 válasza daninet (#1317) üzenetére


popey37
addikt

ez a jupiter a 150/750 tubusban. egy spc 900 webkamerával csináltam 2012 nyarán budapest fényszennyezett egén.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1320) kuyarashi válasza daninet (#1317) üzenetére


kuyarashi
őstag

Miért nem raksz fel pár képet, hogy beazonosítható legyen. Esetleg a számlája, pontos típusa nincs meg?

popeye37
Nem tudom, hogy milyen üveget használnak a newtonokhoz (azon kívül, hogy optikait), de a Hubble főtükre épp azért készült üvegből, mert szinte 0 a tágulása. Persze mert szilícium-dioxid alapú üveg, ami nem más, mint kvarc. Nem egy elérhetetlen valami.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1321) popey37 válasza kuyarashi (#1320) üzenetére


popey37
addikt

altalaban pirex az uveg anyaga vagy valami hasonlo kis hotagulasu.
a hubble meg kinn van a vilagurben ahol nincs hotagulas, minusz 260 fok koruli a homerseklet.
amugy nem lattam meg 150 mm-es tukrot ragasztva meg muanyag fotukortatrtot, pedig lassan 15 eve csillagaszkodom es megfordult mar a kezeim kozott jonehany tubus.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1322) kuyarashi válasza popey37 (#1321) üzenetére


kuyarashi
őstag

Igen, de a Földön készítették a Hubble-t, tehát le kell adnia azt a ~280°C-t.

Én nem sok távcsővel találkoztam, de én sem hallottam ragasztott newtonról, ezért kellene a pontos típus, vagy legalább fotók. Egyébként meg simán el tudom képzelni a dolgot. Nehogy már pont ilyen ne létezzen. Vannak olyan fotó objektívek, amelyekben tükröt használnak. Bár nem newtonok és kisebbek is, de azok például tuti fixek.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1323) popey37 válasza kuyarashi (#1322) üzenetére


popey37
addikt

le, kell, de csak egyszer, ott kinn már teljesen mindegy a tükör szempontjából, hogy -260 vagy "csak "-200 van. de itt lent amikor kiviszed a meleg helyiségből ahol 25 fok vagy még több van a téli -10-be hát ott igenis van elég nagy hőingadozás. a tükörnél meg 0,1mm mozgás is számít. ezért kell kivárni mig a tükör átveszi a környezetének a hőmérsékletét. namármost egy fullra beragasztott tükör meg segédtükör nem tud összehuzodni a ragasztás miatt. ezért nem ragasztják a tükröket.
ilyen egyzserű.
ha az a tubus müagyag és ragasztott a tükre, az biztosan valami áruházi 2 forintos tubus. még a kinaiak sem gyártanak skywatcher név alatt műanyag távcsövet, azért van minőségellenőrzés a diffrakció határ és más minőségi követelmények miatt.
meg a ragasztott tükröt hogyan kollimálják be legelőszőr összeszerelésnél?

a fotóobjektívek meg menetes gyűrűkkel vannak rögzitve.
a leggagyibb binokulár sem ragasztott lencsés. nem lehetne beállítani.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1324) kuyarashi válasza popey37 (#1323) üzenetére


kuyarashi
őstag

Igen, de nem csak kőkemény, szilárd ragasztók léteznek.
Az is lehet, hogy ragasztott, de valahogyan mégis állítható. Így mindenkinek igaza lenne.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1325) erdey_a válasza kuyarashi (#1324) üzenetére


erdey_a
őstag

a piros tubusos skywatcherekben a főtükör abs műanyagban van, tulajdonképpen nem jusztírozható. de állítólag annyira strapabíró és pontos az ágyazás, hogy nem is kell.
szerintem erre gondol alant a költő

Vérboci

(#1326) erdey_a válasza erdey_a (#1325) üzenetére


erdey_a
őstag

itt is van róla a videó [link]

Vérboci

(#1327) sopruk


sopruk
aktív tag

A távcső topicban ajánlott Olympus DPS-I 10x50 binoculár most akciós a Mall.hu -n (18.790,-)
Árukereső
Csillagászkodásra is a 10x50-es ajánlott, gondoltam hátha érdekel valakit...

(#1328) kuyarashi válasza erdey_a (#1325) üzenetére


kuyarashi
őstag

Sejtettem, hogy nem lehetetlen ilyen távcső létezése.
Popey37-et kell meggyőzni. :)

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1329) popey37 válasza kuyarashi (#1328) üzenetére


popey37
addikt

engem meg lehet győzni de a fizikát nem.
ha tényleg ragasztott, akkor a gyártás során ha nem jól állitották be az optikai tengelyt: kihuzat-segédtükör-főtükör, akkor a tubus kuka . Ja, és olyan üvegből kellett hogy csinálják a tükröket aminek nincs hőtágulása. olyan meg nem létezik jelenleg. :C

amugy a videón szereplő nagyobbik tubus alján ott vannak a jusztírcsavarok, a kicsin nincsenek, de az max 90mm-es lehet. a videón 7:56 percnél mutatja az alját. ott vannak a jusztircsavarok, csak van rajta egy takarófedél a porvédelem ellen. nézzétek meg.
a ma kapható vitrusó tubust sem lehet jusztirozni, de az is valami 75mm-es azt hiszem.

és még valami: ha fixre ragasztva lenne, az első téli éjjelen széttörne benne a főtükör, mert a ragasztó ha fix akkor nem engedi mozogni a tükröt, ha meg flexibilis akkor meg kollimálni kell.
szóval egyezzünk ki abban, hogy newton rendszerü távcsőben nincs ragasztott főtükör. pláne nem 150mm-es méretnél.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1330) kuyarashi válasza popey37 (#1329) üzenetére


kuyarashi
őstag

Persze, mindenki tudja, hogy rizikós. Ugyanakkor ha jól pozicionálták ragasztáskor, akkor meg jó a távcső. Ennyi. A mai, felgyorsult világban valószínű, hogy nem ez a legjobb megoldás, emiatt a legtöbb newton jusztírozható.
Talán nem létezik olyan üveg, aminek a hőtágulása abszolút 0, de olyan igen, aminek majdnem 0. Ezt már megbeszéltük.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1331) Djuree válasza popey37 (#1319) üzenetére


Djuree
félisten

mennyi egy ilyen tavcso amivel igy lehet mar latni?

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

(#1332) popey37 válasza Djuree (#1331) üzenetére


popey37
addikt

ez a tubus egy 150/750 newton, egy spc 900 webkamerával, kb. 3 perc videó és az van feldolgozva a registax nevű programmal.

vizuálisan nem látod ilyen részletesen, de azért a jupiteren nagyobb nagyítással már jönnek a felhősávok, a szaturnusz gyűrűjén meg a cassini rés, a marson a hósapka, a hold meg 3D-s.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1333) Djuree válasza popey37 (#1332) üzenetére


Djuree
félisten

na az már nekem mint kezdőnek teljesen jó lesz majd, várom már hogy költözzünk. még vagy 4 hónap sztem.
utána jövök ide majd segítségért mit vegyek. :)
fotózni még egyenlőre nem akarok, majd ha kitanultam az alapokat.

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

(#1334) popey37


popey37
addikt

no mi van kihaltatok mint a dinók? :DDD

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1335) kuyarashi válasza popey37 (#1334) üzenetére


kuyarashi
őstag

Kb. Mikor csinálunk neked Bahtinovot?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1336) popey37 válasza kuyarashi (#1335) üzenetére


popey37
addikt

hát december 22-től otthon leszek január 6-ig.
akkor összehozhatjuk
a kistubusra van, a nagyra kell majd
vettem végre dieletikus zenittükröt, hát egész más mint a sima

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1337) popey37 válasza kuyarashi (#1335) üzenetére


popey37
addikt

megjött az új vezető tubusom, sokkal kisebb mint a 60 mm-es, van motoros fokuszírozóm a 120-ra bordásszíj hajtással, a bordásszíj saját készítés. :C pöpec lett, vettem megint egy 0.5-ös reduktort, meg még pár apróságot.
egyszer már tényleg összejöhetnénk

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1338) kuyarashi válasza popey37 (#1337) üzenetére


kuyarashi
őstag

Április óta van meg a kis Lacerta csövem, de még csak egyszer néztem bele éjszaka... Kb. a newtont sem használtam azóta... De nincs mentségem. :D
Viszont rendeltem a refreaktorhoz egy 210 mm-es sínt egy brutál kuplunggal, meg egy papucsot a keresőtávcsőhöz/lézerhez. Plusz nemrég vettem én is dielektrikus zenittükröt. Lacerta-t, szóval tuti jó lesz.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1339) Kloden


Kloden
senior tag

Sziasztok, szeretném segítségeteket kérni, mert ma hajnalban olyat láttam az égbolton, amit még ezelőtt sosem, és meg vagyok döbbenve, azóta is értetlenül állok a látottak előtt.
Balatonkenese/Balatonakarattya között ma hajnalban csodás tiszta égbolt volt.
Hajnali 5:35-40 körül arra lettem figyelmes, hogy az Orion csillagkép három egymás melletti csillaga halad!! Aztán kiderült, hogy nem csak az a három csillag halad, jött utána még kb 20 "csillag", egyenlő távolságra. Kb műhold sebességgel. Hihetetlen látvány volt.
Irányuk kb Siófok felől Várpalota felé.
Természetesen nem az Orion volt, hanem pontok mentek sorban egymás után, hangtalanul.
Elnézve Siófok felé, szép sorminta volt látható a sok sok fényes ponttal, totál egy vonalban.
Egymástól való távolságuk kb ha kinyújtom a karom, egy jó öklömnyi volt.
Nem hiszem hogy minden pontot láttam, csak erre a három egymás melletti közeli "Orion-szerű" ponthalmazra lettem figyelmes.
Ilyen közel egymáshoz még nem láttam műholdakat, teljes sorban repülni.
Repülő nem lehetett.
Tudtok esetleg segíteni mit láthattam?... :R

"Ön fél a haláltól?" "Az élettől félek."

(#1340) Capricornus válasza Kloden (#1339) üzenetére


Capricornus
aktív tag

Gyanítom, hogy ebből láttál egy adagot.

Per aspera ad astra!

(#1341) Kloden válasza Capricornus (#1340) üzenetére


Kloden
senior tag

Azta, köszönöm a gyors választ, ezek szerint nem idegen civilizáció támadt... :R De látványra baromi jó volt.

[ Szerkesztve ]

"Ön fél a haláltól?" "Az élettől félek."

(#1342) sony309


sony309
őstag

Sziasztok!

Egy ismerősöm szeretne a párjának egy csillagászati tavcsövet vásárolni ajándékba. A párja most ismerkedik ezzel a hobbival. A keret kb. 50-60 eFt.
Tudtok valamit ajánlani ebből a keretből?
Üzlet, ahol segítenek egy laikusnak is jöhet!

Előre is köszönöm!

S3x, hifi & rock and roll

(#1343) popey37 válasza sony309 (#1342) üzenetére


popey37
addikt

Szia.
Az én javaslatom az, hogy vegyetek először egy binokulárt és ismerkedjetek meg az égbolttal, mellé egy két könyvet.

az az 50-60k ne sok pénz egy kezdő felszereléshez, amit ennyiért lehet kapni az egy teljesen keződnek csak kínlódás lesz.

A Makszutov boltban Leventénél lehet tanácsot kérni, de elsőre Ők sem fognak távcsővet ajánlani.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1344) sony309 válasza popey37 (#1343) üzenetére


sony309
őstag

Hálásan köszönöm! :R

S3x, hifi & rock and roll

(#1345) kuyarashi


kuyarashi
őstag

Csak részben idevágó a cikket, de elég nagy horderejű.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1346) Djuree válasza Kloden (#1339) üzenetére


Djuree
félisten

a nyomorult elon musk játékait láthattad. :W

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

(#1347) popey37


popey37
addikt

orion, dec 24-éneste 21:00 kor turkevéről, huawei mate 20 pro , iso 3200, 30 sec.

muszály volt lekapni, honapok ota nem láttam tiszta eget. persze most meg nincs nálam a felszerelésem.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1348) kuyarashi válasza popey37 (#1347) üzenetére


kuyarashi
őstag

A szomszédból. :D
Várod, hátha pukkan a Betelgeuse?

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1349) popey37 válasza kuyarashi (#1348) üzenetére


popey37
addikt

szomszédból? itt laksz valahol? átugorhatok egy kis diskurzusra.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1350) kuyarashi válasza popey37 (#1349) üzenetére


kuyarashi
őstag

Gyomán. :D
Egyszer amúgy tényleg jó volna, mert felszerelésem van, de tudásom 0. Alap dolgokat nem értek, szóval megtanulhatnék jó pár dolgot. :D

Mate Pro amúgy nagyon brutál telefon létére.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.