Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#351) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Idén pihen a Nap: [link]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#352) gabó


gabó
tag

Sziasztok!

2 napja ruháztam be egy 150/750 Black Diamondra + EQ-3 mechanikával. Még tájékozódni kell jobban megtanulni, addig csak bele a messzeségbe :) meg persze hold felszín. Utána jöhet valamilyen fényképezőgép és teljes lesz a kikapcsolódásom esténként :)

Nekem8

(#353) csongi


csongi
veterán

Sziasztok!
Vele mi a helyzet? Valóban létezik? Nem csinált valaki róla fotót?
Nibiru a 12. bolygó. Valóban itt lesz 2012-ben?

(#354) Algieba válasza csongi (#353) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Nem, nem lesz itt. A kép alapján ráadásul egy csillag lenne a 12. bolygó. (Elég valótlan elképzelés.)
A Neptunuszon túl, a Plútó méret kategóriájában még számos nagyobb kisbolygó van, de ezek is mind a Nap körül keringenek a maguk pályáin, és egyik sem közeledik a Föld felé.
Üstökösök viszont nagy számban találhatók a naprendszerben, de ezek közt sem ismert olyan, amelyik veszélyeztetné a Földet.
Nincs vész. Semmiféle nagyobb égi objektum nem fogja telibe találni a bolygónkat 2012-ben.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#355) csongi válasza Algieba (#354) üzenetére


csongi
veterán

Az eddigi írások alapján nem is találna el. Csupán elhalad mellettünk. 3600 évente ér ide.
De írtak már róla mindet, hogy törpe csillag meg nem is tudják pontosan milyen az összetétele. Az ért jó lenne ha valami pontos, és hiteles nyilatkozat is napvilágot látna. Vagy tudatos a hallgatás? Mert eddig sem cáfolatot sem megerősítést nem találtam, ami arra enged vonatkoztatni, hogy inkább létezik mint hogy nem. Állítólag már lehet szabad szemmel is látni.

(#356) Algieba válasza csongi (#355) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Nincs még egy csillag a naprendszerben.
Vagy bármi misztikus, rejtélyes objektum.
Semmi különös nem lesz 2012-ben, esetleg az Olimpia miatt lesz érdekes a nyár.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#357) csongi válasza Algieba (#356) üzenetére


csongi
veterán

Akkor nagyon jó:)

(#358) .:GoliBali:.


.:GoliBali:.
aktív tag

Sziasztok!

Van egy Refraktor távcsövem, és az lenne a kérdésem, hogy létezik-e hozzá olyan egység, amivel valami kamerát rákötve, pc-n tudom figyelni a távcső képét? Most nem barkács, (digikamerát rárakni, és azt mint webkamerát használni) tipusu megoldás érdekelne, hanem valami konkrét, tényleg erre kitalált dolog.

Előre is köszi a választ

#!/bin/perl -sp0777i<X+d*lMLa^*lN%0]dsXx++lMlN/dsM0<j]dsj $/= unpack( 'H*' , $_ ); $_ = `echo 16dio\U$k"SK$/SM$n\EsN0p[lN*1 lK[d2%Sa2/d0$^Ixp"|dc`;s/\W//g;$_=pack('H*',/((..)*)$/)

(#359) BITBOYS válasza .:GoliBali:. (#358) üzenetére


BITBOYS
addikt

Szia!

Drága mulatság direkt erre a célra kifejlesztett kamerát vásárolni. Alaphangon 100K.
Egy webkamerával a kezdetekben jobban járnál. Speciel az aláírásomban szereplő kamera pont erre a célra kellene nekem is, de sajnos beszerezhetetlen.

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#360) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Hétfőn, 18:30-tól érdemes nézni az élőközvetítést az Atlantis kilövéséről az MCSE, vagy a NASA honlapjáról.
A küldetés célja a Hubble űrtávcső utolsó szervizelése.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#361) Algieba válasza Algieba (#360) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

5 perc és indul az Atlantis. :C

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#362) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Az Atlantis már befogta a Hubble-t. Érdekes az élő sci-fi. Minden este nézem a NASA tévét.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#363) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Hány C hőmérsékletű a légkör a Hubble-űrtávcső magassági szintjén, ami cirka 600km?
Akkor most fűt vagy hűt az űrhajósok szkafandere?

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#364) BITBOYS


BITBOYS
addikt

Wooohoow :K

A Nap előtt az Atlantis

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#365) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Június 13-án indul az Űrállomáshoz az Endeavour űrsikló.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#366) Algieba válasza Algieba (#365) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Végre magyar idő szerint éjfélkor útnak indult az Endeavour a Nemzetközi űrállomáshoz.
Ötödjére csak fellőtték. De az űrsiklót eltalálták a szigetelőhab darabjai. :((( Remélem, nem ütöttek lyukat rajta!

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#367) Dany007


Dany007
veterán

Kérdésem lenne mélyen tisztelt csillagászatban jártas fórumtársakhoz.

Mégpedig arra lennék kíváncsi, ha veszek / vennék egy olyan távcsövet, amivel már galaxisokat lehet megfigyelni (láttam pár ilyet meg készült képeket is a neten), akkro azzal se tudnám 'szabad szemmel' látni a galaxist, ugye?
Csak ilyen hosszú exponálás féle technikával lehetne felvenni. Ha jól gondolom.

Tehát nem az lenne, hogy a goto mechanikás 400 ezres gép rááll a galaxisra, én belenézek és jé ott van, hanem rááll, beállítok egy folyamatos felvételt, majd 30-60 perces lekövetés után alakulna csak ki az összkép. Én így gondolom :) Erősítsetek, vagy cáfoljatok meg :)

(#368) BITBOYS válasza Dany007 (#367) üzenetére


BITBOYS
addikt

Szerintem ha sokáig nyitva tartod a szemed simán megláthatod Te is szabad szemmel. :)
Viccet félretéve úgy gondolom megpillantható, a ködök biztosan.

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#369) Dany007 válasza BITBOYS (#368) üzenetére


Dany007
veterán

Csak mert akkor megérné gyűjteni rá. Ha csak fényképet lehet csinálni, akkor azért nem adok ki 400 ezret, azt lehet látni a neten is bőven.
De ha én belenézek, és látom ott azt a galaxist... Na az komoly lenne :)
De én nem hiszem =/ Sajna a képeket is úgy csinálják ha jól tudom, hogy rááll a teleszkóp, majd követi egy ideig, addig folyamatosan 'exponál' a gép, és így gyűjti össze a fényt. Mint a Hubble Deep Field.

(#370) Algieba válasza Dany007 (#369) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Nem egyből a több százmillió fényévre lévő galaxisokat kell megcélozni. :DDD

Sőt. A legközelebbi nagy galaxis megpillantásához távcső sem kell. Szabad szemmel látható őszi estéken az Androméda-galaxis. :)
Egy kisebb távcsővel pedig legalább egy tucat, vagy több galaxis is megfigyelhető. Köztük a népszerű Örvény-köd. :K

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#371) Dany007 válasza Algieba (#370) üzenetére


Dany007
veterán

Hmmm... :) Tehát ilyen, vagy ilyen képeket is láthatnék "élőben"? Csak azzal, hogy belenézek?

(#372) BITBOYS válasza Dany007 (#369) üzenetére


BITBOYS
addikt

Ki ne adjál ennyi pénzt egy kezdő felszerelésre. Kicsit nézz körül milyen távcsöveket lehet kapni szerelésben. Két oldalt tudok így hirtelen: [link], [link] 150K és egész kellemes cuccod lesz :K

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#373) Dany007 válasza BITBOYS (#372) üzenetére


Dany007
veterán

Hehe. Tudom.
Én is a 2. linken szoktam ábrándozni :)

De én egy ilyet néztem ki magamnak. TermészetesenEQ6-tal, és Go-to mechanikával ;)

(#374) BITBOYS válasza Dany007 (#373) üzenetére


BITBOYS
addikt

Nekem [Black Diamond 150]+EQ3-2 goto van. Szinte még ki sem próbáltam, pedig még tavasszal vettem :B

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#375) Algieba válasza Dany007 (#371) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Igen. Csak NE városi égen keresd őket. Érdemes elutazni hegyvidéki megfigyelőhelyekre. Az igazán sötét égen szabad szemmel is sokkal szebb látványt nyújt az esti ég!

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#376) Dany007 válasza BITBOYS (#374) üzenetére


Dany007
veterán

Szép! :)) Gotoval. huh de kipróbálnék egy ilyet.
De mért nem próbáltad még ki? Én biztos nem bírnám ki.
Persze ahogy Algieba is mondta, jó távol a várostól : )

Én egyszer voltam anno egy csajjal a világ végi pusztában. Éjjfél környékén... A közelben még falu is csak 2-3km-re volt. Város meg 20-on akárhány... Szal nagy puszta közepén voltunk. Kiszálltam Wc-zni.... És mint mindig , felnéztem az égre... Hát majdnem hanyatt dobtam magamat! Eszméletlen, mintha minden csillag rám akarnak szakadni :) Gyönyörű látvány!

[ Szerkesztve ]

(#377) BITBOYS válasza Dany007 (#376) üzenetére


BITBOYS
addikt

A Szaturnuszt már megpillantottam vele...volt is pisikaki egyszerre örömömben :) A gotoval van némi problematikám, nem annyira egyszerű beállítani, és ha elmozdítod az állványt kezdheted elölről az egész procedúrát.

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#378) Dany007 válasza BITBOYS (#377) üzenetére


Dany007
veterán

Az nemsemmi lehetett! És lehetett látni valami mozgást? Mármint a felhőréteg mozgását? Vagy ez most nagyon NooB kérdés volt? :DDD

Azt hittem a goto pont azért van, mert azzal 'pofon egyszerű'. Belövöd a már beállított pozíciót azt rááll :D Persze szintén tapasztalat hiányában képzelegtem ilyesmit :)
Esetleg csinálhatnál képeket v.hogy. Vagy összekötni a géppel és úgy rögzíteni?
Vagy szervezni egy PH!-s Csillagász partyt. És akinek van valamilyen teleszkópja pár rekesz sör kíséretében elmenni valami kietlen pusztára... =)

(#379) BITBOYS válasza Dany007 (#378) üzenetére


BITBOYS
addikt

Nagyon kicsi volt csórikám, 180X-os nagyítást használhattam maximum. Veszek egy barlow lencsét, majd az felturbózza a méretet. Nagyon tiszta égbolt alatt, optimális hőmérsékleti viszonyok mellett nem látsz légköri zavart. Mindenesetre nagy élmény volt az biztos.

Pontosabban az állványom: NEQ3 SynScan goto mechanika

A goto magától rááll a kijelölt objektumra, de ehhez maximális pontossággal kell betájolnod a távcsövet. Bővebben, ha van pdf olvasó a gépeden akkor ittolvashatsz a pólusraállásról. Szinte az egyik legfontosabb mozzanat.

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#380) Dany007 válasza BITBOYS (#379) üzenetére


Dany007
veterán

Uhf, akkor nagyon el voltam tévedve... Én azt hittem, hogy a gps segítségével beméri a saját helyzetét, aztán megy minden magától...

(#381) BITBOYS válasza Dany007 (#380) üzenetére


BITBOYS
addikt

Úgy is működhet, akkor viszont venned kell egy gps modult, ami az állvány vezérlésével összekötve önmaga állít be minden paramétert. Ez még egy lightos 25-30K cserébe kapsz egy robottávcsövet.

mod: asszem én is veszek egy ilyet :)

[ Szerkesztve ]

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#382) Dany007 válasza BITBOYS (#381) üzenetére


Dany007
veterán

Hja, én azt hittem, hogy az van hozzá : s Legalábbis így írták ott az oldalon...

(#383) Kraptor


Kraptor
őstag

Ha Go-to mechanikát veszel akkor inkább Celestron-t vegyél, az valamennyivel felhasználóbb barát és könnyebb felállni is vele mint a Skywatcherével (aszem drágább is tán).

Ha "olcsó" és relative nagy teljesítményű távcsőt keresel mély-egezésre akkor érdemes a Dobsonok felé is kacsingatni. Nagyok, meg nehezek de "olcsók" és nagy teljesítményűek és még lábat se kell venned:)

[ Szerkesztve ]

(#385) rii


rii
nagyúr

had'kérdezzem már meg, hogy itt voltképp mit is látunk.

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#386) rii válasza Dany007 (#367) üzenetére


rii
nagyúr

a hubble azt hiszem vagy 10 napig tartó exponálás után tudta eőhozni a galaxisok képét.
és akkor sem ráállították vaamire, hanem a nagy sötétség felé íráűnyították, és hagyták, hogy begyűjtse az évmiliártok óta utazó fényt.

a másik meg, ami még a fejemben van, hogy a szabad szemmel az égbolton látható csillagok mind a mi galaxisunkban vannak. Szóval szabadszemmel ....

[ Szerkesztve ]

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#387) Algieba válasza rii (#385) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Szerintem egy számítógépes képet az Univerzum egyik darabjáról, mely megmutatja a a Világegyetem érdekes szerkezetét. Hogyan oszlik el a látható anyag (galaxisok) és a láthatatlan (sötét anyag, vagy energia).

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#388) D.Orion


D.Orion
veterán

Bárhol vagy 2009 augusztus 27-én éjfélkor, 0 óra 30-kor pillants fel az égre.Két holdat fogsz látni. A Mars fog a legszebben fényleni. és olyan lesz mint a telehold. A Mars 34,65 millió mérföldre lesz a földtől.
Ilyen esemény legközelebb 2287-ben lesz.

Megleltem ezt a topikot gondoltam beírom, hátha nem tudjátok(bár ez kissé naiv gondolat).

(#389) rii válasza Algieba (#387) üzenetére


rii
nagyúr

köszi!

amúgy a képet úgy találtam, hogy a google-ban lehet keresni 12MPx-es képekre is már.

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#390) D.Orion válasza D.Orion (#388) üzenetére


D.Orion
veterán

Jah így este én se gondolkodtam hirtelen....[link] :(((

(#391) Kraptor válasza rii (#386) üzenetére


Kraptor
őstag

"a másik meg, ami még a fejemben van, hogy a szabad szemmel az égbolton látható csillagok mind a mi galaxisunkban vannak. Szóval szabadszemmel ...."

Ez így nem teljesen igaz, mivel más galaxisokat is látsz csak szabad szemmel azok is csillagoknak tűnek, vagy egy kicsit pacás/elmosódott csillagoknak, sőt az Androméda Galaxist elég szépen ki lehet venni még szabad szemmel is egy jó sötét éjszakán.

(#392) Kraptor válasza rii (#385) üzenetére


Kraptor
őstag

Ezt: [link]

A kompozit képen amit te linkeltél a következők látszanak.

Vörös/piros: sötét anyag
Zöld: Gáz sűrűség
Kék: Hőmérséklet

(#393) Kraptor


Kraptor
őstag

Pár dolog még, látom sokan ráizgultak a csillagászatra mi nagyon jó:)

- Színesben nem fogsz sokat látni az égen, egyedül a bolygókat, de azok is nagyon élvezetesek.
- Galaxisokat, ködöket távoli mély-ég objektumokat mind "szürkében" látod mivel a szemed már nem képes érzékelni a színeket, de nagyon jó még így is.
Pl ilyet nem fogsz látni a távcsövedben: [link]

(#394) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]

Megunhatatlan a NASA tévé. :) Jelenleg a Discovery van fent az űrállomásnál.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#395) vati válasza Kraptor (#391) üzenetére


vati
senior tag

Szerintem az Andromeda-ködön és a Magellán-felhőkön kívül nem látsz galaxist szabad szemmel...

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#396) vati válasza D.Orion (#388) üzenetére


vati
senior tag

Már nem is tudom hány éve terjed ez a hülyeség.
Keress rá a "hoax" kulcsszóval összefüggésben

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#397) vati válasza rii (#385) üzenetére


vati
senior tag

oda van írva mellé, így mi benne a kihívás? :W

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#398) vati válasza Algieba (#387) üzenetére


vati
senior tag

Ez egy numerikus modell, ami nagyon hajaz a valóságra.
Azt szimulálták nem kicsit izmos gépeken, a gravitáció hatására, évmilliárdok alatt milyen struktúrákká tömörödik az anyag, a 3 kelvines háttérsugárzásban megfigyelhető gyenge inhomogenitásokat kezdőállapotnak tekintve.
Az eredmény döbbenetesen hasonlít a valóságban megfigyelhető szerkezetre.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#399) rii


rii
nagyúr

megkérdezhetem, hogy az ezen a képen, jobb oldalt látható OUR SUPERCUSTER az a szuperhalmazt jelenti? A mi HELYI CSOPORT-unk a szélén, a VIRGO -voltkaképp a mit takar a VIRGO név?- pedig a közepén helyezkedik el.
Illetve ez mekkora a Univerzumhoz képest a SUPERHALMAZ-unk?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#400) Algieba válasza rii (#399) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A Virgo latin szó, a Szűz csillagképet jelöli. Mert a Virgo galaxishalmaz eme csillagképben "található". Egyébként cirka 70 millió fényévnyire van.

A galaxisok halmazokba tömörülnek, ezek a halmazok további nagyobb léptékű halmazokat alkotnak (szuperhalmazok). A Lokális-halmaz a Virgo része. Azonban az Univerzumban még számos hatalmas szuperhalmaz található. Bár ezek gigászi léptékű alakzatok, azonban az Univerzum táguló méreteihez viszonyítva kicsiknek tekinthetők. Az Univerzum több milliárd(!) fényév átmérőjű. Cirka 29 milliárd, ha jól kalkuláltam.

A Lokális-halmaz 10 millió fényév átmérőjű. Kicsike galaxis-család. Két nagy méretű tagja van, az óriási Androméda és a mi, nagy küllős spirálunk, a Tejút. (Mindig gombóc nő a torkomban, ha rágondolok, hogy egy napon elkezdődik az összeolvadásuk. Hihetetlen lesz az a marcangoló tánc, amibe belesodródik a tömegénél fogva a két óriás és magukhoz rántják a többieket is. Egyetlen hatalmas elliptikus galaxissá változik a Lokális-halmaz.)

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.