Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#201) Spirit válasza popey37 (#200) üzenetére


Spirit
őstag

Szia, nem szeretném rontani az üzletedet, de úgy érzem ezt nem errefelé kellene kínálgatnod, több okból is. majd 300e ft-ért műszert szerintem hardware fórumon nem igazán fognak elkapkodni.

Foglalkozok amatőrcsillagászattal egy ideje én is. Gondolataim:
1.refraktor...gondolom apokromatikus, különben nem ennyiért árulnád...de nem írtad
2. ha valaki ennyiért akar műszert, az Mo-on valószínűleg egy 254/1200-es Skywatcher Newton-ban gondolkozik EQ-6 mechanikán, és nem egy ''kis'' refraktort vesz.
3. A műszered bolygózásra kiváló,de ilyen árban már illene egy diffrakció-értéket írnod, van-e hozzá papír a beméretésről, stb.
4. A fizika törvényeiből adódik,hogy mekkora a max. nagyítás,ami még kihozható,de ezt gondolom Te is tudod. Általánosságban elmondható,hogy az objektív átmérője mm-ben véve már bőven túl is lépted ez elméleti felbontóképességét a lencsének, ami esetedben 100x-os körül van,amenyiben legalább diffrakcióhatárolt.Hogy könnyebb legyen a szemnek, ennek MAX a 2x-esét szabad használni, fölötte rohamosan romlik a kontraszt és még rosszabb képet kapsz,mint kisebb nagyításnál.
5. Tartozékok: 4mm-es okulár: márka, szemlencse méret, bevonatok típusa.stb-stb-stb. Hány tagú.. ha nagy szemlencséjű, akkor már alapból van benne egy barlow, amit ha kombózol még egy barlow-al a képminőség eléggé... Ha nem ilyen az oksi, akkor meg használhatatlanul kicsi a szemlencse, és 2mm-es lyukon senki sem szeret bambulni. Barlow milyen?műanyagfoglalatos, fém?hány tagú?
6. jah és az objektív üveganyaga sem ártana...Mindezt természetesen csak akkor, ha még mindig itt szeretnéd árulni.



Hirtelen ennyi jutott eszembe. Elnézésedet kérem, de kicsiny, zárt közösségünk nevében úgy érzem kicsit ''Neked kellett esnem''.

[Szerkesztve]

(#202) popey37 válasza Spirit (#201) üzenetére


popey37
addikt

egy szóval sem irtam, hogy adok hozzá 4mm-es okulárt és barlow lencsét.
Az objektiv márkája JAEGERS , ami a Zeiss amerikai megfelelője minőségileg.
a távcsődiffrakcióhatárolt természetesen, de ronchetti rácsot csak akkor csináltatok ha a vevő kifizeti az árát / a boltban sem kapsz hozzá csak ha kifizeted/.

A Newton távcsőről meg a véleményem: nehézkes, állandóan jusztirozni kell/ értsd: minden alkalommal amikor észlelsz/ a segédtükör kitakar, a fötükröt-mivel a cső nyitott- néha takaritani kell.
A távcső nem apokromatikus, ha az lenne 2x ennyibe kerülne. az ára teljesen reális, hiszen csak a precizios fokuszírozó motor 75.000 ft.
a bolti távcsövekhez ilyeneket nem adnak, ez a tubus teljesen egyedi darab, nincs belőle mégegy.

A felbontásról meg csak annyit, hogy egy jo minőségű barlow lencsével / Tele vue /
és egy sima 4mm-es plössl oklival / itt még 4 mm pupillatávolság / a hold, valamint a szaturnusz jó képet ad. függetlenül attól, hogy elméletileg mekkora a felbontóképesége.

és a végére: csak megemlitettem, hogy van egy felszerelésem eladó, hátha valakinek kell.
mivel ez a topic a csillagászatról szól, és ebbe beletartozik egy jó távcső is.
A 6. ponthoz meg csak annyit, hogy olvasni tudni kell

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#203) Spirit válasza popey37 (#202) üzenetére


Spirit
őstag

''a távcsődiffrakcióhatárolt természetesen, de ronchetti rácsot csak akkor csináltatok ha a vevő kifizeti az árát / a boltban sem kapsz hozzá csak ha kifizeted/.''
Ezt úgy értettem,hogy mikor a távcsövet megveszed, általában beméretve kapod, főleg, ha egyedi gyártású, nem kötöszködni akartam.

Most arról ne beszéljünk,hogy Newton vagy refraktor, egész másra jó,hosszú na, ne menjünk bele.A precíziós fókuszírozó motorhoz nem tudok mit szólni, 12k-ért lehet venni normálisat, 20-asért már megszólal.
A jó kép meg szubjektív..nekem az a jó kép, ha abszolút kontrasztos, színhű, vignettálatlan, tökéletes képet látok, ami nem remeg, nem mozog. Szaturnusznál látszódjon tisztán a Cassini-rés, fátyol-gyűrű, Encke-rés, felhősávok, gyűrű árnyéka a bolygón. Ezt egy 100-as objektívvel, 400x-os nagyításnál a büdös életben nem éred el, hacsak nem egy másik univerzumban élsz, ahol a fény hullámtermészete máshogy nem viselkedik.

És végezetül, akárhogy olvasom, nem találom,hogy miből van a lencse csiszolva.(Pyrex, Suprax, stb). Nem mind1, a hőtágulás miatt.

Na mind1, itt hagyjuk abba, és max szakmai vitába megyek bele, nem akarok ellenségeskedni.

[Szerkesztve]

(#204) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Nagyon remélem, és vágyok rá, hogy életem során láthassak élőben egy ilyen üstököst!
A Hale-Bopp is látványos volt 1997-ben és sosem feledem el, míg élek, de az McNaught még pazarabb.
[kép]
:O
Gyönyörű!! És lemaradtam róla.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#205) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]

Szép animáció az égitestek egymáshoz viszonyított méretéről.

Lenyűgöző, hogy mekkorák a közismert csillagok!

Ui.: Hahó, hol vagytok. Annyira kihalt a topic. :O

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#206) Jester01 válasza Algieba (#204) üzenetére


Jester01
veterán

És lemaradtam róla.

Déli féltekérõl még látszik, nem? ;)

Jester

(#207) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]

Ez megrázott. Átérezhettem a Mars tragédiáját.
Mennyire jó, hogy a mi bolygónk nem így járt.

Ezek a felhők egy régebbi, termékenyebb korszak emlékeztetői.

Felhőt látni a Mars egén... Felkavaró látvány.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#208) popey37 válasza Spirit (#203) üzenetére


popey37
addikt

''A jó kép meg szubjektív..nekem az a jó kép, ha abszolút kontrasztos, színhű, vignettálatlan, tökéletes képet látok, ami nem remeg, nem mozog. Szaturnusznál látszódjon tisztán a Cassini-rés, fátyol-gyűrű, Encke-rés, felhősávok, gyűrű árnyéka a bolygón.'' - ehhez minimum 30 cm-es newton, vagy 150mm apokromát.

Erre neked csak azt válaszolom, hogy ha ilyen képet akarsz látni, akkor vegyél egy legalább 150mm-es fluorit triplet apokromátot és tegyél alá valamilyen atomstabil mechanikát / melyek az ára kb. 1 milka, de lehet hogy még azzal sem fog összejönni, talán CCD-vel./

Ha te magánszemélytől / távcsőkészítőtől / vásárolsz tubust vagy komplett távcsővet, igen ritkán van beméretve, ha mégis bevan, akkor annak az árát bizony a vevő fizeti.
/ lásd: távcsődiszkont honlapja: fehéren feketén le van irva /
nekem elég ha a tubus az elméleti felbontóképesség közelében van tudásilag, és minimális a szinezése. A készítőben meg tökéletesen megbizom, a tesztek során nem egy 120-130 mm-es lencsével szerelt tubust megelőzött. / és erről vannak képek is /
a lencse anyagáról bövebb infót a Jaegers oldalán tuti találsz / engem ez a része nem igazán érdekel /

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#209) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]

Felhőmentes esténként gyakran felnézek rá. Megborzongatt a tudat, hogy a jóval nagyobb Androméda egyszer legázolja a kisebb galaxisunkat.

Látványos égi karambol lesz. Az ég tele egymással kölcsönhatásba került csillagvárosokkal. Azokon látható, hogy mi is történik a találkozások során.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#210) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

MA ESTE

TELJES

HOLDFOGYATKOZÁS!!!!!!!

Fél tíztől hajnali háromig tart. A Föld teljes árnyékában 73 percet tartózkodik a Hold.

[link]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#211) athomi válasza Algieba (#210) üzenetére


athomi
veterán

elolvastam a hsz-odat erre majdnem megkérdeztem, hogy hánytól lesz :DDD
na ez vagyok én :D

(#212) Algieba válasza athomi (#211) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A legutóbbi 2004. október 28.-án volt.
Szerencsére, derült volt az ég. Csak nagyon hajnali órán volt, és már 3 felé nagyon néztem az órám, mert semmi sem történt... aztán hopp, elkezdődött a fogyatkozás. :)
Tetszett.
Életemben kb. 5 holdfogyatkozást láttam, az elsőt 1986-ban.
És egy részleges és egy teljes napfogyatkozást.

:C

Imádom az égboltot nézni.

És életem egyik legtutibb látványa, a napfogyatkozással egy szinten, a Hale-Bopp üstökös volt!

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#213) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

20:52 megjelenik a nyugati horizonton az űrállomás, de nagyon gyorsan átvonul észak-kelet felé. 20:57-kor eltűnik a föld árnyékában.
Rohanok a kedvenc megfigyelő helyemre, a húgom észak-nyugati fekvésű padlástéri szobájába. :)
Meglesem az űrállomást.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#214) bandiras2 válasza Algieba (#212) üzenetére


bandiras2
senior tag

A Halle-Bopp nekem is nagy élény volt. Éppen haver készült távozni, kinézek a folyosóablakon, és TISZTA AZ ÉG! Irány a tető! felszaladtunk, feltéptem az ajtót, és ottvolt nagytotálban épp az orrom előtt. Haver, meg a család is kifurakodott, és percekig csodáltuk. Aztán akin nem vol nagykabát, az visszaballagott, de én meg a haver, még sokáig beszélgettünk a liftakna tetején.
A holdfogyatkozásokat nagyon szeretem, de eddig csak egyet láttam rendesen, az viszont hátborzongatóan tökéletes volt, még 2000 előtt. Rőtvörösen izzott a hold. Budapestről hazafelé a buszon végig figyeltem ha a látóteremben volt. Egy ilyet már csak a holdról lehet jobban megfigyelni. Na az lenne a szép.
Most láttam a moziban a Sunshine című áltudományos fiction movie-t. Az űrhajó teljesen korrekt volt, de minden más Hoolywoodi maszlag. Le se fogom tölteni., bár egyszer érdemes megnézni, hogy tudd miről maradnál le.

A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

(#215) Algieba válasza bandiras2 (#214) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Jó érzés nézni az eget, olyan akár egy szép emlékalbum. Hisz a fénynek is időbe kerül, mire átszalad a mérhetetlen távolságokon. A fény a múlt hírnöke az esti égen.
Annyira szentimentális vagyok. :B

Konkrét hír: Holnap a Hold elfedi a Szaturnuszt. 21:30-kor kezdődik a fedés. A Szaturnusz a Hold sötét oldalán kerül fedésbe, és a világos oldalon bukkan ki 22:35-kor.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#216) .:GoliBali:.


.:GoliBali:.
aktív tag

Sziasztok.

Véletlenül nem tudtok egy Csillagtérkép programot? Anno, mikor Ubuntut telepitettem fel abban volt vm ilyesmi. Starknopx vagy vm hasonló nevű. Viszont én windózt használok, szóval egy windowsos csillagtérképet keresek... eddig sikertelenül.

#!/bin/perl -sp0777i<X+d*lMLa^*lN%0]dsXx++lMlN/dsM0<j]dsj $/= unpack( 'H*' , $_ ); $_ = `echo 16dio\U$k"SK$/SM$n\EsN0p[lN*1 lK[d2%Sa2/d0$^Ixp"|dc`;s/\W//g;$_=pack('H*',/((..)*)$/)

(#217) Algieba válasza .:GoliBali:. (#216) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]
A SkyGlobe-t használom mint planetárium programot.

Megnéztem a Holmes üstököst a Perzeuszban. Szabad szemmel is látható csillagszerű pötty. A 10x50-es binokulárban pedig nagyobbacska, sárgás pamacs. Egyből látható, hogy nem plusz csillag.

Végre egy tiszta éjszaka. Már nagyon untam az esőt...

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#218) rii


rii
nagyúr

1 .más csillagok körül talált bolygókról van valami összefoglaló?
vagy van a bolygóvadászoknak weboldala?

2. illetve terveztek a naprdneszer valamelyik vagy bolyxgólyára, vagy bolygólyának holdjára onya szondát küldeni, ami a fagyott rés zalá befúrja magát, és az az alatt elterülő óceánban tengeralattjátróskodik.

3. 2003óta milyen űrszondákat küldtek és hova?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#219) rii válasza rii (#218) üzenetére


rii
nagyúr

up

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#220) szatocs válasza Algieba (#205) üzenetére


szatocs
őstag

Úr isten, mik vannak:):R

=== Szatocs ===

(#221) Rive


Rive
veterán

Akkor egy szabadszemes: Iridium felvillanáok

Röviden: van ugyebár az 'Iridium' nevezetű kissé elhanyagolt szatelitrendszer. Egyik-másik elemének napelemtáblája néha a föld felé tükrözi a nap fényét. Az eredmény egy nagyon fényes, de csak max pár tucat másodpercig tartó kifényesedés.

Egy jó kis site Iridium meg némely más égi bigyó jelenségeinek bejóslásához: [link]

Pestre egy előrejelzés: [Link]

Már persze, ha valamit el nem csesztem :)

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#222) rii válasza Algieba (#205) üzenetére


rii
nagyúr

képben is O.o
a nap 1 pixel

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#223) rii válasza rii (#218) üzenetére


rii
nagyúr

up

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#224) Dr. Romano válasza rii (#222) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Azért nem semmi mekkora az Antares csillag. A naprendszerünk bőven elfér benne :)

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#225) szatocs válasza Dr. Romano (#224) üzenetére


szatocs
őstag

Már-már hihetetlen:) Már azt is nehéz felfogni, hogy a Nap mekkora:)

=== Szatocs ===

(#226) frame>24 válasza rii (#222) üzenetére


frame>24
addikt

A csillagászok szerint ~ 5 milliárd év múlva a mi napunk is felfúvódik (H helyett He-t fog égetni), elnyeli a Földet (sőt, asszem a többi belső bolygót is), aztán szupernova-robbanás után apró, de marha tömör neutrínó lesz belőle, szal'?
Csak idő kérdése...

218/2.pont: azt a szondát a Jupiter Európa nevű holdjára szánják, én is nagyon kíváncsian várom, ti. bakteriális életformát remélnek találni, de még semmi hír a projektről!

[ Szerkesztve ]

▏▎▍▋▊▉ "I would never go bungee jumping. A broken rubber brought me into this world, it sure as hell isn't gonna take me out."(DanielDFizzle) // LOAD "*",8,1

(#227) tbs válasza frame>24 (#226) üzenetére


tbs
addikt

"...apró, de marha tömör neutrínó lesz belőle..." :DDD Majdnem. :)) Ráadásul ha jól tippelnek a számolgatók, a Föld pályáján belül marad a korona... ;)

#228, fRém: A neutrínó meg a neutron öléggé más biznic... ;)

[ Szerkesztve ]

(#228) frame>24 válasza tbs (#227) üzenetére


frame>24
addikt

Most mit majdnem? Akkó mi? Neutroncsillag az nem az? Vagy mit b*tam el?

kicsitomi: Oké, bocs akkor neutronCsillag opp.

megin' elrontottam a terminus technicus-t :(((

[ Szerkesztve ]

▏▎▍▋▊▉ "I would never go bungee jumping. A broken rubber brought me into this world, it sure as hell isn't gonna take me out."(DanielDFizzle) // LOAD "*",8,1

(#229) kicsitomi88 válasza frame>24 (#228) üzenetére


kicsitomi88
őstag

A neutrínó egy nagyon kicsi vmi. Szakszerű magyarazatot nem tudok, de a legkor felso retegeben keletkeznek(asszem) es közel fenysebesseggel haladnak így érve el rövid életük alatt a földfelszint(ezzel bizonyíottak asszem Einstein azon tetelet h gyorsan mesz-lassabb idő).

Asszem mikroreszecske.[link]

[ Szerkesztve ]

90 87.5 87.8 87.5

(#230) frame>24 válasza tbs (#227) üzenetére


frame>24
addikt

mosmár jó? (javítottam)

[ Szerkesztve ]

▏▎▍▋▊▉ "I would never go bungee jumping. A broken rubber brought me into this world, it sure as hell isn't gonna take me out."(DanielDFizzle) // LOAD "*",8,1

(#231) tbs válasza frame>24 (#230) üzenetére


tbs
addikt

Határeset... :DDD

#232: Igen! Igen! :C

[ Szerkesztve ]

(#232) frame>24 válasza tbs (#231) üzenetére


frame>24
addikt

akkó fehér törpe
(dejó, van egy újabb topik, ahol eszmét cserélhetünk :) )

[ Szerkesztve ]

▏▎▍▋▊▉ "I would never go bungee jumping. A broken rubber brought me into this world, it sure as hell isn't gonna take me out."(DanielDFizzle) // LOAD "*",8,1

(#233) rii válasza Dr. Romano (#224) üzenetére


rii
nagyúr

jó lenne ismerni hogy ezek milyen galaxisban vannak .... meg hogy azok a galxisok merre helyezkednek el a miénkhez képest.

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#234) tbs válasza rii (#233) üzenetére


tbs
addikt

Szerintem ezek mind a Tejútrendszer nevű galaxisban vannak... (Tán a MY* izék is, bár azok inkább csak langyos felhők egy naphoz képest.) Elérhető közelségben. Karnyújtásnyira. :D

(#235) Dr. Romano válasza szatocs (#225) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Ez így van. Emberi ésszel egyszerűen tényleg nem lehet felfogni ekkora méreteket.

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#236) Dr. Romano válasza rii (#233) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Tényleg jó lenne tudni hogy pontosan melyik galaxisban vannak. Vagy legakább a távolságukat ismerni

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#237) tbs válasza Dr. Romano (#236) üzenetére


tbs
addikt

:U
[link], Betelgeuse
[link], Rigel
[link], Aldebaran
[link], Antares
stb.

Ez a melyik galaxis, honnan jött..? Nem sok extragalaktikus napocskát lehet megfigyelni önmagában... :U

[ Szerkesztve ]

(#238) Dr. Romano válasza tbs (#237) üzenetére


Dr. Romano
veterán

"Ez a melyik galaxis, honnan jött..?"

Nem tudom rii kolléga is kérdezte az előbb :D
De azért köszi a linkeket! :DDD

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#239) .:GoliBali:.


.:GoliBali:.
aktív tag

Én úgy tudom, hogy az égen látható csillagok nagyrésze a mi galaxisunkba tartozik(Tej-út), és más galaxisok, meg szabad szemmel csak egy pontnak látszanak az égen. Távcsővel már látszik az alakjuk is.

#!/bin/perl -sp0777i<X+d*lMLa^*lN%0]dsXx++lMlN/dsM0<j]dsj $/= unpack( 'H*' , $_ ); $_ = `echo 16dio\U$k"SK$/SM$n\EsN0p[lN*1 lK[d2%Sa2/d0$^Ixp"|dc`;s/\W//g;$_=pack('H*',/((..)*)$/)

(#240) rii


rii
nagyúr

google nekem is kiadta a wikipedia.org-t, de más nem volt hajlandó hozzámvágni

az angol tudásom a
fdisk /mbr
format c:\
format c:\ /u

és a dir /b /s /o:n /a:s -re terjed csak ki

csillagaszat.lap.hu -t még nem tudtam átbönglszni, azért kunyerálok itt infóért ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#241) tbs válasza rii (#240) üzenetére


tbs
addikt

:U
[link], Betelgeuse
[link], Rigel
stb.

Ne légy már ilyen gyámoltalan. :)

(#242) rii válasza tbs (#241) üzenetére


rii
nagyúr

megodom magam.....

http://hu.wikipedia.org/wiki/Galaxis - galaxis

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#243) tbs válasza rii (#242) üzenetére


tbs
addikt

:C Megy ez! :DDD

(#244) Dilikutya


Dilikutya
félisten

Üstökös érkezett, a napokban még felfedezhető, ha épp tiszta lesz az idő.

Bár a cikk a folytatásról nem ír, de elképzelhetőnek tartom, hogy hamarosan újrafelbukkan, miután a kilökődött anyat csóvává áll össze.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#245) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Bocsi, ha nagyon lámát fogok most kérdezni:

Ugye a mi galaxisunk kb így néz ki. Miért van az, hogy a központban lévő fényességet nem lehet látni az éjszakai égbolton? Tudom nagy a távolság, de ha egy egyszerű csillag fénye sokkal messzebbről elér idáig, akkor ez hogyhogy nem?
Előre is köszi :)

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#246) Dilikutya válasza Dr. Romano (#245) üzenetére


Dilikutya
félisten

Talán mert kurva messze van:). Az égbolton látható csillagok többnyire a Tejút hozzánk közel eső karjának részei. Tejúton kívüli csillagok fényei a Földről szabad szemmel nem láthatóak, mivel a legközelebb eső Androméda köd is csak egy elmosódott, teliholdnál alig nagyobb folt, tiszta időben, és a csillagai csak a legnagyobb teleszkópokkal láthatóak.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#247) Dr. Romano válasza Dilikutya (#246) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Sejtettem, hogy a távolság a ludas az ügyben :DDD csak gondoltam rákérdezek.
De ha pl a Sombrero galaxisban laknánk, akkor a kép szerint elég dúrván látnánk a középpontot. :)

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#248) Algieba válasza Dilikutya (#244) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A Holmes üstököst magam is megnéztem a 10x50-es binokulárral. De szabad szemmel is látható volt.

Ui.: Van egy java programocska telefonra, planetárium, picoSky a neve. A nokiaprogramok.hu-n található. Lehet benne keresni Messier objektumokra, ismertebb csillagokra. Nagyon jó.

[ Szerkesztve ]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#249) Dilikutya válasza Algieba (#248) üzenetére


Dilikutya
félisten

Én nem láttam, jobban mondva nem tudtam, melyik az... homályos csillagnak írta le a cikk, homályos csillagból van egy pár darab az égen, arra is, ahol a Holmes-nak kell lennie mostanában. Hátha jobban látszik majd, amikor kialakul a csóvája.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#250) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A ködös időben a Messier-albumot lapozgatom és a hálón keresek színes képeket az objektumokról. Az M51 csodálatos.

A Hubble űrtávcső honlapján remek képek találhatóak.
[link]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.