Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1401) kovisoft válasza tzimash (#1400) üzenetére


kovisoft
őstag

Mert a geostacionárius pálya 36 ezer km magasságban van, a fény oda-vissza negyed másodperc alatt teszi meg ezt az utat, de a gyakorlatban ez minimum fél másodperces látenciát jelentene a kommunikációban.

(#1402) tzimash válasza kovisoft (#1401) üzenetére


tzimash
őstag

Ok, most már értem... pedig jó ötletnek tűnt :D

(#1403) Nimda válasza 66zio (#1397) üzenetére


Nimda
addikt

Végül is, rendeltem egy SkyWatcher 72/420 ED + EQ3, bolygózásra és természet megfigyelésre jó lesz.

[ Szerkesztve ]

(#1404) popey37 válasza Nimda (#1403) üzenetére


popey37
addikt

óragép nem árt rá, nem kell tekergetni a kart, használtba párezer forint.

ugyanez a tubusom van egyébbként.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1405) Nimda válasza popey37 (#1404) üzenetére


Nimda
addikt

Igen, idővel bővíteni fogom. Jelenleg 6, 10, 25- ös oklikkal fogom használni. Barlowra érdemes beruházni? Mire képes a tubus a véleményed szerint?

[ Szerkesztve ]

(#1406) popey37 válasza Nimda (#1403) üzenetére


popey37
addikt

a 72mm nyilással nem igazán fogsz bolygózni, látni lehet mejd vele, de bolygózához nagy fokuszú tubus kell, a 72/420 inkább mélyeges fotós tubus. én azzal fotózok.
bolygozásra meg vettem használtan egy 120/1000 akromátot.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1407) popey37 válasza Nimda (#1405) üzenetére


popey37
addikt

érdemes ha találsz jó barlow lencsét, a Qturret egész jó leképezésű, 2,25x nagyítást ad, ha ketekered belőle a lencsét és betekered az okulárba akkor 1,6x nagyítast tud.

a 72-el az a baj, hogy kicsi az optika, megnyujtani lehet de nem igazán érdemes, mert a nyujtás mindig a fényerő rovására megy. de a 2,25-öt még elbirja, holdat jupitert szaturnuszt simán hozza, a neptunusz uránuszhoz viszont már kevés.
de a hold az 3D majd meglátod.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1408) Nimda válasza popey37 (#1407) üzenetére


Nimda
addikt

Igen, szemeztem a Qturrettel, ez is a listámon van, viszont az amicivel bajban vagyok, mert nincs olcsón jó minőségű. Kell, mert nem csak az eget fogom pásztázni, fotózni. Zenit van, a szokásos 2" fajta, de majd ezt is váltja egy jobb minőségű.
A hold, és a saturnusig nekem megfelel, tovább nem is akartam látni. A leképezés és a tubus minősége, a mikrofókusz, ezek voltak a döntők elsősorban.

[ Szerkesztve ]

(#1409) popey37 válasza Nimda (#1408) üzenetére


popey37
addikt

amici prizma a lacerta féle nagyon jó de csak nappali megfigyeléshez, jó drága, de csak egyszer kell megvenni.
én olcsón jutottam hozzá a kis ED tubushoz, lényegében csak azért vettem meg. előtte egy equinox 80/500 ED tubusom volt, de nem voltam vele kibékülve, igy eladtam.
a 2" zenittükröt érdemes lecserélni az SW 99%-os dieletikusra, mérföldek lesz a különbség.
az okulárok egy külön fejezet: nem mindegyik passzol minden tubushoz, nekem skypanoráma okliszettem van 7-15-23 mm 82 fokos látómezővel, a 23 mm 2" a másik kettő 1,25.

ezeken sem érdemes spórolni, csak egyszer kell megvenni a jót.
én végigjártam a szamárlétrát szinte mindennel. :)

a 72-hőz egy 6 mm-es bőven elég, a kisebbekkel az a baj, hogy kicsi a pupillanyilás és szinte bele kell préselni a szemet.
próbálj olyan oklit venni ami 10-16mm pupillatávolságú, a plössl oklik pl. ilyenek. abból is van ezer féle, a legjobb a televue plössl, még elérhető áron. nem kell belőle sok: 3-4 okli lefedi az összes elérhető nagyítást.
nekem 3mm-es SPLEER oklim van, brutál jó.
a későbbiekben, ha maradsz ennél a hobbinál, a kistubus maradhat fotozni, bolygászni meg egy hosszú fokuszú lencsés 100-120mm körül, vagy egy 150mm körüli tükrös jó választás.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1410) Nimda válasza popey37 (#1409) üzenetére


Nimda
addikt

Oklikból, eplösslöket rendeltem, kezdetnek jó lesz. Ezek 50 fokosak ha jól emlékszem. Később ezeket is leváltom. 6mm alá nem akarok menni.
Köszi a tanácsokat ha eszembe jut még valami, írok :)

(#1411) tzimash


tzimash
őstag

Milyen binokulárt ajánlotok? 50mm-es átmérőt néztem ki, de milyen nagyítással. Jelenleg egy 12x32-s Bresser van a portán, ha ugyanilyen nagyítással venném az 50mm-est, akkor a mindent ugyanakkorának látnék csak a nagyobb átmérő miatt, több fénnyből gazdálkodnék? Magasabb hmg lenne pl.
A 10/12/16x nagyítás között vacillálok, Delta Discovery típusból.

(#1412) kovisoft válasza tzimash (#1411) üzenetére


kovisoft
őstag

Ha ugyanakkora a nagyítás, akkor mindent ugyanakkorának látsz, de nem biztos, hogy ugyanakkora lesz a látómező is, mert az az okulárok látómezejétől függ. Széles látómezejű okulárokkal olyan érzésed lesz, mintha kinn lennél az űrben.

A nagyobb átmérőjű binokulár több fényt gyűjt össze, és ha ugyanakkora a nagyítás (meg a lencsék minősége), akkor ez azt jelenti, hogy fényesebb lesz benne minden, nagyobb lesz a hmg. Feltéve, hogy elég nagy a nagyítás ahhoz, hogy a teljes kilépő pupilla beférjen a saját pupilládba. Ha 7 mm-es emberi éjszakai pupilla átmérővel számolunk, akkor 50 mm-es átmérőnél ez 50/7, azaz kb. 7x-es nagyítást jelent, vagyis legalább ekkora nagyítás kell 50 mm átmérőhöz.

A nagyításnál még azt vedd figyelembe, hogy ha kézben tartod, akkor minél nagyobb a nagyítás, annál jobban beremeg a kép. Az ember képtelen sokáig rezgésmentesen tartani, ezért nagyobb nagyításoknál célszerű állványra helyezni a binokulárt. Mindenképpen ki kellene próbálnod vásárlás előtt.

(#1413) tzimash válasza kovisoft (#1412) üzenetére


tzimash
őstag

Köszi, most nincs lehetőségem kipróbálni... 10x50-est rendeltem, remélhetőleg nagyon nem fogok mellé vele.

(#1414) Nimda


Nimda
addikt

Az asztrofotós topikban eléggé lehúzták az EQ3 -at, alkalmatlan fotózásra. Lényegében nem ez lett volna az elsődleges célom, viszont így marad csak a kukkolás. Esetleg van valamilyen házi praktika, amivel jobbá lehet tenni a cuccot? Van ismert gyári hibája? Újrazsírozás, lesorjázás, ilyesmire gondolok. Még nincs nálam, elvileg a héten kapom meg, vadonás új lesz. Sajnos drágább mechára nem tudok még gondolni sem, a kis 72-est el kell bírnia.

[ Szerkesztve ]

(#1415) kuyarashi válasza Nimda (#1414) üzenetére


kuyarashi
őstag

Szerintem nincs sok praktika, amivel szignifikánsan javíthatod a "masszivitását". Egyszerűen gyenge a konstrukció. Nem fog összerogyni a 72/400 alatt, de tény, hogy nem lesz olyan stabil, könnyebben beremeg és lassabban áll meg, illetve nagyobb a balesetveszély, ha valaki beleakad a sötétben.
Nem volt soha EQ3-am, de szerintem simán használható, csak kompromisszumos. Legalább lesz merre fejleszteni.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1416) popey37 válasza Nimda (#1414) üzenetére


popey37
addikt

ha nem raksz rá nagyobb kukkert csak a 72-est akkor nem lesz vele gondod.érdemes szétszedni a kinai ragaszrós zsírt kipucolni belőle és szilikonzsírra cserélni. csapágy nincs benne, nagy a periodikus hiba, lötyögős, beállítani szinte lehetetlen., az alulábas verzió egy rémség, acéllábas pár fokkal jobb. ha újonan vetted, kár volt, használtan kaptál volna egy EQ-5-öt annyiért.
én az NEQ-5-öt kétmotoros vezérléssel 95k-ért vettem használtan, azóta is azt használom, csak kapott egy goto-t.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1417) kuyarashi válasza popey37 (#1416) üzenetére


kuyarashi
őstag

Ja, minden "kínai" mechanika esetében a szétszedés > takarítás > újrakenés > összeszerelés > és csak a végén a bevetés a helyes sorrend.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1418) Nimda


Nimda
addikt

Igen, az a tervem, hogy szétszedem és átkenem. Viszont megjött ma a tubus, észrevettem, hogy van a front lencsén egy nagyon pici, kb. 1-2mm-es szösz szál belül. Ez befolyásol majd valamit a látómezőben? Szétszedni úgy sem lehet, viszont nyugtalanít.

[ Szerkesztve ]

(#1419) kuyarashi válasza Nimda (#1418) üzenetére


kuyarashi
őstag

Nem fog bezavarni. Ha egy 1 négyzetcentis ragasztószalagot tennél az elejére, kb. azt sem látnád egyértelműen, viszont volna fényveszteség, stb.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1420) Nimda válasza kuyarashi (#1419) üzenetére


Nimda
addikt

Amúgy hogy szoktátok belül tisztítani a lencsét, ha nagyon "koszos" lesz? Szervíz?

(#1421) kuyarashi válasza Nimda (#1420) üzenetére


kuyarashi
őstag

A lencsések belsejét nagyjából sehogy. Kívülről az üvegfelületeket esetleg lens pen-el. Lehetőleg eredetivel. (Nem gyengén hamisítják.)

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1422) Nimda válasza kuyarashi (#1421) üzenetére


Nimda
addikt

A zenittükörre van valami módszer? Vagy az sem baj, ha picit poros?

A lenspent ismerem, nagyon régen használtam, mindenképpen beszerzendő. Csak egy rakás 3M mikroszálas van itthon.

Holnap se sokat alszom, reggel 6h-14h-ig max. utána EQ3 mókolás, ha meghozza a futár. A plösslök és a 2" zenit is megérkezett, kidolgozásban többet vártam, elég fapadosak. A zeniten a fekete csavarokon látszanak a meghúzás nyomai. A tubuson is apró horzsolás nyomok a fókuszírozónál, csavarokon szintén. Lehet nekem van csak arra igényem, hogy ha új dolgot veszek akkor az makulátlan legyen, mindenesetre kicsit használt feelingje van. Pedig gyári volt a csomagolás. Mindegy, megbarátkozom a gondolattal, hogy ezeket is kínában rakják össze, valószínűleg a monotonitás, vagy a bérek lenyomata ez.

(#1423) kuyarashi válasza Nimda (#1422) üzenetére


kuyarashi
őstag

A hangsúly inkább a megelőzésen van. Minél ritkábban kelljen tisztítani. A mikroszálas kendő rendben van, csak a folyadék lehet kérdéses, de valószínűleg egy márkásabb, szemüvegekhez fejlesztett megfelelő lehet. (Elég sok van, ami maszatol csak, stb.)

Engem még egy használt zenitnél is zavarna, ha a csavarokon látom a csavarhúzó nyomát. Akkor arra gondolnék, hogy vajon miért kellett szétszedni és milyen lehet úgy az egész, ha a gazdája összerakáskor nem adott eléggé az ép csavarokra. Így legalább lehet tudni, hogy nem javítva volt. Mechanika esetében viszont nem zavaró, azokat úgy is tudjuk miért szedi szét mindenki, miután újonnan megvette.
Szóval szerintem sem normális, ha nem teljesen makulátlan egy új cucc.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1424) popey37 válasza Nimda (#1422) üzenetére


popey37
addikt

valószínüleg a tükörtisztitás miatt szedték szét a boltban, melyik boltban vetted: Makszutov vagy BTC?

a zenittükröt szét lehet nyugodtan szedni és úgy takaritani. a tubus belső felét meg úgy, hogy letekered a lencsefoglalatot komplett és ennyi, a felületet ugyanugy kell tisztitani mint a külső részét.
de elég egyszer évente, a por ugy is rászáll, az észlelést nem akadályozza.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1425) popey37 válasza Nimda (#1422) üzenetére


popey37
addikt

zenittükör az meg a skywatcher 2" dieletikus 99%-os tökéletes, nekem is ilyen van, mintha ott sem lenne.
ha sok pénzed van lacerta vagy tele vue. :DDD

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1426) Nimda válasza popey37 (#1424) üzenetére


Nimda
addikt

Azt a Makszutovban vettem. De szerintem ez gyárilag ilyen, majd teszek bele új csavarokat. A tükör maga sértetlen.
A tubus lencséje kívűl menetes gyűrű rögzítésű és két ponton ragasztott. Biztosan babrálhatom?

[ Szerkesztve ]

(#1427) Nimda válasza kuyarashi (#1423) üzenetére


Nimda
addikt

Vettem egy komplett lenspen szettet a BTC nél. Remélem eredetit árulnak, holnap jön elvileg. Ma meg tőlük jön az EQ3 is.

[ Szerkesztve ]

(#1428) kuyarashi válasza popey37 (#1425) üzenetére


kuyarashi
őstag

A Skywatcher sem sokkal olcsóbb újonnan a Lacerta-nál.
Hehe. Én patika Lacerta-t vettem használtan, dobozában, szállítással 24.500 Ft-ért. ;)

Esetleg még a Baader ajánlható. :) Ránézésre is megér ennyit lóvét (legalábbis, ha sok lóvéja van az embernek.) Tetves jól néz ki. A ClickLock pedig külön dicséret érdemel.

Nimda (#1427)
Igen, valószínűleg eredeti lesz az a LensPen.

[ Szerkesztve ]

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#1429) popey37 válasza Nimda (#1426) üzenetére


popey37
addikt

nem, az egész foglalatot le lehet tekerni a tubus végéről, a lencséket ne babráld, mert ha elállitod a légrést, kidobhatod a kukába.
minden tubusról le lehet csavarni a komplett lencsefoglalatot lencsével együtt.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1430) Nimda válasza popey37 (#1429) üzenetére


Nimda
addikt

A fókuszírozót le tudom venni, a végéről komplett csővel együtt, meg a lencse takaró fehér napellenzőt. De belülre nem tudok nyúlni a lencséhez, mert azt nem tudom levenni.

Más:

Az EQ3 mechával együtt kaptam alap bárium okulárokat + 2x barlow + egy 50-es keresőt tartólábbal. Csodálkoztam, mert ügye a tubust máshonnan rendeltem, ráadásul holnap jön a ma megrendelt egyenes állású keresőm + GSO barlow. Van különbség a két barlow között? Tudom a Qturretet kellett volna, de egyelőre ez is megteszi. Drágább cuccokba később mennék bele :)

Valóban ragacsos a mechanika, de kotyogást nem tapasztaltam. Jelenleg szarrá szedtem amennyire tudtam :)

[ Szerkesztve ]

(#1431) Nimda


Nimda
addikt

Nah, sikerült összeraknom, és beállítanom az EQ3-at. Kellemesen csalódtam, mert azt hittem, itt is egy sor gyártási hibával fogok találkozni, de nem. Sorja alig, a megmunkálás is rendben. Én alapból úgy kaptam, hogy nehezen járt minden, idővel biztos seperhettem volna fémforgácsokat. És nem csupán a ragacs miatt.
A tengelyek ugye a finom mozgatásért felelős 1-1 csigával vannak hajtva. Ezek 4+1 csavarral vannak rögzítve, amiből a lényeg a hernyócsavar. Ha ezt gyárilag szarul lövik be, márpedig sajnos, akkor szorul minden mint egy szűz lányban + elnyíródhatnak a fogaskerekek és kotyogni fog az egész cucc (ráadásul alu/réz páros). Nem volt könnyű összehangolni a csavarokat, főleg a DEC tengelyen. Az RA tengelyt egyszerűbb volt beállítani. Most már teszi a dolgát, nem szorul, vajsima, viszont, hogy ez meddig marad így, azt nem tudom.

Ki is próbáltam a tubust a szomszéd lakótelepen. Rájöttem, hogy nem kell nekem amici, mert elég az egyenes állású kép. Hát meglepődtem 6 és 10mm-en a kis pupilla nyílás miatt, de a melóhelyemen már hozzászokott a szemem az ilyenekhez. A crayford nagyon jó, igaz nem tudom milyen lehet fogaslécen élni és milyen az, mikor nem ED csőbe nézünk. A következő lépés egy pólustávcső és a megtanulása, igaz nem sürgős, csak szeretem ha kerek minden.

[ Szerkesztve ]

(#1432) Nimda válasza Nimda (#1430) üzenetére


Nimda
addikt

Pár napos próba után, a "sima" T2-es menettel ellátott barlow, mégha nem is sokkal, de jobb, ez meg is lepett. A GSO barlowja FMC bevonatos, mégis picit homogénebb és kissé színez, míg az előző, kontrasztosabb és fényerősebb, de észrevehető az FMC hiánya. Szóval felhasználás függő, én mindkettőt megtartom. Árban kb. megegyeznek.

Most szembesültem az EQ3 hiányosságaival, valóban észrevehetőek a megmunkálási problémái. A súlypontra nagyon érzékeny, pedig újrazsíroztam és beállítottam a finommozgatásért felelős csigákat. Terhelés nélkül vajsima, de amint kerül rá tubus, akár 90 fokban elforgatva, érezhető a különbség mindkét tengelyen. A stabilitásával nincs baj, lévén könnyű a tubus.

[ Szerkesztve ]

(#1433) popey37 válasza Nimda (#1432) üzenetére


popey37
addikt

ezért nem az ajánlott kategória fotozáshoz.
egy tanács: polusraállást mindig teljesen felszerelt mechanikával kell csinálni, tehát legyen rajta minden: tubus ellensúly meg a többi is. és a jó vizszintezésre is figyelj.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1434) Nimda válasza popey37 (#1433) üzenetére


Nimda
addikt

És ezt házilag korrigálni sem lehet mert úgy van tervezve, hogy a fogaskerekeket éri a terhelés a 0 foktól eltérő mozgatásnál. Egyből elkezd szorulni a cucc és oda a finommozgatás.
Ettől függetlenül marad, ha később lesz igényem és pénzem rá, cserélni fogom.

Holnap jön a pólus távcső, meg még pár finomság. A gold line oklikkal mik a tapasztalatok? Érdemes beszerezni párat a plösslek mellé? A 6mm- el szemezek, most akciósak.

(#1435) popey37 válasza Nimda (#1434) üzenetére


popey37
addikt

gold line oklit ne vegyél, én vettem egy egész sorozatot, utána gyorsan el is adtam
inkább lassabban vásárolj oklit, de minőségit. nekem van UWAN lacerta , meg vagyok vele elégedve, nincs szinezés, jól korrigált 82 fokos látómező, 4mm-em van belőle.
ráadásul most le van árazva majdnem a felére a BTC-ben.
a SPLEER oklik is nagyon jók, abból 3 mm-es van.
na meg a sky panoráma szett: 7-15-23 mm

[link]

a mechanikára visszatérve, mindig úgy pakolj fel rá mindent, hogy egy kicsit túlsúlyos legyen az ellensúly felőli oldal. nem kell sokkal, de egyensúlyozásnál kicsit az ellensúly felé billenjen a tengely.

amugy elkapkodtad azt a mechanika vásárlást, 80-100k között már kapsz használtan EQ-5-öt, azzal semmi gondod nem lenne. most is van fenn a bazárban egy óragépes, 90 körül megkaptad volna.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1436) Nimda válasza popey37 (#1435) üzenetére


Nimda
addikt

Na az a sky szett nagyon köllene. Ha lesz még akciósan a jövő hónapban is, tuti megveszem. Előbb sajna nem megy. 6mm alá nem mennék, ez már az elméleti max. nagyítása a tubusnak 72/ 420:6x2=140x persze lehet többre is képes.
Hát igazából az új dolgok híve vagyok, ha mechanikáról van szó, nem tudni mennyire van leharcolva a tengely.

[ Szerkesztve ]

(#1437) popey37 válasza Nimda (#1436) üzenetére


popey37
addikt

a skypanoráma igazi űrutazós élményt ad, a bolygók szinte 3D-ek. sosem fogom eladni őket.
pláne hogy szinte ingyen jöttek hozzám. :C

a tengelyek meg nem lehetnek leharcolva: gondolj bele, ha egész nap menne az óragép akkor is csak naponta egy fordulatot tenne meg az RA tengely. biztosan kellene pár tizmillió év, hogy elkopjon ekkora "fordulatszámnál" :C :C

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1438) Nimda válasza popey37 (#1437) üzenetére


Nimda
addikt

Persze belegondolva igen. De a tengelyek problémájáról nem igazán van poszt, leginkább csak a stabilitási problémákról. Ha tudtam volna, hogy kisebb teher alatt is ilyen gyenge a finommozgatása az EQ3-nak, akkor csípőből veszem meg inkább az eggyel nagyobbat. Az ember nem is gondolná, az EQ1-2 után, hogy a 3-mal is probléma van kis tubusoknál.

De mindegy is, amennyit én észlelni fogok, arra megfelel (egyelőre).

[ Szerkesztve ]

(#1439) popey37 válasza Nimda (#1438) üzenetére


popey37
addikt

igazából a bordásszíj hajtású mechanikával nincs gond, az összes többivel vannak kisebb-nagyobb problémák, de az EQ-5-től felfelé már egyre kevesebb,/ kinai ragacs kipucolása, meg pontos beállitás, ilyenekre gondolok elsősorban/. ugye a bordásszíjnál szinte megszünik a periodikus hiba és pontos mint az atomóra. és az EQ-5-től csapágyazottak a tengelyek.
az EQ-3 és kisebb társai kizárólag vizuális nézelődésre valók, az EQ-3 elbir egy 900-as fokuszú tubust, a kisebbek csak rövid fokuszra valók, kis súllyal.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1440) Nimda válasza popey37 (#1439) üzenetére


Nimda
addikt

Igen a fotózás kicsit erős elképzelés volt, sokkal többet bele kellene tenni ha ezt akarnám csinálni. Majd idővel talán, ha meglesznek a feltételek.
Az EQ3-ból kihoztam a maximumot, amit házilag átalakítás nélkül ki lehet. A megfigyelés most a cél, arra meg jó lesz. A motoros hajtást sem erőltetem, nem éri meg a felárat. Egyedül az oklikat cserélgetem, ha meglesz rá a következő keret.

(#1441) popey37 válasza Nimda (#1440) üzenetére


popey37
addikt

egy óragép azért kell, nagy nagyitáson élvezhetetlen lesz a kép ha kézzel tekergeted.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1442) Cray Tyler


Cray Tyler
Topikgazda

Sziasztok, távcsőt vennék, alapos utánanézést követően az alábbiakra jutottam, kérlek kritizáljatok.
Budapest külváros a helyszín (18. ker. Glilice tér környéke), az észlelés nagyrészt egy második emeleti erkélyen történne, fényszennyezés van bőven (nem egy Puskás stadion, de azért van közvilágítás gazdagon). Tök kezdő vagyok, eddig egy kis 6x18-as binoklival nézegettem, legfőképp a holdat. Érdekel egyformán a mélyég és a bolygózás is (pontosabban szólva mindkettőt ki szeretném próbálni). Fotózás semennyire sem mozgat.
Hamar eljutottam a 90/900-as SW-hez. Annyi lejött, hogy érdemes egyből EQ3 állványt venni alá, mert sokat levonhat az élményből egy alulméretezett állvány. Mellé egy 15x70-es Scopium Nature binoklit vennék. A newtonok nekem macerásnak tűnnek (hűtés, jusztírozás, vigyázni kell rá). Így a kérdés eldőlt, 90/900-as SW lesz. Aztán láttam, hogy mire képes egy 120/600-as SW refraktor... Hú... hát bakker... asszem egy életre jó társ lenne nekem... Árban sincs sok különbség a 90/900-ashoz képest. De vajon nem sok-e kezdésnek? Meg elég-e alá az EQ3?
Elkerülném azt, hogy a 90/900-ast el kelljen adnom 10 észlelés után, mert mondjuk az M31 még a legjobb légkörnél is csak egy paca, és tudom, hogy a 120-as átmérővel mennyivel tovább bomlana... Venném akkor inkább egyből a 120-ast. Oké, de miért habozok ezzel mégis: mert még azt sem tudom, hogyan kell pólusra állni. Totál kezdő vagyok. Ez a dilemma.
A kérdésem: ha 120-ast veszek, azzal is tudok szépen lépésről lépésre tanulni és fejlődni? Vagy egyszerűen az már túl sok kezdésnek? Türelmem van, GoTo-t direkt nem akarok ("meg akarom tanulni az eget"), időt is szánok rá bőven. Köszönöm ha hozzászóltok.

(#1443) Djuree válasza Cray Tyler (#1442) üzenetére


Djuree
félisten

Na ez dettó rám is vonatkozik, 2 hét múlva költözünk falura családiba, nem lesz fényszennyezés. :DD
Én is akarok venni valamit, de nagyon kezdő vagyok én is.
Várom a válaszokat.

LEGO gyűjtő és moc építő (munkát is keresek, bármit ami LEGOval kapcsolatos!), tankász, bringás, WH40k fan, MacGyver

(#1444) Nimda válasza Cray Tyler (#1442) üzenetére


Nimda
addikt

Én is kezdő vagyok a témában, de annyit talán már tudok tanácsolni, hogy az EQ3 megfigyelésre még elegendő, viszont a gyári állapot, már új korában erősen karbantartást igényel. Ha mellette döntesz, megfogod tapasztalni, hogy a tengelyek finommozgatása, terhelés hatására nagyon nem az igazi. Ezen némileg segít az újrazsírozás és a csigakerekek beállítása. Ha szétszeded, látni fogod miről van szó. Nem egy ördöngősség, csak kell némi műszaki érzék és imbusz készlet + villáskulcs. Viszont ha meg akarod ezektől magad kímélni, egyből az EQ5 mellett döntesz.

Hozzáteszem, mondjuk az kicsit vicces, hogy egy kezdőnek már ilyesmivel kell foglalkoznia, mert a gyári konstrukciónak vannak olyan hibái, amit egy 80 ezer ft-os eszköztől nem várna az ember.

Ettől függetlenül én együtt tudok élni vele, csak nagyon ne akarjak többet tőle.

[ Szerkesztve ]

(#1445) 66zio válasza Cray Tyler (#1442) üzenetére


66zio
aktív tag

Én teljesen kezdő vagyok szintén egy 90/900-al de EQ2-vel. Elvileg ezzel nem ajánlják, mert tényleg beremeg ha hozzáérek, vagy nagyobb széllökésben, de én azt olvastam hogy eq3 bőven jó hozzá, de ide egy olyan ember kellene aki tényleg ki is próbálta vele.

A pólusra állás egyáltalán nem nehéz. Ha nem fotózol akkor nem is kell 100% pontosan, sőt azt is megkockáztatom, nem is mindig fontos. Az csak arra jó, hogy egy ilyen tekerőkét (bocs, nem tudom a nevét, tényleg kezdő vagyok) kelljen forgatnod miután ráálltál egy objektumra. Ha nem álltál pólusra akkor meg kettőt kell. Látod a sarkcsillagot az erkélyedről? Annyi az egész, hogy beállítod egyenesre a távcsövet, a két tengelyt lezárod, hogy ne mozogjon. Utána a dőlésszöget kb. beállítod annyira amilyen szélességi körön vagy ~47° és a sarkcsillag felé fordulsz. Ekkor már jó felé nézel majdnem. (Azt kihagytam, hogy előtte beállítod, hogy a keresőtávcsöved azt mutassa mint a nagy távcső) A kereső távcsővel becélzod a sarkcsillagot és kész. Innentől nem szabad az állványt forgatni, se a távcsövet rajta. Kioldod az elején lezárt kért tengelyt és csak azok körül mozgatod a tubust. Ezt bonyolultabb leírni, mint megcsinálni.

Itt egy hasznos videó róla: [link]
Itt pedig, hogy mi láthatsz egy 100-as távcsővel, jó és fényszennyezett ég alatt: [link]
Itt meg egy oldal, hogy mit láthatsz mekkora távcsővel [link]

(#1446) Cray Tyler válasza 66zio (#1445) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Köszönöm szépen, már nézem is a linkeket.

#Nimda: olvastam a fentebbi hozzászólásokban a kalandjaidat az EQ3 állvánnyal, megfontolom az EQ5-tel való indulást (műszaki anti-talentum vagyok, egy fogast kb fel bírok fúrni a falra és ennyi :) )

(#1447) tzimash válasza Cray Tyler (#1442) üzenetére


tzimash
őstag

Ha erkélyről észlelsz, akkor szerintem a 120/600 előnyösebb a rövidebb tubus miatt. Jobban elférsz majd, mint a 900-assal.

(#1448) 66zio válasza Cray Tyler (#1446) üzenetére


66zio
aktív tag

Illetve nem tudom újonnan akarsz-e vásárolni. Ha igen akkor van két nagyobb távcsőbolt.

A tavcso.hu és a www.tavcso-mikroszkop.hu, ha az utóbbit egy olyan gépről nézed ahonnan még nem nyitottad meg akkor feldob egy kis ablakot ahol az emailcímed megadásával kapsz egy 4000 forintos kupont. Ezt érdemes kihasználni egy csillagatlasz kis távcsövekhez, vagy napszűrőre, stb, így olyan mintha azt ingyen kapnád :)

(#1449) popey37


popey37
addikt

hát hol is kezdjem: mindenekelőtt én végigjártam a szamárlétrát a kezdetektől: 70/500 meg EQ-1 stb..
a 90mm-es lencsénél majdnem 2x annyi fényt gyüjt össze a 120-as

elsőként talán beszéljük át a mechanika részét:
érdemes a bazárban nézelődni, mindig van jó áron EQ-5, NEQ-5, nem kell a használt cuccoktól félni, ezek nem használtautók leharcolva. egy használt EQ-5, NEQ-5 annyiba fáj mint egy új EQ-3 acéllábon. nekem sem volt soha új mechanikám, a mostani is használtan került hozzám.

egy óragép azért nem árt, ha van, nem kell hozzányulni a tekerőgombhoz, mert automatikusan tekeri a rekta tengelyt, igy mindig középen marad a beállított objektum.
polustávcső nem fontos csak akkor ha fotozni is szeretnél, ennek az a szerepe, hogy ezzel állitod be a pontos polust, igy hosszu expo esetén sem mozdul be a kép.

a távcsövekről:

a kinézett 120/600-as egy brutális mélyegezős tubus, kis nagyításokkal használva örök darab lesz. Bolygózni kis kompromisszumokkal is jó. Tudni kell, hogy a lencsés akromátok nagyobb nagyításon szineznek, ez eltüntethető egy semi apo szürővel szinte teljesen.
nekem a nagytesója van: 120/1000 akromát.

első távcsőnek is jó választás, később nem kell nagyobbra cserélni.
sokan ott szúrják el, hogy vesznek egy kis nyílású tubust egy alap mechanikával, és később, akár pár honap mulva eladják és vesznek egy nagyobbat, majd azt is eladják és igy tovább.
ha bolti új dolgokat veszel, azt max 70%-on tudod tovább adni, ha használtan veszed ugyanezt, akkor esetleges eladáskor szinte megkapod az érte kiadott pénzt

a Makszutov.hu oldalon van bazár részleg, mindig vannak jó cuccok szinte féláron.
most pl. ez: EQ-5 mechanika [link]
ennyiért ajándék és oragépes, polustávcsővel.

távcső 120/600: [link]

igaz 250k de nem fogod egy év mulva sem eladni.

a 120/600 tubus egy fényerős F5-ös távcső, ajánlott nagyítása a szini hiba miatt kb.150x, De ha veszel hozzá egy semi apo szürőt a későbbiekben akkor a nagy nyilásviszony miatt jó égnél akár a 400x nagyítás sem elérhetetlen bolygókon. persze jó minőségű kiegészítőket kell hozzá vanni, ezeken sosem szabad sporolni mert minden fényútba tett üveg levegő felület rontja a látott képet. pl. egy sima barlow lencse ami megnyujtja a fokuszt, a látott képhez még hozzáteszi a saját hibáit is haványozottan, ha egy márkásabb, netalán egy Tele Vue barlow lencsét veszel, az olyan mintha ott sem lenne. ugyanezek vonatkoznak az okulárokra is.
nekem a legkisebb okulárom 3mm-es, az ára majd 50k, de nem kell hozzá barlow, mert alapból az 1000mm-es fokuszon 333x nagyitást ad.

ha esetleg pest környékén laktok, szívesen rendezek egy rögtönzött bemutatót.
van 2 tubus, meg jó mechanika, meg jóféle kiegészitők egész sora.

[ Szerkesztve ]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#1450) Cray Tyler válasza popey37 (#1449) üzenetére


Cray Tyler
Topikgazda

Nagyon köszönöm. Időközben 120/1000-es SW-re upgradeltem a tervet. Mechanika még dilemma, hogy új EQ3 vagy használt EQ5 (legyőzöm-e a félelmeim a "használt cucc"-ról). Upgrade-eltem az erkélyt is, két kertesházban is engedélyt kaptam kitelepülni, külváros, jóval kevesebb közvilágítással.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.