Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#151) junhum válasza dejaris (#150) üzenetére


junhum
tag

A várakozás meg volt már.
Itt van minden, összerakom feltöltöm a programot és a kijelző meg se makkan :(

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#152) dejaris válasza junhum (#151) üzenetére


dejaris
addikt

Tegyel bele egy potmetert igy ni:

(#153) ngabor2 válasza junhum (#151) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Azzal én is szívtam. Vagy 5 helyről szedtem le a megfelelő .h-t, mire működött. Én i2c-vel oldottam meg a vezérlést, kicsit többért vettem az lcd-t, de volt rajta ilyen panel.

[ Szerkesztve ]

(#154) krisztianAMG


krisztianAMG
senior tag

Ilyennel mindkét irányba lehet forgatni a motort, ugye?

(#155) dejaris válasza krisztianAMG (#154) üzenetére


dejaris
addikt

H-bridge, ugyhogy igen.

(#156) kagzer válasza dejaris (#155) üzenetére


kagzer
aktív tag

:R az aláírásodra!

(#157) junhum válasza dejaris (#152) üzenetére


junhum
tag

Ez megoldotta a problémámat!
Köszönöm!
Már csak egy jó DHT library kell :)
Temp:1.00!
Hum:2:00
Nem tűnik jónak :)
Keresgélek majd.

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#158) artiny


artiny
őstag

Arduino-t tudnatok ajanlani ebayrol, nagyon olcson :U - bevallt eladotol?

(#159) kagzer válasza artiny (#158) üzenetére


kagzer
aktív tag

Szia

Én "Redesign Pro Mini atmega328 5V 16M Replace ATmega128 for Arduino Compatible Nano" néven szoktam keresni, eddig még nem volt gond az eladókkal sem.

Főleg kezdésre ennél jobb nincs. ~600 Ft.

(#160) bacus válasza artiny (#158) üzenetére


bacus
őstag

comelili nevü eladót tudom ajánlani, nem csak azért mert nem drágább mint a többi, de van raktára európában is, volt ami 1 hét alatt itt volt, pedig item location az kina volt, igazából pedig angliából jött.

ez pl:
http://www.ebay.com/itm/151333852191?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#161) stopperos


stopperos
senior tag

Valaki kétirányú DC motor vezérlést csinált már?
Ahogy néztem egy L293 nagyon szépen elvégzi a dolgát. Illetve az adatlapon van is egy jónak tűnő megoldás

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#162) kagzer válasza stopperos (#161) üzenetére


kagzer
aktív tag

Szia

Teljesen jó az L293. De ha szeretsz építgetni, csinálhatod tranzisztorokkal is akár.
Egyébként egy motorhoz a LB1641 is jó lehet.

(#163) stopperos válasza kagzer (#162) üzenetére


stopperos
senior tag

Egy motorizált X-Y eltoló elektronikáját kell lecserélni, mert nincs meg a dokumentáció hozzá, és nem tudjuk vezérelni. Így 2 csatorna kell + oda/vissza.
Reggel megvettem kemény 300 Ft ért ezt az L293 jószágot.Most kipróbáltam 2 LED-del és nagyon jól reagál a PWM vezérlésre. Köszi a választ.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#164) maestro87


maestro87
őstag

Sziasztok!
Előre is bocs a tudatlanságomért és ha valamit rosszul írok, akkor javítsatok ki! :)

Atmel Studio-ról mi a vélemény arduino és c programozás tekintetében?
Az az igazság, hogy PIC programozás után elszeretném kezdeni az AVR programozást is és most keresgélek szoftverek után, hogy melyik fejlesztőkörnyezetet használjam. Suliban fél évig programoztam AVR-t azt hiszem AVR Studio-t használtunk, de az már régen volt és most inkább azt mondanám, hogy nem tudok AVR-t programozni.:)
Olyan fejlesztőkörnyezet kellene nekem ami elterjedt és tudásban olyasmi mint PIC-hez az MPLAB X IDE (az lenne a legjobb ha létezne hozzá avr arduino compiler is:)).
Tehát jó lenne ha olyan kényelmesen tudnék benne programozni mint az MPLAB-ba ahol megírhatom a kódot is, illetve 1 gombnyomásra lefordítja és be is égeti az AVR-be.
Ilyen ebay-es AVR ISP-s kütyüvel szeretném felprogramozni a chipeket, szóval jó lenne ha támogatná ezt (mint MPLAB a PicKit-et). De az se nagy baj, ha az égetéshez külön szoftver kell.
Az Atmel Studio ezeknek eleget tesz, ti milyen szoftvereket használtok?

Ja, igen és milyen compiler-eket használjak? Mert PIC-hez van többféle is, de AVR-nél (C és arduino) nem tudom mi a helyzet. Vagy az Atmel Studio tartalmaz mindent? Amúgy ez a szoftver mennyire ingyenes?

(#165) Danex


Danex
addikt

Üdv, egy NiMh akksi feszültségét ,hogy tudom mérni arduinoval?

Tehát az áramforrás usbről vagy tápcsatlakozóról menne, függetlenül az aksitól.

(#166) fullup válasza Danex (#165) üzenetére


fullup
csendes tag

Szia!

Itt szerintem megtalálod amit keresel! :)

(#167) Drótszamár


Drótszamár
őstag

Sziasztok!

Van valakinek esetleg tapasztalata SODAQ Moja-val? http://www.sodaq.net/

Egy hasonló Autonóm napelemes meteorológia állomást tervezek építeni.

Jelenleg nulla tapasztalatom van arduino-val, és C-vel is elég kevés. Lehet jövök majd kérdezni butaságokat.
Még kb 1 hét mire ideérnek az alkatrészek.

A korábban linkelt alaktrészekhez képes elég drága, de szinte mindent tud magától, csak legózni, és programozni kell majd.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#168) fullup válasza Drótszamár (#167) üzenetére


fullup
csendes tag

SODAQ-val még nem dolgoztam, de nem teljesen egyértelmű. Ehhez hasonló rendszert akarsz építeni Arduino segítségével, vagy a SODAQ-t fogod használni?

Ha Arduino, akkor miket rendeltél, és mi a cél? :)

(#169) Drótszamár válasza fullup (#168) üzenetére


Drótszamár
őstag

Szia!

Sodaq alkatrészeket rendeltem első körben, valószínűleg először csak a programozós kérdéseim lesznek.
ATmega 328 vezérlővel működik.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#170) fullup válasza Drótszamár (#169) üzenetére


fullup
csendes tag

akkor nem sokban különbözik az Arduinotól. :)

(#171) XmoD


XmoD
aktív tag

Hölgyeim és uraim.

Ezzel a kittel megoldható , hogy a kijelzőn látható tartalmat a pc-ről vezéreljem ? Mintha lcd smartie-val hajtanék egy karakteres kijelzőt.

(#172) DrojDtroll válasza XmoD (#171) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Meg, Usb-n keresztül, soros porton kell küldeni a proginak, hogy mit jelenítsem meg.

(#173) vitezlejszlo


vitezlejszlo
őstag

Sziasztok

Egy egyszerű relé vezérlést szeretnék csinálni, de valami nagyon nem kerek. Az első relé amivel próbáltam amikor HIGH értékre rakom a IN lábát, akkor alig hallhatóan kattan egyet, de a hozzá tartozó led világít.A második relénél (más fajta, de kb mind ugyanaz a Songle relére épülő cucc) semmi hatása nincs a kapcsolásnak. A harmadiknál ami dupla relé (jumperrel lehet váltani a VCC és JD-VCC kapcsolatot) ott szintén nem történik semmi, viszont ami fura, hogy ha a GDN-t és az IN1-t összeérintem (IN1-en nincs rajta az arduino, csak a GND és VCC-t adom) akkor behúz a relé, és kattan nagyot, és világít a led az IN1-es relénél. De GND-vel kontaktol az IN1 és behúz? De a rendes IN1-es arduino összeköttetéssel meg nem? Bár ott is 4.5V jön csak akkor ugye nem lehet a GND-vel kontaktban :D

Ha rámlérek 4.5V jön ki az arduinóból, ami a GND és VCC között van. Ellenben ha a relékre rá van kötve az IN, VCC és GND, akkor a GND és IN között mérve mindig más értéket kapok, az első relénél aminél világít a led és halkan kattan ott 4.5V van, de a többinél 0.8 és 1.0 V a feszültség az IN és GND között, ha rá van dugva minden a relére és HIGH-be teszem az IN-t.

Szóval valami nagyon furán működik, esetleg nem találkoztatok ilyen problémával? Relék lennének gyárilag rossz tervezésre? Vagy valamit én bénázok el? Leginkább a GND-IN összeérintésre behúzást se értem...

Köszi

laca

(#174) vitezlejszlo válasza vitezlejszlo (#173) üzenetére


vitezlejszlo
őstag

Megoldottam. Az volt a gond, hogy csak USB-re volt dugva az arduino, es igy nem mukodott a rele. Adtam neki kulso tapot 7.5V-osat, rogton a 4.5V helyett 4.95V lett a digitalis kimeneten, es a relek el is kezdtek szepen mukodni.

Hatha segit valakinek, hogy csak USB-rol uzemeltetni nem eleg. Egyszerre mehet USB-rol es kulso taprol is, igy programozni is tudom es stabilan relezik is :D

Hmm.. van egy ethernet shieldem az UNO-n, ami idonkent eddig elveszitette magat.. ilyenkor aramtalanitani kellett az egesz rendszert.... ilyenkor is csak USB-rol ment.. lehet akkor a kulso tap ezt is megoldja.. Kazant fog vezerelni, ott nem lenne baj, ha stabilan menne :D

laca

[ Szerkesztve ]

(#175) junhum


junhum
tag

Sziasztok!

A nano board-om nem hajlandó kommunikálni a pc-vel.

Usb-n nem ismeri fel. Uno-val nincs gond.

Azt meg tudom nézni, hogy van e bootloader a nano-n?

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#176) kagzer válasza junhum (#175) üzenetére


kagzer
aktív tag

Szia

Csak mint saját tapasztalat, nem szokott lenni alapból bootloader.
Ez nállam úgy látható, hogy a 13-as kimenetre kötött LED 1mp villog.

(#177) junhum válasza kagzer (#176) üzenetére


junhum
tag

Nekem gyorsabban villogott.
Az Unoról megpróbáltam átbuherálni ( piros led már nem villog) de így sem ismeri fel. Egyszerűen usb 2 port a neve, amikor rádugom a pcre 3at "pittyen" a gép az 1 helyett. Lehet valami más a probléma, de nem jövök rá hogy mi lehet :(

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#178) bacus válasza junhum (#177) üzenetére


bacus
őstag

De mi köze ennek a boot loaderhez? Itt az usb soros átalakitó driver, vagy maga az eszköz hibás.

Nekem van hibás nano-m, az elsőt amit rendeltem az volt. Az látszólag szépen ment, csak az ide nem tudott rá feltölteni semmit, mindig hiba üzenet volt. Az booltoader hibának látszott. (de csak addig amig nem próbáltam meg rá boot loadert tenni egy kölcsön uno3 -al. Mivel utána se ment) Azóta vettem már nanot is (mostanában új usb chipes van), meg mini pro-t is (amin nincs egyáltalán usb soros), meg uno3 -t is, de mind ment elsőre.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#179) junhum válasza bacus (#178) üzenetére


junhum
tag

Nem értek hozzá, nem tudom hogy mi köze lehet én csak hangosan tippelgetek, hátha valaki találkozott ilyennel.
Egyébként tényleg driver baja volt. Megnéztem és ch360g chipbvan rajta, leszedtem hozzá drivert és jó!
Most már csak azt kéne megcsinálnom amin elvileg bootloadert cseréltem :) na az most nem jó! Azt ugyan úgy nem látja a pc mint eddig a másikat. Lehet az a probléma hogy az Unoval csináltam és azon más a soros port chip?

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#180) Drótszamár válasza junhum (#177) üzenetére


Drótszamár
őstag

Bár én még nagyon zöldfülű vagyok, de nem lehet hogy ezt szívtad be?

Kivégzi a hamis chipeket az új FTDI driver

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#181) junhum válasza Drótszamár (#180) üzenetére


junhum
tag

Nem hiszem mert nekem másik hamis chip van a boardon :)
Ellenben a nagy frissitésben lehet befrissítettem ezt a drivert is!
Win update xp óta ki van kapcsolva egyéb anomáliák miatt.
Egyébként köszönöm a cikket!

[ Szerkesztve ]

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#182) fzoli15


fzoli15
csendes tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni arduino vásárlásban. Öcsémnek venném ajándékba. Én nem értek hozzá, és nem szeretnék rosszat venni. Ezt nézetem ki: [link]. Az ezen lévő chippel nincs probléma? Van valami hátrány abból, hogy csak klón?
Vennék hozzá egy ilyen starter kitet is, hogy rögtön belevághasson az ismerkedésbe. Erről mi a vélemény? Esetleg tudtok olcsóbb alternatívát ajánlani?
Köszönöm a válaszokat!

(#183) Hyperion


Hyperion
senior tag

Sziasztok!

A segitsegeteket kernem.
Rendelkezem egy arduino uno-val.
Amit szeretnek rakotni:
- 2.4 inches tft
- rtc
- dt11
- relè vezerles

Ahogy latom, spi csatolos tft nem nagyon van, igy viszont megeszi az osszes gpiot a tft.
Mivel tudnam ezt olcson szepen megoldani?
Arduino mega?
Draga spi csatolos tft?

Koszonom!

(#184) ngabor2 válasza Hyperion (#183) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Milyen tft-t akarsz rátenni pontosan?
A dt11 az nem DHT11 akar lenni? Mert annak 1 digitális I/O kell csak.
Hány relét akarsz működtetni? Mert legegyszerűbb esetben relénként 1 digitális I/O kell.

Ha sok relé kell, akkor lehet, hogy a mega az olcsóbb megoldás.

(#185) kagzer válasza ngabor2 (#184) üzenetére


kagzer
aktív tag

Lehetőségként még ott a multiplexer is.

(#186) Hyperion válasza ngabor2 (#184) üzenetére


Hyperion
senior tag

Bocsánat az elírásért, telóról voltam, természetesen DHT11.
Relé csak egy lesz, viszont az RTC-nek 2 analóg kell, és egy digital.

A TFT : [link]

Első blikkre KB az összes lábat használja??

[ Szerkesztve ]

(#187) Hyperion válasza Hyperion (#186) üzenetére


Hyperion
senior tag

Letelt a szerk idő, de közben rájöttem, hogy az RTC-nek nem kell az az 1 digitális port.Hőmérséklet mérő, ami helyett a DHT11-et használom inkább.

(#188) ngabor2 válasza Hyperion (#187) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Az rtc-nek i2c kell, amit az analóg 4-5 porton vezetnek ki.

4x20 karakteres lcd-kijelzőt is rá lehet tenni i2c-re, igaz, ez nem grafikus. spi-re csak kisebb kijelzőket találtam.

(#189) vitezlejszlo


vitezlejszlo
őstag

Sziasztok

Van egy Nano-m, ami most csak annyit csinál, hogy "i" betű soros porton történő beírása után kiirja az uptime idejét. Az az érdekesség van, hogy tök szépen növekszik a szám, de ha bezárom a konzol ablakot az arduino fejlesztő programban, majd újra csatlakozom, akkor az eszköz újra indul, és nulláról kezdődik az uptime számolás. Ez normális, hogy újra csatlakozásnál újra indul a nano?

Köszi

laca

(#190) Danex válasza vitezlejszlo (#189) üzenetére


Danex
addikt

A mega-m is "újraindul" ha megnyitom a sorosport monitort
.

(#191) vitezlejszlo válasza Danex (#190) üzenetére


vitezlejszlo
őstag

Így aztán lehet hibát keresni... :D van egy UNO-m is megnézem az is csinál-e ilyet... :)

Köszi

laca

(#192) Hyperion válasza Danex (#190) üzenetére


Hyperion
senior tag

Dettó..
Azt hittem ez egy feature :)

(#193) DragonKid22


DragonKid22
csendes tag

Én ezt rendeltem, innen: [link]
Remélem nem fogok benne csalódni.
Ja, nulla tudással rendelkezem, szóval érdekes lesz. Legfeljebb majd füstöl egy kicsit. :D

Remélem jövő héten már itt lesz. (DHL hozza)

[ Szerkesztve ]

(#194) MaxTorque válasza DragonKid22 (#193) üzenetére


MaxTorque
tag

Lehet jön rá egy kis áfa is majd :)

(#195) DragonKid22 válasza MaxTorque (#194) üzenetére


DragonKid22
csendes tag

Elképzelhető... A véleményem erről inkább nem fejtem ki itt.
Majd helyzet jelentek, ha megjött a kütyü.

(#196) Drótszamár


Drótszamár
őstag

Üdv!

Még ismerkedek az Arduino programozással, sikerült beleszaladni egy fél napos szívásba. :)

Lemaradt két saját függvény végéről a visszatérési érték, az egyik hívta a másikat. (debug infóban volt az érték)
A második loop után totál lefagyott a program. Mindent 10x végignéztem oda-vissza. Átírtam egy csomó stringes részt (mem elfogyásra gyanakodtam), aztán egyszer csak észrevettem, hogy nincs return.

Javítás után egyből elkezdett működni.
Egyébként félkész függvények voltak, az átadott adatokkal még nem dolgoztak.

Miért siklik félre visszatérési érték nélkül a program? És miért nem mindját az első kör végén fagy le?

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#197) vitezlejszlo válasza Danex (#190) üzenetére


vitezlejszlo
őstag

A Nanom alatt van egy shield, amire lehet kulso tapot is dugni. Ha 12V-os kulso tapot dugok ra, akkor USB radugasanal nem indul ujra. 7.5V-os tapnal viszont ujra indult.

Ami erdekes, hogy a 7.5V-os tapbol is csak 4.5V merheto az Arduinonal, pont mintha csak USB-rol lenne megtaplalva. De 12V-os tapnal csodalatos 5V -ja van, es nem indul ujra.

Ellenben az 3.3V-os regulator vagy mi a gorcs baromi meleg, meg az arduino kulso fele is forro, pedig , ha a kulso 5V-ot rendesen megkapja. Csak USB-rol taplalva szinte nem is langyos.

laca

(#198) dejaris


dejaris
addikt

Valakinek van pcduinoja?

(#199) kagzer


kagzer
aktív tag

Ha esetleg érdekel valakit:

[link]

(#200) Volkov válasza vitezlejszlo (#197) üzenetére


Volkov
aktív tag

Általában (az enyémen is az van) LM7805-os IC van az Arduino lapokon az 5V előállításához.
Annak viszont minimum 8-9V ajánlott a stabil 5V-hoz.

Illetve ez az IC a "fölös" cuccból hőt csinál, ezért melegszik :DDD

:)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.