Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#651) MineFox54 válasza dave0825 (#649) üzenetére


MineFox54
őstag

Én egy ilyet vettem pontosan: [link] igaz, ehhez jár a touch, de pont olyan mint a sainsmart, és akkor már csak 1k-ért van egy microsd kártya olvasód/íród (nem tudom hogy kellene szebben/jobban leírni :N ), egy touchscreened és egy tft-d (ez utóbbi kicsit a szerencsétől függ). Ja, és gyorsabban kiszállítják mint az ebayest. Nekem ~1,5 hét volt.

(#652) stopperos válasza qisqaqas (#650) üzenetére


stopperos
senior tag

Csak offosan megjegyzem, hogy én is Leonardo-t vennék legközelebb. A hardveres USB fontosabb és érdekesebb, mint a hardveres serial.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#653) dave0825


dave0825
őstag

Meg tudnátok mondani nekem, hogy mit jelent, hogy natív USB, hardveres USB, meg ez a serial? :B Most ismerkedek még csak igazából egy Arduino Uno-val (szakdolgozathoz szervóvezérléshez kaptam kölcsön), de szeretnék itthonra is egyet, és tegnap néztem kicsit utána, hogy állítólag lehet olyat csinálni, hogy rátöltöd a programot (meg talán valami bootloadert) a mikrovezérlőre, utána kiveheted, és lehet csak azt használni egy kapcsolásban. Ez azért lenne nekem fontos, mert szeretek bütykölni ilyenekkel, és ha valami érdekességet kitalálnék vele, akkor elég lenne csak a mikrovezérlőt külön használnom, helyette pedig pár szár forintért rendelnék ebay-ről egy újat, és így olcsón megúsznám mindegyik felhasználást. Ezért szeretnék olyat, amiben cserélhető a mikrovezérlő.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#654) gyapo11 válasza dave0825 (#653) üzenetére


gyapo11
őstag

Natív usb az lehet, hogy nem kell usb-serial chip a boardra, mert maga az atmega kommunikál az usb buszon. Ha a chip soros porton kommunikál, akkor az usb-vel nem tud mit kezdeni, ezért kell egy ftdi vagy a klónokon ch340 chip, ami a pc usb-je és az atmega serialja közötti interface.
A bootloader nem kell a programhoz, az csak azért van rajta, hogy könnyebb legyen programozni, nem kell hozzá más, mint a pc-re csatlakoztatni usb-vel. Az usb-n kapott programot a bootloader írja be a flashbe, majd futtatja. Ha nincs bootloader, akkor is lehet az avr-t programozni, de akkor programozó eszköz kell hozzá. Ilyen programozó eszköz lehet egy arduino is link, ennél jóval drágábbak általában a programozók.
Csupasz chipnek nem sok értelmét látom, mert egy pro mini 600 Ft körül van az ebayen, és ezen már ott vannak a körítés alkatrészek, benne van a bootloader, csak egy 300 ft-os usb-serial átalakító kell hozzá (mert az nincs rajta). Vagy 800 a nano, és akkor már egyből mehet az usb-re.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#655) MineFox54 válasza gyapo11 (#654) üzenetére


MineFox54
őstag

Ja, a legolcsóbb atmega328 470-ért van egy pro mini meg 700...

[ Szerkesztve ]

(#656) dave0825 válasza gyapo11 (#654) üzenetére


dave0825
őstag

Értem, köszi. A nano az most megtetszett. :) Az usb-serial átalakítós pro mini-s dolog azért nem annyira jön (még) be, mert 100,-ot spórolnék kb. vásárlásonként, a nano és a pro mini különbsége pedig 3db-nál jönne vissza (az a 300,-), és nem tudom, hogy mennyi ilyennel fogok itthon bütykölni, lehet, hogy összvissz 1db valamit csinálok, úgy meg már nem éri meg, úgyhogy marad a nano szerintem.

Egyébként ilyen átalakítóra gondoltál?

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#657) MineFox54 válasza dave0825 (#656) üzenetére


MineFox54
őstag

ÉSztem ilyenre gondolt.

(#658) qisqaqas válasza dave0825 (#656) üzenetére


qisqaqas
senior tag

AtTiny45 meg AtTiny85 chipekre is van arduino ha érdekel. Minimál nagyon. :)) Programozót meg építs amilyen hamar csak lehet. Jól jön a háznál. Vagy akár vehetsz is. Néhány dollár az is. Ilyet csináltam. :)

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#659) dave0825 válasza qisqaqas (#658) üzenetére


dave0825
őstag

Milyen programozót?! :DDD Mondom, még kicsit kezdő vagyok ilyen mikrovezérlő-programozás témában. :B
Egyedül Arduino Uno-t használok kb. 2 hónapja szervóvezérlésre, meg ledvillogtatásra, és ennyi. :D Amiről még hallottam (elvileg tanultam is, csak nem tanultam :D ) az a PIC18F14K50.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#660) bacus


bacus
őstag

Csak érdeklődnék ki melyik IDE verziót használja? Régebben próbálgattam az 1.5 bétát, aztán maradtam a bevállt 1.05-nél, de a hét végén nagyon megszivatott, egy gps sebességmérő/logger kapcsán.
(konkrétan az SD kártyára való iráskor megfagyott a nano..)

Ma reggel kinomban feltettem az 1.63 IDE-t, átforditottam a sketchet és ezzel most úgy néz ki megy.
Most hirtelen ott tartok, ahol 3 napja akartam. :)

(ja az 1.61 IDE-t már egyszer letöltöttem, de nem tettem fel, persze azzal kezdtem, ami állandóan szemetel w7 64 bit alatt, pl, menüre kattintva eltünt a felirat, stb, de az 1.63 ban ezt még nem tapasztaltam)

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#661) gyapo11 válasza dave0825 (#656) üzenetére


gyapo11
őstag

A nano jó, ha fogyasztásérzékeny alkalmazás van, akkor van útban az usb-soros chip, nem tudom alapból mennyit fogyaszt. Nekem is egy nano a tesztelő arduinom.

Egyébként ilyen átalakítóra gondoltál?

Igen, pl.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#662) gyapo11 válasza bacus (#660) üzenetére


gyapo11
őstag

1.6.0 fut nálam, előtte 1.0.6

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#663) Danex válasza bacus (#660) üzenetére


Danex
addikt

Nálam az 1.05-nél gyakran előfordult, hogy kódírás közben megőrült a felhasználói felület (windows on) és elcsúszott az egész arduino ablak. 1.6-nál nem nagyon tapasztaltam ezt. De most kicsit leálltam az arduinoval... várom, hogy megjelenjen a Blynk

(#664) bacus válasza gyapo11 (#662) üzenetére


bacus
őstag

tapasztaltál bármilyen zavaró hibát? Az 1.05 nem volt túl bőbeszédű a forditáskor, ehhez képes most litániát kapok.. (mondjuk ez tetszik), a képernyő szemetelés remélem megoldva, libraryk elvileg mennek.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#665) gyapo11 válasza bacus (#664) üzenetére


gyapo11
őstag

Semmi hibát nem látok, libraryk mennek, minden jó. Még a reset nélküli usb-soros illesztős programozás is megy egy kézi resettel.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#666) dave0825 válasza gyapo11 (#661) üzenetére


dave0825
őstag

Egyébként most néztem, hogy 700,-nál olcsóbban is van mini pro, olyan 590 körül, és azon 20 digitális I/O pin van, a nanón pedig 14. Van más lényegi különbség közöttük? Az usb-s részét leszámítva.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#667) MineFox54 válasza dave0825 (#666) üzenetére


MineFox54
őstag

[link]

[ Szerkesztve ]

(#668) dave0825 válasza MineFox54 (#667) üzenetére


dave0825
őstag

Köszi, amúgy itt valami huncutság van, mert amit én néztem pro mini-t, azon 20 digitális, és 8 analóg I/O volt, és Atmega328-as chip. :D Itt meg 168-asat írnak csak.

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#669) g0dl


g0dl
addikt

(#670) dave0825


dave0825
őstag

Na, még egy kérdés, és békén hagyok mindenkit ezzel a rendelős témával. :B
A pro mini-hez milyen usb-serial átalakítót érdemes venni, 5 vagy 6 tűset? Láttam mindkettőt, úgyhogy nem tudom, melyik jó hozzá, vagy miben jobb egyik a másiknál.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#671) qisqaqas válasza dave0825 (#668) üzenetére


qisqaqas
senior tag

A kettő között annyi a különbség hogy a 328p ben dupla annyi a memória.

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#672) gyapo11 válasza dave0825 (#668) üzenetére


gyapo11
őstag

A 8 analóg stimmel, de digitálisból csak 14 van, legalábbis azon a példányon, ami itt van a kezemben.
Van 168-cal szerelt is, 3.3 V-os 8 MHz-es, és van 328-as 5 V-os 16 MHz-es, előbbi kicsivel olcsóbb.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#673) gyapo11 válasza dave0825 (#670) üzenetére


gyapo11
őstag

Olyat, amelyiken van DTR, ezzel reseteli az arduinot, és így tudja átküldeni a programot. Ha ez nincs, akkor kézzel kell nyomni egy resetet. Ez 5 láb (vcc, gnd, rx, tx, dtr), a hatodik nem tudom mi, de nem kell. Nekem 4 lábas van, még az arduino előtt vettem, és működik a kézi resettel.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#674) nyunyu


nyunyu
félisten

Ezek a programozo cuccok mihez kellenek?

Olcsobb Arduinokat nem lehet USBre dugva programozni?

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#675) Danex válasza nyunyu (#674) üzenetére


Danex
addikt

A kis méretűekből 2 fajta van, mini és a nano. A mini olcsóbb, mivel nincs rajta USB vezérlő és csatlakozó, a nano-n ezek megtalálhatók, így egy picit drágább.

A mini-t előnye, hogy az USB vezérlő hiánya miatt kevesebbet fogyaszt, így az akkumulátorról való üzemeltetés esetén előnyösebb a társával szemben, de programozás tekintetébe, meg kell hozzá még egy eszköz.

(#676) gyapo11 válasza Danex (#675) üzenetére


gyapo11
őstag

de programozás tekintetébe, meg kell hozzá még egy eszköz.

Ami nem programozó. A pro minin nincs usb-soros átalakító, ezért kell egy külső ilyen konverter. De ezzel csak akkor lehet programozni, ha van benne bootloader.

A programozó akkor kell, ha nincs bootloader. Arduino panelbe is lehet programozóval írni, ilyenkor közvetlenül az avr chipbe írja a kódot, és a bootloader helyére, tehát innentől nincs bootloader, csak programozóval lehet programozni.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#677) dave0825 válasza gyapo11 (#672) üzenetére


dave0825
őstag

Akkor amit én néztem, az mit jelenthet? Elég sokat eladott belőle, és az értékelése sem rossz az eladónak, úgyhogy valószínű, hogy nem rossz a termék. Mondjuk most számolgattam, de nem látok rajt annyit, amennyit ír. :DDD

(#673) gyapo11: köszi, amúgy ilyen a 6 lábas, akkor ezt inkább ne, mert nincs hova dugni a 6.-at?

(#671) qisqaqas: köszi.

(#676) gyapo11: most olvastam ezt a hsz-ed, és kicsit elbizonytalanodtam. Ha veszek egy ilyen pro mini-t, amit linkeltem, és egy ilyen usb-t hozzá, akkor ha a kettőt összedugom, már tudom programozni? Vagy mit kell még vele tennem? :F Bocs, ha elég hülye kérdés. :(((

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#678) gyapo11 válasza dave0825 (#677) üzenetére


gyapo11
őstag

Akkor amit én néztem, az mit jelenthet?

Ezen is csak 14 digitális pint látok és 8 analógot.

amúgy ilyen a 6 lábas, akkor ezt inkább ne

A feliratok szerint nincs rajta DTR, szóval inkább ne.

kettőt összedugom, már tudom programozni?

Tudod. Rákötöd a pro minire a gnd-t, a 3.3 vagy 5 V-ot, rx-et a tx-re, tx-et az rx-re, tehát 4 drót kell.
Az IDE-ben rányomsz a feltöltésre, először fordít, majd amikor kiírja, hog hány byte a program meg a ram felhasználás, akkor van úgy 4-5 másodperced, hogy megnyomd a pro minin a resetet, amint elengeded elkezdi feltölteni a programot.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#679) dave0825 válasza gyapo11 (#678) üzenetére


dave0825
őstag

Zsír, már értem. Köszönök mindent még egyszer. :)

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#680) dave0825


dave0825
őstag

Mennyire megoldható pro mini-vel egy ilyen használata? Ajtóhoz próbálnék valami zárat csinálni ezzel. Tegnap jött az ötlet, még nagyon nem gondolkodtam rajt, hogy hogy lehetne.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#681) MineFox54 válasza dave0825 (#680) üzenetére


MineFox54
őstag

Sztem igen, mennie kéne ,azt nem tudom hogy hogy kell kezelni a mátrixot, de biztos lehet.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#682) Hyperion válasza dave0825 (#680) üzenetére


Hyperion
senior tag

Működne vele, de minek kategória(Ha csak nem hobbiból kell).
KB annyiba kerül mint egy ardu és a többi cullangok, és nagyságrendekkel szebb:
[link]

(#683) gyapo11 válasza Hyperion (#682) üzenetére


gyapo11
őstag

Annyi értelme lehet a saját fejlesztésnek, hogy a gyárit ismerhetik a betörők is, a sajátba bármi csavart bele lehet programozni, egyedi lesz, ismeretlen. És általában is igaz, hogy a saját magunk által programozható eszközök sokkal flexibilisebbek, jobban igazodnak az igényeinkhez, pl. naplózhatja a hibás próbálkozásokat, adott számú után fölhívhat telefonon, küldhet értesítést a neten, bekapcsolhatja a riasztót stb.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#684) dave0825


dave0825
őstag

Köszönöm szépen mindenkinek (ismét). :) Hobbiból kell csak, pár száz forintot kibírok bütykölni. :)

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#685) MineFox54 válasza dave0825 (#684) üzenetére


MineFox54
őstag

Én is vettem egyet gyorsan, egy rfid olvasó/író egy ENC28J60 shield és egy ultrasonic sensor kíséretében 3k-ért. Reménykedem hogy menni fog :D

(#686) MineFox54 válasza MineFox54 (#685) üzenetére


MineFox54
őstag

Plusz egy DHT11

(#687) qisqaqas válasza gyapo11 (#683) üzenetére


qisqaqas
senior tag

Vagy kattanást hallasz és nem a zárszerkezet hanem egy relé nyílik és belevezeti a 220at a kilincsbe. :DD

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#688) MineFox54 válasza qisqaqas (#687) üzenetére


MineFox54
őstag

:C :C

(#689) MineFox54 válasza Hyperion (#682) üzenetére


MineFox54
őstag

Szia!

Tudsz valami hasonlót, ami csak egy házat ad, benne egy keypaddal és egy rfid leolvasóval? Tehát nem kezeli önmaga a kódokat,tageket, hanem egy arduinora kell kötni.

(#690) DNReNTi


DNReNTi
őstag

Hali,
Van aki csinált már élesben HTTP POST request-et Arduinoval?
Találtam rá példát SO-n, valaki meg tud erősíteni abban hogy ez így jó?
Thx.

but without you, my life is incomplete, my days are absolutely gray

(#691) vkp válasza MineFox54 (#689) üzenetére


vkp
aktív tag

Én ilyen dobozból csináltam meg a beléptetőmet.
[link]

(#692) MineFox54 válasza vkp (#691) üzenetére


MineFox54
őstag

Ez sajnos nekem drága, mert 5 ajtóra kéne :((

(#693) Danex válasza MineFox54 (#692) üzenetére


Danex
addikt

Szerintem egy egyszerűbb kábeldoboz is megfelelő lenne (kapni az elektronikai boltokban), de ha nagyon olcsóra akarod megcsinálni akkor valami ételes doboz :U

[ Szerkesztve ]

(#694) MineFox54 válasza Danex (#693) üzenetére


MineFox54
őstag

Suliba kéne, tanáriba. Csak azt mondom, hogy 1200 a doboz+700 az rfid cucc+300 a keypad+3500 a zár, 1000 az arduino akkor 6700/ajtó+ 1db rpi.

(#695) Hyperion válasza MineFox54 (#694) üzenetére


Hyperion
senior tag

Akkor műszerdoboz lesz a megoldás. Viszont az sem olcsó annyira. 500Ft ++ mérettől függően..
Viszont ezzel bukod az esztétikumot, ami azért elég fontos egy nap mint nap használt eszköznél..

Vagy használod az egyszerű és olcsó cuccot amit korábban linkeltem, ardu nélkül :D

(#696) MineFox54 válasza Hyperion (#695) üzenetére


MineFox54
őstag

A bütykölés a lényege a dolognak, meglennénk nélküle.

(#697) Danex válasza MineFox54 (#696) üzenetére


Danex
addikt

Mondanám, hogy tanárihoz szerintem bőven elég lenne az RFID, azt meg az üveg mögé is lehetne rakni, akkor meg már csak egy oldalról kéne eltakarni az elektronikát, méretileg meg egy fülpiszkálós doboz teteje elég lenne. Azt meg már be lehet fújni festékkel és a kábelek se látszódnak.

Legalábbis szerintem az RFID érzékelő hátoldala elég csupasz ahhoz, hogy nem zavaró annyira látványilag, de egy fénymásolópapírt elé vágsz és az se látszódna már.

[ Szerkesztve ]

(#698) MineFox54 válasza Danex (#697) üzenetére


MineFox54
őstag

Hogy érted, hogy üveg?

(#699) Danex válasza MineFox54 (#698) üzenetére


Danex
addikt

Gondoltam van valami üveg az ajtón, vagy mellette (nálunk volt).

Az a baj, hogy látni kéne hova szeretnéd, ehhez viszont talán ez a fórum többet tudna segíteni.

De az a baj, hogy itt pár száz forintot tételekről beszélünk, amiről már nem igazán kéne, persze tudom a sulik nem igazán adnak rá pénzt, de lehet mérné egy normális külső miatt.

(#700) MineFox54 válasza Danex (#699) üzenetére


MineFox54
őstag

Nálunk sajnos nincs, az összes ajtó tömör, és mellette üveg csak a folyosón lévő TV van :U (képvetítésre)
Egyébként pénz lenne, de azért na, (meg múlt hónapban vettünk 2 db EV3-at (~negyedmilla)). Akkor lesz így, csak gondoltam hátha van valami ócsóbb megoldás.

Egyébként át akartam az előző hsz-t írni, de vmiért nem engedte. Erre akartam:
Úgy érted, hogy az ajtó üvegére? Sajnos nálunk tömör fa ajtók vannak

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.