Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#701) g0dl


g0dl
addikt

Vettem egy 20x4 LCD i2c kijelzőt, amit egy leírás alapján pillanatok alatt üzembe is tudtam helyezni.

Az volna a kérdésem, hogy ékezetes betűk megjelenítése megoldható-e?

(#702) MineFox54 válasza g0dl (#701) üzenetére


MineFox54
őstag

Most nem megy? (Csak kérdezem, nekem nincs még ilyesmim)

[ Szerkesztve ]

(#703) nyunyu válasza g0dl (#701) üzenetére


nyunyu
félisten

Milyen kodlapot/karakterkeszletet tamogat a kijelzo?
Leirasaban nincsen leirva, hogyan lehet atallitani mas nyelvre?

Mittudomen, regen a penztargep vevokijelzokon jumperolni kellett, hogy 437-es amerikai vagy 850-es nyugati europai kodlapot hasznaljon.
852-es, kelet europai kodlaphoz viszont ki kellett cserelnunk a karaktereket definialo EPROMot, mert a gyariban nem volt Ő/Ű.
Meg ha jol remlik, soros porton kuldeni kellett egy utasitast, ami inicializalta a megfelelo kodlapot a kijelzon.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#704) g0dl válasza nyunyu (#703) üzenetére


g0dl
addikt

Ilyen infóm nincs. Azt látom egy példában, hogy lehet definiálni karakterképeket.

(#705) Hyperion válasza g0dl (#704) üzenetére


Hyperion
senior tag

Tudtommal nem tartalmaz iso-8859-2 es készletet a kijelzo. Viszont custom karaktereket tudsz készíteni, majd csereled a kérdéses betuket...

[link]

(#706) kagzer válasza g0dl (#704) üzenetére


kagzer
aktív tag

Szia

Én már próbálgattam, csak 8 custom karaktert lehet definiálni, a többi sajnos adott, ami legtöbbször japán.
De lehet nagyon frankón nagy betűket is csinálni, ahol egy betű 4 karakterből áll (2x2).

(#707) g0dl válasza kagzer (#706) üzenetére


g0dl
addikt

Igen, kb. ezt sejtettem. Már megy a saját karakter is.

(#708) Hyperion


Hyperion
senior tag

Lazán kapcsolódik.
Aki 20x4 és kijelzot szeretne venni i2c modullal,inkabb válasszon egy 128x64 -eset .
2smd atkotes kiforrasztasaval soros kommunikációra is képes így elfut pár vezeteken, és mókás a programozása is :)

(#709) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Szoba ledes világításának vezérlésére, fényerő szabályzására, mobilról (android) wifis vezérlésére alkalmas lehet az arduino, vagy ez már nagy falat lenne neki?

(#710) Danex válasza ngabor2 (#709) üzenetére


Danex
addikt

Lehetséges.

(#711) T_bee


T_bee
aktív tag

Sziasztok,

Vettem egy Arduinot próbálgatni, viszont egy igen érdekes hibát produkál. A serial.print valamiért karakterek helyett furcsa karaktereket ír csak ki. Számokat átküld rendesen a serial monitorra, viszont bármi karaktert, betűt próbálok vele küldeni, akkor #˘! és hasonló karaktereket kapok csak. Pl. az alabbi teljesen alap 'Hello world' program:

void setup() {
Serial.begin(9600);
Serial.println("Hello world");
}
void loop() {
}

ezt az eredményt adja: " ´ 7/2,$%" . Találkoztatok már hasonlóval, van tippetek, hogy mi lehet a gond?

Köszi

[ Szerkesztve ]

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#712) stopperos válasza T_bee (#711) üzenetére


stopperos
senior tag

Állítsd a serial baud rate-jét arra, amit az arduino-n beírsz (9600), akkor menni fog.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#713) dave0825 válasza T_bee (#711) üzenetére


dave0825
őstag

A Soros monitor gombra kattintva a jobb alsó sarokban 9600-ra van állítva a baud? Szerintem ott a gond, hogy az van másra téve, mint amit beállítottál.

Megelőztek... :DDD

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#714) stopperos válasza dave0825 (#713) üzenetére


stopperos
senior tag

de a tied részletesebb. :))

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#715) T_bee válasza stopperos (#712) üzenetére


T_bee
aktív tag

az a baj, hogy elvileg arra van allitva. probalgattam, hogy az arduinon mast irok, es a sreial monitoron is valtoztatom, de ugy se lett jobb :(

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#716) bacus válasza T_bee (#715) üzenetére


bacus
őstag

probald ki más serial monitorral, pl putty-val, ott is rossz?

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#717) MineFox54 válasza T_bee (#715) üzenetére


MineFox54
őstag

Szia!

Lehet hülyeséget írok, de nekem jó volt Serial.write()-al.

(#718) dave0825 válasza T_bee (#715) üzenetére


dave0825
őstag

Vagy még próbáld meg nem 9600-zal, hanem kisebbel, nagyobbal (hátha valami hiba miatt csak egyiket kezeli, és pont nem a 9600-at :F ).

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#719) T_bee válasza bacus (#716) üzenetére


T_bee
aktív tag

putty-val is rossz, és hiába változtatom a baud rate-et, sehogy sem jó :(

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#720) MineFox54 válasza T_bee (#719) üzenetére


MineFox54
őstag

És ha átírnád serial.write()-re?

(#721) gyapo11 válasza T_bee (#719) üzenetére


gyapo11
őstag

9600 és 8 N 1? Mert még ezek is elronthatják.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#722) T_bee válasza gyapo11 (#721) üzenetére


T_bee
aktív tag

9600 a baud, a 8 N 1-et hol látom, hogy az van-e beállítva?

@MineFox54: serial.write-al sem működik

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#723) tvamos válasza T_bee (#722) üzenetére


tvamos
nagyúr

Toltsd le ezt a terminalt: [link]
Beallitod a COM prtot, megnyomod hogy <connect>, es menetkozben minden parametert tudsz allitgatni a soros porton. (Custom baudrate-eket is.)
8N1: Data bits, Parity, Stop bits

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#724) gyapo11 válasza tvamos (#723) üzenetére


gyapo11
őstag

Jó lehet a coolterm is itt.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#725) tvamos válasza gyapo11 (#724) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem tudom, azt meg nem probaltam, csak azert javasoltam mast a putty helyett, mert a Br@y++ feleben lehet valtoztatni a parametereket "on the fly", a putty-t meg ugye ujra kell mindig inditani, ami eleg maceras.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#726) gyapo11 válasza tvamos (#725) üzenetére


gyapo11
őstag

Én meg ezt nem ismertem, de majd megnézem.
A cooltermnek előnye, hogy a DTR-t be lehet állítani előre, és csatlakozáskor nem reseteli az arduinot, mint az IDE-be épített serial monitor.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#727) dave0825


dave0825
őstag

Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de hajt a kíváncsiság. :D
Nem volt probléma eddig sosem, csak érdekel a dolog: ha Arduino programban pl. int gomb = 2;-t írok, honnan tudja a program, hogy a digitális, vagy az analóg 2-es pinre kötöttem én valamit? Erre majd akkor "jön rá", amikor később az analogRead/Write, digitalRead/Write parancsot használom?

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#728) tvamos válasza gyapo11 (#726) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ebben is ugy van, hogy te allitod a DTR / RTS szignalokat, menet kozben, ahova akarod. Illetve van kis "lampa" a CTS / CD / DSR / RI szignaloknak. Erdemes megnezni!
Szoktam a macro-kat is hasznalni, az is egy jo funkcio, meg log-ot menteni is jobb, mint a hyper terminal.
Nalam az a gyikja, ha veletlen kihuzom az USB-Serial atalakitot, akkor lefagy. Ha logot csinalok, es kozben sikerul, akkor elveszhet a log.

Elvileg jo meg a miniterm is, annak meg nyilt a forraskodja is, szoval, ha tudsz pytonban programozni, barmit meg tudsz vele csinalni.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#729) MineFox54 válasza dave0825 (#727) üzenetére


MineFox54
őstag

Azt hiszem, az analóg lábak An (A1,A2 etc.)

[ Szerkesztve ]

(#730) gyapo11 válasza dave0825 (#727) üzenetére


gyapo11
őstag

int gomb = 2;

Ez egy integer típusú változót hoz létre, és értéket ad neki, nincs köze a portokhoz.
Ha egy másik sorban van egy
pinMode(gomb,INPUT);
akkor már tudja, hogy a 2-es pint input módba kell állítani.
Az analóg input pinek fixek, tehát nem kell előre beállítani, mehet az analogRead(A0-A5) utasítás.
A pwm kimenet meg sima OUTPUT, és az adott utasításból tudja, hogy nem sima szintet kell kitenni, hanem pwm értéket analogWrite(pin,0-255).

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#731) dave0825 válasza gyapo11 (#730) üzenetére


dave0825
őstag

Ja igen, úgy értettem, hogy utána van egy pinMode(gomb, INPUT); is, lemaradt, bocs. :B
Amúgy már értem, köszönöm. :)

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#732) T_bee válasza tvamos (#723) üzenetére


T_bee
aktív tag

Köszi, kipróbáltam ezzel a terminállal is, sajnos ugyanaz az eredmény, mint az arduino saját serial monitorával :( úgy néz ke, nem a programmal van a gond

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#733) Pubszon


Pubszon
veterán

Üdv.
Van olyan DHT11 library ami tizedes Celsius fokot is tud?
A jelenlegim csak egész. Persze ez nem gond, csak mutatósabb a tizedes. :D
Közbe megjött a 1602-es I2C-s kijelzőm, már be is üzemeltem.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#734) qisqaqas


qisqaqas
senior tag

Lényegében kvíz és kérdés is egyben.

Ezen Datasheet szerint a JP6 9-11 IOja az SCLK MISO MOSI. Ezek sorrendben a 15 14 16 os digitális lábak.

De a datasheet jobb oldalán más vagyon írva, mégpedig: 14es pin az RX led kapcsolódási pont nélkül. Ellenben ott fel van tüntetve egy D17 láb.

Mi az igazság? Lehet tippelgetni én meg egyenként végignézem a pineket.

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#735) tvamos válasza qisqaqas (#734) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem az kovetkezik belole, hogy szivola van, mert nincs kivezetve a 17-es lab sem.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#736) kagzer válasza qisqaqas (#734) üzenetére


kagzer
aktív tag

Szia

Azt, hogy melyik láb (15, 14, 16) azt kimérted?
Mert a rajzon 15-16-17 van a clock-mosi-miso vonalakra.
Ami egyébként egyezik a JP6 lábaival.

Nekem nagyon úgy tűnik, hogy ez a megvalósítás egy 8 bites IO-t valósít meg, (D2-D9 = bit).

De a 14-es pin is a rajzon szépen megy a ledbe és nem értem mi ezzel neled a gond?
Ha kimérted és nem igaz, az más.

(#737) nyunyu válasza qisqaqas (#734) üzenetére


nyunyu
félisten

JP6 nem a jobb oldali csatlakozosoron levo kivezeteseket mutatja?
Aszerint a 16 MOSI, 15 MISO, 14 SCK

Jobb oldali abran viszont fel sorral el van csuszva a 32U4 egyes labaihoz tartozo bekotesi pontok nevei.
Viszont abbol ugy latszik, hogy a "D14" kodu lab a TX LEDre van kotve (utolag fel sorral odebb hegesztett plusz feliraton viszont RX LEDnek irjak :((( )
Kerdeses labakhoz viszont D15-D17-et irnak.

Valoszinuleg rosszul szitaztak a Pro Micro kiosztasat, es a bal oldalon a tenyleges szitazasnak megfelelo csatlakozo sor kiosztas van, jobb oldalon meg az eredeti, logikailag helyes.

Szerintem elsonek probald ki a 14,15,16 jelolesu lyukakat, azok takarhatjak a D15, D16, D17 labakat :D
Nem tudom, a MISO, MOSI, SCK roviditeseket lehet-e a pinek cimzesenel hasznalni, ha nem, akkor probald D15-D17-tel.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#738) stopperos válasza Pubszon (#733) üzenetére


stopperos
senior tag

szerintem a DHT11 nem tud tizedest

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#739) qisqaqas válasza nyunyu (#737) üzenetére


qisqaqas
senior tag

Távoli cél az arduino leírtása róla. Csak a board kell. Azért kérdeztem. Most nekilátok :3

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#740) MineFox54


MineFox54
őstag

Sziasztok!

Ardu+ENC28J60-al meg lehet oldani sql lekérést? Szerver oldalon bármi hax belefér, tehát nekem az is tökéletes, hogy egy php script megcsinálja az sql lekérést, és azt hívja le az arduino.

Az kéne, hogy a beolvasott számnak utánanézni az adatbázisban, és az adott számhoz tartozó id-t eltárolni egy változóban.

Az adatbázis kb. így néz ki:

id | név | szam |
01 | gipsz jakab | 2PyG6G |
02 | kovacs jozsi | xpZ2Efz |
etc.

SELECT * From emberek WHERE szam = $beolvasott_szam_

(#741) qisqaqas válasza qisqaqas (#734) üzenetére


qisqaqas
senior tag

ardu alatt a D17 a ledes kivezetés. Kíváncsi leszek az avr-es címzésre.

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#742) qisqaqas válasza qisqaqas (#741) üzenetére


qisqaqas
senior tag

Íme:

Arduino Pro Micro
____
__| |__
PD2 D 1 T|__| RAW
PD3 D 0 R GND
GND RST
GND /\ VCC
PD1 D 2 / \ A 3 PF4
PD0 D 3~/32u4\ A 2 PF5
PD4 D 4 \ / A 1 PF6
PC6 D 5~ \ / A 0 PF7
PD7 D 6~ \/ S D15 PB1
PE6 D 7 I D14 PB3
PB4 D 8 == O D16 PB2
PB5 D 9~______~D10 PB6

Nincs nagyon elcseszve, de elég bosszantó ha nem lehet támaszkodni a datasheetre. Szopjon kaktuszt aki ezt így csinálta, és kövesse őt a sorban aki ezt ígyhagyta.

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#743) MineFox54


MineFox54
őstag

Sziasztok!

Ezt le lehet olvasni egy ILYENNEL? Ha hülyeség: sorry, ha pedig nyilvánvaló: még sajnos nem volt nagyon rfid-s cucc a kezemben, most próbákozom vele.

(#744) MineFox54 válasza MineFox54 (#743) üzenetére


MineFox54
őstag

Ja, és ha nem megy akkor legolcsóbban mi lenne ezzel működő tag(nem műanyag hanem ilyen papír, formája mindegy)?

(#745) Danex válasza MineFox54 (#744) üzenetére


Danex
addikt

Én így azt mondanám, hogy nem megy. Van ilyen érzékelőm, de az NFC-s telefonomat nem tudja érzékelni, így arra tippelek az NFC-t nem támogatja az olvasó. De lehet csak én bénáztam vele, szóval ne vedd készpénznek ezt.

De a linkeld oldalak leírása alapján, működniük kell egymással.

[ Szerkesztve ]

(#746) MineFox54 válasza Danex (#745) üzenetére


MineFox54
őstag

Lehet hogy hülyeség, de a telókban nem csak "fogadó" van, tehát nem is kéne látnia? A másik pedig az, hogy azt is írja hogy rfid, tehát a fene tudja :F

(#747) Danex válasza MineFox54 (#746) üzenetére


Danex
addikt

Közben módosítottam a hozzászólásomat, (jobban visszaemlékezve azt hiszem érzékelte a telefonomat, viszont mindig más címet adott neki, gondolom protokollhiba lehetett)

(#748) fox107


fox107
csendes tag

Üdv!
Hamarosan Arduino UNO-t vennék, hol a legolcsóbb???
6.19€-ért megéri???

Vivat Nocte

Vivat Nocte

(#749) aicon válasza fox107 (#748) üzenetére


aicon
senior tag

Én ezt rendeltem [link]
5 nap alatt megjött.
Viszont wifi shield beszerzésre még keresem én is a lehetőséget. Ha valakinek van jó és olcsó forrás (nem kina) megköszönöm.

======== Sim kártyás routerek olcsón ======== https://hardverapro.hu/tag/aicon#aprohirdetesei

(#750) MineFox54 válasza aicon (#749) üzenetére


MineFox54
őstag

11 £ szállítással? 4500 huf? WHAT THE FUCK? Én inkább várok tovább egy 900 ftosra :P

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.