Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1201) blattida válasza Szoles (#1198) üzenetére


blattida
nagyúr

Én nem találtam hihetetlen nagy különbségeket az egyes akkuk tömege között, pár gramm eltérést tapasztaltam csak(10%-on belül) az ugyan akkora kapacitású akksik között, pedig mértem már párat...
Ha tetemes tömegkülönbséget tapasztalsz, az biztos, hogy jót jelent, de ebből nagyon messze menő következtetéseket nem lehet levonni.

[ Szerkesztve ]

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#1202) Nyugdíjas válasza Szoles (#1200) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

A forgalmazó én vagyok,de figyelek ám:DDD
Ő csak a kedvenc törzsvásárlóm:)

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#1203) Szoles válasza Nyugdíjas (#1202) üzenetére


Szoles
senior tag

Hűha, akkor igyekszünk jól viselkedni! :B (Írok neked a saját topikodban is.)

[ Szerkesztve ]

(#1204) neduddki válasza Nyugdíjas (#1202) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

na aze me kulomben rettenet eltt vona:- )))

udv

neduddki

mod: Szoles: ugy hogy ez a JolfesultSzivaros mindig kesebe van a szallitassal me viszik mint a cukrot:- ))) az ipc1-l .2-vel nyomva ~1.9et tesz bele; fotos ismeros 20d-hez es hozzavalo akkhoz hasznlaja es negyon meg van elegedve vele es a tobbiek sem akik vittek meg nem hepciaskodta, ami buli, hogy nem csak ennek,de az iparikra jellemzo, hogu az onkielegitesuk nagyon alacsony

[ Szerkesztve ]

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#1205) neduddki válasza neduddki (#1197) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

a magar varta szeritn nincs, kar hogy neten talaltam, de akor az kiesett,

udv

neduddki

mod: off

[ Szerkesztve ]

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#1206) m0rd0k


m0rd0k
senior tag

Sziasztok!

Innen melyiket ajánlanátok,ha lehet ne legyen túl drága,max 5k.Köszi.sürgős lenne.

Minden szinten,szinte minden.

(#1207) ottkar válasza m0rd0k (#1206) üzenetére


ottkar
addikt

Felelősséggel nem tudom egyiket se ajánlani az 5800Ft-os a legjobb.De az meg két akkus.Legalábbis annak látszik.

(#1208) Szoles válasza m0rd0k (#1206) üzenetére


Szoles
senior tag

Ha rendes töltő kell, akkor vegyél IPC-1-et, és hozzá kis önkisülésű aksikat. Igaz, ez sajna a duplája lenne a max 5 ezres határodnak, viszont tökéletes megoldás.

Ha nagyon fontos, hogy olcsó legyen, akkor vegyél neduddki kollégánál (pont a melletted lévő hozzászólás) 4 db Saft aksit (nyóccász pénz), én pedig jelképes összegért adok neked egy teljesen új (soha nem használt) Varta "tojás töltőt". Így néz ki. Így az 5 ezer töredékéből lenne egy szetted.

Mivel az összes időzítős töltő gyakorlatilag ugyanolyan szar, ha ilyet veszel, legalább olcsó legyen.

(#1209) neduddki válasza m0rd0k (#1206) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

kerdezd meg pb03as van-e? az legalabb 4 csatornas

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#1210) Nagya21


Nagya21
addikt

Hali Mindenkinek!
Itt a Prohardveren árunak akksitöltőt nagyon baráti áron, tök eccerü, de van egy nagy elönye :C , mégpedig az, hogy cellánként tölt :DD
Töltő
Én csak a 9v-os rész miatt vettem az IPC mellé.
Üdv

[ Szerkesztve ]

Telefonoknak 2 nagy ellensége van: H2O, és a Gravitáció

(#1211) ottkar válasza Nagya21 (#1210) üzenetére


ottkar
addikt

Az volna a kérdésem hogy 330mA töltőáram van ráírva akkor egy 2400-as akkut szerinted hogy tölt fel 4-5 óra alatt?

Azt már nem is kérdem hogy az akkuk sose egyformák egy kijelzővel?...

[ Szerkesztve ]

(#1212) Nagya21 válasza ottkar (#1211) üzenetére


Nagya21
addikt

Hali!!
Most nem otthon vagyok, de ha hazaértem megnézem.
Úgy rémlik 1500mAh akksira vonatkozik a leirás szerint.
Üdv

Telefonoknak 2 nagy ellensége van: H2O, és a Gravitáció

(#1213) Nagya21 válasza ottkar (#1211) üzenetére


Nagya21
addikt

Na Hali!!
Aztat irja a prospekt:
AA akku 1db 300mAh
4db 150mAh
Gondolom akkor 2db esetén 250mAh, 3db esetén 200mAh, a töltő áram.
Képlet szerin:mAh*1.4/töltőáram= töltési idő(Óra)
Üdv

Telefonoknak 2 nagy ellensége van: H2O, és a Gravitáció

(#1214) ottkar válasza Nagya21 (#1213) üzenetére


ottkar
addikt

Ezzel nem szabad foglalkozni. Ha csatornánként 300mAáll rendelkezésre akkor abból hogy lesz 150? Aki ki akarja nyírni az akkuit az vegye. Az akkuknak kisütési lehetőségre is szüksége van. Ennél jobb töltők is tönkretették már az akkukat.

Amikor csatornánként rendelkezésre áll párhuzamosan az áram akkor az nem eshet le.

[ Szerkesztve ]

(#1215) BEE válasza Nagya21 (#1213) üzenetére


BEE
addikt

[link]
Ezeket olvastad ?
Én nem venném meg, még ha olcsó is !

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#1216) Kernel válasza ottkar (#1214) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez egy egyszerű, stabilizálatlan töltő, teljesen természetes, hogy így működik.

(Eleve a töltőáram stabilizálása a dU érzékelős töltőknél létkérdés, mivel dU feszültségesés pontos érzékelése csak fix áram esetén lehetséges.)

Ilyen egyszerű töltőknél viszont van egy trafó, diódás egyenirányító, ami tolja az áramot a cellákba, ellenállásokon keresztül. Mivel semmi nincs stabilizálva, a tápellátás belső ellenállása (ami nagyrészt a trafó tulajdonságaitól függ, meg a diódáktól is) és az áramkörben elhelyezett egyéb ellenállások határozzák meg a kialakuló áramokat, amely még függ a betett cellák számától is, vagyis az összterheléstől. Sőt, a töltési idő során, ahogy emelkedik a cellafeszültség, csökken a töltőáram. Tehát ezeket az áramokat inkább csak megsaccolni lehet, annyi körülmény befolyásolja. Sőt, egy hétköznapi multiméterrel is csak saccolni lehet, mivel nem sima egyenáramról beszélünk, hanem (az egy- vagy kétutas, diódás egyenirányításból adódóan) félbevágott színuszjel látható.

Töltés végén kikapcsoló áramkör ezeknél nem szokott lenni, esetleg időzítő.

1 db LED betervezhető úgy az áramkörbe, hogy bárhová akkut helyezve, a LED jelezzen. Kialudni magától nem fog gondolom, ilyen olcsó megoldásoknál még egy timer sem fér bele a keretbe, tehát a felhasználónak kell megszakítani a töltést.

Ilyen közepes nagyságrendűnek tekinthető áramnál a túltöltés általában nem végzetes, de nem is tesz jót az élettartam szempontjából, vagyis igényesebbek számára nem megfelelő.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1217) Nagya21 válasza Kernel (#1216) üzenetére


Nagya21
addikt

Naszóva hogyasszongya izé, pontossan eztet akartam én is mondani :C
Mint irtam a 9V-os rész miatt vettem meg az IPC-1L, és az Anssman Traveller töltőm mellé :DD (700 pénzt megért)
Üdv

[ Szerkesztve ]

Telefonoknak 2 nagy ellensége van: H2O, és a Gravitáció

(#1218) ottkar válasza Kernel (#1216) üzenetére


ottkar
addikt

"nem sima egyenáramról beszélünk, hanem (az egy- vagy kétutas, diódás egyenirányításból adódóan) félbevágott színuszjel látható."

Azé talán egy puffer elko csak található vagy még asse.

(#1219) Kernel válasza ottkar (#1218) üzenetére


Kernel
nagyúr

Természetesen azért nem említettem a pufferkondit, mert ilyen megoldásoknál nem szokás alkalmazni. Pusztán a töltéshez nem szükséges. Az akkunak az áram átlagértéke számít (és határozza meg a melegedést), vagy talán még jó is neki a lüktető, illetve impulzusáram.

Akkus csavarhúzók, villanyborotva stb. készülékek töltőinél is például: trafó-dióda-ellenállás, ennyi.

A Varta tojásformájú töltőjénél is csak az időzítőelektronika kap szűrt tápfeszt, míg maga a töltőáram szűretlen.

Az IPC sem sima egyenárammal tölt: [link1] [link2] Meg a többi impulzustöltő. Persze itt különböző technikai okok játszanak szerepet.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1220) Nagya21 válasza BEE (#1215) üzenetére


Nagya21
addikt

Igen!
Üdv

Telefonoknak 2 nagy ellensége van: H2O, és a Gravitáció

(#1221) ottkar válasza Kernel (#1219) üzenetére


ottkar
addikt

"Az IPC sem sima egyenárammal tölt"

Az IPC tápegysége feszültségstabizált áramot ad ki . És a simánál rendelkezésre áll 4 A az L-nél meg 2,8A. (4x700mA) Aztán hogy a töltő milyen impuizusokat állít elő az más tészta. Én nem láttam olyan stabilizált tápegységet ahol elkó ne lett volna. A mérőrészhez meg kell.

[ Szerkesztve ]

(#1222) neduddki válasza blattida (#1201) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

konyhamerleg szeritn a SAFT:
84db=2190g
1db=26g

udv

neduddki

p.s. de ha vki nagyon kivancsi akkor beviszem holnap a tszcsebe az akkukat es a vegyeszeknel a precizios merlegeken bemerhetem:- ))) /csak jussak el odaig veluk, me Nekik is igertem parat:- )/

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#1223) Kernel válasza ottkar (#1221) üzenetére


Kernel
nagyúr

Kérdés, szerinted hol áll rendelkezésre az a 4 Amper? Tisztában vagy vele, milyen dugasztápot mellékelnek az IPC1-hez (V, A)?

A többit mondjuk nem nagyon értem, mire írtad, én sem a tápellátásról beszéltem, hanem a töltésről. Különféle elektronikai, híradástechnikai készülékek tápegységeit én ezerszámra javítom (vagy néha építek is saját tervezésű áramköröket), úgyhogy elemi dolgokról inkább nem kérnék felvilágosítást.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1224) ottkar válasza Kernel (#1223) üzenetére


ottkar
addikt

Az IPC-1-hez 3V 4A-es, míg az IPC-1L-hez 3V 2,8 A-es tápegység van mellékelve. És mindkettő stabilizált.(rá van írva a tápegységekre)

(#1225) Kernel válasza ottkar (#1224) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az IPC-1-hez 3V 4A-es...

Ezt honnan veszed, saját szemeddel láttad?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1226) And


And
veterán

(Az IPC-1L töltő 3V DC / 2.8A-es töltője igen nagy valószínűséggel kapcsolóüzemű és stabilizált. A tápot 1A-rel terhelve igen alacsony zaj - maximum 10mV eff körüli - volt csak látható a kimenetén, brumm szinte semmi, ill. a nyugalmi 3.15V-os kimeneti feszültség is csak egy tizeddel csökkent.)

(#1227) Kernel válasza ottkar (#1224) üzenetére


Kernel
nagyúr

Illetve most már én is látom, csak előzőleg valaki félrevezetett ezzel kapcsolatban (nekem meg nincs ilyen). Technikailag elképzelhető lenne más megoldás is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1228) #34784256


#34784256
törölt tag

Felteszem itt a kérdést, előbb rossz topicban próbálkoztam :)
Vettem Sanyo Eneloop akksikat, hagyományos töltővel is tölthetőek ezek az elemek, vagy csak a Sanyo ehhez az elemekhez készített töltőivel?
Olvastam, hogy IPC, meg csepptöltés, meg 250-500 mAh, de ezek a szavak nekem nem mondanak semmit :) Az elemek 2000mAh-s Ni-MH, a töltő pedig valami noname quickcharger, ami max. 500mAh-t tud. Jó lesz ez vagy inkább vegyek valami becsületes töltőt, esetleg a gyári Sanyo-t? Előre is köszi!

(#1229) #34784256 válasza #34784256 (#1228) üzenetére


#34784256
törölt tag

Megnéztem az IPC-1L-t és olyat nem fogok venni, ez túl bonyolult nekem :)

(#1230) Zola007 válasza #34784256 (#1229) üzenetére


Zola007
veterán

Semmi bonyolult nincs benne, bár lehet, hogy annak néz ki.
Eneloopok kis önkisülésűek, gyártó szerint nem szeresse a csepptöltést, bár ha az IPC óránként tol bele 15-20 mA-es töltőárammal csepptöltést, attól szvsz semmi baja sem lesz
Az Eneloop gyári töltője elég buta jószág, fix töltőáram, 14 óra töltés, se kisütés, se csepp, se változtatható töltési idő.
Attól függ, hogy mire használod egyébként. Ha csak ehhez az egy garnitúrához kell és viszonylag ritkán töltöd, akkor nem érdemes az IPC-1 (persze, ha anyagilag belefér, akkor jackpot). De arra ügyelj, hogy merítsd le (ha a töltőd nem tud ilyen) az akksikat minden alkalommal és ne hagyd benne fölösen, ha befejezte a töltést.

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#1231) #34784256 válasza Zola007 (#1230) üzenetére


#34784256
törölt tag

Köszi a választ!

Én csak családos, nyaralásos fotózásra használok féyképezőt, csak a régi Energizer elemeim kinyírnak idegileg, mert marha hamar lemerülnek ( ami valószinűleg az én hibám, mert azt sem tudtam, hogy a NiMH elemekre nem szabad rátölteni, és én sajnos sosem merítettem le, csak rátöltöttem mindig ) ezért vettem a Sanyo-t. Ha nem muszály nem költenék egy újabb töltőre, szóval ha azt mondod, hogy a jelenlegi töltőm is megteszi akkor nem variálok, ha viszont ezek az elemek különleges kezelést igényelnek akkor persze veszek hozzá töltőt, de 10.000 HUF-ot nem áldozok az ügyre, mert abból veszek még 3 garnitúra ( 12 db ) Eneloop-ot amit még ha rosszul is töltök akkor is kihúzná évmilliókig nálam :D Szóval lehet a klasszikus töltőimmel (van egy 4 rekeszes max. 500mAh-s noname és egy 2 rekeszes 200mAh-s Energizer) használni vagy sem? És mivel tudok egy elemet lemeríteni? A fényképező nem megfelelő, ha kifulladásig fotózok ezentúl?

[ Szerkesztve ]

(#1232) And válasza #34784256 (#1231) üzenetére


And
veterán

Egy ilyen 'fullextrás' töltőnek megvan az az előnye a fényképezővel szemben, hogy cellánként tölti és süti ki az akkukat, míg a fotómasina csak mint egy sorbakötött pakkot meríti azt. Azonos típusok és használati körülmények között ez nem is gond, hiszen elég sok berendezés töltéskor és kisütéskor is csak a komplett akkucsomagot látja. De az egyenkénti kezelés szvsz. meghosszabbíthatja a pakk élettartamát, hiszen előbb-utóbb mégiscsak az egyes cellák kezdenek rosszabbul teljesíteni, halódni a csomagon belül.
#1230: "Eneloopok kis önkisülésűek, gyártó szerint nem szeresse a csepptöltést, bár ha az IPC óránként tol bele 15-20 mA-es töltőárammal csepptöltést, attól szvsz semmi baja sem lesz"
Erre én is kíváncsi vagyok. Nem emlékszem, hogy az IPC leírásában említve lett volna a csepptöltés értéke, csak az, hogy nem folyamatos árammal, hanem impulzusokkal történik. Persze az Eneloop túltöltésénél igazából az áram átlagértéke számít, de ha annyira nincs önkisülése, akkor tényleg nem ajánlott rajtahagyni az IPC-n az ilyen cellákat. 1% / hónap önkisülés egy 2000mAh-s cellánál már kb. 0,03mA csepptöltéssel kompenzálható lenne (100% töltési hatásfok esetén). A normál NiMH-cellák a kisértékű csepptöltéssel kapott, a szintentartáshoz szükségesen túli kevés energiát egyszerűen elfűtik, ha jól tudom. Azért milyen jó lenne, ha pont az ilyen Eneloop-szerű cellák töltéséhez az IPC-n ki lehetne kapcsolni a csepptöltés-módot.

(#1233) ottkar válasza And (#1232) üzenetére


ottkar
addikt

Az IPC kiírja a csepptöltés mértékét az pont 20mA körül van.Nyilván az impulzustól független átlagérték.

(#1234) Zola007 válasza And (#1232) üzenetére


Zola007
veterán

Így van, ahogy ottkar írja, 16-22 körül mozog és ne mondja nekem a sanyo gyár, hogy ha két óráig megy pluszban és belelök az IPC monjuk 35 mAh-t, attól kinyiffan az űrtechnológiás akkujuk.
Egyébként a csepptöltés kikapcsolást sohasem értettem, miért nem teszik választhatóvá mikroprocis töltőknél (nem lenne nagy programozási probléma), illetve egészen elenyésző mennyiségűvé (az IPC egyébként így is alacsonyan végzi)
Vannak "gyári" töltők, amiket külföldi fórumozók kiméregettek vhogy és némelyiknél akad 50-80 mA-s "csepptöltés" (ahogy ottkar nevezné, ez nem csepegtetés, hanem pisálás :D )
6-7 évvel ezelőtti töltőm ha emlékezetem nem csal, 80 v. 100 körül töltött normál módban.

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#1235) #34784256 válasza Zola007 (#1234) üzenetére


#34784256
törölt tag

Először is köszönöm, hogy segíteni próbáltok, de még mindig nem kaptam választ a kérdésemre, amiről Ti beszéltek az nekem kinai. Ha lehet valaki olyan választ adjon amiben nem szerepelnek a következő szavak, jelek: mAh, %, IPC, csepptöltés, cella, mikroproci :) Amiről Ti kommunikáltok az jelen formájában számomra teljesen érdektelen és érthetetlen.

Tehát a kérdés újra:
Jó a lentebb leírt klasszikus töltőim valamelyike az Eneloop elemhez vagy sem?
Évente jó ha 1000 képet lövök. Ha egy-két évig kihúzza az akksi akkor az nekem már jó.

Előre is köszi ( mégegyszer :D )

[ Szerkesztve ]

(#1236) And válasza #34784256 (#1235) üzenetére


And
veterán

Hagyományos töltővel is tölthető az Eneloop, hisz ilyen tekintetben nem különbözik más, átlagos akkuktól. Mint említették, az Eneloop saját töltője sem egy észlény, az ára is ennek megfelelő. A meglévő töltőidről viszont az áramot kivéve nem sokat árultál el, tehát lehet, hogy neked kell 'detektálnod' a töltés végét, magyarul mérni az időt. Ha a legfontosabb szabályokat betartod (csak lemerült akkukat kezdesz tölteni ill. nem töltöd túl azokat, nem hagyod rajta sokáig egy védelem nélküli töltőn), akkor nem lesznek rövid életűek.
#1234: "6-7 évvel ezelőtti töltőm ha emlékezetem nem csal, 80 v. 100 körül töltött normál módban."
Hát igen, nálam meg tizenegynéhány éve az 50mA-es töltés számított normálnak, de az még az 500mAh-s NiCd-ceruzák idejében volt. A mai 2500 körüli / feletti kapacitású példányokhoz 50..80mA-es töltés a kapacitás 2..3%-a, azoknak ennyi áram pedig tényleg csepptöltés ;).

(#1237) philoxenia válasza #34784256 (#1235) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Az Energizer 200mA -es töltése nagyjából tíz óra az Eneloopnak, ha méred az időt, baj nem lehet. /Óra , telefon felhúz csörgőre :D / Mivel itt azt írják az Eneloopról, hogy alacsony az önkisülése, biztosan elég lesz Neked, mert ki tudod használni belőlük a töltést akkor is, ha ritkábban fotózol.
Szakik! Jómagam a ceruzaakksikat zseblámpával szoktam teljesen lemeríteni, az nem árt nekik ugye?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#1238) And válasza philoxenia (#1237) üzenetére


And
veterán

A zseblámpás lemerítést nem javaslom, mert ha nem figyelsz oda, könnyen mélykisülést (akkupakk esetén akár egyes cellák átpolarizálódását is) okozhat. Ha ilyen mélykisütés többször előfordul, az megrövidíti az akku élettartamát. Bőven jó a tölthető elemek lemerítése a célkészülékben, azok az izzóval ellentétben nem szívják totál nullára az energiát.

(#1239) Kernel válasza philoxenia (#1237) üzenetére


Kernel
nagyúr

Akkor nem ártana, ha közben műszerrel mérnéd a kapocsfeszültséget és 0,9-1 Volt körül abahagynád a kisütést. Csak a gyakorlatban ez sajnos úgy történik, hogy az ember úgyfelejti, az akku 0 Voltra kisül, sőt jó ideig úgy is marad, ez pedig kimondottan káros.

Nem beszélve a zseblámpákban sorba kapcsolódó cellákról, ami azzal jár, hogy a gyengébb cella nem csak hamarabb merül le, de még át is fordul rajta a feszültség ellentétes irányba. Az "erősebb" cella ugyanis ilyenkor rátölt a gyengébbre, méghozzá fordított irányban. Ennek károsító hatását nem is kell részletezni.

Tehát ez a módszer mindenképpen kerülendő, Vaterás "színvonal". Volt egy okostojás a Vaterán, akkukat árusított, valamint ezt a zseblámpás kisütést ajánlotta. Hogy neki milyen jól bevált. Írtam neki, még meg is köszönte a felvilágosítást. De azért utána is csak ugyanazt a szöveget fűzte az árujához...

(Nem szeretnék offolni, de a Vatera kiborító: értelmi színvonal, helyesírási színvonal, néha oda járok röhögni, ugyanakkor hajam tépem, arcomról kaparom a bőrt, szóval baromira fárasztó is...)

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1240) philoxenia válasza And (#1238) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nincs merítős töltőm, a fényképezőgép meg sokszor nagyon sokat hagy az akkuban.

Milyen merítős módszer jöhet még szóba,ha nem veszek IPC-t? Az új gépemben már lithiumos akku van, nem érné meg. Rádió az jó, nem? Ha elkezd dadogni, akkor már lemerült az akku gondolom. :) Esetleg Walkman?

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#1241) ottkar válasza philoxenia (#1237) üzenetére


ottkar
addikt

Az IPC kisütése azonos szintre süti az akkukat függetlenül hogy a gépben nem azonos szintre merülnek le. Fogyasztóval való ellenőrízetlen kisütés csak növeli a különbségeket.

(#1242) And válasza philoxenia (#1240) üzenetére


And
veterán

Bármilyen intelligens készülék, amely kikapcsol, ha az akkufeszültség leesik.
Az honnan derül ki, hogy a fényképező "nagyon sokat" hagy az akkuban? Ha utána lámpába teszed, egyértelmű, hogy az még valamennyit világítani fog, hisz a fényképezőgép nem veszi ki (nem is tudná) a töltés 100%-át az akkuból. De remélhetőleg azért nem sokat hagy benne. Mint említve volt, a cellák 1V körüli nyugalmi feszültségnél már kisütöttnek tekinthetők.

(#1243) philoxenia válasza ottkar (#1241) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Csak nem biztos, hogy megérné az IPC nekem, mert sok régi akkum van, amik már 3-4 évesek, azokat zseblámpában használom már csak, a ceruzaakksis gépemet meg alig, /Nekem K10D-m van, nem K100D-m/

And: régebbi akkuknál ha már régen töltöttem fel őket, akkor fordul elő, hogy eleve feles töltést jelez, majd a gépbe téve hamar jelez a fényképező /Minolta Z2/ utána a zseblámpában még órákig /akár 2-3 óráig/ is világít.

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#1244) ottkar válasza philoxenia (#1240) üzenetére


ottkar
addikt

A fényképezőgép alkatrészei csak egy bizonyos feszültségig működnek mert az alatt az áramellátásuk a működési érték alá csökken. hiába teszed bármilyen fogyasztóba a lemerülését minden egyes akkunal mérni kellene.1500Ft egy multiméter ami erre jó volna. A fényképezőgép mondjuk 0,5A-t vesz fel van olyan fogyasztó ami 20mA-t az pedig könnyen mélykisütésbe viszi az akkut.

(#1245) Kernel válasza Zola007 (#1234) üzenetére


Kernel
nagyúr

...és ne mondja nekem a sanyo gyár, hogy ha két óráig megy pluszban és belelök az IPC monjuk 35 mAh-t, attól kinyiffan az űrtechnológiás akkujuk.

Nem is mondják, én még nem láttam erre konkrét bizonyítékot.

Kémiai alapokat tekintve az eneloop is csak egy normál Ni-MH akku, a feleslegben bevitt energiát pont ugyanúgy alakítja hővé.

A belső önkisülési áram hagyományos akkunál is csak mikroamper nagyságrendű, a csepptöltés pedig párszor 10 mA. Ebből következően, a csepptöltés egy hagyományos akkunál is sokszorosan túlkompenzálja az önkisülést. Az eneloop-nál is. Mi a különbség? Gyakorlatilag semmi.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1246) philoxenia válasza ottkar (#1244) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Multiméterem van, csak útálok méregetni..... :O
Gondolom a feszültség esik le hamar a régi akkuknál. Igaz az a mondás, hogy a NiMH akkuk két három évig megbízhatóak általában?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#1247) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Volna egy javaslatom. :)
Mivel itt már vannak szakemberek is, nemcsak amatőrök, jó lenne, ha valaki felvállalna egy általános leírást a NiMH akkuk töltéséről-merítéséről, amit be lehetne tenni az első hsz-be, vagy ha létezik ilyen korrekt leírás valahol, akkor a linkjét.
Ilyenekre gondolok, mikor töltsük az akkut, lemerülés után, vagy használat előtt, mennyire meríthetők le veszély nélkül, mikor lehet rátölteni, hányszor? stb.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#1248) Kernel válasza philoxenia (#1247) üzenetére


Kernel
nagyúr

Legprimítívebb, de már-már elfogadható kisütési módszer a diódával sorbakötött izzólámpa, természetesen cellánként alkalmazva. Egy szilíciumdiódán kb. 0,6-0,8 V esik, áramtól függően. Ezzel a módszerrel a végefelé egyre kisebb a kisütőáram, emiatt elég sokáig el is húzódik a folyamat, de egyben ez ad bizonyos fokú védelmet is. Korrektebb megoldás egy áramkör, ami érzékeli a pontos feszültséget (komparátor) és relével kapcsolja a terhelést (ellenállást).

Fényképezőgépben történő kisütésnél akkor van gond, mikor egy cella gyengélkedni kezd a másikhoz képest. A másikban rendszeresen megmarad a töltés, a gyengébbik pedig a kelleténél jobban kisül. De később a másikkal is gond lehet, pont azért, mert előzőleg nem volt rendesen kisütve.

Akkut feltöltve javasolt tárolni, sőt az Ansmann azt is szokta ajánlani, hogy bármeddig csepptöltésen lehet hagyni, egészen a felhasználás időpontjáig. Ez Ansmann töltők kezelési utasításában, valamint az Ansmann FAQ weboldalon egyaránt megtalálható.

Rátöltés csak szükséghelyzetben, egyébként célszerű mindig "rendes" kisütésre törekedni, utána tölteni.

Akku FAQ található a neten is:

http://www.google.com/search?q=akku+faq

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1249) philoxenia válasza Kernel (#1248) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Köszi. :)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#1250) Zola007 válasza Kernel (#1239) üzenetére


Zola007
veterán

Elnézést kátránykettő, hogy kicsit elvittük a témát.
Philoxenia: A kollegáknak teljesen igaza van a zseblámpásnál, nekem is maradt már benne akku, pl elaludtam túrán a sátorban bekapcsolt zseblámpa meg fel volt lógatva, reggelre úgy leszívta, hogy még a Watson töltőm se volt hajlandó elindítani, pedig elég igénytelen kis jószág (de legalább -dU-t figyel, időkapcs és meríteni is tud-->és 1900 Ft volt 4db elemmel együtt). A célkszülékek is eléggé összevissza szlopálják, mondjuk az s6500-m egész korrekten lemeríti, tehát nem sokat kell tovább járatni az IPC-ben.
Szerintem próbálj meg vmi hasonló kis töltőt szerezni, szvsz találsz vmelyik piactéren ilyen Watson szerűséget. Egyébként egész korrekt kis töltő, de ez is párosával tölt (a legkomolyabb töltőm az IPC előtt, na meg a legolcsóbb)

Kernel: Hát szerintem sem érzékeny ennyire, ezért írtam, de sok helyen kiemelték a kezdeti reklámnál (valszeg túl sok töltőt legyártottak előre). :)
USA-ban már régebben kapni nem oly neves gyártóktól ilyen akkukat, csak az eneloop és a recyko a reklámmal nagyot húzott a piacon.
Csak egy példa az eneloop piacpolitikára: USB-s eneloop töltő [link] Ugye arról volt szó, hogy gyorstöltést sem bír (persze vki szerint a 2db-ra 420 mA még nem az), de ha 1 db-t töltesz, akkor már 850 mA-rel nyomatja. Tehát az "érzékenységi" reklámot saját maguk döntötték meg.

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.