Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1701) Kernel válasza hzcs (#1698) üzenetére


Kernel
nagyúr

De azt nem értem, hogy az elemben miért van 1.5 volt, akksiban meg 1.2. Akksi is kb annyi voltig merül le, mint az elem?

Kémia határozza meg, potenciálkülönbség a különféle anyagok között, mintha a periódusos rendszerhez is köze lenne, de nem tegnap jártam iskolába, ebbe jobban nem mennék bele.

Akku, elem 0 Voltig is lemerül ha hagyják, nem ez a lényeg. Elemet hagyhatjuk lemerülni, hiszen úgyis eldobásra kerül. Akkut viszont kímélni szeretnénk, csak addig lehet lemeríteni, amíg nem károsodik.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1702) stop


stop
aktív tag

kérdésem:

(végigolvasva sok hsz-t)

az IPC-1 és az IPC-1L között van-e, és ha van mi a különbség?

valamint a conrad által hozzájuk adott akksik jók-e (ennyiért)

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1703) tomcsi23 válasza stop (#1702) üzenetére


tomcsi23
veterán

Keresőt is lehet használni.

Első kérdés: íme

Második passz, annyira nem lehetnek rosszak, de ha jól látom, akksi nélkül most nincs is?! :B

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#1704) stop válasza tomcsi23 (#1703) üzenetére


stop
aktív tag

köszi, biztos nem figyeltem eléggé :R

de lehet: ipc 1l ;)

[ Szerkesztve ]

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1705) Zoli bácsi


Zoli bácsi
őstag

Sziasztok! Nézegettem az akkukat, töltőket, és rábukkantam erre: [link] A töltő a leírás szerint 30 perc alatt tölti fel az Eneloop akkukat. Ez nagyon szép, és jó, csak én úgy tudom, az akkunak az a jó, ha lassan van töltve. Mi a véleményetek róla, meg lehetne venni?

(#1706) Zoli bácsi válasza Zoli bácsi (#1705) üzenetére


Zoli bácsi
őstag

Bocsánat, kicsúsztam a szerkesztési időből. Először csak a 13 órás, és a félórás töltőket leltem. A 13 órást sokallom, a félórástól félnék, hogy kinyírja az akkukat, de aztán találtam ezt: [link] 2-4 órás töltő. Gondolom a legjobb kompromisszum.....

(#1707) Kernel válasza Zoli bácsi (#1705) üzenetére


Kernel
nagyúr

Kérdésben a válasz, sokszor volt már erről szó.

Eneloops are probably best charged with a 1 to 5 hour quick charger...

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1708) Kernel válasza Kernel (#1707) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mivel most ráérek, hobbyból lefordítottam a cikk vonatkozó részét:

http://www.stefanv.com/electronics/sanyo_eneloop.html

Fenti link érdekessége, hogy az Eneloop hivatalos honlapján is megtalálható:

http://www.eneloop.info/home/why-eneloop/tests-forums.html

Töltés

Eneloop cellák tölthetők bármilyen, szokványos Ni-MH akkukhoz készült, gyors vagy lassú töltővel. Személy szerint én eltántorítok mindenkit a szupergyors töltőktől, melyek 1 óránál is kevesebb idő alatt végeznek. Jóllehet, mi használunk ilyen töltőket rádiótávirányítású modellek áramforrásaihoz, ám azok igen alacsony belső ellenállással rendelkeznek (jellemzően 0,004 Ω cellánként).

A kb. 0,1 Ω belső ellenállású Eneloopoknál, 8 A töltőáram esetén (ami szükséges a 15 perces töltési idő eléréséhez) kb. 6,4 W teljesítmény alakul hővé minden egyes cellán, mely azokat nagyon forróvá teszi.

Kisáramú fali dugasztöltőben Eneloop-ot ne hagyjunk benn meghatározatlan ideig, egyéb akkukhoz hasonló módon. Szerencsére, máskor ilyet főleg azért teszünk, hogy mindig legyen kéznél feltöltött akku, erre azonban az alacsony önkisülésű Eneloop-nál valóban nincs szükség.

Az Eneloop-ok feltehetően 1-5 órás gyorstöltővel tölthetők a legjobban.

Stefan Vorkoetter

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1709) stop


stop
aktív tag

Megjött a technika - IPC 1 - most tanulom a haszn ut.

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1710) Zoli bácsi


Zoli bácsi
őstag

Köszönöm. :R

(#1711) stop


stop
aktív tag

működik a technika! :)

kérdésem, ha mondjuk egy 1200 mAh-s akksira 460-at, vagy 745-öt ír ki a gép az javítható valahogyan még ezzel a töltővel?

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1712) tomcsi23 válasza stop (#1711) üzenetére


tomcsi23
veterán

No, már épp akartam érdeklődni, hogy megvan-e a készülék. :B

Mire gondolsz? Úgy érted, ennyi ment bele full-nál? Csinálj egy(pár) kisütés-töltést, azt meglátod, hova változik ez az érték (mennyire tropa/gagyi az akksi). :K

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#1713) stop válasza tomcsi23 (#1712) üzenetére


stop
aktív tag

Régiek, még "csak" 1200-asok.

tesztet nyomtam rá és 1000 mA-os töltőárammal, kiváncsiságból, és hozta ezeket az eredményeket.

De eddig baromi szimpatikus a cucc, aztán később, ha még érteni is fogok hozzá... ;]

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1714) tomcsi23 válasza stop (#1713) üzenetére


tomcsi23
veterán

Jól van. :C
De azért egy 1200-ast 1000 mA-val tölteni..hát, max elrettentő példának. :B

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#1715) stop válasza tomcsi23 (#1714) üzenetére


stop
aktív tag

Had szokják :DDD erősödniük kell!!! :DD

(ezek kb 6-8 éves akksik, ezért ezzekkel kísérletezem)

[ Szerkesztve ]

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1716) stop


stop
aktív tag

Általában (refresh üzemmódban), mennyi idő alatt tesz rendbe 4 db 2650 mAh-s akksit?

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1717) Ádyka válasza stop (#1716) üzenetére


Ádyka
őstag

Ha 200 mA-re refreshelsz, akkor 1 hétig is tarthat, vagy mégtovább.
Azt előre nem tudni, hogy hány alkalommal fogja eljátszani az akkukkal a feltöltés/kisütés procedúrát. Egyszer csak kiírja, hogy FULL, és kész. Az akkor kiírt eredmény (azaz az akuból hasznosan kinyerhető energia), az utána ráküldött refreshek hatására már nem lesz jobb.

Varta R2U 2100 mAh AAA 2799 Ft! Varta R2U 800 mAh AAA 2399 Ft!

(#1718) stop válasza Ádyka (#1717) üzenetére


stop
aktív tag

értem, köszi.
akkor várjam meg az egy hetet vagy vegyem le és indítsam el nagyobb árammal?

a 2650-es kb 1 éves duracell akksikra 1200-1350 értéket között mutatott a teszten.

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1719) tomcsi23 válasza stop (#1718) üzenetére


tomcsi23
veterán

Szerintem elég lesz annak 2-3 kisütés-töltés. Nem szükséges ez a refresh. Ahol 2-3 kör után sincs változás, az amúgy is kuka.
Ha ez a japán verziós duracell, akkor olyan 2.7-2.9 Ah simán belemehet.

Mod: ja, ha már régóta megy, akkor várd ki, csak a tapasztalat miatt is. :B

[ Szerkesztve ]

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#1720) stop válasza tomcsi23 (#1719) üzenetére


stop
aktív tag

köszi,
én is úgy gondoltam ráérek kivárni,
aztán majd beszámolok. :)

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1721) And válasza tomcsi23 (#1719) üzenetére


And
veterán

(Ha jól vettem ki, a refresh pontosan azt csinálja, hogy az utolsó kisütött kapacitást összehasonlítja az egy ciklussal korábbi eredménnyel és ha a két érték között már nincs jelentős változás, akkor befejezi a műveletet. Ha ez 2-3 teljes ciklus után megtörténik, akkor nem lép tovább, de ha szükségesnek ítéli, akkor igen. A refresh-funkció kiértékelési algoritmusa különben emlékeim szerint nincs sehol sem bővebben kifejtve.)

(#1722) tomcsi23 válasza And (#1721) üzenetére


tomcsi23
veterán

Ezek szerint a refresh automatice csinálja azt kb, amit az ember manuálisan tenne, a többszöri ciklussal.

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#1723) stop válasza tomcsi23 (#1722) üzenetére


stop
aktív tag

A leírás szerint igen. Elméletileg kihozza a legtöbbet az egyes akksikból, de időt (intervallumot) nem mond (ír) rá.

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1724) tomcsi23 válasza stop (#1723) üzenetére


tomcsi23
veterán

Ha majd sikerült egy kicsit jobb állapotba hozni a duracelleket, akkor a 100/200 mA-es kisütés/töltéssel vígan elketyeg 20-25+14-16=34-41 órát is egy ciklusban. Tegnap az egyikbe pl. 3,2 Ah ment nálam. :B

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#1725) stop válasza tomcsi23 (#1724) üzenetére


stop
aktív tag

1 db-bal végzett, azt most visszatettem tesztre - kiváncsi vagyok nem csal-e ;]

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1726) tomcsi23 válasza stop (#1725) üzenetére


tomcsi23
veterán

Ennyi erővel a teszt is csalhat. ;]
Persze, várjuk a fejleményeket. :K

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#1727) stop


stop
aktív tag

van (háttér)világítása a kijelzőnek?
vagy hülye kérdés volt :U

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1728) tomcsi23 válasza stop (#1727) üzenetére


tomcsi23
veterán

Nem volt hülye kérdés, de nincs. :N

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#1729) kugyu21


kugyu21
senior tag

Sziasztok
Átolvastam az utolsó egy év hozzászólásait és még mindig lenne kérdésem:
Ha egy töltő (négy hengeres) egy elemet is feltud tölteni, csavarhúzóbites trükközés nélkül, akkor az egyenként kezeli azokat?
Mi a különbség a NiCd és a NiMH aksik töltése között --> mit csinál egy arra alkalmas töltőn az átkapcsoló?
Mielött még harmadik töltönek megvenném az IPC-1L-t, a jelenlegi rendszerem (Ansmann Accufresh4 Plus és több garnitúra és fajta akkumulátor) gyengeségének okát (töltő/akkumulátor) egy alap multiméternek a segítségével meg tudom állapítani?

(#1730) stop válasza kugyu21 (#1729) üzenetére


stop
aktív tag

A háromból egyre tudok neked válaszolni,
a négy akksival külön-külön (egyenként) 4 különböző dolgot csináltathatsz (töltés, kisütés, teszt, stb)
1 db is tud egyedül kezelni.

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1731) stop válasza tomcsi23 (#1728) üzenetére


stop
aktív tag

Na akkor ezért nem találtam eddig! :)

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1732) And válasza kugyu21 (#1729) üzenetére


And
veterán

Hát ha egyet is tud külön tölteni, akkor biztos egyesével kezeli az akkukat. Amelyik párosával, az általában két cella soros kapcsolását kezeli, tehát egy darabot betéve az áramkör nem is záródik, egy cella nem tölthető.
NiMH / NiCd átkapcsoló általában nem tesz mást, mint a töltőáramot kapcsolja kisebbre NiCd esetén. Mivel azok fajlagosan kisebb kapacitásúak, normál töltéshez kisebb áramra van szükségük. Az IPC-n például nincs átkapcsoló, az áram menüből állítható, a lekapcsolási automatika pedig mindkettő esetén ugyanúgy működik.
Multiméterrel csak nagyon alap, akkuval és töltővel kapcsolatos méréseket tudsz végezni: döglött akku (mélykisült, szakadt, átpolarizálódott), töltő árama (ezzel is vigyázni kell, mert ha áramméréskor nem elég alacsony a műszer belső ellenállása, meghamisítja a mérést). Kisütött v. betöltött kapacitás méréséhez céleszköz kell (kisütő / töltő áramgenerátor, időmérés, kapocsfeszültség mérés). Az IPC erre önmagában képes.

(#1733) kugyu21 válasza And (#1732) üzenetére


kugyu21
senior tag

Igen csak ezen a töltőn (Ansmann Accufresh4 Plus) vagy a betárazást követően a falba dugással kezdődik a töltés, vagy a discharge gombbal először meríti, azután automatikusan elkezdi a töltést. Namost ha a behelyezett aksik töltöttsége nem egyforma (általában nem), akkor amig az összeset nem sütötte ki addig a már üreseket sem kezdi el tölteni. Hanem akkor mit csinál velük? Ugyanigy a töltés végén mi történik azzal ami már készen van? Mikor vált át, ha egyáltalában átvált csepptöltésre?
Ismeri valaki ennek a töltőnek a lelkivilágát?
Amikor az új fényképezőgép vásárlásakor tapasztaltam, hogy nem nagyon működik az aksijaimmal, felmerült bennem hogy hiába veszek nagyobb aksikat ugysem tölti fel jobban a töltő (a táblázatában elég kis értékek szerepelnek). Felhívtam a szervizét ahol azt mondták állandó árammal tölt, a táblázatban szereplő ideig ,azután átvált a villogó jelzésre, ha nagyobb aksikat akarok tölteni akkor az 1.4 szabály szerint rakjam be öket újra a kiszámolt ideig.
Na ez sem igaz így, mert a hosszított töltéssel sem lettek jobbak a kapacitások és a fix 8 ill 16 órás töltési idők is elég nagyot szórnak. Ma pl a 16 órás NiMH-es töltést letudta 5 óra alatt. Akkor most kinek lehet hinni?

[ Szerkesztve ]

(#1734) stop válasza kugyu21 (#1733) üzenetére


stop
aktív tag

[link]

külön nézd meg a fotón a töltő kijelzőjét!

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1735) kugyu21 válasza stop (#1734) üzenetére


kugyu21
senior tag

Nézem, de hogy jön ez most ide? Arról nem kell meggyőzni, hogy az IPC egy jó töltő, én azt szeretném megtudni, hogy a jelenlegi Ansmann és egy korábbi szintén Voltcraft (Universal Fast NiCd Battery Charger With Recharger, egyébb típusa nincs) mellé még egy IPC vásárlása vagy a teljes akkupark (különböző korú és típusú) lecserélése hozza meg a megoldást.

[ Szerkesztve ]

(#1736) stop válasza kugyu21 (#1735) üzenetére


stop
aktív tag

Úgy jön ide, hogy ezt kérdezted. ;)

Nem szeretnélek meggyőzni róla, hiszem Te is tudod. :K

Namost ha a behelyezett aksik töltöttsége nem egyforma (általában nem), akkor amig az összeset nem sütötte ki addig a már üreseket sem kezdi el tölteni. -Pl.: egyet tölt, kettőt merít egyet pihentet
Hanem akkor mit csinál velük? -a 4 db teljesen külön kezeli

Ugyanigy a töltés végén mi történik azzal ami már készen van? - kiírja hogy 'full', és kész
Mikor vált át, ha egyáltalában átvált csepptöltésre? - saját 'mérései' alapján, ill. ha te arra állítod be eleve

igy oké? ;]

[ Szerkesztve ]

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1737) kugyu21 válasza stop (#1736) üzenetére


kugyu21
senior tag

OK, de én nem az IPC-re irtam ezt, hanem pont az IPC-vel szemben (amit értek) az enyémről amelyik, bár külön kezeli az aksikat (lehet egyszerre egyet tölteni), de kisütő gombja, inditása, visszajelzése csak egy van mind a négy hengerre, tehát azt nem tudja csinálni, hogy egyet merít egyet meg tölt stb.
De akkor viszont ez (Ansman), vagy az ilyen típusú töltők mit csinálnak a másik 2-3-mal amik viszont már kisültek, feltöltödtek, stb, miközben a negyedik még lemaradásban van.

[ Szerkesztve ]

(#1738) stop válasza kugyu21 (#1737) üzenetére


stop
aktív tag

Ha jól értem a kérdésed.

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1739) kugyu21 válasza stop (#1738) üzenetére


kugyu21
senior tag

Félek tőle, hogy nem, de akkor kezdjük elölről:
Nekem jelenleg van két töltöm és sok akkumulátorom amelyek az új fényképezőgép megvásárlása előtt úgy-ahogy mentek, de az új gép azonnal elhal velük.
Szeretném tudni, hogy a töltőim vagy az aksijaim a felelősek érte.
Mivel mindkét töltőm a maga idejében drága és inteligens volt, még ma is teszik a dolgukat, de az eredmény mégsem kielégítő. Az akkumulátorok méricskélésére vonatkozólag azt a választ kaptam, hogy egyszerű müszerrel a jóságukat megállapítani nem lehet. Gondoltam meg kellene ismerni a töltőim lelkivilágát, hátha az közelebb visz ahhoz hogy eldöntsem ki miatt nem elégséges a töltés. Erre vonatkoztak a kérdéseim a 1733, 1737 hsz-ben.
Azt el tudom képzelni, hogy az IPC olyan mintha 4 önálló töltő lenne, de mi van azokkal a töltőkkel amik ugyan egyenkénti töltésre képesek de a négy henger vezérlésére (töltés, merítés) csak egy gomb áll rendelkezésre, így valamilyen szinten mégis csak egyszerre művelik azokat.

[ Szerkesztve ]

(#1740) stop válasza kugyu21 (#1739) üzenetére


stop
aktív tag

Értem, semmiképp sem szeretnék okoskodni, csak segíteni szerettem volna kicsit.

Nagyon mélyen én sem értek hozzá, csak a tapasztalataimat tudom leírni, mert most viszonylag sokat foglalkoztam vele, de nekem is vannak még dolgok, melyekkel jobban tisztába kell jönnöm.

Nekem jelenleg van két töltöm és sok akkumulátorom amelyek az új fényképezőgép megvásárlása előtt úgy-ahogy mentek, de az új gép azonnal elhal velük. - ilyenem nekem is van (sok akku, 2 db töltő):DDD , bár én régi géppel is használom és szerintem annak is van vmi bug-ja

Szeretném tudni, hogy a töltőim vagy az aksijaim a felelősek érte. - együtt

Nekem a huszonvalahány akksiból, már több mint a felét rendbetette (8-10 napom ment rá) 90% feletti teljesítményeket tudnak már a régi akkuim is. :K

Azt el tudom képzelni, hogy az IPC olyan mintha 4 önálló töltő lenne, de mi van azokkal a töltőkkel amik ugyan egyenkénti töltésre képesek de a négy henger vezérlésére (töltés, merítés) csak egy gomb áll rendelkezésre, így valamilyen szinten mégis csak egyszerre művelik azokat. - másik tipusról - ismereteim hiánya miatt - nyilatkozni nem tudok

[ Szerkesztve ]

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#1741) Kernel válasza kugyu21 (#1739) üzenetére


Kernel
nagyúr

Accufresh 5-ről találtam PDF leírást, erősen hasonlít a 4-esre, meg amit írtál a képességeiről:

http://www.ansmann.de/cms/fileadmin/ansmann-www/products/chargers_power-supplies/5207093/5207093.pdf

Amit vissza lehet következtetni egy ilyen használati utasításból, aszerint a NiCd/Ni-MH kapcsoló ennél egyszerűen csak a töltési időt változtatja 8 vagy 16 órára. Hogy ez nálad miért ennyire változó idő, az ezzel a leírással nem összeegyeztethető, talán töltőhibát is el tudnék képzelni, vagy más doksit kellett volna nézni, amiből megérthető.

Elképzelhető olyan áramköri megoldás, hogy párhuzamos kisütés, párhuzamos töltés.

Alkatrészekkel történő spórolás miatt ilyenkor egyidőben csak egyféle üzemmód működhet, tehát kisütéskor meg kell várni, míg mindegyik lemerül egy adott szintre (ami általában 0,9-1 Volt). Utána átvált töltésre, majd a fix időzítés letelte után csepptöltésre. Mindezt egyidőben, a négy rekesznél.

Ez nem mond ellent annak a feltételnek, hogy 1-4 db-ig bármennyi akkut tehetünk a töltőbe.

De ez így mindenképpen eléggé buta töltő, ahhoz képest, hogy a MM-ban elég drágán láttam, bár a pontos típust nem tudom, szemre így nézett ki.

Aki kicsit is komolyabban szeretné kezelni az akkuit, azokat ki is használja fotózáshoz vagy akármihez, annak nem lehet kérdés, hogy inkább egy normális töltőre kell beállni, nem egy ilyenre.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1742) Kernel válasza kugyu21 (#1729) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha egy töltő (négy hengeres) egy elemet is feltud tölteni, csavarhúzóbites trükközés nélkül, akkor az egyenként kezeli azokat?

Csavarhúzóbites trükközésről én írtam, de azért nehogy valaki félreértse, csak úgy simán rövidrezárni nem szabad, illetve nem ér semmit, a belső védelem úgyis rögtön lekapcsol.

Ehhez egy átalakítást is kellett végeznem a töltő belsejében, a referenciafeszültséggel kapcsolatban, ami azt eredményezte, hogy a 2x2,8 voltra gyártott töltő azóta 2x1,4 voltos üzemmódban üzemel, vagyis két cella független kezelésére alkalmas, továbbá -dU vezérelt töltőről van szó. Mellesleg azóta már külső rövidzár sem szükséges, végleg kikötöttem 2 slotot belül, mivel bevált a konstrukció.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1743) kugyu21 válasza Kernel (#1741) üzenetére


kugyu21
senior tag

Igen a működési elvét tekintve az enyém is ilyen, csak a külalakjában tér el amiatt, hogy C-t és D-t nem tölt, az E-t pedig a medencében tölti és akkor A-kat nem lehet betenni.
Az időbeni lefutás különbözősége zavar engem is főleg azóta, hogy mondták: nem is mérési értékek szerint hanem egyszerű időzítéssel dolgozik.
"tehát kisütéskor meg kell várni, míg mindegyik lemerül egy adott szintre" ... és akkor azokat a hengereket, amikkel már végzett azokat egyszerűen lekapcsolja hogy bevárják a többieket?
Az ára alapján én is azt hittem, hogy komolyabb dologról van szó (na jó kisütő funkció is van és egyesével is lehet tölteni), de amióta tudom, hogy csak időzítéses, már tudom nem volt egy nagy vétel. Vajon a régi Voltcraftom [link] is így működik?
A bites megoldást én is csak szemléltetés képpen idéztem, nem akarok így tölteni, nincs is rá szükségem egyik töltömnél sem (a Voltcraftom is hengerenkénti befecskendezésű).

[ Szerkesztve ]

(#1744) Kernel válasza kugyu21 (#1743) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ezt a leírást is figyelembevéve más megoldásra gondolok, ami valamivel jobban összhangban az árával is. Töltőknél elég irritáló egyébként, hogy külön találgatni kell róla, nemhogy beleírnának néhány kulcsszót a működésről, amiből legalább egy hozzáértő rögtön vágná, miről is van szó. Ez vonatkozik arra is, amikor boltban látok egy cuccot és csak nézek, alap dolgokat nem tudok róla megállapítani. Ebben ugyebár az a bosszantó, hogy több évtizedes elektronikai szakmai tapasztalatot néha porba aláz egy kis vacak, bolti töltő. Tehát ez is egy olyan terület, amit külön ki kell tapasztalni, és akkor idővel esetleg ránézésre is kitalál az ember dolgokat, amit a gyártó elfelejtett feltüntetni.

Itt úgy tűnik, a V-1299 töltő 4 órás biztonsági időzítőt tartalmaz. Amennyiben egy cella hamarabb eléri az 1,75 Volt kapocsfeszültséget, az hamarabb lekapcsol. Feltehetően ilyen egyszerűbb, küszöbfeszültséget érzékelő elektronika van benne, nem pedig a komolyabb töltőknél ismert -dU érzékelés. Utóbbihoz olyan célprocesszor szükséges, amelyek később terjedtek el a töltők terén, míg ez az egyszerűbb megoldás múlt évezredi elektronikával, akár házilag is összebarkácsolható.

Amint írja, ha nagyobb akkuhoz kevés a 4 óra töltés, vissza kell rakni egy második ciklusra is. De azt már nem biztos, hogy végig is tölti.

Valószínűleg így működik az Accufresh 4/5, csak ott 8 és 16 órás időzítési korlát van. De akkor nem ok nélkül kapcsol le ezen az időn belül hamarabb, hanem érzékeli a megfelelő feszültség elérését.

... és akkor azokat a hengereket, amikkel már végzett azokat egyszerűen lekapcsolja hogy bevárják a többieket?

Ahogy itt írja is:

A Start gomb működtetése után a hengeres cellás akkuk ki lesznek sütve. A zöld LED és a töltőhelyek fölötti LED-ek folyamatosan világítanak. Ha az egyes cellák kisütése megtörtént, a hozzátartozó piros LED kialszik. Csak ha az összes piros LED kialudt, kapcsol át a töltő a gyorstöltésre.

Az 1,75 Volt egyébként nem úgy értelmezendő, hogy kiveszem az akkut és ennyit tudok rajta mérni. Ez a feszültség csak töltés közben, a töltőáram hatására áll elő. Kivételkor azonnal leesik 1,3-1,4 Volt körüli értékre.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1745) kugyu21 válasza Kernel (#1744) üzenetére


kugyu21
senior tag

OK, de a LED mögött a dobozban mi történik? Fokozatosan csökkenti a kisütőáramot (egyébként azt hiszem olyat nem láttam hogy a LED kialudt, inkább elhalványult), vagy galvanikusan leválasztja? Ugyanígy a töltésnél, azt aki már készen van lekapcsolja, vagy fokozatosan csökkenti csepptöltésig?

[ Szerkesztve ]

(#1746) Kernel válasza kugyu21 (#1745) üzenetére


Kernel
nagyúr

Töltésről csepptöltésre váltás szerintem azonnali (mint más töltőknél is) nem lenne életszerű a fokozatosság, indokolatlanul bonyolítaná, szükségtelen is.

Kisütésnél az alkalmazott megoldástól függ, de valószínűleg tranzisztorral kapcsolt kisütőellenállás van beépítve, ami természetéből adódóan egyre csökkenő kisütőáramot biztosít, a feszültség csökkenésének megfelelően. Egy ponton pedig megszűnik a kisütőáram, lekapcsol a tranyó, ennyi. Töltéssel pedig megvárja a többit.

De ez nem túl lényeges körülmény, inkább ott van például az akku, amelyiknél már 5 óra után kikapcsolt a töltés, ahogy írtad. Ez elhasznált, hibás akkura utal. Megnőtt a belsőellenállása, ezért túl hamar eléri a töltőre specifikált 1,75 Voltot.

IPC1 töltővel talán regenerálható -- vagy nem.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#1747) kugyu21 válasza Kernel (#1746) üzenetére


kugyu21
senior tag

Nincs a Conrad-nál IPC-1L

(#1748) tomcsi23 válasza kugyu21 (#1747) üzenetére


tomcsi23
veterán

Megkérdezted? Mert itt azt mutatja, hogy van nekik.

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#1749) kugyu21 válasza tomcsi23 (#1748) üzenetére


kugyu21
senior tag

Igen, telefonba mondták. A jövő hétre várnak, de azt mondták elöbb kérdezzek rá úrja, tehát az sem biztos. A négy akkuval kicsit drágábban árult combóra viszont határozottan mondták, hogy az egyszeri akció volt (az már a honlapon nincs is fenn).

(#1750) tomcsi23 válasza kugyu21 (#1749) üzenetére


tomcsi23
veterán

Oké. Szerintem az akkus verziót ne nagyon bánd, így legalább olyat veszel/használsz hozzá, amilyet szeretnél. :K

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.