Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12051) Vladi válasza scream (#12044) üzenetére


Vladi
nagyúr

tinycore?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#12052) scream válasza Vladi (#12051) üzenetére


scream
veterán

Meglesem ;)

Tegnap számos disztribúciót próbál(gat)tam ,de elég gyenge a hardver a gépben így idáig rendesen csak a Puppy ment,de majd hátha ez.

Köszi

(#12053) sh4d0w válasza Bobrooney (#12050) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Köszi, nekem ugyan nem kellenek ezek az információk, de annyira kusza volt, amit előzőleg írtál (pl. mondatközi írásjelek hiányoztak), hogy hiába próbáltam értelmet csempészni bele, nem sikerült. Viszont a többiek nevében köszi, hogy leírtad még1x, érthetőbben.

https://www.coreinfinity.tech

(#12054) Bobrooney válasza sh4d0w (#12053) üzenetére


Bobrooney
senior tag

Sry, nem mindig vagyok ilyen össze-vissza :))

(#12055) Zefír


Zefír
őstag

Sziasztok!
Használ valaki közületek backtracket?

(#12056) MacCaine válasza Zefír (#12055) üzenetére


MacCaine
őstag

Fogjuk rá. :)
Elvileg hétfőn kapok céges notebookot, és azt tervezek rárakni. Mi a kérdés?

(#12057) Zefír válasza MacCaine (#12056) üzenetére


Zefír
őstag

Hát konkrét kérdés nincsen még, nem nagyon szoktam linuxot használni, ha igen akkor is ubuntu, szóval, hogy van valami olyan MAGYAR könyv, (letölthető) ami bevezet a linux-ba picit? Mert van, meg sszép meg minden, de nem tudom, hogy mit is tudok vele kezdeni.
Biztosági szakemberként, programozóként szeretnék majd dolgozni,( honlapszerkesztés is bejön) Suliban meg semmit nem tanulunk ilyenekről, szóval magánképzés folyik. Remélem tudtok segíteni.

[ Szerkesztve ]

(#12058) MacCaine válasza Zefír (#12057) üzenetére


MacCaine
őstag

Google? Doksi.hu?
Angolul tudsz?

(#12059) Bobrooney válasza Zefír (#12057) üzenetére


Bobrooney
senior tag

Ajánlom a Pere László könyveit és a Balsai-Kósa könyveket.

(#12060) Zefír válasza MacCaine (#12058) üzenetére


Zefír
őstag

Rágugliztam, de csak angol könyveket adott ki, doksi .hu-t megnézem.
Tudok angolul, de jobb lenne h amagyarul lenne mgyarul.

Bobrooney Rákeresek köszi! :R :R

(#12061) F34R


F34R
nagyúr

nagy segítség kellene :

az egyik most rakom újra a rendszert eddig ext4 volt a /home most szeretném xfs-re a defrag miatt. a felhasználás pedig torrent , hd videók nézése , kisebb rar csomagok bontása , másolás áthelyezés . lehet-e bármi féle eltérés a fájlrendszer között főleg tárolásra kellene.

2. [link] adduser-el kellene hozzáadni egy felhasználót de nem tudom milyen jogosultságok kellenek hogy tujdak midnent normálsian használni. pppoe-start sem indult el mikor legutóbb próbálkoztam. nem akarom tönkretenni a rendszert állandó root-ból.

a rendszer mind két esetben archlinux x86_64

előre is köszönöm

F34R

(#12062) Bobrooney válasza F34R (#12061) üzenetére


Bobrooney
senior tag

[link] remélem ez segít benne :))

(#12063) F34R válasza Bobrooney (#12062) üzenetére


F34R
nagyúr

és az előzőre ? xfs.

(#12064) Bobrooney válasza F34R (#12063) üzenetére


Bobrooney
senior tag

[link] Talán ez adhat vmi kis helpet, de nem tudom. Sima particionálóval nem lehetséges???

(#12065) F34R válasza Bobrooney (#12064) üzenetére


F34R
nagyúr

megnéztem , xfs-t nem említi . ext4 nél hol gyorsabb hol pedig lassabb elérés.
van ré online töredezettségmentesítés is . annyira nem sürgős ha van olyan aki használja majd beír ide.

kössz.

(#12066) MacCaine válasza Zefír (#12060) üzenetére


MacCaine
őstag

Akkor regisztrálj a doksi.hu-ra. Pont tegnap néztem, sokminden van fenn...

(#12067) pushalias válasza Vladi (#12007) üzenetére


pushalias
addikt

Elmegy, de itt-ott következetlen, hiányos, ami nem lenne baj, ha csak kezdőknek szólna. A magyar verzió meg van, ahol úgy lett félre fordítva, hogy azzal információ vész el (pl.: igényelsz-e Live CD-t).

Honor 9 / HP 8470P

(#12068) pushalias válasza F34R (#12061) üzenetére


pushalias
addikt

Az ún. normális használatnál nagyjából mindegy, hogyan adod hozzá a usert, jellemzően úgyis a saját felségterületén (~user) fog garázdálkodni ő is, meg a programok is, amiket indít. Ha valamihez nincs joga (és persze ott van a sudoersben), úgyis ott a sudo.

A pppoe egy átlagos otthoni gép esetében is jobb, ha rendszerinduláskor indul, és folyamatos a kapcsolat, vagyis ha lehetséges, ne kézzel indítsd: felesleges és kényelmetlen. Ha jól állítod be, szakadáskor úgyis automatikusan próbál újra csatlakozni, vésztartaléknak megint ott a sudo.

Honor 9 / HP 8470P

(#12069) F34R


F34R
nagyúr

hát nem igaz , még mindig nem tudom patchelni a diff.ket dwm-be.
próbáltam egy alternatívát monsterwm-xcb néven (ugyanis kell az ikonok miatt ) de nem igazán jött be.

akkor a következő lenne:
[link] it vannak a diff-ek és egy PGKBUILD
a config.h viszont az ő beállításai tartalmazza. az amit innen leszedek nem jó make install-ra hibát dob. ami abs-en jött le az meg nem értelmezi a make parancsot. mi a lópikulát kell csinálnom ?

(alternatívaként maradt a wmfs azt raktam fel és használtam is egy darabig bár nekik nincs xcb támogatásuk.)

(#12070) F34R


F34R
nagyúr

hmm megcsináltam adduser-el a felhasználó hozzáadást egy pár permisszió után sem volt olyan a rendszer mint amilyennek szerettem volna. mpd sem indult ahogy akartam. dwm-ről letettem sima user módba sem lehetett megpatchelni hiába ment le maga a folyamat hiba nélkül gyakorlatilag nem történt semmi.
így hát maradt a jól bevált wmfs is. mindig root-módban vagyok nem tudom így mit árthatok és mit nem , a yaort /thunar is mindig nyávog emiatt .
túl sok konfig fájlt kell módosítani arról nem is beszélve hogy nincsenek meg azok a csomagok amik root-ként meg igen több órát meg nem akarok ezzel szöszmötölni.

(#12071) Bobrooney válasza F34R (#12065) üzenetére


Bobrooney
senior tag

am mintha ubuntu Studio tudna XFS-t de lehet rosszul néztem ma...

(#12072) megema


megema
őstag

Sziasztok!

A legfrissebb Kubuntu disztrót szerettem volna felpakolni tegnap. Szitu: Dell Inspiron Mini 10 HD netbook, telepítés 1GB-os pendriveról, 20 GB partíció leválasztva Win 7 mellől, formázatlanul.

Windows-t simán telepítettem pendrive-ról már többször is, viszont vagy 3 linuxos bootolható pendrive-ot készítő programot (UNetbootin, LiLi USB Creator, ...) próbáltam tegnap, és egyikkel se történt semmi a pendrive kiválasztása után. Üres fekete képernyő és villogó kurzor fogad, és nem történik semmi. Nem is olvassa a gép a pendrive-ot. Próbáltam FAT helyett FAT32-re is formázni a pendrive-ot, de ugyanaz. Leszedtem magam is a képfájlt, illetve UNetbootin-nal is leszedettem, de ugyanaz.

Legtovább az UltraISO-val jutottam, ott legalább kiírt egy sort, ami a linux disztróra utalt, de utána semmi... A Windows telepítéshez ezzel szoktam csinálni a pendrive-okat.

Mit rontok el? :U

F34R: 280 MB szabad a pendrive-on így is. Ez miért nem elég? :U Természetesen 32 bitest használtam, és mint írtam Windows 7 van fent, ami szintén 32 bites. A CD-kép 697 MB.

[ Szerkesztve ]

(#12073) F34R válasza megema (#12072) üzenetére


F34R
nagyúr

unetbootin+ fat32-re formázott legalább 2gb pendrive! az 1gb nem elég (~890MB ) maga a CD kép annyi. 32 bites a kubi amit leszedtél és milyen a Windózod ?

(#12074) sonar válasza megema (#12072) üzenetére


sonar
addikt

Pedig LiLi-vel menni kéne. Minden jelző lámpa zöldre váltott? (programban jobb oldalt kell keresni)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#12075) megema válasza sonar (#12074) üzenetére


megema
őstag

Igen, minden rendben látszólag. :U Azért is nem értem az egészet...

(#12076) sh4d0w válasza megema (#12072) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Linux Mint hibrid iso-kat csinál, azaz simán dd-vel fel lehet másolni az iso-t a pendrive-ra. Arra figyelj, hogy minden törlődni fog a penről, ha ezt választod.

https://www.coreinfinity.tech

(#12077) sonar válasza megema (#12075) üzenetére


sonar
addikt

Fura. Akkor próbáld meg másik pendrive-val. Vagy próbáld ki a yumi-t

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#12078) Bobrooney válasza megema (#12075) üzenetére


Bobrooney
senior tag

próbáld ki simán Ubuntuval, lehet a disztró nem lesz neki jó, nekem volt azzal is gondom már.

(#12079) vilmaboy válasza megema (#12072) üzenetére


vilmaboy
őstag

Nekem ezzel sikerült, de ez is működött ha jól emléxem... remélem segítenek...

A világ legveszélyesebb dolga az, amikor a tudatlanság szorgalommal párosul!

(#12080) Tomi_Sci


Tomi_Sci
őstag

Üdv!
Ezen leírás alapján szeretnék berakni egy programot Gnome 3 - Alkalmazások fül alá. A manuális (nem dőlt betűs) módszert próbáltam, létrehoztam, az applications könyvtárban egy fájlt, minden klappol. Sajnos az alkalmazások között továbbra sem mutatja. Mi ennek az oka? Az applications könyvtárban több olyan fájl is van (pl. bluetooth) amiket az Alkalmazások alatt nem mutat.

[ Szerkesztve ]

Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/tomi_sci/index.html

(#12081) megema válasza vilmaboy (#12079) üzenetére


megema
őstag

Köszi mindenkinek a tippeket! Kipróbálgatom, ha megint lesz egy kis időm.

(#12082) hibavissza


hibavissza
veterán

Hello!
Adva van egy packard bell dot se 210 hg netbook. A packard oldalon nem találtam drivert linux alá, van valami kiadás, ami képes kezelni ezt a masinát?

(#12083) svili


svili
tag

Sziasztok!

Kipróbáltam Y.U.M.I.-val usb-re írt különböző disztrókat - Ubuntu, LinuxMInt - de nem sikerült az indítás után magyarra változtatni a nyelvet..
Ha "sima" liveCD-ről indítom el bármelyiket, akkor elérhető a magyar nyelv, de az usb-ről nem.. :O
Mi lehet az oka?

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#12084) Krisz86


Krisz86
csendes tag

Sziasztok

Linuxot szeretnék felrakni, ubuntut.Régebben volt már fent de akkor is az volt a gondom hogy mindenek tul nagy volt a mérete is mintha 800x600 felbontásba menne.Kell e hozzá külön driver esetleg? Ha szükséges honnét szedhetnék le,és hogy rakjam fel?
Videokártya: Mobile Intel(R) 915GM/GMS,910GML Express Chipset Family (128MB)
Köszönöm annak aki tud segíteni.. :)

(#12085) Bobrooney válasza Krisz86 (#12084) üzenetére


Bobrooney
senior tag

szerintem semmi sem kell neki, nálam eddig zsírul ment mindegyik gépemen, notebookon is.
De próbáld ki live-ba, hogy most is olyan lesz-e :))

(#12086) MacCaine válasza Krisz86 (#12084) üzenetére


MacCaine
őstag

Ez elég régi chipsetnek tűnik, szerintem a 2.6 körüli kernel felismeri, szóval csak be kellene állítani a monitort. Ha meg nem sikerül, valami frissebb verzióval lehetne megpróbálni.

(És Bobrooney jól mondja, próbáld ki live módban.)

[ Szerkesztve ]

(#12087) Krisz86 válasza MacCaine (#12086) üzenetére


Krisz86
csendes tag

Köszi a választ.
Live módba már néztem,úgy tökéletes,csak feltelepítve nem tűnik nagyon annak..
Amúgy laptopról van/volt szó.

(#12088) Bobrooney válasza Krisz86 (#12087) üzenetére


Bobrooney
senior tag

Ha live-ban jó akkor, amugy is annak kéne lennie :\

(#12089) MacCaine válasza Krisz86 (#12087) üzenetére


MacCaine
őstag

A System / Preferences / Monitors -ban mit látsz? Felismeri a monitort? Lehet valamit állítgatni?

(#12090) Tomi_Sci válasza Tomi_Sci (#12080) üzenetére


Tomi_Sci
őstag

Ezen módszer alapján feltettem a grafikus szerkesztőt, itt benne volt a korábban létrehozott fájl, de a láthatósága nem volt bepipálva. :Y Így sikerült megoldanom, de nem tudom manuálisan miért nem működött.

Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/tomi_sci/index.html

(#12091) Pörp


Pörp
senior tag

Hi!

Segítséget szeretnék kérni. Haver gépén linux volt, ő azt használta. A gépe viszont meghalt, de a vinyó nem, és fontos adatok vannak rajta. A probléma az, hogy a dokumentumait UHU alatt úgy mentette el open office-al, hogy nem adott nekik kiterjesztést, csak egy név és kész. A legtöbb az rtf formátum, de soknak nincs ilyen kiterjesztése. Windows alól az rtf formátumot tudom másolni az uhu particióról, viszont azokhoz semmilyen hozzáférést nem enged, amiknek nincs rtf kiterjesztése... Talán valamilyen uhu formátumban mentett fájlok ezek, hogyan tudnám átmásolni?

(#12092) pushalias válasza Krisz86 (#12084) üzenetére


pushalias
addikt

Vagy leszeded a drivert az inteltől, aztán lefordítod és behúzod a kernel modult, vagy rákeresel Synaptic-kal, mert az a gyanúm, hogy van hozzá csomag. Utóbbinak az az előnye, hogy ha frissül a kernel, nem kell újrafordítanod a modult.

Honor 9 / HP 8470P

(#12093) pushalias válasza MacCaine (#12086) üzenetére


pushalias
addikt

De jó lennem ha a kernel felismergetné a hardvert, sok szopásom elmaradt volna. :D Gondolom úgy érted, hogy 2.6.x kernelekhez van hozzá driver modul, ahol x saccra 10 vagy egy annál magasabb szám. :)

Honor 9 / HP 8470P

(#12094) MacCaine válasza pushalias (#12093) üzenetére


MacCaine
őstag

A kernel tartalmazza a driverek jó részét tudomásom szerint. Akkor nem szokott egy-egy hardware működni, ha a kernelben nincs hozzá driver. Ilyenkor kell hegeszteni a modulokat. De ez vagy nagyon speciális vagy nagyon új hardware-ekkel fordul általában elő. Az ő gépe elég régi, ezért elvileg mindent fel kellene ismernie a 2.6.x kernelnek...

(Ha valamit nem jól tudok, javíts, én sem vagyok egy linux guru, csak műkedvelő... :DDD )

[ Szerkesztve ]

(#12095) opzozi


opzozi
tag

Segítséget szeretnék kérni.

Adott egy gép Gigabyte M68MT-D3P v3.0 alaplappal és egy OCZ Vertex 2 60GB-os SSD-re szeretnék Ubuntut telepíteni. Igen ám, csakhogy telepítésnél mintha föl se ismerné a linux. Mármint hogy látni hogy ott van, de se particionálni, se formázni nem lehet. Se manuálisan, se automatikusan. Azt írja, hogy Not supported. Mit kéne még beállítani? Vagy tényleg nem támogatott?

Lehet hogy egyszerűen csak béna vagyok.

Xiaomi Poco X3 Pro

(#12096) MacCaine válasza opzozi (#12095) üzenetére


MacCaine
őstag

Melyik verziója?

[ Szerkesztve ]

(#12097) opzozi válasza MacCaine (#12096) üzenetére


opzozi
tag

Márhogy Ubuntu? A legújabb.

Xiaomi Poco X3 Pro

(#12098) MacCaine válasza opzozi (#12097) üzenetére


MacCaine
őstag

Ha Live módban indítod el, akkor se ismeri fel?

(#12099) opzozi válasza MacCaine (#12098) üzenetére


opzozi
tag

Fölismerni fölismeri. Nem azzal van a gond. Windows bármelyik verziója fölmegy rá SSD hibátlan.
[link]
Ez itt egy Disk Utility kép (nem az enyém, csak ezen szemléltetném). Itt látja, csak a SMART statusnál azt írja, hogy Not supported és minden szürke. Se particionálni, se formázni nem tudom. És 0 byte-ot ír méretre is.

Xiaomi Poco X3 Pro

(#12100) MacCaine válasza opzozi (#12099) üzenetére


MacCaine
őstag

Terminálban adj ki egy ilyen parancsot, hogy fdisk -l, és másold be ide a kimenetét.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.