Hirdetés

2024. május 16., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12501) MacCaine válasza ballington (#12499) üzenetére


MacCaine
őstag

Ha nem használsz túl sok programot, meg hibernálást, akkor el is hagyhatod.

Ja, elég a 10 GB. De ez nem kőbe vésett, lehet 20 is, ha ettől nyugodtabbnak érzed magad. :)

A w7-et kell előbb felrakni, mert a boot managere nem ismeri fel a linuxot, és simán felülírja az MBR-t. A linux meg felismeri, és automatikusan be is pakolja az indítható oprendszerek közé a windows.

[ Szerkesztve ]

(#12502) JetiRulez válasza CPT.Pirk (#12498) üzenetére


JetiRulez
őstag

Leálló képernyőnél nem tudtam sehova beírni semmit. Nem volt paranccsor. Csak a Lubuntu felirat és a "nyomjon Entert az újraindításhoz".

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#12503) CPT.Pirk válasza JetiRulez (#12502) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én csak mondom, a gui-s leállítást láttam már megakadni, de parancssorból indítottat nem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12504) JetiRulez válasza CPT.Pirk (#12503) üzenetére


JetiRulez
őstag

Szóval, ha terminálból állítom le a rendszert, akkor a GUI nem fagy be? Majd, ha lesz helyem és időm tesztelni áthatóbban a rendszert, akkor erre akár egy batch fájlt is csinálhatnék. Vagy nem tudom, hogy megy ez Linuxoknál. :B

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#12505) CPT.Pirk válasza JetiRulez (#12504) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Próbáld ki. A lubuntu életre keltésének a módszere sem igazán tiszta (gyanítom van köze a problémáidhoz), de mivel a gui-s leállítás befagyott nálad, próbáld meg ezt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12506) MacCaine válasza JetiRulez (#12504) üzenetére


MacCaine
őstag

Batch -> script. ;) Bár nemtom, mi értelme van egy 10 karakteres parancs scriptbe írásának...

(#12507) JetiRulez válasza MacCaine (#12506) üzenetére


JetiRulez
őstag

Ilyen 10 karakteres biszb@szokkal szoktam volt XP alatt úgy életrekelteni bizonyos DOS-játékokat, hogy tiszta hangja is legyen. :))

CPT.Pirk: Kösz a tippet! :R

[ Szerkesztve ]

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#12508) MacCaine válasza JetiRulez (#12507) üzenetére


MacCaine
őstag

Azt értem, csak az nem világos, hogy minek scriptesíted, amikor be is lehet pötyögni nagyon rövid idő alatt? A script nevét is be kell írni, így alig nyersz valamit...

Mondjuk ha aliasba pakolnád be, akkor gyorsabb lenne a móka.

(#12509) JetiRulez válasza MacCaine (#12508) üzenetére


JetiRulez
őstag

Pont az volna a lényeg, hogy ne kelljen pötyögni. Elvégre egy alternatív, felhasználóbarát rendszer lenne a végeredmény, ahol a mezei user nem találkozna a parancssorral - ha Linuxnál létezik ilyen. Vegyem példaképp a szüleimet, akik rendszeresen használják a gépet és már egy olyan kérdésnél lefagynak, hogy "megjegyezze a böngésző a jelszót?". El lehet képzelni milyen reakciót váltana ki, ha egy fekete alapú ablakba kéne bepötyögni ilyen "bonyolult" dolgokat. Nekem semmiség volna, de az Én vagyok. :D

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#12510) CPT.Pirk válasza MacCaine (#12508) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ehhez először root kell, szal azt is be kell pötyögnie. ;]

MacCaine: Persze, de próbálj ki valamit, amit nem trükközéssel kell életre kelteni, akkor nem lenne szükség ilyesmire. Én csak azért szoktam ezt használni időnként, mert gyakran mászkálok root terminálban az uart olvasás miatt, és ott gyorsabb kiadni, mint gui-n kattintgatni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12511) pushalias válasza CPT.Pirk (#12498) üzenetére


pushalias
addikt

Nem reset, reboot. :)

Honor 9 / HP 8470P

(#12512) MacCaine válasza JetiRulez (#12509) üzenetére


MacCaine
őstag

"a mezei user nem találkozna a parancssorral"

Nehéz. Vannak dolgok, amiket sokkal egyszerűbben és gyorsabban meg lehet csinálni terminálból. A kattintgatós frontend meg gyakran ugyanazt a parancsot adja ki, mint amit begépelnél...

"már egy olyan kérdésnél lefagynak, hogy "megjegyezze a böngésző a jelszót?"."

:DDD

Hát, akkor ha egyszerűen akarod megoldani, akkor használd a grafikus felület ezen funkcióját. Minden más megoldás (ami eszembe jut) bonyolultabb.

(#12513) MacCaine válasza CPT.Pirk (#12510) üzenetére


MacCaine
őstag

"Ehhez először root kell, szal azt is be kell pötyögnie."

Hátja. A terminál az ilyen...

"Persze, de próbálj ki valamit, amit nem trükközéssel kell életre kelteni, akkor nem lenne szükség ilyesmire."

Ezt most nem igazán értem. :F

(#12514) pushalias válasza JetiRulez (#12509) üzenetére


pushalias
addikt

„Elvégre egy alternatív, felhasználóbarát rendszer lenne a végeredmény, ahol a mezei user nem találkozna a parancssorral - ha Linuxnál létezik ilyen.”

Terminál emulátorra gondolsz azt hiszem, és van olyan. Is. :)
Nem tudom, ki találta ki ezt a „parancssor” buzzt, de csak elterjedt. :)

Honor 9 / HP 8470P

(#12515) pushalias válasza CPT.Pirk (#12510) üzenetére


pushalias
addikt

Nem kell „root” (valójában root login), mert van sudo is. :)

Honor 9 / HP 8470P

(#12516) pushalias válasza CPT.Pirk (#12510) üzenetére


pushalias
addikt

Indulj ki abból hogy a GUI is csak egy shell. :)

Honor 9 / HP 8470P

(#12517) JetiRulez válasza pushalias (#12514) üzenetére


JetiRulez
őstag

A paranccsor rámragadt. Elvégre 6 éves korom óta Windowst használok. :D :B

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#12518) CPT.Pirk válasza MacCaine (#12513) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez miatt írtam: [link]

pushalias: Nem minden disztrón van sudo. Amin van, ott sem feltétlen arra használják, mint amire az Ubuntuban és a rá épülőkben.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12519) pushalias válasza CPT.Pirk (#12518) üzenetére


pushalias
addikt

„Nem minden disztrón van sudo.”

OMG!

„Amin van, ott sem feltétlen arra használják, mint amire az Ubuntuban és a rá épülőkben.”

OMG, OMG, OMG!

(hallottál már a /etc/sudoers-ről?)

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#12520) pushalias válasza JetiRulez (#12517) üzenetére


pushalias
addikt

Megesik. :)

Honor 9 / HP 8470P

(#12521) CPT.Pirk válasza pushalias (#12519) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Telepíts fel egy Debiant. Ha GUI-t nem raksz vele, akkor se sudo csomag, se /etc/sudoers nincs benne. A Squuezy leírása szerint ha GUI-val telepíted, akkor felkerül, de ezt tudom cáfolni, teljes KDE-vel is telepítettem és úgy sem volt telepítve a sudo csomag. [link]

Amire utaltam, hogy egy Ubuntuban mindenre a sudo-t használják kb. és a netes leírásokban csak azért említik meg az su - parancsot, hogy ne kelljen mindig sudo-t írni, pedig a két dolog nem egyforma.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12522) pushalias válasza CPT.Pirk (#12521) üzenetére


pushalias
addikt

Már csak azért megérte elolvasnom, hogy megtudjam, a sudo és a su nem ugyanaz. Következő leckénk anyaga legyen az, miért nem ugyanaz a kezem, mint a lábam.

Honor 9 / HP 8470P

(#12523) CPT.Pirk válasza pushalias (#12522) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Franc se akar téged leckéztetni. Nem tudom honnan szedted. :U

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12524) szeva000


szeva000
addikt

Hali!
Bocs a sok hülyeségért amit kérdezgetni fogok majd:)
Felraktam az ubuntut a win7 mellé.első problámám a hang.Egy asus xonar DS hangkari lenne ami nem szól.
A HD4850 HDMI kimenetét látja,mint audio stereo out,de a Xonart nem.
Erre van valami megoldás?
Nomeg érdekelne valami jó audiólejátszó,videoplayer,meg általában amit érdemes használni.
köszi előre is!

(#12525) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12524) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ubuntu mikori verziója? Melyik kiadás? Frissítve volt?

Egy ideig nem mentek Linux alatt a Xonar kártyák, de már menniük kell. Itt az alsa-s támogatási "mátrix" [link], az ottaniak szerint ezeknek a feltételeknek kell teljesülnie:

ALSA 1.0.22 vagy / és kernel 2.6.27.35 / 2.6.31.1

Terminálban az uname -a parancs kiírja a kernel verzióját.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12526) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12525) üzenetére


szeva000
addikt

ma töltöttem le, az Ubuntu 10.04.4 LTS-t.
és ezt írta ki:
Linux xxx-desktop 2.6.32-40-generic-pae #87-Ubuntu SMP Mon Mar 5 21:44:34 UTC 2012 i686 GNU/Linux

[ Szerkesztve ]

(#12527) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12526) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg még az alsa verzióját, ezzel tudod: cat /proc/asound/version

Minden esetre kezd egy komplett frissítéssel a dolgokat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12528) MacCaine válasza szeva000 (#12524) üzenetére


MacCaine
őstag

Audio: Rhytmbox
Viceo: VLC

(#12529) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12527) üzenetére


szeva000
addikt

igen,ilyen gond lesz bizta,mert a xonar DS-nek ALSA 1.0.24 or kernel 2.6.37 kell..nálam egyik sem teljesül:)...amúgy 1.0.22 van fent.

(#12530) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12529) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Oh, én meg DX-nek olvastam a DS-t. Akkor igen, told a frissítést ezerrel! ;]

Am. én is VLC-t javaslom videó lejátszásra. Nálam a DVB-T tuner szerepét is ez tölti be.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12531) pushalias válasza CPT.Pirk (#12523) üzenetére


pushalias
addikt

:)

Jó, akkor tisztázzuk: Debian disztribúciónak még mindig része a sudo. És egy darabig lesz is. A disztribúciókhoz minden hozzátartozik, ami csomagból telepíthető. Minden. És bár a Debian elindult egy irányba, ami esetleg, hangsúlyozom esetleg kiválthatja a sudo-t, de azért egyelőre nem mernék rá fogadni, hogy ki is váltja. A sudo annyira alapvető része minden Linuxnak, hogy egyelőre nincs, ami felváltsa. És su nélkül is nehéz lenne az élet.

Honor 9 / HP 8470P

(#12532) pushalias válasza szeva000 (#12526) üzenetére


pushalias
addikt

Zárójelben megjegyzem, amikor a Vista helyett használt boldog-boldogtalan inkább XP-t, mindenki savazta MS-t. Az Ubuntu rajongók toleránsabbak, hiába nem jön be nekik a 11-es sorozat. :D

Honor 9 / HP 8470P

(#12533) CPT.Pirk válasza pushalias (#12531) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nah én arra utaltam csak, ezt iskolában tanították nekünk, hogy a sudo arra van, hogy K. Pista a terepen ki tudjon adni 1-2 parancsot, amire valamiért szüksége van, de még sem lenne jó, ha tudná a root jelszót. Ezért tartottam furcsának, hogy Ubuntuban mindenre sudoznak, de ezt biztonsági megfontolásokkal magyarázzák.

Mi Debiant használtunk (saját telepítés) beágyazott progi miatt, ott mindent su - paranccsal csináltunk, sudo soha nem került elő, így tanítottak minket.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12534) kovaax válasza pushalias (#12531) üzenetére


kovaax
őstag

Szvsz nem az a kérdés, hogy van-e sudo, vagy nincs, hanem hogy van-e root felhasználó (mint a Debianban), vagy nincs (mint az Ubiban).

-=- There's no place like /home -=-

(#12535) kovaax válasza CPT.Pirk (#12533) üzenetére


kovaax
őstag

így tanítottak minket

Ehhez meg csak gratulálni tudok. A su-nak és a sudo-nak is megvan a maga felhasználási területe, még ha sok esetben meg is lehet csinálni ugyanazokat a dolgokat mindkettővel.

-=- There's no place like /home -=-

(#12536) MacCaine válasza kovaax (#12534) üzenetére


MacCaine
őstag

Miért ne lenne root Ubuntuban? :F

(#12537) Vladi


Vladi
nagyúr

sudó őrülethez:

Azért eléggé agyasima dolog, amit az ubuntu csinál a sudóval. Nem arra lett kitalálva, amire.
Viszont ami itt is tisztán látszik, hogy tök káoszt okoztak ezzel a fejekben. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#12538) pushalias válasza kovaax (#12535) üzenetére


pushalias
addikt

"még ha sok esetben meg is lehet csinálni ugyanazokat a dolgokat mindkettővel"

Kezdene érdekelni, mi az, amit az egyikkel meg lehet, a másikkal meg nem. Eleve szerintem a hozzászólok többségének fogalma sincs, mi az a su mysql.

Honor 9 / HP 8470P

(#12539) CPT.Pirk válasza kovaax (#12535) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez miben mond ellent a leírtaknak?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12540) pushalias válasza CPT.Pirk (#12533) üzenetére


pushalias
addikt

A sudo lényege az, hogy nem vagy root. Ennyi. Jobb helyeken a permit root login az no.

Honor 9 / HP 8470P

(#12541) pushalias válasza MacCaine (#12536) üzenetére


pushalias
addikt

Változnak az idők, biztos már nincs nullás UID és GID. :D

Honor 9 / HP 8470P

(#12542) MacCaine válasza pushalias (#12541) üzenetére


MacCaine
őstag

Lehet, ha frissíteném a 10.04-et otthon, meglepődnék. :)

(#12543) pushalias válasza MacCaine (#12542) üzenetére


pushalias
addikt

Nincs frissítés, nincs meglepetés. :)

Honor 9 / HP 8470P

(#12544) MacCaine válasza pushalias (#12543) üzenetére


MacCaine
őstag

Meg szopás sincs. :) Csak használom és használom és használom. :)

(#12545) Vladi válasza pushalias (#12538) üzenetére


Vladi
nagyúr

"Kezdene érdekelni, mi az, amit az egyikkel meg lehet, a másikkal meg nem."

Amire beállítod a sudót. Korlátozott jogkört lehet vele elérni, csak Ubuntuban ez a korlátozott, ez mindenre kiterjedő. :DD

A suval pedig más jogán csinálhatsz ezt azt. Ha ez a root, akkor azzal.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#12546) pushalias válasza Vladi (#12545) üzenetére


pushalias
addikt

Ja hogy beállítható. Milyen messze is kerültünk az eredeti, enyhén alulartikulált állítástól.

Honor 9 / HP 8470P

(#12547) Vladi válasza pushalias (#12546) üzenetére


Vladi
nagyúr

"eredeti, enyhén alulartikulált állítástól"
Azt nem tudom mi volt. :DDD

Egyébként meg szerintem sudoval hiába root jogosultsággal indítasz egy folyamatot, az a user nevében fog futni. A su nál meg ezt megteheted. De szólj, ha nem így van. :)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#12548) kovaax válasza CPT.Pirk (#12539) üzenetére


kovaax
őstag

Semmiben, csak ezt nem így kéne tanítani szerintem, erről szólt ez a bejegyzésem.

-=- There's no place like /home -=-

(#12549) ViZion


ViZion
félisten

Azt nem szeretem, h pl. most van 40 komment a sudo vs. su témában, de nincs egy k!... kifejezett link. OK, hirtelen angolultaláltam, sorry.
De a kezdő linux topikban nem elég félmondatokkal dobálózni :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#12550) kovaax válasza MacCaine (#12536) üzenetére


kovaax
őstag

Persze hogy van, de nem tudsz belépni root-ként, vagy átváltani root júzerbe. Egy (vagy több?) mezei júzernek van joga sudoval futtatni akármit.

Normál esetben amikor van root júzer, akkor azzal csak nagyon ritkán jelentkezel be, akkor is csak konzolról. Míg sudozásnál ugye a felhasználó jelszavát kell megadni, amivel orrba-szájba lépkedsz be, akár távolról is. Statisztikai alapon az első megoldás biztonságosabb szerintem.

-=- There's no place like /home -=-

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.